BH selo u ekonomiji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by Krokodil Behko » 27 Mar 2013, 10:08

Drugo je to. Amerika je još uvijek centar finansijskih tokova pa samo koriste gužvu. Osim toga, kako rastu materijalna dobra u svijetu raste i količina dolara. Ne pridržavaju se svih pravila ali onih najvažnijih se moraju pridržavati. Hipotekarni kolpas u SAD se i desio zbog pokušaja nepridržavanja pravila finansijskog poslovanja. Dok recimo, socijalistički sistem veze nema sa tržišnom ekonomijom. Npr Zenička željezara posluje i izvozi čelika više nego prije rata a broj radnika je manji čak za 2/3. To je razlog za lošu sliku u Bh proizvodnji. Valja nama sa našim mentalitetom napraviti nešto što će biti konkurentno na evropskom tržištu plus ovi uhljupi koji kupuju proizvode susjednih zemalja "po nacionalnom osnovu". Koji je to dobar brend iz RS? Zna li neko nešto o tome? Nema ga jer uopšte nemaju privredu a nemaju je jer kupuju skoro isključivo proizvode iz Srbije. Ne radi ekonomija, nema se para za podsticaj poljoprivrede. Poljoprivreda tone a privreda je već potonula.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BH selo u ekonomiji

Post by Konsultant » 20 Apr 2013, 08:58

Uvijek je bilo, hvali selo, drzi se grada. Ako imas zavrsenu skolu i nesto vrijedis u gradu mozes puno lakse s nule krenuti. Medjutim zivot u gradu je dosta stresan, nezdrav i ljudi su otudjeni. Na selu se isto moze dobro zivjeti pod uslovom da to selo ima rjesenu infrastrukturu (voda, struja, telefon) i naravno za normalan zivot treba malo vece ulaganje tj. nabavka mehanizacije i morate ima vece parce zemlje.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: BH selo u ekonomiji

Post by Katja » 20 Apr 2013, 10:18

Konsultant wrote:Uvijek je bilo, hvali selo, drzi se grada.
Ja znam samo za onu, hvali more, drž' se kraja. :D

Konsultant wrote: morate ima vece parce zemlje.
I to, po mogućnosti, u komadu.
Kod nas još traje program vlade okrupnjivanja poljoprivrednog zemljišta.
Kako to već biva na ovim našim prostorima, zemljišta su se cjepkala naslijeđivanjem pa svatko ima dva jutra ondje kod potoka, jutro i pol do šume, tri jutra preko brda.... sve razbacano i neekonomično za obradu.

Prosjek po obitelji je navodno dvadesetak parcela sveukupno površine 5 hektara, a program nastoji doći do brojke od desetak parcela sveukupno oko 10 hektara po obitelji. Austrija ima oko 20 hektara po obitelji a Njemačka više od 40.

Sve to naravno sporo ide jer se Šime posvađao sa Matom pa neće mjenjat zemlju sa Jurom jer će ovaj dati Mati iako bi Šime time spojio svoje dvije parcele. :ooo

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BH selo u ekonomiji

Post by Konsultant » 20 Apr 2013, 10:20

Bas to, nista u komadu bar 1 hektar. Al najjace kad se posvadjaju zbog 20 cm a svaki ima nekoliko dunuma :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: BH selo u ekonomiji

Post by Krokodil Behko » 20 Apr 2013, 11:54

Katja wrote:
Konsultant wrote:Uvijek je bilo, hvali selo, drzi se grada.
Ja znam samo za onu, hvali more, drž' se kraja. :D

Konsultant wrote: morate ima vece parce zemlje.
I to, po mogućnosti, u komadu.
Kod nas još traje program vlade okrupnjivanja poljoprivrednog zemljišta.
Kako to već biva na ovim našim prostorima, zemljišta su se cjepkala naslijeđivanjem pa svatko ima dva jutra ondje kod potoka, jutro i pol do šume, tri jutra preko brda.... sve razbacano i neekonomično za obradu.

Prosjek po obitelji je navodno dvadesetak parcela sveukupno površine 5 hektara, a program nastoji doći do brojke od desetak parcela sveukupno oko 10 hektara po obitelji. Austrija ima oko 20 hektara po obitelji a Njemačka više od 40.

Sve to naravno sporo ide jer se Šime posvađao sa Matom pa neće mjenjat zemlju sa Jurom jer će ovaj dati Mati iako bi Šime time spojio svoje dvije parcele. :ooo
Vidi se da zaostajete za nama. Kod nas se to brzo riješi - sjekirom :D

Koliko ono bi jedno jutro zemlje? Kod nas je aktuelan dunum/dulum i to je 1000 kvadratnih metara.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BH selo u ekonomiji

Post by Konsultant » 20 Apr 2013, 12:18

ar = 100 m2
dunum = 1 000 m2
hektar = 10 000 m2
jutro = 5754,64 m2 - ugrubo 5 i po dunuma

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: BH selo u ekonomiji

Post by Pasaga » 20 Apr 2013, 16:53

Konsultant wrote:ar = 100 m2
dunum = 1 000 m2
hektar = 10 000 m2
jutro = 5754,64 m2 - ugrubo 5 i po dunuma


..kako bi to izgledalo u hercegovini...
kako bi ukrupnio jednu veliku njivu....
dole je dulum...ko polje....ogrommmnnnnooo.. :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BH selo u ekonomiji

Post by Konsultant » 20 Apr 2013, 20:15

:plavi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Srebrenica: Dobro očuvani momci dali konkurs za nevjeste

Post by Krokodil Behko » 09 Aug 2016, 18:58

Image
Krušev Do udaljen je od Srebrenice 55 kilometara. Trećina puta je makadam, a nekad je ovdje bilo oko 400 stanovnika. Sada je samo tridesetak povratnika – većinom muškaraca. Žene se ne vraćaju, govori Zaim Omerović.

“Žene se slabije vraćaju ovamo. Svako se snašao, voli svako da ispija kafu negdje, u nekom kafiću. Ovdje ima dosta – trinaest, četrnaest – neoženjenih. I oni što su oženjeni, brojimo ih neoženjenim, čim nisu žene sa njima“, kaže Omerović, penosi RSE.

Da ne bi samovali, raspisuju konkurs za nevjeste. Zaim je zadužen za tekst oglasa:

“Riješili smo jedan konkurs da napišemo: dobro očuvani momci, tako će stajati, potrebne su im dame samo za kuću, da im se sprema hrana. Vidiš, ja sam nabavio ovo koza, ali ja, dok izjutra spremim sebi da jedem, tamo-‘vamo, ništa stići“, objašnjava Omerović.

Od četrnaest ‘dobro očuvanih momaka’, kako kaže Zaim, od kojih su neki i u sedmoj deceniji života, većina bi se oženila. Smiju se i govore:

“Da se raspiše konkurs, da se ožene? Pa more, more, ima i ovaj, i njemu treba žena. Konkurs da se raspiše, pa – trebalo bi jedno deset žena da dovedeš.“

“Ne pitaš za ime, nebitna nacionalnost, dovedi koga hoćeš. Ha, ha, je li ispravno? Eto, tako.“

U Krušev Do neće da se vrate ni žene ovih povratnika. Zaim pojašnjava zbog čega bi onda nevjesta iz drugog mjesta imala razlog da dođe u Krušev Do:

“Pa, uživale bi. Šta će, nema tu puno tereta, ovdje nema nekog posla, velikog, da se nešto radi previše. Nekada se sve ovo sijalo.“

Alija Mujić davno je otišao u Dubrovnik, ali u Krušev Dolu boravi po nekoliko mjeseci.

“Vratio sam se ovdje zato što me to privlači, to je moje rodno mjesto. Obnovio sam kuću, svake godine dođem, budem od maja do kraja desetog mjeseca. Znači, cijelo ljeto budem tu. Odem u Dubrovnik jedan mjesec, opet se vraćam iduće godine“, kaže Mujić.

Zaim Omerović napominje da je ovdje lijepo ljeti, ali su zime surove. Zato se nevjeste mogu zastrašiti, pa konkurs možda neće moći biti ni realizovan.

“Loši su putevi, prije ćeš doći iz Sarajeva, što se toga tiče, nego iz Srebrenice. Nekad se znalo čistiti po deset, petnaest dana da se probije do ovih ovdje sela. Veliki su snjegovi, morala se hrana helikopterima dobacivati, mada se ovdje uvijek obezbijedi hranom tokom jeseni, kupi se malo više hrane“, objašnjava Omerović.

(slobodna.bosna)
online

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Srebrenica: Dobro očuvani momci dali konkurs za nevjeste

Post by Sheval » 09 Aug 2016, 19:00

Ovi sa fotke?
Pravo su ocuvani :pusi
Inace...ne razumijem ljude...subotu navecer provode u cisto muskim birtijama ili na benzinskim pumpama.Pa oprobajte nesto...majka mu stara.Nece vam same doci.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Srebrenica: Dobro očuvani momci dali konkurs za nevjeste

Post by srculence7 » 09 Aug 2016, 23:40

znači samo one fine dolaze u obzir :oo , kako ono piše u tekstu:
potrebne su im dame samo za kuću...
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Srebrenica: Dobro očuvani momci dali konkurs za nevjeste

Post by greeneyes » 10 Aug 2016, 00:02

Pod ovim "dobro očuvani" misli se na to da nikad nisu udarani. Dakle, pra'e muškarčine, a ne pederčići, biseksualčići.
Samo sabura

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Srebrenica: Dobro očuvani momci dali konkurs za nevjeste

Post by Sheval » 10 Aug 2016, 00:30

Vecno ce da budu sami.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Srebrenica: Dobro očuvani momci dali konkurs za nevjeste

Post by greeneyes » 10 Aug 2016, 00:31

Ma oni su o'šli ko halva.
Samo sabura

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Srebrenica: Dobro očuvani momci dali konkurs za nevjeste

Post by Chloe » 10 Aug 2016, 15:32

Ovakve probleme ima sve veći broj momaka na selu i kod nas.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests