Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by adacta » 06 May 2012, 08:47

Đurđevdan je i najveći romski praznik (Ederlezi) kojim se slavi povratak proljeća. Na taj dan Romi se osobito svečano odijevaju, stavlja se nakit, odjekuje romska glazba i pleše se romsko kolo. Domovi se ukrašavaju cvijećem i raspupanim grančicama u znak dobrodošlice proljeću. Obredi ovog praznika uključuju kupanje u vodi s cvjetovima, a ponegdje se i zidovi kuća peru vodom. Obično sе na ovaj dan jede jagnjeće meso. Kao tradicionalno nomadski narod, Romi su ovim blagdanom obilježavali prekid zimovanja i, pokrećući svoje čerge, ponovno polazili na put.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Pred Uskrs: Kako se Uskrs obilježava u BiH

Post by Krokodil Behko » 28 Mar 2013, 15:03

Image

Uskrs je najveći blagdan kršćanstva, to je dan uskrsnuća Isusa Krista. Dan na koji se slavi blagdan Uskrsa računa se 40 dana od Pepelnice, Čiste srijede, kada počinje post koji traje tijekom čitavog vremena (za one koji to žele) dok neki poste petkom i još nekim danom, a to se vrijeme naziva korizmom.

Uz slavlje Uskrsa najčešće se vežu brojni simboli i običaji koji variraju od zemlje do zemlje. No većini je zajedničko ukrašavanje pisanica. Česti simboli jesu zečevi i pilići, a također i brojne slastice. Uskrs se neposredno oslanja na židovski blagdan Pashu, koji se obilježavo 14. nisana, tj. na dan punog Mjeseca nakon proljetne ravnodnevnice.

Uskrs se može slaviti najranije 22. ožujka, a najkasnije 25. travnja, ali uvijek samo nedjeljom.

Katolici se pripremaju za Uskrs korizmom. Nakon završetka korizme (koja se naziva i priprava) dolazi Cvjetnica (kada se prvi put kanta (pjeva) "Muka Gospodina našega Isusa Krista, svake godine različitoga evanđeliste od njih četvorice Mateja, Marka, Luke i Ivana). Veliki tjedan uključuje Vazmeno trodnevlje - Veliki petak, Veliku subotu i Uskrs.

Naime, u dane Velikoga tjedna razmatra se muka Isusova. Prethodno, na Veliki četvrtak običaj je da kućanice za objed pripremaju zelje (pa se zato taj dan i naziva Zeljavi četvrtak). Pobožnost Križnoga puta obavlja se svakog petka u korizmi, a pogotovo na Veliki petak. Pobožnost u Mostaru započinje od katedrale i u koloni se, od postaje do postaje uz prigodne molitve penje do vrha brda Hum, do velikog križa, dok se u marijanskom svetištu Međugorju Križni put obavlja od podnožja do vrha brda Križevac. (Taj dan se najviše moli i u tišini razmatra muka i smrt Isusa Krista). Slijedi Velika subota i bdijenje koje obično počinje u 20 sati i uz molitvu se iščekuje Uskrs.

Uskrs se posebno svečano slavi uz bogatu trpezu i obilje slatkiša, uz obvezan odlazak na misu i uzajamno čestitanje. Nakon Uskrsa slijedi Uskrsni ponedjeljak. Na misi se pali uskrsna vatra na žutoj ili bijeloj uskrsnoj svijeći.

Nekoć je Uskrs bio smatran savršenim trenutkom krštenja jer se se na toj misi novi članovi pridružuju Crkvi, a stari članovi obnavljaju zavjete. Na samu nedjelju pjevaju se veselije i svečanije pjesme te slavi samo uskrsnuće Isusa Krista.

Za Uskrs se vežu mnogi običaji, a najvažniji od njih su bojanja jaja, jedenja posvećene hrane, te darivanja jajima i obvezno natjecanje u "tucanju" jaja.

Jaja (pisanice) ukrašavaju se na razne načine. Uz poznato ukrašavanje pomoću voska poznate su i druge tehnike koje mogu biti jednostavne i ne zahtijevaju posebne vještine niti vrijeme, do težih za koje treba odvojiti više vremena i posebnu vještinu, kao što je ukrašavljanje voskom, raznim bojama itd.

Rastopljeni se vosak nanosi na jaje posebnim pomagalom koji se u Bosni naziva pisaljka. To je obično komad drveta koji ima žičani šiljak ili cjevčicu lima kroz koju teče rastopljeni vosak pa tako jednakim povlačenjem nastaju voštani ornamenti na kori jajeta.

Pisanice su se prije bojale na prirodne načine, a ta je tradicija i danas živa. Najčešće je bojanje jaja pomoću ljuske crvenog luka, a rjeđe od cikle, korijena broča ili crvenog radiča da bi se dobila crvena boja. Pisanice su znale dobiti i crnu boju bojanjem čađom ili bobicama bazge ili duda, a često je bilo i bojanje hrastovom korom da bi se dobila smeđa boja. Uz crvenu, crnu i smeđu, zelena se boja dobivala od raznog bilja, najčešće od špinata, koprive ili poriluka. Pritom se osim potpunog bojanja moglo jaje prešarati voskom, a tek onda obojiti. Nakon kuhanja i bojanja skida se sloj voska ispod kojeg jaje ostaje prirodne boje.

Često se jaje umatalo u tkaninu unutar koje se postavila kakva travka ili listić, često djetelina, tako da bi jaje istim postupkom dobilo zanimljiv ukras.

Posebna je tehnika ukrašavanja pisanica, osim šaranja voskom i ukrašavanja biljkama, bilo i ukrašavanje slamom. Jaja bi se omatala slamkama da se dobiju razni oblici ili bi se pak slamke razrezale i lijepile na jaja tvoreći raznolike ukrase i šare. Danas se jaja najčešće boje umjetnim bojama.

Za Uskrs je običaj i darovati nekoga. Tako su djeca do polovice XX. stoljeća dobivala poseban kruščić peretak i jaje, a u Hercegovini samo jaje. Također, nekada je bio običaj na Uskrs odjenuti neki novi odjevni predmet, a jaja i kruh te donekle odjeća bili su zapravo jedini darovi koje su djeca i odrasli dobivali na taj dan u selima i manjim mjestima. U Kreševu, djeca su bila nagrađivana ako su raznosila blagoslovljenu vatru po kućama.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pred Uskrs: Kako se Uskrs obilježava u BiH

Post by Maja » 28 Mar 2013, 15:44

Ljudi moji jeste li promijetili da na hrvatskim televizijama uopšte ne spominju Uskrs :cudi
Sjećam se prije bi mjesec dana unaprijed počeli o tome pričati, pa non-stop neke reklame, a sad ništa.

Ruana
Status: Offline

Re: Pred Uskrs: Kako se Uskrs obilježava u BiH

Post by Ruana » 28 Mar 2013, 15:52

Majo tako isto i ovdje. Bas smo sinoc o tome pricali, prije se vise pricalo, vise slavilo. Kaze muz da neka dankinja sto radi sa njim, juce na poslu pricala da su se dogovorili kuci da ne slave Uskrs jer to im je dodatni nepotrebni trosak. Po gradu nema nista ukraseno.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Pred Uskrs: Kako se Uskrs obilježava u BiH

Post by Katja » 28 Mar 2013, 23:20

Ruana wrote: Kaze muz da neka dankinja sto radi sa njim, juce na poslu pricala da su se dogovorili kuci da ne slave Uskrs jer to im je dodatni nepotrebni trosak.
Pa na šta je trošila?

Jaja se pituraju ljuskama kapule, a na cvjetnicu se kupi jedna maslinova grančica za crkvu ako je nema gdje ubrati... koliko je to može koštati? :hm

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pred Uskrs: Kako se Uskrs obilježava u BiH

Post by Maja » 28 Mar 2013, 23:57

Pa ne častite valjda goste samo kuhanim jajima. Treba tu mesa, kolača... :D

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pred Uskrs: Kako se Uskrs obilježava u BiH

Post by IM_ex » 29 Mar 2013, 00:35

Maja wrote:Pa ne častite valjda goste samo kuhanim jajima. Treba tu mesa, kolača... :D
+1
sem toga, nije zar da se tokom Uskrsa prazne ruke ide familiji, prijateljima?!

Nisam citala temu; ne znam je li neko pomenuo Cvijetnu nedjelju, koja se, po potradiciji, obiljezava zadnje nedjelje pred Uskrs (ako sam dobro razumjela radnu prijateljicu). Naime, cvjetovi se potope u vodu, pa se tom vodom umije - za cisto i njezno lice.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pred Uskrs: Kako se Uskrs obilježava u BiH

Post by paparaci » 29 Mar 2013, 03:03

Maja wrote:Pa ne častite valjda goste samo kuhanim jajima. Treba tu mesa, kolača... :D
:D.

poguzijo :p
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Ruana
Status: Offline

Re: Pred Uskrs: Kako se Uskrs obilježava u BiH

Post by Ruana » 29 Mar 2013, 09:27

Katja wrote:
Ruana wrote: Kaze muz da neka dankinja sto radi sa njim, juce na poslu pricala da su se dogovorili kuci da ne slave Uskrs jer to im je dodatni nepotrebni trosak.
Pa na šta je trošila?

Jaja se pituraju ljuskama kapule, a na cvjetnicu se kupi jedna maslinova grančica za crkvu ako je nema gdje ubrati... koliko je to može koštati? :hm
Oni idu jedni kod drugih, nose darove, a ova jos kaze da joj roditelji zive tamo na drugom ostrvu pa joj je super sto nece slaviti ne mora placati benzin i mostarinu, koja je u jednom pravcu oko 500 kruna.
A Katja danci i nisu neki vjernici.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Pred Uskrs: Kako se Uskrs obilježava u BiH

Post by Sheval » 29 Mar 2013, 16:46

Nije to samo Uskrs,sve je postalo tek reda radi.
I Nova Godina,i Božić,i Bajram...sve je to postalo i ostalo tek reda radi.
Ljudi se pretvaraju u ličinke i zatvaraju u sebe.
Iako ne postim niti se pridržavam bilo kavih religijskih pravila,današnja riblja juha i oslić su mi savršen menu :aplauzz

User avatar
Seljak
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 799
Joined: 25 Dec 2013, 00:21
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Seljak » 01 Apr 2014, 14:02

''...Bosanski musliman većinom je visoka uzrasta, širokih pleićiju i ja-
kih mišica. On je ponosan, kao i zemlja, u kojoj se je rodio i uzgojio,
a ponos mu najbolje odaje junački hod, bistar pogled i visoko čelo:

Ja kakav je Suljo bajraktare.
Tanka stasa, rumena obraza.
Crna oka kano u hajduka,
A pleća mu šira od aršina.

Bosanski je musliman umjeren u jelu i piću, on je nježan muž i izvrstan otac svoje obitelji.
Pošten je i pouzdan, a gostoljubiv i susretljiv kao i svi Slaveni uopće. Jeli stekao iskrena prijatelja, na koga se smije i može pouzdati,
vjeran mu je do posljednjega daha.
Neprijatelja mrzi i teško oprašta nanesenu mu uvredu.
On se drži arapske poslovice, koja kaže: ‘ jednom odapeta strijela, više se ne vraća.'
Naši su muslimani veliki prijatelji lova i junačkih igara. Bosna je jedna od onih rijetkih zemalja u Evropi, u kojoj se još lovi sokolovima, premda i to malo po malo prestaje. Lovom sa sokolovima bave se još jedino plemićke obitelji Uzeirbegovića u Maglaju na Bosni i Širbegovića i Smailbegovića u Tešnju. Izvrstne sokolove za lov hvataju u Ozren planini, pa kada su ih izvježbali, idu šnjima u lov..''
________________________________
Antun Hangi – '' Život i običaji muslimana u Bosni i Hercegovini'' – '' Google '' ; ''Internet archives''.

_______________________
Ee šta čo'ek da reKNe na ovo Antino..? Šta ? Eto, haj' ti reKNi. :ha
Nemojte šta zamjerit. :ha

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Spanac_113 » 01 Apr 2014, 14:22

odakle si ti Seljak porijeklom? izvini, nisam upratio

User avatar
Seljak
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 799
Joined: 25 Dec 2013, 00:21
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Seljak » 01 Apr 2014, 14:28

Spanac_113 wrote:odakle si ti Seljak porijeklom? izvini, nisam upratio
Pa sa soola, Špoonac, ja'okle... !? :ha Ne ljuti se što sam 'vako ''otvoren i direktan'', Španac. :ruke
Nemojte šta zamjerit. :ha

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Spanac_113 » 01 Apr 2014, 14:32

Seljak wrote:
Spanac_113 wrote:odakle si ti Seljak porijeklom? izvini, nisam upratio
Pa sa soola, Špoonac, ja'okle... !? :ha Ne ljuti se što sam 'vako ''otvoren i direktan'', Španac. :ruke
dobro, dobro :DD netjem vise pripitivat :ruke

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Seksi djevojčice moraju se pokriti pred svojim očevima

Post by Krokodil Behko » 09 Apr 2014, 16:33

Image

Djevojčice stare šest-sedam godina mogu da izgledaju seksi, čak i sopstvenim očevima, pa treba da se oblače tako da prekrivaju cijelo tijelo, izjavio je na muslimanskoj internet televiziji Huda jedan imam.

Govoreći o odnosu prema djeci, imam je konstatovao da djeca do četvrte godine nemaju seksualnost u pojavi, nose pelene i tako.

Međutim, od četvrte godine, situacija se mijenja; "djeca dobijaju obličje koje ni roditelji ne treba da zagledaju - govorim o intimnim dijelovima i pozadini", govori imam.

"Ponekad djeca stara 6, 7 godina već izgledaju zrelije i počinju da razumiju. Djevojčica počinje da biva lijepa i počinju da je žele. U tom slučaju s njom treba postupati kao da je dosegla pubertet, što znači da ne treba da joj se vidi nijedan dio tijela. Čak i da vam je kćerka. Dakle, granica je kad dijete počne da razumijeva i da pokazuje znake zrelosti", zaključuje imam.

[ytube][/ytube]
online

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Seksi djevojčice moraju se pokriti pred svojim očevima

Post by Heidi » 09 Apr 2014, 16:43

Nekakve me huje pocese fatati
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Seksi djevojčice moraju se pokriti pred svojim očevima

Post by carobnjak N » 09 Apr 2014, 16:54

primjetio sam da ovi tipovi tzv "predavači sa jutuba" koji imaju ovaj specifičan način govora u kojem se odnose prema slušaocima kao prema djeci , pa oni vama kao nešto objašnjavaju i očekuju da zvaršite njihove rečenice , uglavnom dolaze iz saudijskih nazovi univerziteta jer je riječ u biti o indoktrinaciji sa skroz priprostim tumačenjem vjere
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Seksi djevojčice moraju se pokriti pred svojim očevima

Post by carobnjak N » 09 Apr 2014, 17:10

inače njihove okosnice su dva hadisa (govora Muhameda a.s.) u kojem je jedan izgleda namjerno krivo preveden gdje se kaže
"vjera je jednostavna, pa je ne otežavajte" , a u orginalu glasi "vjera je lahka , pa je ne otežavajte"
što ima totalno drugo značenje jer recimo nije isti pristup vjeri nekog doktora nauka i nekog polupismenog čovjeka i njemu treba pojednostaviti da bi razumio ali ne treba ovome obrazovanom jer njemu bi to tako pojednostavljeno bilo teško razumjeti i smiješno, čak glupo za vjerovati
Međutim obojici vjera može biti lagahna ali ne jednostavna i nikad ovaj jednostavni neobrazovani ne može biti tumač vjere , jer ono što je jednostavno ne treba tumačiti

drugi je najpoznatiji hadis "ostavljam vam Kur'an i sunet pa ko ih se bude držao neće zalutati.." iako se u biti taj hadis ne nalazi ni u jednoj od pet najpoznatijih hadiskih zbirki , već je u jednoj manje poznatoj i nije na stepenu nekom da bi bio toliko forsiran sa tolikom sigurnošću
Drugi skoro identičan hadis koji se nalazi u svim poznatim zbirkama je "ostavljam vam Kur'an i ehlu bejt pa ko ih se bude držao neće zalutati" . Ehlu bejt je poslanikova a.s. kćerka hz Fatima, njen muž hz. Ali i njihovi sinovi Hasan i Husejin
Fatima je umrla ubrzo nakon što je umro Muhamed a.s. Ali je ubijen kao i njegovi sinovi
i to od strane muslimana porodice Umejada koji su uzor danasnjoh saudijskoj ulemi, tako da sam jako skeptičan prema tumačenjima kojima su okosnica ti hadisi i te škole
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Seksi djevojčice moraju se pokriti pred svojim očevima

Post by Krokodil Behko » 09 Apr 2014, 17:23

carobnjak Nurudin wrote: Fatima je umrla ubrzo nakon što je umro Muhamed a.s. Ali je ubijen kao i njegovi sinovi
i to od strane muslimana porodice Umejada koji su uzor danasnjoh saudijskoj ulemi, tako da sam jako skeptičan prema tumačenjima kojima su okosnica ti hadisi i te škole
Skoro negdje, imali smo na portalu članak o tome, da se današnji Islam, udaljava od učenja i prenošenja vjere, onako kako je to činila hazreti Fatima. Nešto u tom kontekstu. Čini mi se da je tema bila uloga žene u vjeri, te da se odstupa od djela Fatiminog i ona se danas marginalizira.

Ovo da su joj pobijeni sinovi (unuci Muhameda a.s.) prvi mi haber.
Nisam vala ni iznenađen. Vjerovatno je (kao i obično) u pitanju bila neka pohlepa te porodice Umejada.

Jbg, Iranci su šiiti, a majke mi djeluju mi bliže nego ovi iz KSA.
Više je te neke muslimanske pravde kod njih nego u KSA. Ovi drugi, ogrezli su u oholosti i izigravanju bogova.
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Seksi djevojčice moraju se pokriti pred svojim očevima

Post by Spanac_113 » 09 Apr 2014, 17:31

ma meni nije jasno sta su se ona tako mlade, djeca gotov, napele skidat :hm
7 godina brate a vec pocele oca zavodit, pa to treba u podrum vezat a ne samo pokrit!!

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests