HADIS DANA

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 04 Nov 2018, 22:13

....Nakon toga mi je došao Džibril i ponudio mi posudu sa vinom i posudu sa mlijekom. Odabrao sam mlijeko, pa mi je Džibril rekao: "Odabrao si islam!"
Zatim smo uzdignuti na nebo...”.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Fazlija » 04 Nov 2018, 23:40

Mutevelija wrote: 04 Nov 2018, 22:13 ....Nakon toga mi je došao Džibril i ponudio mi posudu sa vinom i posudu sa mlijekom. Odabrao sam mlijeko, pa mi je Džibril rekao: "Odabrao si islam!"
Zatim smo uzdignuti na nebo...”.
Pa to je ko u Matrixu, plava i crvena pilula:



Samo sto bih ga ja pitao... cekaj malo, druze! Pusti ti sad price... daj ti meni pokazi malo tog Dzibrila, daj i nama nebo da vidimo! Sta bi onda odgovorio Prorok?

Kljucna recenica u ovom razgovoru jeste upravo ona: Na nesrecu, nikome se ne moze reci sta je Matrix, moras to vidjeti sam za sebe!

"Vidjeti sam za sebe" je upravo fraza koju Buddha cesto koristi kada ucenike potice da sami uvide istinu (mozda su scenaristi tu recenicu i uzeli iz budizma) i ona je kljucna za razliku izmedju slijepog vjerovanja i sopostvene spoznaje. Istocne religije (tantra, budizam, taoizam i sl.) opcenito ocekuju da osoba uvidi istinu sama za sebe, da se licno uvjeri u najvise religijske spoznaje. Dok zapadne (abrahamske) religije obicno ne pretpostavljaju da bi se osoba vjernika ikada za svojeg zivota (osim, naravno, nakon smrti) mogla i trebala sama za sebe uvjeriti u ono sto te religije obecavaju.

Zato me bas zanima, sta bi rekao Prorok da ga je neko pitao... daj ti to nama, druze, pokazi!
Last edited by Fazlija on 05 Nov 2018, 00:15, edited 2 times in total.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mala_Mu » 05 Nov 2018, 00:14

Ima dovoljno tema u religiji za 'diskusiju' i te vase rasprave Fazlija. Nemojte i ovu ovako finu kvariti i ici u off..

Hadis dana.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Fazlija » 05 Nov 2018, 00:24

Hm, draga Mu, ne bih bas rekao da je posve off... upravo je podvrgavam raspravi tj. diskusiji koju mi velikodusno nudis na svim drugim temama... samo ne na ovoj :) Ja sam jedan od onih ljudi koji su posve ubijedjeni u to da vecina savremenih religija ne bi izdrzala razumnu raspravu pa zato postavljam ovakva osnovnoskolska pitanja.

Zamisli lika koji je 50-godisnji trgovac iz susjedstva. I jednog dana ti dodje s pricom da je vidio andjela Gabrijela koji mu je rekao da je prorok, i pocne pricati o vinu i mlijeku, letu u nebo... S cime to uopce ima veze u zivotu? Ja bih ga prvo pitao, gle ako je to sve istima, deder meni pokazi andjela, vino, mlijeko i daj mene malo provozaj po nebu... zar ti ne bi?!
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 05 Nov 2018, 04:43

Fazlija wrote: 05 Nov 2018, 00:24 Hm, draga Mu, ne bih bas rekao da je posve off... upravo je podvrgavam raspravi tj. diskusiji koju mi velikodusno nudis na svim drugim temama... samo ne na ovoj :) Ja sam jedan od onih ljudi koji su posve ubijedjeni u to da vecina savremenih religija ne bi izdrzala razumnu raspravu pa zato postavljam ovakva osnovnoskolska pitanja.

Zamisli lika koji je 50-godisnji trgovac iz susjedstva. I jednog dana ti dodje s pricom da je vidio andjela Gabrijela koji mu je rekao da je prorok, i pocne pricati o vinu i mlijeku, letu u nebo... S cime to uopce ima veze u zivotu? Ja bih ga prvo pitao, gle ako je to sve istima, deder meni pokazi andjela, vino, mlijeko i daj mene malo provozaj po nebu... zar ti ne bi?!

"Potom je Poslanik a.s. ušao u džamiju u kojoj je klanjao kao imam svim vjerovjesnicima. Kada je izašao, došao mu je Džibril a.s. sa posudom vina i mlijeka. Odabrao je mlijeko, a Džibril mu je rekao: ‘Odabrao si ono što je prirodno’.Isra predstavlja mudžizu, koja nije bila osjetilna pomoću koje bi ljudi povjerovali da je Allahov Poslanik a.s.stvarno prenesen iz Mekke u Jeruzalem. Ova mudžiza Israa je bila skrivena (desila se noću), ali je zasnovana na razumskom dokazu kako bi potvrdila da Poslanik s.a.w.s., istinito prenosi sve ono što mu se objavljuje.

Kada je Poslanik a.s. obavjestio pripadnike Kurejšija o onom što se desilo, i prvo što su mu kazali bilo je: „Mi na najizdržljivijim devama do Jeruzalema putujemo mjesec dana, a ti tvrdiš da si u njeg stigao u jednoj noći.“ Razumski odgovor na ovo pitanje je bio da je Uzvišeni Allah taj koji je Svoga Poslanika prenio do Jeruzalema. Poslanik a.s. nije tvrdio da je on taj koji je samog sebe prenio do Jeruzalema. Moć je ovdje pripisana Allahu.

Drugi razumski dokaz je taj što su sugrađani tražili od Poslanika s.a.w.s. da im opiše hram Mesdžidul aksa. Jedan među njima je rekao da on najbolje poznaje Jeruzalem i kazao je Poslaniku s.a.w.s.: „Obavjesti me kakva je građa Mesdžidul aksa i kako on izgleda?“, pa je on a.s. rekao: „Građen je tako i tako…“, i počeo ga precizno opisivati, što je zapanjilo sve prisutne. Ovdje ćemo malo zastati da bi konstatovali važnu činjenicu. Da su nevjernici Kurejša znali da je Allahov Poslanik s.a.w.s., ikada putovao u Jeruzalem, ne bi mu postavljali ta pitanja.Međutim, oni su pouzdano znali da on a.s. nikada u svom životu nije putovao u Jeruzalem, niti išao u Mesdžidul aksa. Oni su od njega tražili da im opiše grad i Mesdžidul aksa misleći da on a.s. to nije u stanju učiniti.

Još jedan od razumskih dokaza je i taj da su od Poslanika s.a.w.s. tražili da im opiše šta je vidjeo na putu. Poslanik s.a.w.s. im je rekao: „Vidio sam vaš karavan na tom i tom mjestu, jedna im se deva izgubila. Karavan predvodi deva crne boje. Doći će u Mekku u svitanje tog i tog dana.“ Oni su kasnije izašli i čekali dolazak karavana da bi vidjeli da li je Poslanik a.s. govorio istinu ili ne. Čekali su čitavu noć sve do svitanja. Jedan od njih je uzviknuo: ‘Sunce izlazi’, a drugi mu je dobacio: ‘Karavan je stigao‘. Karavan je predvodila crna deva, koju je već prije opisao Allahov Poslanik s.a.w.s.

Neki muslimani su dovedeni u iskušenje, i nisu povjerovali Poslaniku a.s., otišli su Ebu Bekru r.a. i kazali mu: „Tvoj prijatelj tvrdi da je u jednoj noći otišao do Jeruzalema i vratio se u Mekku“. Ebu Bekr na to reče:“ Da li je to on rekao?“, odgovorili su da jeste. Ebu Bekr r.a. je potom kazao: „Ako je to rekao, onda je kazao istinu!“ Kada su muslimani iskazali čuđenje, Ebu Bekr r.a. im je kazao: „Zar da mu vjerujemo u obavjest koju prenosi s neba, a da mu ne vjerujemo u ovom slučaju.“ Ove Ebu Bekrove r.a. riječi bile su pojašnjenje za mudrost Israa."

"Imami Ahmed navodi predaju od Ibn Abbasa, r.a., koji veli da je Allahov Poslanik, s.a.w.s., rekao: "Nakon noći mog israâ osvanuo sam u Mekki. Strahovao sam za svoj slučaj, jer sam znao da mi ljudi neće vjerovati. Naišao je Allahov neprijatelj Ebu Džehl, prišao mi, sjeo pored mene i podrugljivo upitao: 'Je li se šta dogodilo'? 'Da', rekao je Allahov Poslanik, s.a.w.s.. 'A šta?'; upitao je. 'Noćas sam bio na putovanju (israu)', rekao je. 'Dokle si išao?'; upitao je. 'Do Bejtu-l-makdisa', odgovorio je (Allahov Poslanik). 'A zatim si osvanuo među nama?'; upitao je (Ebu Džehl). 'Da', rekao je (Allahov Poslanik).

"U verziji koja se prenosi od El-Hasana stoji da su se mnogi od onih koji su bili primili islam toga dana pomurtatili, a neki su otišli kod Ebu Bekra, r.a., i rekli mu: ''Jesi li čuo, o Ebu Bekre, šta priča tvoj drug? Tvrdi da je noćas putovao do Bejtu-l-makdisa, da je u njemu klanjao i potom se vratio u Mekku!'' Ebu Bekr, r.a., ih upita: ''Je l' vi to o njemu iznosite laži?'' Oni rekoše: ''Ne! Eno ga u Mesdžidu (u Mesdžidu-l­-haramu), gdje o tome priča ljudima.'' Ebu Bekr, r.a., reče: ''Tako mi Allaha, ako je on to rekao, to je onda istina! I šta vam u tome ima biti čudno? Tako mi Allaha, on mene obavještava da mu u pojedinim momentima dana ili noći sa neba na Zemlju dolaze vijesti, i ja mu vjerujem, a to je još čudnije od onoga čemu se vi iščuđujete.'' Zatim se Ebu Bekr, r.a., uputio Allahovom Poslaniku, s.a.w.s., i kada je došao do njega rekao je: ''Jesi li ti, o Allahov Vjerovjesniče, ovim ljudima pričao da si noćas putovao do Bejtu-l-makdisa?'' ''Jesam'', rekao je (Vjerovjesnik). On mu reče: ''Opiši mi ga, o Allahov Vjerovjesniče, jer ja sam tamo putovao."

El-Hasan dalje veli da je Allahov Poslanik, s.a.w.s., rekao: "Pa mi se (Mesdžid) ponovo vratio i ja gledao u njega'', te ga je Allahov Poslanik, s.a.w.s., opisivao Ebu Bekru, koji je na to odgovarao: ''Istinu si rekao! Svjedočim da si ti Allahov poslanik." I tako do kraja. Onda je Allahov Poslanik, s.a.w.s., rekao Ebu Bekru, r.a.: "A ti si, o Ebu Bekre, Es-Siddik (Istinoljubivi, Iskreni, tačnije: onaj koji i riječima i djelom, odnosno svim svojim bićem potvrđuje istinu)."

Tog dana ga je prozvao Siddikom. ..."

Bilo je sumnje u Allahovog poslanika nakon povratka.
Nego da ne bude diskusija nek buud hadisi.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35715
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 589 times
Status: Online

Re: HADIS DANA

Post by Venera » 05 Nov 2018, 14:51

Fazlija wrote: 05 Nov 2018, 00:24 Hm, draga Mu, ne bih bas rekao da je posve off... upravo je podvrgavam raspravi tj. diskusiji koju mi velikodusno nudis na svim drugim temama... samo ne na ovoj :) Ja sam jedan od onih ljudi koji su posve ubijedjeni u to da vecina savremenih religija ne bi izdrzala razumnu raspravu pa zato postavljam ovakva osnovnoskolska pitanja.

Zamisli lika koji je 50-godisnji trgovac iz susjedstva. I jednog dana ti dodje s pricom da je vidio andjela Gabrijela koji mu je rekao da je prorok, i pocne pricati o vinu i mlijeku, letu u nebo... S cime to uopce ima veze u zivotu? Ja bih ga prvo pitao, gle ako je to sve istima, deder meni pokazi andjela, vino, mlijeko i daj mene malo provozaj po nebu... zar ti ne bi?!
nijedn relgija ne voli kompetiicju, pa tako ni tvoj budizma, koji je dolaskom krscanstva "natjerao" budisticke vjernike da fgrom Bude oponasaju novovjernike krscane :hihi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Fazlija » 06 Nov 2018, 21:56

Izvinite sto poticem raspravu, ali forumi sluze tome da ljudi razgovaraju. Malo citam ove dokaze i meni ne zvuce bas ubjedljivo pa sam ih bio slobodan komentirati...
Mutevelija wrote: 05 Nov 2018, 04:43 Moć je ovdje pripisana Allahu.
Ovo nije bas neki jak dokaz. Trebali su ga traziti da let ponovi u kontroliranim uvjetima. Npr. da odleti negdje gdje ga oni mogu iskontolirati da li je odletio ili nije. Medjutim, on bi tada mogao reci da nije njegova volja, nego Bozja i sl.

Medjutim, tek tada bi smo ustvari dosli do pravog pitanja, a to nije da li je on zaista letio u Jeruzalem ili nije, nego kakve to uopce ima veze s bilo cime?! Kada bi meni srednjovjecni trgovac iz susjednog sokaka tvrdio da je letio za Jeruzalem, ja bih mu cestitao. Rekao bih da sam sretan zbog njega sto moze tako letati zrakom, ali bih ga pitao kakve to ima veze s bilo cime...

Ovdje ustvari Muhamed zeli zadiviti svoju publiku, ali... cemu, osim da bi mu kasnije jos jace vjerovali i prihvatili ga za vodju?! Mislim da je cijela prica krivo postavljena. Raspravlja se o njemu, umjesto o onome sto prica. Raspravlja se o tome je li on pravi prorok ili nije. A trebalo bi se ustvari raspravljati je li istina to sto govori ili nije.

Jednom kada je zadivio svoju publiku, mogao im je pricat sto god je htio, a upravo je u tome kljucna pogreska u argumentaciji.
Mutevelija wrote: 05 Nov 2018, 04:43 Drugi razumski dokaz je taj što su sugrađani tražili od Poslanika s.a.w.s. da im opiše hram Mesdžidul aksa... pa je on a.s. rekao: „Građen je tako i tako…“, i počeo ga precizno opisivati, što je zapanjilo sve prisutne.

Da su nevjernici Kurejša znali da je Allahov Poslanik s.a.w.s., ikada putovao u Jeruzalem, ne bi mu postavljali ta pitanja.Međutim, oni su pouzdano znali da on a.s. nikada u svom životu nije putovao u Jeruzalem, niti išao u Mesdžidul aksa.
Ovo je isto jako slab dokaz. Zna se da je Muhamed bio trgovac do svoje 50. ili 55. godine zivota kada je postao Bozji prorok. Ne treba puno mudrosti da se zakljuci da trgovac iz Meke moze putovati samo u 3 smjera. Jedan je prema Jemenu, drugi je prema Omanu, a treci je na sjever prema Palestini. Ovaj zadnji je ujedno i najvazniji trgovacki put, i malo je vjerovatno da Muhamed u svojih 50. godina zivota kao trgovac njime nije putovao, ili u najmanju ruku imao prilike godinama sakupljati podatke od putnika koji dolaze iz tog smjera. Dakle, ovo bas i nije neki vrlo razuman dokaz.

Osim toga, novija naucna istrazivanja kazuju da se u Kuranskom tekstu spominju stvari koje ne postoje u Meki (grozdje, masline, rijeke, izvori i sl.). To neke naucnike navodi na pretpostavku da je pisac Kurana zivio na podrucju izmedju Damaska i Petre (u danasnjem Jordanu). Jeruzalem je preko puta... tako da...
Mutevelija wrote: 05 Nov 2018, 04:43 Još jedan od razumskih dokaza je i taj da su od Poslanika s.a.w.s. tražili da im opiše šta je vidjeo na putu... Karavan je predvodila crna deva, koju je već prije opisao Allahov Poslanik s.a.w.s.
Ovo je vrlo neubjedljivo, moram priznati. Mogao se dogovoriti s vodjom karavane da potjera crnu devu naprijed. Ovo nije nikakav razuman dokaz.
Mutevelija wrote: 05 Nov 2018, 04:43 Neki muslimani su dovedeni u iskušenje, i nisu povjerovali Poslaniku a.s., otišli su Ebu Bekru r.a. ... Ebu Bekr r.a. im je kazao: „Zar da mu vjerujemo u obavjest koju prenosi s neba, a da mu ne vjerujemo u ovom slučaju.“
Jos jedan slab dokaz. Ovo moze ukazivati na dogovor Muhameda i Ebu Bekra. Jos kada se tome doda i cinjenica da Muhamed sa svojim sljedbenicima ustvari nagovara pleme koje mu u biti ne vjeruje... cijela stvar postaje vrlo sumnjiva. Ebu Bekr ustvari nista ne dokazuje, samo im jos jednom ponavlja da Muhamedu trebaju slijepo povjerovati. To nije nikakav dokaz.
Mutevelija wrote: 05 Nov 2018, 04:43 ''Tako mi Allaha, ako je on to rekao, to je onda istina! I šta vam u tome ima biti čudno? Tako mi Allaha, on mene obavještava da mu u pojedinim momentima dana ili noći sa neba na Zemlju dolaze vijesti, i ja mu vjerujem, a to je još čudnije od onoga čemu se vi iščuđujete.''
Ovo podsjeca na izjavu rimskog krscanina Tertulijana - vjerujem jer je besmisleno, istina je jer je nemoguce :lupa Kako ljudi mogu iskljuciti svoj mozak, to je nevjerovatno. Sto im nevjerovatnije price napricas, oni bolje vjeruju. Naravno, sve dok neko ne pocne postavljati razumna pitanja...
Mutevelija wrote: 05 Nov 2018, 04:43 Nego da ne bude diskusija nek buud hadisi.
Znam ja da vjernici ne vole da se postavljaju pitanja, jer se onda cijelo vjerovanje ljulja. Ali zar nije korisnije da se razgovara. Inace bi bio monolog.

Ja imam taj filozofski poriv da poput Sokrata... ne ovog naseg s foruma, nego pravog Sokrata Atenjanina (mada ni ovaj nas nije los :ok )... postavljam razumna pitanja i razgovaram s ljudima na javnim povrsinama (forumu).
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 20 Nov 2018, 12:55

"Ne gomilajte ono što nećete jesti, ne gradite građevine u kojima nećete stanovati, ne natječite se u onome što je prolazno, bojte se Allaha kome ćete se sigurno vratiti, i radite za ono čemu idete u susret i što je vječno.''

[hadis bilježe Ebu Neim, Bejheki i Hatib]
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 26 Nov 2018, 22:45

Abdullah ibn Omer, r.a., prenosi da su dva čovjeka sa istoka došli i održali govore. Ljudi su bili ushićeni njihovom rječitošću, pa je Allahov Poslanik saws kazao: “Ima i takvih govora, koji su, zbilja, magija!” ili “Neki govori su, zaista, magija!” Sahihul Buhari /
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Fazlija » 10 Dec 2018, 23:25

Mutevelija wrote: 26 Nov 2018, 22:45 Abdullah ibn Omer, r.a., prenosi da su dva čovjeka sa istoka došli i održali govore. Ljudi su bili ushićeni njihovom rječitošću, pa je Allahov Poslanik saws kazao: “Ima i takvih govora, koji su, zbilja, magija!” ili “Neki govori su, zaista, magija!” Sahihul Buhari /
Mutevelija, o cemu je ovaj hadis? O kakvoj se mudrosti radi? Meni se cini kao da je upola prekinut, kao da nedostaje nastavak. Sta znaci to da su neki govori magija? Pisac nije objasnio svoju izjavu. Znas li ti o cemu je govorio?
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 10 Dec 2018, 23:28

Treba vidjeti tefsir hadisa
Zašto i kojom prilikom je izrečen, jer.moze biti 5 6 hadisa za jedan slučaj događaj.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 10 Dec 2018, 23:31

"In eloquence there is magic" from the hadith...

Narrated Buraydah ibn al-Hasib (RadhiAllahu 'anhu), I heard the Prophet of Allah ﷺ say:

In eloquence there is magic, in knowledge ignorance, in poetry wisdom and in speech heaviness.

The words "Inna minnal-bayyan siHr" = "Indeed, in bayyan [eloquence/good style] is sihr"

SiHr literally means trickery. A person who knows how to talk eloquently can trick people into believing or disbelieving things that may or may not be true.

Just think about a salesman. How he talks to you, or does is "pitch," matters on convincing you to buy the product. Good salesmen are great at convincing people


Indeed some eloquent speech has the influence of magic”(e.g., some people refuse to do something and then a good eloquent speaker addresses them and then they agree to do that very thing after his speech) (Bukhari Vol 7. Hadith



Ako neko priča elokventno i sa manirima ne mora značiti da je to istina, može biri i varka dobro zapakovana.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Fazlija » 10 Dec 2018, 23:41

To doduse ima nekog smisla, ali samo u slucaju neukog svijeta koji se dade zavesti lijepim rijecima. Pravi mudraci pazljivo razmatraju svaku rijec. Uzmi recimo Sokrata... on se sigurno ne bi dao zavesti rijecima, nego bi postavljao podpitanja.
http://forum.srednjiput.rs/

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by sajlent » 11 Dec 2018, 01:17

.. vazi isto kao i za bradu. imash govor zvanja, govor znanja i govor sranja.

lelemudi koji laprdaju bez ikakvog pokrica, gdje i sebe mozda svrstavam.. su podvrsta ovih potonjih iliti zadnjih. redovno se briju, a mlate o bradi.

onda takozvane nove nade starih trendova. dosjetljivci skloni da svaku raspravu vrate na pochetak, uvijek svjezom i inventivnom idejom i pitanjem.. a zasto brada.?!

wannabe shvaler brada.. koju osim nejebice obichno prati lojava kosa. nimalo bezopasna situacija, jer svaka dlaka ima svoju tezinu.

chekinjare ne bih posebno objashnjavao.. brada ih kao takve sasvim dobro referira. :hihi

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 18 Dec 2018, 23:33



Turbe imama Buharija u Uzbekistanu. Buharija nije bio Arap ali je napisao najvažnije hadise u Islamu.

Muhammed ibn Ismail el-Buhari, poznatiji kao Buharija (arapskiالبخاري) ili Imam Buhari (810-870)[1], je poznati islamski učenjak iz Buhare (Uzbekistan), poznat po svome kapitalnom djelu zbrike hadisa „Sahih Buhari", kolekcija hadisa.

Kada je imao 18 godina odlučio je da putuje širom islamskog tadašnjeg svijeta i skuplja, aranžira i potvrđuje autentičnosti predaja. Tako je se susretao sa prenosiocima u Egiptu, Siriji, Iraku i Arabiji, susreo se sa preko 1000 prenosilaca i naučio napamet oko 600.000 hadisa (vjerodostojnih i ostalih) sa lancem prenosilaca i stepenima autentičnosti, što ga je učinilo najpoznatijim Muhadisom tog vremena. Nakon skoro 16 godina na tom putu sakupljanja hadisa, nakon povratka u Buharu, napisao je svoje kapitalno djelo „El Džami el Sahih“ (Zbirka Sahih hadisa) koja je zbirka od 7.275 provjerenih izreka Poslanika Muhammeda s.a.v.s.
Rođenje 20. juli 810.
Buhara, Uzbekistan
Smrt 870
Kartank, Uzbekistan
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Poslanikov savjet Ibn-Abasu: Čuvaj Allaha — čuvat će te!

Post by Mutevelija » 31 Dec 2018, 20:00

"Imam Ahmed bilježi od Haneša es-San'anija da je Ibn Abbas, radijallahu anhu, rekao: “Jahao sam iza Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem, pa je rekao: ‘Mladiću, zar da te ne podučim nekim rijelima sa kojima će te Allah okoristiti?’ Rekoh: ‘Svakako’.

Pa (Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem) reče: ‘Čuvaj Allaha – čuvat će te. Čuvaj Allaha – naći ćeš Ga pred sobom. Znaj za Allaha u izobilju – znat će za tebe u oskudici. Kada moliš – moli Allaha. A kada pomoć tražiš – traži je od Allaha. Pero je presahlo za ono što će biti, pa kada bi sva stvorenja htjela da ti neku korist, koju ti Allah nije odredio, pribave – ne bi bili to u stanju. I kada bi htjeli da ti neku štetu, koju ti Allah nije odredio, nanesu – ne bi bili u stanju. Znaj da je u strpljivosti na onome što ti je mrsko – veliko dobro. I da je pobjeda sa strpljenjem. A da je razgala sa teškoćom. I da je s mukom olakšanje.”

Ovako ga navodi preko Haneša sa još dva prekinuta isnada, a u kontekstu da jedan ne pamti hadis drugoga. Također ga bilježi i od samog Haneša u skraćenoj verziji, koja glasi: “Mladiću, reći ću ti nešto: Čuvaj Allaha – čuvat će te. Čuvaj Allaha — naći ćeš Ga na svojoj strani. Kada moliš — moli Allaha. A kada pomoć tražiš — traži je od Allaha. Podignuta su pera a knjige su osušene. Kada bi svi ljudi ustali da ti nešto korisno pribave, a što ti Allah nije propisao, ne bi bili u stanju to učiniti. A kada bi željeli da ti kakvu štetu nanesu, a koju ti Allah nije propisao, ne bi bili to u stanju.”



Ovaj hadis bilježi i Tirmizi u sličnoj, ali u skraćenoj formi:

“Naučit ću te riječima: Čuvaj Allaha—čuvatćete. Čuvaj Allaha naći ćeš Ga na svojoj strani. Kada moliš — moli Allaha. A kada pomoć tražiš — traži je od Allaha. I znaj kada bi došao ummet da ti neku korist pribavi, ne bi ti pomogli ništa više osim onoliko koliko ti je Allah propisao. A kada bi se sakupili da ti kakvo zlo nanesu, ne bi te od zla snašlo osim onoliko koliko ti je Allah propisao. Pera su podignuta a listovi osušeni.”Tirmizi za ovaj h adis kaže da je hasen-sahih.

Hariz Ehu-Abdullah ibn Minde kaže: “Postoji više predanja ovoga hadisa od Ibn-Abbasa, a ovo je najispravnije. Ovaj lanac prenosilaca je poznat (mešhur) a njegovi prenosioci su pouzdani.”

Ja velim: Ovaj hadis od Ibn-Abbasa prenosi grupa prenosilaca. Kao što su njegov sin Ali, zatim Ata, lkrime, Omer štićenik Gafera, Abdulmelik ibn Umejr i Ibn Ebi- Melike. Postoji mišljenje da posljednja dvojica nisu izravno čula hadis od Ibn-Abbasa. Za sve lance prenosilaca postoji određena kritika. U nekim verzijama postoji višak a u nekima manjak riječi.

Također se prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., ovaj savjet dao Ibn-Abbasu preko hadisa koje prenose Ali ibn Ebi-Talib, Ebu-Seid El-Hudri, Sehl bin Sa’d i drugi ashabi. Za sve te isnade postoji i (hadiska) kritika. El-Akili spominje da su svi ti lanci prenosilaca unekoliko slabe vrijednosti, ali su neki bolji od drugih."
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 01 Jan 2019, 02:43

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 01 Jan 2019, 02:58

"Aiša bint Abdullah b. Osman b. Amir b. Amr b. K'ab b. S'ad b. Tejjim b. Murre. r.a. (arp. عائشة) `ā'isha, „ona koja živi“, takođe se piše i A'ishah, Ayesha, 'A'isha, ili 'Aisha, Turski Ayşe, Majka pravovernih. Aiša je kćer Ebu-Bekra i Umm Rumman, poreklom je iz plemena Kurejš. Aiša je bila udata za Muhameda. Smatra se da je bila njegova miljenica. U Islamskoj literaturi često se oslovljava sa Majkom vernika.

Prema predanju Muhamed je oženio Aišu po naredbi svoga Gospodara Alaha, a doneo mu je Džibril njen lik u komadu svile, pre nego što će je oženiti. Hadis kaže: „Rekao je Poslanik, neka je mir s njim, Aiši: “Pokazano mi je u snu kako te dovodi melek u platnu od kvalitetne svile, govoreći mi: „Ovo je tvoja žena.“ Zatim sam otkrio veo sa tvoga lica, pa kad ono ti. Rekao sam: Ako ovo bude od Alaha, ostvariće se.“

Postoje različita mišljenja o starosti Aiše u vreme udaje za Muhameda. Prema nekim mišljenjima Poslanik Muhammed se verio sa Aišom u Meki, kada je imala šest godina, dve godine nakon smrti Hatidže, Muhammedove prve i najdraže žene, a oženio je u Medini, kada je imala devet godina i to u mesecu ševalu prve godine po hidžri. Sa Muhammedom je živela devet godina, a postala je udovica u osamnaestoj.

Prema drugom mišljenju koje se temelji na računanju Aišinih godina prema njenoj sestri Esmi, Aiša je imala devetnaest godina kada se udala za Poslanika Muhammeda. Naime, kaže se da je Esma imala dvadest osam godina u prvoj godini po Hidžri, a bila je starija od Aiše deset godina, koja je prve godine po Hidžri imala prema ovom računu osamnaest godina. Udala se za Poslanika Muhammeda godinu dana po Objavi, a verili su se kada je imala četrnaest ili petnaest godina. Esma je umrla u stotoj godini starosti u sedamdest i trećoj godini po Hidžri.

Takođe, neki smatraju da je Aiša imala najmanje deset godina u vreme veridbe, a između četrnaest i petnaest godina kada se udala za Poslanika Muhammeda.

Objave zbog Aiše
Zbog Aiše je objavljeno nekoliko kuranskih objava. Prvenstveno iz političkih razloga, Muhammed se oženio sa nekoliko žena nakon Hatidžine smrti. Između njih je ponekad dolazilo do rivaliteta. Tako je u dogovoru sa Hafsom Aiša rekla Poslaniku da ima neugodan zadah od meda koji je jeo kod Zejnebe, njegove supruge, kako bi on prestao da kod nje jede med koji je mnogo voleo. Jedan drugi hadis kaže da je Muhammed uzeo med od Hafse, a Aiša se dogovorila sa Sevdom. Zbog toga što Poslanik nije voleo neugodne mirise, ta zamerka mu je teško pala i odlučio je da više ne uzima med od Zejnebe. Nakon toga je objavljena kur'anska sura El Tahrim:

"O vjerovjesniče, zašto sebi uskraćuješ ono što ti je Allah dozvolio - u nastojanju da žene svoje zadovoljiš?... Ako vas dvije učinite pokajanje Allahu, pa - vi ste bile učinile ono zbog čega je trebalo da se pokajete... Ako vas on razvede, Gospodar njegov će mu dati umjesto vas boljih žena od vas; odanih Allahu, pokajnica, koje se Allaha boje, koje poste, udovica i djevojaka" (66:1-5).

Druga Objava koja je povezana direktno sa Aišom je jedanaesti ajet sure El Nur: "Među vama je bilo onih koji su iznosili potvoru..." Naime, pete godine posle Hidžre, Aiša se prilikom jednog putovanja kroz pustinju udaljila od karavana jer je izgubila ogrlicu i krenula da je traži, a nosači su poneli njenu nosiljku i otišli sa karavanom ne primetivši da je nema jer je bila lagana i sitne građe. Kada je shvatila da je ostala iza karavana, Aiša je ostala da čeka da se vrate po nju i u međuvremenu zaspala. Tu ju je pronašao i prepoznao jedan beduin, Safvan Ibn Muattal El Sulemi, i doveo u Medinu. Međutim, kada su građani Medine videli da se Muhammedova žena vraća iz pustinje sa nepoznatim muškarcem, počela su govorkanja. Aišino izostajanje i gubljenje iza ostalih bio je povod da je Abdullah ibn Ubejj ibn Ebi Selul optuži za blud. Uskoro je cela Medina čula za to. Pošto je takva situacija dovodila u pitanje kredibilitet poslaničke misije, Muhammedov zet Alija je tom prilikom preporučio poslaniku da se razvede, od čega je potekao kasniji Aišin animozitet prema njemu. Ta situacija potrajala je oko mesec dana sve dok nije došla Objava koja svedoči da je Aiša nepravedno optužena."
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 01 Jan 2019, 03:03

PRVA FITNA
"Bio je (Alija) vrstan vojni zapovjednik, pisac nadahnutih pisama – još i danas se smatraju klasičnim muslimanskim tekstovima – svojim činovnicima, u kojima zagovara nužnost pravednog i milosrdnog odnosa prema pokorenim narodima. No, uprkos njegovoj bliskosti s Poslanikom, njegova vladavina nije bila općepriznata. Aliju su podržavale ensarije iz Medine, pa i oni Mekanci koji su se protivili usponu Emevija. Također pridružili su mu se muslimani koji su još živjeli nomadskim načinom života, posebice u Iraku, gdje je utvrđeni vojnički grad Kufa bio jako Alijino uporište. Međutim, budući da je Osman, kao i Alija, bio Muhamedov zet, te je bio jedan od prvih koji su primili islam, njegovo je ubistvo bilo tako šokantan događaj da je uskoro nakon toga započeo petogodišnji građanski rat unutar umme, poznat i kao fitnet (fitna) – vrijeme iskušenja.

Muhamedova najdraža žena Aiša, zajedno sa svojim rođakom Talhom i Muhamedovim bliskim saradnikom iz Meke Zubejrom, napala je Aliju zbog nekažnjavanja Osmanovih ubica. Budući da je vojska bila raspoređena u provincijama, pobunjenici su bili u stanju da neometeni brzim maršem krenu iz Medine prema Basri. Alija je bio u vrlo teškom položaju. On sam bio je užasnut Osmanovim ubistvom i kao pobožan čovjek nije mogao takvo nešto opravdati. Međutim, njegove su pristaše smatrale da je Osman zaslužio smrt, jer nije vladao pravedno, niti u skladu s načelima Kur’ana. Alija se nije mogao odreći svojih sljedbenika, te je izbjegao u Kufu koju je učinio svojom prijestolnicom. Nakon toga krenuo je s vojskom prema Basri, gdje je lahko potukao pobunjenike u takozvanoj Bici kod deve, koja je tako prozvana jer je Aiša tokom bitke promatrala bojište jašući na devi. Alija je svim svojim pristašama nakon pobjede osigurao dobra namještenja, podijelio plijen među njima, ali im i dalje nije priznavao puna “vojnička prava”, ne dopustivši im preuzimanje Savada, bogatog poljoprivrednog kraja oko Kufe, koji je bivšem Perzijskom Carstvu donosio najveće prinose. Naposljetku, u Aliju više niko nije imao povjerenja, jer s jedne strane nije zadovoljio zahtjeve svojih istomišljenika, a s druge strane protivnici su mu zamjerali neosuđivanje Osmanovog ubistva.

U Siriji nisu priznavali Alijinu vlast, tamo je postojala snažna opozicija na čelu sa Muavijom koji je imao svoju vlastitu prijestolnicu u Damasku. Osman je bio njegov rođak, te je njemu kao novoj glavi porodice Emevija i arapskom plemenskom poglavaru bila dužnost da osveti njegovu smrt. Muaviju su podržavali bogati klanovi iz Meke i sirijski Arapi koji su cijenili njegovu odlučnu i razboritu vladavinu. Alija je vjerojatno čak bio sklon Muaviji, pa stoga na početku nije poduzimao nikakve korake protiv njega. Naime, i sama pomisao da bi Poslanikovi rođaci i saradnici napadali jedni druge bila je svakom muslimanu užasavajuća. Muhamedova misija imala je prvenstveni cilj uspostavu jedinstva među muslimanima i ujedinjenje umme, čime bi se približili jedinome Bogu. Da bi spriječile zastrašujuću mogućnost daljnjeg sukobljavanja, obje su se strane sastale kod mjesta Sifin na gornjem Eufratu 657. godine kako bi postigle primjerje, no pregovori nisu urodili plodom. Muavijine su pristaše stavile primjerke Kur’ana na vrhove svojih kopalja, i pozivali neutralne muslimane da u skladu sa Božijim načelima presude među suparnicima. Arbitraža je presudila protiv

Alije, i mnogi njegovi sljedbenici nastojali su ga navesti da prihvati tu odluku. Osjetivši pravi trenutak, Muavija je zbacio Aliju, vojsku poslao u Irak i proglasio se halifom u Jerusalemu.

Međutim, neke od radikalnijih Alijinih pristaša zaprepastilo je Alijino podvrgavanje arbitražnoj odluci i oni su odbili prihvatiti presudu. Po njima, Osman nije živio u skladu sa Kur’anom, a Alija je, postigavši kompromis s pobornicima nepravde, zapravo podržao Osmanove zablude i sišao s pravog puta, pa je stoga u njihovim očima i on prestao biti istinskim muslimanom. Ti su radikali uskoro napustili ummu, za koju su tvrdili da je izdala duh Kur’ana, te su podigli svoj vojni logor i izabrali svoga zapovjednika. Alija je vrlo brzo uspio savladati ekstremiste u svojim redovima, koji su postali poznati kao haridžije (otpadnici), ubivši organizatore pobune, ali je pokret zadobio mnoge simpatizere diljem carstva. Mnogi su od njih u stvari bili nezadovoljni nepotizmom Osmanove vladavine, te su željeli povrat kur’anskog duha jednakopravnosti. Haridžije nisu nikad postale neka brojnija skupina, ali je njihova uloga u islamskoj povijesti vrlo važna, bili su prvi slučaj nečega što bitno označava muslimansko društvo, a to je da su sve nove teološke zamisli i pokreti bujno nicali u trenucima kad je politika štetno djelovala na moral umme. Haridžije su smatrale da vladar islamske zajednice ne smije biti najmoćniji, već najpobožniji musliman; halife nisu smjele biti moćnici poput Muavije. Bog je ljudima darovao slobodnu volju, a kako je On pravedan, kaznit će zlotvore kao što su Muavija, Osman i Alija, koji su, izdavši islam, postali otpadnici od vjere. Haridžije su bile vrlo radikalne u svojim stavovima, ali time su natjerale muslimane da razmotre pitanje ko je uistinu musliman, a ko nije. Pitanje političkog vodstva imalo je toliku religijsku važnost da je ono oduvijek bilo povezivano sa idejama Božanske naravi, predodređenošću i ljudskom slobodom.

Alija je zbog svog okrutnog odnosa prema haridžijama izgubio mnogo pristaša, čak i u Kufi. Muavija je pak bio na dobitku stekavši nove sljedbenike iz Alijinih redova, ali je većina Arapa ostala neutralna. Drugi pokušaj arbitraže, kojim se nastojalo pronaći drugog kandidata za halifu, propao je; Muavijina je vojska naposljetku skršila svaki otpor njegovoj vladavini u Arabiji, a Aliju su ubile haridžije 661. godine. Oni koji su ostali vjerni Alijinoj stvari, u Kufi su proglasili njegova sina Hasana nasljednikom, ali Hasan je postigao dogovor s Muavijom, te se za priličnu novčanu naknadu povukao u Medinu, gdje je živio potpuno apolitično do kraja života 669. godine.

Tako je umma ušla u novu fazu. Muavija je učinio Damask svojom prijestolnicom, te je započeo obnavljati jedinstvo muslimanske zajednice. Međutim, posljednji su sukobi učinili svoje. Muslimani Iraka i Sirije bili su neprijateljski raspoloženi jedni prema drugima. Osim toga, muslimani su zapravo Aliju smatrali časnim, pobožnim čovjekom kojeg je porazila logika praktične politike. Ubistvo čovjeka, koji je bio prvi muškarac koji je prešao na islam i Poslanikov najbliži muški srodnik, s pravom se smatralo nečim izrazito nečasnim, te je potaknulo vrlo ozbiljna pitanja o moralnoj vjerodostojnosti umme. Kao što je već rečeno, prema arapskoj tradiciji muški su potomci nasljeđivali bitne karakteristike svojih očeva, pa se stoga smatralo da je i Alija morao nešto naslijediti od Poslanikovih jedinstvenih kvaliteta, a Alijini muški potomci su zbog toga uvažavani kao vodeći vjerski autoriteti. Kobna sudbina Alije, čovjeka kojeg su izdali njegovi prijatelji kao i njegovi neprijatelji, postla je simbolom stalne životne nepravde. S vremenom, muslimani koji su se protivili hilafetskom načinu vladanja, istupit će poput haridžija iz umme, te će pozvati sve istinske muslimane da im se pridruže u borbi (džihad) za viša islamska načela. Oni će se proglasiti pripadnicima Alijine stranke – Ši’atu Alijj. Drugi su muslimani pak zauzeli neutralan stav. Njih su strašile ubojite podjele koje su cijepale ummu, pa je za mnoge jedinstvo, kao nikada prije, postalo presudnom islamskom vrednotom. Mnogi su bili nezadovoljni Alijom, ali im je isto tako bilo jasno da je Muavija daleko od idealnog vođe. Muslimani su se često sa sjetom prisjećali vremena četvorice rašiduna, kao razdoblja kada su muslimanima vladali pobožni ljudi, koji su bili bliski s Poslanikom, ali su ih zlotvori upropastili. Događaji prve fitne zadobili su simboličan značaj, te su se suprotstavljene muslimanske strane tokom međusobnog sukobljavanja pozivale na tragične incidente toga razdoblja kako bi opravdale svoj islamski poziv. Pa ipak, svi su bili složni u tome da je zamjena Medine, prijestolnice Poslanika i rašiduna, emevijskim Damaskom bila više od obične političke smicalice. Izgledalo je da umma napušta Poslanikov svijet i da postoji opasnost da ona izgubi svoj temeljni smisao. Pobožniji i savjesniji muslimani bili su odlučni u tome da iznađu nove načine njezina vraćanja na pravi put.
Piše: Karen Armstrong
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 01 Jan 2019, 08:22

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests