Budizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Zagorka » 17 Apr 2019, 17:50

Fazlija, koliko se razlikuju stavovi o seksualnosti u budizmu?
Jer sam nailazila na oprečne informacije.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 17 Apr 2019, 22:19

Zagorka wrote: 17 Apr 2019, 17:50 Fazlija, koliko se razlikuju stavovi o seksualnosti u budizmu?
Jer sam nailazila na oprečne informacije.
Opcenito budizam ima jako slobodan stav prema tome. Buddha je spolnost smatrao nizim zadovoljstvom, nazivao je to seljackom zabavom i monasima i monahinjama je strogo zabranjeno svako upraznjavanje spolnosti. Ali narod... neka uziva sve dok time ne steti nikome. Stetna upotreba spolnosti je strogo zabranjena. To je jedno od osnovnih pravila morala u budizmu - ispravno spolno ponasanje. U to spada zabrana preljuba, silovanja bilo koje vrste (npr. zloupotreba polozaja i moci, spolni odnos sefa/ice sa zaposlenicima/ama, cuvara/ica sa zatvorenicima/ama, ljekara sa bolesnicima/ama i sl.)... ali brak je pozeljan i dopusten cak i sa vise supruznika ako medju njima vlada saglasnost oko toga (ako je takav obicaj). Rastava je moguca i sl.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Melek » 17 Apr 2019, 23:22

Joj, koja sam ja seljacina :grana
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 18 Apr 2019, 09:29

Jesi li vidio... da se covjek zamisli :D.

Zato i ja budizam tjeram iz te seljacke lige, nisam se zamonasio :hihi Volim da se zabavljam na seljacki nacin pa sta ces...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 19 Apr 2019, 20:51

A evo sada jos malo zanimljive povijesti. Odlican povijesni kanal Kings and Generals donosi kratak crtic (poucno, poucno... pogledati ako se vec ne citaju knjige) o indijskom caru Ashoki, najznacajnijem vladaru iz dinastije Maurya.



Ashoka je vrlo vazana licnost u povijesti budizma (doduse, nije prvi kralj koji je presao na budizam, kako se tvrdi u filmu... ali je svakako najznacajniji budisticki vladar) jer je pokrenuo masovno sirenje budizma u okolne zemlje, a pod njegovim pokroviteljstvom je odrzan i treci budisticki sabor u Pataliputri, carskoj prestolnici tadasnje Indije. Ashoka je zasluzan za sirenje budizma u tadasnje helenisticke kraljevine sredisnje Azije (o tome smo vec objavljivali povijesne crtice na ovoj temi), Burmu i Sri Lanku. Nadam se da cete uzivati u ovom crticu.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 23 Apr 2019, 22:23

Mislav Brecic i Mindfulness.hr organiziraju u lipnju/junu povlacenje u Vratima kod Rijeke. Evo sto javljaju:

---

Dragi svi,

Obavještavam vas da će se održati meditacijsko povlačenje od 7.-16.6.2019. u Vratima, Gorski Kotar. Izgledno je da će povlačenje voditi Bhante Sujiva, Massimo Bonomelli i Mislav Brečić. Za sva pitanja i prijave molim vas pišite Teni na: meditacija.m@gmail.com

Hvala. Svako dobro,

Mislav

---
Bio sam na nekoliko njihovih povlacenja i stvarno su odlicni. Svima koji se zele prijaviti savjetujem da to ucine sto prije, a najbolje ODMAH, jer ce vladati neopisiva navala. Bhante Sujiva (na slici dolje) je njihov glavni ucitelj i svi ce zeljeti biti na povlacenju s njim.

Image
http://forum.srednjiput.rs/

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Venera » 24 Apr 2019, 05:38

koliko kosta "povlacenje" :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Socrates » 24 Apr 2019, 05:47

Trebali bi organizirati jedno forumsko povlačenje.

Razmislicu kako.

Svi se skupimo na jednu temu i ne pišemo? :hm
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Budizam

Post by storm » 24 Apr 2019, 06:00

Socrates wrote: 24 Apr 2019, 05:47 Trebali bi organizirati jedno forumsko povlačenje.

Razmislicu kako.

Svi se skupimo na jednu temu i ne pišemo? :hm
To obično bude, kad maja zakelji trajni, a svi gledamo onda...

Atmosfera bude ovako nekako :valja
giphy.gif
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 24 Apr 2019, 10:38

Socrates wrote: 24 Apr 2019, 05:47 Svi se skupimo na jednu temu i ne pišemo? :hm
Svi se skupimo na jednu temu i... ne pisemo nista!
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Zagorka » 24 Apr 2019, 12:10

Fazlija wrote: 23 Apr 2019, 22:23 Mislav Brecic i Mindfulness.hr organiziraju u lipnju/junu povlacenje u Vratima kod Rijeke. Evo sto javljaju:

---

Dragi svi,

Obavještavam vas da će se održati meditacijsko povlačenje od 7.-16.6.2019. u Vratima, Gorski Kotar. Izgledno je da će povlačenje voditi Bhante Sujiva, Massimo Bonomelli i Mislav Brečić. Za sva pitanja i prijave molim vas pišite Teni na: meditacija.m@gmail.com

Hvala. Svako dobro,

Mislav

---
Bio sam na nekoliko njihovih povlacenja i stvarno su odlicni. Svima koji se zele prijaviti savjetujem da to ucine sto prije, a najbolje ODMAH, jer ce vladati neopisiva navala. Bhante Sujiva (na slici dolje) je njihov glavni ucitelj i svi ce zeljeti biti na povlacenju s njim.

Image
Neću uinat :auf

Reko si mi da idem u tekiju.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 24 Apr 2019, 12:15

statebriga wrote: 24 Apr 2019, 05:38 koliko kosta "povlacenje" :hm
Za sva pitanja i prijave molim vas pišite Teni na: meditacija.m@gmail.com

Obicno je oko 150 EUR u Hrvatskoj to...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 24 Apr 2019, 12:17

Zagorka wrote: 24 Apr 2019, 12:10 Neću uinat :auf

Reko si mi da idem u tekiju.
Pa moras da ides svagdje. I u tekiju, i na povlacenje, i kod popova, i kod hodza, i kod travara, vracara... dok ne nadjes svoj put, put bijelih oblaka :)
http://forum.srednjiput.rs/

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Venera » 24 Apr 2019, 15:49

Fazlija wrote: 24 Apr 2019, 12:15
statebriga wrote: 24 Apr 2019, 05:38 koliko kosta "povlacenje" :hm
Za sva pitanja i prijave molim vas pišite Teni na: meditacija.m@gmail.com

Obicno je oko 150 EUR u Hrvatskoj to...
hvala , ali to je preskupo , a lako zaradjen novac za lidere meditacije :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 24 Apr 2019, 18:07

statebriga wrote: 24 Apr 2019, 15:49 hvala , ali to je preskupo , a lako zaradjen novac za lidere meditacije :hm
Deder da mi nabacimo racunicu i vidimo kako se ta banda lezilebovica bogati:

Seminar traje od 7-16. juna. Dakle 9 dana seminara:
- 9 nocenja u turistckom naselju (planinske kuce sa po 3-4 lezaja)
- 9 x 3 obroka dnevno
- 9 dana da ti neko organizira i vodi cijeli dan program

Ako se to slucajno usude naplatiti 150 EUR - pa to ispada nevjerovatnih 16,60 EUR dnevno?! Banda, alaj se bogate na naivnom narodu :oklagija

Moram reci da ne znam koliko oni ovaj seminar naplacuju (treba pitati Tenu), ali tako oko 150 EUR su naplacivali seminare koje je vodio samo Mislav Brecic koji je iz Zagreba.

E sada, ako tome jos dodamo da oni sada moraju platiti avio kartu za bhante Sujivu, koji je iz Indonezije (mozda dolazi i od nekuda blize, mozda je po Evropi pa dolazi usput i u Hrvatsku) i minimalno put kolima za Massima iz Italije... pa ja mislim da bi se ta banda sada mogla usuditi cepati i do 20-25 EUR po danu :sok

U svakom slucaju, treba pitati Tenu. Ja necu da idem ove godine na te seminare jer imam neke druge troskove... ali sam isao prethodnih godina kada je samo Mislav vodio za bezobraznih oko 1.000-1.200 kuna po seminaru.
http://forum.srednjiput.rs/

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Venera » 24 Apr 2019, 18:13

Fazlija wrote: 24 Apr 2019, 18:07
statebriga wrote: 24 Apr 2019, 15:49 hvala , ali to je preskupo , a lako zaradjen novac za lidere meditacije :hm
Deder da mi nabacimo racunicu i vidimo kako se ta banda lezilebovica bogati:

Seminar traje od 7-16. juna. Dakle 9 dana seminara:
- 9 nocenja u turistckom naselju (planinske kuce sa po 3-4 lezaja)
- 9 x 3 obroka dnevno
- 9 dana da ti neko organizira i vodi cijeli dan program

Ako se to slucajno usude naplatiti 150 EUR - pa to ispada nevjerovatnih 16,60 EUR dnevno?! Banda, alaj se bogate na naivnom narodu :oklagija

Moram reci da ne znam koliko oni ovaj seminar naplacuju (treba pitati Tenu), ali tako oko 150 EUR su naplacivali seminare koje je vodio samo Mislav Brecic koji je iz Zagreba.

E sada, ako tome jos dodamo da oni sada moraju platiti avio kartu za bhante Sujivu, koji je iz Indonezije (mozda dolazi i od nekuda blize, mozda je po Evropi pa dolazi usput i u Hrvatsku) i minimalno put kolima za Massima iz Italije... pa ja mislim da bi se ta banda sada mogla usuditi cepati i do 20-25 EUR po danu :sok

U svakom slucaju, treba pitati Tenu. Ja necu da idem ove godine na te seminare jer imam neke druge troskove... ali sam isao prethodnih godina kada je samo Mislav vodio za bezobraznih oko 1.000-1.200 kuna po seminaru.
to je pocetna cijena , naravno da ce osobe potrosti vise novaca

izracunaj broj planniskih kuca i broj osoba , podjeli sa troskovima i dijelom dobitak za lidera :jutarnja
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Socrates » 24 Apr 2019, 18:13

De Fazlija organiziraj to forumsko povlačenje.

Koristiće nam svima. Briga sad hoće u pisce. :D.

De bolan, prije Ramazana, koji pocinje na Cinco de Mayo ove godine, ako se ne varam.
. . . . . . . . .

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 24 Apr 2019, 18:23

statebriga wrote: 24 Apr 2019, 18:13 naravno da ce osobe potrosti vise novaca
A gdje ce potrositi, kada si u sumi. Ne smijes niti da pricas, svi sute ko zaliveni 9 dana, a kamo li da lutas po selu i kupujes suvenire. Knjige dijele badava...
statebriga wrote: 24 Apr 2019, 18:13 izracunaj broj planniskih kuca i broj osoba , podjeli sa troskovima i dijelom dobitak za lidera :jutarnja
Pa izracunali smo, duso... ispada 15-20 EUR po danu bez obzira na broj kucica. Da ti je 1 obrok dnevno 2 EUR (u Hrvatskoj je burek oko 1,5 EUR), na ishranu ispada barem 6-7 EUR dnevno, smjestaj gdje ces dobiti u Hrvatskoj za manje od 10 EUR dan, voditeljima putni trosak... ova racunica pokazuje da oni naplacuju cisti trosak i nista vise.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 24 Apr 2019, 18:29

Socrates wrote: 24 Apr 2019, 18:13 De Fazlija organiziraj to forumsko povlačenje.

Koristiće nam svima. Briga sad hoće u pisce. :D.

De bolan, prije Ramazana, koji pocinje na Cinco de Mayo ove godine, ako se ne varam.
Pa gdje cemo se okupiti? Kratko nam je to do maja organizirati. Treba to logistike, vremena... Mozda da smislimo nesto za jesen? Onda ce ova svadjalica da kaze da joj je skupo i da treba to za dzabe sve da bude :DD
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by carobnjak N » 24 Apr 2019, 18:33

Fazlija wrote: 24 Apr 2019, 18:07
statebriga wrote: 24 Apr 2019, 15:49 hvala , ali to je preskupo , a lako zaradjen novac za lidere meditacije :hm
Deder da mi nabacimo racunicu i vidimo kako se ta banda lezilebovica bogati:

Seminar traje od 7-16. juna. Dakle 9 dana seminara:
- 9 nocenja u turistckom naselju (planinske kuce sa po 3-4 lezaja)
- 9 x 3 obroka dnevno
- 9 dana da ti neko organizira i vodi cijeli dan program

Ako se to slucajno usude naplatiti 150 EUR - pa to ispada nevjerovatnih 16,60 EUR dnevno?! Banda, alaj se bogate na naivnom narodu :oklagija

Moram reci da ne znam koliko oni ovaj seminar naplacuju (treba pitati Tenu), ali tako oko 150 EUR su naplacivali seminare koje je vodio samo Mislav Brecic koji je iz Zagreba.

E sada, ako tome jos dodamo da oni sada moraju platiti avio kartu za bhante Sujivu, koji je iz Indonezije (mozda dolazi i od nekuda blize, mozda je po Evropi pa dolazi usput i u Hrvatsku) i minimalno put kolima za Massima iz Italije... pa ja mislim da bi se ta banda sada mogla usuditi cepati i do 20-25 EUR po danu :sok

U svakom slucaju, treba pitati Tenu. Ja necu da idem ove godine na te seminare jer imam neke druge troskove... ali sam isao prethodnih godina kada je samo Mislav vodio za bezobraznih oko 1.000-1.200 kuna po seminaru.
to nije skupo uopće...u svakom slučaju bolje od onih krstarenja Ane Bučević od, kako kažu 2000 eura
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests