Protestantizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Protestantizam

Post by Krokodil Behko » 06 Sep 2011, 10:07

Ovu temo nemamo a bas me zanima,kakve su to tolike razlike,ucinile zapadnu crkvu razjedinjenom prije 500 godina.. Ko je u pravu a ko ne?
Bas kao sto me i zanima,otkud toike razlicite protestantske crkve i sta im je zajednicko.
Ja na pocetku,donosim jedan zanimljiv clanak sa deutche welle o osnovnim razlikama katolickog i protestantskog poimanja vjere i predanosti bogu..


Od 22. do 25. rujna poglavar Rimokatoličke crkve papa Benedikt XVI. dolazi u posjet svojoj domovini Njemačkoj, koja je ujedno zemlja u kojoj se dogodio posljednji veliki crkveni raskol. Tu je nastala Protestantska crkva.

Od 1517. godine se svećenik Martin Luther trudio potaknuti reforme svoje rimo-katoličke crkve. Kako su ta njegova reformska nastojanja propala, nastala je nova, evangelistička, odnosno protestantska crkva. Puno toga što Lutheru tada nije pošlo za rukom da reformira, do dan danas čini razlike ovih dviju konfesija. Neke od temeljnih točaka razlikovanja su:

Razumijevanje crkve:

Katolička i protestantska crkva imaju različite predodžbe od o tome što je to bit crkve. Katolička crkva sebe vidi kao jedinu i pravu crkvu na čelu s papom. Za razliku od crkava proizašlih iz reformacije. Ne postoji ujedinjena protestantska crkva, nego puno njih različitih.

Papinstvo:

Katolici u papi vide nasljednika apostola Petra, a to znači od Isusa Krista određenog poglavara Crkve. Obrazlaže se to navodno neprekidnim lancem apostolskog nasljedstva, počevši od 1. stoljeća nakon Krista.

Protestanti, međutim, na papinsku službu ne gledaju baš najtolerantnije, jer to proturječi protestantskom poimanju pisanja u Bibliji.

Svećenstvo:

Spomenuto apostolsko nasljeđe, koje se naziva još i apostolska sukcesija, ima generalno značenje za duhovno zvanje u Katoličkoj crkvi. Sakramentom pomazanja u okviru svećeničkog pomazanja biskupi, svećenici i đakoni dobivaju poseban pečat božji za svoju službu.

Protestantska crkva u svećenstvu nema pomazanja. Kod protestanata ta služba predstavlja funkciju, koja je, međutim, po volji božjoj. U principu se ta funkcija može prenijeti na bilo kojeg vjernika.

Euharistija ili pričest:

Ovi pojmovi označavaju onu radnju tijekom Svete mise koja bi trebala predočiti umiranje i uskrsnuće Isusa Krista. Svoje početke euharistija ima u posljednjoj Isusovoj večeri s apostolima, večer prije nego je raspet na križu.

Katoličku euharistiju smije predvoditi samo pomazani svećenik. Samo on može u Kristovo ime pretvarati kruh i vino u tijelo i krv Isusa Krista. Ne-katolicima nije dopušteno pričestiti se.

U protestantskoj crkvi je generalno svaki kršteni čovjek pozvan da sudjeluje, a i svaki kršteni u principu može voditi pričest.

Osim toga euharistija ima i različit sadržaj kod katolika i protestanata.

Štovanje Marije Majke Božje i drugih svetaca

Rimokatolička crkva štuje Mariju, majku Isusa Krista, kao "Nebesku kraljicu" te ju u mnogim stvarima izjednačuje s Isusom Kristom.

Kako međutim za marijanske dogme nema biblijskih dokaza, protestanti ih odbacuju. Te dogme se baziraju na uznesenju Blažene Djevice Marije na nebo i opraštanju istočnog grijeha.

Katolička crkva, osim toga, prakticira i štovanje svetaca, odnosno umrlih osoba koje je Crkva proglasila svetima ili blaženima. Katolici vjernici diljem svijeta tako u međuvremenu štuju preko 4.000 svetaca koji bi, prema vjerovanju, pred Bogom trebali moliti i tražiti oprost za grešnike.

Protestantska crkva i to kategorično odbacuje obrazloživši da se, prema reformatorskom shvaćanju, svaki čovjek može i treba sam obratiti u molitvi Bogu.

Celibat:

Celibat, odnosno obećanje uzdržavanja sklapanja braka i prakticiranja seksualnih odnosa, poznaju sve velike svjetske religije. U rimokatoličkoj crkvi je celibat obvezujući za redovnike i redovnice.

Protestantske crkve odbacuju celibat kao nešto što je obvezujuće. Već 1520. je Martin Luther zahtijevao da se ukine obvezujući celibat i svojim primjerom značajno pridonio toj reformi u kasnije formiranoj protestantskoj crkvi. Oženio je bivšu redovnicu Katharinu von Bora i osnovao s njom obitelj.

No to ne znači da celibata nema kod protestanata. Celibat se u protestantskoj crkvi bazira na dobrovoljnoj odluci za takvim životom te se doista i prakticira u pojedinim protestantskim zajednicama.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Protestantizam

Post by mrki62 » 06 Sep 2011, 12:41

Od 1517. godine se svećenik Martin Luther trudio potaknuti reforme svoje rimo-katoličke crkve. Kako su ta njegova reformska nastojanja propala, nastala je nova, evangelistička, odnosno protestantska crkva. Puno toga što Lutheru tada nije pošlo za rukom da reformira, do dan danas čini razlike ovih dviju konfesija.
Samo u Njemačkoj je Luterana cca 18.000.000 ljudi
Nisu propala njegova nastojanja, jer mnoge reforme su sprovedene upravo zahvaljujući njemu .
Primjer : ukinuto je plaćanje grijeha, dakle , ako si nešto zgriješio si morao platiti određenu sumu novaca il komadom svoje zemlje , imetka i sl.
Ukinuo je molitvu u Latinskom jeziku .
Božnji Sin i Spasitelj svih koji vjeruju u opravdanje po milosti, te jedini posrednik između Boga i čovjeka - nema Pape.
Inače je on na crkvu nabio 95 teza, sa kojim je zahtijevao promjenu u vjeri - reformu.
Ta struja katoličanstva je dosta proširena i u Sloveniji, zadnji dan u Oktobru je državni/neradni dan - praznik , koji se zove dan reformacije.
U Sloveniji u jednoj crkvi je svećenica, jer je kod njih dozvoljeno i ženama da budu svećenici, a svećenici nemaju celibat i u mnogo čemu su realniji od katolika, mirniji su , staloženiji ,............

Evo gospođe svećenice :

Image

Još jedna :
Image
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Protestantizam

Post by Luna. » 06 Sep 2011, 13:59

ovdje gdje ja zivim uglavnom su evangelisti. ono sto je za njih tipicno, a vezano je za svakodnevicu, je da su manje konzervativni u odnosu na katolike. s druge srane, u nekim stvarima su povrsniji a i samim tim sto su manje konzervativni nekad tradicija i familija ima manju tezinu.
u nekim stvarima mi se svidja njihova opustenost i pogleda na neke stvari u odnosu na katolike...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Protestantizam

Post by Krokodil Behko » 06 Sep 2011, 14:06

Eto,dok ne procitah onaj clnak iz uvoda,nisam ni znao,da je Luter,zahtijevao skidanje celibata.. Nadalje,ostao je u dobrovoljnoj formi.. A ja bas konto da je to dobro rjesenje za pitanje celibata kod katolika.. Medjutim,nakon ovog saznanja,mislim da Vatikan,to nikada nece uraditi.. To bi znacilo popustanje pred prijedlogom Lutera,kojeg je izneo prije cak 500 godina. Ispasce da je on vec tad bio pametniji i normalniji,nego ovi sad u Vatikanu.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Uskoro žene biskupi

Post by Krokodil Behko » 14 Jul 2014, 19:34

Image

Anglikanska crkva izglasala je zakon, kojim se prvi put u historiji, ženama omogućava da budu biskupi.

Generalni sinod (The General Synod) dao je konačno odobrenje novom zakonu, koji predviđa ovu promjenu, nakon što ga je podržala dvotrećinska većina.

Prethodno glasanje 2012. godine podržali su biskupi i sveštenstvo, ali su blokirali tradicionalisti laici.

Ovo glasanje predstavlja promjenu viševjekovne tradicije u Crkvi koja je zbog ovog pitanja duboko podijeljena. Odluka je donesena 20 godina nakon što je ženama dozvoljeno da budu sveštenici.

Glasanje je uslijedilo nakon gotovo petosatne debate na Univerzitetu Jork, navodi BBC.

Prijedlog je imao podršku nadbiskupa kenterberijskog Justina Welbyja i premijera Davida Camerona.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Uskoro žene biskupi

Post by storm » 14 Jul 2014, 19:56

Anglikanska crkva je u velikom opadanju sljedbenika, pa čine sve da se približe ljudima... moje je mišljenje da im tim potezima i odmacima ipak nema spasa :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Uskoro žene biskupi

Post by Sheval » 14 Jul 2014, 19:57

Ne znam za žene biskupe ali znam da su pingvini pravo nadrkani/e.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Uskoro žene biskupi

Post by Lebowski » 14 Jul 2014, 20:46

Ako se Goga može zamonašiti mogu i tamo žene biti biskupi.


http://www.kurir-info.rs/stars/goga-sek ... ak-1461631
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Uskoro žene biskupi

Post by Krokodil Behko » 15 Jul 2014, 10:13

Za neupućene, koncept na kojem je bila uređena negdašnja Crkva Bosanska, tretira se kao preteča sadašnje Anglikanske Crkve. Vjerski krug, zatvoren je na nivou zemlje, da se Vatikan i njemu sklone zemlje, ne bi petljali u unutrašnja pitanja te zemlje.

Nadam se da ćemo i mi uskoro imati ženske hodže.
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Uskoro žene biskupi

Post by Lebowski » 15 Jul 2014, 10:19

Odakle ti te ing+formacije da su bili preteča Anglikanske crkve?

Ženske hodže ne mogu biti samo kod nas, odluka se donosi na višim nivoima valjda. Ako je uopšte moguće, ne vjerujem.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Uskoro žene biskupi

Post by Blackhawk » 15 Jul 2014, 10:20

Zena nemoze predvoditi dzemat..
Mada negdje je i bila vijest, jel bude prosle godine cini mi se, da negdje ima da je zena bila hodza...
Ali, po islamu strikto, to je nemoguce..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Uskoro žene biskupi

Post by Krokodil Behko » 15 Jul 2014, 10:22

Lebowski wrote:Odakle ti te ing+formacije da su bili preteča Anglikanske crkve?
Čitaj malo bolje. U organizacijskom smislu.
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Uskoro žene biskupi

Post by Lebowski » 15 Jul 2014, 10:29

Piši malo bolje. :oo
Kad napišeš tretira onda to podrazumijeva određeni broj ljudi i stručnjaka koji vide Bosansku kao preteču Anglikanske crkve. Ono, pomislio sam da ima neka veza između te dvije crkve. Al dobro, razumijemo se.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Licki
Na probnom
Na probnom
Posts: 47
Joined: 22 May 2016, 19:19
Status: Offline

Re: Protestantizam

Post by Licki » 05 Jun 2016, 22:04

Krokodil Behko wrote:Ovu temo nemamo a bas me zanima,kakve su to tolike razlike,ucinile zapadnu crkvu razjedinjenom prije 500 godina.. Ko je u pravu a ko ne?
Bas kao sto me i zanima,otkud toike razlicite protestantske crkve i sta im je zajednicko.
Ja na pocetku,donosim jedan zanimljiv clanak sa deutche welle o osnovnim razlikama katolickog i protestantskog poimanja vjere i predanosti bogu..


Od 22. do 25. rujna poglavar Rimokatoličke crkve papa Benedikt XVI. dolazi u posjet svojoj domovini Njemačkoj, koja je ujedno zemlja u kojoj se dogodio posljednji veliki crkveni raskol. Tu je nastala Protestantska crkva.

Od 1517. godine se svećenik Martin Luther trudio potaknuti reforme svoje rimo-katoličke crkve. Kako su ta njegova reformska nastojanja propala, nastala je nova, evangelistička, odnosno protestantska crkva. Puno toga što Lutheru tada nije pošlo za rukom da reformira, do dan danas čini razlike ovih dviju konfesija. Neke od temeljnih točaka razlikovanja su:

Razumijevanje crkve:

Katolička i protestantska crkva imaju različite predodžbe od o tome što je to bit crkve. Katolička crkva sebe vidi kao jedinu i pravu crkvu na čelu s papom. Za razliku od crkava proizašlih iz reformacije. Ne postoji ujedinjena protestantska crkva, nego puno njih različitih.

Papinstvo:

Katolici u papi vide nasljednika apostola Petra, a to znači od Isusa Krista određenog poglavara Crkve. Obrazlaže se to navodno neprekidnim lancem apostolskog nasljedstva, počevši od 1. stoljeća nakon Krista.

Protestanti, međutim, na papinsku službu ne gledaju baš najtolerantnije, jer to proturječi protestantskom poimanju pisanja u Bibliji.

Svećenstvo:

Spomenuto apostolsko nasljeđe, koje se naziva još i apostolska sukcesija, ima generalno značenje za duhovno zvanje u Katoličkoj crkvi. Sakramentom pomazanja u okviru svećeničkog pomazanja biskupi, svećenici i đakoni dobivaju poseban pečat božji za svoju službu.

Protestantska crkva u svećenstvu nema pomazanja. Kod protestanata ta služba predstavlja funkciju, koja je, međutim, po volji božjoj. U principu se ta funkcija može prenijeti na bilo kojeg vjernika.

Euharistija ili pričest:

Ovi pojmovi označavaju onu radnju tijekom Svete mise koja bi trebala predočiti umiranje i uskrsnuće Isusa Krista. Svoje početke euharistija ima u posljednjoj Isusovoj večeri s apostolima, večer prije nego je raspet na križu.

Katoličku euharistiju smije predvoditi samo pomazani svećenik. Samo on može u Kristovo ime pretvarati kruh i vino u tijelo i krv Isusa Krista. Ne-katolicima nije dopušteno pričestiti se.

U protestantskoj crkvi je generalno svaki kršteni čovjek pozvan da sudjeluje, a i svaki kršteni u principu može voditi pričest.

Osim toga euharistija ima i različit sadržaj kod katolika i protestanata.

Štovanje Marije Majke Božje i drugih svetaca

Rimokatolička crkva štuje Mariju, majku Isusa Krista, kao "Nebesku kraljicu" te ju u mnogim stvarima izjednačuje s Isusom Kristom.

Kako međutim za marijanske dogme nema biblijskih dokaza, protestanti ih odbacuju. Te dogme se baziraju na uznesenju Blažene Djevice Marije na nebo i opraštanju istočnog grijeha.

Katolička crkva, osim toga, prakticira i štovanje svetaca, odnosno umrlih osoba koje je Crkva proglasila svetima ili blaženima. Katolici vjernici diljem svijeta tako u međuvremenu štuju preko 4.000 svetaca koji bi, prema vjerovanju, pred Bogom trebali moliti i tražiti oprost za grešnike.

Protestantska crkva i to kategorično odbacuje obrazloživši da se, prema reformatorskom shvaćanju, svaki čovjek može i treba sam obratiti u molitvi Bogu.

Celibat:

Celibat, odnosno obećanje uzdržavanja sklapanja braka i prakticiranja seksualnih odnosa, poznaju sve velike svjetske religije. U rimokatoličkoj crkvi je celibat obvezujući za redovnike i redovnice.

Protestantske crkve odbacuju celibat kao nešto što je obvezujuće. Već 1520. je Martin Luther zahtijevao da se ukine obvezujući celibat i svojim primjerom značajno pridonio toj reformi u kasnije formiranoj protestantskoj crkvi. Oženio je bivšu redovnicu Katharinu von Bora i osnovao s njom obitelj.

No to ne znači da celibata nema kod protestanata. Celibat se u protestantskoj crkvi bazira na dobrovoljnoj odluci za takvim životom te se doista i prakticira u pojedinim protestantskim zajednicama.
Dok sam neko vrjeme bio u Londonu upoznao sam jednog Danca (majka iz Dankinja otac Skot) sa kojim sam se vrlo dobro sprijateljio. Cak je dolazio kod mene u Bosnu.

Studirao je bibliju cetiri godine u nekoj skoli u Kopenhagenu, Danska. On kaze da je Papa antikrist i da ga mnogi protestanti tako vide. Kaze mi da postojanje danasnjeg pape ne vidi nikakvo upostite u bibliji. Takoreci izmisljenja funkcija...(da napomenem...nije mi namjera da bilo koga vrijedam).

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Protestantizam

Post by Krokodil Behko » 05 Jun 2016, 22:08

Ma dobro sad, ta je funkcija ionako, kako vrijeme prolazi, sve više i više ceremonijalna, a sve manje i manje funkcionalna. Trebalo bi da je on nasljednik svetog Petra, na tom mjestu, a nekog vjerskog poglavara moraju imati.

To što protestanti osjećaju za njega, recidiv je nekih prošlih vremena, kad su razne pape svojim (ne)djelima zaista učinili da ih mnogi tretiraju kao oličenja sotone, na kršćanskom tronu. Danas, oni su manje agresivni nego ti protestanti, kako mi se čini.
online

User avatar
Licki
Na probnom
Na probnom
Posts: 47
Joined: 22 May 2016, 19:19
Status: Offline

Re: Protestantizam

Post by Licki » 05 Jun 2016, 22:17

Krokodil Behko wrote:Ma dobro sad, ta je funkcija ionako, kako vrijeme prolazi, sve više i više ceremonijalna, a sve manje i manje funkcionalna. Trebalo bi da je on nasljednik svetog Petra, na tom mjestu, a nekog vjerskog poglavara moraju imati.

To što protestanti osjećaju za njega, recidiv je nekih prošlih vremena, kad su razne pape svojim (ne)djelima zaista učinili da ih mnogi tretiraju kao oličenja sotone, na kršćanskom tronu. Danas, oni su manje agresivni nego ti protestanti, kako mi se čini.
Ne znam koliko si upoznat sa protesntatizmom ali postoji velike razlike izmedu katolika, protestanata i ostalih...
Neke od njih...kod protestanata nema icona po crkvama, nema svetaca, nemaju slika po crkvama i mnogo jos toga.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Protestantizam

Post by Krokodil Behko » 05 Jun 2016, 22:23

Licki wrote:
Krokodil Behko wrote:Ma dobro sad, ta je funkcija ionako, kako vrijeme prolazi, sve više i više ceremonijalna, a sve manje i manje funkcionalna. Trebalo bi da je on nasljednik svetog Petra, na tom mjestu, a nekog vjerskog poglavara moraju imati.

To što protestanti osjećaju za njega, recidiv je nekih prošlih vremena, kad su razne pape svojim (ne)djelima zaista učinili da ih mnogi tretiraju kao oličenja sotone, na kršćanskom tronu. Danas, oni su manje agresivni nego ti protestanti, kako mi se čini.
Ne znam koliko si upoznat sa protesntatizmom ali postoji velike razlike izmedu katolika, protestanata i ostalih...
Neke od njih...kod protestanata nema icona po crkvama, nema svetaca, nemaju slika po crkvama i mnogo jos toga.
E to je to. Neke od njih. Neke. Ima ih mnogo, pa se ja tu malo i pogubim.
Ovo ti vučeš paralelu sa CB? :hihi
online

User avatar
Licki
Na probnom
Na probnom
Posts: 47
Joined: 22 May 2016, 19:19
Status: Offline

Re: Protestantizam

Post by Licki » 05 Jun 2016, 22:38

Krokodil Behko wrote:
Licki wrote:
Krokodil Behko wrote:Ma dobro sad, ta je funkcija ionako, kako vrijeme prolazi, sve više i više ceremonijalna, a sve manje i manje funkcionalna. Trebalo bi da je on nasljednik svetog Petra, na tom mjestu, a nekog vjerskog poglavara moraju imati.

To što protestanti osjećaju za njega, recidiv je nekih prošlih vremena, kad su razne pape svojim (ne)djelima zaista učinili da ih mnogi tretiraju kao oličenja sotone, na kršćanskom tronu. Danas, oni su manje agresivni nego ti protestanti, kako mi se čini.
Ne znam koliko si upoznat sa protesntatizmom ali postoji velike razlike izmedu katolika, protestanata i ostalih...
Neke od njih...kod protestanata nema icona po crkvama, nema svetaca, nemaju slika po crkvama i mnogo jos toga.
E to je to. Neke od njih. Neke. Ima ih mnogo, pa se ja tu malo i pogubim.
Ovo ti vučeš paralelu sa CB? :hihi
Na poziv jarana nekoliko puta sam bio u crkvi. Nista lose..mnoge stvari o bibliji i krscanima sam naucio od njega.
Ima ih nekoliko kako da kazem vrsta...oni sebe ne zovu protenstantima vec krscanima.

Dosta su slicni nama muslimanima....mada se u nekim stvarima mnogo razilazimo (otac....sin..sve ti duh itd).
Napomenucu ovo...
Kada bi mnogi muslimani isto tako i krscani vise poznavali i postovali jedni drugima vjeru svijet bi bio mirniji i manje nevine krvi bi teklo.

kainos
Na probnom
Na probnom
Posts: 9
Joined: 30 Nov 2019, 07:31
Status: Offline

Re: Protestantizam

Post by kainos » 30 Nov 2019, 07:36

Pozdrav, evo ja sam jedan protestant. Pripadam jednoj crkvi, i naši vjernici ne jedu svinjsko meso i ne piju alkohol i ne puše. Skoro sve crkve konzumiraju svinjsko meso, pa nas nazivaju da se držimo Starog zavjeta kao Židovi. Bog je podijelio istina u Starom zavjetu životinje na čiste i nečiste i zbog toga mislim da ta podijela traje i danas. A koliko je nezdravo svinjsko meso ne moramo danas objašnjavati.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Protestantizam

Post by storm » 30 Nov 2019, 07:39

Jel seksate?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests