Katoličanstvo

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Katoličanstvo

Post by storm » 25 Sep 2018, 20:58

Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Katoličanstvo

Post by storm » 25 Sep 2018, 21:12

Koliko sam ja shvatio, Isusova je preporuka, ako netko osjeti poziv, da se ne ženi.....nikakva zabrana se ne spominje
Kasnije to institucija katoličke crkve, proizvoljno instalira u vjerske propise



U doba Novog zavjeta đakoni i prezbiteri (biskupi i pastori) su bili oženjeni. U Bibliji piše: Treba stoga da nadglednik bude besprijekoran, jedne žene muž. (1. Timoteju 3,2)

Apostol Petar je bio oženjen. U Bibliji piše: Ušavši u kuću Petrovu, Isus ugleda njegovu punicu koja ležaše u ognjici. Dotače joj se ruke i pusti je ognjica. Ona ustade i posluživaše mu. (Matej 8,14,15). Vidi također Marko 1,30.31; Luka 4,38.39.

Pavao pokazuje da su neki od ostalih apostola bili oženjeni i tvrdi da im to nije bilo zabranjeno. Zar nemamo prava ženu vjernicu voditi sa sobom kao i drugi apostoli i braća Gospodnja i Kefa?(1. Korinćanima 9,5)

Sveto pismo jasno pokazuje: ‘Ženidba neka bude u časti među svima, a bračna postelja neokaljana, jer će bludnicima i preljubnicima suditi Bog.” (Hebrejima 13,4 JB) Premda ne isključuje nijedan društveni sloj iz braka, Bog osuđuje spolni nemoral, bez obzira na poziv i zvanje. Nema izuzetaka od moralne čistoće, naročito ne za one koji Ga predstavljaju kao Njegovi propovjednici. Vidi Jakov 3,1; Rimljanima 2,19-24.
PROČITAJTE: Osobine koje djevojke najviše vole vidjeti kod mladića

Brak je sveta veza i Isus je naučavao da se njegova svetost i trajnost ne smiju povrijediti. Isus je potvrdio da je nevjernost bračnom zavjetu jedini razlog za rastavu. Vidi Matej 19,3-9. Zabezeknuti zbog ovako visokog mjerila, Njegovi su učenici rekli: “Ako je tako između muža i žene, bolje je ne ženiti se.” (Matej 19,10)

Ovo pitanje je navelo Isusa da za celibat kaže da su za nj pozvani posebni ljudi: Ne shvaćaju toga svi, nego samo oni kojima je dano. Doista, ima za ženidbu nesposobnih koji … sami sebe onesposobiše poradi kraljevstva nebeskoga. Tko može shvatiti, neka shvati.” (Matej 19,11,12)

Dosad navedeni tekstovi pokazuju:

1. Celibat je stanje koje pojedinci dragovoljno prihvaćaju radi nebeskog kraljevstva, kako bi služili Bogu bez smetnji koje predstavljaju zahtjevi u obiteljskom životu.

2. Nijedna crkva nema pravo nametnuti svome kleru niti bilo kojem dijelu svojega članstva celibat.

3. Čak i za one koji služe Bogu puno radno vrijeme, celibat je prije izuzetak nego pravilo.
PROČITAJTE: 10 stvari koje izluđuju vašeg muža (mrzi ih kada ih činite)

4. Nitko tko se odluči za celibat nema pravo na spolne odnose nikada i ni s kim. Pravi celibat podrazumijeva nepovrijeđenu čednost. Božja riječ je jasna: Doista, ovo je volja Božja: vaše posvećenje – da se uzdržavate od bludnosti, da svatko od vas zna svoje tijelo posjedovati u svetosti i poštovanju, a ne u pohotnoj strasti [grčki: epithymia, grješne želje]. (1. Solunjanima 4,3-5)

Kao što vidimo celibat je za one koji nalaze posebnu milost Božju da zanemare spolnu želju i potrebu za bračnim drugom. Stanje samca ili samice je samo za mali broj ljudi i odluka za ovo stanje (ili poziv) tiče se samo pojedinca i Boga; Nitko drugi nema pravo propisati ga za drugoga. Vidi 1. Korinćanima 7,7-9.

Sveto Pismo upozorava sve pojedince i eventualne vjerske vlasti da ne zabranjuju brak onima koji su moralno zdravi. U Bibliji piše: Duh izričito govori da će u posljednja vremena neki otpasti od vjere i prikloniti se prijevarnim duhovima i zloduhovskim naucima. … koji zabranjuju ženiti se. (1. Timoteju 4,1.3)
PROČITAJTE: Zašto se ne bojim voljeti muža više nego što on voli mene?

Ova se zabrana izravno suproti Božjem svjedočanstvu da ženidba bude u časti među svima (Hebrejima 13,4 JB). Osim toga, takva zabrana rađa stanje koje vodi u spolni nemoral. Vidi 1. Korinćanima 7,1,2,9 i 1. Timoteju 5,14,15.

Božja Riječ je nesumnjivo pouzdana i put čistoće i blagostanja je put poslušnosti. U Bibliji piše: Svaka je Božja riječ prokušana, štit onima koji se u nj uzdaju. Ne dodaji ništa njegovim riječima, da te ne prekori i ne smatra lažljivim. (Izreke 30,5.6; vidi Ponovljeni zakon 4,2)

Izvor: Biblijainfo.net
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120408
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6972 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Katoličanstvo

Post by Krokodil Behko » 25 Sep 2018, 22:22

Tradicionalno se smatra, da je celibat uveden u 11. vijeku, za grgurijanskih reformi.
U tom istom vijeku, došlo je do rascijepa crkve, pa se vjerovatno mislilo da će biti dobro, da se razlikuju od grčke crkve. Našli su neka indirektna uporišta u Bibliji i protumačili su to kao dodatnu žrtvu, kako ih ništa ne bi ometalo u službi bogu. Vjerovatno su mislili da stanu u kraj raznim ženidbama, pa i preljubama među svećenicima i da očiste religju od toga, ali kao što znamo, nagon je bio jači i to ne važi samo za novo doba.

Bilo bi im dobro, da to ukinu, pa da malo reosmisle i smisle neku drugu dodatnu žrtvu prema bogu.
Može to biit bilo šta. Umjesto uopštenog humanitarnog rada, možda malo serioznije da se pristupi borbi protiv narkotika (Meksiko i latinska Amerika komplet), pa čak i neke banalnije stvari, poput bezbjednosti u saobraćaju itd..
zapravo, ovo bi moglo važiti za sve religije. Nek budu od konkretne koristi, a ne samo korist za sebe i neke reakcionarne teme.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120408
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6972 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Katoličanstvo

Post by Krokodil Behko » 19 Nov 2018, 18:18

Odlučeno: Mijenja se tekst molitve Očenaš


Image

Tekst molitve Očenaš će biti promijenjen, odlučila je to prošle sedmice Italijanska biskupska konferencija. Umjesto dijela molitve "ne uvedi nas u napast", u novoj verziji će se izgovarati "ne napusti nas u napasti", javila je italijanska agencija ANSA.
Mijenjanje teksta molitve ranije je najavio papa, jer je nova verzija molitve već nekoliko godina prisutna u jednoj od verzija Biblije, no sada je odobrena i za mise.

Naime, papa je ustvrdio kako prvobitni prijevod nije bio dobar, jer nije Bog taj koji dovodi u napast. Također, ukazao je i na činjenicu da je Katolička crkva u Francuskoj
izmijenila frazu u molitvi tako da ona glasi "ne dopusti da padnemo u napast".

Inače, sadašnja verzija molitve Očenaš je iz Vulgate (latinski prijevod Biblije iz četvrtog stoljeća).
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Katoličanstvo

Post by storm » 19 Nov 2018, 18:29

Brate i vrijeme je bilo.. Da znate, da me mnogo smetalo i često sam se zapitao... Kako to, da me svevisnji može uvesti u napast...puno sam razmišljao.. Pa i sa mnogim katehetima razgovarao... Nismo postigli, na njihovu žalost, neki konsenzus...
Pa sam zadnjih godina potpuno samoostvaren u vjeri i duhu, tek promsio taj stih ili red, u redovitoj molitvi .. Ne htijuci boga dovoditi u kontekst napasnika nekog...
Ne dopusti više nikad, da padnem u napast... Ako pak se dogodi... Nemaš ti nista sa tim... Amen :)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Katoličanstvo

Post by Mutevelija » 19 Nov 2018, 18:42

Ne kaze se dzaba zalutali
"Uputi nas na Pravi put, na Put onih kojima si milost Svoju darovao,
a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali,
niti onih koji su zalutali
"/ “Pitao sam Allahovog Poslanika u vezi s riječima: “na koje se srdžba izlila”, pa je rekao: “To su židovi”, a ja dodao: “Niti onih koji su zalutali!”, pa je rekao: “To su kršćani!”

Katolički tekst a ovaj pop moli sa pravoslanim krstom


Da neko sad kaze hajmo mijenjati Fatihu :roll pa proglasili bi ga Salmanom Rušdijem.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Katoličanstvo

Post by storm » 19 Nov 2018, 18:50

De odbij s teme da te ja ne iznesem...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15186
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 973 times
Been thanked: 961 times
Status: Offline

Re: Katoličanstvo

Post by Tokmak » 19 Nov 2018, 19:34

To mute...nek si nam rek'o... :valja :valja
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Katoličanstvo

Post by Venera » 19 Nov 2018, 19:39

storm wrote: 19 Nov 2018, 18:29 Brate i vrijeme je bilo.. Da znate, da me mnogo smetalo i često sam se zapitao... Kako to, da me svevisnji može uvesti u napast...puno sam razmišljao.. Pa i sa mnogim katehetima razgovarao... Nismo postigli, na njihovu žalost, neki konsenzus...
Pa sam zadnjih godina potpuno samoostvaren u vjeri i duhu, tek promsio taj stih ili red, u redovitoj molitvi .. Ne htijuci boga dovoditi u kontekst napasnika nekog...
Ne dopusti više nikad, da padnem u napast... Ako pak se dogodi... Nemaš ti nista sa tim... Amen :)
a smijesno je vekati promjene od jednog Pape, dovoljno je malo dublje provjeiriti izvore i problem rijesen :lupa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Katoličanstvo

Post by Venera » 19 Nov 2018, 19:40

storm wrote: 19 Nov 2018, 18:50 De odbij s teme da te ja ne iznesem...
ne galami na Mutevliju, jeste cudno u 21 stoljecu da se pismene Pape napraviti promjene :D.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Katoličanstvo

Post by Venera » 19 Nov 2018, 19:41

zloćko tokmak wrote: 19 Nov 2018, 19:34 To mute...nek si nam rek'o... :valja :valja
ma nema nista bez Papinog blagoslova :hihi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Katoličanstvo

Post by Melek » 19 Nov 2018, 20:54

U kojem je ono vijeku katolicanstvo prestalo vjerovati da ako se insan okupa da moze navuci bolestine na sebe? Mislim da se to desilo nedavno, prije nekih 100 - 150 godina :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Katoličanstvo

Post by Venera » 19 Nov 2018, 21:33

Melek wrote: 19 Nov 2018, 20:54 U kojem je ono vijeku katolicanstvo prestalo vjerovati da ako se insan okupa da moze navuci bolestine na sebe? Mislim da se to desilo nedavno, prije nekih 100 - 150 godina :hm
ortodoksna izmisljotina :D.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Katoličanstvo

Post by Socrates » 20 Nov 2018, 01:51

Krokodil Behko wrote: 19 Nov 2018, 18:18
Odlučeno: Mijenja se tekst molitve Očenaš


Image

Tekst molitve Očenaš će biti promijenjen, odlučila je to prošle sedmice Italijanska biskupska konferencija. Umjesto dijela molitve "ne uvedi nas u napast", u novoj verziji će se izgovarati "ne napusti nas u napasti", javila je italijanska agencija ANSA.
Mijenjanje teksta molitve ranije je najavio papa, jer je nova verzija molitve već nekoliko godina prisutna u jednoj od verzija Biblije, no sada je odobrena i za mise.

Naime, papa je ustvrdio kako prvobitni prijevod nije bio dobar, jer nije Bog taj koji dovodi u napast. Također, ukazao je i na činjenicu da je Katolička crkva u Francuskoj
izmijenila frazu u molitvi tako da ona glasi "ne dopusti da padnemo u napast".

Inače, sadašnja verzija molitve Očenaš je iz Vulgate (latinski prijevod Biblije iz četvrtog stoljeća).
Ovaj viševiekovni grijeh pod diktatom Vatikana može biti opran jedino tako da svaki katolik, ukljucujuci one koje su preminuli prije ove promjene, izgovori 853 493 ZdravoMarija sto prije može.

. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Katoličanstvo

Post by storm » 20 Nov 2018, 05:44

Ja se zezam... Mislite li da vjernici razmišljaju o potpunom značenju neke molitve?
To su dogme... Tako i ništa drukčije.
Hrabar je Don Francisco :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Katoličanstvo

Post by Fazlija » 23 Nov 2018, 13:53

Najbolje je da bude ovo sto su uveli vec Francuzi... ne dopusti da pa'nemo u napast! Jer jasno je da je Bog taj po cijoj volji se sve dogadja pa tako i padanje u napast.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120408
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6972 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Hrvati u Njemačkoj kažu da nisu katolici

Post by Krokodil Behko » 01 Mar 2019, 09:55

Image

Sve češće u njemačkim medijima osvane tekst o nastavku trenda istupanja iz Crkve. Većina to čini kako bi izbjegla plaćanje crkvenog poreza, kojeg u Njemačkoj plaćaju i Hrvati katolici.


Dolaskom u Njemačku, Hrvati se već pri samoj prijavi u mjestu boravka susreću s crkvenim porezom, piše iseljenički portal Fenix magazin.

Prilikom prijave, uz osobne podatke, mjesnog službenika zanima i vjeroispovijest. Neki od njih odgovore bez ustezanja, no neki, prethodno upozoreni od bolje upućenih u tu tematiku, zataje svoju vjeru i proglase se ateistima kako ne bi morali plaćati porez.

Crkveni porez je oblik davanja koji zakonom nameće država, a koja u ime Crkve ubire porez od građana. Crkveni porez ne plaćaju svi građani, nego samo pripadnici Rimokatoličke i Evangelističke crkve, Židovske zajednice, te pojedinih slobodnih zajednica. Muslimani zasad ne plaćaju porez.

Dakle, bez obzira gdje ste kršteni, ako radite u Njemačkoj, dužni ste plaćati taj porez, sve dok ne napustite tu državu.

Crkveni porez ne plaćaju osobe s malim prihodima, nezaposleni, umirovljenici, djeca, učenici i studenti.

Dakle, poreznim obveznikom postajete ako ispunjavate sljedeća tri uvjeta: da ste član Crkve (tj. da ste kršteni), da imate prijavljeno prebivalište i da ste platno sposobni.

OSLOBOĐENJE
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Hrvati u Njemačkoj kažu da nisu katolici

Post by Melek » 01 Mar 2019, 13:32

U Švedskoj se default plaća bez obzira da li si vjernik ili firaun. Ali se može dobrovoljno izbjeći.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Hrvati u Njemačkoj kažu da nisu katolici

Post by Heidi » 01 Mar 2019, 13:35

Naravno da nisu. Niko ne mijenja identitet u Njemackoj kao braca Hrvati.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Hrvati u Njemačkoj kažu da nisu katolici

Post by Mutevelija » 01 Mar 2019, 13:38

Hoce da nametnu I muslimanima, sta ja znam to je ko dzizju kad bi uveli u Turskoj :cudi ili.harač.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests