Ateizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Podrinjac » 26 Oct 2016, 15:24

Image

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Podrinjac » 26 Oct 2016, 15:27

Image

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by storm » 02 Apr 2017, 06:26

BIVŠI DEKAN TEOLOGIJE Isusov moral danas bolje predstavlja ateizam nego crkve
Piše: Nenad Jarić Dauenhauer


Image
FOTO: Anja Garvanović

FILOZOF s Hrvatskih studija Pavel Gregorić i bivši dekan Teološkog fakulteta u Maruševcu Željko Porobija nedavno su dovršili pisanje zanimljive knjige "Obzori ateizma" koja adresira brojne teme koje bi mogle zanimati mnoge znanstvenike, teologe i laike.

O toj knjizi i temama koje pokriva već je bilo dosta govora na hrvatskim portalima, međutim mene je kao znanstvenog novinara, ali i čovjeka s određenim duhovnim iskustvom, posebno zanimao odnos religije i znanosti, odnosno različiti pristupi tih disciplina razumijevanju svemira, čovjeka, morala i smisla života.

O tim temama porazgovarao sam sa Željkom Porobijom koji je veći dio života proveo kao adventistički pastor, a danas je ateist. Radi kao novinar na portalima eVaraždin i Autograf. Oženjen je, ima kćer i dvije unučice, a supruga mu je ravnateljica u srednjoj školi.

Porobija mi je poznanik pa smo tijekom razgovora bili "na ti".

Kako si i zašto postao vjernik, pa i pastor?

Rođen sam u miješanoj, katoličko-metodističkoj obitelji. No religioznost me nije zanimala sve negdje do kasne tinejdžerske dobi, kada sam počeo samostalno proučavati Bibliju i razgovarati s ljudima koji su se u nju ponešto razumjeli. U to vrijeme susreo sam adventiste koji su mi se učinili najuvjerljivijima. To je bilo negdje sredinom 80-ih, kada sam imao 21 godinu. Pet godina kasnije, nakon završene filozofije, otišao sam na teologiju u Maruševec. Postao sam pastor. Potom sam otišao u Englesku na magisterij. Nakon toga sam dalje napredovao u zvanjima te bio čak i dekan teološkog fakulteta u Maruševcu. Mi ga tradicionalno nazivamo fakultetom, iako je to učilište.

Jesi li bio i vegetarijanac?

Da, dvije godine, no to je kod adventista dobrovoljno, a ne obavezno.

Koliko si dugo u braku?

Već 28 godina.

Koji su ključni razlozi tvojeg udaljavanja od religije?

Negdje na početku naše knjige ja o tome govorim Pavelu, jer ona je uređena kao dopisivanje mailovima. Ne ulazim u cijelu genezu događaja, već mu kao ključne predstavljam argumente prirodnih znanosti na koje sam naišao, a koji se više nisu mogli pomiriti s mojim tadašnjim vjerovanjem.

Kako si pronašao te argumente, je li to bilo čitanjem znanstvenih knjiga?

Prvo sam proučavao knjige koje su predstavljale kreacionizam i osobito inteligentni dizajn te branile temeljna kršćanska uvjerenja. Mogao bih reći da sam postao pobornik evolucije čitajući upravo takve knjige. Naime, u jednom trenutku počeo sam shvaćati da one nisu potpuno točne, da u njima ima ogromnih rupa. Njihovi autori zapravo su to i sami, gotovo otvoreno, priznavali. "Vidite, ovdje imamo jedan problem", pisali su, a ja sam si mislio kako je to čak malo preveliki problem. Sjećam se jedne ključne argumentacije kojom je autor pokušavao objasniti fosilne zapise i opći potop. To su suprotstavljene stvari. Mi u Zemljinoj kori nalazimo uredno posložene fosile, dok potop podrazumijeva kaos. Naišao sam na neko objašnjenje za koje sam zaključio da je ad hoc tumačenje (tumačenje koje se ne temelji na postojećim dokazima koji pokazuju kako je nešto u stvarnosti bilo, nego na argumentima kako je možda moglo biti, koji su smišljeni uglavnom samo za potrebu spašavanja argumentacije op.a.). Nekoliko rečenica kasnije našao sam da sam autor priznaje da je to ad hoc hipoteza. Zatvorio sam knjigu, stavio je na policu i mirno zaspao (smijeh). Uz kreacionističke i "dizajnerske" knjige čitao sam i ozbiljne znanstvene knjige o evoluciji. Razumijevanje problematike evolucije bio je jedan od glavnih razloga rađanja mojih sumnji u vjerodostojnost religije, iako sam ja više verziran u matematici tako da mi je zapravo bliskija tema Veliki prasak.

Čitao si i knjige o evoluciji svemira?

Da, mnogo toga. Nekoliko godina jako sam se trudio shvatiti razna znanstvena pitanja i tumačenja. Primjerice, učio sam višu matematiku kako bih shvatio kako se računaju udaljenosti zvijezda i njihove brzine udaljavanja pomoću Dopplerova efekta. Zaista sam se bacio na provjeravanje ideja. Nisam htio jednostavno i lako prihvatiti priče fizičara. Htio sam kao filozof vidjeti kako te stvari stvarno metodološki stoje. Stoga sam htio dovoljno naučiti matematiku da razumijem što to određeni znanstvenik govori. Nisam htio neka jednostavna, popularna tumačenja kakva se danas mogu naći na YouTubeu. Rekao sam, ako treba – deriviraj! (smijeh). Moram doći do toga da vidim je li nešto stvarno tako kako se predstavlja. I stvarno je bilo tako.

Jesi li iz svega što si čitao shvatio da znanstvena i religiozna tumačenja svijeta ne idu zajedno Ili se dogodilo nešto drugo?


To je zapravo tema knjige koju smo nedavno dovršili Pavel i ja. Znam da će u ovoj kulturi, u kojoj se njeguje drugačiji, zreliji tip teologije nego u SAD-u, knjiga biti dočekana na nož. Međutim, ako čovjek uistinu dobro razumije temelje znanosti i suštinu znanstvene metode, onda mu je jasno da se znanost i religija ne mogu izmiriti. To je stav koji branimo i Pavel i ja. Kada smo se krenuli dopisivati, nismo znali tko točno brani kakve stavove. Znalo se da smo obojica ateisti, no nismo znali da se slažemo u brojnim drugim stvarima.

Koja su ključna razilaženja znanosti i religije? Zašto je znanstvena metoda nepomirljiva s teološkim procesom spoznaje?

Kroz knjigu smo tu stvar razmatrali i genealoški, razmotrili smo argumentacije onih koji su kroz povijest pokušavali pomiriti znanost i religiju. No ono do čega dolazi znanost jednostavno nije pomirljivo s ključnim religijskim dogmama, osobito monoteizma, ali i generalno drugih religija. Prvenstveno smo analizirali argumentacije katoličkih mislilaca koji su pokušavali izmiriti religiju i znanost. Prva stvar koja razlikuje religiju i znanost jest sama spoznajna metoda. Meni nije jasno kako bi netko mogao pomiriti znanstvenu metodu s odsutnošću spoznajne metode u religiji. Znanstvena metoda podrazumijeva vrlo kritičko i pažljivo promatranje, strogo zaključivanje i promjenu svih ideja, stavova i teorija kada se otkriju drugačije činjenice ili slabosti u zaključcima. Toga u religiji jednostavno nema. U zadnjih 150 godina znanost je puno toga promijenila, a religija ništa. Ona nije promijenila ništa ozbiljnije u zadnjih 1500 godina. Druga bitna razlika je ta da religija stalno pokušava naći smisao, dok je u znanosti smisao nebitan. Ne postoji svrha planeta ili svemira, postoje samo činjenice o zbivanjima. Tome nije uzrok to što znanstvenik nije zainteresiran za smisao, nego to što nakon svih proučavanja činjenica dolazimo do zaključka da je čak apsurdno tražiti postojanje nekog smisla. To je ono što čovjeku uglavnom najteže pada. To je nešto čime se bavimo u drugom dijelu naše knjige, pitanjima smisla i etike u ateizmu. No trebamo biti svjesni da sve ono što znamo o svemiru, o podrijetlu svemira i života jednostavno ne navodi na zaključak o nekom temeljnom smislu. Ja tu često navodim sjevernoirskog teologa Alistera McGratha koji kaže da nam znanost daje činjenice, a religija smisao. On, naime i sam priznaje da je smisao nešto što se daje, što ne postoji samo po sebi. Ja na to odgovaram da znanost štoviše uklanja smisao. Ona ne samo da ga ne daje, ona pokazuje da ga nema. Ja sam svjestan da je to strahovita pomisao. Vjerojatno će mnogi čitatelji naše knjige reći da to ne žele. No neki općenit smisao postojanja svemira jednostavno ne postoji.

Trebaju li onda ateisti, kako predlaže danski egzistencijalist Søren Kierkegaard, tražiti smisao, svatko sam za sebe?

Ja nisam egzistencijalist. No ipak tražim neki svoj mali smisao u životu. Svi mi krećemo od toga da sjedamo u auto da bismo otišli do trgovine kako bismo nešto kupili. Krećemo od toga da imamo obitelj, da želimo vidjeti svoje potomstvo sretno. Ja sam konzervativac i stvarno volim potomstvo. Imam dvije unučice, a nadam se da ću ih vidjeti još. Želim da iza mene nešto ostane. Volio bih znati da će netko u mojem okruženju imati neke koristi od nečega što sam dobro napravio. No nisam sasvim izgubio vjeru u veliki smisao. Primjerice, moguće je da naša civilizacija, odnosno naša vrsta napravi nešto stvarno veliko, recimo da možda proširi inteligentan život po svemiru. Možda je tako nešto moguće. Nisam takav optimist da mislim da je to jako vjerojatno; vjerojatnije ćemo završiti u nekom Zemljinom fosilnom sloju. No možda napravimo i nešto veliko. Mislim da je ispravno pokušati pridonijeti ostvarenju takvog velikog cilja pa ako ne uspijemo, moći ćemo barem reći da smo pokušali. Dakle, ne bih rekao da je život potpuno besmislen. Možda bih se ubio da tako mislim, iako je u tom kontekstu smrt podjednako besmislena kao i život pa se nema smisla ni ubijati. Dakle, ja imam svoj mali smisao, a moguće je da postoji i neki veći. Vratimo to milijun godina unazad. Pokušajmo zamisliti smisao života nekog Homo erectusa koji je živio u Africi, a vjerojatno je umro s 25 godina nakon teškog života. Mi danas postojimo zahvaljujući njegovoj borbi. Je li njegov život imao smisao? Ja mislim da jest. Dakle, postoji neki veći smisao, ja samo ne prihvaćam da mi ga daje netko izvana, odozgo.

Nakon što si izgubio vjeru, ti si se odrekao i svojeg položaja i društvenog statusa. Mislim da ima dosta ljudi koji ne bi postupili tako, da bi se mnogi postavili pragmatičnije, ne bi se odricali stečenih beneficija. Jesi li morao napraviti veliki raskid sa značajnim dijelom svojeg života? Je li to bilo bolno?

U posljednjih nekoliko godina javilo mi se dosta ljudi iz različitih denominacija koji su napustili svoje zajednice ili razmišljaju da ih napuste. Ja obično saslušam njihove priče i nikada im ne kažem što trebaju učiniti. To su duboke ljudske odluke. Ne želim da netko kasnije na mene svali krivnju što je ostao ili otišao. To nikada nije pitanje samo vjerovanja ili samo pitanje položaja. To je uvijek i pitanje nekih najdubljih čovjekovih emocija, odnosa s ljudima koji su mu dragi. Ja čak potpuno razumijem ljude koji su se odlučili biti od 8 do 16 svećenici, pastori, imami, štogod, da bi potom od 16 živjeli nekim uredno ateističkim životom. Nikada neću nikoga pozvati da izađe iz crkve niti ga zaustavljati. Ja sam nekoliko godina pokušavao biti pragmatičan, no nisam mogao. Neki to kod mene cijene kao hrabrost, no ja sebe prije doživljavam kao nekog očajnika koji ne može drugačije. Ono što uvijek naglašavam jest to da sam ja uvijek adventizmu pripadao iz uvjerenja. To je ključna stvar. Kada je tog uvjerenja nestalo, nastao je problem.

Osjećaš li da ti sada nešto manjka u životu, da si nešto izgubio?

Prvo jutro nakon što sam dogovorio svoj odlazak s upravom – koja je bila vrlo fer i sve sam korektno dogovorio s njima – ja sam se prvi put osjetio dobro u vlastitoj koži. Možda postoji bolja koža od moje, no meni ova najbolje stoji. Dakle, ja sad jednostavno živim život koji doživljavam potpuno ispunjenim. Nemam osjećaj besmisla ili straha od smrti. Ne osjećam se manjkavo. Kada bih to osjećao, tražio bih nešto što će me ispuniti. Nisam kukavica.

Je li ti ikada u duhovnom životu motivacija bio strah od smrti i je li se tu nešto promijenilo?

Sjećam se da sam ponekad u javnosti branio religiju čak i pod uvjetom da ne postoji vječni život. To je po meni suština kršćanstva. Usput rečeno, pojam vječnog života u Novom zavjetu baš i nije ono što će se kasnije razviti u teologiji. No nije važno, nećemo sada jadikovati oko toga. Svaki čovjek osjeća prirodan strah od smrti. Bilo bi apsurdno reći "ja se smrti uopće ne bojim". Pavel i ja na jednom mjestu analiziramo čak i dobre, pozitivne strane smrtnosti. Ja se mogu bojati smrti, no ne mogu prihvatiti neku utjehu samo zato da se utješim. To ne bi imalo smisla, tek onda bih se bojao, jer bih gubio i ovaj sadašnji život. Čovjek jednostavno treba prihvatiti činjenicu smrtnosti. To je lakše u kasnijim godinama – to i ti i ja dobro razumijemo. Na život treba gledati jednostavno kao na nešto što treba proživjeti i to ne u strahu nego kao nešto u čemu imaš neku ulogu. Mislim da je ta uloga jako važna, primjerice, uloga u obitelji ili u društvu.

Kako gledaš na etiku u ateizmu? Neki ljudi smatraju da etika ne može postojati ako život nema smisla, odnosno ako etika nije zadana nekim inherentnim, višim smislom.

O tome govorimo u knjizi. Ja smatram da postoje brojne etičke pozicije koje ateist može smisleno prihvatiti u životu. Na jednom mjestu, primjerice, navodim Isusovu prispodobu o dobrom Samaritancu. Moram priznati da se tu radi o radikalnoj etici. Smatram da takvu radikalnu etiku danas može zastupati samo ateizam, a ne religija.

Kako to misliš? Koja je to etika? Koja je to poruka?

Kršćanstvo je danas samo zapalo u zamku koju je izvorno kritiziralo, a to je da čovjeku pristupamo kroz ideologiju, a ne kao čovjeku. U ateizmu se nalazimo kao čovjek s čovjekom. To je zapravo ideja priče o Samaritancu. Radikalna etika podrazumijeva da rušimo sve barijere koje postoje između čovjeka i čovjeka kako bismo jednostavno bili čovjek čovjeku, neovisno o rasi, vjeri, nacionalnosti i drugo. To nije neka moja interpretacija, to jest izvorna Isusova misao. Smatram da je ateizam danas jedini sposoban za takvu radikalnu etiku. Crkva u Hrvata posebno je zapela u onaj najbesmisleniji nacionalizam koji je Isus u toj priči napadao. Ona je za tako nešto potpuno nesposobna. Današnje kršćanstvo također je nesposobno za neku pravu etiku. To je tragedija za koju nisam ja kriv time što na nju ovdje ukazujem.

Kada čitamo neke spiritualne autore, eklektičare, primjerice književnika i slikara Williama Blakea, čini nam se da bi duhovnost trebala biti cilj koji ujedinjava. Ako postoji samo jedan Bog, onda bi njegova volja trebala biti ista za sve i zajednički interes sviju pa bi se svi oko svega trebali moći slagati, ne bi trebalo biti sukoba među ljudima, osobito ne vjerskih. No ja sam osobno s vremenom vidio kako se unutar svake religije vrlo brzo razvijaju različite sekte koje stvari različito interpretiraju, koje se oko njih međusobno sukobljavaju, nerijetko čak i vrlo nasilno. Štovše, često je netrpeljivost veća među sektama iste religije nego među različitim religijama. A kako u religiji ne postoji znanstvena metoda kojom bismo mogli objektivno provjeriti koji je teološki zaključak istinit, imamo na tisuće sekti s najrazličitijim doktrinama. Što misliš o tome?

Kod nas su klasičan primjer katoličanstvo i pravoslavlje. Ja sam svojevremeno držao predavanja o razlikama između katoličanstva i pravoslavlja. Postupno sam ih počeo kratiti jer sam vidio da te razlike baš i nisu bitne. Danas bi to predavanje otprilike glasilo ovako – "jest, to su dvije religije koje izgledaju različite, ali kada dublje uđete u teologiju, tih razlika zapravo nema". No ipak je to dovoljno da se mi katolici i pravoslavci pomlatimo do zore. S druge strane oni koji se ozbiljno bave teologijom znaju da nijedna crkva svoja učenja ne zasniva na Bibliji. Naprotiv, religije je najčešće promašuju. U posljednjih 150 godina razvilo se dovoljno znanosti o razumijevanju Biblije. To je stvarno znanost i to teška, a izučava koje su ideje prave biblijske. Kada se nađu ozbiljni teolozi, a ja sam to gledao u Škotskoj, u kojoj sam i sam bio marginalni predavač na simpoziju, teolozi će se lako složiti oko temeljnih pitanja. No crkve imaju svoje doktrine koje jednostavno promašuju ono što piše u biblijskom tekstu. Dakle, čak i tu bi znanstveno-biblijski pristup mogao jasnije razlučiti što Biblija stvarno kaže, no crkve su to potpuno zamaskirale i napravile ideologije koje, među ostalim, mogu biti povodi za ratove.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Mutevelija » 02 Apr 2017, 10:49

Neki ateisti kažu da su svi bili od Mojsije do Muhameda a.s ateisti i da nisu vjerovali u to što pričaju, nego da su tako dobijali političku moć. A drugi se ateisti ne slažu sa njima.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by posmatrac » 03 Apr 2017, 14:48

MA kakvi ateisti i agnostici, treba vjerovati popovima i hodzama sa Balkana i cinjenici da je " zagrobni zivot" jedina svijetla tacka naroda na ovim prostorima :D.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Hannibal » 03 Apr 2017, 15:07

ovako lijeci pop u sandzaku narkomane. stas sad rec aa posmatrac

https://youtu.be/etEGO2e9At8
🐽

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by posmatrac » 03 Apr 2017, 15:57

A sta cu reci, mogao ga je i kod kuce neko ovako nalupati :zubi

Ovaj pop mi je Tito

https://www.youtube.com/watch?v=-oFvcignVbo

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Mutevelija » 03 Apr 2017, 16:06

Da li se ateisti plaše sudbine da li sumnjaju?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Julia-Klara » 03 Apr 2017, 16:09

Moze li agnostik? :mogul

Sumnjam li u sta?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by posmatrac » 03 Apr 2017, 16:11

Julia-Klara wrote:Moze li agnostik? :mogul

Sumnjam li u sta?
Ma jok, gdje ces razmiljsti o Bogu, i gdje ces biti toliko " glupa" pa da ne znas sve po Bogu :D. , zar nije lakse prihvatiti ono sa cim su te trovali od malena i sto su i tvoji i moji preci prihvatali pod uticajem stranih osvajackih sila , koji su kroz naturanje tih religija u stvari samo trazili politicku lojalnost njihovim vlastima :ok

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Mutevelija » 03 Apr 2017, 16:12

Probaj :p

Da li se agnostici/ ateisti eto recimo boje griješenja i smatraju da im to može promijeniti sudbinu?


Evo recimo ja se pretvaram da sam ateist, odmah bi sa svojim nevjerovanjem osjećao da neću privući neki baksusluk ili belj na sebe, postojala bi sumnja, zato i nisam ateist. :DD
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Julia-Klara » 03 Apr 2017, 16:18

Ako ti tvoj moral dozvoljava "eskapade" - to je tvoj izbor.
Ne zivim u strahu, jer to onda nije zivot :cudi

Posto spomenuh da sam agnostik, znaci dajem svima jednaku sansu da me ubijede u suprotno od mog stava, posmatranjem religija i desavanja, kao i utjecaja te prakticiranja istih, se zanimam.

Imam ja neko svoje vidjenje svega, ali se ne poklapa samo sa jednom religijom, i mislim da je upravo to car razlicitosti.
;)
Nije li PRIRODA divna? :srce
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by posmatrac » 03 Apr 2017, 16:22

Mutevelija, pa zato sto si sujevjeran i sto si Bogobojazan,
Ali to drugo nije uopste losa osobina, sto znaci da ipak tezis da budes dobar cova, ali ne valja ako smatras Islam jedinom mertornom religijom kao jedinom " istinskom" tj ako bezrezervno prihvatas sve ono sto ti Hodze kazu da je tako.

Ako vjerujes u Boga nije lose ni da budes musliman i da na taj nacin jacas svoju svijest , moral i vjeru, ali svaki covjek sukladno svojim duhovnim " visinama" to ima pravo da radi onako kako mu odgovara, pa zato niko nikome ne treba da bilo koju religiju namece kao jedinu ispravnu ;)

Ja licno vjerujem da ima Boga, ali sebi ne dajem za pravo da mislim da znam bilo sta o njemu, mislim da je ok da se bude posten, moralan i to je to.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Mutevelija » 03 Apr 2017, 16:24

@Klara Pa ja živim pod određenom grižnjom savjesti, kad nešto uradim što se kosi sa vjerskom principom, npr ako mi se nešto desi loše u životu to opravdam baš tim grijehom.

Ali uzimati iz svake religije po nešto je kao izbjegavanje obaveze, jer vjernici vjeruju da svako ima "svoj krst", ili svoju hidžru, poenta u vjeri nije da se samo "uživa" u njenim duhovnostima, nego da se trpi i žrtvuje za njih.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Mutevelija » 03 Apr 2017, 16:27

posmatrac wrote:Mutevelija, pa zato sto si sujevjeran i sto si Bogobojazan,
Ali to drugo nije uopste losa osobina, sto znaci da ipak tezis da budes dobar cova, ali ne valja ako smatras Islam jedinom mertornom religijom kao jedinom " istinskom" tj ako bezrezervno prihvatas sve ono sto ti Hodze kazu da je tako.

Ako vjerujes u Boga nije lose ni da budes musliman i da na taj nacin jacas svoju svijest , moral i vjeru, ali svaki covjek sukladno svojim duhovnim " visinama" to ima pravo da radi onako kako mu odgovara, pa zato niko nikome ne treba da bilo koju religiju namece kao jedinu ispravnu ;)

Ja licno vjerujem da ima Boga, ali sebi ne dajem za pravo da mislim da znam bilo sta o njemu, mislim da je ok da se bude posten, moralan i to je to.

Ne pričam ja o tome, iako ateisti misle da je vjernicima (ti si opet agnostik) lakše, vjernici opet misle da je ateistima lakše.
Ateisti smatraju da za vjeru ne treba razmišljanja i da je lakše biti vjernik, ne ulaže nikakvog napora, dok vjernici smatraju da je lakše biti ateista, nemaš nikakve grižnje savjesti prema principima vjere (ovde ne govorim o moralu) ne vjeruješ u sudbinu, jer ko vjeruje u sudbinu ima vjerovatnoće da vjeruje u Boga.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by posmatrac » 03 Apr 2017, 16:43

Mutevelija wrote:
posmatrac wrote:Mutevelija, pa zato sto si sujevjeran i sto si Bogobojazan,
Ali to drugo nije uopste losa osobina, sto znaci da ipak tezis da budes dobar cova, ali ne valja ako smatras Islam jedinom mertornom religijom kao jedinom " istinskom" tj ako bezrezervno prihvatas sve ono sto ti Hodze kazu da je tako.

Ako vjerujes u Boga nije lose ni da budes musliman i da na taj nacin jacas svoju svijest , moral i vjeru, ali svaki covjek sukladno svojim duhovnim " visinama" to ima pravo da radi onako kako mu odgovara, pa zato niko nikome ne treba da bilo koju religiju namece kao jedinu ispravnu ;)

Ja licno vjerujem da ima Boga, ali sebi ne dajem za pravo da mislim da znam bilo sta o njemu, mislim da je ok da se bude posten, moralan i to je to.

Ne pričam ja o tome, iako ateisti misle da je vjernicima (ti si opet agnostik) lakše, vjernici opet misle da je ateistima lakše.
Ateisti smatraju da za vjeru ne treba razmišljanja i da je lakše biti vjernik, ne ulaže nikakvog napora, dok vjernici smatraju da je lakše biti ateista, nemaš nikakve grižnje savjesti prema principima vjere (ovde ne govorim o moralu) ne vjeruješ u sudbinu, jer ko vjeruje u sudbinu ima vjerovatnoće da vjeruje u Boga.
AKo covjek ima griznju savjesti kada uradi nesto lose, ili kada sebe koci da ne uradi bilo sta sto nije u skladu sa njegoivim moralnim nacelima, onda je on na pravom putu, i ne treba nikakva religija da mu prica o tome.
SA druge strane, ako ne valja kao covjek, , on moze upraznjavati religijsku Formu, ali ce i dalje biti nula od covjeka , nista.

Pa kako da Bog nagradi tog " formalistu" i laznog " vjernika samo za to sto se eto " moli Bogu" a da ne nagradi covjeka koji nije usao u dzamiju ili crkvu, ali mu je savijest cista ;)

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Mutevelija » 03 Apr 2017, 16:45

Pa može zato što mu se ne pokorava.

Ako ti otac npr kaže nemoj to uraditi a ti uradiš, normalno da će se naljutiti na tebe, nešto slično je i sa Bogom, ti direktno ideš u sukob sa njim ako ignorišeš propise njegove.
A nisam ni ja neki vjernik da sad mogu tvrditi da sam ono specijalan nešto, ali kažem takva su pravila.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by posmatrac » 03 Apr 2017, 16:49

Covjek mora sam da se nauci disciplini i normalnom ponasanju,a ne da to radi pod necijom " prijetnjom" ili zbog straha od necega.

On onda na taj nacin ne jaca svoju svijest i potrebu da bude bude moralan tj ne razvija se duhovno , nego samo koci svoje potencijalne negativne osobine, ali u stvari u dusi ostaje isti ;)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Krokodil Behko » 24 Nov 2017, 18:07

Zamislite da netko pred Kolindom kaže: "Danas se borimo s katolicima"


Image

"DANAS se borimo s ateistima", izjavio je jučer bivši komunist Zdravko Tomac pred predsjednicom RH Kolindom Grabar-Kitarović.


One koji nastupe ishlapjelih konvertita ne prate redovito podsjetimo da je sinoć u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu održana promocije nove knjige Zdravka Tomca pod nazivom "Tuđmanovo i Stepinčevo hrvatstvo". Tamo je Tomac po n-ti put od svog preobraćenja s komunizma na hrvatski nacionalizam, odnosno s ateizma na katoličku vjeru, drobio o povijesnoj veličini Franje Tuđmana i Alojzija Stepinca, pri čemu nije zaboravio nahvaliti ni aktualne vlastodršce u Hrvatskoj, Andreja Plenkovića i Kolindu Grabar-Kitarović.

Ni po čemu zanimljiv događaj - osim po činjenici da je tamo bila Kolinda

Sve u svemu, bio je to samo još jedan u nizu događaja u organizaciji hrvatskih desničara bliskih Katoličkoj crkvi, koji se međusobno uvjeravaju u vlastitu moralnu ispravnost prozivajući pritom ideološke protivnike za veliku urotu protiv svega hrvatskog. Radi se o događaju koji ni po čemu nije bio poseban osim po jednom znakovitom detalju - na njega je došla predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović.

Zdravko Tomac tom je prigodom, kako to već i doliči tipu koji je cijelu karijeru proveo u puzećem položaju pred vladajućima, bili oni komunisti ili nacionalisti, aktualnu predsjednicu nazvao "dostojnom nasljednicom Franje Tuđmana".

No osim ulizivanja Kolindi i Plenkoviću, kakvo se od konvertita takvog kalibra može i očekivati, Tomac je u svom izlaganju izrekao još jednu zanimljivu rečenicu.

Kakve bi bile reakcije da je netko pred Kolindom rekao: "Danas se borimo s katolicima"?

"Danas se borimo s ateistima, komunistima i lažnim antifašistima", izgovorio je Tomac, nekad ateist i komunist, koji je to prestao biti u trenutku kad je postalo oportunije i unosnije postati veliki vjernik i hrvatski nacionalist. Zanemarimo pritom, baš kao što to čine oportunistički katolici poput Tomca, Isusove riječi o ljubavi prema neprijateljima i okretanju drugog obraza. Njima ionako nisu važne Isusove ideje i poruke.

Zamislite da je netko, bilo tko, na javnom skupu pred predsjednicom republike izgovorio rečenicu: "Danas se borimo s katolicima." Kakve bi reakcije uslijedile? Željka Markić vjerojatno bi desetke tisuća nabrijanih katoličkih fanatika povela u još jednu šetnju zagrebačkim ulicama, a Marijana Petir bi zatražila hitnu sjednicu Europskog parlamenta kako bi se raspravljalo o "katolikofobiji" i "progonu kršćana" u zemlji u kojoj se 86 % stanovništva izjašnjava katolicima.

Kolinda - predsjednica novovjekih katoličkih križara, a ne svih građana

No, kad netko, pa bio to i notorni bivši komunist Tomac, pred osobom koja se sama predstavlja kao predsjednica svih građana Hrvatske kaže da se "mi borimo protiv ateista", Kolinda čini ono što Kolinda čini - ponaša se kao predsjednica novovjekih katoličkih križara, a ne svih građana Hrvatske.

Usput, znate li tko se još javno hvali "borbom protiv nevjernika"? Vjerski fanatici svih vrsta, od ISIL-ovaca nadalje. Kolinda će, naravno, osuditi vjerske fanatike kad se radi o islamistima, ali kad se radi o njihovoj katoličkoj verziji smjerno će pohoditi njihove tribine i smješkati se na proglašavanje nevjernika neprijateljima.

U Hrvatskoj kojom vladaju HDZ i Kolinda Grabar-Kitarović, javno proglašavanje oko pet posto populacije neprijateljima najnormalnija je stvar.

Ateisti - ljudi koji ne dijele vjeru Tomca, Kolinde, Košića i Darija Kordića

Ljudi koji s Tomcem, Kolindom, biskupom Košićem i njegovim prijateljem ratnim zločincem Darijom Kordićem ne dijele vjeru u nadnaravna bića nemaju prava na zaštitu od progona. Mogu neprijateljima biti proglašeni čak i u prisutnosti predsjednice i svejedno nitko neće ni trepnuti.

Ako u Hrvatskoj još ima onih koji misle da je Kolinda Grabar-Kitarović predsjednica svih građana, njezino jučerašnje klanjanje pred katoličkim fanaticima predvođenima bivšim komunistom te posljedično oglušivanje na izjavu o borbi protiv pet posto hrvatske populacije trebalo bi ih razuvjeriti.


(index)
online

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Fazlija » 25 Nov 2017, 00:00

A sta ces, kreten stari komunisticki... Mediokritet navikao napredovati ulizivanjem vlastodrscima, podjednako u svakom sistemu.

Sta mislite da li je taj u komunizmu napredovao po sposobnosti ili po podobnosti? Sada jednako kao i prije taj se jedino zna ulizivati vlastima.
http://forum.srednjiput.rs/

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: Masamune and 23 guests