Kur'an - Lijek za dusu

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by arzuhal » 30 Nov 2019, 07:17

وَالسَّمَاءِ ذَاتِ الرَّجْعِ

I tako mi neba punog kiše!

Image
uzmi Lysobact

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4970
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Remzudin » 30 Nov 2019, 11:32

Blackhawk wrote: 05 Aug 2012, 12:57 „O ljudi, već vam je stigla poruka od Gospodara vašeg i lijek za vaša srca i uputstvo i milost vjernicima.“ (Junus, 57)

Poslanik Muhammed a.s. je rekao:
„Ostavio sam vam dva lijeka: Kur'an i med. Med za tijelo, a Kur'an za srce.“

Jedna od najboljih metoda kojom se liječe bolesti je slušanje Kur'ana, bilo to izjutra, na podne, navečer ili čak kada spavamo.
Melodija Kur'ana predstavlja glasovne talase koji se čuju do određene daljine i dužine. Ovi talasi šire impulse koji vibriraju i pozitivno utiču na nervne ćelije mozga, te obnavljaju ravnotežu tih ćelija, što daje jači imunitet ćelijama da se suprotstave svim oblicima bolesti, sve do onih najopasnijih.

Kur'an je mudziza Muhammeda a.s., Kur'an je ono sto je ostavljeno nama ljudima, da u njemu trazimo odgovore na sva pitanja koja nas muce.. U Njemu trazimo lijek za razne bolesti..
Otvaram ovu temu za one koji vole i slusaju Kur'an.. Naravno i one koji ga uce sami..
Za pocetak evo jedna stranica, gdje ima veliki izbor raznih ucaca Kur'ana, moze se slusati online, a mogu se i downloadati pojedine sure ili kompletan Kur'an od ucaca kojeg zelis..

Od mene preporuka ucac
Mishari Rashid al-'Afasy..
http://quranicaudio.com/

Mnogi danas uzimaju raznu muziku za opustanje, a ne znaju, da je najbolji lijek i za dusu i za srce upravo Kur'an Casni..
A Kur'an trebamo uciti i slusati u svakoj prilici..
pa,..isti efekt ima isto i Heavy Metall !!!

Kad saslusam Slayer Melody of Destruction onda se posle toga osjecam zdrav i kao da sam se iz nova rodio.

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by arzuhal » 30 Nov 2019, 11:40

Remzudin wrote: 30 Nov 2019, 11:32
Blackhawk wrote: 05 Aug 2012, 12:57 „O ljudi, već vam je stigla poruka od Gospodara vašeg i lijek za vaša srca i uputstvo i milost vjernicima.“ (Junus, 57)

Poslanik Muhammed a.s. je rekao:
„Ostavio sam vam dva lijeka: Kur'an i med. Med za tijelo, a Kur'an za srce.“

Jedna od najboljih metoda kojom se liječe bolesti je slušanje Kur'ana, bilo to izjutra, na podne, navečer ili čak kada spavamo.
Melodija Kur'ana predstavlja glasovne talase koji se čuju do određene daljine i dužine. Ovi talasi šire impulse koji vibriraju i pozitivno utiču na nervne ćelije mozga, te obnavljaju ravnotežu tih ćelija, što daje jači imunitet ćelijama da se suprotstave svim oblicima bolesti, sve do onih najopasnijih.

Kur'an je mudziza Muhammeda a.s., Kur'an je ono sto je ostavljeno nama ljudima, da u njemu trazimo odgovore na sva pitanja koja nas muce.. U Njemu trazimo lijek za razne bolesti..
Otvaram ovu temu za one koji vole i slusaju Kur'an.. Naravno i one koji ga uce sami..
Za pocetak evo jedna stranica, gdje ima veliki izbor raznih ucaca Kur'ana, moze se slusati online, a mogu se i downloadati pojedine sure ili kompletan Kur'an od ucaca kojeg zelis..

Od mene preporuka ucac
Mishari Rashid al-'Afasy..
http://quranicaudio.com/

Mnogi danas uzimaju raznu muziku za opustanje, a ne znaju, da je najbolji lijek i za dusu i za srce upravo Kur'an Casni..
A Kur'an trebamo uciti i slusati u svakoj prilici..
pa,..isti efekt ima isto i Heavy Metall !!!

Kad saslusam Slayer Melody of Destruction onda se posle toga osjecam zdrav i kao da sam se iz nova rodio.
Svako u nečemu to nađe.
uzmi Lysobact

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Podrinjac » 30 Nov 2019, 11:55

Zato hodže žive po 150 godina.

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 28 Dec 2019, 06:57

Allahumme inni ‘abduke vebnu abdike vebnu emetike, nāsijeti bijedike, mādin fijje hukmuke, ‘adlun fijje kadāuke, es'eluke bikulli ismin huve leke, semmejete bihi nefseke ev enzeltehu fi kitābike ev allemtehu ehaden min halkike evi-ste'serte bihi fi ‘ilmi-l-gajbi ‘indeke en tedž'ale-l-Kur'ane-l ‘azime rebi'a kalbi, ve nūre sadri, ve dželāe huzni, ve zehabe hemmi.’ “



Allahu, ja sam, doista, rob Tvoj, sin roba Tvoga, sin robinje Tvoje. Moj položaj je u Tvojoj ruci, ja sam podložan i nadamnom se sprovode propisi Tvoji, pravičnost po mene je odluka Tvoja, zato, prizivam Te svim Tvojim imenima kojima si Sebe nazvao ili ih u Svojoj Knjizi objavio ili ih nekom od Tvojih bića saopćio, ili ih, pak, zadržao kod Sebe kao znanje nedokučivog, prizivam Te da mi Kur'an veličanstveni učiniš proljećem srca mog, svjetlom grudi mojih, razbistrenjem tuge moje i odhodom brige moje.) 
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 29 Dec 2019, 06:54

Tvoj osmijeh u lice tvom bratu tebi je sadaka, narediti dobro i odvratiti od zla je tebi sadaka, ukazati na put čovjeku koji je zalutao na nekom mjestu tebi je sadaka, uklanjanje kamena, trnja i kosti s puta tebi je sadaka, zahvatiti vodu svojom kofom i napuniti kofu tvoga brata tebi je sadaka.” (Tirmizi)
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 29 Dec 2019, 07:08

Svakom čovjeku određeno je da svakog dana u kojem Sunce izađe podijeli sadaku.” Ashabi rekoše: “Allahov Poslaniče, odakle nama da udjeljujemo sadaku!?” Poslanik odgovori: “Zaista je puno dženetskih vrata; tesbih, tekbir, tahmid, naređivanje dobra i odvraćanje od zla, uklanjanje prepreka s puta, urazumiti gluha, uputiti slijepa, ispuniti potrebu potrebitom, žurno utješiti ucviljenog i žalosnog i čvrsto stati uz potlačenog. Sve je to sadaka od tebe za tebe.” (Ibn Hibban)
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Mutevelija » 29 Dec 2019, 11:16

"Potvrđene sure i ajeti koji se uče kao rukja

A što se tiče sura i ajeta za koje je došlo u šerijatskim tekstovima Kur'ana i vjerodostojnog Sunneta da je njihovo učenje rukja, tj. da ih je mustehab učiti pri učenju rukje, to su sljedeće sure i ajeti:

1 – Učenje Fatihe.

Jedan od mnogo dokaza da je učenje Fatihe korisno i preporučeno pri učenju rukje je hadis mutefekun alejhi od Ebu Se'ida El-hudrija, radijallahu anhu, u kojem je došlo da je jedan od ashaba učio Fatihu kao rukju prvaku kojeg je ujeo škorpion od nekog plemena koje je odbilo da ih ugosti. Učio je rukju Fatihom uslovivši učenje naplatom sa dijelom stada (nekoliko ovaca, u rivajetu 30 ovaca). Nakon što je prvak izliječen i uzet dio stada, došli su Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, i pitali o propisu toga kako su postupili. On im je odobrio postupak rekavši: „Kako si znao da je ona (učenje Fatihe) rukja? Ispravno ste postupili, podijelite (zaradu-ovce) i računajte i mene u podjeli (ovaca)“. U rivajetu kod Buharije: „Zaista je najpreče ono što naplaćujete Allahova knjiga“.

2 – Učenje Bekare.

Dokaz da je njeno učenje rukja je hadis od Ebu Umame, radijallahu anhu, kojeg bilježi Muslim u svom Sahihu u kojem Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: „… Učite suru Bekare, jer je njeno učenje bereket a njeno zapostavljanje teška tuga, nju ne mogu (učiti) sihrbazi“.

Takođe, hadis od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, kojeg bilježi Muslim u svom Sahihu: „Nemojte praviti od svojih kuća mezarja, zaista šejtan bježi iz kuće u kojoj se uči sura Bekara“. A u rivajetu: „Nemojte praviti od svojih kuća mezarja, zaista kuća u kojoj se uči Bekara u nju ne ulazi šejtan“.

3 – Učenje Ajetul-kursija.

Najpoznatiji dokaz, mimo ostalih, je hadis od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, kojeg bilježi Buharija u svom Sahihu. U tom dužem hadisu je došlo da je neki čovjek (tj. šejtan koji se pretvorio u lik čovjeka) koji je krao ramazanski zekat iz Bejtul-mala kojeg je čuvao Ebu Hurejre, radijallahu anhu, nakon što ga je hvatao na djelu krađe tri puta i puštao pod obećanjem da neće više dolaziti, zadnji treći put rekao da ga pusti a on će ga nečemu poučiti.

Rekao mu je da prije spavanja prouči Ajetul-kursi i da će te noći biti pod zaštitom, šejtan mu neće moći ništa sve dok ne osvane. Zatim mu je Poslanik, sallahu alejhi ve sellem, pojasnio da je to cijelo vrijeme bio šejtan i da je istinu rekao, kaže: „Istinu ti je rekao a on je lažljivac“.

Znači, ovaj hadis, kao imnogi drugi koji su u istom kontekstu, ukazuju na to da učenje Ajetul-kursija štiti i čuva od šejtana. A to dalje znači da učenje ovog ajeta opsihrenoj ili opsjednutoj osobi liječi tu osobu od tih bolesti jer je Ajetul-kursi zaštita od džina i šejtana.

4 – Učenje zadnja dva ajeta Bekare.

Dokaz je hadis mutefekun alejhi od Ebu Nes'uda El-Ensarija, radijallahu anhu, u kojem Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: „Ko u noći prouči dva zadnja ajeta sure El-Bekare ona su mu dovoljna“.

Kaže Ibnul-Kajjim (El-Vabilu es-sajjib, str. 25): „Ispravno (značenje) je da su mu dovoljna od zla svega što ga ezijeti“.

Kaže Nevevi (Šerh Sahihu Muslim, 6/417): „Jedni kažu da je njegovo značenje: da su dovoljna umjesto kijamu-lejla, drugi: da su dovoljna (u zaštiti) od šejtana, treći: od (svih) zala, a može obuhvatati i sva značenja“.

Takođe, u hadisu od Nu'man ibn Bešira, radijallahu anhu, se prenosi da je Poslanik, sallahu alejhi ve sellem, rekao: „Zaista je Allah napisao Knjigu 2000 godina prije nego je stvorio nebesa i Zemlju, i iz nje je objavio dva ajeta sa kojima je zapečatio suru El-Bekare, neće se proučiti u nekoj kući tri noći a da joj se približi šejtan“. Bilježe ga Tirmizi, Ahmed, Darekutni i Halžkim, a vjerodostonim su ga ocijenili Hakim, Albani i Šuajb Arnaut, a dobrim Tirmizi.

5 – Učenje sure Kafirun.

Dokaz je hadis od Alije, radijallahu anhu, u kojem je došlo da je Poslanika, sallahu alejhi ve sellem, ujeo škorpion dok je klanjao. Kada je klanjao rekao je: „Neka Allah prokune škorpiona, ne ostavlja klanjaču ni druge a da ih ne ujede“, zatim je zatražio vode i soli, trljao stopalo i učio „Kul ja ejjuhel kafirun“, Kul euzu birabbilfelek“ i „Kul euzu birabbinnas“. Bilježi ga Taberani u Sagiru, a dobrim ga je ocijenio Hejsemi u Medžmei’ a Albani vjerodostojnim u Silsili sahiha. S tim da u senedu ima slabosti, a i u tekstu ima dodatak učenja sure Kafirun, dok u drugim rivajetima se spominju samo Felek i Nas.

6 – Učenje Mu'avvizat, tj. sura Ihlas, Felek i Nas.

Jedan od dokaza je hadis kojeg bilježi Buharija u svom Sahihu od Aiše, radijallahu anha, u kojem je došlo da bi Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, svake noći kada bo htio leći u postelju sakupio svoje šake, puhnuo u njih i proučio Kulhuvella, Felek i Nas, a zatim bi potrao šakama koliko je mogao od svoga tijela od glave, lica pa nadalje. Tako bi uradio tri puta.

U hadisu od Ebu Se'ida El-Hudrija, radijallahu anhu, je došlo da bi Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, tražio zaštitu kod Allaha od džina i ljudskog oka (uroka) sve dok nisu objavljene sure Felek i Nas, a kada su one objavljene učio ove sure a ostavio je sve drugo mimo njih. Hadis bilježi Tirmizi u vjerodostojnom rivajetu (Tirmizi i Albani). Takođe, bilježi Muslim u svom Sahihu od Aiše, radijllahu anha, da bi Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kada bi neko bio bolestan od ukućana učio bi mu Mu'avvizat (Ihlas, Felek i Nas) i puhao u njega."
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by arzuhal » 29 Dec 2019, 13:13

Image


I kunem se rumenilom večernjim,
i noći, i onim što ona tamom obavije,
I Mjesecom punim,
vi ćete, sigurno, na sve teže i teže prilike nailaziti!
uzmi Lysobact

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Mutevelija » 29 Dec 2019, 13:40

Image

Sura „Ad-Duha“. Želim da vas upoznam sa njenim tumačenjem i sa njenim porukama. Njeno učenje, a posebno ako se zna njen prevod i pogotovo ako se zna, njeno tumačenje (tefsir), nevjerovatnom pozitivnom energijom utječe na stanje srca. Ona te jednostavno tjera da razmišljaš pozitivno, nema mjesta mraku ni sumnji. Ova sura objavljena je u Mekki, objavljena je Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, u vrijeme kad mu Objava nije dolazila šest mjeseci. Ništa se nije dešavalo šest mjeseci, nije imao poslaničke snove, melek Džibril mu nije dolazio, ništa, nikakva veza sa Allahom kad je u pitanju Objava. Za to vrijeme, Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, polahko, kao da je počeo da pada u očaj, počeo je da se brine, počeo je da se boji, kako nije nešto uradio pa je Allah ovako dugo prekinuo vezu sa njim.

Desi se, iako klanjamo, postimo, učimo Kur'an, dijelimo sadaku, često pomislimo kako od toga možda nema ništa, kako to možda samo džaba radimo, gubimo nadu, osjećamo se umorno. Okruženje oko nas, naš posao, porodica, toliko nas izmore da i ono od ibadeta što radimo, radimo polijeno, na brzaka i onda počnemo da sumnjamo. Dešava se a nema ništa gore kad vjernik počne da pada u vjersku ili duhovnu depresiju. I nakon šest mjeseci, nazovimo ga depresivnog stanja, nekog straha, Allah, dž.š. spušta Obajvu, spušta suru Ad-Duha.

1. Tako mi jutra – Poruka onome koji misli da je u nekom mraku, boji se nekog straha, poruka da se probudi, jer nastajanjem jutra, nastupa novi dan i rađa se Sunce. Sunce, zora, jutro, dan, svjetlost su pozitvni efekti za novu nadu. Tuga nije vječna, nisu svi dani crni.

2. I noći kad se utiša – Noć, stvorena da se čovjek u njoj odmara, da svoje tijelo i dušu odmori. Ljudi koji noć pretvore u dan a dan u noć, su uglavnom depresivni, ljuti, neraspoloženi. Nisu naspavani, jer čitavu noće sjede a danju spavaju. Noć je stvorena da bi se insan u njoj duševno i tjelesno odmorio kako bi danju bio raspoložen i odmoran.

3. Gospodar tvoj te nije napustio ni omrznuo – Muhamede, Allah te nije zaboravio, nije te napustio i On nema prema tebi nikakva prezira. Allah nikog ne prezire, Allah nikoga ne mrzi i nikoga ne zaboravlja. Zato se ne smije gubiti nada u A
4. Onaj svijet je zaista bolji za tebe od obog svijeta – Da, stanje u kojem se nalazimo na ovom svijetu, ne može se ni uporediti sa stanjem budućeg svijeta koje nam se polahko približava. Svjestanllahovu milost, ako hoćeš da živiš smirenim životom.
vjernik treba imati to na umu, jer sve patnje i iskušenja su prolazna, a za strpljivost, nagrada će biti vječno uživanje na onom svijetu. Zato odbaci sve brige, probleme, osloni se na Allaha i strpljivo čekaj ono što je Allah od dobrote svoje obečao.

5. A Gospodar tvoj će tebi sigurno dati, pa ćeš zadovoljan biti – Da, uskoro, jer Allah nagrađuje strpljive, Allah će ti dati ono što će tebe i tvoju dušu da usreći na ovom svijetu a na drugom posebno. Allah će da ulije zadovoljstvo u tvoje srce. Allah nam poručuje, da će nam uvijek dati izlaz iz svake situacije, da će nam dati pobjedu i pomoć, bilo nama kao skupini ili kao pojedincu.

6. Zar nisi siroče bio, pa ti je On utičište pružio – Allah podsjeća Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, na period kad je bio jetim, pa ga je On u svoju zaštitu uzeo. Allah nikad ne napušta svoje robove na cjedilu. Koliko nas je Allah puta spasio dok smo bili mali, dok smo bili u mladosti, koliko nas je puta izliječio, koliko nam je puta dao da napredujemo? Mnogo, samo što slabo pamtimo i kad nam ne krene kao mi želimo, padamo u očaj i depresiju, gubeći nadu u Allahovu milost. Allah će nam uvijek utočište da pruži, samo Mu se trebamo obratiti.

7. I za pravu vjeru nisi znao, pa te je na pravi put uputio – Gdje bismo danas bilo da nas Allah nije uputio na Pravi put, gdje bi bili da nas Allah nije pogledao i sputio na nas Svoju milost i uputu? Nismo klanjali a danas klanjamo, nismo postili a danas postimo, učimo Kur'an, trudimo se da na taj način iskažemo svoju zahvalanost Allahu na uputi. Vjerujemo u Njega a zapadamo u stanje očaja i depresije, potraži utočište kod Allaha u dovama i činjenju dobrih djela, pa ćeš da vidiš kako duša uživa.

8. I siromah si bio, pa te je imučnim učinio – Allah nam daje razna bogastva, samo što ih ne vidimo i što smo uglavnom uvijek nezadovoljni, stalno smo gladni i tražimo još. Nije samo bogatsvo u novcu, bogatsvo je u djeci, zdravlju, znanju, ponašanju, zdravo odgojenoj djeci. Allah nas na razne načine opskrbljuje i daje nam, ponekad više nego što zaslužujemo, ali smo nezahvalni pa zbog umišljenjnog siromaštva, padamo u očaj i gubimo se.

9. Zato siroče ne ucvili – Jaka poruka od Allaha da se siročetu ne smije bilo koja vrsta nepravde učiniti.

10. A na prosjaka ne podvikni – Ako ti neko zatraži i ne daš, nemoj da ga još vrijeđaš i ponižavaš. Allah nam šalju poruku da prema dvije vrste ljudi, trebamo biti pažljivi, to su jetimi i prosjaci. A znate li kako se duša može najbolje da smiri? Ako pomgneš jetima i ako pomogneš prosjaka, kad vidiš da su oni nasmijani, znaj da će se osmijeh naseliti u tvoj srce.

11. I o blagodati Gospodara svoga kazuj – Nabrojte mi blagodati koje nam je Allah dao? Ne možete, jer ih nismo sposobni ni nabrojati a kamoli nešto drugo. Blagodat vida, govora, sluha…. Ako nas Allah ne voli, zašto smo još živi, Allah želi da Mu se vratimo, da Mu se na vrijeme pokajemo, kako bi sa nama bio zadovoljan.

Savjet meni i Vama! Kad zapadnete u očaj, stanje sekirnacije i depresije, učite i iščitavajte suru Ad-Duha, čitaje njen prevod, poruke koje nam Allah šalje i koje važe do Sudnjega dana. Ova sura je unijela smiraj i zadovoljstvo u srce Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, trebala bi i u naše."

Piše: Saudin Cokoja


Dunjalučki život nije posut ružama. Kao ljudska bića, često patimo zbog slomljenog srca, tuge i iskušenja. Svaka od tih situacija nas može odvesti u depresiju. Međutim, ponekad nam i ne treba razlog da budemo depresivni, a kada se to desi obaveza nam je da potražimo pomoć. Allah, dželle še'nuhu, je objavio Kur'an kao uputu ljudskom rodu sve do Sudnjeg dana, dajući nam vodič koji nam može pomoći u depresivnim stanjima.
Pojedine sure iz Kur'ana su posebno vrijedne i važne za učenje tokom perioda anksioznosti i depresije, budući da njihove poruke i značenja mogu olakšati i otkloniti teška psihička stanja, uz Božiju pomoć.

Sura El-Inširah – Širokogrudnost
Allah, dželle še'nuhu, je zajedno s surom Ed-Duha – Jutro, objavio i suru El-Inširah – Širokogrudnost. U njoj, Uzvišeni poručuje Muhammedu, sallallahu alejhi we sellem, da je On otklonio unutarnju bol i tugu koju je Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, osjećao zbog Objave Kur'ana i teškoća s kojima se susretao. Allah Uzvišeni naglašava kako će On uzdignuti spomen Svog Poslanika, sallallahu alejhi we sellem, širom zemaljske kugle, a danas ne prođe niti jedna sekunda, a da se na nekom dijelu Zemlje ne čuju riječi ezana: „Ešhedu enne Muhammeden Resulullah!“.
U suri Inširah se spominje da nakon svake teškoće, ma kako teška bila, dolazi olakšanje, i da ono neminovno dolazi nakon belaja. Kao zadnji savjet, Uzvišeni poručuje Poslaniku, sallallahu alejhi we sellem, da vrijeme čekanja do dolaska olakšanja skrati ibadetom Gospodaru, a to je i poruka nama da u vremenima depresije nastojimo otkloniti svoj zdravstveni problem oslanjanjem i spominjanjem Allaha.

Sura Jusuf
Jedna od najranijih sura objavljenih Poslaniku, sallallahu alejhi we sellem, je sura Jusuf. Radi se o jedinstvenom kur'anskom poglavlju, jer je skoro u potpunosti posvećenom govoru o jednom Božijem poslaniku – Jusufu, alejhi-s-selam. Iz ove sure se mogu izvući nebrojene poruke, a mnoge od njih su vezane za načine prevazilaženja teških psihičkih stanja. Razmislimo o načinu na koji su se Jakub, alejhi-s-selam, i Jusuf, alejhi-s-selam, borili s duševnom boli i patnjom ovosvjetskom, i kako ih je Allah obojicu uzvisio zbog njihovog sabura. Ova sura je objavljena i kao utjeha našem Resulullahu, alejhi-s-selam, a i svakom od nas može poslužiti kao lijek za depresiju!

Sure Isra – Uzdignuće, Kehf – Pećina, Merjem, Ta-Ha, El-Enbija –Poslanici
Ugledni ashab, Abdullah ibn Mesud, radijallahu anhu, je u pogledu nabrojanih sura istakao: „One su među prvim objavljenim surama i one su moje blago.“ Imam Bejheki u komentaru ove izreke kaže: „Ibn Mesud govori o superiornosti ovih sura, zbog onoga što one sadrže od kazivanja o poslanicima i njihovim narodima. One spadaju među prve sure, objavljene na početku islama, u mekkanskom periodu i ubrajaju se među prve dijelove Kur'ana koji su učeni i pamćeni napamet.“

Sure Isra, Kehf, Merjem, Ta-Ha i El-Enbija sadrže mnoga kazivanja o poslanicima, drevnim narodima, a posebno o Benu Israilu. Svako od tih kazivanja može pomoći u liječenju depresije i anksioznosti, i pomoći da osjetimo snagu i veličanstvenost Uzvišenog Allaha.

Sura Er-Rahman –Milostivi
Sura Er-Rahman sadrži možda i najrječitiji i najljepši opis kako Dženneta, tako i Džehennema. Ona nam govori o mnogim blagodatima kojima nas je Allah obasuo. To je sura koja je smiraj za uši, lijek za srce i hrana za dušu. Zahvaljujući svojim prelijepim slikama i opisom Dženneta, te spomenom blagodati našeg Gospodara, sura Er-Rahman je divan lijek za depresiju.

Sura En-Nas – Ljudi
Često puta su glavni uzroci depresije slabo samopoštovanje i sumnje u vlastite sposobnosti. Mnoge od tih stvari su preuveličane zahvaljujući šejtanovim došaptavanjima, a on se zakleo da će pokušati zavesti svakog insana na Zemlji. Međutim, Allah je Najmilostiviji prema robovima i nije ih ostavio samima. Među surama koje su objavljene kao lijek za šejtanove vesvese ističe se posljednja kur'anska sura, En-Nas. Često učenje ove sure nam može pomoći da otklonimo sumnje i šejtanova došaptavanja, uz Božiju pomoć, jer se radi o suri koja priziva Allahovu zaštitu.
Autor: hafiza Rejhana Umer
Za Akos.ba preveo: Nedim Botić
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 29 Dec 2019, 14:04

Kaže hfz da je ovo lijepo za stolom učiti

Allahumme zidna ve la tenkusna, ve ekrimna ve la tehunna, ve a’tina, ve la tahrimna, ve asirna ve la tu’sir ‘alejna, verda ‘anna ve erdina.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Mutevelija » 29 Dec 2019, 14:06

Ma ja vecinom proucim fatihu kad ne znam dove, jer fatiha je zamjena pretezno za sve dove.
Bio kod mene jedna Turčin iz Švedske (rodicin momak bio) i ibretio se sto ucim El- fatihu umrlim djedu kod mezarja , pa kaze mi to ne ucimo, ja na internet i yahoo answer pitam Turke kaze ucimo mi Fatihu .
Bošnjaci ti pretezno kad ne znaju dove na arapskom uče Fatihe, oni iz hanefijskog mezheba, da li ti ucis kakve dove kad uzimas abdest?
Ili samo govoris kelime i šehadet?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 29 Dec 2019, 14:16

Mutevelija wrote: 29 Dec 2019, 14:06 Ma ja vecinom proucim fatihu kad ne znam dove, jer fatiha je zamjena pretezno za sve dove.
Bio kod mene jedna Turčin iz Švedske (rodicin momak bio) i ibretio se sto ucim El- fatihu umrlim djedu kod mezarja , pa kaze mi to ne ucimo, ja na internet i yahoo answer pitam Turke kaze ucimo mi Fatihu .
Bošnjaci ti pretezno kad ne znaju dove na arapskom uče Fatihe, oni iz hanefijskog mezheba, da li ti ucis kakve dove kad uzimas abdest?
Ili samo govoris kelime i šehadet?


Sehadet samo.


Kad abdestim.za nafile onda učim


Es’eluke ja zel-dželali vel-ikrami en testedžibe lena da’vetena ve en tu’ tina ragbetena, ve en tugnijena ammen agnejtehu anna min halkik.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Mutevelija » 29 Dec 2019, 14:17

I ja sehadet, a kad abdestim i za pet namaza a i za nafile zanijetim ,
Nevejtu en etevedaje li edžri salati ve refil hadesi tekaruben ilelahi teala.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 30 Dec 2019, 07:56

Hvala Allahu koji mi je dovoljan i koji mi je dao sklonište; Hvala Allahu koji me je hranio i dao mi piti; Hvala Allahu koji me je velikodušno darovao. O Allahu, tražim od tvoje ‘Izza (moći) da me spasiš od vatre džehennema.’


عن أنس بن مالك قال: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: (من قال إذا أوى إلى فراشه:
الحمد لله الذي كفاني وآواني, الحمد لله الذي أطعمني وسقاني, الحمد لله الذي من علي وأفضل, اللهم إني أسألك بعزتك أن تنجيني من النار ; فقد حمد الله بجميع محامد الخلق كلهم)
أخرجه الحاكم والبيهقي وقال الحاكم: “صحيح الإسناد”. ووافقه الذهبي.

Al-hamdu lillaahil-Lathi kafaani wa aawaani
Al-hamdu lillaahil-Lathi at’amani wa-saqaani
Al-hamdu lillaahil-Lathi mana ‘alayya wa-afdal
Allahumma innee kao-Aluka biti-‘izzatika je tunajjiyani Minan-naar
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by arzuhal » 30 Dec 2019, 12:17

Mutevelija wrote: 29 Dec 2019, 14:17 I ja sehadet, a kad abdestim i za pet namaza a i za nafile zanijetim ,
Nevejtu en etevedaje li edžri salati ve refil hadesi tekaruben ilelahi teala.
Sviđate mi se vas dvoje, hehe, posebno kad vidjeh Mute da učiš nijete :inasab
uzmi Lysobact

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Chloe » 30 Dec 2019, 13:04

arzuhal wrote: 30 Dec 2019, 12:17
Mutevelija wrote: 29 Dec 2019, 14:17 I ja sehadet, a kad abdestim i za pet namaza a i za nafile zanijetim ,
Nevejtu en etevedaje li edžri salati ve refil hadesi tekaruben ilelahi teala.
Sviđate mi se vas dvoje, hehe, posebno kad vidjeh Mute da učiš nijete :inasab
I meni se sviđate vas troje ... :inasab
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Lanci » 30 Dec 2019, 13:19

Mutevelija wrote: 29 Dec 2019, 14:17 I ja sehadet, a kad abdestim i za pet namaza a i za nafile zanijetim ,
Nevejtu en etevedaje li edžri salati ve refil hadesi tekaruben ilelahi teala.
:respekt mute svaka cast
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by arzuhal » 30 Dec 2019, 13:41

Chloe wrote: 30 Dec 2019, 13:04
arzuhal wrote: 30 Dec 2019, 12:17

Sviđate mi se vas dvoje, hehe, posebno kad vidjeh Mute da učiš nijete :inasab
I meni se sviđate vas troje ... :inasab
:group
uzmi Lysobact

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 30 Dec 2019, 13:45

Chloe wrote: 30 Dec 2019, 13:04
arzuhal wrote: 30 Dec 2019, 12:17

Sviđate mi se vas dvoje, hehe, posebno kad vidjeh Mute da učiš nijete :inasab
I meni se sviđate vas troje ... :inasab


I mi tebe volimo. :jupi
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 52 guests