Vaše fotografije prije i poslije obrade

Vaše fotografije, fotografije s neta....
User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by toxic » 11 Nov 2017, 15:06

Bla wrote: 11 Nov 2017, 11:42 Tox, obrati pažnju šta si teti uradila s kožom ;)
M? Jel izgorela? :oo
Definitivno je do screena. :123
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Bla » 11 Nov 2017, 21:56

Ma u stvari i nema veze.
Nego kad nabiješ kilometraže aplicirajući te stvari na cijelu sliku,
onda ćeš htjeti da neke dijelove izostavljaš i da određene dorade afektuju samo neke dijelove.
Mnogo je načina, i mnogo je alata pa nema smisla sada truniti o tome. Samo pominjem neki logičan slijed...
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Hannibal » 11 Nov 2017, 22:07

slika sokratesa sa (lijevo) i bez (desno) brade

Image
🐽

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by toxic » 12 Nov 2017, 00:22

Bla wrote: 11 Nov 2017, 21:56 Ma u stvari i nema veze.
Nego kad nabiješ kilometraže aplicirajući te stvari na cijelu sliku,
onda ćeš htjeti da neke dijelove izostavljaš i da određene dorade afektuju samo neke dijelove.
Mnogo je načina, i mnogo je alata pa nema smisla sada truniti o tome. Samo pominjem neki logičan slijed...
Koje stvari?
Samo sam pojacala kontrast i onaj saturation, ili kako se vec zove.
Mislim, ja se ionako jedva razumem u obradu, ovo je bila, recimo, probna fotka i jedna od retkih koja mi se svidela nakon obrade.
Znam da nije 'remek' delo, zato je svaki savet dobro dosao :)
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Bla » 17 Sep 2018, 21:23

ne sjećam se šta je bilo na toj fotki od prije godinu dana koje više nema pa da ne odgovaram napamet. :grana

evo jedna prije i poslije
ono, bezveze usput urađen snapshot dok smo tumarali kanjonom
nego hoću nešto i da kažem o tehničkoj strani.
kada je veliki kontrast i radim iz ruke pa ne mogu npr. uraditi više ekspozicija različite dužine za nekakvu kompozitnu sliku (sastavljenu iz tih više fotki - što je meni lično preferirana metoda, jer volim tako :hm) onda je generalno najbolje mjeriti svjetlo na najsvjetlijoj tački i paziti da na njoj nema clippinga, tj. da ne ode histogram desno dalje od krajnje tačke jer kad nešto na fotki postane bijelo, iz njega nema povratka, bijelo je apsolutni gubitak informacije.
dok se iz tamnih dijelova fotke može izvući jako puno informacija, iako na prvi pogled dijelovi izgledaju potpuno crni.

podrazumijeva se da se radi u RAW formatu, u suprotnom ćao Bella, ćao (privremeno nevidljive) informacije zabilježene kamerom.

pa primjera radi, na priloženoj fotki, njen nerazvijeni RAW lijevo i desno razvijen (po želji i samonahođenju) je rađena ekspozicija prema nebu, tj. poprilično svijetlim i skoro bijelim oblacima kao najsvjetlijem dijelu slike. I čim tu nema gubitaka, velika je vjerovatnoća da će se moći nešto uraditi od tog materijala, iako je svjetlo jako loše za fotkanje.

U suprotnom, da sam mjerio svjetlo prema tamnijim dijelovima prizora, kao rezultat bih imao ono što Maja naziva "spaljenim nebom" i ne bi bilo ni oblaka nego samo bijelo ništavilo.

RAW uvijek izgleda ružno i bez kontrasta (flat) ali njegova svrha nikad nije ni bila da izgleda lijepo, nego da sačuva sve informacije koje je senzor u fotoaparatu zabilježio i mora se razviti iliti obraditi. Mene jeza ufati kad neko kaže "jel' to fotošopirano" a ne zna ni šta pita. Naravno da jeste. Ni nerazvijeni negativi filmova se ne vade iz aparata i pokazuju kao gotov produkt. :lupa

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20664 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Rum » 17 Sep 2018, 21:25

napucana desna
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Chloe » 20 Sep 2018, 15:12

Hjooj Bla, imam fotki u RAW formatu i uzmem da ih obradim, ali :hm čini mi se da napravim gore nego što je bilo. Isto kod fotki koje prebacim u B/W ... kako god uradila ne sviđa mi se. :grana
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Vjetar » 20 Sep 2018, 22:23

Chloe wrote: 20 Sep 2018, 15:12 Hjooj Bla, imam fotki u RAW formatu i uzmem da ih obradim, ali :hm čini mi se da napravim gore nego što je bilo. Isto kod fotki koje prebacim u B/W ... kako god uradila ne sviđa mi se. :grana
Pa ne diraj ih onda :cudi :hihi

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Chloe » 20 Sep 2018, 22:28

Oblak wrote: 20 Sep 2018, 22:23
Chloe wrote: 20 Sep 2018, 15:12 Hjooj Bla, imam fotki u RAW formatu i uzmem da ih obradim, ali :hm čini mi se da napravim gore nego što je bilo. Isto kod fotki koje prebacim u B/W ... kako god uradila ne sviđa mi se. :grana
Pa ne diraj ih onda :cudi :hihi
Hvala. Pa eno ih i smeću. :D. :D.
Naljutim se i selektujem sve i pa-pa... :spavanje
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Vjetar » 20 Sep 2018, 22:32

Chloe wrote: 20 Sep 2018, 22:28
Oblak wrote: 20 Sep 2018, 22:23
Chloe wrote: 20 Sep 2018, 15:12 Hjooj Bla, imam fotki u RAW formatu i uzmem da ih obradim, ali :hm čini mi se da napravim gore nego što je bilo. Isto kod fotki koje prebacim u B/W ... kako god uradila ne sviđa mi se. :grana
Pa ne diraj ih onda :cudi :hihi
Hvala. Pa eno ih i smeću. :D. :D.
Naljutim se i selektujem sve i pa-pa... :spavanje
Umjerenost je ključ ;)

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Bla » 03 Mar 2019, 19:54

Ova metoda se zove ETTR (exposing to the right) i, kako ja to pojednostavljeno tumačim, namjena joj je da (prvenstveno) u visokokontrastnim situacijama izvuče najviše detalja iz sjene bez degradacije u kvaliteti.

Pretpostavka je da svako ko koristi digitalnu kameru zna i tumačiti histogram i koristi ga tokom rada, jer u suprotnom nema blage veze šta mu se dešava s fotografijom i radi stvari napamet prepušten na milost i nemilost slučajnosti.

Pretpostavka je i da onaj ko je opslužuje zna kako kamera mjeri svjetlost. Ako radi poluautomatski (S i A u Nikonovoj nomenklaturi ili Tv i Av u canonovoj) kamera će to raditi za njega a on će raditi kompenzaciju sa exposure compensation onosno exposure value EV iliti onaj kvadratić sa crnobijelim trokutićima i + i - znakom u njemu).
Ako radi manuelno (ja preferiram ovako) (M u svačijoj nomenklaturi) onda će koristiti dužinu ekspozicije (nećemo kompenzirati otvorom blende jer on utiče na DoF, barem ja ne bih :hm) mada eto u S iliti Tv će se baš tako raditi. Ja ću se referirati isključivo na dužinu ekspozicije da ne šiljim previše.

Ne može se raditi u JPEG-u, mora biti RAW format.

Ne može se završiti u kameri, mora u postu (postprocessingu) iliti obradi samog RAW-a.

Smisao je da se radi sa base ISO kamere (u primjeru je to ISO 64, kod većine je to ISO 100), jer ovdje pričamo o zadržavanju kvalitete a ne o uvođenju šuma u fotografiju (povećanjem ISO-a). (Ovo je uslovno rečeno da ne šiljim)

Mora se znati da je clipping udesno, odnosno kada se slika overexposa do te mjere da podaci odu desno od granice histograma i isti postanu čista bijela boja, ti podaci su zauvijek izgubljeni. A malo šta je u potpunosti bijelo (baš kao što je i malo šta u potpunosti crno). U digitalnoj fotografiji bijelo je smrt, kraj, ende, što se tiče povratka informacija u postprocessingu. Ali pokazaću to poslije u primjerima.

Stvar je prilično jednostavna.

Nakon što smo odredili idelnu ekspoziciju za našu scenu (zavisno od vrste mjerenja i načina rada) nagurali onu ćizu tačno u sredinu (ako radimo u M modu) i uradili testnu fotku pa sve to skupa potvrdili na histogramu, da je isti uredno raspoređen zavisno od toga kako nam scena diktira, i da nema clippinga ni ulijevo ni udesno. Onda povećavamo dužinu ekspozicije sve dotle dok ne dosegnemo limit na histogramu u desno, tj. prema bijeloj, ali da je ne pređemo. I to je sve.

Jedina stvar je da svako mora na svojoj kameri skontati koliki mu je stvarni limit, jer često ono "blinkanje" (koje nam govori da smo overexposed) ne pokaže stvarno stanje, pa je testiranje neophodno.

Dobijena fotka će u preview-u najvjerovatnije izgledati kao da je overexposed.

Šta smo time dobili? To da smo stvari koje su u sjeni tj. tamnim tonovima izložili najdužoj mogućoj ekspoziciji a da nismo izgubili informacije u bijeloj odnosno svijetlim tonovima.

Onda kada se vratimo kući i istresemo svoj RAW urađen ETTR metodom možemo uraditi stopping down, odnosno skraćivanje expozicije u RAW editoru i boostati sjenu (shadow) koliko nam srce želi (u stvari puno više nego da smo uradili "idealnu" ekspoziciju) bez da se u istoj pojavi šum.

Ovo je histogram originala koji je rađen ETTR metodom i vidi se kako su podaci nagurani prema bijeloj skoro do samog kraja, ali ne prelaze granicu.
Image

Ovo je histogram nakon obrade kada su podaci vraćeni ulijevo.
Image

Original koji izgleda kao da je overexposed, ali nije, jer ne bi bilo moguće vratiti sve one teksture snijega nakon obrade.
Image

Ovo je obrađena fotka i vidi se na cuki kako su detalji koji bi inače bili samo crna mrlja, došli do izražaja.
Image

Ovo je crop originala.
Image

Ovo je crop obrađene fotke.
Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Bla » 22 Jul 2019, 22:02

Još jedan primjer kada svjetlo, u ovom slučaju sunce, ne ide u korist fotke.
Prilično loša ekspozicija, jer je sunce odmah iznad gornjeg desnog ćoška i blješti pravo u objektiv te od fotografije pravi siluetu.
chamois before.jpg
Međutim, s današnjom tehnikom je moguće uz malo štrebanja i truda i iz takvih fotki "izvući" sasvim dovoljno detalja,
naravno, ako se fotka u RAW formatu a ne u JPEG-u.
chamois after.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Bla » 14 Oct 2019, 19:29

Thomas Heaton je prije par sedmica uradio jedan video gdje je svoje finalne fotke vratio u originalne RAW fajlove i pokazao kako ih je editovao, i dao uporedni prikaz sirovih i završenih fotki. U videu je napomenuo nešto što sam i ja ovdje svojevremeno par puta pominjao, a to je da fotkanje u RAW formatu nije klasično fotkanje, gdje aparat daje konačni proizvod, nego je u pitanju prikupljanje što više podataka i spremanje istih na karticu kao i jedan od načina da se što više podataka zabilježi (exposing to the right) što sam takođe nekoliko postova iznad pominjao. A finale se radi kada se ti podaci "razvijaju" editovanjem RAW fajla .

Već duže vrijeme pratim njegov rad i tip je super prizeman a meni i koristan, ne zbog tehničkih stvari jer nije on neki edukator niti baš tehnički potkovan, nego zbog samog odnosa i posvećenosti poslu kojim se bavi, kao i vrstom fotografije koja je i meni za sada neki glavni pravac. A u znak neke zahvale i podrške od prošle godine kupujem njegove kalendare kada ih izda ovako nekad u ovo doba. :hm



ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Jonas » 14 Oct 2019, 21:59

Dobar je, a slike odlicne. Organizacija i posvecenost poslu su preduvjet za uspjeh. Posebno cijenim odgovoran pristup poslu. Pratim njegovu stranicu (Video/Instagram) vec duze vrijeme.

Thomas Heaton

:klanja

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Bla » 14 Oct 2019, 23:40

Za $8000 možeš s njima na Antarktik :obrve

https://www.voyager.photography/erin-babnik
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Jonas » 19 Oct 2019, 20:39

Bla wrote: 14 Oct 2019, 23:40 Za $8000 možeš s njima na Antarktik :obrve

https://www.voyager.photography/erin-babnik
Ja sam samouk.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Jonas » 21 Oct 2019, 19:25

Prije i poslije

Image

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Jonas » 21 Oct 2019, 19:25

Image

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Jonas » 24 Oct 2019, 18:58

Bla wrote: 14 Oct 2019, 19:29 A u znak neke zahvale i podrške od prošle godine kupujem njegove kalendare kada ih izda ovako nekad u ovo doba. :hm
Ja htio ovaj njegov kalendar kupiti, na kraju ipak odustao jer ionako imam 1.000.000 slika.

Image

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Vaše fotografije prije i poslije obrade

Post by Jonas » 24 Oct 2019, 19:37

Svidja mi se da se je u potpunosti posvetio/usredotocio samo jednoj temi: pejzaz.

Post Reply

Return to “Fotografije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests