Fotoaparati - tehnička pitanja

Vaše fotografije, fotografije s neta....
User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Vjetar » 29 Sep 2019, 21:58

Danas slikam i nakon nekoliko puta pospremanja aparata u torbu, aparat neće blendu da mijenja. Pokaže se L umjesto vrijednosti blende... Pokušam na tač skrinu i tu može da se promijeni. Ali na točkiću ne može :( I nisam imao kad od drugih psovanja da i to tad psujem, već sam pospremio govno i kući pokušao da riješim. Skidao pa ponovo stavljao objektiv i ništa. Drugi objektiv, ništa...
Na kraju guglao i kaže gugl - zaključan točkić. Pomjerim glupo lock dugme i sve OK :lupa

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119770
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5686 times
Been thanked: 12240 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Maja » 27 Oct 2019, 18:55

Kupila memo karticu 64 gige. Ne mogu da brisem fotke s nje kad je ubacim u laptop wtf. Moram je vratiti u aparat i formatirati.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Jonas » 17 Nov 2019, 09:10

U Hong Kongu kupio „SanDisk Ultra 64 GB USB 3.0, 100MB/Sek“ i sasvim slucajno otkrio da mu je kapacitet 32 GB. Iako na USB flash stick pise 64 GB. Muljaza.

Vratio vlasniku USB.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Konsultant » 17 Nov 2019, 09:22

Maja wrote: 27 Oct 2019, 18:55 Kupila memo karticu 64 gige. Ne mogu da brisem fotke s nje kad je ubacim u laptop wtf. Moram je vratiti u aparat i formatirati.
Koji tip kartice? Neke starije, mescini sd, su imale puljkicu na sebi kao zastitu od slucajnog brisanja. Imas li neku gresku ili screen, sta javi?

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Chloe » 17 Nov 2019, 11:46

Pitanjce za vas profiće, ima li neka caka ili alternativa da prilikom fotkanja fotoaparatom pod običnom el. rasvjetom (nije baș ni jaka) i fiksnim flešom izbjeći sjene kod portreta? Ili bar ublažiti? Pozadina bi bila bijela (zid)... 🙈
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Trafalgar Law » 17 Nov 2019, 12:47

Chloe wrote: 17 Nov 2019, 11:46 Pitanjce za vas profiće, ima li neka caka ili alternativa da prilikom fotkanja fotoaparatom pod običnom el. rasvjetom (nije baș ni jaka) i fiksnim flešom izbjeći sjene kod portreta? Ili bar ublažiti? Pozadina bi bila bijela (zid)... 🙈

Bez najosnovnijih stvari teško ćeš se snaći sama. Upoznaj svoj aparat kako bi imala koristi od njega....

Mene sve živo interesuje, pa i to koji imaš aparat? :oo

https://www.hercampus.com/school/bu/thr ... ed-and-iso

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Chloe » 17 Nov 2019, 12:55

[quote=SmokingMan post_id=2062503 time=1573991279 user_id=3523]
[quote=Chloe post_id=2062345 time=1573987590 user_id=2433]
Pitanjce za vas profiće, ima li neka caka ili alternativa da prilikom fotkanja fotoaparatom pod običnom el. rasvjetom (nije baș ni jaka) i fiksnim flešom izbjeći sjene kod portreta? Ili bar ublažiti? Pozadina bi bila bijela (zid)... 🙈
[/quote]


Bez najosnovnijih stvari teško ćeš se snaći sama. Upoznaj svoj aparat kako bi imala koristi od njega....

Mene sve živo interesuje, pa i to koji imaš aparat? :oo

https://www.hercampus.com/school/bu/thr ... ed-and-iso
[/quote]

Pa upravo hoću da ga upoznam pod ovakvim okolnostima.🙈

Nikon D3400
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Jonas » 17 Nov 2019, 14:04

Chloe wrote: 17 Nov 2019, 11:46 Pitanjce za vas profiće, ima li neka caka ili alternativa da prilikom fotkanja fotoaparatom pod običnom el. rasvjetom (nije baș ni jaka) i fiksnim flešom izbjeći sjene kod portreta? Ili bar ublažiti? Pozadina bi bila bijela (zid)... 🙈
Ima.
U pozadini ti se javlja ostra, jaka ili ruzna sjena, odmakni modela od zida. Udalji ga od zida u pozadini da ne bi doslo do ocrtavanja nepozeljne sjene na zidu.

Ili, grube, prejake i ruzne sjena ispod brade, nosa ili obrva, za to koristi dopunsko svjetlo ili komad bijelog papira.

Igraj se pozicioniranjem modela i kadiranjem, tako da eliminiras/uklonis nepozeljne sjene. Fotkaj iz razlicitih kuteva.

Zavrsni korak ti je uredjivanje slika u programu.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Chloe » 17 Nov 2019, 14:51

Hvala Jonas... :ok
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Bla » 17 Nov 2019, 15:15

da se samo malo nadovežem...

problem s tim flashom je što je usmjeren drito tamo gdje gleda i objektiv. može biti koristan kao fill light flash negdje gdje ti je svakako dobro osvjetljenje.

igraj se sa flash compensation opcijom.

možeš jako lako imrpovizovati reflektor, tako da odbiješ tu svjetlost prema gore ako je u pitanju prostorija sa plafonom, pa čak i na stranu, ako imaš zidove. komad najobičnijeg polukartona sa jednom bijelom glatkom stranom je sasvim ok za neko priručno sredstvo.
ako skontaš kako ga koristiti, poslije možeš dumati kako da si napraviš permanentan reflektor kao i diffuser.
naravno, ima takvih i gotovih naprava, ali onda je bolje investirati u pravi flash.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Trafalgar Law » 22 Nov 2019, 17:56

Gje u Sa mogu uzeti četkice za čišćenje APS-C CCD senzora? (23.6 x 15.8 mm)

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Bla » 22 Nov 2019, 20:14

ja nisam nigdje vidio, doduše, nisam baš neki pouzdan izvor informacija.
vidim da ima na OLX-u ali iz prijedora sa poprilično dugim rokom isporuke, što će reći da nabavljaju iz inostranstva pa preprodaju tek po narudžbi.

tako da bih se ja za tako nešto opredijelio za samostalnu narudžbu iz vana.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Trafalgar Law » 22 Nov 2019, 21:04

Bla wrote: 22 Nov 2019, 20:14 ja nisam nigdje vidio, doduše, nisam baš neki pouzdan izvor informacija.
vidim da ima na OLX-u ali iz prijedora sa poprilično dugim rokom isporuke, što će reći da nabavljaju iz inostranstva pa preprodaju tek po narudžbi.

tako da bih se ja za tako nešto opredijelio za samostalnu narudžbu iz vana.
Aliexpress, čajniza brat... Pravo jeftino, nedavno sam za samo 2 dolara dobio 5 x rear lens poklopca za objketiv(e), a kod nas 5 KM jedan.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Vjetar » 22 Nov 2019, 21:32

Bla wrote: 17 Nov 2019, 15:15 da se samo malo nadovežem...

problem s tim flashom je što je usmjeren drito tamo gdje gleda i objektiv. može biti koristan kao fill light flash negdje gdje ti je svakako dobro osvjetljenje.

igraj se sa flash compensation opcijom.

možeš jako lako imrpovizovati reflektor, tako da odbiješ tu svjetlost prema gore ako je u pitanju prostorija sa plafonom, pa čak i na stranu, ako imaš zidove. komad najobičnijeg polukartona sa jednom bijelom glatkom stranom je sasvim ok za neko priručno sredstvo.
ako skontaš kako ga koristiti, poslije možeš dumati kako da si napraviš permanentan reflektor kao i diffuser.
naravno, ima takvih i gotovih naprava, ali onda je bolje investirati u pravi flash.
Ja sam to davno napravio od konzerve piva (najbolje od Tuzlanskog :hihi ).
IMG_1782.JPG
Glupo izgleda, ali služi svrsi. Treba malo spretnosti da se drži prstima ispod blica na kameri, ali može se i gumicama pričvrstiti, mada meni je to nepotrebno.
Slikano sa blicem na kameri:
IMG_1774 copy.jpg
Uz korištenje Tuzlanskog :pivo
IMG_1775 copy.jpg
IMG_1781 copy.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18024
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4103 times
Been thanked: 5653 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Vanilla » 22 Nov 2019, 21:39

Sve mu 5 do 12 :roll
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Vjetar » 22 Nov 2019, 21:43

... da se prašina obriše sa sata :lupa

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Jonas » 09 Dec 2019, 20:36

Nase forumasice fotkaju ovako

https://youtu.be/_WSra1wyaC8

prvi dio.
:zubi

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Jonas » 26 Dec 2019, 13:33

SmokingMan wrote: 26 Dec 2019, 11:51 Vidim i Nikon je gotovo pred bankrotom, ali vjeujem da će već tu neko uletit da investira, ipak je to brand sa dobrom tradicijom. Evo i u Sa su malo pojftinili svoju aparaturu, nedavno je bilo i njuihovo izlaganjeu IMTEC.U u BBI-ju, žao mi što nisam otišao da isprobam aparaturu. Čitao sam nedavno da je će Nikon početkom 2020 ukinuti besplatan servis za D600.

Malo mi je prljavo ogledalo, čime ga mogu efektino očistit?
Za mnoge vlasnike Nikon D600 je narocito veliki problem. Ubrzo nakon sto se je pojavio D600 na trzistu, na socijalnim medijima bilo je prepuno ogorcenih vlasnika D600 koji su primijetili prskanje ulja na senzoru u neobicnoj mjeri, posebno u gornjem lijevom rubu slike.

Nikon nije potpuno negirao problem.

Profesionalno ciscenje sensora je skupo. Kosta 50 - 80 eura. Dvaput sam cistio na servisu i morao sam svaki put raditi reklamaciju. Od tada sam cistim. Senzor je osjetljiv kao oko, stoga je kirurgijska preciznost neophodna. Pribor za cescenje nije jeftin, ali bolje je tako nego ici na servis.

Nabavi pribor za mokro ciscenje senzora. Najbolji i najefikasniji je nacin.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Chloe » 26 Dec 2019, 13:39

Jonas wrote: 26 Dec 2019, 13:33
SmokingMan wrote: 26 Dec 2019, 11:51 Vidim i Nikon je gotovo pred bankrotom, ali vjeujem da će već tu neko uletit da investira, ipak je to brand sa dobrom tradicijom. Evo i u Sa su malo pojftinili svoju aparaturu, nedavno je bilo i njuihovo izlaganjeu IMTEC.U u BBI-ju, žao mi što nisam otišao da isprobam aparaturu. Čitao sam nedavno da je će Nikon početkom 2020 ukinuti besplatan servis za D600.

Malo mi je prljavo ogledalo, čime ga mogu efektino očistit?
Za mnoge vlasnike Nikon D600 je narocito veliki problem. Ubrzo nakon sto se je pojavio D600 na trzistu, na socijalnim medijima bilo je prepuno ogorcenih vlasnika D600 koji su primijetili prskanje ulja na senzoru u neobicnoj mjeri, posebno u gornjem lijevom rubu slike.

Nikon nije potpuno negirao problem.

Profesionalno ciscenje sensora je skupo. Kosta 50 - 80 eura. Dvaput sam cistio na servisu i morao sam svaki put raditi reklamaciju. Od tada sam cistim. Senzor je osjetljiv kao oko, stoga je kirurgijska preciznost neophodna. Pribor za cescenje nije jeftin, ali bolje je tako nego ici na servis.

Nabavi pribor za mokro ciscenje senzora. Najbolji i najefikasniji je nacin.
Ja moram čistiti senzor. U Banja Luku sam išla par puta, svaki put "poljubila zaključana vrata" u Zg -u nisam stigla. Fakat ne znam koliko je kod nas čišćenje, ali mi se ta tvoja cifra čini visoka još si reklamirao ... KAd izarčunam put, pa servis haman mi dođe da kupim novo tijelo, ili mi je to izgovor za korak naprijed. :lupa
Koliko sam po netu istraživala nisam jedina kojoj su se pojavili trunčići na senzoru kod Nikona D3400.
sad se ne mogu sjetiti kako objašnjavaju, al' do aparata je.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Jonas » 26 Dec 2019, 16:49

Nije do Nikona D3400, vec do senzora. Svi vlasnici DSLR imaju isti problem. Svi imaju prljavstvine ili prasine na senzoru. Prasina je problem, ona se manifestira u manjim ili vecim mrljama na senzoru slike. To je najcesci problem s kojim se suocavaju fotografi.

U servisu ciscenje senzora je besramno skupo i nema opravdanja. Iskusan tehnicar ocisti za 5 – 10 min.

Post Reply

Return to “Fotografije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests