Šta trenutno čitate?

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by dadojović » 12 Nov 2019, 23:07

Socrates wrote: 12 Nov 2019, 23:04
Julia-Klara wrote: 12 Nov 2019, 22:30 Procitaj sve... I nadji pricu 'Drugi poljubac Gite Danon" ... Kako sam se isplakala :kuku
Evo, koga interesuje. Priča u cjelosti.

https://hiperboreja.blogspot.com/2018/0 ... o.html?m=1
Pojašnjenje zašto me ona knjiga podsjeća na tebe.
Snijeg.
Ali radnja se ne odvija u Kanadi, nego Oregonu. Ako se ne varam. Uglavnom, zbog snijega.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18016
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4100 times
Been thanked: 5646 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Vanilla » 12 Nov 2019, 23:18

Zakon o sprecavanju pranja novca i finansiranja teroristickih aktivnosti
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by dadojović » 12 Nov 2019, 23:27

Vanilla wrote: 12 Nov 2019, 23:18 Zakon o sprecavanju pranja novca i finansiranja teroristickih aktivnosti
Ono što sam zapazio u vezi tog zakona kod nas. Da građani SAD - a i oni koji imaju radnu dozvolu u Americi ne smiju u Hrvatskoj igrati igre na sreću i kladionicu putem interneta.
Naravno to je uvedeno zbog kontrole toka novca koji se, u teoriji, može preusmjeriti u nelegalne aktivnosti.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18016
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4100 times
Been thanked: 5646 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Vanilla » 12 Nov 2019, 23:31

dadojović wrote: 12 Nov 2019, 23:27
Vanilla wrote: 12 Nov 2019, 23:18 Zakon o sprecavanju pranja novca i finansiranja teroristickih aktivnosti
Ono što sam zapazio u vezi tog zakona kod nas. Da građani SAD - a i oni koji imaju radnu dozvolu u Americi ne smiju u Hrvatskoj igrati igre na sreću i kladionicu putem interneta.
Naravno to je uvedeno zbog kontrole toka novca koji se, u teoriji, može preusmjeriti u nelegalne aktivnosti.
Meni je fokus na ino platnom prometu, trenutno.
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Tierra Caliente » 13 Nov 2019, 03:22

Djesi bankar. ;)
{code}

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18016
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4100 times
Been thanked: 5646 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Vanilla » 13 Nov 2019, 08:24

Nisam bankar :sjedi
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Hannibal » 13 Nov 2019, 08:38

vanila radi u sipi brt
🐽

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Trafalgar Law » 15 Nov 2019, 15:42

Nema ništa bolje od korica u rukama, i mirsa papira...

Zahvaljujem se mojoj dragoj osobi na maloj pomoći oko nabavke...

Image

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Tierra Caliente » 15 Nov 2019, 16:24

Hannibal wrote: 13 Nov 2019, 08:38 vanila radi u sipi brt
auuu :hihi
{code}

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Heidi » 15 Nov 2019, 16:31

Image
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28457
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1449 times
Been thanked: 1447 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by uvijek_kontra » 17 Nov 2019, 12:29

Naslov knjige, zadnje rijeci njene majke njoj pred smrt. Dobitnica nagrade Kresnik 2019.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3792
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by tuzlak1212 » 20 Nov 2019, 21:39

Eckhart Tolle - The power of now

Life coach (pomalo duhovna) knjiga inspirisana nekim licnim iskustvima autora koji je uistinu negdje u svijetu life coach i stihovima budizma i sufizma

Uglavnom se vrti oko samog naslova knjige, kvalitetno stivo za ljubitelje filozofije i psihologije :D

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nice try » 24 Nov 2019, 17:52

Tvrđavu i Derviša, ne radi sebe, već da se malo podsjetim i pomognem curici s maturskim radom.Ne žalim se,nije mi teško, to su djela koja mogu čitati iznova i iznova :djed
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nice try » 24 Nov 2019, 17:55

Da i Kritičari o Meši Selimoviću i Pisci, mišljenja i razgovori.
Te čekaju na red :ooo
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Heidi » 27 Nov 2019, 23:00

Image
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by carobnjak N » 28 Nov 2019, 11:59

ja počeo čitati knjigu neku o Rumiju (nije ona od Elif Šahafak) , krenem na jedan put (pogrešan ali kad uživam da griješim) i ostane mi
knjiga kod kuće. Ujutro se probudim u nekom malom gradiću u bosanskoj krajini, kontam gdje ću na kafu i hodam ulicom , kad vidim kafić
zove se Rumi . Reko , sigurno neka birtija sa rumom al haj šta ću, nemaš puno izbora , a mrsko mi i hodati, te ja uđem.
Kad ono baš caffe sa Rumijem kao tematikom, citati okolo , vrteči derviši , par knjiga ...i među njima i ona što sam počeo čitati.
Knjiga se zove Sagorijeli Rumi
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Bakterija
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 17 Nov 2019, 12:23
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Bakterija » 28 Nov 2019, 12:16

Citam sta pisem

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96369
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34345 times
Been thanked: 21074 times
Contact:
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Rum » 28 Nov 2019, 14:14

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Venera » 03 Dec 2019, 17:42

tek kupila

Image
Dirljiva priča o Pavlu Andrejeviću, mladom vazduhoplovnom poručniku vojske Kraljevine Jugoslavije, koji krajem tridesetih godina, na relaciji Petrovgrad-Novi Sad-Sarajevo-Mostar-Beograd, upoznaje ne samo specifičan duh doba nego i mnoge velikane književnosti ili filma, kao i začetnike stripa i fotografije tog vremena.

Jedan naizgled sasvim običan avijatičarski let, neposredno pred Drugi svetski rat, zauvek će promeniti ne samo Pavlov život, već i sudbinu njegove žene i budućnost čitave porodice Andrejević. Tragični avgustovski dan 1937. godine, zatvoriće krug između života i smrti – simbol njegovog kafkijanskog odnosa sa ocem koji takođe umire – i postati velika novinska vest u Jugoslaviji koja se sprema za veliki ratni okršaj.

Vladimir Arsenijević, najmlađi dobitnik u istoriji Ninove nagrade, u novom romanu napisao je retko iskrenu i elegantnu priču o braku mladih ljudi, prožetu idealima epohe sa mnoštvom zanimljivih likova i istorijskih ličnosti.

Ova uzbudljiva pripovest o ljubavi u doba aeroplana ujedno je i jedinstveni let u prošlost, knjiga koja će vas povesti na putovanje koje ćete pamtiti.

„Elegancija njegovog jezika je poput vatrometa na kiši...“ The Times Literary Supplement
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by jelena... » 03 Dec 2019, 18:28

Venera wrote: 03 Dec 2019, 17:42 tek kupila

Image
Dirljiva priča o Pavlu Andrejeviću, mladom vazduhoplovnom poručniku vojske Kraljevine Jugoslavije, koji krajem tridesetih godina, na relaciji Petrovgrad-Novi Sad-Sarajevo-Mostar-Beograd, upoznaje ne samo specifičan duh doba nego i mnoge velikane književnosti ili filma, kao i začetnike stripa i fotografije tog vremena.

Jedan naizgled sasvim običan avijatičarski let, neposredno pred Drugi svetski rat, zauvek će promeniti ne samo Pavlov život, već i sudbinu njegove žene i budućnost čitave porodice Andrejević. Tragični avgustovski dan 1937. godine, zatvoriće krug između života i smrti – simbol njegovog kafkijanskog odnosa sa ocem koji takođe umire – i postati velika novinska vest u Jugoslaviji koja se sprema za veliki ratni okršaj.

Vladimir Arsenijević, najmlađi dobitnik u istoriji Ninove nagrade, u novom romanu napisao je retko iskrenu i elegantnu priču o braku mladih ljudi, prožetu idealima epohe sa mnoštvom zanimljivih likova i istorijskih ličnosti.

Ova uzbudljiva pripovest o ljubavi u doba aeroplana ujedno je i jedinstveni let u prošlost, knjiga koja će vas povesti na putovanje koje ćete pamtiti.

„Elegancija njegovog jezika je poput vatrometa na kiši...“ The Times Literary Supplement
Uuuu, volim Arsenijevića - dobar i lucidan. Čitala sam i preporučujem U potpalublju i Predatora.

Ovo nisam registrovala, a zvuči zanimljivo...baš ću potražiti. Hvala na preporuci. :ok :pusa

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests