Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12188 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Maja » 08 Apr 2020, 00:50

RootBig wrote: 07 Apr 2020, 22:30 ja sam najviše pješke preš'o u danu negdje blizu 70 Km, nije puno al' brdsko-planinski je ,
tako da je to k'o duplo na ravnom :kafa
Da mi je znati jel ti iko ovo povjerovao :hm

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31664
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7206 times
Been thanked: 3917 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Mister No » 08 Apr 2020, 01:18

Maja wrote: 08 Apr 2020, 00:50
RootBig wrote: 07 Apr 2020, 22:30 ja sam najviše pješke preš'o u danu negdje blizu 70 Km, nije puno al' brdsko-planinski je ,
tako da je to k'o duplo na ravnom :kafa
Da mi je znati jel ti iko ovo povjerovao :hm
Po ravnom, uz udobnu odjecu/obucu i suho vrijeme tj. idealne uslove, prosječna brzina kretanja pjesaka je oko 6 - 7 km/h.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12188 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Maja » 08 Apr 2020, 01:26

Ja, i?
Jel mu vjerujes ili ne.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31664
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7206 times
Been thanked: 3917 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Mister No » 08 Apr 2020, 01:36

Maja wrote: 08 Apr 2020, 01:26 Ja, i?
Jel mu vjerujes ili ne.
Ne.

Ako je po brdu šamaro, kako kaže, treba mu bar 3 puta vise vremena za tu kilometrazu.

Međutim Bla bi bio tu ipak mjerodavniji da procijeni.
The Dark Side Of The Forum...

bRoot
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3993
Joined: 12 Nov 2019, 19:27
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by bRoot » 08 Apr 2020, 02:12

Ja kažem kako je, vjerov'o ko ne šta ja imam od tog :123

Mistere ja nisam prosječan šetač a znam to jer se stalno šećem i moja brzina je uglavnom oko 8/sat po ravnom ,
a znam ovo jer svaki dan ja prohodam minimalnu distancu od nekih 10-12 kilometara ili ti sat i 20 do sat i -30 min.
Ovo nije bilo nešto zahtjevno malo velikih uzbrdica a bilo je i ravnog dosta ,
obišao sam taj dan oko sarajeva brda ako nadjem turu otprlike staviću.
Uglavnom ujutro oko pola 6 iz kuće sam izašo
vratio se naveče negdje iza 11 i čitav taj put od kuće i nazad je bio negdje cirka 67 Km

a po planini ja idem izmedju 3,5 -4 na sat


Evo i ovu turu na Prenj baš je veliki uspon i po onoj tabli treba 6 sati do vrha znači pola dana do i nazad,pa neki idu i iz 2 dana
ja kad sam iš'o mi smo s pazuama stigli za malo jače od 4 , krenuli u 8 ujutro dole iz bijele bili gore na vrhu malo iza 12 ,odmarali satak i vratili se prije 5 dole

Image
Take a walk on the wild side,
the animal side...Image

bRoot
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3993
Joined: 12 Nov 2019, 19:27
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by bRoot » 08 Apr 2020, 02:27

Da se vratim na temu , teretana je meni osim prvih par godina bila mjesto gdje odmorim mozak od sveg ,ismijem se pričama budalaša i napunim energijom , tako da zdravijim ne znam vjerovatno,
jačim da mentalno a i fizički usput nadodje samo od sebe
a u teretani sam od circa ljeta 2001,tako da nabralo se staža :ples
Take a walk on the wild side,
the animal side...Image

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Vrag » 08 Apr 2020, 18:42

otprilike pola hljeba :D.
ss.jpg

bRoot
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3993
Joined: 12 Nov 2019, 19:27
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by bRoot » 08 Apr 2020, 18:47

Vrag wrote: 08 Apr 2020, 18:42 otprilike pola hljeba :D.

ss.jpg
ma pusti to fol što piše k'o i sa autima što veći motor više troši , tako ako si i ti veći puno više ćeš potrošiti :D.
Take a walk on the wild side,
the animal side...Image

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Vrag » 08 Apr 2020, 18:55

ma ovo sam samo stavio sto je bila neki dan prica o hljebu, otprilike tu je to :D.

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Odraz » 09 Apr 2020, 08:21

almir90 wrote: 04 Apr 2020, 18:21
Merlin246 wrote: 04 Apr 2020, 18:15
Pa sto odmah mislis da netko ima kompleks :lupa
Kompleks je teska rijec :cudi
Eto pročitaj u drugom postu koji sam napisao. U bodybuildingu se dešava taj problem, da osobe zaglave u situaciju kada nikada nisu zadovoljne svojom veličinom. Imaju cilj, postignu ga, i ne budu zadovoljne, i tako nastave dalje; i svaki puta kada postignu cilj nisu zadovoljne, žele biti sve veći. Da, radi se kompleksu, ima čak i naziv bigorexia. Naravno, imaš ogroman broj ljudi koji nemaju taj problem; evo primjer ja i Mrh nemam taj problem. Ja sam sam htio da kažem da je normalna pojava, ali je druga stvar kako će neko to iskontrolisati kada im se desi. Ovo je vezano i za samopouzdanje i kakvu generalno imamo sliku o sebi.
Dobar komentar. Body building je upravo sport u kojem je rezultat veca misicna masa a ne postignuti rezultat kao u atletici u kojoj niko ne gleda obim ruke nego koliko bacis, pretrcis, preskocis, pa je za ocekivati da se ljudi dohvate hemije zeleci povecati masu.

OT: Pitanje je bilo da li snaga zavisi od misicne mase?
Ne zavisi. Snaga zavisi od gustoce i cvrstine misicnih vlakana. Kad se neko bavi atletikom on povecava broj, gustocu misicnih vlakana i njihovu cvrstinu, dok u Body buildingu sportisti rade na debljanju misicnih vlakana, a sa priblizno istim brojem vlakana radi postizanja vizuelnog efekta.

I da ne mijesamo tesku atletiku i body building, teska atletika su dizanje tegova, powerlifting, bacanje kugle i kladiva. Ja sam bio dizac tegova i to nema nikakvog dodira sa body buildingom, cak dizaci tegova izbjegavaju da uvecavaju biceps jer smeta drzanju tega na prsima a benc je potpuno nepotreban i radi se samo kao vjezba oblikovanja. Najvaznije vjezbe za dizace tegova su cucanj, powerlifting i sprint na kratke staze, znaci vjezbe snage i brzine.

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Salko » 09 Apr 2020, 08:31

RootBig wrote: 08 Apr 2020, 02:12 Ja kažem kako je, vjerov'o ko ne šta ja imam od tog :123

Mistere ja nisam prosječan šetač a znam to jer se stalno šećem i moja brzina je uglavnom oko 8/sat po ravnom ,
a znam ovo jer svaki dan ja prohodam minimalnu distancu od nekih 10-12 kilometara ili ti sat i 20 do sat i -30 min.
Ovo nije bilo nešto zahtjevno malo velikih uzbrdica a bilo je i ravnog dosta ,
obišao sam taj dan oko sarajeva brda ako nadjem turu otprlike staviću.
Uglavnom ujutro oko pola 6 iz kuće sam izašo
vratio se naveče negdje iza 11 i čitav taj put od kuće i nazad je bio negdje cirka 67 Km

a po planini ja idem izmedju 3,5 -4 na sat


Evo i ovu turu na Prenj baš je veliki uspon i po onoj tabli treba 6 sati do vrha znači pola dana do i nazad,pa neki idu i iz 2 dana
ja kad sam iš'o mi smo s pazuama stigli za malo jače od 4 , krenuli u 8 ujutro dole iz bijele bili gore na vrhu malo iza 12 ,odmarali satak i vratili se prije 5 dole

Image
Evo jedna brdsko planinska tura od mizernih 5 km

26 min km, treci dan su mi zategnuti listovi i zadnja loza da imam osjecaj kanda su mi noge federi... dodaj na ovo da uvijek nosim u rusaku pa min cca 6 kg...

Dva dana sam ovako, jucer stvarno nisam mogo jer me sve bolilo al danas aBd idem na jaču turu...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"ignorance is bliss"

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Odraz » 09 Apr 2020, 09:05

Salko_dvominutaš wrote: 09 Apr 2020, 08:31
RootBig wrote: 08 Apr 2020, 02:12 Uglavnom ujutro oko pola 6 iz kuće sam izašo
vratio se naveče negdje iza 11 i čitav taj put od kuće i nazad je bio negdje cirka 67 Km

a po planini ja idem izmedju 3,5 -4 na sat


Evo i ovu turu na Prenj baš je veliki uspon i po onoj tabli treba 6 sati do vrha znači pola dana do i nazad,pa neki idu i iz 2 dana
ja kad sam iš'o mi smo s pazuama stigli za malo jače od 4 , krenuli u 8 ujutro dole iz bijele bili gore na vrhu malo iza 12 ,odmarali satak i vratili se prije 5 dole
Evo jedna brdsko planinska tura od mizernih 5 km

26 min km, treci dan su mi zategnuti listovi i zadnja loza da imam osjecaj kanda su mi noge federi... dodaj na ovo da uvijek nosim u rusaku pa min cca 6 kg...

Dva dana sam ovako, jucer stvarno nisam mogo jer me sve bolilo al danas aBd idem na jaču turu...
:cool
Skidam kapu ... zadnji put kad sam se pentr'o isao na Cvrsnicu sa nekim bakicama, u neka doba su mi davale magnezij da se dohavizam, one istrcale do vrha a ja htio traziti helikopter da me snesu do intenzivne ili da me puste da krepam, nekako se ispentrao do vrha, jos se teze spustio i hevtu bolovao. :lupa

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Grom » 09 Apr 2020, 09:08

Odraz wrote: 09 Apr 2020, 08:21
Dobar komentar. Body building je upravo sport u kojem je rezultat veca misicna masa a ne postignuti rezultat kao u atletici u kojoj niko ne gleda obim ruke nego koliko bacis, pretrcis, preskocis, pa je za ocekivati da se ljudi dohvate hemije zeleci povecati masu.

OT: Pitanje je bilo da li snaga zavisi od misicne mase?
Ne zavisi. Snaga zavisi od gustoce i cvrstine misicnih vlakana. Kad se neko bavi atletikom on povecava broj, gustocu misicnih vlakana i njihovu cvrstinu, dok u Body buildingu sportisti rade na debljanju misicnih vlakana, a sa priblizno istim brojem vlakana radi postizanja vizuelnog efekta.

I da ne mijesamo tesku atletiku i body building, teska atletika su dizanje tegova, powerlifting, bacanje kugle i kladiva. Ja sam bio dizac tegova i to nema nikakvog dodira sa body buildingom, cak dizaci tegova izbjegavaju da uvecavaju biceps jer smeta drzanju tega na prsima a benc je potpuno nepotreban i radi se samo kao vjezba oblikovanja. Najvaznije vjezbe za dizace tegova su cucanj, powerlifting i sprint na kratke staze, znaci vjezbe snage i brzine.
Razlika je u vrstama treninga koji se koriste za atletiku, gimnastiku i bodybuilding. Kod prvih je bitna snaga i izdržljivost, i tu se mora voditi računa koliko nosiš mišićne mase, što više imaš mišićne mase bit će teže u ovim sportovima, fizika radi svoje. Mada i oni koriste razne dopinge da na takmičenjima budu izdržljiviji. Negdje sam čitao da također koriste sterodine, ali znatno manje od profesionalnih bodibildera. Bodybuilding je primarno stvar veličine i estetike, zato i jeste najveći fokus na hipertrofiji. Sve je do individue šta želi od sebe i kakav mu je cilj. Više mišićne mase znači i više snage. Primjer sebe mogu uzeti, ja mogu biti izdržljiviji od nekog bodybuildera po pitanju da duže trajem u laganom treningu, ja mogu uraditi više čučnjeva običnih od njega; ali zato ja mogu zaboraviti da ću uraditi seriju od deset i par setova takvih sa recimo 150kg težine, to moje tijelo ne može da podnedese.

I to govori da snaga zavisi od veličine mišića, ali kada govorimo o čistom mišiću. To je problem što se danas miješa veličina sa mišićnom masom. Zato imaš te suplemente poput kreatina, vizuelno izgledaš veliko, ali ne znači da imaš snagu i mišićnu masu od nekoga manjeg, jer nemaš. Isto važi i za procenat masnoće, eno Mrh je postavio sliku kako 2kg mišića u odnosu na 2kg sala izgleda, i ovo je isto bitno da s uzme u računicu. Powerlifting je isto treća sfera gdje je samo fokus na veličini da možeš što vise težine podnijeti, zato je kod većine powerliftera estetika nevažna.

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Salko » 09 Apr 2020, 09:11

Odraz wrote: 09 Apr 2020, 09:05
Salko_dvominutaš wrote: 09 Apr 2020, 08:31

Evo jedna brdsko planinska tura od mizernih 5 km

26 min km, treci dan su mi zategnuti listovi i zadnja loza da imam osjecaj kanda su mi noge federi... dodaj na ovo da uvijek nosim u rusaku pa min cca 6 kg...

Dva dana sam ovako, jucer stvarno nisam mogo jer me sve bolilo al danas aBd idem na jaču turu...
:cool
Skidam kapu ... zadnji put kad sam se pentr'o isao na Cvrsnicu sa nekim bakicama, u neka doba su mi davale magnezij da se dohavizam, one istrcale do vrha a ja htio traziti helikopter da me snesu do intenzivne ili da me puste da krepam, nekako se ispentrao do vrha, jos se teze spustio i hevtu bolovao. :lupa
Ima ba ovaj enduro, i momci su bas napravili staze za 10,
Konkretno na ovoj turi sam namjerno nas proveo na jedno brdo uz nos, cetveronoske se nemres popet, uspon je nekih 150 m...

Eto pamtit ce do kraja zivota to sigurno. Ima iznad toga jos malo uzbrdo cca 500 m PD na hopcu bas. Veli mali babo mi se popeli nakraj svijeta :888
Sve je reko tim
:valja
"ignorance is bliss"

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Odraz » 09 Apr 2020, 09:42

almir90 wrote: 09 Apr 2020, 09:08 Razlika je u vrstama treninga koji se koriste za atletiku, gimnastiku i bodybuilding. Kod prvih je bitna snaga i izdržljivost, i tu se mora voditi računa koliko nosiš mišićne mase, što više imaš mišićne mase bit će teže u ovim sportovima, fizika radi svoje. Mada i oni koriste razne dopinge da na takmičenjima budu izdržljiviji. Negdje sam čitao da također koriste sterodine, ali znatno manje od profesionalnih bodibildera. Bodybuilding je primarno stvar veličine i estetike, zato i jeste najveći fokus na hipertrofiji. Sve je do individue šta želi od sebe i kakav mu je cilj. Više mišićne mase znači i više snage. Primjer sebe mogu uzeti, ja mogu biti izdržljiviji od nekog bodybuildera po pitanju da duže trajem u laganom treningu, ja mogu uraditi više čučnjeva običnih od njega; ali zato ja mogu zaboraviti da ću uraditi seriju od deset i par setova takvih sa recimo 150kg težine, to moje tijelo ne može da podnedese.

I to govori da snaga zavisi od veličine mišića, ali kada govorimo o čistom mišiću. To je problem što se danas miješa veličina sa mišićnom masom. Zato imaš te suplemente poput kreatina, vizuelno izgledaš veliko, ali ne znači da imaš snagu i mišićnu masu od nekoga manjeg, jer nemaš. Isto važi i za procenat masnoće, eno Mrh je postavio sliku kako 2kg mišića u odnosu na 2kg sala izgleda, i ovo je isto bitno da s uzme u računicu. Powerlifting je isto treća sfera gdje je samo fokus na veličini da možeš što vise težine podnijeti, zato je kod većine powerliftera estetika nevažna.
Snaga se mjeri poljskim tablicama. :ok

Ja sam fizicki bio dosta jaci od 20-tak kila tezih bodybuildera koji su samo to trenirali a ne i powerlifting. Jasno da se nisam mogao porediti sa dizacem tegova koji je od mene tezi 10 kila ako je bio u vrhunskoj spremi. Nekoga ko ne trenira a golem je ni ne uzimam u razmatranje. :ok

Usvojeno mjerenje snage prema Poljskim tablicama opet kaze da sam imao vise poena u odnosu na dizace tegova sa vecom tjelesnom tezinom jer se tu mjeri odnos podignute tezine u odnosu na tjelesnu masu.

Najvecu ocjenu u Poljskim tablicama je imao Sulejmanov (poslije Suleimanoglu kad je uzeo rumunsko drzavljanstvo), viceprvak svijeta u srednjoj kategoriji koji je u izbacaju dizao svoju trostruku tezinu. :ok

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Odraz » 09 Apr 2020, 09:45

Salko_dvominutaš wrote: 09 Apr 2020, 09:11 Ima ba ovaj enduro, i momci su bas napravili staze za 10,
Konkretno na ovoj turi sam namjerno nas proveo na jedno brdo uz nos, cetveronoske se nemres popet, uspon je nekih 150 m...

Eto pamtit ce do kraja zivota to sigurno. Ima iznad toga jos malo uzbrdo cca 500 m PD na hopcu bas. Veli mali babo mi se popeli nakraj svijeta :888
Sve je reko tim
:valja
Meni motor treba do kafane, ne do na vrh planine. :ok

Prije sam planinario dosta pa sam prestao zbog obaveza, djeca mala, mijenjaj pelene, vodaj ih u park ... jos kancelarijski posao, ode kondicija u helac.
Ali bice dana i za planinarenja, i ribu, i motor ... :cool

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Grom » 09 Apr 2020, 09:50

Razumijem šta govoriš, mada moram ovo da istražim jer znam o tim situacijama gdje neko diže dosta više nego što je i sam težak, i to jest sirova snaga. Ono jest da se može naći o vrsti treninga koji se praktikuje, ali ono važnije što se tiče suplemenata je gotovo nemoguće saznati šta uzimaju. Ja se lično nisam upuštao u testiranje limita, radi mogućih povreda a budući da treniram sam kod kuće. A jesam zainteresovan da isprobam.

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Salko » 09 Apr 2020, 09:52

Odraz wrote: 09 Apr 2020, 09:45
Salko_dvominutaš wrote: 09 Apr 2020, 09:11 Ima ba ovaj enduro, i momci su bas napravili staze za 10,
Konkretno na ovoj turi sam namjerno nas proveo na jedno brdo uz nos, cetveronoske se nemres popet, uspon je nekih 150 m...

Eto pamtit ce do kraja zivota to sigurno. Ima iznad toga jos malo uzbrdo cca 500 m PD na hopcu bas. Veli mali babo mi se popeli nakraj svijeta :888
Sve je reko tim
:valja
Meni motor treba do kafane, ne do na vrh planine. :ok

Prije sam planinario dosta pa sam prestao zbog obaveza, djeca mala, mijenjaj pelene, vodaj ih u park ... jos kancelarijski posao, ode kondicija u helac.
Ali bice dana i za planinarenja, i ribu, i motor ... :cool
Ma ne ovi su staze napravili kroz sume i prosirili postojece te postavili putokaze, tako da se bas ima prohodat gdje.

A znam za to isti sam ti samo evo mali je kvrkno da moze i on odredjeni dio puta sam prohodat a koristim situaciju jer ne radim trenutno, pa obilazim ono sto godinama zelim a nisam imao kad. Samim tim se vracam u nazovi kondiciju pa pokusavam upalu na upalu odradit :ooo
"ignorance is bliss"

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Odraz » 09 Apr 2020, 10:11

almir90 wrote: 09 Apr 2020, 09:50 Razumijem šta govoriš, mada moram ovo da istražim jer znam o tim situacijama gdje neko diže dosta više nego što je i sam težak, i to jest sirova snaga. Ono jest da se može naći o vrsti treninga koji se praktikuje, ali ono važnije što se tiče suplemenata je gotovo nemoguće saznati šta uzimaju. Ja se lično nisam upuštao u testiranje limita, radi mogućih povreda a budući da treniram sam kod kuće. A jesam zainteresovan da isprobam.
Ja sam bio aktivni takmicar, uvijek u borbi za neku od medalja u bivsoj Jugi, imao i svog doktora koji mi je mjerio pritisak, otkucaje srca, propisivao hranu i dijetu. Trebao sam nastupiti na Balkanskim olimpijskim igrama, ali me pozvase u JNA.
Imao sam treninge i dva puta dnevno, podizao oko 20 tona zeljeza tokom tih dnevnih treninga u bantam kategoriji.
To mi je u JNA stvorilo strasne probleme, krv mi je curila na desni, ujutru bih se tresao u stroju i jedva stajao zbog nedovoljne ishrane, a treniranje su mi odobrili tek nakon sto sam, da bih sprijecio mozdani udar presjekao sebi venu da izjednacim pritisak.

Tako da ne preporucujem testiranje vlastitih granica ... :lupa

Uz to sam dobio "sportsko srce" i doktori su mi rekli da nikad ne smijem prestati sa tegovima. Ako prestanem i udebljam se ... :dole

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Vrag » 09 Apr 2020, 10:59

Pa oduvijek je tako bilo, oblikujes misic za ono sto ti treba, sta ti je cilj. To nije nista novo, samo je malo "naprednije"

Sta znaci dostici svoj limit? Kad dodje do otkaza tijela?

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests