Reforma obrazovanja

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Salko » 25 Jun 2019, 14:35

lejlamo wrote: 25 Jun 2019, 14:26
mad_max_ba wrote: 25 Jun 2019, 14:13

Ma vala, pravo da ti kažem taj argument vruće nidže veze, i hladno je u decembru paaa...

Meni je više problem što se to Vamo produži u junu a i bezze mi u po filma kada se zaprnjicaju sa ocjenama gruh prekid....
pa ocjenjivanje je kontinuirano, ne znam zašto se tako percipira da su dva zadnja mjeseca, april i maj, odlučujuća. mislim, znam. roditelji se tada sjete da bi bilo dobro imati visoke ocjene, pa počinje trgovina, učenje i ostalo.
u mojoj školi smo na nastavničkom izglasali odluku da nećemo uopšte zadnje dvije sedmice imati pismene ili usmene provjere znanja, osim nekih slučajeva kada je to potrebno.

a pauza je potrebna svima. rekoh već, dobro isplanirana nastavna godina koja bi smisleno planirala termine za smjenu rada i odmora je nešto što ja podržavam i što mi je bliže od toga da se bez prekida ide malo manje od pet mjeseci u drugom polugodištu.

niakva kvalitativna analiza i poređenje nije provedeno. kakva god odluka da se donese, neće se temeljiti ni na čemu, osim na izjavama da je djeci vruće ili da je roditeljima dodijalo.
Pa ne bih se baš složio (govorim o svom lično primjeru kako je kod drugih roditelja ne znam) za ovo tvoje o trgovinama za ocjene.
Gledam sebe, jako mi se teško vratiti u kolotečinu nakon godišnjeg (koji ne traje duže od 7 dana) i treba mi koji dan da se adaptiram. Dakle govorim o rutini i stalnim procesima koji se ponavljaju. S tog aspekta smatram da je teško dječijem mozgu nakon luftanja ufatiti ritma usvajanja novih znanja. Pogotovo kada se radi o bombardovanju novim lekcijama odmah u startu. Učiteljice te "šokove" absorbuju ali bgm nastavnici ne.
"ignorance is bliss"

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by lejlamo » 25 Jun 2019, 14:38

pa ti gledaš lokalno, ja globalno.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by lejlamo » 25 Jun 2019, 14:40

mad_max_ba wrote: 25 Jun 2019, 14:35
Učiteljice te "šokove" absorbuju ali bgm nastavnici ne.
to je druga vrsta problema i s tim proljetni raspust i ta zamisao nema ništa. tu se radi o stručnosti, ako je već tako.
Last edited by lejlamo on 25 Jun 2019, 14:40, edited 1 time in total.

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Salko » 25 Jun 2019, 14:40

lejlamo wrote: 25 Jun 2019, 14:38 pa ti gledaš lokalno, ja globalno.
pa
djeluj lokalno
misli globalno
:ooo
"ignorance is bliss"

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by lejlamo » 25 Jun 2019, 14:41

ti i misliš lokalno :ble
S tog aspekta smatram da je teško dječijem mozgu nakon luftanja ufatiti ritma usvajanja novih znanja. Pogotovo kada se radi o bombardovanju novim lekcijama odmah u startu.
slažem se, ali zato sam i napisala dobro planirana smjena rada i odmora. tu je suština.

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Salko » 25 Jun 2019, 14:52

lejlamo wrote: 25 Jun 2019, 14:41 ti i misliš lokalno :ble
ma ne znam štab ti kazo....

usljed tog raspusta (kod nas lokalno je tako) je mene panika ufatila za velkog i gluposti koje su se morale izvest da bi se ispunio fond sati.
Primjer, matura u petak (07.06.), nakon toga u školu ponedeljak i utorak gdje su nastavnici (10 i 11. 06) ocjenjivali.....
Svjedočanstva 17.06. a i to na insistiranje roditelja, jer u drugim kantonima su upisi u škole ranije
...

A i dalje stoji moja tvrdnja da je djeci teže ufatiti ritam nakon pauze...
"ignorance is bliss"

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Salko » 25 Jun 2019, 14:52

lejlamo wrote: 25 Jun 2019, 14:41 ti i misliš lokalno :ble
S tog aspekta smatram da je teško dječijem mozgu nakon luftanja ufatiti ritma usvajanja novih znanja. Pogotovo kada se radi o bombardovanju novim lekcijama odmah u startu.
slažem se, ali zato sam i napisala dobro planirana smjena rada i odmora. tu je suština.
nemreš me ba editovat
:888
"ignorance is bliss"

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by lejlamo » 25 Jun 2019, 14:54

a nije teško bez prekida biti fokusiran pet mjeseci?

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Salko » 25 Jun 2019, 14:59

lejlamo wrote: 25 Jun 2019, 14:54 a nije teško bez prekida biti fokusiran pet mjeseci?
Jel tebi bilo teško?
"ignorance is bliss"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Mutevelija » 25 Jun 2019, 15:02

Globalizacija je najvece zlo 21 vijeka
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by lejlamo » 25 Jun 2019, 15:02

mad_max_ba wrote: 25 Jun 2019, 14:52
lejlamo wrote: 25 Jun 2019, 14:41 ti i misliš lokalno :ble
ma ne znam štab ti kazo....

usljed tog raspusta (kod nas lokalno je tako) je mene panika ufatila za velkog i gluposti koje su se morale izvest da bi se ispunio fond sati.
Primjer, matura u petak (07.06.), nakon toga u školu ponedeljak i utorak gdje su nastavnici (10 i 11. 06) ocjenjivali.....
Svjedočanstva 17.06. a i to na insistiranje roditelja, jer u drugim kantonima su upisi u škole ranije
...

A i dalje stoji moja tvrdnja da je djeci teže ufatiti ritam nakon pauze...

ma razumijem ja tebe sve. ti posmatraš iz jednog ugla i zaista situacija izgleda tačno tako...konfuzno.
međutim, to se dešava isključivo zbog slabe organizacije. taj raspust je uveden eto tako, sumnjam da se dosta odgovornih i zapitalo zašto, kako, čemu, jer da jesu, provedba bi bila drugačija.

smjena rada i odmora je neophodna. razvojne karakteristike djece to zahtijevaju. i nije isto biti fokusiran četrnaestogodišnjaku i šestogodišnjaku.
kada se razmišljalo o devetogodišnjem obrazovbanju, fokus je trebao biti upravo na tome, rasterećenju programa, boljoj organizaciji i fleksibilnom rasporedu koji će omogućavati smislene prelaze sa rada na odmor i obrnuto.
ma ima tu dosta stvari koje se trebaju uzeti u obzir, uvoditi nešto pro forme....budalizam.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Mutevelija » 25 Jun 2019, 15:04

Sto vise.ima raspusta manje.se.mora predavati :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Vrag » 25 Jun 2019, 15:06

tebi je raspust skrzo lose dosao

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by lejlamo » 25 Jun 2019, 15:06

mad_max_ba wrote: 25 Jun 2019, 14:59
lejlamo wrote: 25 Jun 2019, 14:54 a nije teško bez prekida biti fokusiran pet mjeseci?
Jel tebi bilo teško?
evo sam gore napisala. svaka slična odluka treba imati validno potkrepljenje.
uvodi se raspust....da vidimo zašto...
pa okupiš stručnjake i radi se analiza.
ili sada, uvelo se na ho-ruk, ok, daj da uradimo makar nekakav osvrt šta ne štima, zašto ne štima, na čemu se temelje zaključci, gdje su relevantni pokazatelji.

ovako može svako lupati po svom nahođenju.

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Salko » 25 Jun 2019, 15:07

lejlamo wrote: 25 Jun 2019, 15:02
mad_max_ba wrote: 25 Jun 2019, 14:52

ma ne znam štab ti kazo....

usljed tog raspusta (kod nas lokalno je tako) je mene panika ufatila za velkog i gluposti koje su se morale izvest da bi se ispunio fond sati.
Primjer, matura u petak (07.06.), nakon toga u školu ponedeljak i utorak gdje su nastavnici (10 i 11. 06) ocjenjivali.....
Svjedočanstva 17.06. a i to na insistiranje roditelja, jer u drugim kantonima su upisi u škole ranije
...

A i dalje stoji moja tvrdnja da je djeci teže ufatiti ritam nakon pauze...

ma razumijem ja tebe sve. ti posmatraš iz jednog ugla i zaista situacija izgleda tačno tako...konfuzno.
međutim, to se dešava isključivo zbog slabe organizacije. taj raspust je uveden eto tako, sumnjam da se dosta odgovornih i zapitalo zašto, kako, čemu, jer da jesu, provedba bi bila drugačija.

smjena rada i odmora je neophodna. razvojne karakteristike djece to zahtijevaju. i nije isto biti fokusiran četrnaestogodišnjaku i šestogodišnjaku.
kada se razmišljalo o devetogodišnjem obrazovbanju, fokus je trebao biti upravo na tome, rasterećenju programa, boljoj organizaciji i fleksibilnom rasporedu koji će omogućavati smislene prelaze sa rada na odmor i obrnuto.
ma ima tu dosta stvari koje se trebaju uzeti u obzir, uvoditi nešto pro forme....budalizam.
sve stoji, pogotovu kada govorimo o gore navedenim uzrastima (imam i jedno i drugo, dobro desetogodišnjak)
ali kao i sve ostalo kod nas se uvode takve stvari po principu
Budi
i ono bude
pa se ti snalazi sa tim...
"ignorance is bliss"

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by lejlamo » 25 Jun 2019, 15:09

znam, zato te i razumijem.

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Vrag » 25 Jun 2019, 15:11

kako je lijepo kad se ljudi razumiju :julia

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Konsultant » 25 Jun 2019, 15:45

mad_max_ba wrote: 25 Jun 2019, 14:52 usljed tog raspusta (kod nas lokalno je tako) je mene panika ufatila za velkog i gluposti koje su se morale izvest da bi se ispunio fond sati.
Primjer, matura u petak (07.06.), nakon toga u školu ponedeljak i utorak gdje su nastavnici (10 i 11. 06) ocjenjivali.....
Svjedočanstva 17.06. a i to na insistiranje roditelja, jer u drugim kantonima su upisi u škole ranije
To kod nas rjesili sistemski - jos davno. U petak se zakljucile ocjene, subota matura, sedmicu poslije se pricalo ko je sta radio gdje, dio profa se ugradio, nisu dolazili. Drugi dio sa nama imao pro forme price po 10-15 min i prepricavanja matura, s par njih se zapili, par ih dolazilo i prije mature pod gasom. Meni se potrefila jos 2 rodjendana. 4 godine nas pritiskalo de ovako de onako... odjednom PRAZNINA. Sta sad? Sta si i navikao, idi u skolu ako nista meziti mladje generacije :oo

Dakle maxo, za sve ima rjesenje. :zubi

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Salko » 25 Jun 2019, 15:55

Konsultant wrote: 25 Jun 2019, 15:45
mad_max_ba wrote: 25 Jun 2019, 14:52 usljed tog raspusta (kod nas lokalno je tako) je mene panika ufatila za velkog i gluposti koje su se morale izvest da bi se ispunio fond sati.
Primjer, matura u petak (07.06.), nakon toga u školu ponedeljak i utorak gdje su nastavnici (10 i 11. 06) ocjenjivali.....
Svjedočanstva 17.06. a i to na insistiranje roditelja, jer u drugim kantonima su upisi u škole ranije
To kod nas rjesili sistemski - jos davno. U petak se zakljucile ocjene, subota matura, sedmicu poslije se pricalo ko je sta radio gdje, dio profa se ugradio, nisu dolazili. Drugi dio sa nama imao pro forme price po 10-15 min i prepricavanja matura, s par njih se zapili, par ih dolazilo i prije mature pod gasom. Meni se potrefila jos 2 rodjendana. 4 godine nas pritiskalo de ovako de onako... odjednom PRAZNINA. Sta sad? Sta si i navikao, idi u skolu ako nista meziti mladje generacije :oo

Dakle maxo, za sve ima rjesenje. :zubi
Govorimo o OŠ
Srednja je nešto drugo...
Kod mene je opet bilo malo drugačije.
Napravio mi neko onu metalnu ruku sa zglobom te sam poslednja dva dana peko čevape na prozoru učionice i dijelio svima i profesorima koji dođu da održe čas i nama u razredu, logistike nije falilo... :ooo Poslednji dan sam donio novu AIWU sa ogromnim zvučnicima, ušteko gdje su čistačice bile i partiiiiiiiii, protrči je deroo tad, iza toga mi je kao kroz maglu, pojedinih fleševa se sjetim. Maturski defile i toga se sjećam i to e to
:ooo
"ignorance is bliss"

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Konsultant » 25 Jun 2019, 16:51

U moje vrijeme je bilo "desavanje naroda" nekih dobrih 2 godine. Vidim temeljito si se pripremio za kraj godine. To treba znati cijeniti :ok

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests