Reforma obrazovanja

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Testiranje PISA-e kao šamar bh. obrazovanju: Potrebno je "zasukati rukave"

Post by Mutevelija » 04 Dec 2019, 02:37

Šta mu dođe funkcionalno nepismen :hm
Trebali su po spolovima i to podijeliti, cudi me da nisu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Testiranje PISA-e kao šamar bh. obrazovanju: Potrebno je "zasukati rukave"

Post by insomnia » 04 Dec 2019, 04:28

To da znas citati i pisati al ko da i ne znas
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Testiranje PISA-e kao šamar bh. obrazovanju: Potrebno je "zasukati rukave"

Post by storm » 04 Dec 2019, 04:58

Ulaganje u školstvo ne svodi se samo na krov, fasadu, prozore i krecenje...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53910
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15232 times
Status: Offline

Re: Testiranje PISA-e kao šamar bh. obrazovanju: Potrebno je "zasukati rukave"

Post by HAVANA » 04 Dec 2019, 07:02

Najgore sto smorise djecu sa bubanjem i bubanjem a nista konkretno. Jbt starija mi je zavrsila 3 gimnaziju, ubila se uceci a nista konkretno. E sa mladjom smo drugacije. Na bankarski smjer se upisala, po onom njemackom programu. Sad je drugi razred i 3 dana skola a 2 dana praksa. Iduce godine 2 dana skola a 3 praksa. Ko i neke plate zaradi, radno vrijeme, kartica, obaveza, administracija, papiri, unosenje podataka, ios... Prezadovoljni. Vec sad prica i radi neke stvari koje ce itekako znaciti u buducnosti. Fakticki banke kroje sebi kadar, kad zavrsis tu si i znas pa ti studiraj dalje... Tako bi trebalo i sa zanatima i mnogim drugim stvarima...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37368
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24770 times
Been thanked: 4688 times
Status: Offline

Re: Testiranje PISA-e kao šamar bh. obrazovanju: Potrebno je "zasukati rukave"

Post by ElTriconi » 04 Dec 2019, 07:53

Zar ne postoji kontrola kvaliteta obavljenog posla? 🤔

Ne zadovoljis, destimulacija bajo moj.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Testiranje PISA-e kao šamar bh. obrazovanju: Potrebno je "zasukati rukave"

Post by storm » 04 Dec 2019, 08:02

ElTriconi wrote: 04 Dec 2019, 07:53 Zar ne postoji kontrola kvaliteta obavljenog posla? 🤔

Ne zadovoljis, destimulacija bajo moj.
Naravno da postoji. Ali imaš uvijek dvije strane priče.
Prosvjeta je pod vodstvom politike, sasvim ne kompetentnih osoba, koje nisu držale kredu u rukama... Pa što I hoće popraviti, ne mogu.
Sa druge strane, sad ću se referirati na hr slučaj nedavnog štrajka.. Rezultati PISA porazni, treći su u EU po visini primanja u odnosu na bdp... Traže rast plaća od 12% što je tri puta više od rasta privrede...
Sve je to začarani krug, ali i činjenice...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Testiranje PISA-e kao šamar bh. obrazovanju: Potrebno je "zasukati rukave"

Post by gospođa Brams » 04 Dec 2019, 08:49

storm wrote: 04 Dec 2019, 08:02
ElTriconi wrote: 04 Dec 2019, 07:53 Zar ne postoji kontrola kvaliteta obavljenog posla? 🤔

Ne zadovoljis, destimulacija bajo moj.
Naravno da postoji. Ali imaš uvijek dvije strane priče.
Prosvjeta je pod vodstvom politike, sasvim ne kompetentnih osoba, koje nisu držale kredu u rukama... Pa što I hoće popraviti, ne mogu.
Sa druge strane, sad ću se referirati na hr slučaj nedavnog štrajka.. Rezultati PISA porazni, treći su u EU po visini primanja u odnosu na bdp... Traže rast plaća od 12% što je tri puta više od rasta privrede...
Sve je to začarani krug, ali i činjenice...
Ono kad dobiješ povišicu jer posao radiš još gore nego prije :ooo

Profesorski posao je jako nezahvalan. Plaća nije neka, i svi imaju jednaku plaću koliko god se trudili. Zapošljavanje ide u velikoj mjeri preko veze. Dok god bude tako ništa se neće promijeniti. Oni koji su kvalitetni i dalje će biti demotivirani i s vremenom postati apatični. A ovu povišicu koju su izborili, to neće promijeniti baš ništa, i dalje će učenici u školi naučiti jedino kako bubati napamet. Nije ni čudo da su toliko loši u ovim testovima koji traže drugačije vještine.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Testiranje PISA-e kao šamar bh. obrazovanju: Potrebno je "zasukati rukave"

Post by storm » 04 Dec 2019, 08:57

gospođa Brams wrote: 04 Dec 2019, 08:49
storm wrote: 04 Dec 2019, 08:02

Naravno da postoji. Ali imaš uvijek dvije strane priče.
Prosvjeta je pod vodstvom politike, sasvim ne kompetentnih osoba, koje nisu držale kredu u rukama... Pa što I hoće popraviti, ne mogu.
Sa druge strane, sad ću se referirati na hr slučaj nedavnog štrajka.. Rezultati PISA porazni, treći su u EU po visini primanja u odnosu na bdp... Traže rast plaća od 12% što je tri puta više od rasta privrede...
Sve je to začarani krug, ali i činjenice...
Ono kad dobiješ povišicu jer posao radiš još gore nego prije :ooo

Profesorski posao je jako nezahvalan. Plaća nije neka, i svi imaju jednaku plaću koliko god se trudili. Zapošljavanje ide u velikoj mjeri preko veze. Dok god bude tako ništa se neće promijeniti. Oni koji su kvalitetni i dalje će biti demotivirani i s vremenom postati apatični. A ovu povišicu koju su izborili, to neće promijeniti baš ništa, i dalje će učenici u školi naučiti jedino kako bubati napamet. Nije ni čudo da su toliko loši u ovim testovima koji traže drugačije vještine.
Upravo...
Svaki se posao, pa i mnogo kompleksniji mogu vrijednovati, ne znam zašto se to izbjegava?
Onda se čude, kad sposobnima pukne film i pokupe se...
Odlični profesori, doktori, itd... Debelo su potplaceni svugdje u exyu... Dok oni koji samo dodju na posao tek neznatno manje ili isto uberu.
Čisti socijalistički egalizam. I to koči svaki napredak, donosi letargiju, što je normalno... Radio kvalitetno ili ne, isto ti je... A ono malo entuzijasta, koji bez obzira na sve predano rade, premalo je za nešto ozbiljno...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Testiranje PISA-e kao šamar bh. obrazovanju: Potrebno je "zasukati rukave"

Post by gospođa Brams » 04 Dec 2019, 09:12

storm wrote: 04 Dec 2019, 08:57
Upravo...
Svaki se posao, pa i mnogo kompleksniji mogu vrijednovati, ne znam zašto se to izbjegava?
Onda se čude, kad sposobnima pukne film i pokupe se...
Odlični profesori, doktori, itd... Debelo su potplaceni svugdje u exyu... Dok oni koji samo dodju na posao tek neznatno manje ili isto uberu.
Čisti socijalistički egalizam. I to koči svaki napredak, donosi letargiju, što je normalno... Radio kvalitetno ili ne, isto ti je... A ono malo entuzijasta, koji bez obzira na sve predano rade, premalo je za nešto ozbiljno...
Čujem da je veliki manjak nastavnika iz STEM područja. Što je i logično, jer na tržištu vrijede puno više nego u školi. Umjesto da recimo povećaju plaće za nastavnike iz deficitarnih područja, što bi ih možda onda privuklo malo više u škole, oni traže da se povećava svima...
Tako je i u mojoj struci, imaš koeficijente i možeš se slikat. Radio, ne radio, bit ćeš isto plaćen. Zato nisam ni podržavala štrajk. Jer me to sve frustrira. Ja nemam nikakvu vezu pa mi je teško dobiti posao za stalno, pa me stalno drže na zamjenama gdje radim svoj posao i još zaostatke kolega koji lade jaja jer ih boli briga, imaju posao do penzije i nitko im ništa ne može, radili ne radili. I onda još zahtjevaju veće plaće :bua
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Testiranje PISA-e kao šamar bh. obrazovanju: Potrebno je "zasukati rukave"

Post by storm » 04 Dec 2019, 09:15

gospođa Brams wrote: 04 Dec 2019, 09:12
storm wrote: 04 Dec 2019, 08:57
Upravo...
Svaki se posao, pa i mnogo kompleksniji mogu vrijednovati, ne znam zašto se to izbjegava?
Onda se čude, kad sposobnima pukne film i pokupe se...
Odlični profesori, doktori, itd... Debelo su potplaceni svugdje u exyu... Dok oni koji samo dodju na posao tek neznatno manje ili isto uberu.
Čisti socijalistički egalizam. I to koči svaki napredak, donosi letargiju, što je normalno... Radio kvalitetno ili ne, isto ti je... A ono malo entuzijasta, koji bez obzira na sve predano rade, premalo je za nešto ozbiljno...
Čujem da je veliki manjak nastavnika iz STEM područja. Što je i logično, jer na tržištu vrijede puno više nego u školi. Umjesto da recimo povećaju plaće za nastavnike iz deficitarnih područja, što bi ih možda onda privuklo malo više u škole, oni traže da se povećava svima...
Tako je i u mojoj struci, imaš koeficijente i možeš se slikat. Radio, ne radio, bit ćeš isto plaćen. Zato nisam ni podržavala štrajk. Jer me to sve frustrira. Ja nemam nikakvu vezu pa mi je teško dobiti posao za stalno, pa me stalno drže na zamjenama gdje radim svoj posao i još zaostatke kolega koji lade jaja jer ih boli briga, imaju posao do penzije i nitko im ništa ne može, radili ne radili. I onda još zahtjevaju veće plaće :bua
To je to :ok

A početak i kraj cijele priče, je stabilno glasačko tijelo...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26400
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1867 times
Been thanked: 4093 times
Status: Offline

Re: Reforma obrazovanja

Post by Beni » 04 Dec 2019, 13:55

Sto se tice rezultata PISA-e...ja mislim da treba uduplati casove vjeronauke. Dace Bog pa cemo iduci put biti 61.
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Reforma obrazovanja

Post by Femea » 04 Dec 2019, 16:30

Eto lijepo, nismo zadnji na svu sreću a uvijek može gore.

Nastavimo ignorisati struku, neka politika i dalje ima u svemu glavnu riječ.Djeca su mogla vidjeti da se kod nas diplome mogu čak i kupiti.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Reforma obrazovanja

Post by Krokodil Behko » 04 Dec 2019, 16:55

Evo, HDZ je već preduzeo mjere oko toga, da se popravimo.
Zalažu se za ukidanje ministarstava za obrazovanje i nauku, odnosno kulturu i sport, u Vladi FBiH.
To ako nam ne pomogne, onda ja stvarno ne znam .... :cudi

Valjda sad imaju to ministarstvo u Širokom i u Cazinu, tamo se svi obrazuju po svjetskim standardima :misli
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Reforma obrazovanja

Post by Pasaga » 04 Dec 2019, 16:58

Femea wrote: 04 Dec 2019, 16:30 Eto lijepo, nismo zadnji na svu sreću a uvijek može gore.

Nastavimo ignorisati struku, neka politika i dalje ima u svemu glavnu riječ.Djeca su mogla vidjeti da se kod nas diplome mogu čak i kupiti.
FameJa... :) nije to tako samo tu.
Desava se to i u mnogo sredjenijim zemljama.
Ljudi taru klupe,stolice,po 7-8 god. dobije certifikat,licencu
i mjesecima..godinama radi posao sa dosta nizom spremom.
Zasto.... zato sto je sve koruptivno do bola.
Samo u mojoj firmi radi takvih 5-6 kom. sa srednjom skolom,i to je upitno.
Dobili su radna mjesta koja su predvidjena za osobe sa faksom,i sa iskustvom.
To je rodbina,veliki prijatelji gazda.....
Jedini im je odgovor ,a raja pita,ne ustrucava se ...
...vele...mladi su naucit ce.
I oni se piske na svoje skolstvo i zakone.
Dok su im puna usta demokratije i postivanje zakona.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Reforma obrazovanja

Post by lejlamo » 04 Dec 2019, 16:59

a, jedno pitanje u vezi s tim....koja je, zapravo, praktična korist za obrazovanje od postojanja federalnog i kantonalnog MONKSa, kada praktičnu vrijednost i direktnu saradnju sa školama ima kantonalno?
škole rade po kantonalnim NPiP, ne postoji federalni...

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Testiranje PISA-e kao šamar bh. obrazovanju: Potrebno je "zasukati rukave"

Post by Nice try » 05 Dec 2019, 14:57

Ovo je dobro upozorenje svim nivoima vlasti u zemlji, a na kantonalnim ministarstvima je najveća odgovornost i od njih se očekuje da "zasuću rukave" i ozbiljno krenu u reformu i poprave trenutnu situaciju, mišljenja je Hasičić./quote]




Da li je odgovornost na kantonalnim ministarstvima? Je li oni treba da krenu sa nekom reformom, ali iz temelja?
Ne šminkanje kao do sad.
Ne znam, bojim se da će ovako ostati. Nema volje ni brige za promjenom od onih koji bi trebali da se pobrinu za to. Veliki je to posao.
Godine prolaze, djeca se muče,nastavnici i profesori isto...
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5776 times
Status: Offline

Re: Testiranje PISA-e kao šamar bh. obrazovanju: Potrebno je "zasukati rukave"

Post by Duminjo » 05 Dec 2019, 15:07

ElTriconi wrote: 04 Dec 2019, 07:53 Zar ne postoji kontrola kvaliteta obavljenog posla? 🤔

Ne zadovoljis, destimulacija bajo moj.
postoji kontrola al ona stranacka ili nacionalna :pusi

pusti bogati, kakva kontrola. sjetih se odmah one zene sto je napravila frku kad joj je dijete imalo zadacu da nacrta Word :D.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Testiranje PISA-e kao šamar bh. obrazovanju: Potrebno je "zasukati rukave"

Post by lejlamo » 05 Dec 2019, 15:14

ElTriconi wrote: 04 Dec 2019, 07:53 Zar ne postoji kontrola kvaliteta obavljenog posla? 🤔

Ne zadovoljis, destimulacija bajo moj.
Naravno da postoji.
Prošle godine sam bila pod užestručnim pedagoškim nadzorom, obavljen je vrlo detaljan uvid u sve poslove koje obavljam, prisustva na časovima, razgovori, dokumentacija i ostalo.
Članovi su bili osobe moje struke s najmanjim zvanjem- mr. iz MONKSa i PPZ, a iz škole su bili uključeni direktor i pedagog.
Dobila sam ocjenu rada, detaljan opis zatečenog stanja, dalje upute i preporuke.
Taj nadzor je kontinuiran, a zbog velikog br. nastavnika nemoguće je provoditi ga svake godine.
Godišnje kontrole obavlja uprava škole, a i svakodnevno imamo određeni nadzor i provjeru rada kroz izvještaje koje predajemo o određenim aktivnostima, testovima rezultatima i sl.

Postoje i odredbe šta se radi u slučaju kada nastavnik ne zadovolji određene kriterije.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Testiranje PISA-e kao šamar bh. obrazovanju: Potrebno je "zasukati rukave"

Post by Zagorka » 05 Dec 2019, 15:14

Roditelji nerijetko osporavaju profesorima da rade svoj posao, oni dolaze pojedinačno pa se raspravljaju jer "znaju bolje".


Pa vodi to dijete kući pa ga uči.

Ali avaj starci debilni a dijete trut. Jer da nije trut ne bi stari dolazio govorit kako mu je puno zadaće.

A nikakve želje za novim saznanjima nemaju, što je nevjerovatno. Čast izuzecima.


Istrazivanja pokazuju da su moje generacije bile pametnije od roditelja, a ovi mlađi da su gluplji od roditelja i taj će se trend nastaviti.

Ali zato dobro znaju reći šta zavrjeđuju i šta vrijede biva.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Testiranje PISA-e kao šamar bh. obrazovanju: Potrebno je "zasukati rukave"

Post by Zagorka » 05 Dec 2019, 15:18

Mislim, moje i behkove generacije jer smo mi skupa išli u školu. I bla sa nama. Maja je starija godinu.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests