Globalno zagrijavanje planete

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Vjetar » 28 Sep 2019, 10:22

vila wrote: 28 Sep 2019, 10:19
Podrinjac wrote: 28 Sep 2019, 08:21 Nervira me ovo lažno kreveljenje. Zbog toga nisam mogao ni pregledati video.
Ne "krevelji " se ona lazno
Citav njen govor je upravo onakav kakva je i ona
Jer sindrom koji ona ima upravo to nosi sa sobom:fokusiranje zanimanja na jednu temu,odlicna retorika i prenaglasene emocije vrzane za temu interesovanja....znaci ona ne glumi
Borba protiv globalnog zatopljenja je njen zivot...tako to ona dozivljava
I malo su mi ljigavi napadi na to dijete jer mislim da svatko treba i moram imati priliku izreci svoj stav i raditi ono sto voli
Pa bio on autist,slijep ili paraplegicar
Malo me brine dob djevojcice i sav pritisak koji joj nosi taj njen aktivizam
Posljedice po njeno zdravlje bi mogle biti i teske
Kad gledam ocima roditelja,nikad ne bi to dozvolila ,tocnije ne bi dozvolila eksponiranje u toj mjeri
Procitala sam da je odustala od skole da se moze potpuno tome posvetiti jer je jedino tako sretna
Po meni potpuno pogresno...pitam se sta ce se dogoditi u glavi djevojcice kad shvati da je sve to uzaludno
Što te brine? Šta će joj biti?

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by vila » 28 Sep 2019, 10:25

Oblak wrote: 28 Sep 2019, 10:21
Skin wrote: 27 Sep 2019, 16:54

meni je pojava grete na planeti heartbreaking.

to sto je takvo dijete stavljeno pod lupu javnosti i ovako strasnu kritiku na planetarnom nivou, govori nesto alarmantno o nama.
isto koliko i naucne cinjenice klimatskih promjena.

ona ima aspergerov sindrom, OKP i selektivni mutizam.
ti "napadi emocija", "pripremljenost", rigidnost u neprihvatanju kompromisa i zar kojim govori, proizvod su njenog stanja.
i ona je dijete koje je, informacija kojom brzinom se zagrijava atmosfera i hitnost da se nesto ucini, natjerala da pretvori zivot u zivotnu nuzdu.


zar je nemoguce pokazati empatiju prema greti, podrzati a ne ismijavati njen aktivizam (emotivan i iskren), stititi je, kao dijete koje otvara oci onima kojima treba da se otvore?

i planetu moramo zastititi i cuvati, mozda to postane jasno svakome ko cuje gretu i vidi sta ona radi.
ne shvatam zasto su odrasli ljudi ovoliko popi*dili na direktan, iskren i drustveno-odgovoran nastup jednog djeteta, koje pri tome ima inicijativu i otvara pricu o necemu o cemu je potrebno razgovarati i nesto uraditi.

u kakvom to svijetu zivimo :)
Meni je ova pojava sranje :cudi
Njen aspergerov sindrom, OKP i selektivni mutizam ne smije biti korišten kao (kao što ti koristiš) ucjena. Ne smijemo ništa reći protiv jadnog djeteta, jer ima sve to i nije dobro? Odmah smo neempatični, bezosjećajni... To već postaje zabrinjavajuće.
Pa i ne bi trebao nista reci protiv djeteta
Ali protiv roditelja i svih onih koji iskoristavaju njenu borbu ili su njen fokus usmjerili tako da ga mogu iskoristavati....bi se vec moglo svasta reci
Tocnije ja bi mogla

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31692
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7228 times
Been thanked: 3935 times
Status: Online

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Mister No » 28 Sep 2019, 10:29

vila wrote: 28 Sep 2019, 10:19
Podrinjac wrote: 28 Sep 2019, 08:21 Nervira me ovo lažno kreveljenje. Zbog toga nisam mogao ni pregledati video.
Malo me brine dob djevojcice i sav pritisak koji joj nosi taj njen aktivizam

Kad gledam ocima roditelja,nikad ne bi to dozvolila, tocnije ne bi dozvolila eksponiranje u toj mjeri.
Po meni potpuno pogresno...
:ok
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Ommadawn » 28 Sep 2019, 10:30

Podrinjac wrote: 28 Sep 2019, 10:09
Ommadawn wrote: 28 Sep 2019, 10:03

Otkud znaš da je lažno?
Ljudi će za kamere i za eksponiranje svašta učiniti. Pa čak se lažno i predstavljati.
Eto u Švedskoj joj uništeno djetinjstvo. Ma daj...
Šta bi mi, koji smo rođeni na brdovitom Balkanu, onda trebali govoriti?? Nama u djetinjstvu med i mlijeko cvjetali.
A ti živiš u Švedskoj pa znaš kako sva djeca imaju sretno djetinjstvo u odnosu na naše?
Greti Thunberg u današnje vrijeme gdje je svakome moguće da u roku par sati bude poznat u cijelom svijetu - padne na um da eto samo zbog toga štrajkuje?
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Podrinjac » 28 Sep 2019, 11:07

Ommadawn wrote: 28 Sep 2019, 10:30
Podrinjac wrote: 28 Sep 2019, 10:09

Ljudi će za kamere i za eksponiranje svašta učiniti. Pa čak se lažno i predstavljati.
Eto u Švedskoj joj uništeno djetinjstvo. Ma daj...
Šta bi mi, koji smo rođeni na brdovitom Balkanu, onda trebali govoriti?? Nama u djetinjstvu med i mlijeko cvjetali.
A ti živiš u Švedskoj pa znaš kako sva djeca imaju sretno djetinjstvo u odnosu na naše?
Greti Thunberg u današnje vrijeme gdje je svakome moguće da u roku par sati bude poznat u cijelom svijetu - padne na um da eto samo zbog toga štrajkuje?
Naravno da su sretniji. Kada se rode ne usađuju im se mržnja i klerofažizam, kao na Balkanu. To je prva i jako važna stavka. Nisu skloni manipulacijama, kao mi na Balkanu. Ako ništa, svako dijete može planirati svoju budućnost, na Balkanu ne možeš.

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Ommadawn » 28 Sep 2019, 11:26

Podrinjac wrote: 28 Sep 2019, 11:07
Ommadawn wrote: 28 Sep 2019, 10:30
A ti živiš u Švedskoj pa znaš kako sva djeca imaju sretno djetinjstvo u odnosu na naše?
Greti Thunberg u današnje vrijeme gdje je svakome moguće da u roku par sati bude poznat u cijelom svijetu - padne na um da eto samo zbog toga štrajkuje?
Naravno da su sretniji. Kada se rode ne usađuju im se mržnja i klerofažizam, kao na Balkanu. To je prva i jako važna stavka. Nisu skloni manipulacijama, kao mi na Balkanu. Ako ništa, svako dijete može planirati svoju budućnost, na Balkanu ne možeš.
Ma ne usađuje vraga... Jebote nije mi se jednom desilo da me švedsko dijete gleda ispod oka i sa skepticizmom jer sam stranac...
Šta misliš koliko ih ima što se roditelji uopšte ne brinu o njima? Šta misliš koliko ih ima što su gladna? Da, u Švedskoj. Imam cijeli jedan registar prijava (što sam samo ja prijavio) socijalnoj ustanovi.
Po pitanju Balkana - promjene će doći tek nakon treće generacije rođene poslije rata. A rat se završio 1996 godine.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Skin » 28 Sep 2019, 19:40

Oblak wrote: 28 Sep 2019, 10:21
Skin wrote: 27 Sep 2019, 16:54

meni je pojava grete na planeti heartbreaking.

to sto je takvo dijete stavljeno pod lupu javnosti i ovako strasnu kritiku na planetarnom nivou, govori nesto alarmantno o nama.
isto koliko i naucne cinjenice klimatskih promjena.

ona ima aspergerov sindrom, OKP i selektivni mutizam.
ti "napadi emocija", "pripremljenost", rigidnost u neprihvatanju kompromisa i zar kojim govori, proizvod su njenog stanja.
i ona je dijete koje je, informacija kojom brzinom se zagrijava atmosfera i hitnost da se nesto ucini, natjerala da pretvori zivot u zivotnu nuzdu.


zar je nemoguce pokazati empatiju prema greti, podrzati a ne ismijavati njen aktivizam (emotivan i iskren), stititi je, kao dijete koje otvara oci onima kojima treba da se otvore?

i planetu moramo zastititi i cuvati, mozda to postane jasno svakome ko cuje gretu i vidi sta ona radi.
ne shvatam zasto su odrasli ljudi ovoliko popi*dili na direktan, iskren i drustveno-odgovoran nastup jednog djeteta, koje pri tome ima inicijativu i otvara pricu o necemu o cemu je potrebno razgovarati i nesto uraditi.

u kakvom to svijetu zivimo :)
Meni je ova pojava sranje :cudi
Njen aspergerov sindrom, OKP i selektivni mutizam ne smije biti korišten kao (kao što ti koristiš) ucjena. Ne smijemo ništa reći protiv jadnog djeteta, jer ima sve to i nije dobro? Odmah smo neempatični, bezosjećajni... To već postaje zabrinjavajuće.
po definiciji empatije, da.

...nisi trazio misljenje o klimatskim promjenama niti o njenom aktivizmu, nego si otvorio temu o njenom ponasanju i individualnim izborima.

da, niko nije izuzet od kritickog analiziranja odluka i ponasanja kao javna licnost, ali umjesto ovog prenaglasenog i brutalnog prosudjivanja (traje ovo vec neko vrijeme u javnosti) ponudih ti odgovor na tako postavljenu temu. razlog vise da to pomenem je: ono sto tebi smeta kod nje je upravo ono sto je odredjeno njenim zdravstvenim stanjem.
zdrav razum jbg.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Skin » 28 Sep 2019, 19:41

definitivno je interesantan fenomen sve sto se dogadja oko grete. ocuvanje planete ne bi trebala biti ideoloska stvar, ljevica-desnica, konzervativci-liberali, bogati-siromasni i blabla, ali nazalost brutalno obrusavanje na njenu licnost je ljudima nacin da ispolje ideoloske frustracije.
urgentnost akcije za ocuvanje planete koju ona promovira znaci pad globalnom biznisu i to je ono zbog cega greta predstavlja problem.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Skin » 28 Sep 2019, 19:49

Fuddo wrote: 27 Sep 2019, 20:50 Mi smo ovu Planetu momacki razvalili, nemre se ovo popravit. Obrali smo bostan.

E sad malo mi ova nasa ko biva zabrinutost djeluje u fazonu, hajmo nesto rec’, spucat cevape, pivu i kuci na spavanje.
Milion pokreta za ovo, za ono, a svakom aktivisti iphone u ruci, subrina u kosi, i dupli mcdonalds u stomaku.
Pa jebemga aktivna, jel zna on kolko se suma, krava, trave, i cega sve treba pobit da on to ima?
Hoce kucu, kupatilo, auto, al eto, treba zatvoriti zeljezare, elektrane, rafinerije...
Od have cemo to pravit?

Ma sam’ svi seru bezveze.
Ako hocemo spasiti okolis, fino brate svi se skinemo goli do pasa, sve pogasimo, toljagu na rame i facaj se pecine.
Ko osta, osta.
:D.
prije nego sto odes nag u pecinu...
ako hocemo spasiti okolis...

- jesti manje mesa (krave i janjetina su najgore po ekoloski footprint i mlijecni proizvodi, posebno sir; pa onda svinjetina, piletina, ... biljke su najbolje)
- ne bacati hranu. kupis samo sta ti treba i iz lokalne proizvodnje i kuhas efikasno :D
- alternativni izvori energije, solarni paneli itd
- vise hodaj, pedalaj, predji na el. auto...
- ako poslovno letis, manje poslovnih letova

nisu neke drasticne mjere za pojedinca, a kumulativni doprinos bi bio ogroman.

polako dodjes do minimalizma, pune iskoristenosti resursa i efikasnog zivljenja.
i zen zivota u prirodi, uz hiljade benefita po fizicko i mentalno zdravlje.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Vjetar » 28 Sep 2019, 19:58

Skin wrote: 28 Sep 2019, 19:40
po definiciji empatije, da.

...nisi trazio misljenje o klimatskim promjenama niti o njenom aktivizmu, nego si otvorio temu o njenom ponasanju i individualnim izborima.

da, niko nije izuzet od kritickog analiziranja odluka i ponasanja kao javna licnost, ali umjesto ovog prenaglasenog i brutalnog prosudjivanja (traje ovo vec neko vrijeme u javnosti) ponudih ti odgovor na tako postavljenu temu. razlog vise da to pomenem je: ono sto tebi smeta kod nje je upravo ono sto je odredjeno njenim zdravstvenim stanjem.
zdrav razum jbg.
Griješiš. Ono što meni smeta kod tebe i svih koji se tope na njen performans je to što ste toliko nekritični i toliko tipični predstavnici ove generacije lajkača i followera koji se osjećaju društveno, ekološki i na bilo koji drugi način osviješteni jer su lajkali ili aman prate pomenutu, ili slične ublehaše današnjice.
Protestuju ispred Bijele kućue decenijama u kontinuitetu, protestuju milioni svugdje i navedi mi jedan jedini protest koji je nekom moćniku otvorio oči i koji je donio konkretne promjene? A povesti mase i animirati milione u svijetu da protestuju i mašu transparentima poput ove male je svakako vau. Puno lajkova zaslužuje takav podvig. A to je sve što mala uplakana možđe da postigne ovim palamuđenjem, kao i ti i svi koji srčano podržavate ovu njenu akciju palmuđenjem iza ekrana i velikim slovima podrške za njeno How dare you!? Ako to ne promijeni svijet, ništa neće... :roll
Zalaže se za drveće mala? Hajde promijeni mi mišljenje o njoj i reci znaš li, ima li zabilježeno je li zasadila i jedno jedino drvo? Je li prodala dio svoje imovine ili bilo ko njen i jednostavno kupili komad jeftine zemlje negdje gdje je posječena šuma i posadila nekoliko stabljika bar? Ja znam za primjere ljudi koji su brda pošumili sami, svojim novcem, trudom, žrtvom i odricanjima, bez da brizgaju u plač na televiziji pozivajući na spas od propasti... Onaj mali koji je od džeparca finansirao bunare u afričkim selima je prava Greta današnjeg vremena, i taj se primjer treba slijediti i poštovati. NGO palamuđenja je prepun cijeli svijet i palamuđenjem me ne može impresionirati niko, koliko god da je sladak ili bolestan.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Fazlija » 28 Sep 2019, 20:08

Mala je odlicna, dobro je rekla onoj bandi korumpiranih birokrata i odlicno da je kao malo dijete pokrenula onakav talas skolskih strajkova za klimu. Njezin doprinos na javno mnijenje je neupitan i pohvalan!
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84578
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16657 times
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Fuddo » 28 Sep 2019, 22:18

Skin wrote: 28 Sep 2019, 19:49
Fuddo wrote: 27 Sep 2019, 20:50 Mi smo ovu Planetu momacki razvalili, nemre se ovo popravit. Obrali smo bostan.

E sad malo mi ova nasa ko biva zabrinutost djeluje u fazonu, hajmo nesto rec’, spucat cevape, pivu i kuci na spavanje.
Milion pokreta za ovo, za ono, a svakom aktivisti iphone u ruci, subrina u kosi, i dupli mcdonalds u stomaku.
Pa jebemga aktivna, jel zna on kolko se suma, krava, trave, i cega sve treba pobit da on to ima?
Hoce kucu, kupatilo, auto, al eto, treba zatvoriti zeljezare, elektrane, rafinerije...
Od have cemo to pravit?

Ma sam’ svi seru bezveze.
Ako hocemo spasiti okolis, fino brate svi se skinemo goli do pasa, sve pogasimo, toljagu na rame i facaj se pecine.
Ko osta, osta.
:D.
prije nego sto odes nag u pecinu...
ako hocemo spasiti okolis...

- jesti manje mesa (krave i janjetina su najgore po ekoloski footprint i mlijecni proizvodi, posebno sir; pa onda svinjetina, piletina, ... biljke su najbolje)
- ne bacati hranu. kupis samo sta ti treba i iz lokalne proizvodnje i kuhas efikasno :D
- alternativni izvori energije, solarni paneli itd
- vise hodaj, pedalaj, predji na el. auto...
- ako poslovno letis, manje poslovnih letova

nisu neke drasticne mjere za pojedinca, a kumulativni doprinos bi bio ogroman.

polako dodjes do minimalizma, pune iskoristenosti resursa i efikasnog zivljenja.
i zen zivota u prirodi, uz hiljade benefita po fizicko i mentalno zdravlje.
Cuj nisu neke drasticne mjere?
Jedi biljke nemoj krave! Pa ku’s drasticnije?
I ti se sestro skin drogiras, aj bizi.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Maja » 28 Sep 2019, 22:32

Mozda da je cura "normalna" o njenom govoru bi se pricalo koji dan ili sat.
Ovako je privukla veliku paznju pa se nadam da ce i biti neke koristi od toga. Nek se spasi jedno stablo, dobro je. Moj tata je stao pred bager kad su htjeli da sruse drvo staro 300 godina i to mu je, za mene, najbolji potez u zivotu...dobro...nakon sto je napravio mene :cvike
Skin je navela nekolika dobra primjera kako mi mozemo pomoci po principu "misli globalno, djeluj lokalno" ali svi smo malo lijeni za to. Nismo u stanju da se odreknemo kesa i plasticne ambalaze. Svaka kuca ima po 3 auta itd. Navikli smo na komfor a kad jednom okusis tu lagodnost nije je se lako poslije odreci.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31692
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7228 times
Been thanked: 3935 times
Status: Online

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Mister No » 28 Sep 2019, 22:42

Skin ti je u pravu moj Fudolino.

Jedan od najvecih proizvodjaca staklenickih plinova su farme za uzgoj stoke i peradi.
Takodje (to je ono sto se manje zna) farme su ogromni potrosaci svjeze vode, a samim tim i veliki zagadjivaci vodotoka.

Sve je to povezano sa brojem ljudi na.planeti Zemlji i nacinom naseg "modernog" zivota.

"Nece da moze" ovako jos dugo.

Ljudi ce morati promijeniti svoje navike.
Opcija je da se drasticno smanji broj ljudi na planeti sa ovim nacinom zivota ili ce se planeta Zemlja za to sama da pobrine.

Ova druga opcija je najgora, jer Zemlja ce opstati, to je sigurno, ali kakvi ce uvjeti biti na njoj za zivot, to je pitanje.
Pozari, poplave, oluje, nestasica pitke vode, pojava novih zaraznih bolesti ili obnavljanje starih nekada iskorijenjih tipa kuge i sl. nas ocekuju.

Nase, forumske, generacije ce ovaj scenario da zaobidje ove posle...daj Boze.
Last edited by Mister No on 28 Sep 2019, 22:44, edited 1 time in total.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by mentalist » 28 Sep 2019, 22:43

Ljudi moji, globalno zatopljenje je još jedan način za ubiranje poreza.
Nije njima do planete i ljudi. :kafa

Da jest, ne bi bilo ratova i gladi. To je veći problem od drveća, životinja i raznoraznih ljudskih prava.

Zašto ne priča o ukidanju nafte i prelazak na druge vrste energije?
:djed

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Zagorka » 28 Sep 2019, 23:02

Nisam pogledala video jer znate da nikad ne gledam, mrzim to.

Ne znam ko je, ali ako je aktivistica za bilo šta, poštujem je.

Ako je čovjek ustao protiv sječe jednog jedinog stabla, poštujem ga.

Ako ikakvog hajra od njeg vidi ili zajednica, ili planeta.

Odvratni su mi svi što nisu u životu ustali ni za što.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Ommadawn » 29 Sep 2019, 08:14

Jučer hodam kroz šumu, berem gljive a i malo da prošetam i da se nadišem svježeg zraka.
Stao pored jednog jezera, ono mirno, voda kao staklo, prelijep osjećaj, opuštajući...
Kontam, šteta da se ovo sve pokvari...
Kasnije sam sjeo u auto, upalio ga i krenuo kući.
Čovjek je najgori hajvan.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25703
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3144 times
Been thanked: 4160 times
Contact:
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by ina » 29 Sep 2019, 09:12

ima li zabilježeno je li zasadila i jedno jedino drvo? Je li prodala dio svoje imovine ili bilo ko njen i jednostavno kupili komad jeftine zemlje negdje gdje je posječena šuma i posadila nekoliko stabljika bar? Ja znam za primjere ljudi koji su brda pošumili sami, svojim novcem, trudom, žrtvom i odricanjima, bez da brizgaju u plač na televiziji pozivajući na spas od propasti... Onaj mali koji je od džeparca finansirao bunare u afričkim selima je prava Greta današnjeg vremena, i taj se primjer treba slijediti i poštovati. 

:ok

Grete mi je ipak zao. Njena bolest se koristi na pokvaren nacin.
Ona, sama po sebi, vjerovatno jako i zeli (mozda vise i od tebe, od mene ili nekog treceg) drugaciju planetsku kucu.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Ommadawn » 29 Sep 2019, 09:20

Dijete pokreće pitanje koje se tiče sviju nas.
Al’ nađe se par Balkanaca da joj spočitavaju to a sami žive u najzagađenijoj državi Evrope i rijeke su im pune plastičnih kesa...
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Greta Šmrc Thunberg

Post by Krokodil Behko » 29 Sep 2019, 09:54

Drvna industrija BiH, najveći izvoznik u državi :ok
online

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 81 guests