Astronomija i kosmologija

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 21 Nov 2019, 19:56

Image

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 22 Nov 2019, 12:49

Image

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 22 Nov 2019, 13:40

Prije 5-6 godina sam citala o sudaru tih neutronskih zvijezda, desio se pravi kosmicki vatromet, cak su unisteni i neki uredjaji za mjerenje, sad ne znam tacno, antene za gravitacijski val mozda. Uglavnom, sjecam se da je i to bio neki veci pomak, uocene su gama i rendgenske zrake.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 22 Nov 2019, 14:15

Heidi wrote: 22 Nov 2019, 13:40 Prije 5-6 godina sam citala o sudaru tih neutronskih zvijezda, desio se pravi kosmicki vatromet, cak su unisteni i neki uredjaji za mjerenje, sad ne znam tacno, antene za gravitacijski val mozda. Uglavnom, sjecam se da je i to bio neki veci pomak, uocene su gama i rendgenske zrake.
Nisam čuo da je gravitacijski val do sada uništio opremu u LIGO/VIRGO/KAGRA detektorima, osim što su ih morali kalibrisati na veću osjetljivost.

Vjerovatno je da se radilo o nečem drugom, ja se lično ne mogu sjetit, ali nije strano da se uređaji mogu kvariti uslijed naleta x zračenja, nastalog uslijed sudara binarnog sistema neutronskih zvijezda, ali to je jako rijetko. Zadnji put je rađen servis na Hablovom teleskopu još 2009.godine, kada su izvršene popravke nekih oštećenih uređaja i ugradnaj dva nova.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 22 Nov 2019, 14:20

Ne mogu se tacno sjestiti sta, ali bila je rijec o nekim antenama koje su unistene tokom vatrometa.

Posto ja nemam precizno znanje pa koristim mastu dok citam :ooo mozda malo i uvelicam predocivanje. :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 22 Nov 2019, 14:51

Heidi wrote: 22 Nov 2019, 14:20 Ne mogu se tacno sjestiti sta, ali bila je rijec o nekim antenama koje su unistene tokom vatrometa.

Posto ja nemam precizno znanje pa koristim mastu dok citam :ooo mozda malo i uvelicam predocivanje. :oo
Zna biti i do autora čalnaka, desi se neki incident i oni malo "presole" članak nekim svojim stvarima. Treba biti maštovit, ali ne i po cijenu da članak bude zanimljiv širim masama, a na štetu činjenica koje se nisu objavile. Zato ja baš ne volim čitati one populističke članke od maksimalno 20 prosto proširenih rečenica, uvijek tu fali finesa. Bolje malo i opteretit mozak, da gori, vrijedi... :oo

Preporučio bi svima magazin Nature, oni imaju tako perverzno dobre tekstove/analize iz dosta oblasti (matematika, fizika, medicina, Hemija, biologija, elektronika, genetika...), onako, jesu malo opširniji, ali ako neko traži malo više detalja, halalit će sebi glavobolju. :oo Oh da, i odlični Scientific american vrijedi svake minute čitanja, oni imaju tako dobro prilagođene članke za publiku. :cool
Last edited by Trafalgar Law on 22 Nov 2019, 14:58, edited 1 time in total.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 22 Nov 2019, 14:55

E, to, pa nek' se pusi iz usiju. Na kraju moram u ashram na regeneraciju. :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Hannibal » 22 Nov 2019, 15:11

sve umjesto astronomija procitam anatomija 😭
🐽

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Venera » 22 Nov 2019, 16:02

SmokingMan, a sto je sa problemom smeca u kosmosu? Dali postoje solucije ciscenja kosmosa od zastarjelih uredjaja za mjerenje, satleista, svasta nesto? Hvala :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 22 Nov 2019, 18:15

Venera wrote: 22 Nov 2019, 16:02 SmokingMan, a sto je sa problemom smeca u kosmosu? Dali postoje solucije ciscenja kosmosa od zastarjelih uredjaja za mjerenje, satleista, svasta nesto? Hvala :ok
Koliko znam za sada ne postoji nikakva strategija čišćenja mehaničkog otpada u Zemljinoj orbiti, samo što postoji šansa da će se vremenom povećati proCenat vjerOvatnoće sudara svemirskog otpada u amtmosferi, nešto će od toga, kao što je i sada slučaj, zavšravati na Zemlji ili sagorijeti u atmosferi u obliku "mikrometeorita". Sreća pa se u velikoj mjeri ne radi o otpadu koji može ugorziti životnu sigurnost stanovnika naše planete.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7906 times
Status: Online

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Krokodil Behko » 23 Nov 2019, 09:58

Nova sezona How the Universe Works.

Razumjeh da je u prvih 9.000.000.000 godina, Tamna materija odlučivala i bila jača, međutim, ona na neki način, kao i svaka druga materija, proizvodi energiju. U ovom slučaju, to je tamna energija i ona je mnogo narasla, te se upravo nju sumnjiči za ubrzavanje širenja svemira. Odnosno, ona će ga i uništiti, kad dođe do te tačke, da tamna materija više neće moći da drži sve na okupu. Pod uticajem tamne energije, sve će otići u mp3 :grana
online

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 23 Nov 2019, 12:15

Krokodil Behko wrote: 23 Nov 2019, 09:58 Nova sezona How the Universe Works.

Razumjeh da je u prvih 9.000.000.000 godina, Tamna materija odlučivala i bila jača, međutim, ona na neki način, kao i svaka druga materija, proizvodi energiju. U ovom slučaju, to je tamna energija i ona je mnogo narasla, te se upravo nju sumnjiči za ubrzavanje širenja svemira. Odnosno, ona će ga i uništiti, kad dođe do te tačke, da tamna materija više neće moći da drži sve na okupu. Pod uticajem tamne energije, sve će otići u mp3 :grana
Ima sijaset ovih dokumentaraca, i koji god pogledaš sigurno ćeš od njega imati velike koristi. Manje više, svaki od njih se fudamentalno ne razlikuju u znatnoj mjeri, osim što ima različita mišljenja, što u svakm slučaju predstavlja oni najvažnije da nauka dozvoljava određenu sumnju u ono što smo mi kao ljudi otkrili.

Z asada, inflacija, kao najprihvaćeniji oblik eksponencijalnog, homogenog širenja univerzuma. Govoreći Tamna energija je nešto u domenu hipotetičke odbojne sile, kojaa još nije definisana, u smislu da znamo koji je njen sastojak, da li postoji neka određena čestica koaj je pogoni. Preptostavljamo da ona ne ulazi sa bilo kojom poznatom česticom u interakciju, niti sa bilo kojom od četiri fudamentalne sile Univerzumu. Jedino što se hipotetički pretpostavlja je da se radi o repulzivnoj sili, poznatoj i kao kosmološka konstanta, koja označava kritičnu gustoču, kao i skalarna polja koja imaju svoje različite vrijednosti energije, koj variraju u prostorvremenu.

Na osnovu trenutnih mjerenja, kritična gustoća je neznatno iznad gustine materije, dovljno da naučnici donesu zaključak kako je geometrojski univerzum pa gotovo u potpunosti ravav, što govori kako će se on širi vječno, u nedogled. Što u jednu ruku ukazuje kako će naš Univerzum skončati u jednom velikom smrzavanju. Strukturalno, u narednih, otprilike, par stotina triliona godina, bi se trebao drastično razlikovati od današnjeg stanja, što znači kako će se galaksije, i skupine galaksija (vjerovatno od svega par njih), gdje je gravitacija bila daleko dominantnija u odnosu na utjecaj Tamne energije, udaljavati jedna od druge sve većom i većom brzinom, ostavljajući Univerzum gotovo u potpunom mraku. Ono što bi moglo preostati od nebeskih tijela su zvijezde koje će se u svojim jezgrama upotpunosti istrošiti svoje gorivo, i preći u stadiji bijelih patuljastih zvijezda (koje preživljavaju na onsovu preostale termalne energije), koje opet neće tek tako "izumrijeti" budući da one mogu imati jako dug životni vijek u odnosu na klasične zvijezde, do čak 20 milijardi godina, ako me sjećanje dobro služi. primejrice, u našoj neposrednoj blizni nalazi se najistaknutiji primjer jedne bijele patuljaste zvijezde na samo 100 svjetlosnih godina od nas. Njena pretpostavljena starost iznosi 12 milijardi godina, što znači kako je nastala nekih 1.4 milijarde godina nakon Velikog praska. Univerzum bi prema ovome scenariju mogao skončati u potpunoj tami, sa naslijeđenim Crnim rupama, koje će isto tako vremenom "ispariti", budući da takvo prostor vrijeme sa teperaturom apsolutne nule, neće imati više šta da ponudi od iskoristive materije.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 25 Nov 2019, 16:38

Image

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 25 Nov 2019, 16:46

Sretno, valjda ce nas obradovati nekim animacijama
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 25 Nov 2019, 18:11

Heidi wrote: 25 Nov 2019, 16:46 Sretno, valjda ce nas obradovati nekim animacijama
Animacija sigurno neće biti jer to nije u mom domenu zanimanja, jedino se nadam da će sredinom ljeta biti i prvi rzultati "skeniranog" Mliječnog puta i šire, kada sa kolaboratorom budem vršio detekciju prisustva neutralnog vodika unutar naše galaksije, i još par izvora iz lokalne grupe galaksija.

Kao što sam ranije rekao, pisat će se nešto i o tome u skorije vrijeme...

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 25 Nov 2019, 18:42

Prosle godine je bila kolizija Andromede I Mlijecnog puta, pa sam na intragramu vidjela animiranu predstavu. Zato sam pomislila.

Mnijem I da se uopste razlikuju jedna od druge.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 25 Nov 2019, 19:01

Heidi wrote: 25 Nov 2019, 18:42 Prosle godine je bila kolizija Andromede I Mlijecnog puta, pa sam na intragramu vidjela animiranu predstavu. Zato sam pomislila.

Mnijem I da se uopste razlikuju jedna od druge.
Ah to, jako popularna teza, ali je vjerovatno da će se to dogoditi u baš dalekoj budućnosti 4-5 milijardi godina, svakako se sada pod svojim blagim nagibom kreće prema nama brzinom između 100-200 Km/s. Vjerovatno ti je ostalo manje više poznato.

Obadvije su spiralne, mada je kod Andromede (Messier 31) spiralni oblik znatno izraženiji. Mi imamo problem što od prašine, koja zaklanja galaktičku ravan, skriva dostatni dio strukture Mliječnog puta, tako da obično ne možemo vidjeti ono što se nalazi nasuptprot nas, u pravcu Saggitarius, i Scutum -centaurus kraka.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 01 Dec 2019, 17:55

Kada govorimo Univerzumu, kao cijelini, i njegovom početku, kako ga mi shvatamo, često se previše oslanjamo na dosta dotrajali i pomalo ogrančeni mehanizam hijearhije nastanka, koji se uglavnom bazira na razmišljanju kako je sve počelo jednim ultimativnim Velikim praskom. Mada, malo šire gledajući, Veliki prasak je u jednu ruku pojam sa višestrukim značenjem, koji može imati i dosta nedoslijednosti, pogotovo kada govorimo u jednom grandioznom Univerzumu, onome sa više ishoda, tačnije multiverzumu, a gdje možemo Veliki prasak smatrati ne samo viškom, već nepotrebnim pojmom, možda i pogrešno interpretiranim a naše strane.

U korsit jednog Multiverzuma, koji se širi u nedogled, mogli bi smo navesti primjer Alexandera Vilenkina, profesora na univerzitetu Tufts. Da bi započeo i nastavio se generirati jedan takav model, on se neće oslanjati na klasični model Velikog praska, jer ga i sam profesor Vilenkin ne smatra ultimativnim početkom "svega", već samo nepoznatim uzrokom iz kojeg je proizašlo sve što danas možemo promatrati, od mikro do makro-kosmosa. Naime, vječna inflacija, bez kojeg jedan multiverzum ne bi bio održiv, se dešava na način da nakon nedrođenog ultimativnog početka, imamo regije, posmatrane kao nestabilne substance (čestice), koje se kroz raspadanje umnožavaju u više njih, i tako u nedogled. Međutim, ne neke od ovih čestica, 1/3 njih , su dovoljno nestabilne, da je njihov period raspadanja dovoljno brz, te one zatim podliježu kroz proces Velikog praska (kraj inflacije), iz kojeg se razvija jedan Vidljivi Univerzum.

Šta se dešava sada sa preostalih 2/3 substanci, kao primjeri narednih potencijalnih Univerzuma. Oni se naravno eksponekcijalno umnožavaju, kao što je navedeno ranije, u skladnom omjeru, koji dozvojava umnožavanje i raspadanje nekih od substanci. U globalu Big bangom bi se jedino mogao nazvati proces raspada substance, nakon čega slijedi ono što se oćenito vezuje za hijerarhijsku evoluciju našeg Univerzuma; početnih fluktuacija, kao kvatnih gravitacijskih nestabilnosti, iz kojih se vremenom stvaraju galaksije, skupine galaksija, superskupine, etc. Kako bi se ovaj proces mogao nastaviti, vrijeme umnožavanja substanci mora bit kraće od njegovog poluživota (raspada).

Da pojednostavim položaj Big banga u predloženom modelu "Vječne inflacije"; Big bang se ne može smatrati ultimativnim početkom vremena, već samo kao završetak inflacije unutar našeg prostorvremena.

Šematski prikaz iz knjige...

Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7906 times
Status: Online

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Krokodil Behko » 01 Dec 2019, 18:30

SmokingMan wrote: 01 Dec 2019, 17:55 Kada govorimo Univerzumu, kao cijelini, i njegovom početku, kako ga mi shvatamo, često se previše oslanjamo na dosta dotrajali i pomalo ogrančeni mehanizam hijearhije nastanka, koji se uglavnom bazira na razmišljanju kako je sve počelo jednim ultimativnim Velikim praskom. Mada, malo šire gledajući, Veliki prasak je u jednu ruku pojam sa višestrukim značenjem, koji može imati i dosta nedoslijednosti, pogotovo kada govorimo u jednom grandioznom Univerzumu, onome sa više ishoda, tačnije multiverzumu, a gdje možemo Veliki prasak smatrati ne samo viškom, već nepotrebnim pojmom, možda i pogrešno interpretiranim a naše strane.

U korsit jednog Multiverzuma, koji se širi u nedogled, mogli bi smo navesti primjer Alexandera Vilenkina, profesora na univerzitetu Tufts. Da bi započeo i nastavio se generirati jedan takav model, on se neće oslanjati na klasični model Velikog praska, jer ga i sam profesor Vilenkin ne smatra ultimativnim početkom "svega", već samo nepoznatim uzrokom iz kojeg je proizašlo sve što danas možemo promatrati, od mikro do makro-kosmosa. Naime, vječna inflacija, bez kojeg jedan multiverzum ne bi bio održiv, se dešava na način da nakon nedrođenog ultimativnog početka, imamo regije, posmatrane kao nestabilne substance (čestice), koje se kroz raspadanje umnožavaju u više njih, i tako u nedogled. Međutim, ne neke od ovih čestica, 1/3 njih , su dovoljno nestabilne, da je njihov period raspadanja dovoljno brz, te one zatim podliježu kroz proces Velikog praska (kraj inflacije), iz kojeg se razvija jedan Vidljivi Univerzum.

Šta se dešava sada sa preostalih 2/3 substanci, kao primjeri narednih potencijalnih Univerzuma. Oni se naravno eksponekcijalno umnožavaju, kao što je navedeno ranije, u skladnom omjeru, koji dozvojava umnožavanje i raspadanje nekih od substanci. U globalu Big bangom bi se jedino mogao nazvati proces raspada substance, nakon čega slijedi ono što se oćenito vezuje za hijerarhijsku evoluciju našeg Univerzuma; početnih fluktuacija, kao kvatnih gravitacijskih nestabilnosti, iz kojih se vremenom stvaraju galaksije, skupine galaksija, superskupine, etc. Kako bi se ovaj proces mogao nastaviti, vrijeme umnožavanja substanci mora bit kraće od njegovog poluživota (raspada).

Da pojednostavim položaj Big banga u predloženom modelu "Vječne inflacije"; Big bang se ne može smatrati ultimativnim početkom vremena, već samo kao završetak inflacije unutar našeg prostorvremena.

Šematski prikaz iz knjige...

Image


Ovo je dobro.
Eh sad, kao i obično, postavi se pitanje, ako je big bang samo to, šta je bilo prije stvaranja bilo kakvih čestica i da li je to bio neki pra big bang, koji je tvorac multiverzuma i ovih "običnih" big bangova?

Inače, meni se dopada ta ideja multiverzuma, jer pojašnjenja za tamnu energiju nema, bar ne unutar standardne teorije o big bangu.

Jedno je sigurno, šta god da jeste tamna energija, ona je brža od bilo kakve vidljive čestice, čim stvara inflaciju i snažnija od bilo koje druge sile, čim snažno pomiče galaksije.

Jedino, ako je ne vidimo, da li je ona možda brža od svjetlosti, pa nam je nevidljiva, niti ima ikakvu interakciju s vidljivom materijom?
online

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 02 Dec 2019, 17:35

Krokodil Behko wrote: 01 Dec 2019, 18:30


Ovo je dobro.
Eh sad, kao i obično, postavi se pitanje, ako je big bang samo to, šta je bilo prije stvaranja bilo kakvih čestica i da li je to bio neki pra big bang, koji je tvorac multiverzuma i ovih "običnih" big bangova?

Inače, meni se dopada ta ideja multiverzuma, jer pojašnjenja za tamnu energiju nema, bar ne unutar standardne teorije o big bangu.

Jedno je sigurno, šta god da jeste tamna energija, ona je brža od bilo kakve vidljive čestice, čim stvara inflaciju i snažnija od bilo koje druge sile, čim snažno pomiče galaksije.

Jedino, ako je ne vidimo, da li je ona možda brža od svjetlosti, pa nam je nevidljiva, niti ima ikakvu interakciju s vidljivom materijom?

Nisam primjetio da je neko do struke u svojim knjigama ili yt predavanjima spominjao nešto što bi zadovoljilo ono za čime toliko tragamo, i na šta bi upotpunosti mogli bazirati naše teorije, u različitim varijantama, o postanku i evoluciji Univerzuma. Izvuči neku pretpostavku je isto tako teško izvodiva, jer opčenito fizičari se striktno nastoje držati izvan okvira te kosmičke eufroije, gdje se mogu donjeti raznorazni iksrivljeni zaključci, koji bi mogli upropastiti jednu, za sada, savršenu sliku svega. Einstein je imao jednu dobru izreku "U teoriji, teorija i praska su isto, dok u praksi to nije slučaj". Ovo nam u jednu ruku potvrđuje ono staro pravilo za kojeg se objektivni astrofizičari/kosmolozi striktno drže, a to je "Da bi svaka predložena teorija bila funkcionalna, ona mora biti potvrđena kroz niz testova.". U kontekstu Big banga, mi jednostavno ne možemo sa sigurnoću reći "U kojem je momentu zaista i započelo sveukupno računanje vremena, te kakva je geometrija/topologija kompletne fizičke stvarnosti, čiji smo mi tek samo jedan mali segment, prije svega mislim na naš Univerzum.."

Tamna energija je sama po sebi, a to sam ranije naglasio, repuzlivna sila, bez neke iznmnih karakteristika, koje bi je mogle definisati kao neku vrstu viskoznosti koja bi fizičkom manifestacijom zaista ličila na nešto što je suprotno gravitaciji. Njena ultimativna uloga je da bude protuteža Tamnoj materiji, i aktivno učestvuje u ubrzanom širenju prostora. Mi o njoj jedino znamo da ne ulazi u interakciju sa običnom materijom, ne posjeduje težinu, naboj. Neminovno je da je kritična gustoća naspram gustine materije bila varijabilna tokom vremena, kao i tempo širenja Univerzuma. Prihvaćeno je da se tokom prvih 7 milijardi godina, nakon inflacije, Univerzum usporeno širio, što ukazuje kako je to bilo tokom perioda kada je prostor Univerzuma bio otprilike upola manji nego što je to slučaj danas. Treba imati na umu da je definisano kako se ništa ne može kretati brže od svjetosti, a izračunato je da trenutna stopa širenja Univerzuma iznosi samo između 65 do 73 km/s po megaparseku.(1 megaparsec iznosi 3.2 miliona svjetlosnih godina).

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests