Zašto su školarci sve brutalniji?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3695 times
Status: Offline

Re: Zašto su školarci sve brutalniji?

Post by srculence7 » 19 Oct 2019, 02:30

Sad je generalno manje učenika, škole su svake godine pred problemom, nema dovoljno dece pa nestaju čitavi razredi, neke budu pripojene drugim, velika je borba oko toga i prestiža.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80540
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7186 times
Been thanked: 11641 times
Status: Online

Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by spacebound » 20 May 2020, 09:41

Image

Mi smo više puta pričali s učiteljicom koja problem nikada nije riješila. Nije ga znala riješiti, nego je sve zataškala, pa ništa nisu znali ni direktor ni pedagog, kažu Sanela i Almir Zahirović


Nezapamćena tragedija koja se 20. aprila dogodila u Novom Travniku, a u kojoj je skokom s balkona s osmog sprata solitera u centru grada život izgubila 13-godišnja Medina Zahirović otvorila je Pandorinu kutiju vršnjačkog nasilja u Osnovnoj školi "Safvet-beg Bašagić" u Novom Travniku.

Roditelji djevojčice Sanela i Almir Zahirović kažu kako su njihovu kćerku godinama psihički zlostavljale kolegice iz razreda.

Psihičko zlostavljanje

- Želim da se zna zbog čega je moje dijete to napravilo. Uzrok je bilo svakodnevno psihičko zlostavljanje kolegica iz razreda. Znala je otići u školu zdrava, pa zove ispred škole da je dobila temperaturu, da je glava boli i povraća. I zaista, imala bi temperaturu, koja za sat u kući nestane. Ujutro kad se treba dignuti u školu, bolni bolesnik, povraća čitavo jutro. Više je izostajala iz škole nego što je išla. Sve zbog straha - kazali su roditelji, koji su se obraćali učiteljici.


- Mi smo više puta pričali s učiteljicom koja problem nikada nije riješila. Nije ga znala riješiti, nego je sve zataškala, pa o svemu ništa nisu znali niti direktor ni pedagog - kazali su.

Trajalo je to, dodaju, pet godina, sve dok se u februaru ove godine, kada je već išla u šesti razred, Medina nije požalila nastavniku tjelesnog odgoja.

- U februaru nas je pozvala pedagoginja i rekla nam da se Medina požalila nastavniku i da se samoozljeđivala. Mi kao porodica smo odmah reagirali, odveli je psihijatrici koja je u nalazu zaključila da su za njeno stanje krivi problemi u školi. Dala joj je terapiju koju je pila dva mjeseca i, nažalost, dogodilo se to što jeste - rekli su roditelji.

Izvan škole, kažu, bila je vesela i vedra djevojčica.

- U kući nikad ništa nismo primijetili. Uvijek je bila sretna i zadovoljna, čak i taj dan je planirala šta će ujutro doručkovati, kako će s tatom ići u knjižaru kupiti olovke. Čitav grad ju je znao po njenom ocu koji nikad nije otišao kafu popiti bez nje - rekla je majka Sanela.

Kad se sve dogodilo, kažu Zahirovići, još nekoliko roditelja im se javilo i kazalo kako i njihova djeca prolaze isto kroz što je prošla Medina.

Poziv Tužilaštvu

- Prolaze isto kao naša Medina, možda još i gore. Jadna majka je rekla da će dijete ispisati iz škole. Ne želimo tužiti nikoga, niti nam bilo kakav vid naknade treba, želimo samo upozoriti da o ovom problemu računa moraju povesti roditelji i prosvjeta, da se više ne dogodi nijedan ovakav slučaj - kazali su.

Nizada Skrobo, direktorica Osnovne škole "Safvet-beg Bašagić" Novi Travnik, koju je Medina pohađala, kaže kako ništa nije znala o ovome te je pozvala nadležno tužilaštvo da ispita cijeli slučaj.


- Šta god bih ja kazala, ispalo bi da se nešto pravdam. Treba tužilaštvo odraditi svoj dio posla zbog svih nas. Roditelji se nisu nikad obratili ni meni, ni pedagoginji. Imali smo drugih slučajeva vršnjačkog nasilja u školi, ali, znate, djeca se uvijek tuku i mi to rješavamo. Pritužbi na tu učiteljicu nismo imali, čak su roditelji tražili da ostane, odnosno da se primi zastalno jer je bila na ugovoru na određeno vrijeme - kazala je Skrobo.

Resorni kantonalni ministar obrazovanja Bojan Domić za ujutro je najavio inspekciju.

- Postoji protokol o vršnjačkom nasilju i inspektori će sutra utvrditi je li po njemu postupano - kazao je Domić.

avaz.ba
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28489
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1498 times
Been thanked: 1496 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by uvijek_kontra » 20 May 2020, 10:43

Tuga... I opet nece nitko bit kriv.
A mladi život izgubljen zauvijek.

Počivala u miru, djevojcice.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Trafalgar Law » 20 May 2020, 10:51

Čak je imeni ovo teško čitati.

Uvjeren sam da bi temeljna istraga pružila prave odgovore. Doduše, to je nešto što se kod nas jako rijetko dešava, društvo je naviklo na apatiju i takav sistem, koji bjesomučno pljačka vlastite grđane, a sve uz njihov "pristanak".

Yenna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3944
Joined: 24 Nov 2019, 15:12
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Yenna » 20 May 2020, 10:55

:(
Tuga.

Roditelji nisu u toku, ne reaguju na vrijeme, ne razgovaraju s djetetom.
Mada i da sve to rade, okolina je totalno truhla i nezainteresovana.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by greeneyes » 20 May 2020, 10:57

:(


Malo i ima samoubistava sta sve rade debili od djece
Samo sabura

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Trafalgar Law » 20 May 2020, 10:58

greeneyes wrote: 20 May 2020, 10:57 :(


Malo i ima samoubistava sta sve rade debili od djece
Kritična je ova generacija rođena iza 2000.g

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by insomnia » 20 May 2020, 11:04

Pa majku mu j.... jel ta skola bogom dana
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80540
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7186 times
Been thanked: 11641 times
Status: Online

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by spacebound » 20 May 2020, 11:08

Trafalgar Law wrote: 20 May 2020, 10:58
greeneyes wrote: 20 May 2020, 10:57 :(


Malo i ima samoubistava sta sve rade debili od djece
Kritična je ova generacija rođena iza 2000.g
Nisu samo te generacije.
I meni se kao djetetu vise puta desavalo. Jedna Elma iz razreda stalno me ismijavala. Bas je bila zla.
Pa kasnije i u drugoj skoli, grupa djevojcica. Srecom, tu sam bila samo 2 sedmice. Vjerovatno mi ne bi bilo lako da sam ostala.
Zato se samo nasmijem kad ljudi kazu da su sva djeca dobra. Znaju djeca biti zla. O, i te kako znaju!
Ja sam se citajuci ovaj clanak pitala zasto roditelji nisu bili energicniji, isli do direktora, pedagoga, obratili se roditeljima djece koja su je zlostavljala. Ako nista ne urodi plodom mogli su je u drugu skolu prebaciti. Kasno je sad. Samo razmisljam.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Trafalgar Law » 20 May 2020, 11:25

spacebound wrote: 20 May 2020, 11:08
Trafalgar Law wrote: 20 May 2020, 10:58

Kritična je ova generacija rođena iza 2000.g
Nisu samo te generacije.
I meni se kao djetetu vise puta desavalo. Jedna Elma iz razreda stalno me ismijavala. Bas je bila zla.
Pa kasnije i u drugoj skoli, grupa djevojcica. Srecom, tu sam bila samo 2 sedmice. Vjerovatno mi ne bi bilo lako da sam ostala.
Zato se samo nasmijem kad ljudi kazu da su sva djeca dobra. Znaju djeca biti zla. O, i te kako znaju!
Ja sam se citajuci ovaj clanak pitala zasto roditelji nisu bili energicniji, isli do direktora, pedagoga, obratili se roditeljima djece koja su je zlostavljala. Ako nista ne urodi plodom mogli su je u drugu skolu prebaciti. Kasno je sad. Samo razmisljam.
Istina, ali i ovi današnji klinci, curice su više nalik dječacima po ponašanju i vice versa. Roditelji prepuštaju odgoj ulici, u većini slučajeva, ovo malo mirnije dijece tu i tamo izvuku deblji kraj, na žalost do te mjere da je postalo nepodnošljivo i za njih. Da bi se roditelji mogli vratiti svojoj djeci, moraju se više zbližiti sa njima, biti im istinski prijatelj u najranjivijem periodu odrastanja, steći njihovo povjerenje kroz direktniji razgovor.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Melek » 20 May 2020, 11:26

Najveći fazon je kad se počne cijela generacija definisati na osnovu tih dogadjaja. Ono - taka generacija - i riješen sav problem.

Ja se dobro sjećam jednog krivoustog profesora iz srednje škole, predavao nam kreten telekomunikacije, kad on sav sretan i pun sebe veli da smo mi “žrtvovama generacija”. On i njegova generacija su, eto, supermeni a mi kao neki tamo šljam. Zaboravio je napomenuti da baš ta njegova generacija formira armiju drugih generacija. A ako još tome pridodam da on sam nije znao ni “T” od telekomunikacija a opet tu sjedio i srao - jah, da ne duljim - siva je slika svijeta, zar ne...
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by arzuhal » 20 May 2020, 11:29

Al' nek' niko nije ništa znao.
uzmi Lysobact

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Iskra » 20 May 2020, 11:39

Jung je rekao nešto kao :Samo ličnost može odgajati ličnost.
Tako i zlostavljace ove djevojčice, a zlostavljaci su u pravilu i sami zlostavljani. Zacarani krug.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22610
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12982 times
Been thanked: 12629 times
Status: Online

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Dori » 20 May 2020, 11:55

I ko zna koliko je jos takvih malih "Mahira" tamo negdje.....A rjesenja nema....

Jadno dijete
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Zagorka » 20 May 2020, 12:38

Direktorica kaže da joj se nikad nisu javili roditelji.


Oni isti kažu da su se samo obratili učiteljici. Čak ni pedagogu.


Dijete nije ni u njima našlo utjehu ni zaštitu.


Neko se odlučuje na suicid tek kad ne vidi ni jedan izlaz.

Kad ne vidi da ga iko može spasiti.

Na stranu nasilnici (i starci im). Na stranu škola, znamo kako je kod nas i da niko ništa neće.

Obzirom na sve, ja bih svoje dijete upisala u drugu školu, kad nebi imala auta na biciklu bi ga vozila ako je dalje.

Vodila bi ga, ma nosila bi ga. Ti znaš koje strahove prolazi i šalješ jednu curicu u te ralje?

Pu :bua

Da je pravde,,ležala bi i učiteljica i mati i otac u zatvoru. I roditelji nasilnica, a one u popravni dom.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Umihana
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1550
Joined: 12 Apr 2020, 03:47
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Umihana » 20 May 2020, 12:45

Uhhhh, bojim se bilo šta komentarisati...
Ima svega, u školi se ponekad najmanje bave učenjem i gradivom... I to u nižim razredima :sok
Tuga...
Danas naučiti dijete da preživi, da se bori za sebe, brani, i da voli sebe bez obzira na druge... je nešto s čime se roditelji teško nose!
A još je teže pomoći mu da nadje mjeru, da i samo ne postane isto...
Imam grozno iskustvo u vlastitom životu...
Ne volim se ni sjećati :grana
Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesretan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom, a zemlja obnavlja proljećem...

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5776 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Duminjo » 20 May 2020, 13:41

spacebound wrote: 20 May 2020, 09:41 Image

Mi smo više puta pričali s učiteljicom koja problem nikada nije riješila. Nije ga znala riješiti, nego je sve zataškala, pa ništa nisu znali ni direktor ni pedagog, kažu Sanela i Almir Zahirović


Nezapamćena tragedija koja se 20. aprila dogodila u Novom Travniku, a u kojoj je skokom s balkona s osmog sprata solitera u centru grada život izgubila 13-godišnja Medina Zahirović otvorila je Pandorinu kutiju vršnjačkog nasilja u Osnovnoj školi "Safvet-beg Bašagić" u Novom Travniku.

Roditelji djevojčice Sanela i Almir Zahirović kažu kako su njihovu kćerku godinama psihički zlostavljale kolegice iz razreda.

Psihičko zlostavljanje

- Želim da se zna zbog čega je moje dijete to napravilo. Uzrok je bilo svakodnevno psihičko zlostavljanje kolegica iz razreda. Znala je otići u školu zdrava, pa zove ispred škole da je dobila temperaturu, da je glava boli i povraća. I zaista, imala bi temperaturu, koja za sat u kući nestane. Ujutro kad se treba dignuti u školu, bolni bolesnik, povraća čitavo jutro. Više je izostajala iz škole nego što je išla. Sve zbog straha - kazali su roditelji, koji su se obraćali učiteljici.


- Mi smo više puta pričali s učiteljicom koja problem nikada nije riješila. Nije ga znala riješiti, nego je sve zataškala, pa o svemu ništa nisu znali niti direktor ni pedagog - kazali su.

Trajalo je to, dodaju, pet godina, sve dok se u februaru ove godine, kada je već išla u šesti razred, Medina nije požalila nastavniku tjelesnog odgoja.

- U februaru nas je pozvala pedagoginja i rekla nam da se Medina požalila nastavniku i da se samoozljeđivala. Mi kao porodica smo odmah reagirali, odveli je psihijatrici koja je u nalazu zaključila da su za njeno stanje krivi problemi u školi. Dala joj je terapiju koju je pila dva mjeseca i, nažalost, dogodilo se to što jeste - rekli su roditelji.

Izvan škole, kažu, bila je vesela i vedra djevojčica.

- U kući nikad ništa nismo primijetili. Uvijek je bila sretna i zadovoljna, čak i taj dan je planirala šta će ujutro doručkovati, kako će s tatom ići u knjižaru kupiti olovke. Čitav grad ju je znao po njenom ocu koji nikad nije otišao kafu popiti bez nje - rekla je majka Sanela.

Kad se sve dogodilo, kažu Zahirovići, još nekoliko roditelja im se javilo i kazalo kako i njihova djeca prolaze isto kroz što je prošla Medina.

Poziv Tužilaštvu

- Prolaze isto kao naša Medina, možda još i gore. Jadna majka je rekla da će dijete ispisati iz škole. Ne želimo tužiti nikoga, niti nam bilo kakav vid naknade treba, želimo samo upozoriti da o ovom problemu računa moraju povesti roditelji i prosvjeta, da se više ne dogodi nijedan ovakav slučaj - kazali su.

Nizada Skrobo, direktorica Osnovne škole "Safvet-beg Bašagić" Novi Travnik, koju je Medina pohađala, kaže kako ništa nije znala o ovome te je pozvala nadležno tužilaštvo da ispita cijeli slučaj.


- Šta god bih ja kazala, ispalo bi da se nešto pravdam. Treba tužilaštvo odraditi svoj dio posla zbog svih nas. Roditelji se nisu nikad obratili ni meni, ni pedagoginji. Imali smo drugih slučajeva vršnjačkog nasilja u školi, ali, znate, djeca se uvijek tuku i mi to rješavamo. Pritužbi na tu učiteljicu nismo imali, čak su roditelji tražili da ostane, odnosno da se primi zastalno jer je bila na ugovoru na određeno vrijeme - kazala je Skrobo.

Resorni kantonalni ministar obrazovanja Bojan Domić za ujutro je najavio inspekciju.

- Postoji protokol o vršnjačkom nasilju i inspektori će sutra utvrditi je li po njemu postupano - kazao je Domić.

avaz.ba
E jebemti pamet i ko je sve danas roditelj i kako stiti vlastito dijete

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53921
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1923 times
Been thanked: 15235 times
Status: Online

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by HAVANA » 20 May 2020, 14:11

Toga je uvijek bilo. Problem rijesava skola, ti sam ili roditelj. Dijete ocito samo nije moglo da se izbori. Skola i roditelji zakazali i dodje do ovoga. Zalosno. A djeca znaju bit govna nevidjena.Ne mogu uopste zamisliti situaciju da znam da se to desava, kao sto su ovi znali i da ne reagujem.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Socrates » 20 May 2020, 14:24

Vrsnjackog nasilja svugdje ima.

Problem bi trebalo da pokuša rjesiti društvo u cjelini. Gradjansko drustvo raznim akcijama i pritiskom na politicare, a politicari zakonima.

I opet ga nećeš do kraja iskorijeniti, ali ga možeš umanjiti.
. . . . . . . . .

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by MunDzi » 20 May 2020, 14:35

Joj ljudi ne trcite da ikoga sudite.
Niti je lako biti roditelj, niti je lako biti dijete.
A djeca znaju biti strasno okrutna,
najcesce jer su zapostavljena.

Nek svi po malo zakazu sa ne prepoznavanjem velicine problema i eto tragedije.
A djeca u tim godinama emotivno dozivljavaju sve sa uvecanjem od po nekoliko puta.
Ima tu svega.
Ne daj boze ikome.
Smrt djeteta je najveca tragedija.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests