Naši stari profesori

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Naši stari profesori

Post by Maja » 17 Nov 2012, 21:43

Eh :oo
Ovu temu sam otvorila na bol-u nekad davno i pisala sam o jednom profesoru kojeg sad ne smijem imenovati.
Pisala sam kako je bio skroz čudan, uspravan, uštogljen kao neki engleski lord. Imao je štopericu kojom nam je mjerio kako brzo tipkamo. Kad je upisivao odsutne nikad nije htio da prizna kad mu neko kaže prvo prezime, pa ime odsutnog. Čekao bi dok ne kažemo ime, pa prezime. A disao je tako....čujno......kroz nos... da si ga čuo i u najudaljenijem ćošku učionice.
Dodala sam i to da je bio zaista pravedan i jedan od rijetkih koji nije gledao ocjene iz drugih predmeta. Ako si zaslužio 5 dao bi ti je, pa taman da propadaš iz 7 predmeta.

Malo zatim na forum dođe (kako sam skontala) njegova unuka koja je guglala njegovo ime i prezime i naaapaaala meeeeeee....
Kaže kako me nije stid da tako pišem o čovjeku koji je ispratio tolike generacije, o čovjeku koji je mrtav.
Ja uopšte nisam znala da je u međuvremenu umro i bi mi žao čovjeka, bi mi nezgodno iako nisam baš toliko loše ni napisala o njemu.

Pišite o vašim profama :p

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by blento59 » 17 Nov 2012, 21:50

profesor esad pitic
legenda ekonomske skole
vjerujem da nema brcaka koji nije cuo za rahmetli profesora pitica
nikada nije koristio hemijsku olovku
samo obicnu grafitnu i nikada niko nije imao jedinicu kod njega
njegov moto je bio:dovoljnoje da je ucenik na casu da bi zasluzio dvojku
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Krokodil Behko » 17 Nov 2012, 22:09

Profesor fizičkog mi je bio najmrži. Komunjara do daske. Svi su morali imati baš crne šorceve i bijelu potkošulju. Svi jednobrazni ko u S. Koreji. :lupa A taman sam bio nabavio plavi svilenkasti šorc i odlučio da se malo mangupišem po školskom igralištu. Čak je i zviždaljku imao. Konc logor tita mi. :lupa Kad moramo na fizičko ko da nas na strijeljanje vode. Inače je tražio od nas da izvodimo te gimnastičke fazone ko curice iz Rumunije. Jbt kome je gimnastika zanimljiva?
online

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by IM_ex » 17 Nov 2012, 23:14

eh, ja cu o Sulji (ne sjecam se jesam li i tamo xD) :zubi
Profesor daktilografije, ozbiljan - mrkla noc mu bije iz face. Ako se kojim slucajem nasmijesi, kao posve drugi covjek da je, pomislis.
Prica odmjereno a nesto tishim glasom (a ipak ga se savrseno dobro cuje)
Strog, uh :grana
Strog je uvijek, i na njegovom casu nema domundjavanja, skripe stolicom kao ni inace cesceg dizanja dva prsta kao nagovjestaja pitanja "Mogu li u WC?". Jer, valjalo bi prezivjeti onaj njegov "crna strijela" pogled.
Kad ce test, dok nam dijeli liste tuflici da NEMA GLEDANJA U TASTATURU TOKOM TIPKANJA. Drznes li se baciti pogled preko ramena, vidis samo to :maja
Test pocinje, svi smo glavom blago okrenuti na lijevo, svi sa rukama nad tastaturom; tipke klepecu, a i njegove cipele, dok kruzi ucionicom k'o orao, da bi ukebao koga i drekn'o:
" NE GLEDAJ U TASTATURU :puca ".


Image
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Maja » 18 Nov 2012, 00:38

Imex i profa iz mog prvog posta je prof.daktilografije :D.
Da nije isti, kuku nama :D.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by IM_ex » 18 Nov 2012, 00:49

Ako je i tvoj crnomanjast, jakih crnih obrva, i s facom iz koje bije mrkla noc, a grmi: "NE GLEDAJ U TASTATURU :crveni "
onda, bice da se hud razgulio u trci za hljebom, sad tam' - sad am', ili smo pohadjale istu skolu :oo
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Maja » 18 Nov 2012, 00:51

:D. ma očito je samo slučajnost :oo
Ovaj je bio visok, mršav, šiljatog uskog nosa, tankih, vječito stisnutih usana, kosa uzglavu, sijeda.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by IM_ex » 18 Nov 2012, 00:59

e nista onda, ne odgovaraju inicijali, pa je ostale detalje bezze porediti :oo
E sad necu ni kako ja hocu

Ruana
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Ruana » 18 Nov 2012, 09:08

Profesor geografije zvali ga "puska" ja ponavljam sad, a ti ces dogodine" tako je govorio svakome ko ne gleda u njega dok on prica.
Tesko je bilo dobiti kod njega 5, morao si znati sve ama bas sve sto te upita pa da dobijes 5.
Ako primjeti da je neko napamet naucio lekciju onda te namjerno presjeca da te zbuni, ti pricas npr. o SAD, a on odjednom kaze "nadji Visoko na karti" ako se zbunis gotov si ne gine ti jedinica.
Bio je jedan od najstrozih profesora u skoli.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Maja » 18 Nov 2012, 10:21

Nastavnik matematike je bio dosta strog čovo, isto kakav Rus s mrkim pogledom i velikim brkovima.
Pravedan...ma ideal kad je pravda u pitanju, ali zato ga nikad nisi mogao smekšati i navući ocjenu više.
Jednom nam je iznenada zadao kontrolni i kako se niko nije pripremao bilo je 17 jedinica u razredu :D.
A djeca još...one curice plaču, kmeze...ne one što su inače loše učile, već ove odlikašice....kako će babi reć :place

I gleda nastavnik po učionici...gleda...šuti...pogled ide s jednog kraja na drugi...i samo reče: "Rosna livada!"
To je bilo to.

:plavi

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by niska grana » 21 Nov 2012, 19:07

Ne znam zbog čega mi je u šarolikoj galeriji likova na pamet prvi pao jedan veoma star dingospo koji je često imao duhovite ispade.
Bio je oktobar i zadnji rok za spašavanje godine i upis u narednu; trebalo je položiti ispit iz predmeta kojeg je predavao on. Nas nekoliko paćenika ušli smo u njegovu kancelariju i kad nas je vidio, poprimio je zgrožen izraz lica.

“Šta je ovo? Svi ste mi crni, neću održati ispit ako ne nađete jednog plavog!“ - odmah je počeo vikati s vrata.

Iako naviknuti na njegovu ekscentričnost (i ne samo njegovu u toj ustanovi), pokušali smo uljudnim i smislenim riječima objasniti i kroz redove provući da nemamo vremena za zahebanciju, da nam je ovo zadnja šansa i da je gotovo nemoguće pronaći nekog plavog koji bi baš sada polgao taj ispit, ali čovjek je bio uporan: “Ne zanima me! Nađite plavog ili ništa od ispita! Hoću plavog!“.

U roku od pola sata mahnito smo okrenuli naglavačke cijeli fakultet u potrazi za nekim ko ima plavu kosu i usto ima pravo polagati taj predmet, naravno bez ikakvog uspjeha.
Očajnički u međuvremenu naprežući moždane vijuge, sjetio sam se tek dvojice, od kojih je jedan međutim automatski otpao jer je obitavao u Visokom. Drugi plavušan je već stanovao malko bliže, međutim odranije poznavajući njegovu sklonost opijatima i izrazitu nesklonost ranom ustajanju a još manje humanim akcijama nagovorio sam jednog od drugova u nevolji da ga on nazove.
Nakon nekoliko poziva glas sa druge strane žice udostojio se da digne slušalicu, nakon čega je pozivaoca obasuo obilatim uvredama i psovkama te prekinuo vezu, tako da nam je i ta zadnja prilika propala.

U krajnjem očaju počeli smo bezuspješno obilaziti okolne birtije, kad se napokon na ulici ukazao plavokosi anđeo spasa - jedan od onih vječitih studenata što e poodavno otplesao trideset ljeta i što se jednom godišnje pojavi u fakultetskom bifeu a potom netragom nestane....nakon kraćeg ubjeđivanja, pristao je da u zamjenu za kafu, meso i par piva krene u slučaju pozitivnog ishoda krene s nama na ispit.

Na kraju se pokazalo da čovjek kojeg smo bukvalno pokupili sa ulice ima bolje znanje od nas koji smo se kao za taj ispit pripremali a ustvari tražili sadaku u vidu šestice....lično sam se isprovaljivao kao kreten i na svako profesorovo postavljeno pitanje ispaljivao potpune besmislice, a on mi je nakon svake izgovorene gluposti (umjesto da me odmah obori) pružao ruku, srdačno čestitao i valjao se od smijeha - što je bio njegov uobičajeni dugometražni ritual koji je obično okončavao lijepim željama za više sreće u narednom izvlačenju dobitnih kartica....međutim, ovaj put se smilovao i sve se okončalo kolektivnim happyendom.

Stara garda ruls :ok
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Maja » 21 Nov 2012, 22:08

“Šta je ovo? Svi ste mi crni, neću održati ispit ako ne nađete jednog plavog!“ - odmah je počeo vikati s vrata.
Jao :haha



Hebo sve ako ja već nisam pisala sve o svojim profesorima :hm

Al nema veze.

Nastavnica fizike....sedmi i osmi razred... Ta je imala po jedno oko ispod svake klupe. Nisi nikad mogao prepisati.
I negdje na polugodištu se udala, pa kad je došla u školu svaki prsten koji je dobila je nabila na prste. Meni je glavna zanimacija bila da ih brojim i najčešće bi ih bilo 14, sve po 3 na jednom prstu, nekad...mislim da ih je jednom bilo čak 17.
Ali sve je bubala na pamet, svaku lekciju i onda ako počneš našto svojim riječima, vidiš joj na faci zbunjen izraz. Zagleda se negdje preko tvog ramena i kao da se prisjeća kako ono ide lekcija.
A kad bi pričala uvijek bi zadnju riječ izgovarala do pola. Npr Njutnov za? zakooon... pomnožimo 3 s 10 i dobijemo tri? trideeeseeet. I toliko joj je to prešlo u naviku da je govorila npr...u ponedjeljak ćemo imati ko? kontrolniiiii....

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Maja » 21 Nov 2012, 22:09

PS grano ja sam mislila da će se neki od vas ofarbati u plavo :D.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Krokodil Behko » 21 Nov 2012, 22:18

A po bureke vas nisu slali?
Joooj..Mene je jedan profesor....čega 'no? Ma neki stručni mašinski predmet :misli
Bio sam mu mezimac i padao je jednom sedmično njegov čas pred veliki odmor.
Možda i dva puta. Ne sjećam se tačno. Samo znam da sam cijelih dvadeset minuta imao
na raspolaganju da skoknem do buregdžinice preko puta.. Ma milina. Usput se zapali,
prošeće i sve..jer je škola bila bezmalo pa u centru grada. Čak nisam morao ni da crtam
neki dosadni grafički rad. Uh..grafički rad. :lupa Hamer od pola duluma i cijelo paklo
rapidografa nije mi moglo pomoći.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Dust » 21 Nov 2012, 22:24

Osim straha, trepeta, gomile seljakluka, napuhanosti i malogradjanstine, slabo koji profesor je znao da PREDAJE. Znanje, koje je malo koji imao, se nije prenosilo.

(svaka cast izuzetcima)

Ucenici, studenti s nasih prostora su uvijek bili prisiljeni da sami uce i nauce ono sto se od njih zahtjevalo.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Maja » 21 Nov 2012, 22:27

Slali su i nas Behko. Sjećam se jednom kad je prof. poslala curu iz razreda da joj kupi sendvić i cigare Kent, cura je po povratku pričala kako je vlasnik prodavnice glup, kako joj je umjesto cigara dao keks

Image

A ja sam se ušutjela...ne rekoh da mi je to rođak :rumenko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Krokodil Behko » 21 Nov 2012, 22:31

:plavi

Čuj umjesto cigara - keks?

Možda je rekla samo "kent" pa lik mislio da je to to.
U mojoj školi bila je dobra profesorica marksizma. Nesreća je bila ta da nije predavala
u našem razredu. Pihh! Zvali su je Oliva jer je bila takve konstitucije ali je bila zgodna
a i liberalna. Ma ona je i u kafiće zalazila sa djacima. Pravi član partije :respekt
online

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Katja » 22 Nov 2012, 10:42

Krokodil Behko wrote: Jbt kome je gimnastika zanimljiva?
Ma nemoj... gle njega.
Ja sam bila u mladim gimnastičarkama pa bi ti mogao malo pazit šta pričaš. :123

Maja wrote:...i samo reče: "Rosna livada!"
:plavi




Moja profesorica latinskog kao da je u sebi imala podvojenu ličnost. Bila je stroga i odriješita dok predaje i gleda nas preko onih svojih naočala; a onda bi odjednom, usred predavanja, otišla do prozora, zagledala se negdje u daljinu i uzdahnula: Ah... Ljubaffff.
Baš tako, sa F. :plavi
I to bi bilo to, znali smo da je sat za taj dan gotov. Samo bi stajala tamo sa nekakvim polusmješkom a mi bi počeli međusobno brbljati, ne bi nas niti opomenula. I tako bi svaki drugi-treći sat ona odlazila do prozora: Ljubaffff....

Zbog toga svaki put kad bi se nekoj od cura iz razreda svidio neki dečko, mi bi je sprdali: Ah...ljubafff....

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Maja » 22 Nov 2012, 10:48

Ja i moja prijateljica smo uvijek na času geografije igrali gradova i sela. Profesor nas je pratio, ali nije mu smetalo jer bi to uvijek bilo kad je čas ispitivanja, a ne učenja novog gradiva. I u neka doba ja njemu...profesore, životinja na LJ? On se malo počeša po bradi....ljama! Hvala profesore! :D.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by gejsha » 25 Nov 2012, 19:32

Eh kad se sjetim bivše razrednice iz srednje škole.
Ta je uživala djeleći jedinice, to je jednostavno baš voljela.
I s obzirom da nam je bila razrednica, jedne prilike, krajem polugodišta, počela ona da malo pregledava ocjene.
Krenula redom u dnevniku i došla do jednog momka.
Kaže ona njemu šta je ovo, imaš nekoliko jedinica (čini mi se, nisam sigurna koje je ocjene tačno imao, uglavnom bilo mu je kritično)
Govori on ma imam još vremena da ispravim, onda je ona opet nešto rekla, a on navalio kao može ispravit,
kad se ona dreknu:
Past ćeš!!!
Vidjelo se da joj je bilo drago, a išlo joj na živce što ga ne može ubijediti :D.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests