Pitanja vezana za informatiku

Sve o kompjuterima
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Krokodil Behko » 17 Nov 2014, 09:28

String wrote:nemam pojma...uglavnom napisali su mi da za wi-fi ukucam 2 puta sifru od ADSL-a.
Gdje da ju ukucam, nemam pojma. Ja nemam opciju "disconnect" jer mi je modem konfigurisan da stalno budem spojen cim se sistem podigne.
Za opciju disconnect je lako. Samo ištekaš ADSL kabal iz modema.
Ne preciziraš, da li si instalirao router na taj novi modem. Garant je tu negdje zapelo. Kad kažem instalirao, onda ne mislim samo ubaciti kabal u port :D
online

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by gospođa Brams » 21 Nov 2014, 19:04

Ima li netko ideju u čemu bi mogao biti problem ako mi se kompjuter (XP) ne želi bootati u safe modu? Htjela sam ući u safe mode da isključim simple file sharing za jedan file (budući da na XP home se to ne može u normalnom modu), i kada pokušam ući u safe mode samo mi izlista sve drivere i to je to, tako stoji deset minuta i neće dalje, i onda ga resetiram i normalno se boota kad odem na Start windows normally :cudi ali Safe mode neće i neće
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Lebowski » 21 Nov 2014, 21:07

Probaj skinuti ovo i pokrenuti odgovarajući "key".. u zavisnosti koji je Service Pack.

http://www.didierstevens.com/files/data/SafeBoot.zip
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by gospođa Brams » 21 Nov 2014, 21:20

Pročitala sam malo o tome prije nego što sam skinula, piše da to može biti zbog virusa :zid Ništa prvo ću skenirati kompjuter pa ću probati s tim
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

reha69
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 439
Joined: 05 May 2012, 20:48
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by reha69 » 21 Nov 2014, 21:43

Jedan od razloga zasto nece da boota safe mod je virus i greska u samom modu odnosno tim driverima koje pokrece u sigurnom modu.
Ja nemogu svoj laptop pokrenuti sa F8 i da mi pokaze boot opciju.Nego idem u windows i direktorij Run-msconfig-boot i tu postavim da mi se boota safe mod poslije cega ide odma restart racunara.Ako nece i to onda idi s nekim alatom da popravis tu gresku u safe mod(kao ovaj alat od Lebowskog).A moze i ovaj alat da popravi safe mod http://www.insofter.com/download/70185/ ... 920465558e
Image

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by gospođa Brams » 23 Nov 2014, 15:23

Mislim da je kod mene do nekih drivera, jer mi ne fale te datoteke za bootanje safe modea u registryju, i nikakvih virusa ne nalazim.
Meni sa F8 ponudi normalno safe mode, safe mode with networking itd. i mogu odabrati što želim ali nakon listanja drivera jednostavno tako stoji...
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Elfudin
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 629
Joined: 19 Nov 2014, 22:54
Location: Rajvosa
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Elfudin » 23 Nov 2014, 15:44

Izgleda da ti je instalcija windowsa prilicno korumprina, xp nije vise podrzan tako da je trenutno najnesigruniji operativni sistem, mozes probati da skeniras sistem sa malwarebytesom, jer on otkriva vise od obicnog antivirusa:

https://www.malwarebytes.org/mwb-download/

Ako ni to ne pomogne, sprzi na cd/dvd neki linux live-cd, koji ti omogucava da koristis linux bez instalcije na hard disk. Znaci iz linux ces moci pristupiti fajlovima na xp (ntfs) particiji i kopirat bitne fajlove na usb stik ili eksterni hdd. Posto linux prepoznaje windows fajlove, a obrunut scenario nije izvodljiv. Znaci uz pomoc linuxa spasis bitne fajlove i uradis novu, cistu instalaciju xp-a ili windows 7/8.1 ako imas dovljono jak hardware.

Ovaj alat otkriva da li je sistem kompatibilan za windows 7:
http://www.microsoft.com/en-us/download ... aspx?id=20

Ovaj alat otkriva da li je sistem kompatibilan za windows 8/8.1:
http://windows.microsoft.com/en-us/wind ... online-faq

Sto se tice linux live cd-a, evo download link za Mint 17, preporucio bi torrent download;
http://www.linuxmint.com/edition.php?id=157
Horde Zla 1987

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by gospođa Brams » 23 Nov 2014, 15:53

Imam taj Malwarebytes pa ću i s njim skenirati.
Mislim pristup safe modeu nije mi baš pitanje života i smrti, ali ne mogu instalirati jednu igru bez da onemogućim taj simple file sharing, no radije ću se ja strpiti još malo dok ne kupim novi laptop, budući da mi je ovaj kompjuter već malo stariji i nisam baš zadovoljna njime, pa ću nabavit eksterni hard i na njega si pohranit sve šta mi je bitno s ovog kompjutera a na laptopu jednostavno krenut ispočetka sa Windows 7.
Koliko god mi je XP drag, ide mi na živce. I jedva čekam da ga se riješim.
Mislim da nema smisla da sedmicu instaliram na ovom kompjuteru iako je imam na CD-u, jednostavno je taj hardware previše zastario.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Elfudin
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 629
Joined: 19 Nov 2014, 22:54
Location: Rajvosa
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Elfudin » 23 Nov 2014, 16:07

Ako je rijec o dosta starijem racunru mozda neka laksa linux distra? Linux skoro i da nema virusa, malo je postrebno vremena za navikavanje ali ako je racunar namjenjen za surfanje web-a, muziku i filmove linux je sasvim dobar. Jedni za igre je malo teze sa linuxom zbog nedostatka odgovarajucih drajvera, ali se i tu situcaija poboljsava.

http://www.linuxzasve.com/lubuntu-14-04 ... irtualboxu

Dvije hardverski veoma nezahtjevne distre:

http://lubuntu.net/

http://puppylinux.org/main/Overview%20a ... tarted.htm
Horde Zla 1987

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Lebowski » 23 Nov 2014, 16:38

Brže će joj osmica raditi nego taj linux.. garantujem.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by gospođa Brams » 23 Nov 2014, 16:47

Joj, samo ne osmicu.

Nemam se volje bakćat s ovim kompjuterom u toj mjeri da instaliram novi OS, a šta ću s Linuxom, jel uopće tamo mogu igrat nešto što je napravljeno za Windowse?

Ovaj moj kompjuter me stvarno oduševljava iz dana u dan, sve je počelo kad sam htjela registrirat jedan .dll file koji mi iz nekog razloga nedostaje na kompjuteru, a treba mi da instaliram jednu igru.
Aj to me nije iznenadilo što neće, ali da se neće bootat u safe modeu :zid
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

reha69
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 439
Joined: 05 May 2012, 20:48
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by reha69 » 23 Nov 2014, 18:18

gospođa Brams wrote: Ovaj moj kompjuter me stvarno oduševljava iz dana u dan, sve je počelo kad sam htjela registrirat jedan .dll file koji mi iz nekog razloga nedostaje na kompjuteru, a treba mi da instaliram jednu igru.
Aj to me nije iznenadilo što neće, ali da se neće bootat u safe modeu :zid
Sto odma nekazes sta te zeza.Jer evo tiprogram koji rjesava nedostajuce dll fileove.
A za safe mod sto nece 100% sam siguran da je rijec o nekom driveru koji koci pokretanje safe moda.To isto mozes rijesiti da skines Hiren`s DVD i on na sebi ima mini windows xp i windos 7 i mozes tako doci do svojih fileova ali najbolje ti je ovo rjesenje sa ovim dll fixerom.
DLL-FiLes Fixer v3.1.81.2919
http://uploaded.net/file/7ccjfdnu/sHaRe ... 812919.rar
Image

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by STrendzer » 23 Nov 2014, 19:19

reha drug,danas odem na staru adresu,tamo ima wifi kablovski(unitymedia) prijavljen sam tamo i preko routera i modema-ali nema laptop konekciju i gotovo,nakon dugo vremena nekako sredim da imam konekciju ali nece ni jedan browser da otvori bilo koju stranicu..???

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Pasaga » 23 Nov 2014, 19:24

:ruke ....pozzz drugu Rehi..... :pivo
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

reha69
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 439
Joined: 05 May 2012, 20:48
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by reha69 » 23 Nov 2014, 20:17

camargue wrote:reha drug,danas odem na staru adresu,tamo ima wifi kablovski(unitymedia) prijavljen sam tamo i preko routera i modema-ali nema laptop konekciju i gotovo,nakon dugo vremena nekako sredim da imam konekciju ali nece ni jedan browser da otvori bilo koju stranicu..???
Nemas dobar driver wifi i najvjerovatnije si otvorio konekciju kao access point.I za to ti pokazuje da imas otvorenu konekciju a nije to to.
Najvjerovatnije ti je windows xp na laptopu jer ako je windows 7 ili 8 oni odma imaju driver wifi i konekciju.
Moraces u opcijama drivera namjestiti da bude internet access a ne access point.Ili ako nije to onda update driver odradi.
Pasaga wrote::ruke ....pozzz drugu Rehi..... :pivo
Pozdrav drug
Image

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by STrendzer » 24 Nov 2014, 19:49

hvala druh reha na odgovoru-mada nisam bogzna sta posebno skuzio od svega toga..
imam windows 7 home premium,toliko znam,ne znam u vezi tog drivera,mislim da niej to problem jer cim sma dosoa ovdje gdje sma sad bez problema se konektovo-ama bas bez ikkave frke...
e sad objasni mi kako se sredjuju one opcije sto si nabrojao ako hoces...hvala :ok

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by gospođa Brams » 24 Nov 2014, 19:56

reha69 wrote:
gospođa Brams wrote: Ovaj moj kompjuter me stvarno oduševljava iz dana u dan, sve je počelo kad sam htjela registrirat jedan .dll file koji mi iz nekog razloga nedostaje na kompjuteru, a treba mi da instaliram jednu igru.
Aj to me nije iznenadilo što neće, ali da se neće bootat u safe modeu :zid
Sto odma nekazes sta te zeza.Jer evo tiprogram koji rjesava nedostajuce dll fileove.
A za safe mod sto nece 100% sam siguran da je rijec o nekom driveru koji koci pokretanje safe moda.To isto mozes rijesiti da skines Hiren`s DVD i on na sebi ima mini windows xp i windos 7 i mozes tako doci do svojih fileova ali najbolje ti je ovo rjesenje sa ovim dll fixerom.
DLL-FiLes Fixer v3.1.81.2919
http://uploaded.net/file/7ccjfdnu/sHaRe ... 812919.rar
Hvala ti na savjetu ali nažalost sam već bila skinula taj fixer i nije mi pomogao.
Pa sam na kraju sama skinula taj podatak koji nedostaje (konkretno ISDone.dll) i ubacila ga u odgovarajući folder, eh onda sam išla na run-cmd i tamo ga kao registrirati i onda kaže da ne mogu. Pa sam malo čitala o tome i može biti problem u vlasništvu nad tim fileom, a da to promijenim trebam jedan izbornik u opcijama koji se neće pojaviti ako je uključeno simple file sharing, a to mogu isključiti na XP Home samo u Safe mode-u.
Mislim možda zbog nekog drugog razloga ne mogu registrirati taj .dll file ali to je jedino što sam našla kao moguće rješenje...a nažalost u safe mode ne mogu :place
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Elfudin
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 629
Joined: 19 Nov 2014, 22:54
Location: Rajvosa
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Elfudin » 24 Nov 2014, 23:47

Problem je sljedeci; jaranica mi ima ovaj laptop (http://www.toshiba.rs/laptops/satellite ... 50d-a-10x/ ) i ima problema sa uparivanjem bluetooh slusalica, koristi windows 8.1, ja sam sinoc gledo po forumima i pise da se pritisne fn i f8 da se ukljuci bluetooth, radio sam i screenshare preko skypa, gledao u device manage da nema unknown devices, onda u control panel nema bluetooth ikonice niti ima bluetooth adaptera u network and sharing centru, naso sam joj od toshibe driver stack kaze nakon restarta ima ikona za bluetooth ali kaze da sotware nije podrzan, gledo sam i na dosta foruma ima ljudi sa istim problemom. Sta bi jos moglo da se pokusa? reko sam joj da sa f2 proba da vidi u bios-u da nije mozda bluetooth tu disablovan, htjela je konektuje acme bezicne slusalice, na laptop. Slisalice su ispravne jer ih se mogu upariti sa telefonom. Da li nadogradnja bios-a jedino preostalo rijesenje?
Horde Zla 1987

reha69
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 439
Joined: 05 May 2012, 20:48
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by reha69 » 25 Nov 2014, 14:57

Elfudin wrote:Problem je sljedeci; jaranica mi ima ovaj laptop (http://www.toshiba.rs/laptops/satellite ... 50d-a-10x/ ) i ima problema sa uparivanjem bluetooh slusalica, koristi windows 8.1, ja sam sinoc gledo po forumima i pise da se pritisne fn i f8 da se ukljuci bluetooth, radio sam i screenshare preko skypa, gledao u device manage da nema unknown devices, onda u control panel nema bluetooth ikonice niti ima bluetooth adaptera u network and sharing centru, naso sam joj od toshibe driver stack kaze nakon restarta ima ikona za bluetooth ali kaze da sotware nije podrzan, gledo sam i na dosta foruma ima ljudi sa istim problemom. Sta bi jos moglo da se pokusa? reko sam joj da sa f2 proba da vidi u bios-u da nije mozda bluetooth tu disablovan, htjela je konektuje acme bezicne slusalice, na laptop. Slisalice su ispravne jer ih se mogu upariti sa telefonom. Da li nadogradnja bios-a jedino preostalo rijesenje?
Ako ima instalisan Windows 8.1 32 bit nema drivera za njega.Jer i kod mene je isti problem mada je moj laptop Asus X55A i njegov originalni sistem je Windows 7 i za njega ima driver 32-64 bit ali za Windows 8.1 32 bit nema,ali za 64 bita ima i radi bez problema,Kad instalisem za 64 bitni driver sve odradi bez problema ali ga nema nigdje osim u pretrazi i kad kliknem na ikonu nista se ne desi.Ovo su njeni driveri za Windows 8.1 64 bita http://www.notebook-driver.com/toshiba/ ... r-utility/
Image

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by gospođa Brams » 25 Nov 2014, 23:39

Salahuddin wrote:Brams, kako sve procitah, ne mogu da pomislim ni na sta drugo nego koruptiranu instalaciju windowsa. Da sam na tvom mjestu, skinuo bih ono sto mi treba i uradio ponovo instalaciju 7-ce. Ili, kao sto sam ja uradio na svom laptopu, mozez da instaliras ovaj novi 10 (windows technical preview).

Inace, kako si? :srce
Rekla sam već da mi se ne da instalirati novi OS, a i mislim da nema smisla, drugo da je hardware noviji... igru sam nekako uspjela instalirat unatoč svim problemima :D

Znaš sve :pusa
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

Post Reply

Return to “Hardware & Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests