Pitanja vezana za informatiku

Sve o kompjuterima
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Krokodil Behko » 30 Mar 2016, 01:01

Bla wrote:
Krokodil Behko wrote: E sad da vidimo, da li sam bio u vupra, kad sam rekao da zaostajemo :hm
Kad na Piku ukucam laptop DDR4, ne izbaci mi ništa
Možda samo zaostaje tvoj način da nešto dokažeš. :D.

Odeš npr. na kategoriju Kompjuteri pa na Laptopi, pa kažeš sortiraj po (cijeni najvišoj)
pa prebroj :oo

http://www.olx.ba/pretraga?kategorija=3 ... _po=cijena

Jer kao što ćeš da vidiš u detaljima laptopa rijetko gdje da ćeš naći tip RAM-a, nego samo količinu
pa ti je samim tim upit i faličan i ne daje željene rezultate.

Svaka ti eto čast, za način pretrage, a svaka čast i prosječnom građaninu, ako on ovo može kupiti, a ne može. Nisam ni tvrdio, negdje gore iznad, da nema zato što nema, nego zato što nemamo para. Ja ne znam nikog ko će dati 5000 maraka za laptop, a vjerovatno ih i ti možeš prebrojati na prste ruke, osim ako su oko tebe samo neke hadžije :cudi
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Bla » 30 Mar 2016, 01:02

Opet pogrešno zaključuješ. Govorim samo da ćeš nove stvari naći pri vrhu a ne pri dnu.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Krokodil Behko » 30 Mar 2016, 01:11

Dobro, fala. Evo, na dobrom sam putu da i ja imam DDR4, tačnije, na pola puta, a i to je nešto.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Bla » 30 Mar 2016, 19:55

Gorićeš i za pomisao :zao
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Notos » 31 Mar 2016, 08:41

Krokodil Behko wrote: Svaka ti eto čast, za način pretrage, a svaka čast i prosječnom građaninu, ako on ovo može kupiti, a ne može. Nisam ni tvrdio, negdje gore iznad, da nema zato što nema, nego zato što nemamo para. Ja ne znam nikog ko će dati 5000 maraka za laptop, a vjerovatno ih i ti možeš prebrojati na prste ruke, osim ako su oko tebe samo neke hadžije :cudi
Čisto sumnjam da će koji hadžija dat 5k KM za laptop.. možda ako im ko podvali kakav sa 1TB DDR5 RAMa. :bali

Laptopi u toj klasi cijene.. to je nešto kao npr. Macbook retina 15" i iznad.. su radne mašine i kupit će neko ko treba takvu radnu mašinu. Nevjerujem da će neko dat tu lovu da se može hvalit sa tim.. za to imaju gluposti ko telefoni i sl.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Krokodil Behko » 31 Mar 2016, 10:12

Notos wrote:
Krokodil Behko wrote: Svaka ti eto čast, za način pretrage, a svaka čast i prosječnom građaninu, ako on ovo može kupiti, a ne može. Nisam ni tvrdio, negdje gore iznad, da nema zato što nema, nego zato što nemamo para. Ja ne znam nikog ko će dati 5000 maraka za laptop, a vjerovatno ih i ti možeš prebrojati na prste ruke, osim ako su oko tebe samo neke hadžije :cudi
Čisto sumnjam da će koji hadžija dat 5k KM za laptop.. možda ako im ko podvali kakav sa 1TB DDR5 RAMa. :bali

Laptopi u toj klasi cijene.. to je nešto kao npr. Macbook retina 15" i iznad.. su radne mašine i kupit će neko ko treba takvu radnu mašinu. Nevjerujem da će neko dat tu lovu da se može hvalit sa tim.. za to imaju gluposti ko telefoni i sl.
Kladim se da se zmaj od "radne mašine" može konfigurirati za 1.5k i to da ne bude manji od 17"
online

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Notos » 31 Mar 2016, 11:40

Krokodil Behko wrote:
Notos wrote:
Krokodil Behko wrote: Svaka ti eto čast, za način pretrage, a svaka čast i prosječnom građaninu, ako on ovo može kupiti, a ne može. Nisam ni tvrdio, negdje gore iznad, da nema zato što nema, nego zato što nemamo para. Ja ne znam nikog ko će dati 5000 maraka za laptop, a vjerovatno ih i ti možeš prebrojati na prste ruke, osim ako su oko tebe samo neke hadžije :cudi
Čisto sumnjam da će koji hadžija dat 5k KM za laptop.. možda ako im ko podvali kakav sa 1TB DDR5 RAMa. :bali

Laptopi u toj klasi cijene.. to je nešto kao npr. Macbook retina 15" i iznad.. su radne mašine i kupit će neko ko treba takvu radnu mašinu. Nevjerujem da će neko dat tu lovu da se može hvalit sa tim.. za to imaju gluposti ko telefoni i sl.
Kladim se da se zmaj od "radne mašine" može konfigurirati za 1.5k i to da ne bude manji od 17"
Nemožeš nać ništa sa dobrim displayom ispod 2,5k KM! To ti garantujem. Tu mislim na IPS sa min 150dpi rezolucijom da može min kompletan sRGB korektno prikazat. Eventualno sa manjim.. 12" displayom.. 2k-2.2k KM, al za 1500 KM možeš nać samo multimedija mašine za kućnu upotrebu. zato ti i kažem.. 5k KM nije puno za profesionalni laptop iz tog pogleda. Za kućnu upotrebu sigurno jest.

User avatar
satnik alberto bertorelli
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 356
Joined: 24 Apr 2016, 20:42
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by satnik alberto bertorelli » 25 Apr 2016, 18:38

iman problema s lapom i to kad je ištekan iz struje triba mu ajme da otvori stranicu, užas, milijun puta sporiji nego kad je na punjenju. u čemu je fora jer nevidin nikakvu poveznicu?

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Bla » 25 Apr 2016, 18:42

Koji operativni sistem?
Obično mnogi predefinišu sistemski da rade sa smanjenim resursima kada su na bateriji radi uštede iste pa je vjerovatno to razlog.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
satnik alberto bertorelli
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 356
Joined: 24 Apr 2016, 20:42
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by satnik alberto bertorelli » 25 Apr 2016, 18:48

Bla wrote:Koji operativni sistem?
Obično mnogi predefinišu sistemski da rade sa smanjenim resursima kada su na bateriji radi uštede iste pa je vjerovatno to razlog.
da namistija san nekakvu štednju, smanji se svjetlost itd. misliš da te postavke smetaju?

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Bla » 25 Apr 2016, 18:49

Pa to ti ujedno i smanji performanse računara. Ništa te ne košta da probaš pa vrati kako je bilo. ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
satnik alberto bertorelli
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 356
Joined: 24 Apr 2016, 20:42
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by satnik alberto bertorelli » 25 Apr 2016, 18:59

blablabla pa ti si prava pametnica, thanks :cool

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Krokodil Behko » 03 Jun 2016, 11:07

Čini mi se da imam ozbiljan problem s laptopom. U zadnje vrijeme ili kad ga upalim ili kad ga gasim, zabrekće ko traktor, vibrira i to potraje desetak sekundi. Zna li neko šta bi moglo biti?
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Bla » 03 Jun 2016, 11:18

U momentu paljenja/gašenja računara software koji upravlja brzinom obrtaja ventilatora nije aktivan i u tim momentima isti obično rade na maksimalnom broju obrtaja. Tako da miriše na to da je vjerovatno ventilator oštećen ili prljav i slično.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Krokodil Behko » 03 Jun 2016, 11:26

E hvala. I sam sam pomislio da ne bi bilo loše da se malo počisti, ali eto, ipak da priupitam. Naravno, po mojim mjerilima svijeta i svega na svijetu, tarifa od 20 KM, da mi to uradi "stručna osoba" (priučeni likovi) je previsokka, pa tako da ću to riješiti sam.

Btw, ovdje na kraju svijeta, ljudi u cjenovnik istakli:

Ugradnja antivirusa u komp
Instaliranje ostalih programa
Razvođenje wi fi po kući :sok :valja
Ko da je to struja, pa treba kablove razvoditi

Pa gdje nađu takve seljake pobogu?

Inače, po njihovim cjenovnicima, odustajem od nabavke nove/polovne centralne, jer za tolik para mogu kupiti laptop sa istim performansima. Tu bar dobijem i display, ne treba sto kablova, a o praktičnosti da i ne govorim.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Bla » 03 Jun 2016, 11:36

Teško da je laptop istih performansi jednake cijene. :cudi
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Mutevelija » 03 Jun 2016, 12:35

satnik alberto bertorelli wrote:blablabla pa ti si prava pametnica, thanks :cool
Bla bla je muško :DD :DD :DD :D.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 03 Jun 2016, 16:36

Konfigurirao sam racunalo koje zelim kupiti. Kako vam se cini moja konfiguracija? Ako imate neki prijedlog, kritiku ili sugestiju, dobro bi mi dosla.

Image

Image

Image

Image

Cijena je: 781,20 € + 14,90 € postarina.

U planu je skinuti i instalirati Windows 10 Pro.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Krokodil Behko » 03 Jun 2016, 20:46

Bla wrote:Teško da je laptop istih performansi jednake cijene. :cudi

Bgm jeste, bar približno. Očito nisi podugo rovio po ovom informatičkom buvljaku, gdje ja obično zalazim :valja

Evo ti par primjera.
Izostavimo one prastare centralne jedinice sa monojezgrenim procesorima i cijelih 80 GB na HDD-

Držimo se nečeg iole upotrebljivog, sa dual procesorom i minimum 2 GB RAM i da je zbor na HDD trocifren. Uzmimo i grafiku u obzir.

Ovo u mojoj opštini, da napomenem. Znam ja da ja u SA mogu nabaviti centralnu jeftinije ali ko će se zajebavati i vucarati je.

Evo tog lika, prodaje centralnu za 189 maraka.

Osnovni specs

Image

Pomena vrijedan samo procesor.

A za istih tih 189 maraka laptop Fujitsu siemens

Image

A ima i detaljna napomena.
Ne piše koji je to duo procesor ali proguglao sam i trebao bi biti 2x2.2

Image

Sad ako uzmem u obzir da kad kupim laptop, dobijem i display, tastaturu, plus zgodnije je na laptopu.. jbg :cudi
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Bla » 03 Jun 2016, 22:34

Oglasi o smeću nemaju nikakve veze s mojom tvrdnjom, to je isto kao da govoriš da je Porsche jeftiniji od Golfa dvice zato što ti ga je neko poklonio. :oo
Ne može isto koštati laptop i desktop jednakih, sa naglaskom na jednakih, performansi. Mora biti skuplji. A kada bi se teoretski približio, jer se praktično ne može ni približiti high end desktopima, laptop bi morao koštati jedno pravo bogatstvo.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Hardware & Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests