Pitanja vezana za informatiku

Sve o kompjuterima
User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 12 May 2013, 14:05

Hvala.

Za mene je bitno da mi je racunar dovoljno brz za otvaranje slika od +30MB u programu (za obradu). Veca rezolucija slike blokira ili usporava rad u programu/Photoshopu. Moje slike imaju 30MB (ponekad i vise)...

Za ove SSD diskove, skupe, u cemu je fora u usporedbi sa Western Digital 1TB WD10JPVT SATA2 2.5?

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Blackhawk » 12 May 2013, 15:50

Zato sto se ssd diskovi prave iskljucivo za sisteme i ne koriste se kao arhiva... I dosta su brzi sa radom u usporedbi sa ovim obicnim.. Znaci windows ti se dosta brze podize i rad sa njim je brzi..

Sto se tice tvog zahtjeva, posto radis stim programima za obradu slika, tebi je dosta bitna i graficka karta i koliko je sama ona brza i dobra.. Ne znam kakvu ti imas, ali grafika ti nosi vecinu tog sto tebi treba.. Igrice, obrade videa, obrade slika, sve to zahtjeva malo bolje i skuplje graficke karte..

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 12 May 2013, 16:07

Blackhawk wrote:Zato sto se ssd diskovi prave iskljucivo za sisteme i ne koriste se kao arhiva... I dosta su brzi sa radom u usporedbi sa ovim obicnim.. Znaci windows ti se dosta brze podize i rad sa njim je brzi..

Sto se tice tvog zahtjeva, posto radis stim programima za obradu slika, tebi je dosta bitna i graficka karta i koliko je sama ona brza i dobra.. Ne znam kakvu ti imas, ali grafika ti nosi vecinu tog sto tebi treba.. Igrice, obrade videa, obrade slika, sve to zahtjeva malo bolje i skuplje graficke karte..
Jos jednom hvala. Postaje mi malko jasnije.

Graficka mi je Nvidia Quadro FX1700, 512MB GDDR2.

reha69
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 439
Joined: 05 May 2012, 20:48
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by reha69 » 12 May 2013, 16:08

Kao sto kaze Blackhawk za tvoje prohtjeve najbitnija ti je graficka karta i radna memorija jer ti kao sto vidim radis i izradzujes digitalne fotografije.
A sto se tice HDD dovoljan ti je bilo koji po meni WD hdd koje i sam koristim i jednostavno naj izdrzljiviji su sto se tice kvalitete bad sectora koji se pojavljuju dugom upotrebom istih diskova.
Evo ti oficielna stranica pa usporedi sebi jer naravno tebi treba i veca kolicina memorije u njemu..
http://store.westerndigital.com/store/w ... D.13094900
Image

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 12 May 2013, 16:14

Iako sam trenutno neodlucan, nasao sam sebi diskove u uzem izboru:

1) Western Digital VelociRaptor (WD1000DHTZ), 1 TByte, cijena je 200 €
2) Seagate Barracuda 7200.14 (ST3000DM001), 3 TByte, cijena je 110 €
3) 256GB CRUCIAL m4 SSD (CT256M4SSD2), 256GB, cijena je 160 €

ili

povoljnija cijena:

4) WD Caviar Green 1TB, SATA 6Gb/s (WD10EZRX), 60 €

Jesam li na dobrom putu?

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20666 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Rum » 12 May 2013, 16:31

Koji god da uzmes neces pogresiti :djed graficka ti treba

ova je graficka za tebe samo su poskupe ali za foto i video obradu vrh PNY Quadro 4000, PCI-E x16, 2GB GDDR5, DP, bulk
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 12 May 2013, 16:36

Rum wrote:Koji god da uzmes neces pogresiti :djed graficka ti treba

ova je graficka za tebe samo su poskupe ali za foto i video obradu vrh PNY Quadro 4000, PCI-E x16, 2GB GDDR5, DP, bulk
Rum,
mislis li na ove gore diskove na popisu*?

Tja, ovu graficku: Nvidia Quadro FX1700, 512MB GDDR2, imam od 9/2009 (platio je 550 €). S njom je sve u redu.




_________________
*Koji god da uzmes neces pogresiti

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20666 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Rum » 12 May 2013, 16:41

Da ali evo da bezveze ne bacas pare kupi ovaj sasvim dovoljan za tebe , WD Caviar Green 1TB, SATA 6Gb/s (WD10EZRX), 60 € , naprimjer ovaj je 1) Western Digital VelociRaptor (WD1000DHTZ), 1 TByte, cijena je 200 € a ta tvoja grafickakod nas kosta 80 km za 200 eura tih od diska mozes kupiti graficku mrak i vidjeces bolje performanse nego sa tim diskom :djed
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 12 May 2013, 16:51

Rum wrote:Da ali evo da bezveze ne bacas pare kupi ovaj sasvim dovoljan za tebe , WD Caviar Green 1TB, SATA 6Gb/s (WD10EZRX), 60 € , naprimjer ovaj je 1) Western Digital VelociRaptor (WD1000DHTZ), 1 TByte, cijena je 200 € a ta tvoja grafickakod nas kosta 80 km za 200 eura tih od diska mozes kupiti graficku mrak i vidjeces bolje performanse nego sa tim diskom :djed
Da li je to ova graficka: http://www.heise.de/preisvergleich/pny- ... 55321.html

Cijena je tu negdje 550 €. :jonas

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20666 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Rum » 12 May 2013, 17:07

Da to je ta jeste poskupa :djed
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 12 May 2013, 21:38

Hvala vam dobri ljudi,
samo da kazem da sam upravo online narucio tvrdi disk. I to: Western Digital WDBAAZ0010HNC Caviar Black 1000 GB

Image

Po cijeni od 92,89€.

Sluzit ce mi kao sustavni tvrdi disk, a ovaj cu (koji mi sad radi) koristiti kao arhivu. :jupi

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20666 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Rum » 12 May 2013, 22:12

:ok neka je sa srecom
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 12 May 2013, 22:24

Rum wrote::ok neka je sa srecom
U svakom slucaju bolji je od ovog moga (koji sad radi). Ima petogodišnju garanciju. :srce

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Blackhawk » 14 May 2013, 20:02

Pitanje za reha69, posto vidim da i on koristi windows 8 i pretpostavljam piratsku verziju..
Naime ja sam instalirao i sve odlicno fercera osim jedne stvari, a to je da mi se nekad pri dizanju sistema samo pojavi crni ekran, taman u onom trenutku kad treba prikazati START izbornik (naravno ovaj novi u 8).. I kad ugasim comp i upalim onda normalno se podigne..
Ovo mi se ne desava uvijek, nego vecinom ako je comp duze ugasen..
Da li ti se nesto slicno desavalo, ili tebi radi bez problema.. Ja koliko sam googlao nesto je kao do nekih grafickih karti, ali ja sam 2 promjenio i na obe je bilo isto... A rjesenja bas nisam nasao..

reha69
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 439
Joined: 05 May 2012, 20:48
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by reha69 » 14 May 2013, 21:45

Kod mene radi bezprijekorno i na laptop i na desktop racunar.Sistem se podize za par sekundi i koristim njegov originalni start meni koji dolazi uz windows 8 a ne onaj dodatak sto se naknadno skida kao naprimjer takozvani start8 ili nesto slicno.
Kao sto si sam pretpostavio moze biti i do graficke karte odnosno do njenog drivera.Kad dignem sistem neskidam i neinstalisem novi driver graficke jer nema potreba kad i ovaj uz instalacioni win 8 driver je dobar i nemam problema.Ti bi trebao probati sa driver sweeper programom uninstalisati drivere grafe i naci originalne drivere za svoju grafu.A ako si to vec radio probaj sa nekim starijim driverima graficke odraditi jer novi znaju zezati jer nisu do kraja obradzeni.I koristim win8 od ovog uploadera sa warezbb http://www.warez-bb.org/viewtopic.php?t=15950523
Image

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Blackhawk » 14 May 2013, 21:50

Nemam acc na warezu, ja sam skinuo preko torrenta.. windows 8 pro with media center.. Ovaj media centar sam slao njima mail i dobio kod i tako registrovao i njega.. Ali i prije toga me zezalo to..
Pisu neki da bi moglo biti i do avasta... ali probam to sa driverima.. pa kasnije vidjeti.

Jel moze ovaj Driver Sweeper v3.2.0 Portable i sta tacno taj program radi? nisam se susreco sa njim.. Brise drivere ili ??

reha69
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 439
Joined: 05 May 2012, 20:48
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by reha69 » 14 May 2013, 22:02

Da driver sweeper brise driver, tvoj instalisani driver i njegove tragove ,poslije trazi restart i racunar radi bez drivera grafe a ti instalises ponovo novi driver.
Moze i taj driver ali evo sa zvanicne njegove stranice. http://www.guru3d.com/content_page/guru ... eeper.html
Image

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by POSAVLJAK » 14 May 2013, 22:12

Al vi to rasturate ebote. Ja ne znam čak ni sistem podić. Jednom mi bio pao sistem i dva ebena dana sam čekao da mi ga čovjek podigne, valjda ima posla ili je htjeo naplatit mi više. uglavnom, odnio sam mu svoje neke cd-ove i odgulio me za 30 marki. A kako sad vidim reha veli da to ide za par sekundi. Pa kako pobogu? Kad zapravo trebam znat kad trebam podihnut sistem, nešto mi u zadnje vrijeme počeo komp malo bagovat, jel to vrijeme ili?

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Blackhawk » 14 May 2013, 22:24

Instalacija sistema traje oko sat vremena... Mozda manje, al sa driverima i svim ostalim sat je prosjek.. Opet zavisi od brzine racunara..
Ovo sto reha govori to je podizanje sistema kod paljenja racunara da se upali comp tj digne sistem za par sekundi.. i to i jeste tako sa win 8..

A kad vrijeme.. Pa kad sporo se dize, dosta sporo radi comp. ali opet se moze pokusat nekim drugim nacinom, recimo ccleaner ili neki drugi programcic pa pocistiti ga i obrisati nepotrebno.. Ako to ne pomaze onda vrijeme za obnoviti..

Sto se tice ovog mog. neke drivere sam obrisao, ali nista se nije promjenilo.. Radi normalno za sat, 2 put restart i upalio se normalno... Vidjet sutra ujutro kad budem palio hoce li od prve :)
A reha, mozes li izvuci download link sa tog wareza, direktni koji bi poceo skidanje odmah ?? Da skinem taj win 8 pa mozda bi pokusao poslije promjenit..
I da, kod mene je 64 bitni..

reha69
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 439
Joined: 05 May 2012, 20:48
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by reha69 » 14 May 2013, 22:29

A cim baguje prvo ga treba malo ocistiti od pretrazivanja i kolacica sto se nakupe po browserima i ostalim direktorijuma racunara.Koristim Advanced system care program za odrzavanje racunara i Ccleaner.
Ali kad vidim da se nesto zestoko zakaci na racunar onda ide obaranje sistema i tako to.
Sto se tice dizanja sistema tu se nema sta puno reci jer imas par koraka odraditi i to je to.
Prvo trebas nauciti rad u svom biosu gdje stimas prioritetni boot a to je tvoj DVD citac da bude prioritenti da direktno kad palis racunar da prepozna tvoj DVD koji si ubacio u racunar.I onda sve ostalo je jednostavno sve ti pise i laik bi to znao odraditi jer se nema tu sta neznati jer te sve pita i svaki potez je jednostavan.
Kod nekih racunara po defaultu je namjesteno da cita instalacioni DVD.Znaci ubaci windows DVD i probaj instalaciju i obavezno gdje te bude pitalo da odradis format sistemske particije odradi format i nastavi dalje.
Image

Post Reply

Return to “Hardware & Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests