Pitanja vezana za informatiku

Sve o kompjuterima
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Krokodil Behko » 18 Mar 2016, 23:22

Jonas wrote:
Krokodil Behko wrote:Ne moraš čekati Bla, to čak i ja vezista vidim, da je tu pažnje vrijedan samo procesor :ooo
Pa evo, moj laptop po svim ostalim parametrima, jači od toga.
Problem je to povezati, tj. sve (cijeli racunar) kontabilno konfigurirati.
Kupi centralnu, a to prodaj. Nađi servis koji će ti to uzeti u račun, mada bgm, to je zastarjelo i za BH tržište, osim procesora, jer je jak, s tim da kao što si vidio na onom linku i ovdje praše quadcore procesori za malo para.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Bla » 18 Mar 2016, 23:52

Jonas wrote:PS: Da li je to sesta generacija? Intel procesori sa brojem 6.
Ukratko to je šesta generacija procesora koji nose oznake modela koje počinju sa nekim od prefiksa Core i3, Core i5 i Core i7. (Recimo da datiraju od 2010. pa na ovamo)

Prva generacija je imala oznake modela sa 3 cifre npr. Core i5-680
Svaka sljedeća generacija je dobila još jednu cifru u oznaci modela koja je ide ispred te tri cifre. Npr. Core i5-2500K (Neki procesori imaju i sufiks koji označava tržišnu nišu kojoj je namijenjen, tipa za laptope, high end desktope, embeded uređaje itd.)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 19 Mar 2016, 13:53

Hvala.

Samo da kazem sa dam rijesio ovaj svoj problem oko maticne. Nije ni bila defekt kao sto mi je specijalista u ovom podrucju rekao. Naime, palo mi je na pamet da provjerim RAM memoriju, malo sam kombinirao memoriju i gle, tu se pojavio problem. Jednu karticu od 2GB RAM memorije sam "izvadio" iz slota, i racunar je poceo raditi kao uvijek. Trenutno imam 4GB RAM memorije, a namjeravam kupiti jos 4GB RAM memorije (da dodjem na ukupno 8GB RAM).

A specijalista ... sta reci?

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Bla » 19 Mar 2016, 21:53

A jesi li probao tu izvađenu pločicu ponovo vratiti?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Krokodil Behko » 19 Mar 2016, 22:08

Jonas, od mene imaš 120 KM, za tu centralnu, poštarina o tvom trošku :ok
online

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 20 Mar 2016, 08:10

Bla wrote:A jesi li probao tu izvađenu pločicu ponovo vratiti?
Jos nisam. Ali prije 2 ili 2,5 god. imao sam isti/slican problem (samo drugacije "simptome" na racunaru. Tada sam imao zvuk, ali ovaj put je nestao zvuk), pa sam plocice (iz)vadio i kombinirao... stavljao u svaki slot, i zakljucio da je jedna defekt, jer svaki slot (imam 4) je normalno radio.

Jucer sam htio izvaditi maticnu, pa mi je palo na pamet da kombiniram (provjerim) plocice, i gle, iz drugog pokusaja proradio je racunar, sad sve normalno radi. Nevjerojatno, ovim sam malim potezom ustedio 800 do 1000 eura. :sok Jer toliko planiram odvojiti za novi racunar (imam u planu).

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 20 Mar 2016, 08:31

Krokodil Behko wrote:Jonas, od mene imaš 120 KM, za tu centralnu, poštarina o tvom trošku :ok
Ne mogu, prije 6,5 god. racunar sam platio 1.500 €. E sad, mislim da mi se vise isplati zamjeniti neki dio ili dograditi po potrebi (polovne ili nove dijelove). Sad cu kupiti dvije nove plocice (45 €) i imati 8GB RAM memorije. I naravno, nadam se da cu jos koji mjesec ili cak godinu biti zadovoljan.

Racunar sam kupio sa sustavom Windows XP, a medjuvremenu sam instalirao Windows 8.1, a kasnije i Windows 10. Sve besprijekorno radi, rijecima laika.

Mozda jos jednu stvar mogu zamjeniti, naime graficku kao sto kaze Mutevelija (Moja je prije jedan mjesec "crkla", pa sam kupio istu, polovnu za 25 €, nisam se sjetio nabaviti neku bolju). Graficka: Nvida Quadro FX1700, 512 MB GDDR2. Koju mi mozete preporuciti?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Krokodil Behko » 20 Mar 2016, 10:24

Jonas wrote:
Krokodil Behko wrote:Jonas, od mene imaš 120 KM, za tu centralnu, poštarina o tvom trošku :ok
Ne mogu, prije 6,5 god. racunar sam platio 1.500 €. E sad, mislim da mi se vise isplati zamjeniti neki dio ili dograditi po potrebi (polovne ili nove dijelove). Sad cu kupiti dvije nove plocice (45 €) i imati 8GB RAM memorije. I naravno, nadam se da cu jos koji mjesec ili cak godinu biti zadovoljan.

Racunar sam kupio sa sustavom Windows XP, a medjuvremenu sam instalirao Windows 8.1, a kasnije i Windows 10. Sve besprijekorno radi, rijecima laika.

Mozda jos jednu stvar mogu zamjeniti, naime graficku kao sto kaze Mutevelija (Moja je prije jedan mjesec "crkla", pa sam kupio istu, polovnu za 25 €, nisam se sjetio nabaviti neku bolju). Graficka: Nvida Quadro FX1700, 512 MB GDDR2. Koju mi mozete preporuciti?

Dovoljno. Ja ako želim provjeriti savremenost nekog kompjutera, npr laptopa, izguglam specs, negdje na nekom CNET-u i provjerim koji je OS kod njega home, odnosno koji mu je OS ugrađen kad je proizveden. Ispod windows 7 (i to za naše BH prilike) sve je krš.

Vjeruj, jesenas sam uzeo laptop Compaq CQ 58 (home OS windows 8) i toliko je bio loš da sam ga se morao riješiti. Sve pet ali procesor NULA. Da ne guglam, neki je AMD nešto E1 1400 čini mi se.
To znači da čak i nov računar, proizveden ne prije 2013. može biti loš.

Rekao ti je čovjek gore, da ti se ne isplati tako mijenjati bolan :D
Nema veze koliko si ga platio, nego koliko on sad vrijedi. Ne može ti sad vrijediti kao prije 6 godina :cudi
Eno moje centralne, s običnim procesorom od 3+ ghz, koštala polovna oko 180 maraka prije 3 godine, a sad jedva da išta vrijedi.
Ne može ni da se mijenja sve to tako, pošto treba gledati tu neku kompatibilnost hardware-a.

Konkretno, dobar ti je procesor i imaš poprilično tog RAM-a ( 6 GB) i to bi bilo sve što vrijedi.
Eh da, ne vrijedi ni taj RAM toliko, jer ako je ploča DDR2, onda su takvi i RAM-ovi, a to je prevaziđeno :cudi

Ja sam tebi dao realnu cijenu - 60 eura, bgm ne vrijedi više :D
Ne možeš kuovati grafičku, da bude savremena, koja vrijedi više nego sve ostalo zajedno :hm
Tako ti je sad kod mene. Imam SSD koji vrijedi više nego cijeli laptop, odnosno, vrijedi 1 KM po svakom gigabajtu, a ima ih 240, s tim da sam ja to dobio na poklon, otkud mi pare da kupim. Ili je bar jesenas toliko vrijedio.
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Hannibal » 20 Mar 2016, 13:48

Brt tebi je ddr2 ram, bolje 3 gb ddr3 nego 6 gb ddr2, a i na tu maticnu ne mozes neku dobru graficku uzet
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Krokodil Behko » 20 Mar 2016, 17:40

E izvini Jonas, predomislio sam se. Ne valja ti ni procesor, jer troši struju ko bojler.

Evo provjeri na linku svoj i uporedi ga bezmalo pa sa bilo kojim drugim.
Godišnje može da uzme više od $50

http://powersupplycalculator.net/
online

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Nole » 20 Mar 2016, 18:58

Stručnaci za kompjutere i programiranje se zovu IT jer je uvek: Aj ti to napravi, aj ti to uradi, aj ti... :D.

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Notos » 20 Mar 2016, 19:44

Jonas wrote:
Krokodil Behko wrote:Jonas, od mene imaš 120 KM, za tu centralnu, poštarina o tvom trošku :ok
Ne mogu, prije 6,5 god. racunar sam platio 1.500 €. E sad, mislim da mi se vise isplati zamjeniti neki dio ili dograditi po potrebi (polovne ili nove dijelove). Sad cu kupiti dvije nove plocice (45 €) i imati 8GB RAM memorije. I naravno, nadam se da cu jos koji mjesec ili cak godinu biti zadovoljan.

Racunar sam kupio sa sustavom Windows XP, a medjuvremenu sam instalirao Windows 8.1, a kasnije i Windows 10. Sve besprijekorno radi, rijecima laika.

Mozda jos jednu stvar mogu zamjeniti, naime graficku kao sto kaze Mutevelija (Moja je prije jedan mjesec "crkla", pa sam kupio istu, polovnu za 25 €, nisam se sjetio nabaviti neku bolju). Graficka: Nvida Quadro FX1700, 512 MB GDDR2. Koju mi mozete preporuciti?
Ovo neki vic? 100% ti se ne isplati popravljat tako nešto. Najjeftinije komponenete koje danas možeš kupit su bolje od toga..

Posebno ta grafička? Dat za tako nešto 25 eurona? Ta starugija mislim može samo dekodirat mpeg codec, nema podrške za x.264 (mpeg4)... ispravi me ako se varam.

Mislim iskreno, i ja lično volim koristit stari hardware sa odgovarajućim softwerom (Linux ili BSD) al kad crkne, crklo je. Skoro sam sahranio moj stari thinkpad x31.

A ako kontaš opet koristit grafičku to isto vrijeme, preporučio bi ti da makar kupiš šta što može dekodirat h.265 (HEVC).

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Krokodil Behko » 20 Mar 2016, 22:14

Salahuddin wrote:i7 6820HK i opleti. :ooo
I uz njega sve novo od hardware, pretpostavljam? :D.

Biži bolan, mi ovdje zaostajemo za svijetom najmanje 5 godina. Kod nas, tek u malo veći promet ušao i5 procesor, a ta sedmica će malo sačekati.
Čini mi se da si rekao, da ti na svom laptopu imaš skoro pa trocifren br gigabajta, na RAM-ovima? Znaš, ovdje puno raje, još uvijek je na dvocifrenim brojevima i na HDD :haha
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Bla » 21 Mar 2016, 00:02

Gdje je to kod vas Behko? :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Krokodil Behko » 21 Mar 2016, 00:13

A brate dragi, odeš na Pik i vidiš. Otprilike, 50% je dual core, old fashion, a preostalih 50% po pola obični, sa jednom jezgrom i ti noviji i3, i5 i šta još ima od AMD.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Bla » 21 Mar 2016, 00:18

Ne razumijem kakva ti je to tehnika. Ako su u pitanju prodavci koji se rješavaju starog smeća, pa neće prodavati novo.
A ako su u pitanju PIK prodavnice, onda je u ponudi kompletna paleta procesora.
Naravno da ne kupuje svako vrh ponude. Pa to nigdje nije slučaj, pa ni kod nas.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Krokodil Behko » 21 Mar 2016, 00:27

Pa jeste, ali tog je smeća najviše. Upravo ti pišem, s jednog takvog primjerka :D.
Znaš, da se ne traži, tog smeća ne bi ni bilo, kako mi se čini. Evo, ovi serviseri oko mene, vjeruje da je to sve sami krš kojeg ja ne bi uzeo ni džaba. Ovaj moj je bar 17.3 inches i bez ijedne packe, pa hajd, uz ovaj SSD kingston, može i on da bude solidan - zasad.

Kao što vidiš, ne rješava se narod smeća, nego ga ovi nadri-serviseri uvoze i dilaju. Jbt lik neki laptop od 15 inches star minimum 10 god cijeni 250 maraka :D.
Evo, ja prvi ne mogu istresti npr 600 maraka za neki moderan, malo korišten i sl.
Ok, nije da se nema, nego nisi svraćao do one teme o niskogradnji, pa nisi u toku :D
...plus stolice kupih, plus tepih i ostala sranja i kad pogledaš... niđe mog odličnog laptopa :(
online

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Notos » 21 Mar 2016, 00:30

Na pik/olx-u treba jako pazit sta se kupuje. Posebno iz onih PC smetlista gdje prodaju hrpu nekih komponenti koje su vecinom izgradjene iz pokvarenih konfiguracija/laptopa. 90% tog smeca ne radi kako treba.. a prodavaci su tipa: ako radi makar jedna lampica ili ako zuji onda se prodaje kao "skoro novo, 100% ispravno".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Krokodil Behko » 22 Mar 2016, 10:43

Salahuddin wrote:
Krokodil Behko wrote:
Salahuddin wrote:i7 6820HK i opleti. :ooo
I uz njega sve novo od hardware, pretpostavljam? :D.

Biži bolan, mi ovdje zaostajemo za svijetom najmanje 5 godina. Kod nas, tek u malo veći promet ušao i5 procesor, a ta sedmica će malo sačekati.
Čini mi se da si rekao, da ti na svom laptopu imaš skoro pa trocifren br gigabajta, na RAM-ovima? Znaš, ovdje puno raje, još uvijek je na dvocifrenim brojevima i na HDD :haha
MSI GT80 Titan 32GB DDR4 i ovaj procesor, graficka GTX 980M SLI (16GB) 2TB 850 Pro Samsung SSD +2x 512 GB Samsung 950 Pro NVMe SSD.. Ipak nisam jos trocifreni. Jos malo, in sha Allah. :D.
E sad da vidimo, da li sam bio u vupra, kad sam rekao da zaostajemo :hm
Kad na Piku ukucam laptop DDR4, ne izbaci mi ništa, a u pravim shopovima, nađoh samo jedan laptop DDR4, sa svega 8 GB RAM. Košta svega 3700 maraka, neki DELL :D

E ima, dilaju se DDR4 memorije za desktop i cijena je 60 maraka za 4 GB, a to znači dxa je za laptop 80 i to opet znači, da tvoje memorije, ovdje koštaju 640 maraka :lupa
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Bla » 30 Mar 2016, 00:54

Krokodil Behko wrote: E sad da vidimo, da li sam bio u vupra, kad sam rekao da zaostajemo :hm
Kad na Piku ukucam laptop DDR4, ne izbaci mi ništa
Možda samo zaostaje tvoj način da nešto dokažeš. :D.

Odeš npr. na kategoriju Kompjuteri pa na Laptopi, pa kažeš sortiraj po (cijeni najvišoj)
pa prebroj :oo

http://www.olx.ba/pretraga?kategorija=3 ... _po=cijena

Jer kao što ćeš da vidiš u detaljima laptopa rijetko gdje da ćeš naći tip RAM-a, nego samo količinu
pa ti je samim tim upit i faličan i ne daje željene rezultate.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Hardware & Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests