Pitanja vezana za informatiku

Sve o kompjuterima
Blackhawk
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Blackhawk » 11 Mar 2013, 08:35

Ako si skinula taj Malware, pretpostavljam da je free verzija... pa ako hoces da registrujes ev ti kod, i imas punu verziju..
Udji u program i nadji gdje pise da upises kljuc i samo ukucaj ovaj ispod.. Prvo je ime a drugo kod..
I drago mi je da si uspjela rijesiti...
1FA99
9X4X-1RTQ-LVLH-XENM

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Heidi » 12 Mar 2013, 22:39

odradjeno. hvala crni... :)
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 11 May 2013, 16:00

Imam opet onaj isti problem koji sam ranije ovdje opisao - racunar mi ne starta i ne daje onaj signal prilikom startanja "pip".* Ovaj put nisam dobio nijednu informaciju o cemu je rijec/problem.

Postoji mogucnost da je Mainboard "defekt", ali nisam siguran. Sad moram kupiti Mainboard (vjerojatno ne postoji drugo rjesenje), ali sad ne znam koji je kompatibilan... ja imam ASUS P5K WS koji sam kupio 8/2009. Isti Mainboard nije lako naci na netu (iz 2009 god.). :jonas

Ima li ko koji prijedlog?



______________
*Wenn ich den Power-Knopf drücke, geht er zwar ganz normal an aber er bleibt sozusagen in einem "Leerlauf" d.h. der Lüfter läuft aber er Bootet nicht und gibt auch sonst keinen Ton von sich. Der Monitor bleibt einfach schwarz.

reha69
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 439
Joined: 05 May 2012, 20:48
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by reha69 » 11 May 2013, 17:18

Nemora znaciti da je otisla maticna ploca.Moguce je da si izgubio takozvani "bootloader".A to ti je start windowsa koji imas instalisan i bios ga ne prepoznaje.
Prvo probaj odraditi takozvani clear cmos ili najlakse izvadi malu bateriju koju imas na maticnoj ploci jedno 5 minuta ali prije toga iskljuci racunar sa elektricnog napajanja.
Ako cujes poslije ponovnog startanja bipove ubaci DVD sa Windows instalacionim sistemom i dizi sistem ili repariraj start windowsa sa tim DVD.
Ovo ti je jedna od mogucnosti jer nisi mi naveo dali uopste se pokrene ventilator procesora ili napojne jedinice jer moze biti problem i do napojne jedinice.
A tvoja je maticna ploca sa socketom 775 i sve maticne koje imaju taj socket odgovara tvoj procesor i ostali hardveri.
Image

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Blackhawk » 11 May 2013, 17:36

Ako ti ne pokazuje ama bas nista na ekranu kad upalis, onda vjerovatno da jeste maticna otisla.. Ako pokazuje bilo sta, znaci da nije ploca nego nesto drugo..

Kao sto reha rece, trazis maticnu sa socket 775, to su i najzastupljenije ploce trenutno, i na nju ce ti odgovarati sve ostalo sto imas od dijelova..
Polovne mogu se nac od 40- 80 KM zavisnosti, a nove od 90 pa nesto preko 100 KM..
Ali to ti je najbolje nac nekog ko se razumije, pa da vidi da li je ploca otisla ili nesto drugo... A u svakom slucaju treba ti neko i da ti postavi plocu, mada mozes i sam ako imas nekog iskustva stim..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Krokodil Behko » 11 May 2013, 17:41

Imam opet onaj isti problem koji sam ranije ovdje opisao - racunar mi ne starta i ne daje onaj signal prilikom startanja "pip".* Ovaj put nisam dobio nijednu informaciju o cemu je rijec/problem.
To je otprilike isto kao i kod mene na onom drugom kompjuteru. Ostaje nejasno da li starta ventilator na procesoru. Kod mene je po svemu sudeći to i crklo. Skini poklopac sa kućišta, otpusti polugu na ventilatoru i opali mu šamar. Držat će neko vrijeme.
online

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 11 May 2013, 17:47

reha69 wrote:Nemora znaciti da je otisla maticna ploca.Moguce je da si izgubio takozvani "bootloader".A to ti je start windowsa koji imas instalisan i bios ga ne prepoznaje.
Prvo probaj odraditi takozvani clear cmos ili najlakse izvadi malu bateriju koju imas na maticnoj ploci jedno 5 minuta ali prije toga iskljuci racunar sa elektricnog napajanja.
Ako cujes poslije ponovnog startanja bipove ubaci DVD sa Windows instalacionim sistemom i dizi sistem ili repariraj start windowsa sa tim DVD.
Ovo ti je jedna od mogucnosti jer nisi mi naveo dali uopste se pokrene ventilator procesora ili napojne jedinice jer moze biti problem i do napojne jedinice.
A tvoja je maticna ploca sa socketom 775 i sve maticne koje imaju taj socket odgovara tvoj procesor i ostali hardveri.
Izvadio sam malu bateriju, izgleda da je (bila) prazna... ne moze mi "ukljuciti" kuhinjsku vagu. Stavio sam drugu malu bateriju (iz kuhinjske vage) :) na maticnu plocu... I sad mi racunar starta i cujem onaj "pip", ali na pola puta zaustavi se, monitor je crn, a u lijevom uglu (gore) je onaj minus/crtica ( - ) koja blinka. Hm, kako dalje?

Ventilator procesora besprijekorno radi.

Nemam DVD za Windows 8.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 11 May 2013, 17:52

Krokodil Behko wrote:
Imam opet onaj isti problem koji sam ranije ovdje opisao - racunar mi ne starta i ne daje onaj signal prilikom startanja "pip".* Ovaj put nisam dobio nijednu informaciju o cemu je rijec/problem.
To je otprilike isto kao i kod mene na onom drugom kompjuteru. Ostaje nejasno da li starta ventilator na procesoru. Kod mene je po svemu sudeći to i crklo. Skini poklopac sa kućišta, otpusti polugu na ventilatoru i opali mu šamar. Držat će neko vrijeme.
Ja sam danas cistio od prasine ventilator na procesoru, cak sam skinuo ventilator, skinuo svu prasinu, i ponovo vratio/montirao ventilator. Sad malko kontam da sam otisao predaleko skidajuci ventilator. Ventilator mi radi bez problema.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Blackhawk » 11 May 2013, 17:54

Da nisi slucajno otkacio hdd kad si cistio od prasine ??

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 11 May 2013, 17:59

Blackhawk wrote:Da nisi slucajno otkacio hdd kad si cistio od prasine ??
Sve sam vise puta provjerio... ne mogu nista (otkaceno ili instabilno) naci.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 11 May 2013, 19:06

Problem je rijesen. :jupi Zamijenio sam malu bateriju... Iskljucio sam jedan tvrdi disk/hard disk (imam dva) koji mi je uzrokovao već spomenute probleme.

Zelim kupiti DDR3 2x8GB, ima li ko koju preporuku?

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 11 May 2013, 20:53

Zaboravio sam reci da imam 64bitni operativni sistem te da koristim/imam RAM: 4GB DDR2 PC-800 (2x2GB)... Imam 4 slota - sad citam da DDR2 ne ide u DDR3 Slot i obrnuto? :jonas

Sta da radim? :help

Nvidia Quadro FX1700, 512MB, GDDR2
P5K WS (Motherboard)
Procesor je Intel Core2Duo E8600 2x 3,33 GHz

reha69
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 439
Joined: 05 May 2012, 20:48
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by reha69 » 11 May 2013, 21:16

Dobro si procitao da Hardveri sa DDR II nemogu na maticnu plocu koja podrzava DDR 3,
Znaci nadzi neku solidnu konfiguraciju sa ddr3 komponentama i trazi procesore sa 4 jezgre jer duze ce ti trajati racunar.
Image

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 11 May 2013, 21:22

Reha,
posto imam 4 slota (2 su mi slobodna, prazna), da li je onda u redu da nabavim dva ista DDR2?

Moja maticna ploca Asus P5K WS podrzava ove:

http://www.memoryxxl.net/index.php/cPat ... 5k-ws.html

Za ove cijena je ista, ali u cemu je razlika?

a) 2GB PC2-5300 Asus P5K WS
b) 2GB PC2-6400 Asus P5K WS

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Blackhawk » 11 May 2013, 21:29

Pa jednostavno kupi jos 2x 2gb ddr2 i to je to.. samo gledaj da su ti ista frekvencija kao te sto su vec unutra..

reha69
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 439
Joined: 05 May 2012, 20:48
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by reha69 » 11 May 2013, 21:35

Sve ti samo kaze da podrzava obe vrste
a) 2GB PC2-5300 Asus P5K WS
b) 2GB PC2-6400 Asus P5K WS
Ali najbolje kad su ramovi identicni i bolje se slazu jedan sa drugim mada kod mene na racunaru imam ramove koji rade na razlicitim frenkfenvijama ali opet rade.
Znaci nadogradi te ramove koje imas trenutno na maticnoj ploci.
Image

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Jonas » 11 May 2013, 21:36

Blackhawk wrote:Pa jednostavno kupi jos 2x 2gb ddr2 i to je to.. samo gledaj da su ti ista frekvencija kao te sto su vec unutra..
Samo jos jedna informacija, na pocetku sam imam 32bitni operativni sistem + Windows XP Professional, ali sad imam (presao sam na) Windows 8 + 64bitni operativni sistem.

Mogu li onda uzeti ovaj 2GB PC2-6400 Asus P5K WS?

Sad imam: 4GB DDR2 PC-800 (2x2GB)

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Blackhawk » 11 May 2013, 21:46

Mozes jer bitno je da je samo ddr2..
Inace 32 bitni bilo koji OS podrzava do 3.5 gb RAM dok 64bit podrzava i vise, tako da slobodno mozes ici na 8 GB, jer toliko ploca tvoja podrzava..

reha69
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 439
Joined: 05 May 2012, 20:48
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by reha69 » 11 May 2013, 21:55

Brzine rada:
PC-1600 (DDR 200 100 Mhz)
PC-2100 (DDR 266 133 Mhz)
PC-2700 (DDR 333 166 Mhz)
PC-3200 (DDR 400 200 Mhz)..itd
Ovde ti same oznake kazu na koliko mhz rade ramovi.
Za tvoj racunar opet kazem kupi identicni ram koji sad imas i bice sve ok ,mada ce raditi i slagat ce se i ostali,ali se bolje slazu iste komponente.A tebi nista neznaci i neces dobiti nista brzi racunar ako uzmes 6400 ili 5300 ramove.
Image

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Pitanja vezana za informatiku

Post by Sheval » 11 May 2013, 21:57

Reha,kako da imam skype a da mi se ne pali automatski kad upalim računar?
I gdje najlakše skinuti najnoviju verziju?

Post Reply

Return to “Hardware & Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests