Liberalni kapitalizam

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by carobnjak N » 09 Apr 2020, 06:41

rođo :oo ti miješaš neke stvari , npr liberalni kapitalizam sa demokratijom
liberal kapitalizam nije =ljudska prava
ja ne prizivam neki socijalizam, samo kažem da je kapitalizam potrebno preispitati, jer ako će se velike kompanije i konglomerati
povlačiti na svaku naznaku krize , otpuštati radnike da ne bi slučajno izgubili nešto od kapitala kojeg su stekli u mirnim vremenima ,
te tako onda u par sedmica stvarali još veće krize i provalije u društvu , onda ga hebi
nisu samo oni zapošljavali te radnike zato što su dobri, poslovni ljudi , nego što im je trebala radna snaga koju će da eksploatišu
dok u teška vremena traže od društva cjelokupnog (jer to je država , koja će opet od poreza naših da da nekome ) da se pobrine o radnicima
od kojih su realno poslodavci imali najveću korist.
Ja se čak slažem sa Čomskim da treba možda ići u pravcu preispitivanja kapitalizma ali ne u pravcu jačanja državnih aparata , vlasti , moći, poreza itd
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 09 Apr 2020, 09:39

carobnjak N wrote: 09 Apr 2020, 06:41 rođo :oo ti miješaš neke stvari , npr liberalni kapitalizam sa demokratijom
liberal kapitalizam nije =ljudska prava
ja ne prizivam neki socijalizam, samo kažem da je kapitalizam potrebno preispitati, jer ako će se velike kompanije i konglomerati
povlačiti na svaku naznaku krize , otpuštati radnike da ne bi slučajno izgubili nešto od kapitala kojeg su stekli u mirnim vremenima ,
te tako onda u par sedmica stvarali još veće krize i provalije u društvu , onda ga hebi
nisu samo oni zapošljavali te radnike zato što su dobri, poslovni ljudi , nego što im je trebala radna snaga koju će da eksploatišu
dok u teška vremena traže od društva cjelokupnog (jer to je država , koja će opet od poreza naših da da nekome ) da se pobrine o radnicima
od kojih su realno poslodavci imali najveću korist.
Ja se čak slažem sa Čomskim da treba možda ići u pravcu preispitivanja kapitalizma ali ne u pravcu jačanja državnih aparata , vlasti , moći, poreza itd
Ne, sa te strane si u pravu, ali to je prvi postulat kapitalizma. Ako ne nosi profit, odrezi.
Propast socijalizma i jest bila uvjetovana, guranjem potpuno neprofitabilnim smjerovima ekonomije. I znam da kapitalizam, nije nužno i demokracija... Evo rusija, Kina kao apsolutni primjer toga.
Eto sad će države kapitalističkih uređenja, upumpati milijarde u svoje sustave... Iz čega bi socijalisti?
A ideja, da ne stvaras, a lova ide, davno je propala.
I teško je kapitalizam gledati jednostrano i crno bijelo. Postoje i sa komponentom socijalne države, to je veći dio eu... Postoji i surovi američki, ali još bi se to dalo razbiti u detalje i razlike.
Napose... Ne idemo tražiti posla, ne idemo na komplicirane operacije u Bjelorusiju, Rusiju, Kinu, nego u Švicarsku, njemačku, usa...
Najveće tehničke i znanstvene dosege, producirao je kapitalizam.
A preuspitivati treba sve, i konstantno. Korigirati. Vidim kako mi to dobro radimo na Balkanu svi djuture već stotinjak godina.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Krokodil Behko » 09 Apr 2020, 09:59

carobnjak N wrote: 09 Apr 2020, 06:41
Ja se čak slažem sa Čomskim da treba možda ići u pravcu preispitivanja kapitalizma ali ne u pravcu jačanja državnih aparata , vlasti , moći, poreza itd
Kako za koga.
Poreze treba jačati privatnicima. Ogavno je povjerovati, kako su njima nameti na plate radnika pregolemi, nemaju načina da im povećaju plate, itd. Ne znam ni za jedan slučaj, da je neka privatna kompanija u minusu, ako nije zadužena i ako ima tržište.

To čak inje slučaj ni kod nas u FBiH, sa velikom administracijom.
Velike plate u javnom sektoru, budžeti u suficitu, privatnici u suficitu. U čemu je problem?
Očito se vrte dobre pare, ali su izbalansirane na štetu radnika u realnom sektoru. Privatnicima smanjivati namete, samo ako će plate radnika rasti i smisliti shemu kako to da se izvede. Što su manje plate radnicima, veći će biit porezi i obrnuto.
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by carobnjak N » 09 Apr 2020, 10:15

storm wrote: 09 Apr 2020, 09:39
carobnjak N wrote: 09 Apr 2020, 06:41 rođo :oo ti miješaš neke stvari , npr liberalni kapitalizam sa demokratijom
liberal kapitalizam nije =ljudska prava
ja ne prizivam neki socijalizam, samo kažem da je kapitalizam potrebno preispitati, jer ako će se velike kompanije i konglomerati
povlačiti na svaku naznaku krize , otpuštati radnike da ne bi slučajno izgubili nešto od kapitala kojeg su stekli u mirnim vremenima ,
te tako onda u par sedmica stvarali još veće krize i provalije u društvu , onda ga hebi
nisu samo oni zapošljavali te radnike zato što su dobri, poslovni ljudi , nego što im je trebala radna snaga koju će da eksploatišu
dok u teška vremena traže od društva cjelokupnog (jer to je država , koja će opet od poreza naših da da nekome ) da se pobrine o radnicima
od kojih su realno poslodavci imali najveću korist.
Ja se čak slažem sa Čomskim da treba možda ići u pravcu preispitivanja kapitalizma ali ne u pravcu jačanja državnih aparata , vlasti , moći, poreza itd
Ne, sa te strane si u pravu, ali to je prvi postulat kapitalizma. Ako ne nosi profit, odrezi.
Propast socijalizma i jest bila uvjetovana, guranjem potpuno neprofitabilnim smjerovima ekonomije. I znam da kapitalizam, nije nužno i demokracija... Evo rusija, Kina kao apsolutni primjer toga.
Eto sad će države kapitalističkih uređenja, upumpati milijarde u svoje sustave... Iz čega bi socijalisti?
A ideja, da ne stvaras, a lova ide, davno je propala.
I teško je kapitalizam gledati jednostrano i crno bijelo. Postoje i sa komponentom socijalne države, to je veći dio eu... Postoji i surovi američki, ali još bi se to dalo razbiti u detalje i razlike.
Napose... Ne idemo tražiti posla, ne idemo na komplicirane operacije u Bjelorusiju, Rusiju, Kinu, nego u Švicarsku, njemačku, usa...
Najveće tehničke i znanstvene dosege, producirao je kapitalizam.
A preuspitivati treba sve, i konstantno. Korigirati. Vidim kako mi to dobro radimo na Balkanu svi djuture već stotinjak godina.
upumpavanje državnog javnog novca u privredu je socijalistički intervencionizam da se "spasi privreda" , a ti državni sistemi nisu po sebi
kapitalistički već demokratski , dok je ekonomski sistem koji je prihvaćen - kapitalistički !
sad taj sistem treba da spasi demokratska država sa mjerama socijalne intervencije tzv "spašavanja radnih mjesta" , a kapitalisti u nesigurnim
vremenima neće da intervenišu novcem koji su im ti isti radnici zaradili , nego haj ti otkaz ili neka se društvo-država brine o tebi , ti meni
vrijediš samo kad te eksploatišem.
još jedan dokaz je zdravstvo u americi koje je po uzusima kapitalizma i održivosti jedino onog što je isplativo , postalo većinski privatno
e jbg sad se pojavi pandemija pa oni što nemaju za privatno zdravstvo ne mogu biti prepušteni sami sebi, jer su nosioci virusa i šire ga , pa se
moraju sad pobrinuti i za njihovo zdravlje, a inače ne bi jer nije isplativo.
kriza koju predviđaju svi ekomski analitičari neće nastati zato što je sve stalo na par mjeseci, već zato što su veliki kapitalci povukli svoj
novac s "nesigurnog tržišta" i neće ga još dugo investirati (investicija inače nije nikakvo dobro dijelo , već investiraš novac da bi dobio više
novca od društva u koje si investirao ) sve sok ne bude sve kako im paše .
a nije samo to uzrok buduće krize, već se za kratko vrijeme pojavi slika života na kredit i da ono što je izgledalo kao blagostanje, je bilo
posuđeno te da nisu ljudi vlasnici toga , već samo su unajmili stanove, auta, male obrte pa i velike firme, sve dok ne otplate zadnji cent.
I tako ako taj točak privida stane na mjesec dana , sve je u sjebu jer ne postoje neki jaki temelji ili uštede kao garancija za teška vremena.
Kao što kaže Čomski, "oni su više istraživali nove kreme za ruke jer je to isplativije umjesto da istražuju cjepivo za viruse koji su najvaljivani, jer je ovo prvo isplativije"
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by carobnjak N » 09 Apr 2020, 10:21

Krokodil Behko wrote: 09 Apr 2020, 09:59
carobnjak N wrote: 09 Apr 2020, 06:41
Ja se čak slažem sa Čomskim da treba možda ići u pravcu preispitivanja kapitalizma ali ne u pravcu jačanja državnih aparata , vlasti , moći, poreza itd
Kako za koga.
Poreze treba jačati privatnicima. Ogavno je povjerovati, kako su njima nameti na plate radnika pregolemi, nemaju načina da im povećaju plate, itd. Ne znam ni za jedan slučaj, da je neka privatna kompanija u minusu, ako nije zadužena i ako ima tržište.

To čak inje slučaj ni kod nas u FBiH, sa velikom administracijom.
Velike plate u javnom sektoru, budžeti u suficitu, privatnici u suficitu. U čemu je problem?
Očito se vrte dobre pare, ali su izbalansirane na štetu radnika u realnom sektoru. Privatnicima smanjivati namete, samo ako će plate radnika rasti i smisliti shemu kako to da se izvede. Što su manje plate radnicima, veći će biit porezi i obrnuto.
ja to ne vidim kao namete na plate radnicima, koje privatnik mora dati državi, nego su to pare koje je radnik zaradio , a država mu ih uzima
lafo eto jer taj radnik ne zna sam da uštedi i da se osigura za starost, nego će oni to . Jer radnik je taj novac zaraio, to je njegov novac, nije od
poslodavca.
radnik je u makazama između pohlepnih poslodavaca i nemorlane države koja se uvijek sliže sa krupnim kapitalom i naravno administarcijom
države , a sve to , i jedne i druge finasiraju radnici .
Jarane, zarađivao si decenijama na tom radniku i sad ne možeš dva mjeseca da ga ispoštuješ i mrvicu tog kapitala daš njemu da preživi, nego otkaz
ili da se privatniku daju neke donacije od javnog novca , da on može jadan da preživi.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by carobnjak N » 09 Apr 2020, 10:31

po meni je najbolje ići u smjeru maximalnog spuštanja poreza , pdva i sličnih harača , ne samo privrednicima nego svim ljudima
a organizaciju i finansiranje javnih servisa spustiti na lokalne zajednice , pa koliko možeš toliko se i pokrivaj.
srezati sva uhljebišta i otpustiti najmanje trećinu toga
fokusirati se na domaću proizvodnju, sa zabranom okrupnjavanja kapitala i tržišnog monopola bilo od strane države bilo od strane
kompanija , dati priliku malim obrtima ali im zabraniti da se okrupnjavaju i šire sa izlikom većeg zapošljavanja
dati zakonsku mogućnost da se radnici samoorganizuju i budu direktni vlasnici preduzeća, bez državnog posredovanja i egzibicija, a oni koji
su uspješni opstaće , koji nisu , neka traže sebe u nečemu drugom
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Krokodil Behko » 09 Apr 2020, 20:04

AMERIČKI MILIJARDER TVRDI: "Kapitalizam će zbog korone postati bolji"


Image

Mark Cuban kaže da će jedna od posljedica koronavirusa biti i to da će kapitalizam postati bolji. Kapitalizam će postati “saosećajniji” kao rezultat pandemije koronavirusa, rekao je u srijedu američki milijarder.

“Mislim da će kapitalizam postati mnogo pametniji i mnogo saosećajniji zbog onoga što prolazimo”, rekao je za CNBC poduzetnik i investitor čije se bogatstvo procjenjuje na oko četiri milijarde dolara.

Vlasnik NBA-ovih Dallas Mavericksa rekao je da misli da će poslodavci sada prepoznati da na prvo mjesto moraju staviti svoje zaposlene.

“Nije riječ samo o onima koji su vlasnici dionica”, rekao je Cuban. “Zapravo, morate staviti zaposlenike ispred dioničara.”

Ne žurite sa povratkom na posao

Cuban je posljednjih sedmica nekoliko puta oglašavao u medijima otkad je pandemija intenzivirana.

Upozorio je kompanije kako ne bi trebale prerano poslati radnike nazad na posao te apelovao na zakonodavne vlasti da podrže radnike koji su pogođeni ekonomskim efektima krize.

Cuban kaže kako bi način na koji kompanije tretiraju radnike tokom pandemije mogao definisati njihov brend za naredne decenije.

„Kako kompanije budu odgovorile na ovaj izazov, to će definisati njihov brend u decenijama koje dolaze. Ako ste požurili da nastavite raditi i neko se od radnika razbolio, to će se pamtiti. Ako niste brinuli o svojim zaposlenima i postavili ih na prvo mjesto, i to će biti upamćeno”, dodao je.

Cubanov komentar uslijedio je nakon najave namjere američkog predsjednika Donalda Trumpa da “otvori” američku ekonomiju, moguće do Uskrsa 12. aprila. Trump je rekao da ne želi da “lijek” za pandemiju koronavirusa bude gori od problema.

„Nema razloga za žurbu. Radije bih pogriješio tako što ću biti previše oprezan. Neću reći ljudima da idu na posao sve dok u tu odluku ne budem potpuno siguran. Prebrzo slanje zaposlenika na posao može biti “neoprostivo” u očima mlađih Amerikanaca. Dakle, ne samo da je pametno brinuti se o svojim zaposlenima, već je to i dobar poslovni potez”, kazao je Cuban.

(Bizniinfo.ba/SB)
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Mister No » 09 Apr 2020, 20:12

Potrošacko drustvo, a koje forsira kapitalizam, je dugoročno osuđeno na propast.
To matematički nije izvodivo
High Hopes...

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 09 Apr 2020, 20:55

carobnjak N wrote: 09 Apr 2020, 10:31 po meni je najbolje ići u smjeru maximalnog spuštanja poreza , pdva i sličnih harača , ne samo privrednicima nego svim ljudima
a organizaciju i finansiranje javnih servisa spustiti na lokalne zajednice , pa koliko možeš toliko se i pokrivaj.
srezati sva uhljebišta i otpustiti najmanje trećinu toga
fokusirati se na domaću proizvodnju, sa zabranom okrupnjavanja kapitala i tržišnog monopola bilo od strane države bilo od strane
kompanija , dati priliku malim obrtima ali im zabraniti da se okrupnjavaju i šire sa izlikom većeg zapošljavanja
dati zakonsku mogućnost da se radnici samoorganizuju i budu direktni vlasnici preduzeća, bez državnog posredovanja i egzibicija, a oni koji
su uspješni opstaće , koji nisu , neka traže sebe u nečemu drugom
Kako to misliš izvesti?
Radi, ali nemoj da si uspio, da slučajno ne širiš posao i uspjeh :D.
Tako je otprilike bila namještena SFRJ ekonomija glede privatnog poduzetništva.
Nemaš ti lošu namjeru, nije to ni komunizam u ideji bio, ali to su utopije.
Postavi takav sustav, najbolji će ti otići iz njega, negdje, gdje će moći uspjeti...
Te uravnilovke su prošlost.
A kako Mark Cuban kaže, kapitalizam jest na prekretnici. I trebao bi se korigirati.
Ja sam radio za sve vrste i sa svim vrstama kapitalista. Ima puno tih loših, cijede ljude, ali na dugi rok ni jedan nije nešto postigao.
Opet oni koji cijene radnika, generacijama idu poslovi.
Korporacije opet drukčije stoje. Njih u nadzornim odborima samo jedno zanima, a oni niži moraju vidjeti na koji će način.
Ali fercera, opet ponavljam, tri četvrtine svijeta juri u države kapitalizma. Dvije milijarde ljudi prema projekcijama samo čeka priliku smugnuti ovamo.
To ne znači da je idealno, nego da bolje nema trenutno.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Rockefeller » 09 Apr 2020, 21:05

carobnjak N wrote: 09 Apr 2020, 10:31 po meni je najbolje ići u smjeru maximalnog spuštanja poreza , pdva i sličnih harača , ne samo privrednicima nego svim ljudima
a organizaciju i finansiranje javnih servisa spustiti na lokalne zajednice , pa koliko možeš toliko se i pokrivaj.
srezati sva uhljebišta i otpustiti najmanje trećinu toga
fokusirati se na domaću proizvodnju, sa zabranom okrupnjavanja kapitala i tržišnog monopola bilo od strane države bilo od strane
kompanija , dati priliku malim obrtima ali im zabraniti da se okrupnjavaju i šire sa izlikom većeg zapošljavanja

dati zakonsku mogućnost da se radnici samoorganizuju i budu direktni vlasnici preduzeća, bez državnog posredovanja i egzibicija, a oni koji
su uspješni opstaće , koji nisu , neka traže sebe u nečemu drugom
To podvučeno si već imao u feudalizmu. Krevet, stol i stolice su mogli priuštiti sebi samo najbogatijih par. O ostalim stvarima da i ne govorim. Igra ponude i potražnje nije ekonomska izmišljotina, to je prirodni zakon.

Još je David Ricardo dokazao da je bolje da svaka država proizvodi ono što najbolje zna čak i ako neka država može proizvoditi sve najbolje. Ta ideja koju razni nacionalisti po Europi i svijetu nikako da razumiju o zatvaranju granica bi dovela do pada produktivnosti.

Na temu samoorganizacije: ja ne razumijem zašto se to razvalilo. O jugoslovenskim firmama nemam neko naročito mišljenje ali model samoorganizacije radnika smo ne samo uništili nego ga niko više nikad nije ni pokušao razraditi i obnoviti. Tu ima materijala za par nobelovih nagrada iz polja ekonomije.

Što se tiče zakonskih mogućnosti ja ne vidim nikakvih prepreka. Mislim da je jedina ozbiljna prepreka obnovi i oživljavanju tog modela skepticizam kod ljudi.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Mirelam » 09 Apr 2020, 21:08

storm wrote: 09 Apr 2020, 20:55
carobnjak N wrote: 09 Apr 2020, 10:31 po meni je najbolje ići u smjeru maximalnog spuštanja poreza , pdva i sličnih harača , ne samo privrednicima nego svim ljudima
a organizaciju i finansiranje javnih servisa spustiti na lokalne zajednice , pa koliko možeš toliko se i pokrivaj.
srezati sva uhljebišta i otpustiti najmanje trećinu toga
fokusirati se na domaću proizvodnju, sa zabranom okrupnjavanja kapitala i tržišnog monopola bilo od strane države bilo od strane
kompanija , dati priliku malim obrtima ali im zabraniti da se okrupnjavaju i šire sa izlikom većeg zapošljavanja
dati zakonsku mogućnost da se radnici samoorganizuju i budu direktni vlasnici preduzeća, bez državnog posredovanja i egzibicija, a oni koji
su uspješni opstaće , koji nisu , neka traže sebe u nečemu drugom
Kako to misliš izvesti?
Radi, ali nemoj da si uspio, da slučajno ne širiš posao i uspjeh :D.
Tako je otprilike bila namještena SFRJ ekonomija glede privatnog poduzetništva.
Nemaš ti lošu namjeru, nije to ni komunizam u ideji bio, ali to su utopije.
Postavi takav sustav, najbolji će ti otići iz njega, negdje, gdje će moći uspjeti...
Te uravnilovke su prošlost.
A kako Mark Cuban kaže, kapitalizam jest na prekretnici. I trebao bi se korigirati.
Ja sam radio za sve vrste i sa svim vrstama kapitalista. Ima puno tih loših, cijede ljude, ali na dugi rok ni jedan nije nešto postigao.
Opet oni koji cijene radnika, generacijama idu poslovi.
Korporacije opet drukčije stoje. Njih u nadzornim odborima samo jedno zanima, a oni niži moraju vidjeti na koji će način.
Ali fercera, opet ponavljam, tri četvrtine svijeta juri u države kapitalizma. Dvije milijarde ljudi prema projekcijama samo čeka priliku smugnuti ovamo.
To ne znači da je idealno, nego da bolje nema trenutno.
Odgovor je tu vrlo jednostavan zasto. Zato sto evropski kapitalizam nema veze sa tajlandskim. Evropski je poceo prije 150 godina sa industrijskom revolucijom i jos uvije se nije izbirikao. Trao je ljude kao u robovlasnistvu. Ljudska prava, sindikati, zakoni pa se uspjelo nesto izlivelisati dugim nizom godina dok Tajland recimo nema tu mogucnost. Evropa i Amerika su dosle tamo gdje nema ni sindikata, ni prava, ni zakona, gdje su korporacije jace od drzava. To je osnovni razlog zasto se ide na Zapad. Dolazio je taj ideal liberalnog kapitalizma i u Juzne Amerike, satro gomilu ljudi kao i Staljin i slicni. Oderao mlade demokratije, socijalne ideje nozem i puskom,....
Ma bjez odoh na sex. :ooo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 09 Apr 2020, 21:14

Mirelam wrote: 09 Apr 2020, 21:08
storm wrote: 09 Apr 2020, 20:55

Kako to misliš izvesti?
Radi, ali nemoj da si uspio, da slučajno ne širiš posao i uspjeh :D.
Tako je otprilike bila namještena SFRJ ekonomija glede privatnog poduzetništva.
Nemaš ti lošu namjeru, nije to ni komunizam u ideji bio, ali to su utopije.
Postavi takav sustav, najbolji će ti otići iz njega, negdje, gdje će moći uspjeti...
Te uravnilovke su prošlost.
A kako Mark Cuban kaže, kapitalizam jest na prekretnici. I trebao bi se korigirati.
Ja sam radio za sve vrste i sa svim vrstama kapitalista. Ima puno tih loših, cijede ljude, ali na dugi rok ni jedan nije nešto postigao.
Opet oni koji cijene radnika, generacijama idu poslovi.
Korporacije opet drukčije stoje. Njih u nadzornim odborima samo jedno zanima, a oni niži moraju vidjeti na koji će način.
Ali fercera, opet ponavljam, tri četvrtine svijeta juri u države kapitalizma. Dvije milijarde ljudi prema projekcijama samo čeka priliku smugnuti ovamo.
To ne znači da je idealno, nego da bolje nema trenutno.
Odgovor je tu vrlo jednostavan zasto. Zato sto evropski kapitalizam nema veze sa tajlandskim. Evropski je poceo prije 150 godina sa industrijskom revolucijom i jos uvije se nije izbirikao. Trao je ljude kao u robovlasnistvu. Ljudska prava, sindikati, zakoni pa se uspjelo nesto izlivelisati dugim nizom godina dok Tajland recimo nema tu mogucnost. Evropa i Amerika su dosle tamo gdje nema ni sindikata, ni prava, ni zakona, gdje su korporacije jace od drzava. To je osnovni razlog zasto se ide na Zapad. Dolazio je taj ideal liberalnog kapitalizma i u Juzne Amerike, satro gomilu ljudi kao i Staljin i slicni. Oderao mlade demokratije, socijalne ideje nozem i puskom,....
Ma bjez odoh na sex. :ooo
Zato stalno i ponavljam, ne možeš kapitalizam samo crno bijelo gledati...
I ovaj na Balkanu spada u najgore sorte, ni vamo, ni tamo :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Mirelam » 09 Apr 2020, 21:16

storm wrote: 09 Apr 2020, 21:14
Mirelam wrote: 09 Apr 2020, 21:08
Odgovor je tu vrlo jednostavan zasto. Zato sto evropski kapitalizam nema veze sa tajlandskim. Evropski je poceo prije 150 godina sa industrijskom revolucijom i jos uvije se nije izbirikao. Trao je ljude kao u robovlasnistvu. Ljudska prava, sindikati, zakoni pa se uspjelo nesto izlivelisati dugim nizom godina dok Tajland recimo nema tu mogucnost. Evropa i Amerika su dosle tamo gdje nema ni sindikata, ni prava, ni zakona, gdje su korporacije jace od drzava. To je osnovni razlog zasto se ide na Zapad. Dolazio je taj ideal liberalnog kapitalizma i u Juzne Amerike, satro gomilu ljudi kao i Staljin i slicni. Oderao mlade demokratije, socijalne ideje nozem i puskom,....
Ma bjez odoh na sex. :ooo
Zato stalno i ponavljam, ne možeš kapitalizam samo crno bijelo gledati...
I ovaj na Balkanu spada u najgore sorte, ni vamo, ni tamo :oo
De ba, ne mjesaj stvari. Feudalizam i feudi, hajde ponovi gradivo. :ooo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 09 Apr 2020, 21:27

Rockefeller wrote: 09 Apr 2020, 21:05
carobnjak N wrote: 09 Apr 2020, 10:31 po meni je najbolje ići u smjeru maximalnog spuštanja poreza , pdva i sličnih harača , ne samo privrednicima nego svim ljudima
a organizaciju i finansiranje javnih servisa spustiti na lokalne zajednice , pa koliko možeš toliko se i pokrivaj.
srezati sva uhljebišta i otpustiti najmanje trećinu toga
fokusirati se na domaću proizvodnju, sa zabranom okrupnjavanja kapitala i tržišnog monopola bilo od strane države bilo od strane
kompanija , dati priliku malim obrtima ali im zabraniti da se okrupnjavaju i šire sa izlikom većeg zapošljavanja

dati zakonsku mogućnost da se radnici samoorganizuju i budu direktni vlasnici preduzeća, bez državnog posredovanja i egzibicija, a oni koji
su uspješni opstaće , koji nisu , neka traže sebe u nečemu drugom
To podvučeno si već imao u feudalizmu. Krevet, stol i stolice su mogli priuštiti sebi samo najbogatijih par. O ostalim stvarima da i ne govorim. Igra ponude i potražnje nije ekonomska izmišljotina, to je prirodni zakon.

Još je David Ricardo dokazao da je bolje da svaka država proizvodi ono što najbolje zna čak i ako neka država može proizvoditi sve najbolje. Ta ideja koju razni nacionalisti po Europi i svijetu nikako da razumiju o zatvaranju granica bi dovela do pada produktivnosti.

Na temu samoorganizacije: ja ne razumijem zašto se to razvalilo. O jugoslovenskim firmama nemam neko naročito mišljenje ali model samoorganizacije radnika smo ne samo uništili nego ga niko više nikad nije ni pokušao razraditi i obnoviti.
Tu ima materijala za par nobelovih nagrada iz polja ekonomije.

Što se tiče zakonskih mogućnosti ja ne vidim nikakvih prepreka. Mislim da je jedina ozbiljna prepreka obnovi i oživljavanju tog modela skepticizam kod ljudi.
Ne postoji nikakva zakonska zapreka, da se skupi deset ljudi (lupam) i pokrenu posao...
Ali ne vidim način da to sljaka...
Nismo svi jednako sposobni, nismo svi jednako ambiciozni, nemamo svi istu viziju.
Na kraju, SFRJ samoupravljanje je uništio partijski nekompetentni kadar, koji je sa četiri razreda i dva kursa, vodio tisuće ljudi. Ali je bio podobna osoba, čast izuzecima.
I ti se slomi sa idejama i radom, drugi se odmara na poslu, plača vam ista.
Ne volim taj egalizam.
Nismo isti, i tržišno natjecanje je jedino pošteno... Donosi kvalitet i napredak. Jer ja sam prisiljen onda razmišljati, sta poboljšati, kako što više vrijednosti ostvariti, moći ću dobar kadar i platiti, jer u suprotnom će otići za boljom ponudom, sasvim logično i opravdano.
U samoupravljanju ništa od toga. Prividna laganica, zaposli se, izduraj 40 godina i super. Moralo je propasti.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 09 Apr 2020, 21:29

Mirelam wrote: 09 Apr 2020, 21:16
storm wrote: 09 Apr 2020, 21:14

Zato stalno i ponavljam, ne možeš kapitalizam samo crno bijelo gledati...
I ovaj na Balkanu spada u najgore sorte, ni vamo, ni tamo :oo
De ba, ne mjesaj stvari. Feudalizam i feudi, hajde ponovi gradivo. :ooo
Pa nije baš tako... Ima dobrih firmi i tu...
Socijalizam nas još handri :oo
Tj podobni a ne sposobni.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Dorian » 09 Apr 2020, 21:34

storm wrote: 09 Apr 2020, 21:27
Rockefeller wrote: 09 Apr 2020, 21:05

To podvučeno si već imao u feudalizmu. Krevet, stol i stolice su mogli priuštiti sebi samo najbogatijih par. O ostalim stvarima da i ne govorim. Igra ponude i potražnje nije ekonomska izmišljotina, to je prirodni zakon.

Još je David Ricardo dokazao da je bolje da svaka država proizvodi ono što najbolje zna čak i ako neka država može proizvoditi sve najbolje. Ta ideja koju razni nacionalisti po Europi i svijetu nikako da razumiju o zatvaranju granica bi dovela do pada produktivnosti.

Na temu samoorganizacije: ja ne razumijem zašto se to razvalilo. O jugoslovenskim firmama nemam neko naročito mišljenje ali model samoorganizacije radnika smo ne samo uništili nego ga niko više nikad nije ni pokušao razraditi i obnoviti.
Tu ima materijala za par nobelovih nagrada iz polja ekonomije.

Što se tiče zakonskih mogućnosti ja ne vidim nikakvih prepreka. Mislim da je jedina ozbiljna prepreka obnovi i oživljavanju tog modela skepticizam kod ljudi.
Ne postoji nikakva zakonska zapreka, da se skupi deset ljudi (lupam) i pokrenu posao...
Ali ne vidim način da to sljaka...
Nismo svi jednako sposobni, nismo svi jednako ambiciozni, nemamo svi istu viziju.
Na kraju, SFRJ samoupravljanje je uništio partijski nekompetentni kadar, koji je sa četiri razreda i dva kursa, vodio tisuće ljudi. Ali je bio podobna osoba, čast izuzecima.
I ti se slomi sa idejama i radom, drugi se odmara na poslu, plača vam ista.
Ne volim taj egalizam.
Nismo isti, i tržišno natjecanje je jedino pošteno... Donosi kvalitet i napredak. Jer ja sam prisiljen onda razmišljati, sta poboljšati, kako što više vrijednosti ostvariti, moći ću dobar kadar i platiti, jer u suprotnom će otići za boljom ponudom, sasvim logično i opravdano.
U samoupravljanju ništa od toga. Prividna laganica, zaposli se, izduraj 40 godina i super. Moralo je propasti.
Ali tržišno nametanje isključuje socijalnu komponentu i društvenu odgovornost.

A ako socijalnu komponentu i društvenu odgovornost uvedeš ka okriterij, onda niej potpuno i čisto tržišno nadmetanje.

Ozbiljno je pitanje intervencije države u tržište. Recmo u trenucima krize pomagati kompanije, ograničavati cijene itd. Onog trenutka kada to, u najboljoj namjeri i iz stvarne potrebe, uradiš tada gubiš pravo govoriti o čistom tržišnom nadmetanju.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Mirelam » 09 Apr 2020, 21:43

storm wrote: 09 Apr 2020, 21:29
Mirelam wrote: 09 Apr 2020, 21:16
De ba, ne mjesaj stvari. Feudalizam i feudi, hajde ponovi gradivo. :ooo
Pa nije baš tako... Ima dobrih firmi i tu...
Socijalizam nas još handri :oo
Tj podobni a ne sposobni.
Ma ne znam i ti ponekada kao da zivis u svijetu medvjeda i leptirova. Sta mislis da na zapadu nema uhljeba koji su na drzavnoj sisi i sviraju quvcu.
Ne mozes stvari gledati crno bijelo. :ooo
Eto dzesu nam ovi Nordijci pa neka kazu koju o socijalistickom kapitalizmu i kako to kod njih fercera.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 09 Apr 2020, 21:53

Dorian wrote: 09 Apr 2020, 21:34
storm wrote: 09 Apr 2020, 21:27

Ne postoji nikakva zakonska zapreka, da se skupi deset ljudi (lupam) i pokrenu posao...
Ali ne vidim način da to sljaka...
Nismo svi jednako sposobni, nismo svi jednako ambiciozni, nemamo svi istu viziju.
Na kraju, SFRJ samoupravljanje je uništio partijski nekompetentni kadar, koji je sa četiri razreda i dva kursa, vodio tisuće ljudi. Ali je bio podobna osoba, čast izuzecima.
I ti se slomi sa idejama i radom, drugi se odmara na poslu, plača vam ista.
Ne volim taj egalizam.
Nismo isti, i tržišno natjecanje je jedino pošteno... Donosi kvalitet i napredak. Jer ja sam prisiljen onda razmišljati, sta poboljšati, kako što više vrijednosti ostvariti, moći ću dobar kadar i platiti, jer u suprotnom će otići za boljom ponudom, sasvim logično i opravdano.
U samoupravljanju ništa od toga. Prividna laganica, zaposli se, izduraj 40 godina i super. Moralo je propasti.
Ali tržišno nametanje isključuje socijalnu komponentu i društvenu odgovornost.

A ako socijalnu komponentu i društvenu odgovornost uvedeš ka okriterij, onda niej potpuno i čisto tržišno nadmetanje.

Ozbiljno je pitanje intervencije države u tržište. Recmo u trenucima krize pomagati kompanije, ograničavati cijene itd. Onog trenutka kada to, u najboljoj namjeri i iz stvarne potrebe, uradiš tada gubiš pravo govoriti o čistom tržišnom nadmetanju.
Skandinavci primjerice, imaju tržišno natjecanje, i jaku socijalnu državu.
Komponenta koja to čini, je povjerenje u državu. Siva ekonomija svedena na minimum, država ti ulijeva povjerenje već na sitnicama, kad se ministar vozi biciklom na posao, realni sektor ne mora hraniti armiju uhljeba, biznis otvoriš, registriraš u par sati, ne par mjeseci itd... Ali nisi me to pitao, znam :oo
Regulacija tržišta se uključi u kriznim situacijama, kao sada, sasvim je opravdana.
Kad su iz razloga više sile, poput ovoga sad, sprijeceni poslovni subjekti normalno funkcionirati, država mora reagirati.
Već sam pisao, koji je onda smisao države, ako će se sad držati po strani?
Niti je to prvi put, ni najgora kriza do sad... Bilo je toga i biti će.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 09 Apr 2020, 21:57

Mirelam wrote: 09 Apr 2020, 21:43
storm wrote: 09 Apr 2020, 21:29

Pa nije baš tako... Ima dobrih firmi i tu...
Socijalizam nas još handri :oo
Tj podobni a ne sposobni.
Ma ne znam i ti ponekada kao da zivis u svijetu medvjeda i leptirova. Sta mislis da na zapadu nema uhljeba koji su na drzavnoj sisi i sviraju quvcu.
Ne mozes stvari gledati crno bijelo. :ooo
Eto dzesu nam ovi Nordijci pa neka kazu koju o socijalistickom kapitalizmu i kako to kod njih fercera.
Živim u privatnom poduzetništvu 18 godina, plus tata prije mene 12...jest, ima tu i medvjeda i leptirića između ostalog :oo
Ima ih... Ali teško prihvaćam da ima u bih 166 ministara, sa sloveniji treba 222 općina, i tak to... A nema nas svih skupa za konkretnu metropolu (bih i slo zajedno)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Mirelam » 09 Apr 2020, 21:59

Malo se dotaci bankarskog sistema, kao pojma svete krave. Sta ti proizvode da onolike pare mlate ? Desi im se svako nekoliko da nazovu i kazu: "Imamo novi proizvod koji bi Vas mogao interesovati" Rekoh:" Sta ste to vi proizveli , srece vam? I oni ko biva igraju trzisnu utakmicu :D.

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests