Polaganje vozackog ispita

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Krokodil Behko » 06 Jul 2019, 10:14

Ispitivač i instruktor zaratili zbog ručne kočnice u Banjaluci


Image

BANJALUKA - Neđo Jošiković, član Komisije za polaganje vozačkih ispita u Banjaluci, optužuje Dragana Ivića, instruktora u banjalučkoj auto-školi "Ivić", da ga je, kako tvrdi, prvo napao verbalno, a zatim umalo i fizički, i to nakon što je od kandidatkinje zatražio da krene pomoću ručne kočnice.

Zbog svega je, kako nam je zvanično potvrđeno, na kraju reagovala i policija, koja je Ivića upozorila.

Ispitivač Jošiković kaže da je sve bilo uredno do momenta kada je djevojku, koja je polagala praktični dio ispita, odveo ka žutim zgradama na uzbrdicu.

"Zatražio sam da krene pomoću ručne kočnice. Međutim, on je odmah rekao: 'Otkud kretanje pomoću ručne kočnice?!' Inače, kretanje pomoću ručne kočnice podrazumijeva i desni pokazivač pravca (žmigavac) kada se vozilo zaustavlja, odnosno lijevi kada se kreće, naravno bez sugestije. Kandidatkinja je stala bez desnog pokazivača pravca, pokušala da krene bez lijevog, a ugasilo joj se i vozilo", tvrdi Jošiković u izjavi za "Nezavisne".

Po njegovoj tvrdnji, instruktor joj je pritom rekao da zadržava kvačilo, iako sugestija nije dozvoljena.

"On mi je prigovarao da 'od nas ne može da živi i da je izgubio živce'. Ja sam ćutao, znam da treba da ćutim, a i znam kakav je jer to je bio njegov treći napad na mene u zadnje tri-četiri godine", rekao je Jošiković.

Kandidatkinja je, kaže, imala još dvije greške, a kada su stigli na poligon, vidjevši da je ona pala Ivić je, tvrdi Jošiković, počeo da galami.

"Rekao mi je: 'Majmune jedan, izlazi napolje!'. Pošao je da me udari, ali se sjetio da ne smije pa me izgurao iz auta. Ja sam zatim pozvao policiju", navodi Jošiković.

Upitan kako bi definisao ovo za šta optužuje Ivića, ispitivač navodi da je to veliki napad.

"U pitanju je i prijetnja jer se ne događa prvi put", naglašava ispitivač.

S druge strane, Ivić optužbe negira te ističe da je i on napadnut.

"Došlo je do prepirke. Nije bilo fizičkog kontakta. On je nekorektno vodio ispit. Pitao sam ga u čemu je problem, zašto traži radnju za koju nema zakonske osnove i pitao sam ga po kojem članu zakona to traži. Kandidatkinja je krenula pomoću ručne bez problema, a on je onda tražio da to ponovi", rekao je Ivić.

Po njegovim riječima, kandidatkinja radi u prodavnici za 350 maraka, a ispitivač ju je oborio, kako tvrdi, bez ikakvog razloga.

"Sad mi recite kako biste vi tu reagovali? Sljedeći put Jošiković nema šta da traži u mom vozilu", kaže Ivić.

Iz Policijske uprave Banjaluka za "Nezavisne" je potvrđeno da im je ovaj slučaj prijavljen u četvrtak te da su policajci nadležne policijske stanice postupili po prijavi.

"Utvrdili su da nema elemenata prekršaja, a lice D.I. je upozoreno", rekli su za "Nezavisne" iz PU Banjaluka.
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Melek » 06 Jul 2019, 10:19

Ma hajd’, nek’ samo cura berićetno položi jedan dan pa da i ona ode u bijeli svihet. Ostalo je manje bitno.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Hannibal » 06 Jul 2019, 10:24

u livnu je nedavno neki lik prebio tog ispitivaca kad ga je oborio 😂
🐽

User avatar
Vertigo
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 524
Joined: 18 Apr 2019, 19:28
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Vertigo » 06 Jul 2019, 10:25

Ne bih da se hvalim

ali polozio sam ga iz prve :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Krokodil Behko » 06 Jul 2019, 10:40

BelialVamdemon wrote: 06 Jul 2019, 10:25 Ne bih da se hvalim

ali polozio sam ga iz prve :D

Jesil dao više od 100 maraka za komisiju, preko instruktora?
online

User avatar
Vertigo
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 524
Joined: 18 Apr 2019, 19:28
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Vertigo » 06 Jul 2019, 10:45

bilo je prije 2 godine ne secam se nesto znam da sam uplatio nekih 300 eura za sve casove

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by greeneyes » 06 Jul 2019, 11:04

Moj jaran polozio iz prve, a na polaganju drzao samo volan. Instruktor upravljao noznim komandama :haha
Samo sabura

User avatar
Vertigo
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 524
Joined: 18 Apr 2019, 19:28
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Vertigo » 06 Jul 2019, 11:51

jedan moj drug sve dobro uradio garaze ali....pojas zaboravio da stavi

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Čarobni » 06 Jul 2019, 12:08

Za dvije stoje auto vozi samog sebe.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by greeneyes » 06 Jul 2019, 12:16

Drugi jaran parkirao auto, sacekao 15ak minuta i vratio se na poligon. A dok je dosao do parkinga gazio trotoar :kafa
Samo sabura

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Psovanje i prijetnje: Zašto vozači sve manje strpljenja imaju prema polaznicima autoškola

Post by Mala_Mu » 10 Feb 2020, 12:30

Image
Uzrok nesreće u kojoj je Amina Beširević iz Cazina izgubila život za volanom vozila autoškole je neprilagođena brzina vozača kamiona. Međutim, svakodnevno zbog nesavjesti drugih učesnika u saobraćaju vozila, životi polaznika autoškole često su ugroženi.

Tim povodom razgovarali smo s instruktoricom autoškole Z-55 u Zenici Anitom Ivanković koja godinama obučava kandidate za upravljanje motornim vozilom te saobraćajnim vještakom Mirzetom Sarajlićem koji je za Klix.ba prokomentarisao ponašanje drugih učesnika u saobraćaju i (ne)savjesnosti prema vozilima autoškola.

Godišnje u Bosni i Hercegovini prema posljednjim podatima u saobraćajnim nezgodama pogine od 270 do 350 osoba, a zadatak svakog instruktora je svom kandidatu objasniti opasnosti i prednosti volana, upoznati ih sa strahom i posljedicama, ali i podučiti kako pravilno upravljati vozilom. Ivanković je za Klix.ba kazala da savjesnost drugih učesnika prema vozilima autoškola jednostavno ne postoji.

Saobraćajna kultura


"O poštivanju i saobraćajnoj kulturi suvišno je govoriti u ovom aspektu. Drugi učesnici u saobraćaju osim što su bezobrazni, kao da jedva čekaju da sviraju, psuju, a bilo je i situacija kada su izlazili iz vozila i prijetili. Zgroženi smo ponašanjem jer niko od njih ne vidi da za volanom sjedi nečije dijete koje će sutra biti vozač i kojem treba podrška i razumijevanje", govori Ivanković.

Pojašnjava da često polaznici osjećaju pritisak zbog sirena drugih učesnika, naglih preticanja i demonstracije neke vrste "sile", ali da je njihov cilj, osim naučiti kandidate upravljanju vozilom, naučiti ih i strpljenju i oslobađanju od te vrste straha.

"Svi su brzo zaboravili da su bili na tom mjestu i da su i sami prolazili kroz to što proživljavaju kandidati, ali i mi kao instruktori. Mnogo je bezobrazluka i nekulture, nimalo razumijevanja. Često im je problem i što vozimo u špicama, ali špice su negdje veći dio dana i gdje da djecu učimo voziti, ako ne na cesti? Po mnogima smo smetnja na putu", dodala je Ivanković.

Saobraćajni vještak Mirzet Sarajlić je kazao kako autoškole usporavaju odvijanje saobraćaja, ali da su upravo zbog toga vidno obilježena kako bi drugi učesnici obratili pažnju na njihovo ponašanje i pooštrili razumijevanje prema kandidatima koji se obučavaju.

"Prema mom iskustvu kao vještaka saobraćajne struke pojedini vozači nemaju strpljenja niti razumjevanja prema ovim vozilima pa je u posljednje vrijeme čest slučaj saobraćajnih nezgoda u kojima su učesnici upravo vozila autoškola. Ja ovim putem želim pozvati sve vozače na razumijevanje i prisjetiti i sebe, a i ostale vozače da smo i sami morali proći svojevrstan vid obuke kako bismo stekli osnove snalaženja u raznim saobraćajnim uslovima. Sa stanovišta struke u toku obuke poželjno je da kandidat pređe i upozna se sa što većim brojem saobraćajnih situacija kako bi mu poslije bilo lakše samostalno upravljati motornim vozilom", kaže Sarajlić.

Gdje je rješenje?


Rješenje je prema njegovim riječima nije teško dokućiti s obzirom da su u svijetu poznati razni modalieti procesa obuke kandidata za vozače, ali da je potrebno pronaći najefikasniji i prilagoditi ga domaćim potebama. Jedan od njih je prilagođavanje rute obuke i testiranja, kao i vremena kada se obuka vrši.

"Saobraćajni stručnjaci dobro poznaju saobraćajno opterećenje svake saobraćajnice u različitim vremenskim periodima u danu. Prirodno bi bilo da se obuka vrši u vrijeme manjih saobraćajnih opterećenja, a ne kao što je to slučaj danas da se obuka vrši stohastično. Kada se dođe do vršnog opterećenja ili zagušenja na saobraćajnici pa se još u tom momentu pojave vozila autoškola i obuke, frustracije vozača i nisu neočekivane. Dakle, vozila autoškole trebaju da znaju svoje rute kretanja kao i vremenski interval, izbjegavati kretanje vozila autoškole po uskim saobraćajnicama, mnogo opterećenim saobraćajnicama kao i na saobraćajnicama u kojem imamo prisustvo velikog broja pješaka teških teretnih vozila, saobraćajnice na kojima se izvode sanacioni radovi i drugo", kazao je Sarajlić za Klix.ba.

klix.ba

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Psovanje i prijetnje: Zašto vozači sve manje strpljenja imaju prema polaznicima autoškola

Post by dadojović » 10 Feb 2020, 12:40

Kako edukacija i prevencija, očito ne djeluju, kao dobro rješenje nameće se rigorozno novčano kažnjavanje. Ništa bolje ne disciplinira vozače nego strah od kažnjavanja. Strogog i demotivirajućeg za činjenje prekršaja. U nekim državama, za naročito teške prometne prekršaje, posebno one s žrtvama, postoji mogućnost oduzimanja vozila počiniteljima.
Ali sve te mjere nije moguće sprovesti bez brzog, pravednog i učinkovitog sudstva, u kojem tatini sinovi neće biti oslobađani, jer "dolaze iz ugledne obitelji".
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Psovanje i prijetnje: Zašto vozači sve manje strpljenja imaju prema polaznicima autoškola

Post by Ariel » 10 Feb 2020, 12:42

dadojović wrote: 10 Feb 2020, 12:40 Kako edukacija i prevencija, očito ne djeluju, kao dobro rješenje nameće se rigorozno novčano kažnjavanje. Ništa bolje ne disciplinira vozače nego strah od kažnjavanja. Strogog i demotivirajućeg za činjenje prekršaja. U nekim državama, za naročito teške prometne prekršaje, posebno one s žrtvama, postoji mogućnost oduzimanja vozila počiniteljima.
Ali sve te mjere nije moguće sprovesti bez brzog, pravednog i učinkovitog sudstva, u kojem tatini sinovi neće biti oslobađani, jer "dolaze iz ugledne obitelji".
Pa da mojoj rodici koja je usmrtila pjesaka u Australiji je dozivotno oduzeta vozacka dozvola. Tako trebaju i kod nas da rade.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Psovanje i prijetnje: Zašto vozači sve manje strpljenja imaju prema polaznicima autoškola

Post by dadojović » 10 Feb 2020, 12:46

Snowie wrote: 10 Feb 2020, 12:42
dadojović wrote: 10 Feb 2020, 12:40 Kako edukacija i prevencija, očito ne djeluju, kao dobro rješenje nameće se rigorozno novčano kažnjavanje. Ništa bolje ne disciplinira vozače nego strah od kažnjavanja. Strogog i demotivirajućeg za činjenje prekršaja. U nekim državama, za naročito teške prometne prekršaje, posebno one s žrtvama, postoji mogućnost oduzimanja vozila počiniteljima.
Ali sve te mjere nije moguće sprovesti bez brzog, pravednog i učinkovitog sudstva, u kojem tatini sinovi neće biti oslobađani, jer "dolaze iz ugledne obitelji".
Pa da mojoj rodici koja je usmrtila pjesaka u Australiji je dozivotno oduzeta vozacka dozvola. Tako trebaju i kod nas da rade.
Kod nas su nedavno veoma postrožili novčane kazne. Tako da, ako se počini par prekršaja, kazna može narasti do nekoliko tisuća eura. Ali opet, sve ovisi o spomenutom sudstvu.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80125
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11330 times
Status: Online

Re: Psovanje i prijetnje: Zašto vozači sve manje strpljenja imaju prema polaznicima autoškola

Post by spacebound » 10 Feb 2020, 12:46

Ljudi zaborave da su i oni nekad sjeli prvi put u auto, da su se nekad plasili, sanjali papucicu spojke, bocno parkiranje, preznojavali kad treba stati ispred zaustavne linije.Jok, rodili su se s volanom.
Pa onda glume silu, sviraju ako ti se ugasi, bjesno preticu, jer 'ta ces ti, oduzimaju prvenstvo, jer 'ta ces ti.
Slabo je u ljudima razumijevanja, sve nesto nahorozeno i frustrirano, pa koristi priliku ovako da se ispuse i jos veci pritisak i strah prave polaznicima autoskola i pocetnicima.

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Psovanje i prijetnje: Zašto vozači sve manje strpljenja imaju prema polaznicima autoškola

Post by arzuhal » 10 Feb 2020, 12:48

Bolje da ti opsuju jer te tada vide i uočavaju sve, nego da te šutke, bez psovke i gunđanja, samo pokupe i skrše... Razmislite malo.
uzmi Lysobact

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Psovanje i prijetnje: Zašto vozači sve manje strpljenja imaju prema polaznicima autoškola

Post by Vrag » 10 Feb 2020, 12:48

Joj kad pocnu pisati sta treba

bRoot
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3993
Joined: 12 Nov 2019, 19:27
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Psovanje i prijetnje: Zašto vozači sve manje strpljenja imaju prema polaznicima autoškola

Post by bRoot » 10 Feb 2020, 12:52

Ja ću citirati Nazifa Gljivu :
"MI smo govna a od govana se pita ne pravi."

:kafa
Take a walk on the wild side,
the animal side...Image

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Psovanje i prijetnje: Zašto vozači sve manje strpljenja imaju prema polaznicima autoškola

Post by lejlamo » 10 Feb 2020, 13:12

Rješenje je prema njegovim riječima nije teško dokućiti s obzirom da su u svijetu poznati razni modalieti procesa obuke kandidata za vozače, ali da je potrebno pronaći najefikasniji i prilagoditi ga domaćim potebama.
Rješenje, prema njegovim riječima, nije teško dokučiti s obzirom da su u svijetu poznati razni modaliteti procesa obuke kandidata za vozače, ali da je potrebno pronaći najefikasniji i prilagoditi ga domaćim potrebama.
:rol

pa ne treba izbjegavati špicu, gužvu i specifične uslove. mora i takve uslove iskusiti da bi se kasnije znao snaći. bez veze su mi preporuke da se problem nekulturnih i agresivnih vozača rješava izbjegavanjem špice :cudi
Last edited by lejlamo on 10 Feb 2020, 13:24, edited 1 time in total.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Psovanje i prijetnje: Zašto vozači sve manje strpljenja imaju prema polaznicima autoškola

Post by Vjetar » 10 Feb 2020, 13:21

Ja imam strpljenja. Treba biti kao ja. Jeftino držim lekcije.

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests