Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55974
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Online

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Duminjo » 09 Dec 2019, 10:49

Nice try wrote: 09 Dec 2019, 08:31
Duminjo wrote: 09 Dec 2019, 07:33 To su prijatelji sa kojima možemo pricati a gdje su oni na svadbama ili na sahranama? Gdje su kad u zivotu negdje stvarno zapne?
Jel prijatesljtvo samo na slovu? 🙈
Pa i mnoga prijateljstva stečena u reali počesto zapnu :D.
Zato i rekoh, u prvom postu, da sve ima dvije strane.
To sto se neki ljudi cesto druze, na turnirima heklanja, nije nikakva garancija, niti to pruža vecu mogucnost, da ce biti prijatelji, nego dvoje ljudi koji se "druze" preko foruma.. 😁

Prijatesljtvo se, često, dobro pokaze kad neko mijenja adresu/grad/drzavu. Tacno kako neko, u jednom od prethodnih postova, opisa. Uglavnom, ostane taj neki Kontakt na pocetku, kasnije sve manje dok se ne izgubi. Naravno, nije to pravilo za sve.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Bla » 09 Dec 2019, 10:51

ne može se u nekoliko rečenica preslikati nečija ličnost, nema šanse, bilo to nekoliko, 10 ili milion.
Last edited by Bla on 09 Dec 2019, 11:00, edited 1 time in total.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by dadojović » 09 Dec 2019, 10:58

gospođa Brams wrote: 09 Dec 2019, 10:45
dadojović wrote: 09 Dec 2019, 10:41

Djelimično si u pravu ali osobe i u tom osobom ( u živo) kontaktu uglavnom se pokazuju u pozitivnom svjetlu i doziranju šta će reći o sebi. Dakle, rade sve ono što pripisuješ "virtualnim" osobama. Taj virtualni čovjek je zapravo samo preslika onoga stvarnog. Uz manje otklone.
Da bi procijenili kakva je netko osoba, u prvom redu mi moramo imati neke vještine pomoću kojih bi otkrili kakav je tko.
Dakako da je lakše procijeniti kakva je tko osoba u tom kontaktu u živo, ali s druge strane imamo primjer veza ili brakova koje završe nasiljem.
Da ljudi tako lako "čitaju" druge, ne bi završili u vezi s osobom koja se pokaže kao nasilnik.
Ja se slažem s time da je ljude generalno jako teško upoznati, a pogotovo virtualno. No, ne slažem se da je virtualna persona samo preslika one stvarne, tj. kod nekih to vjerojatno jest tako, ali ne kod svih. Ljudi na internetu glume sve i svaša. Predlažem MTV seriju Catfish :D.
Jasno da je puno lakše sakriti mane i svoje pravo lice u virtualnom svijetu. Isto tako poseban oprez u takvim kontaktima trebao bi postojati kod mlađih a naročito kod maloljetnih osoba.
Kada sam rekao da je virtualna persona preslika one stvarne, nisam dakako mislio da je to u sto posto slučajeva. Vodio sam se onom pojednostavljenom logikom: dobrica je dobrica u oba ta svijeta a isto tako i onaj tko je loš.
I puno je tu još segmenata. Recimo puno je lakše nekoga dobro procijeniti kada s njim komunicirao ovako, u formumskoj formi, gdje se puno tema nametne, nego u nekom individualnom razgovoru.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by storm » 09 Dec 2019, 11:06

Bla wrote: 09 Dec 2019, 10:51 ne možeš se u nekoliko rečenica preslikati nečija ličnost, nema šanse, bilo to nekoliko, 10 ili milion.
Hmmm ljudi se druže desetljećima, pa dodje do izrade, žive u vezama desetljećima, pa završe užasno... Da ne spominjem kraća razdoblja.
Procjena ličnosti je subjektivna stvar. Netko ti danas odgovara, a pet godina prije ili kasnije, bolje da se ne sretnete.. Možda.
I opet mislim, da je lakše nekoga procijeniti u kombinaciji reale i virtuale, nego samo na osnovu jednog od to dvoje. Naravno, ako je tu minimalna doza iskrenosti u konverzaciji... U oba načina.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Lamorena
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 968
Joined: 17 Nov 2019, 20:44
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Lamorena » 09 Dec 2019, 11:12

A virtualna ljubav? :inasab
Image
:hihi

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by ManGodMonster » 09 Dec 2019, 11:14

Danci wrote: 09 Dec 2019, 09:55
Na koji način održavaš vezu .. ta veza je svedena samo na dopisivanje ili se povremeno viđate ,družite ili nešto treće?
Nisam se referisao ni na ništa određeno, već na odnos između ljudi na tom planu.

Dio sam cyber generacije, i na tom planu mi je život nezamisliv bez socijalnih mreža. Ne potpuno nezamisliv, ali ne treba ignorisati činjenicu da nam socijalne mreže dosta utiču na sam život. To je neki vid paralelne stvarnosti.

Realno gledajući, prvi put kada se pojavio, recimo Facebook, a registorovao sam se negdje 2008. on tada nije ni služio za nešto poput danas - vlastitu prezentaciju. Onda je više služio kako platforma za upoznavanje, razmjenu mišljenja i stavova, razne debate i grupe. Bilo je tu genijalni stvari.
Facebook je učinio da sam upoznao dosta ljudi, širom ex-YU, koji su dosta kritički promišljali, pogotovo rat, i zbog kojih si se uspio izmigoljiti iz ovdašnji uskogrudih šovinizama koji su funkcionisali pod parolom - svu su isti.

Virtualnost, kao što se da vidjeti, ne mora značiti nužno zlo, jer je tehnologija pruzela primat i život će bez nje u budućnosti biti nezamisliv.

Što se tiče relacija na ličnom nivou, to je dosta škakljivo pitanje, upravo zbog svih tih prezentacija vlastitih života u colorfull bojama, što je daleko od stvarnog svijeta. Iskren da budem, pomno biram sa kim sam prijatelj na FB-u, a kamo li u stvarnom životu, te po tom pitanju već se da po profilima pojedinaca, kao i njihovom ponašanju na mrežama, prosuditi o kakvim se tipovima radi.

Iskrenost na socijalnim mrežama je varljiva, ali ništa manje nego li u stvarnom životu.

Ako ti je stalo do nekoga, onda ćeš naći način da se komunikacija ostvari...

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55974
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Online

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Duminjo » 09 Dec 2019, 12:47

Bla wrote: 09 Dec 2019, 10:51 ne može se u nekoliko rečenica preslikati nečija ličnost, nema šanse, bilo to nekoliko, 10 ili milion.
:mmm

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96472
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34414 times
Been thanked: 21145 times
Contact:
Status: Online

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Rum » 09 Dec 2019, 12:51

Ne razumijem ljude koji mogu da zive bez mene :mmm
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Chloe » 09 Dec 2019, 12:53

Rudolph wrote: 09 Dec 2019, 12:51 Ne razumijem ljude koji mogu da zive bez mene :mmm
Ti i jesi nešto posebno. :pusa
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Dorian » 09 Dec 2019, 12:55

Kažu stručnjaci za komunikaciju da je izgovorena (napisana) riječ samo 7 % konverzacije. 36 % je način na koji je izgovorena. A 58 % je govor tijela u trenutku kada se riječ izgovara.

Pa vi vidite...

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by ManGodMonster » 09 Dec 2019, 13:00

Dorian wrote: 09 Dec 2019, 12:55 Kažu stručnjaci za komunikaciju da je izgovorena (napisana) riječ samo 7 % konverzacije. 36 % je način na koji je izgovorena. A 58 % je govor tijela u trenutku kada se riječ izgovara.

Pa vi vidite...
Ovo gore ne funkcioniše u virtualnosti.

Ne postoji govor tijela, samo emotikoni.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Socrates » 09 Dec 2019, 13:02

Ovo samo penzioneri mogu raspravljati.

Il' sam mislio da je tako.
. . . . . . . . .

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by ManGodMonster » 09 Dec 2019, 13:05

Socrates wrote: 09 Dec 2019, 13:02 Ovo samo penzioneri mogu raspravljati.

Il' sam mislio da je tako.
Je, kao i uvijek, ti u sridu.

Baš su penzioneri po parkovima - cyber generacija. :kafa
Last edited by ManGodMonster on 09 Dec 2019, 13:05, edited 1 time in total.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55974
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Online

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Duminjo » 09 Dec 2019, 13:05

Ako sa nekim duže pisete ili pricate, a "stalo" vam je do te osobe, uvijek cete razlikovati dobro od "dobro"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Socrates » 09 Dec 2019, 13:07

Ja nisam napisao sta su penzioneri nego o čemu raspravljaju.

Kao sto su penzioneri nekad mislili da u televizoru žive mali ljudi.
. . . . . . . . .

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by ManGodMonster » 09 Dec 2019, 13:08

Socrates wrote: 09 Dec 2019, 13:07 Ja nisam napisao sta su penzioneri nego o čemu raspravljaju.

Kao sto su penzioneri nekad mislili da u televizoru žive mali ljudi.
Mislim da su "mali ljudi" vezani za radio.

Šta je banalno u cijeloj raspravi?

User avatar
Maksuz svratila
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2387
Joined: 28 Mar 2019, 17:05
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Maksuz svratila » 09 Dec 2019, 13:09

Image
...jesi čuo za onoga...šta... šta......jesi čuo za onu...ooooooo...da li si čuo za onoga...šta, šta, šta, šta, šta, šta, šta...
...da li si čuo za onu...c, c, c, c, c, c, c...

...razvela se, kurvala se, prevarila, propio se...raskućila, zabagreo, otrcala, poludeo...

...ihihi kafu turi...ihihi ću ti pričam...ihihi gola govna...ihihi a ja nisam...

...jesi čuo za onoga, jesi čuo za onu...sečem uvo k'o Van Gog, k'o Betoven sad sam gluv...

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Chloe » 09 Dec 2019, 13:10

Dorian wrote: 09 Dec 2019, 12:55 Kažu stručnjaci za komunikaciju da je izgovorena (napisana) riječ samo 7 % konverzacije. 36 % je način na koji je izgovorena. A 58 % je govor tijela u trenutku kada se riječ izgovara.

Pa vi vidite...
Pa ok, ne trebaju nam stručnjaci ta to ...:cudi

Emoticoni su uvedeni da bi dopunili pisanu komunikaciju.
A kroz nesporazume koji se dese baš zbog tog nedostatka su česti ( bar meni),
uvijek podcrtavam, u reali nemam ništa od ovog što doživljavam na Forumu. :hihi

Međutim, ima tu puno drugih stvari koje se mogu poklopiti, od muzike, životnih pogleda, ljubavi prema životinjama, prirodi itd.
TAko da se uz dobru volju itekako mogu prevazići i te komunkacijske prepreke ako je želja obostrana.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Socrates » 09 Dec 2019, 13:15

Banalno je sve.

Šta i ko je prijatelj? U životu ćeš sresti ljude koji će ti pri prvom susretu pomoći kao da te znaju sto godina. Kao što ćeš sresti i one koji će te zajebati nakon sto godina prijateljstva.

Odredjenu dozu opreza treba koristiti prilikom upoznavanja novih ljudi bilo gdje. :hm

Da li ti je neko na Facebook-u iz Australije prijatelj ili ne, stupidno je raspravljati.
. . . . . . . . .

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by ManGodMonster » 09 Dec 2019, 13:18

Socrates wrote: 09 Dec 2019, 13:15 Banalno je sve.

Šta i ko je prijatelj? U životu ćeš sresti ljude koji će ti pri prvom susretu pomoći kao da te znaju sto godina. Kao što ćeš sresti i one koji će te zajebati nakon sto godina prijateljstva.

Odredjenu dozu opreza treba koristiti prilikom upoznavanja novih ljudi bilo gdje. :hm

Da li ti je neko na Facebook-u iz Australije prijatelj ili ne, stupidno je raspravljati.
Hvala na prosvjetljenju.

A sad se vrati dvije stranice nazad i možeš se uvjeriti kako su to neki prije tebe zaključili. :cudi

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests