Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by srculence7 » 27 Oct 2019, 03:54

Kada sam bila mala, u komšiluku je živela sa majkom devojčica sa cerebralnom paralizom, zvala se isto kao i ja. Pošto se moja mama družila sa njenom, išle smo često do njih. Bilo me je strah nekada od nje, pitala se što ja moram da se družim sa njom... Niko mi nije objasnio šta se dogodilo sa njom i rekao da i ona ima iste potrebe kao i mi, bez obzira što je drugačija.
Sada to znam i gledam na sve to iz drugog ugla a htela sam reći da često i nešto što nam je nepoznato, čini nas nesigurnijim, rađa strah, nepoverenje i sl.
Zato treba raditi sa decom na tome, da prihvate svoje drugare i pomognu im, bez obzira što se razlikuju od njih, jer upravo ta različitost čini svet bogatijim.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

nida
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9371
Joined: 27 Mar 2019, 14:36
Has thanked: 228 times
Been thanked: 747 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by nida » 28 Oct 2019, 18:31

Volim ovu pricicu....

POSEBNA MAJKA POSEBNOG DJETETA

Jeste li se ikada zapitali kako se bira majka djece sa posebnim potrebama ?
Bog se smjesi "ovoj cemo dati dijete sa posebnim potrebama" Andjeo je znatizeljan,"zasto bas ovoj, ona je tako RADOSNA?'. "Bas zato" odgovara Bog, smjeseci se. "Kako bih mogao povjeriti dijete sa posebnim potrebama zeni koja se ne zna radovati ? Bilo bi to suvise okrutno ". "Da li je STRPLJIVA ?" ...pita andjeo. "Ne zelim da bude previse strpljiva, mogla bi se utopiti u moru sazaljenja i patnje. Kad nadvladaju zaprepastenje i negodovanje, navici ce se".
"Ali, Gospodine,mislim da ta zena i NE VJERUJE u tebe". Bog se smije "Nije vazno,sredicu to. Ta zena savrseno odgovara. OBDARENA JE PRAVOM MJEROM EGOIZMA! Andjeo je iznenadjen. "Egoizma ? Zar je to potrebno ?" Bog potvrdjuje: "Ako se koji put ne bude znala odvojiti od DJETETA, nece izdrzati. Da,to je zena koju cu blagosloviti nesavrsenim djetetom ,ONA TO SADA NE ZNA,ALI TOJ CE ZENI DRUGI ZAVIDJETI! Njena RIJEC ,nikada NECE biti totalno CVRSTA. NIKADA NISTA NECE SMATRATI OBICNOM POJAVOM. Kada dijete prvi put izgovori rijec "MAMA",ona ce biti svjedok CUDA i to ce je osvjestiti. Kada svom djetetu bude opisivala stablo ili zalazak Sunca, vidjece sto rijetko ko zna vidjeti moja stvaranja. Dozvolicu joj da jasno vidi stvari koje ja vidim -NEZNANJE, OKRUTNOST, PREDRASUDE,i ucinicu da se digne iznad njih. Nikada nece biti sama. Bicu uz nju svakoga dana njenog zivota,jer ona ce nepogrjesivo obavljati moj posao, kao da je neprestano uz mene".

"A,zastitnik ?",pita andjeo s'podignutim perom. Bog se nasmija : "Bice joj dovoljno ogledalo ".
the most beautiful thing you can wear is confidence”

nida
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9371
Joined: 27 Mar 2019, 14:36
Has thanked: 228 times
Been thanked: 747 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by nida » 09 Dec 2019, 11:11

Ufff

Danas idemo zubaru. Nasla sam jedan pokVaren zubic.
Ubila sam s pricom da idemo kod cike da mu lijepo opere zube od prosle sedmice.
Nadam se da necemo demolirati ordinaciju. 🙈

Ako nista onda idemo kod Hanija. 🙈😂
the most beautiful thing you can wear is confidence”

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3076 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by Chloe » 09 Dec 2019, 11:13

Sretno Niduuuška ... :pusa :mah
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

nida
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9371
Joined: 27 Mar 2019, 14:36
Has thanked: 228 times
Been thanked: 747 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by nida » 09 Dec 2019, 11:14

Chloe wrote: 09 Dec 2019, 11:13 Sretno Niduuuška ... :pusa :mah
Hvala :pusa
the most beautiful thing you can wear is confidence”

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by mentalist » 09 Dec 2019, 11:16

Nida, sretno.

Taj korak još nismo napravili :julia

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81117
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10156 times
Been thanked: 6997 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by Julia-Klara » 09 Dec 2019, 11:17

Sretno, i javi kako je bilo
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

nida
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9371
Joined: 27 Mar 2019, 14:36
Has thanked: 228 times
Been thanked: 747 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by nida » 09 Dec 2019, 11:21

mentalist wrote: 09 Dec 2019, 11:16 Nida, sretno.

Taj korak još nismo napravili :julia
Hvala. Vjeruj da sam vec ko na iglama kako nam je ciko zubar dao termin da danas dodjemo.

Uglavnom, najvjerovatnije cemo ici sa uspavljivanjem kad se bude radilo, a danas pregled... ako bude izvodivo.

Znam da ce biti urnebes, al Boze moj kad nije. 🙈
the most beautiful thing you can wear is confidence”

nida
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9371
Joined: 27 Mar 2019, 14:36
Has thanked: 228 times
Been thanked: 747 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by nida » 09 Dec 2019, 11:22

Julia-Klara wrote: 09 Dec 2019, 11:17 Sretno, i javi kako je bilo
Hvala Klaro :ljub

Hocu.
the most beautiful thing you can wear is confidence”

nida
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9371
Joined: 27 Mar 2019, 14:36
Has thanked: 228 times
Been thanked: 747 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by nida » 09 Dec 2019, 17:54

Eh ovako.

Ciko zubar i asistenti preeedivni, puni strpljenja, nasmijani... ❤️ Odusevio me je njihov pristup. ❤️

Pregled prošao super, nije bilo puno otpora, i vriske kako sam očekivala....Napuhali mu rukavice kao balone. 😂 On se smijao. ❤️

U cetvrtak idemo na uspavljivanje i popravku.
the most beautiful thing you can wear is confidence”

nida
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9371
Joined: 27 Mar 2019, 14:36
Has thanked: 228 times
Been thanked: 747 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by nida » 09 Dec 2019, 18:03

mentalist wrote: 09 Dec 2019, 11:16 Nida, sretno.

Taj korak još nismo napravili :julia
MentalistO ja dobila savjet. Od mame koja je isla u UnionHealth, mlijeko i sve mliječno izbaciti, šećere/sokove.

Ok slatkiše ne jedemo toliko, i kad dobiju vise su sugar free.

Al mlijeko i sir to bas jede.
Da mlijeko/mliječni proizvodi prave rusvaj u njihovom organizmu.
Tako da od danas nema mlijeka.... prelazimo totalno na bio. Pa da vidim hoce li biti napretka.

Eto savjet, probajte ako već niste.
the most beautiful thing you can wear is confidence”

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28448
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1433 times
Been thanked: 1433 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by uvijek_kontra » 09 Dec 2019, 18:26

Nido, to ti je super odluka.

Ne mogu se sjetit gdje sam gledala al bilo je kod nas po TV. Jedna majka je isto tako batalila sve sto ima veze s mljekom i brzo je vidjela promjene. Uz to, pocela je da daje i cbd kapi ili smolu, ne znam sad sto se pokazalo za jako pametan potez. Ako nadjem link ili tekst, budem ti prevela. :pusa

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by Venera » 09 Dec 2019, 18:30

nida wrote: 09 Dec 2019, 17:54 Eh ovako.

Ciko zubar i asistenti preeedivni, puni strpljenja, nasmijani... ❤️ Odusevio me je njihov pristup. ❤️

Pregled prošao super, nije bilo puno otpora, i vriske kako sam očekivala....Napuhali mu rukavice kao balone. 😂 On se smijao. ❤️

U cetvrtak idemo na uspavljivanje i popravku.
Moja rodjaka je maigstar special education teacher , od nje sam naucila i vijdela kako je divan ljubav djece i uctelja :srce :srce
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

nida
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9371
Joined: 27 Mar 2019, 14:36
Has thanked: 228 times
Been thanked: 747 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by nida » 09 Dec 2019, 18:49

uvijek_kontra wrote: 09 Dec 2019, 18:26 Nido, to ti je super odluka.

Ne mogu se sjetit gdje sam gledala al bilo je kod nas po TV. Jedna majka je isto tako batalila sve sto ima veze s mljekom i brzo je vidjela promjene. Uz to, pocela je da daje i cbd kapi ili smolu, ne znam sad sto se pokazalo za jako pametan potez. Ako nadjem link ili tekst, budem ti prevela. :pusa
Ja sam uvijek za “probati” još ako pokaže se da ima efekta, onda super. Ja sam slatkiše im izbacila zbog njegove hiperaktivnosti, al opet hajd nekad neko im “cusne” deda/nana. Znaš ja luda, treba djeci Dat nekad slatko :rol

Cbd ulje sam kupila al sam odustala. Sta znam.... mali je još.
Venera wrote: 09 Dec 2019, 18:30

Moja rodjaka je maigstar special education teacher , od nje sam naucila i vijdela kako je divan ljubav djece i uctelja :srce :srce
Da, divno je kad ljudi vole prije svega djecu, i vole svoj posao. I kad su puni strpljenja, i “daju” se bezrezervno da djeca napreduju.

Kad je imao fazu da nece da jede. Toj edukatorici se ne mogu zahvaliti koliko mi je pomogla, i naučila me da ga vratim da opet jede sve. Osim salate.

A i tu smo neku noc napravili pomak, jeo je salatu od kupusa. Dva zalogaja negodovao, onda prestao.

Sad zamisli kcerkicu hranim, govorim ruckaj srećo, kako slatko ruckas, ma bravo. Dok on se po podu valja, urlice.... baca se.
SrcE mi puca, a ignorisem ga.
the most beautiful thing you can wear is confidence”

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28448
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1433 times
Been thanked: 1433 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by uvijek_kontra » 09 Dec 2019, 18:52

Da imas nekog ko se bavi time pa da nadjete zajednicko rjesenje jer te kapi zaista mogu pomoci, ima sigurno i na netu pisano o tome. Ako nemas, kad/ako budes odlucila i razmislila, mogu se ja ovdje raspitati jer ima sigurno i posebnih za djecu.

A to s prehranom.. samo nastavi. :ok Nema nista lose u tome ako uzme neki slatkis, vec ako smanjis bice super.

Joj da mi se sjetit gdje sam ono gledala. Raspitacu se svakako.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by Venera » 09 Dec 2019, 18:58

nida wrote: 09 Dec 2019, 18:49 Da, divno je kad ljudi vole prije svega djecu, i vole svoj posao. I kad su puni strpljenja, i “daju” se bezrezervno da djeca napreduju.

Kad je imao fazu da nece da jede. Toj edukatorici se ne mogu zahvaliti koliko mi je pomogla, i naučila me da ga vratim da opet jede sve. Osim salate.

A i tu smo neku noc napravili pomak, jeo je salatu od kupusa. Dva zalogaja negodovao, onda prestao.

Sad zamisli kcerkicu hranim, govorim ruckaj srećo, kako slatko ruckas, ma bravo. Dok on se po podu valja, urlice.... baca se.
SrcE mi puca, a ignorisem ga.
Ja volim djecu , a moj prvi susret je bio sa kcerkom moje pokijne uciteljice povijsti iz osnovne skole , a potom sa sinom moje prijatlejice , a najvise sam naucila od moje rodjake o bolljem razumijevanju djece, i ono najvaznije, ako imas ljubavi, djeca je tako dobro osjecaju :srce :srce

nida, kako je u Sarajevo organizirana pomoca za majke , da bolje razumiju vlastitu djecu , jer citanje literature nije nimalo dovoljan izvor pomoci?

sad bi ti tako rado preporucila moju rodjaku, iako je u US, a mozete se cuti putem email , posalji me pp :ok :pusa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

nida
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9371
Joined: 27 Mar 2019, 14:36
Has thanked: 228 times
Been thanked: 747 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by nida » 09 Dec 2019, 22:32

uvijek_kontra wrote: 09 Dec 2019, 18:52 Da imas nekog ko se bavi time pa da nadjete zajednicko rjesenje jer te kapi zaista mogu pomoci, ima sigurno i na netu pisano o tome. Ako nemas, kad/ako budes odlucila i razmislila, mogu se ja ovdje raspitati jer ima sigurno i posebnih za djecu.

A to s prehranom.. samo nastavi. :ok Nema nista lose u tome ako uzme neki slatkis, vec ako smanjis bice super.

Joj da mi se sjetit gdje sam ono gledala. Raspitacu se svakako.
Raspitivala sam se, al znas kako je, kad su u pitanju djeca....cak i Kana shopu mi je sve momak detaljno objasnio al.... jos uvijek hajd da guramo ovako.

Hvaaaalaaa tiiii puuuunoooo :pusa A znas da ako odlucim eto mene ti u inbox sa 1001 zasto 🙈
the most beautiful thing you can wear is confidence”

nida
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9371
Joined: 27 Mar 2019, 14:36
Has thanked: 228 times
Been thanked: 747 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by nida » 09 Dec 2019, 22:46

Venera wrote: 09 Dec 2019, 18:58

Ja volim djecu , a moj prvi susret je bio sa kcerkom moje pokijne uciteljice povijsti iz osnovne skole , a potom sa sinom moje prijatlejice , a najvise sam naucila od moje rodjake o bolljem razumijevanju djece, i ono najvaznije, ako imas ljubavi, djeca je tako dobro osjecaju :srce :srce

nida, kako je u Sarajevo organizirana pomoca za majke , da bolje razumiju vlastitu djecu , jer citanje literature nije nimalo dovoljan izvor pomoci?

sad bi ti tako rado preporucila moju rodjaku, iako je u US, a mozete se cuti putem email , posalji me pp :ok :pusa
Ljubav je najbitnija.

Sto se tice pomoci za majke, ne znam sta bih ti rekla. Nije bajno, ali borimo se. Organizuju se edukacije, ali najveci problem je sistem- e to je vec borba s vjetrenjacama.

Hvala ti puno. Svakako nije na odmet da se cujemo, svaki savjet je dobrodosao. :pusa
the most beautiful thing you can wear is confidence”

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by Venera » 09 Dec 2019, 22:52

nida wrote: 09 Dec 2019, 22:46
Venera wrote: 09 Dec 2019, 18:58

Ja volim djecu , a moj prvi susret je bio sa kcerkom moje pokijne uciteljice povijsti iz osnovne skole , a potom sa sinom moje prijatlejice , a najvise sam naucila od moje rodjake o bolljem razumijevanju djece, i ono najvaznije, ako imas ljubavi, djeca je tako dobro osjecaju :srce :srce

nida, kako je u Sarajevo organizirana pomoca za majke , da bolje razumiju vlastitu djecu , jer citanje literature nije nimalo dovoljan izvor pomoci?

sad bi ti tako rado preporucila moju rodjaku, iako je u US, a mozete se cuti putem email , posalji me pp :ok :pusa
Ljubav je najbitnija.

Sto se tice pomoci za majke, ne znam sta bih ti rekla. Nije bajno, ali borimo se. Organizuju se edukacije, ali najveci problem je sistem- e to je vec borba s vjetrenjacama.

Hvala ti puno. Svakako nije na odmet da se cujemo, svaki savjet je dobrodosao. :pusa
da ljubav je kljucna :srce :srce :srce

sao se javi, kad god , na pp :ok

u HR imaju isto problem sa sistemom, razogvarala sam sa jednom majkom, tokom ljeta , na plazi , i vjerujem da vam je to jako frustrirajuce , ali mi se dopala njena otovrenost i komunikacija sa mmnom, a vidim da ljudi nesto nisu previse raspolozeni da slusaju, ali meni takvi drusteni "fenomeni" otvraju oci, vidike , i sve vise primjetim kako si ljudi najcesce odvratni ( ja sa inace buntovnickog karaktera) :rumenko

mogu ti sad posalti moj e mail :cvijece
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by Zagorka » 09 Dec 2019, 22:56

nida wrote: 09 Dec 2019, 17:54 Eh ovako.

Ciko zubar i asistenti preeedivni, puni strpljenja, nasmijani... ❤️ Odusevio me je njihov pristup. ❤️

Pregled prošao super, nije bilo puno otpora, i vriske kako sam očekivala....Napuhali mu rukavice kao balone. 😂 On se smijao. ❤️

U cetvrtak idemo na uspavljivanje i popravku.
Haj super, obicno prvi posjet zubaru prodje loše i kod djece bez smetnji. :ok
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests