Postporođajna depresija

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12150 times
Contact:
Status: Offline

Postporođajna depresija

Post by Maja » 16 Nov 2013, 15:08

Znate li nekog ko je bio u krizi nakon poroda? Koliko to sve traje, kako se liječi?
Znam da može biti jako opasno jer majka može i ubiti svoje dijete.
Računa li se to psihičko stanje kao neuračunljivost u slučaju da majka naudi svom djetetu?
Može li postp. dep. biti i lakša, u smislu da brineš normalno o bebi ali si razdražljiva, stalno loše volje itd..
Kako ste se osjećale vi forumašice nakon poroda?
Je li osim hronične nesanice (zbog bebe) bilo još nekih poteškoća?

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by Zagorka » 16 Nov 2013, 18:52

Sestra mi je imala promjene raspolozenja,cas depresivna,cak se smijala sretno ko luđakinja,ali nije sad tako ozbiljno kao sto spominjes u tekstu..........koliko sam citala,dosta majki prođe kroz to,cak i oceva,ugl prođe samo,nista pretjerano da se ne moze izdrzati......mada se malko pribojavam,sklona sam ja tome.....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by dacina_curica » 16 Nov 2013, 19:18

Sestra je bila poprilicno depresivna posle drugog poroda ali mislim da je tu vecu ulogu igrala cinjenica da je imala carski koji nije planirala a inace je control freak pa je taj manjak kontrole nad situacijom cusnuo u depresiju. Bila je poprilicno nepodnosljiva (sebi i drugima) nekoliko mjeseci ali je ona to "lijecila" fizickom aktivnoscu - mnogo trcala it'd...
Moja trudnoca i sve vrijeme posle porodjaja su prosli bez ikakvih komplikacija....jedino je porod bio horor zivi zbog komplikacija ali sve ostalo skolski tako da nisam nikakav autoritet po ovom pitanju.

Pisala sam na temi o samoubistvu o tetki koja se objesila kratko nakon porodjaja. Iz svih maminih prica moze se zakljuciti da je postporodjajna depresija bila veliki razlog ovom ocajnickom cinu..ona je bila depresivna i nakon prvog djeteta i nikada se nije ni vratila u neko stabilnije mentalno stanje....

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by Zagorka » 16 Nov 2013, 19:25

dacina_curica wrote:Sestra je bila poprilicno depresivna posle drugog poroda ali mislim da je tu vecu ulogu igrala cinjenica da je imala carski koji nije planirala a inace je control freak pa je taj manjak kontrole nad situacijom cusnuo u depresiju. Bila je poprilicno nepodnosljiva (sebi i drugima) nekoliko mjeseci ali je ona to "lijecila" fizickom aktivnoscu - mnogo trcala it'd...
Moja trudnoca i sve vrijeme posle porodjaja su prosli bez ikakvih komplikacija....jedino je porod bio horor zivi zbog komplikacija ali sve ostalo skolski tako da nisam nikakav autoritet po ovom pitanju.

Pisala sam na temi o samoubistvu o tetki koja se objesila kratko nakon porodjaja. Iz svih maminih prica moze se zakljuciti da je postporodjajna depresija bila veliki razlog ovom ocajnickom cinu..ona je bila depresivna i nakon prvog djeteta i nikada se nije ni vratila u neko stabilnije mentalno stanje....
Redovno zaobilazim ovakve teme,pa ovo valjda stoga nisam ni vidjela,nemojte me strasiti :noga
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by dacina_curica » 16 Nov 2013, 19:27

Radi se o ekstremnom slucaju naravno, uvijek tu ima dodatnih razloga...

Samo opusteno.

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by Bahra » 16 Nov 2013, 21:59

Uhhh... Prvi porod bio iznimno težak, meni trauma. Jos u bolnici sam se počela ponašati histericno i zivcano. Kad sam došla kuci samo je bivalo sve gore. Ko god šta da uradi ja histerisem, placem, psujem. Udarilo na psihu, pamćenje... Čak došlo da je bilo trenutaka da gledam u prijateljicu i pojma nemam ko je ona i odakle je znam.
Djetetu nisam dala da se pridje, a ja nisam imala nikakav osjećaj za njega, kad place ja ni da mrdnem, znala sam reci "Placi, i ja sam plakala dok sam te radjala!"
To je potrajalo dobra dva mjeseca, dok se nije jako razbolio. Mislila sam da će umrijeti, i tad kao da mi je neko samarcinu opalio, i postala sam svjesna koliko volim svoje djete.
Sa Mrvicom porod bio iz snova, i nisam bila ni nalik kao prvi put.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by Rockefeller » 16 Nov 2013, 22:43

Ala i vas bog kazni. :hihi
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by Nela » 16 Nov 2013, 22:59

99% zena prodje postporodjajnu depresiju, neke lakse, neke teze, nego na ovom zatucanom balkanu sve je tabu pa i to, vecina ih krije, ali bezgranicna ljubav i slika savrsene prodice, sretne majke itd nakon poroda (narocito prvog) vidjena je samo u filmovima.
Necu reci da je porodica tad nesavrsena ili da majka ne voli dijete nego jednostavno nisi naviknut da ustajes iz kreveta cijelu noc i dan svako sat-dva, (ako imas srecu da i toliko spava) pogotovo onako rasturen od poroda i sasvim je normalno da si nervozan. Osim toga, nagli pad hormona se mora primijetiti, narocito kod zena koje su u trudnoci uzimale dodatne.
Ja sam bila mnooooogo nervozna, nekoliko puta sam se izderala iz cista mira, jednom sam cak muza i kuma istjerala iz kuce jer su pricali dok sam ja pokusavala uspavati dijete. Srecom drzalo me desetak dana.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by IM_ex » 20 Nov 2013, 18:15

Pod pojmom "postporodjajna depresija" ne vezem nervozu ili ma kakvo blaze, prolazno razdrazljivo stanje. Ako znamo samo jedan slucaj tipa o cemu pomenu dacina_curica:
nikada se nije ni vratila u neko stabilnije mentalno stanje....
jasno je da prolazna krizna stanja nakon poroda nisu nista alarmantno, vec najcesce ocekivane reakcije (iscrpljenost nastala usljed isprekidanog sna, nedovoljno sna plus nezanemarivi dnevni umor, briga, strahovi, manjak vremena za sebe, ...).

Znam jednu zenu, zrtvu postporodjajne depresije. Odmah po porodu ispoljavala je alarmantne simptome. Bebu nije zeljela ni vidjeti, nije dozvoljavala da joj je prinesu. Beba, inace zaceta u sretnom braku, osudjena je na odrastanje u naninom okrilju. Spocetka je jos i tinjala nada njenih najblizih da ce taj krizni period porodilje proci. Ali ne ...
Porodilja se povukla u se, nisu je radovali ni dolasci rodbine na babine, nije zeljela pricati sa gostima; kao da je zivjela u nekom svom svijetu, otrgnuta od realnosti i zivotnih obaveza.
I, kao sto je najcesce i za ocekivati, jedan takav brak nije mogao opstati. Brigu o porodilji i bebi na se su preuzeli njeni roditelji. Umjesto u majcinom, beba je odrastala u naninom narucju.
Ta beba, sada je djevojka vec. Djevojka, kojoj vjerovatno nije jasno majcino ponasanje. Djevojka, koja se sigurno pita "Pa sto li moja mama na sve ceka od nane? kako joj je nije zao? sto joj sta ne pomogne?"
A nana, haman da se zena ne smije ni razboliti.

Drugi slucaj koji poznajem, takodjer zavrsio razvodom braka.
Postporodjajna depresija je nastala nakon drugog poroda. Od zene dame postade zena od koje su cak i djeca okenula ledja. Uvijek u pokretu, bez razloga, a kao da mora da ide tako negdje. Niko je nije zeljan, nikog ne raduju njeni cesti dolasci. A zivi u nekoc davno lijepo namjestenom prizemlju kuce, koju je, kao zdrava, gradila skupa sa suprugom, koji je, btw. ozenjen po drugi put, a zivi na spratu iznad.
Zalosno.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12150 times
Contact:
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by Maja » 23 Nov 2013, 20:44

Meni nije jasno kako se toj bolesti ne pristupa malo ozbiljnije. Kako se to liječi, kako psiholozi ne mogu pomoći, zar mora završiti razvodom i zar se majka mora od djeteta otuđiti za sva vremena, čak i kad dijete odraste.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by Nela » 23 Nov 2013, 22:11

Naravno da strucno lice moze pomoci, ali ovo je Balkan i ovdje je sramota otici psihologu/psihijatru i priznati problem :zid
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by Dalia » 23 Nov 2013, 22:14

Ide se hodži....
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by Nela » 23 Nov 2013, 22:21

Dalia wrote:Ide se hodži....
:plavi jest, hodza nam je glavni kad mahala uspostavi dijagnozu
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by Biba » 04 Nov 2015, 22:28

Ja sam prije 5 godina bila u teškoj kliničkoj depresiji. Nisam bila razdrazljiva ni ljuta. Nisam mogla ni s kim razgovarati, jesti itd...To mora na lijecenje i tablete, tu psihoterapija ne pomaze. Jedan dan nisam imala sbage otixi s djexom ma svetište. Bila sam sama u školi i mapisala maticnu knjigu bez greske...mnogi zdravi se nisu mogli koncentrirati i grijesili su......Ubrzo sam se oporavila ali pijem tablete vec 5 godina..Zpravo ima 10 dana da mi je mestalo. Mrsko mi icimdoktoru. Trenutno sam izgubila apetit ali snage imam.Nemam problem raspolozenja..
Genetski sam sklona depresiji, ali poslije poroda sam bila odlicno. Nikad bolje...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26704
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14756 times
Been thanked: 3942 times
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by Veca » 04 Nov 2015, 22:39

...Bibo,ja bih ti preporucila da ides po recept!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by Biba » 04 Nov 2015, 22:43

Veca wrote:...Bibo,ja bih ti preporucila da ides po recept!
Idem sutra. Po cijeli dan nista skoro me mogu jesti a sad ne mogu ni po noci..ne zelim opet imati 40 kila..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26704
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14756 times
Been thanked: 3942 times
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by Veca » 04 Nov 2015, 22:49

...na to sam i ja mislila
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by Biba » 04 Nov 2015, 23:11

Veca wrote:...na to sam i ja mislila
Hvala Veco iako sam svjesna toga odavno. Naucila sam kad treba slušati. Ne smijem se igrati s time ni naglo prekinuti piti lijekove, belaj je to...

Pisala sam vec o postporođajnoj ali u drugoj temi. Našamkedna mještanka je imala taj poremecaj. Htjela ke udaviti dijete. Nikada prije ni poslije nije imala problem.

Pisalamsam o źeni koja ke poslije poroda naglo pala u depresijuma to ke bio okidac za shizofreniju koju je imala skrivenu.....ugusila ke bebu gotovo nesvjesno...poslije je prerezala sebi vene ali spasili su je. Suprug nije primijexivao nista osim da je previse brizna...nazalost...
Oslobođena je krivicne odgovornosti
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by Zagorka » 04 Nov 2015, 23:46

Biba wrote:Ja sam prije 5 godina bila u teškoj kliničkoj depresiji. Nisam bila razdrazljiva ni ljuta. Nisam mogla ni s kim razgovarati, jesti itd...To mora na lijecenje i tablete, tu psihoterapija ne pomaze. Jedan dan nisam imala sbage otixi s djexom ma svetište. Bila sam sama u školi i mapisala maticnu knjigu bez greske...mnogi zdravi se nisu mogli koncentrirati i grijesili su......Ubrzo sam se oporavila ali pijem tablete vec 5 godina..Zpravo ima 10 dana da mi je mestalo. Mrsko mi icimdoktoru. Trenutno sam izgubila apetit ali snage imam.Nemam problem raspolozenja..
Genetski sam sklona depresiji, ali poslije poroda sam bila odlicno. Nikad bolje...
zato sad jesi :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Postporođajna depresija

Post by Biba » 04 Nov 2015, 23:53

Zagorka wrote:
Biba wrote:Ja sam prije 5 godina bila u teškoj kliničkoj depresiji. Nisam bila razdrazljiva ni ljuta. Nisam mogla ni s kim razgovarati, jesti itd...To mora na lijecenje i tablete, tu psihoterapija ne pomaze. Jedan dan nisam imala sbage otixi s djexom ma svetište. Bila sam sama u školi i mapisala maticnu knjigu bez greske...mnogi zdravi se nisu mogli koncentrirati i grijesili su......Ubrzo sam se oporavila ali pijem tablete vec 5 godina..Zpravo ima 10 dana da mi je mestalo. Mrsko mi icimdoktoru. Trenutno sam izgubila apetit ali snage imam.Nemam problem raspolozenja..
Genetski sam sklona depresiji, ali poslije poroda sam bila odlicno. Nikad bolje...
zato sad jesi :oo
:plavi ..ma to je temperament bona...ko osa :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests