Zašto majke napuštaju svoje bebe nakon porodjaja?

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Zašto majke napuštaju svoje bebe nakon porodjaja?

Post by Mutevelija » 21 Sep 2019, 21:38

Haj dobro, onda samo sam takav steko dojam u nekoliko navrata :p
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Zašto majke napuštaju svoje bebe nakon porodjaja?

Post by Mutevelija » 21 Sep 2019, 22:34

Hannibal wrote: 21 Sep 2019, 22:15 mene je mama probala abortirat kad sam imo 3 godine al joj doktori nisu dali, kazu zakasnila si brt
Haj to, ali ja se ne bi rodio da mati nije htjela zensko da se rodi, znaci samo bi brat bio rođen.

Ona htjela zensko, i kad je vidila da je musko, nije htjela castiti medicinske sestre.
A rekla castit ce ako bude zensko.

Sto je najgore jato kasnije saznao. I jos pričala hvalila se kako nije htjela pocastit babice i sestre , i kasnije kaze nije ba ja sam tebe prihvatila.

A ja samo poprijeko pogledam.

Jos je i cinicno govorila i hvalila se tim kad sam bio manji, sad se stidi ne smije to spomenut.
Ako bude zensko dobit ces poklon i mastuluk ce bit, ako bude musko nes nista.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto majke napuštaju svoje bebe nakon porodjaja?

Post by Konsultant » 22 Sep 2019, 05:40

srculence7 wrote: 21 Sep 2019, 20:56 Stoji to što pišete ali kad već rodi, ako neće da se stara o njemu neka ga da u dom, neko prihvatilište, mislim krajnje nehumano je da jedno malo biće završi negde poput smeća. Ako se smatraš zrelim da se upuštaš u seksualne odnose onda preuzmi i odgovornost kasnije kad već ne koristiš zaštitu. U ovom slučaju koji sam spomenula se ne radi o nekoj klinki već ženi koja je u zrelim godinama i već ima dete.
Srcule, mislim da su sve ove odbacene bebe posljedice nezeljene trudnoce. Sta takve majke sve prodju, sta im je u glavama, ne znam. Ima tu raznih slucajeva, ostave djete nekom pred vrata, odloze u kontejner ili ga uguse/zadave. Nekada im cak neko iz okoline, majka, sestra, prijateljica, ... "pomogne" da urade to sto urade. Doticni koji je napirio djete, pravi se blesav, ili razgulio, da skratim njega nema, na ovakvim majkama/trudnicama je palo sve.

Drustveno je prepoznat slucaj problema ubistva novorodjenceta, ne znam objasnjenje s psiholoske strane, i uvedeno je u zakon i mozda cak imaju terapiju, zdravstvenu i psihicku podrsku. Maloljetnicka delikvencija i nasilje u skolama je prepoznato, nesto se radi na tome, savjetovanje roditelja prvog djeta itd. jer je to cilj drustva, tj. normalizirati zivot svima.

Mislim da su ovo slicni slucajevi koji bi se trebali isto tako prepoznati. Otvara se pitanje kako rjesiti, ima li vec negdje u nekoj drzavi rjeseno? Da li bi podrzali zakon o besplatnom i anonimnom abortusu? Otvaranje dodatnog odjela u nekog med. ustanovi?
Da li bi sufinasirali ovakve slucajeve, ili abortus ili porodiljama uplatite kroz recimo fondaciju(bez na grbacu drzave)? Ono zna se godisnji budzet, odvajate koliko smatrate da mozete. Par postova prije sam iznio jedno od rjesenje, ako imate neki bolji prijedlog slobodno pisite.


PieS. Moram sta cu, ostavite se onog razmatranja pojedinacnih slucajeva ili trazenja krivca. Realnost je da se desavaju slucaji, ne mnogo. I ne obazirite se puno na Bibana, valjda ce se pocet forumati na normalan nacin

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto majke napuštaju svoje bebe nakon porodjaja?

Post by Username » 22 Sep 2019, 07:58

Treba ih pitati

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Zašto majke napuštaju svoje bebe nakon porodjaja?

Post by Hannibal » 22 Sep 2019, 12:51

Username wrote: 22 Sep 2019, 07:58 Treba ih pitati
bolje nego da presipamo ovdje iz supljeg u prazno
🐽

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto majke napuštaju svoje bebe nakon porodjaja?

Post by ina » 23 Sep 2019, 10:32

Treba biti totalno umno poremeceni za ostaviti dijete u kontejneru. Ta poremecenost ima inace tok razloga.
Slicna desavanja nazalost je nemoguce sprijeciti ali bi se mogla znacajno umanjiti, da te majke dobiju i adekvatnu pratnju, strucnu pomoc, i oslonac.

Jadna djeca.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Zašto majke napuštaju svoje bebe nakon porodjaja?

Post by Krokodil Behko » 06 Sep 2021, 09:44

Horor u Bugojnu: Ispod mosta pronađena mrtva beba


Image

U Bugojnu je danas ispod mosta pronađena beba u beživotnom stanju. Bebu su pronašli građani ispod mosta na rijeci Vrbas.


Policija se trenutno nalazi na terenu i više informacija će biti poznato po završetku uviđaja, prenosi Bugojno danas.


Potparol MUP-a SBK za Raport je potvrdio kako je policija dobila prijavu oko 15:20 o tijelu novorođenčeta koje se nalazi na obali rijeke Vrbas nakon čega su na lice mjesta upućene patrole.


“Na lice mjesta je izašao i vještak s ciljem utvrđivanja smrti novorođenčeta, a o svemu je obaviješten i dežurni tužilac koji je naredio otvaranje istrage”, rekao je Hodžić.
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto majke napuštaju svoje bebe nakon porodjaja?

Post by Rum » 23 Feb 2022, 22:32

Zeničanka napustila kuću, ostavila četvero maloljetne djece bez sredstava za život
Image

Kantonalno tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona, dana 17.02.2022.godine, podiglo je optužnicu protiv N.Š. zbog krivičnog djela Povreda porodičnih obaveza iz člana 221 stav 1. KZ FBiH.

Optužnica je u cijelosti potvrđena dana 21.02.2022. godine od strane sudije za prethodno saslušanje Općinskog suda Zenica.


DETALJI OPTUŽNICE TUŽILAŠTVA ZDK

Što je, dana 02.12.2021. godine, u Zenici, u kući u mjestu Kahrimani, bez ikakvog povoda i razloga, ostavila u teškom položaju članove svoje porodice – malodobnu djecu: kćer mldb. N.N. (rođena 2009. godine), sina mldb. N.N., (rođen 2010. godine), sina mldb. N.N., (rođen 2015. godine) i sina N.N., (rođen 11.06.2018. godine),

na način da je napustila kuću i otišla u nepoznatom pravcu, ostavivši djecu bez nadzora i bez sredstava za život, iako je znala i bila svjesna da je, kao majka, dužna i obavezna brinuti se o malodobnoj djeci,


čime je grubo prekršila svoje zakonske porodične obaveze i u teškom položaju ostavila članove svoje porodice koji nisu u stanju da se brinu sami o sebi,

čime je učinila krivično djelo Povreda porodičnih obaveza iz člana 221. stav 1. KZ FBiH.

Svako se smatra nevinim za krivično djelo dok se pravosnažnom presudom ne utvrdi njegova krivnja.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6792
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 1214 times
Status: Offline

Re: Zašto majke napuštaju svoje bebe nakon porodjaja?

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 23 Feb 2022, 22:48

stvarno ko ce ga znati zasto ovo rade, koja tuga
poznajem slucaj gdje je neko ostavio dvoje teenegera...pocinio samoubistvo, a djeca nisu imala majku
👌🌚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto majke napuštaju svoje bebe nakon porodjaja?

Post by Rum » 23 Feb 2022, 22:51

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6792
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 1214 times
Status: Offline

Re: Zašto majke napuštaju svoje bebe nakon porodjaja?

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 23 Feb 2022, 22:57

to je to..
nista gore nema kad cujem kod nekih onu suplju "svako ima svoju nafaku" :( - ok znam nece se svi sloziti sa mnom
👌🌚

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42161
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13784 times
Been thanked: 12338 times
Status: Online

Re: Zašto majke napuštaju svoje bebe nakon porodjaja?

Post by Masamune » 23 Feb 2022, 23:11

Ne znam šta je gore... ostaviti djecu ili imati dvoje djece koja gladuju, a samohrana majka troši pare na kladionicu. Eto sa takvim slučajem sam se danas susreo... ne razumijem.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests