Igre iz naseg djetinjstva

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Mala_Mu » 22 May 2019, 22:26

Vanilla wrote: 22 May 2019, 22:24
Mala_Mu wrote: 22 May 2019, 22:23 Jel se sjeca ko ove vjestice? :ooo
Sjecam ja ali isto kao i ti nemam blage koja je poenta bila :D.
Previse trcanja, nije ni cudo sto se ne sjecam, ili ti sto mi nije bila omiljena :valja

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Lanci » 22 May 2019, 22:27

Vanilla wrote: 22 May 2019, 20:46
Julia-Klara wrote: 22 May 2019, 20:39

aaaa, sestroooooo :klanja :respekt
IMAG0048.jpg

IMAG0047.jpg


Dio :ooo

Draga vanilla,kazem ja da si ti unikat :oo

Sve ovo cuvas?
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18022
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4102 times
Been thanked: 5648 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Vanilla » 22 May 2019, 22:28

Lanci wrote: 22 May 2019, 22:27
Vanilla wrote: 22 May 2019, 20:46

IMAG0048.jpg

IMAG0047.jpg


Dio :ooo

Draga vanilla,kazem ja da si ti unikat :oo

Sve ovo cuvas?
A cuvam :123 po kutijama na ormaru, doduse ima nasljednicu :)
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Mutevelija » 22 May 2019, 22:29

Ćorave bake :ideja
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Lanci » 22 May 2019, 22:30

Moracu da pogledam kod svojih kada odem,sta sve ima od mojih tih tako sacuvanih,igrica,, :oo
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Maja » 22 May 2019, 22:52

Mala_Mu wrote: 22 May 2019, 22:19 jedan sat vjestice nema,dva sata vjestice nema... Ne mogu se sjetiti poente i nacina igre, samoo mi to ostalo u pamcenju, haman mi nije bila omiljena :ovaj
To nije igra, to je Konsultant na chatu.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Maja » 22 May 2019, 22:54

Mutevelija wrote: 22 May 2019, 22:25 zaleđivke odleđivke
:ha

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Mutevelija » 22 May 2019, 23:48

Sta je smijesno Majo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Heidi » 22 May 2019, 23:52

Vanilla wrote: 22 May 2019, 20:46
Julia-Klara wrote: 22 May 2019, 20:39

aaaa, sestroooooo :klanja :respekt
IMAG0048.jpg

IMAG0047.jpg


Dio :ooo
:sok


I ja sam pocela ali mi brzo dosadilo :oo

Sve igrice su mi brzo dosadjivale, da sam pocela boraviti na drvetu ko majmun I prisluskivala svijet.

A oni mislili ja vidovita.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Konsultant » 23 May 2019, 21:22

Maja wrote: 22 May 2019, 22:52
Mala_Mu wrote: 22 May 2019, 22:19 jedan sat vjestice nema,dva sata vjestice nema... Ne mogu se sjetiti poente i nacina igre, samoo mi to ostalo u pamcenju, haman mi nije bila omiljena :ovaj
To nije igra, to je Konsultant na chatu.
Igra je. Moze se samo u sitne sate igrati. :bezkakvogsjajlijapupupu

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84431
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16599 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Fuddo » 23 May 2019, 21:24

Ja sam najvise volio truHle kobile i tata i mama.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Bla » 06 Oct 2019, 16:22

Povremeno bi otišli u obilazak većih samoposluga, tj. obično njihovih stražnjih izlaza gdje bi bivali smješteni kontejneri i tražili neonke koje su pregorile pa tu bačene. Ne znam zašto, ali skoro uvijek su bile ubačene u originalnu kartonsku ambalažu.

Onda bi se popeli na krov solitera i bacali ih odozgo. Ako potrefiš da padne baš pljoštimice, dobiješ ujedno i manju eksploziju a i vizuelni efekat koji su tek decenijama kasnije usavršili u filmovima kada je uznapredovao CGI. :hm

Oni stariji su to radili sa katodnim cijevima, ali takvo blago je bilo teško naći jer su svi popravljali televizore, ma koliko bili stari i dotrajali.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Mutevelija » 06 Oct 2019, 16:24

Igrali smo se đavola s neba.

:oo

Ja.sa djavo s neba sta ti.trea
Jedno.jaje koje.boje.
Zute nema.zelene nema crvene nea plave ima i.ko.je.plavi trci sok.ga djavo ne uhvati, ako uhvati on postaje.djavo i hvta druge
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Maja » 06 Oct 2019, 19:45

Bla wrote: 06 Oct 2019, 16:22 neonke koje su pregorile pa tu bačene. Ne znam zašto, ali skoro uvijek su bile ubačene u originalnu kartonsku ambalažu.
Vjerovatno zato sto kad mijenjas sijalicu iz kutije izvadis novu i privijes a onu staru sijalicu ubacis u kutiju nove i bacis u smece.
Tako ja radim.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by dadojović » 06 Oct 2019, 19:52

Bla wrote: 06 Oct 2019, 16:22 Povremeno bi otišli u obilazak većih samoposluga, tj. obično njihovih stražnjih izlaza gdje bi bivali smješteni kontejneri i tražili neonke koje su pregorile pa tu bačene. Ne znam zašto, ali skoro uvijek su bile ubačene u originalnu kartonsku ambalažu.

Onda bi se popeli na krov solitera i bacali ih odozgo. Ako potrefiš da padne baš pljoštimice, dobiješ ujedno i manju eksploziju a i vizuelni efekat koji su tek decenijama kasnije usavršili u filmovima kada je uznapredovao CGI. :hm

Oni stariji su to radili sa katodnim cijevima, ali takvo blago je bilo teško naći jer su svi popravljali televizore, ma koliko bili stari i dotrajali.
Ne samo da su se popravljali televizori već se prema njima odnosilo kao prema nečemu što bi trebalo trajati doživotno. Sada skoro pa se dođe u trgovinu i kaže: molim kruh, mlijeko i televizor
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96435
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34387 times
Been thanked: 21132 times
Contact:
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Rum » 23 Apr 2021, 19:52

Zeničke “igre i igrice”
Image


„Jesi li nabavio novu igricu, koliko si je platio, je li original ili kopija”? „Jesam, ukrao sam metlu od čistačice stubišta, ukrao sam orahe koje sam tucao za baklavu”…

Da, to su bile naše igre i igrice. Ali, da krenemo redom.

Igra „klisa i pale” je igra u kojoj može učestvovati dva i više igrača. Rekviziti su „klis”i „pala”. Izrađuju se od drvene drške metle. Klis je dužine 20 centimetara, zašiljen sa obje strane, a pala je dužine pola metra zašiljena sa jedne strane. Na rupu iskopanu u zemlji stavlja se klis koji se palom podvučenom pod klis odbacuje koliko je umijeće igrača. Tako odbačen klis igrač udaranjem o kraj koji je zašiljen, podiže i udara više puta ili odbacuje što dalje od rupe, da bi sljedeći igrač bio onaj koji će da što bliže dobaci klis do pale, koja je već postavljena poprijeko, preko rupe. Poeni se sabiraju i na kraju dobija pobjednik.

Igra „zidare” se igrala pomoću metalnog novca, tada aluminijskih dinara i dvodinarki. „Zid”je mogao biti tvrdi zid ili dobra daska od drvene šupe za ogrijev, zavisilo je od okolnog terena. Moglo je učestvovati dva ili više igrača. Prvi igrač, na mjesto u visini očiju, „pljoštimice” je udarao novčić koji se odbijao što od zida, dok je sljedeći igrač nastojao svojim udarcem novčića dobaciti bliže do prvog novčića i velikim pedljom, koji su činili palac i mali prst, sastaviti oba novčića. Ako uspije, oba su novčića njegova, a ako ne, igra sljedeći igrač. Mali čine palac i kažiprst, a da li će biti mali ili veliki pedalj, odredi se prije igre, ili ako stariji sa većim pedljom hoće da igra zidare, može, ali sa svojim malim pedljom.

Igra „dobliške” se igrala sa aluminijskim novčićima, ko bliže crti, poreda novčiće na dlan i baca „frta”, uvis, „ture” su dobitak, „jazije” gubitak. „Tura” je prednji dio novčića, a „jazija” je grb. Učestvovalo je dva ili više igrača. Ako prvi igrač dobije sve „ture“, ide se na novu „doblišku“, a ako ne, ide drugi igrač. Moglo se igrati i na „sve mi, sve ti”, tri dva, četiri jedan, pet nula, ili obratno, za „ture” ili „jazije”. Pojedinci su bili pravi virtuozi u „frtanju” – što više u zrak i što veći broj okretaja novčića.

Igra „kule” se igrala sa orasima. Koliko igrača, toliko i „kula”. Kula se pravila od tri oraha dole i jedan orah na ta tri. Prednja kula je isturena, a iza nje se redaju ostale kule, koliko igrača toliko kula, tako da prednje štite ove iza. Od „kula” igrači bacaju orah „bojac”, te onaj koji ima smjelosti da što dalje baci orah od „kula”, prvi i gađa. Šta pogodi to je njegovo, šta ostane, ide sljedeći igrač. Ako išta ostane, ima „hopa”, zadnji igrač koji iz mjesta same blizine gađa preostale „kule”. A ako ipak i iza „hope” nešto ostane, ide u sljedeću igru. Ako igrači imaju novca, onda se „ kule” „potkuju” sa kovanicama, pa je sa oborenom kulom dobitak i „potkovanuša”. Nedostatak igre je bio kad naiđu stariji, pa viknu „prrr”, grabi svako ko šta stigne. Za „bojca” se tražio što veći i što koštunjaviji orah, pa bi i dobar „bojac” dobivao ime „pehlivan”.

Igta „trula kobila” se igrala tako što se napravi niz od igrača okrenutih „turom” jedan od drugoga, u pognutom položaju, dok prednji igrač bude okrenut leđima zidu, a na isturenim rukama drži prvog igrača za čelo. Drugi igrači koji nisu u nizu naskaču preko prvog igrača i rukama se odbacujući, doskaču što dalje prema onom prvom igraču. Ako koji igrač „poklekne”, on je „trula kobila”. Gruba igra, odoše bubrezi.

„Klikeri”, malo novija igra, pravila poznata, „staklenac, šestoperac, argentinac…”, ko bliže „roši” – prvi gađa, izbijanje je pravo umijeće, kada se pogodi kliker, pogođeni ostaje na svom mjestu, okreće se oko svoje „osi” kao da kaže: „šta mi bi”, a onaj što ga je pogodio nastavlja svoj pohod.

Popularna igra, čak je i Šaban Šaulić opjevao u svojoj pjesmi, divi se klikeru u izlogu.

Igra sa „igraćim kartama” je bila zabranjena na javnim mjestima, asocirala je na kockanje, ali to bi bila posebna priča: ajnc, šanjta, poklapa, kenta, remi, tabla, poker, šljaga… Ovo su uglavnom bile „muške” igre i to gradske, dok su se djevojčice bavile „spomenarima”.

„Spomenari“ su obilježje ondašnjeg vremena; uzimanje ličnih podataka kroz pitanja koja su obično počinjala sa: „koliko imaš godina, koji si razred…, a završavala sa „ko ti je simpatija“? Spomenari su ostavljali značajan pisani trag.

Igra „škole“ se igrala „mješovito“ – i djevojčice i dječaci. Nacrta se škola, razredi od jedan do osam u obliku kvadrata, nizom od jedan do četiri, pet i šest, idu paralelno, sedam se nastavlja više pet i šest, i osmi razred se završava polukrugom. „Ploha“ je pločica napravljena od izbrušenog crijepa , koja se na jednoj nozi gura od prvog do osmog razreda. Škola se crtala na tvrdoj podlozi, betonu, asfaltu ili na utabanoj zemlji.

Ovo je samo dio „urbanih“ igara iz tog doba, one „borilačke“ imaju svoju posebnu priču, kao i one „inteligentne“: albumi, sličice: velikani, glavni gradovi…!

Piše: Kolekcionar52 – Emić Ibrahim
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by dadojović » 23 Apr 2021, 20:02

Od društvenih igara: yamb, monopol, gradovi, potapanje brodova; od ostalih...planovi, graničar, crna kraljica...
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Mala_Mu » 23 Apr 2021, 20:33

Care, care gospodare :love

User avatar
lilith1
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5046
Joined: 11 Nov 2020, 11:46
Has thanked: 509 times
Been thanked: 1869 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by lilith1 » 23 Apr 2021, 20:38

Mala_Mu wrote: 22 May 2019, 22:19 jedan sat vjestice nema,dva sata vjestice nema... Ne mogu se sjetiti poente i nacina igre, samoo mi to ostalo u pamcenju, haman mi nije bila omiljena :ovaj
Aaaa sjećam seee :ha
Al sjecam se i ja toga samo..
You got to know when to hold 'em, know when to fold 'em
Know when to walk away and know when to run
You never count your money when you're sittin' at the table
There'll be time enough for countin' when the dealing's done

User avatar
lilith1
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5046
Joined: 11 Nov 2020, 11:46
Has thanked: 509 times
Been thanked: 1869 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by lilith1 » 23 Apr 2021, 20:41

Ne znam igrice koje smo mi igrali..dok sam bila mala su bile :
Okoš bokoš 😂
Kuc kuc..ko je ? Djavo s neba
Širi širi vezeni peskiri :D
Aberečke abertute ( to je valjda naziv )
Igrali smo se s kartama preklape
Il ako nismo imali karte ono iz cipsa okruglo nesto pa bajg bacamo uz zid neki da se poklopi jedna karta na drugu
Yu gi oh neizostavniii
Špaga 😍
Hm..sta jos..
Žmireeee
You got to know when to hold 'em, know when to fold 'em
Know when to walk away and know when to run
You never count your money when you're sittin' at the table
There'll be time enough for countin' when the dealing's done

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests