Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by Konsultant » 20 Oct 2019, 11:05

Ne znam kako to ide s praksom. Razmem idealno je VSS, ali mogu li se naci idealni? Ne govorim o nekom krpljenju vec na faxu se ne uci bas sve.
Last edited by Konsultant on 20 Oct 2019, 11:07, edited 1 time in total.

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by shark-attack » 20 Oct 2019, 11:05

Prevashodno bi ti "strucnjaci" trebali uraditi neshtp (edukovati se,ici na seminare,radionice,konsultovati se).

Imam priliku da vidim kako testiraju i dijele "dijagnoze"...mislim osnovne stvari ,bude mi neprijatno da nekom objashnjavasm kako je to van svih standarda/nacina rada/pristupa toj djeci.

Zao mi i te djece i onih koji se brinu o njima,ocekuju strucnu pomoc,olakshanje,za uzvrat..samo nedoumice .
KIAORA

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by lejlamo » 20 Oct 2019, 11:19

Konsultant wrote: 20 Oct 2019, 10:39

lejlamo wrote: 20 Oct 2019, 10:21 Da, nažalost, kod nas se za asistenciju izdvaja mizerija i prihvataju nekvalifikovane osobe. Dijete od njih, uglavnom, nema nikakve koristi.
Inkluzija se pogrešno provodi.
Za mjesec se sprzi na kojekakve ruckove, gluposti ... koliko treba za nekog educiranog asistenta. Ne traze neke specijalne plate, makar dostojnu zivota.
Sprži, istina.
I ne bih se složila da ne treba tražiti "specijalnu" platu za svoj rad i zadovoljiti se "preživljavanjem", a stručnjak si u svom poslu...bez asistencije takve osobe napredak djeteta je nemoguć..dakle, neophodni su, treba ih i platiti.
Last edited by lejlamo on 20 Oct 2019, 11:23, edited 1 time in total.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by lejlamo » 20 Oct 2019, 11:22

shark-attack wrote: 20 Oct 2019, 11:05 Prevashodno bi ti "strucnjaci" trebali uraditi neshtp (edukovati se,ici na seminare,radionice,konsultovati se).

Imam priliku da vidim kako testiraju i dijele "dijagnoze"...mislim osnovne stvari ,bude mi neprijatno da nekom objashnjavasm kako je to van svih standarda/nacina rada/pristupa toj djeci.

Zao mi i te djece i onih koji se brinu o njima,ocekuju strucnu pomoc,olakshanje,za uzvrat..samo nedoumice .
Pa makar ti znaš da se svaki edukator sistematično edukuje u toku svog radnog vijeka i to mu je opis posla...stalna edukacija, praćenje naučnih dostignuća i inovacija..

Reagovala sam na onaj dio gdje se kons osvrnuo da osoba treba biti upoznata gdje ide,.... pa za to se i edukovala, sigurno zna gdje ide. A praksa, naravno donosi različite izazove, nisam o tome govorila.

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by shark-attack » 20 Oct 2019, 11:29

lejlamo wrote: 20 Oct 2019, 11:22
shark-attack wrote: 20 Oct 2019, 11:05 Prevashodno bi ti "strucnjaci" trebali uraditi neshtp (edukovati se,ici na seminare,radionice,konsultovati se).

Imam priliku da vidim kako testiraju i dijele "dijagnoze"...mislim osnovne stvari ,bude mi neprijatno da nekom objashnjavasm kako je to van svih standarda/nacina rada/pristupa toj djeci.

Zao mi i te djece i onih koji se brinu o njima,ocekuju strucnu pomoc,olakshanje,za uzvrat..samo nedoumice .
Pa makar ti znaš da se svaki edukator sistematično edukuje u toku svog radnog vijeka i to mu je opis posla...stalna edukacija, praćenje naučnih dostignuća i inovacija..

Reagovala sam na onaj dio gdje se kons osvrnuo da osoba treba biti upoznata gdje ide,.... pa za to se i edukovala, sigurno zna gdje ide. A praksa, naravno donosi različite izazove, nisam o tome govorila.
ush'teljice,nisam ni mislio na tvoj post (inace bih "kvotao") nego generalno i neko moje iskustvo (imam priliku da vidim "dijagnoze",koji testovi se koriste,u kojim uslovima djecu testiraju..kako se kasnije odvija pracenje i rad te djece)

naravno,kao i u svakoj profesiji,stalno usavrshavanje je neophodno
KIAORA

respo
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3931
Joined: 11 Sep 2019, 10:11
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by respo » 20 Oct 2019, 11:30

imam kolegu koji ima dijete sa posebnim potrebama i stvarno se divim sta sve mora uciniti za dijete

mislim da je zivot sa takvom djecom duplo tezi nego sa obicnom i da treba imati bas puno truda odricanja ljubavi da bi se nosio sa tom situacijom

sto se tice ovih koji imaju nedostatke kao sto su sljepoca nijem i sl mislim da svaki od njih ima izrazenije neko drugo culo koje nadoknadjuje nedostatak
odgovoran sam za ono sto kazem a ne za ono sto ti shvatis

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by uvijek_kontra » 20 Oct 2019, 14:26

respo wrote: 20 Oct 2019, 11:30 imam kolegu koji ima dijete sa posebnim potrebama i stvarno se divim sta sve mora uciniti za dijete
Nije mora vec cini.
Sve koje ja znam imaju divne roditelje koji se zaista bore za njih. Zao mi svih onih koji to nemaju pa onda jos i struka zakaze... sta reci.

Najgore je to jer ne pricamo samo o pogorsanju stanja i brigi o nekome vec o tome da npr. neki sindromi, ponasanja umu da se poprave pa cak i da nestanu ako se na vrijeme sazna za dijagnozu, a samim tim sto nitko nista ne poduzima, ta opcija nestane. Naravno, pricam o dijagnozama kod kojih je to moguce.

Zato treba da se bira strucnjake i treba ih platiti onako kako zasluzuju. Jer nije isto npr. kad ja, kao profesor njemackog jezika radim sa djetetom s pp ili neko ko je radio bas u toj struci. I isto tako nije isto dal radi (brine se o njemu npr. kao asistent) neko ko je pekar ili npr. med. sestra. Svakako sprijeciti dodatne probleme i moguce zaplete, ne praviti ih.

respo
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3931
Joined: 11 Sep 2019, 10:11
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by respo » 20 Oct 2019, 14:36

uvijek_kontra wrote: 20 Oct 2019, 14:26
respo wrote: 20 Oct 2019, 11:30 imam kolegu koji ima dijete sa posebnim potrebama i stvarno se divim sta sve mora uciniti za dijete
Nije mora vec cini.
Sve koje ja znam imaju divne roditelje koji se zaista bore za njih. Zao mi svih onih koji to nemaju pa onda jos i struka zakaze... sta reci.

Najgore je to jer ne pricamo samo o pogorsanju stanja i brigi o nekome vec o tome da npr. neki sindromi, ponasanja umu da se poprave pa cak i da nestanu ako se na vrijeme sazna za dijagnozu, a samim tim sto nitko nista ne poduzima, ta opcija nestane. Naravno, pricam o dijagnozama kod kojih je to moguce.

Zato treba da se bira strucnjake i treba ih platiti onako kako zasluzuju. Jer nije isto npr. kad ja, kao profesor njemackog jezika radim sa djetetom s pp ili neko ko je radio bas u toj struci. I isto tako nije isto dal radi (brine se o njemu npr. kao asistent) neko ko je pekar ili npr. med. sestra. Svakako sprijeciti dodatne probleme i moguce zaplete, ne praviti ih.
pa kad cini znaci mora bilo iz ljubavi bilo iz nekih drugih razloga

ne razumijem se u tu problematiku i nisam nesto imao doticaja tako da vjerujem da ima i onih koji nisu tako posveceni toj djeci

isto tako ne mogu pricati ni o odgoju takvih ni o brizi ni o cemu sve sto znam je ovako povrsno preko kolege jer nije bas ni prijatno a ni kulturno da ja pitam kako sta i sl
odgovoran sam za ono sto kazem a ne za ono sto ti shvatis

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by Konsultant » 20 Oct 2019, 14:49

lejlamo wrote: 20 Oct 2019, 11:19 Sprži, istina.
I ne bih se složila da ne treba tražiti "specijalnu" platu za svoj rad i zadovoljiti se "preživljavanjem", a stručnjak si u svom poslu...bez asistencije takve osobe napredak djeteta je nemoguć..dakle, neophodni su, treba ih i platiti.
Potpisujem. Sta je specijalista? Po nekoj definiciji, specijalista je neko ko je zavrsio VSS ili vise + 5-10 godina iskustva i dodatnih edukacija.
Valjda nije neko ko je svjeze zavrsio fakultet. To je samo polazna tacka ispod koje ne treba ici. Ovo sto je sada sve degradirano je tuzna pricica.
Nisu u stanju fakultetski skolovanu osobu platiti koja je otisla za citavih 700 KM raditi, a ne pricamo o nekoj normalnoj plati za VSS.
Sistem obrazovanje je degradiran, plate su bas mizerne. Jedino je bila pomaka za dr nauka.

EDUS je imao budzet oko 311 000 KM za 2016 pa je i to bio problem.

Pomaka ima, samo vrijeme curi.
U školama koje se nalaze u Kantonu Sarajevo broj inkluzivnih odjeljenja je 401. Ukupan broj učenika s poteškoćama u razvoju je 930, a od tog broja 320 učenika treba veći stepen podrške.

Osim asistenata Vlada KS je podržala prijedlog Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS i za tekuću godinu odobrila upošljavanje 20 psihologa, 20 defektologa i 20 logopeda za formiranje i rad Mobilnih stručnih timova koji će biti raspoređeni u školama sa najvećim brojem inkluzivnih odjeljenja.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-k ... /190930120

http://edusbih.org/en/wp-content/upload ... J-2016.pdf

Satrase se izdvajajuci na obrazovanje
http://www.fmon.gov.ba/Upload/Ostalo/ba ... 072018.pdf

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by Konsultant » 20 Oct 2019, 15:02

Ne traze neke specijalne plate, makar dostojnu zivota.
Ovdje uopste nije prica o nekim ludim platama, koje imaju direktori banaka ili sl. vec samo nekoj normalnijoj plati. Ako su prosjecni troskovi zivota oko 800 KM, valjda to treba biti min plata, a ne ona mizerija od 400. VSS mora ima znatno vise od 800 u startu. Drzava je ta koja treba stiti interese gradjana. To sto je sve kod nas poremeceno i postalo normalno, drugi je padez.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by lejlamo » 20 Oct 2019, 15:11

Ma mobilni tim je ništa ako govorimo o konkretnoj, svakodnevnoj pomoći djetetu.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by Konsultant » 20 Oct 2019, 15:46

Vidis da je sve med i mlijeko. Sto je ti hirurg u bolnici, kada je bolje imati mobilnog hirurga koji ce skakati uokolo.

Vlada KS roditeljima djece s poteškoćama u razvoju: Učinili smo više nego ijedan saziv do sada
https://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-k ... /190722057

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by Ommadawn » 20 Oct 2019, 20:31

Skoro sam usao u konflikt s prijateljicom koja tvrdi da je zdravstvo mnogo bolje u BiH nego u Svedskoj.
Ljudi su mnogo empaticniji u BiH, kako ona tvrdi.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

nida
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9371
Joined: 27 Mar 2019, 14:36
Has thanked: 228 times
Been thanked: 747 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by nida » 20 Oct 2019, 20:58

Ommadawn wrote: 20 Oct 2019, 20:31 Skoro sam usao u konflikt s prijateljicom koja tvrdi da je zdravstvo mnogo bolje u BiH nego u Svedskoj.
Ljudi su mnogo empaticniji u BiH, kako ona tvrdi.
Omma ja se vratila iz Austrije zbog malesnog ovdje u SA.


Pa et sad.

Cak oboje djece tamo koje su mi bili u pedijatrijskoj klinici “na glasu” sam prebacila kod naše pedijatrice, koja prvi put kad je vidjela mog sina, ona je prva reagovala i rekla mi da mali ima neki oblik autizma.... I uputila me odmah pro test sluha, psihijatar... dijagnosticiranje.

Oni tamo ni jednom mi nisu ulili povjerenje da bi mali mogao napredovati. Ovdje odmah nakon opservacije su mi date upute kako i sta da radim s malešnim.
the most beautiful thing you can wear is confidence”

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by Zagorka » 21 Oct 2019, 17:13

Ommadawn wrote: 20 Oct 2019, 20:31 Skoro sam usao u konflikt s prijateljicom koja tvrdi da je zdravstvo mnogo bolje u BiH nego u Svedskoj.
Ljudi su mnogo empaticniji u BiH, kako ona tvrdi.
Prema informacijama koje ja imam, šveđani su tito u tome, oni su začeli te terapije zato što su htjeli pomoći.

S druge strane, naši će uvrstit u zakon asistenta u nastavi zato što moraju, zakon ih obavezuje.

A generalno, zdravstvo na balkanu je vrlo tužna priča.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by Zagorka » 21 Oct 2019, 17:25

uvijek_kontra wrote: 20 Oct 2019, 10:13 Bila sam na razgovoru za asist. za dijete sa pp, nije me odbila ni plata tad (oko 350€ mjesecno za 6 sati dnevno), ni narav posla ali je direktorka u startu rekla, da ne zeli takav teret prenjeti na mene. Visok stepen invalidnosti, treba muskarca i to mocnog muskarca, koji ce bit i psihicki dovoljno jak. Jako iskrena zena koja je i sama priznala da je za sve njih to jako tezko, iako imaju strucnjake i sve sto je potrebno. Zadnje sto bi zeljela je to, da na kraju ja obolim (psiha) jer ocigledno je tezak slucaj. Bilo nas je pet na razgovoru, nitko nije bio primjeran. Pozdravljam to jer to znaci da ce se naci prava osoba za to dijete, a ne netko xy, samo da bi imao posao, a dijete asistenta.

S druge strane, ja sam mislila i dalje mislim, da sam prava osoba za takav posao (osim ako fizicki ne bih mogla) iako tad mi je posao bio potreban, bilo kakav, danas bi vec razmislila. Jer poznajuci sebe, ulozila bi 150% da tom djetetu pomognem, a zalostna istina je da ne bih imala na kraju mjeseca ni racune da platim. I tu se gubi one sto su strucni za to, a nece prihvatiti jer od ljubavi i znanja o poslu ne zivi se.

Mnogo stete tako se nanese toj djeci jer s njima rade osobe koje mozda pojma nemaju o tome, a mogle su im jako pomoci. Da ne pricam o slucajevima zlostavljanja sa strane raznih asistenata..

Kao da roditelji i djeca nemaju dosta problema i bez toga.

Koja vrsta smetnje je u pitanju? Razumijem da je tražila fizičku jačinu, ali to koliko je ko psihički jak, vidi se kad se počne raditi, a često bi se i ta direktorica iznenadila.


Najbitnije od svega je da neko ima želju da pomogne i da nauči da se previše ne vezuje za tu djecu.

Ne moraš čak biti ni iz branše, neće naškoditi ko god želi pomoći.

S druge strane, štetu može i prouzročiti neko s diplomom ko se provlačio na fakultetu i potezao veze da diplomira.

A ne osjeti posao uopće, samo čuo isplati se otvorit neki kabinet i eto ga u privatnicima.

I to je skupo do neba, roditelji izdvajaju zadnje pare i gaje apsolutno povjerenje jer na vratima piše da je on taj i taj.

A godine idu.

(A da ti to ne može biti karijera, to te razumijem).
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by uvijek_kontra » 21 Oct 2019, 20:24

Nije mi rekla, s obzirom da je znala da me nece odabrati (ni one pre mene), ne smije ni da dijeli tu info sa mnom. Osim kad bi usla u uzi izbor.

Pricajuci kasnije o tome, rijec je bilo o momaku na kolicima koji ima poteskoce s vidom i hrpu nekih drugih stvari. Ja nju ipak razumijem jer iskreno, tu ima svega. Presvlacenja, pomaganje oko wc i slicno i ja zaista ne vjerujem da bi fizicki to podnjela. Psihicki, ko zna. Ti si u pravu.

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by Ommadawn » 21 Oct 2019, 22:38

Danas sjedim na odmoru, nasuo sebi kafu, citam novine. Tu u sklopu zgrade mog radnog mjesta je i skola za djecu sa specijalnim potrebama. I uvijek u isto vrijeme vani stoji jedan tinejdzer s Downovim sindromom koji ima slusalice na usima, slusa muziku i pjeva iz sveg glasa. Uglavnom mu se muzicki ukus sastoji od klasicnog rocka. Sjetih se Samija...

Sami je bio mladji brat mog druga iz izbjeglickog kampa i imao je Downov sindrom. Njegov brat je imao masu kaseta tada i konstantno smo jedan s drugim razmijenjivali i presnimavali kasete, obicno kada bi dobili nesto novo. Uglavnom se radilo o Ex-Yu rock-popu, valjda smo sakupljali fragmente jedne raspadnute zemlje, ali naslo se i klasicnog rocka, metala i grungea koji je tad bio u svojoj punoj fazi. I danas imam negdje kasetu Nirvaninog albuma "In Utero" kojeg sam presnimio od njega, samo koji dan prije nego ce Curt Cobain ispaliti sebi metak u glavu.
Kako u tom domacinstvu nikada muzika nije prestajala da se vrti, Sami je to mnogo zavolio. Idoli su mu bili Bajaga i Alen Islamovic i nedaj Boze da mu neko nesto protiv njih dvojice kaze. Kako smo bili komsije, cesto smo se vidjali i mene je nesto zavolio. Jedne prilike igramo lopte onako ispred zgrade na travnjaku, pridje mi jedan drug u sali i obori me na zemlju kao da ce da me tuce. Sve zajebancija. Odakle je Sami nasao ogromnu kamencinu, ja ni danas ne znam ali krenuo je da baci kamen na tog mog druga misleci da me je on stvarno napao i vikajuci "Nemoj mi njega dirati, nemoj mi njega dirati!". Srecom se u blizini nasao njegov rodjak koji ga je smirio govoreci da se samo salimo ali tu snagu je bilo jako tesko obuzdati. Ne znajuci sta i kako, rodjak je viknuo meni "Reci mu da se samo salite, udarit ce ga". Jedva smo ga ubijedili, inace bi pala mrtva glava.
Cesto bih ga vidio naslonjenog na ogradu, gegajuci se unaprijed, pa bih mu prisao "Hocemo li ja i ti sad jednu zapjevati" i tad bi me zagrlio i pjevao. Kakav god da ti je dan usran, a takvih je u to vrijeme bilo gotovo svakodnevno (valjalo je trpiti u razredu dobacivanja "Jebeni izbjeglica" i "Kad ces ti svojoj kuci nazad?" i sta vec sve ne) dovoljno je bilo sresti Samija i vidjeti njegov osmijeh znalo je da popravi takav dan.
Volio je gazirane sokove i nije znao granicu za dosta kada bi ih ispijao. Daj mu gajbu i popit ce ih dok mu ne pozli. Par puta je zbog toga zavrsavao u hitnoj pa smo pred njim krili da pijemo sokove i jedemo slatkise jer ga se nije moglo slusati kad te moli da mu das a pojeo bi i popio sve odjednom i trazio jos.

Elem, njegova ce porodica odseliti dalje u drugi grad, kontakti ce se izgubiti ali sjecanja na tog divnog momka ostat ce zauvijek.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by Zagorka » 26 Oct 2019, 13:07

uvijek_kontra wrote: 21 Oct 2019, 20:24 Nije mi rekla, s obzirom da je znala da me nece odabrati (ni one pre mene), ne smije ni da dijeli tu info sa mnom. Osim kad bi usla u uzi izbor.

Pricajuci kasnije o tome, rijec je bilo o momaku na kolicima koji ima poteskoce s vidom i hrpu nekih drugih stvari. Ja nju ipak razumijem jer iskreno, tu ima svega. Presvlacenja, pomaganje oko wc i slicno i ja zaista ne vjerujem da bi fizicki to podnjela. Psihicki, ko zna. Ti si u pravu.

Da ostavi traga, ostavi. Rad s tom djecom, rad s migrantima ili bilo šta takvo. Obzirom kako si ti emotivna nisam sigurna je li dobro da se baviš time.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by uvijek_kontra » 26 Oct 2019, 21:43

Poslije tog razgovora, batalila sam i misao i pokusaje. :)

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests