Roditeljstvo: za i protiv

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Socrates » 02 Oct 2019, 03:47

medvjed23 wrote: 28 Sep 2019, 13:40 ako nije egoizam, onda je altruizam? a altruizam je? čin u tuđem interesu?

u čijem tuđem interesu čovjek pravi dijete?
Pa prvo, ne bih se slozio da onaj čin koji nije egoistican mora automatski da bude altruistican.

Al' pretpostavimo da je ta tvrdnja tačna. Mi možemo u ovom kontekstu smatrati nevažnim tuđe interese, čak ih i ismijavati, ali to ne znači da oni nisu validni.

U čijem, dakle, tudjem interesu čovjek pravi dijete?

Pa pretpostavimo da par ima različite stavove oko djece, jedno ih neće, drugo ih hoće. Ovdje ne mora biti u pitanju prvo dijete. Onaj partner koji neće djecu odluci zbog ljubavi prema svom partneru da naprave (još jedno) dijete. Dakle, ovdje je u pitanju tuđi interes.

Drugo, koliko god se mi trudili da to ignorisemo (barem ja), primjećujem kod svojih roditelja zelju da im podarim unuke. Tata je agresivniji sto se toga tiče, a mama se nekad oda nekom gestom ili rjecju. I da se ne zavaravamo, većina roditelja zeli da njihova djeca imaju djecu. Dakle, bilo bi u interesu mojih roditelja, to jest bili bi sretniji, ako bih im podario unuke. Ima mnogo takvih slučajeva.

Treće, možda i najkontrorverznije, ali ne treba zaboraviti da smo svi mi, i pored svog našeg potencijalnog otpora takvom stanju stvari, članovi jedne grupe ljudi (naroda, religije or whatever), kojoj je od ključnog interesa da se njihovi članovi razmnožavaju. Drustveni pritisak u tom smjeru je ocigledan, cak se i zakonodavci ponekad umjesaju da pojačaju taj pritisak, eksplicitno i implicitno. Dakle, moguće je da imamo pojedinca koji je protiv roditeljstva, ali na kraju popusti društvenom pritisku. Ovdje mozda možemo dovesti u pitanje da li je to u potpunosti bio legitiman čin slobodne volje. :hm
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Socrates » 02 Oct 2019, 04:04

Dorian wrote: 01 Oct 2019, 19:49
lejlamo wrote: 28 Sep 2019, 20:20 ja sve nešto mislim da čovjek upravlja svojim nagonima, or?
Pa, ja takođe nisam za djecu. E sad, jesam li ovladao svojim nagonima ili je bio neki kratki spoj u neuronima, ne bih znao reći.

Ali ovladavanje primarnim nagonima nije baš pametno. Naime, ako savladaš nagon da jedeš i piješ završiš mrtav.

Tako da im se ja radije prepuštam.
Roditeljstvo nije primaran nagon. Da je roditeljstvo primaran nagon, svi ljudi bi pravili djecu sve dok biološki to mogu.
. . . . . . . . .

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15461
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 676 times
Been thanked: 2169 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Laser » 02 Oct 2019, 08:38

Ljudi, vratio se.
:grana
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Zagorka » 02 Oct 2019, 10:34

Vanilla wrote: 01 Oct 2019, 19:19 Čitam šta se sve ispisalo na ovoj temi i svako kroz svoje naočale gleda. Svako brani ono svoje, svoju istinu


Jedino ja objektivno napisala i za i protiv

:trepka
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Konsultant » 02 Oct 2019, 10:41

As always, sestra nerodjena ubode svaki post. :pusa

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Dorian » 02 Oct 2019, 12:12

Socrates wrote: 02 Oct 2019, 04:04
Dorian wrote: 01 Oct 2019, 19:49

Pa, ja takođe nisam za djecu. E sad, jesam li ovladao svojim nagonima ili je bio neki kratki spoj u neuronima, ne bih znao reći.

Ali ovladavanje primarnim nagonima nije baš pametno. Naime, ako savladaš nagon da jedeš i piješ završiš mrtav.

Tako da im se ja radije prepuštam.
Roditeljstvo nije primaran nagon. Da je roditeljstvo primaran nagon, svi ljudi bi pravili djecu sve dok biološki to mogu.
Produženje vrste je nagon ugrađen u sva živa bića, uključujući i životinje, to jeste nas.

Ljudi su vjerovatno jedina vrsta koja se potrudila da stvori mehanizme kontrole i susprezanja nagona.

To ne znači da ih nemamo, samo smo ih potisnuli.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by REMB » 02 Oct 2019, 12:18

Koja smo mi (ljudi) mraka.
Vidis ti dokle smo dosli...sta pitamo...

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Mutevelija » 02 Oct 2019, 12:20

Naturalna selkcija oni koji nece roditeljstvo, ima razloga zasto treba.da se njihov gen ni ne nastavi :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Dorian » 02 Oct 2019, 12:25

Mutevelija wrote: 02 Oct 2019, 12:20 Naturalna selkcija oni koji nece roditeljstvo, ima razloga zasto treba.da se njihov gen ni ne nastavi :cudi
Ovo je post na granici ne dobrog ukusa nego zdrave pameti. Čak i prelazi granicu.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Mutevelija » 02 Oct 2019, 12:26

Zasto, ako ja nisam spreman na kompromise, zasto mislis da bi bilo dobro da npr imam djecu, i.da.cu ih dobro.odgajati.
Treba postovati odluke i.ovih i onih.

Sta samo ces produziti mizeriju za jos jednu generaciju , ako.mislis da nisi spreman za to.
A ako jesi i zelis slobodno :cudi
Last edited by Mutevelija on 02 Oct 2019, 12:29, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Dorian » 02 Oct 2019, 12:29

A ne, znaš ti dobro šta si napisao i zašto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Mutevelija » 02 Oct 2019, 12:30

Znam ja, i ti ne znas,.i zelis da mi stavis rijeci u usta koje nisam rekao.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Dorian » 02 Oct 2019, 12:39

Ja ne mogu čitati misli, pa ni sigurno znati šta si htio reći. A prepostavka zaista jeste majka zajeba.

Tako da ću se ograničiti samo na ono šta si napisao, a napisao si da je postoje razlozi zašto bi trebala da nestane jedna grupa ljudi koja ti nije uradila ništa nažao i njen jedini grijeh je što joj se stavovi razlikuju od tvojih.

To ne da je van dobrog ukusa, to je na tragu nacizma i njhovog shvatanja Ubermenscha.

Ali, recimo da nisi dobro promislio prije nego to si se nespretno izrazio.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Socrates » 02 Oct 2019, 12:45

Dorian wrote: 02 Oct 2019, 12:12
Socrates wrote: 02 Oct 2019, 04:04

Roditeljstvo nije primaran nagon. Da je roditeljstvo primaran nagon, svi ljudi bi pravili djecu sve dok biološki to mogu.
Produženje vrste je nagon ugrađen u sva živa bića, uključujući i životinje, to jeste nas.

Ljudi su vjerovatno jedina vrsta koja se potrudila da stvori mehanizme kontrole i susprezanja nagona.

To ne znači da ih nemamo, samo smo ih potisnuli.
Pa dobro, ima se tu svašta nadodati. Razlog zbog kojeg smo mi uopste opstali i razlog zbog kojeg razgovaramo o ovakvim temama, pa i o nemanju djece, imaju isto polazište - a to je razvoj naše svijesti.

Istina, ostale životinje ne razmišljaju o tome da li je opravdano imati djecu ili ne, ali treba napomenuti da je 99.99% vrsta koje su živjele na ovoj planeti izumrlo. To su milijarde vrsta u pitanju.

Koja je njima korist bila od nagona za produženje vrste?

I ne, nismo mi krivci za izumiranje ni hiljadu tih vrsta. :D. Jednostavno se nisu mogle prilagoditi različitim promjenama jer nisu imale svijest da to urade.

Razvoj naše svijesti, a i sve što ide sa tim, a to je prvenstveno tehnološki razvoj, je uslovio da nama roditeljstvo nije primarni nagon. Ili barem nekima od nas. Nastavak vrste se može obezbjediti na razlicite načine.

Da ne spominjem sad kloniranje. To je fizička manifestacija. Šta mi prenosimo danas sa koljena na koljeno? Znanje. To se može uraditi i na drugi način, ne samo razmnozavanjem. :cudi
. . . . . . . . .

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Dorian » 02 Oct 2019, 13:02

My 2 cents:

To što jedna vrsta ima nagon za produženjem ne znači da će uspjeti da opstane, kako se te dvije stvari mogu staviti u koleraciju? Ako sutra otkrijemo da će za 2 godine meteor udariti u Zemlju i uništiti je, naš nagon za produženjem vrste nam neće pomoći protiv te objektivne okolnosti.

Ako nemamo potomke, kome ćemo prenijeti znanje? Još nismo otkrili način da komuniciramo sa drugim oblicima života na nivou potrebnom za prenos znanja, dakle prenošenje znanja ima smisla jedino ako ga prenosimo unutar sopstvene vrste, bilo horizontalno bilo vertikalno.

Nastavak vrste je trenutno moguć jedino roditeljstvom. Nebitno je da li je dijete nastalo "prirodno" ili tehnološki potpomognutom oplodnjom, ali trenutno nema drugog načina. Pod roditeljstvom, naravno, ubrajamo i supstitute (domove za nezbrinutu djecu, hraniteljske porodice itd).

Složio sam se u prethodnom postu sa tobom da je naša svijest potisnula nagon.

Potiskivanje želje, a nagon jeste želja, stvara frustraciju.

I zato smo jedina vrsta koja ima ozbiljan problem sa psihičkim zdravljem. A "civilizovanje" naše vrste svake godine taj problem povećava. Sve smo udaljeniji od naše prirode. Tehnloški, pa i društveni "razvoj" i promjene se dešavaju monogo brže od emocionalnih promjena i evolucije, tako da se biološki nismo prilagodili tim društvenim i tehnološkim promjenama, samo smo naučili da se suzdržavamo.

A onda to eksplodira na razne načine, uzimanjem psihotika kao "najmanjim zlom".

Da, moglo bi se o ovome nadugo i naširoko.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Socrates » 02 Oct 2019, 13:11

Pa ja sam striktno koncentriran na rezultat. Sorry na nesporazumu. :D. Al' eto pričamo.

Milijardama vrsta nagon ništa nije pomogao. Ti spominješ meteor, ali je činjenica da ogroman broj ovih izumiranja nije nastao zbog jedne specifične katastrofe, nego je bio dugotrajan proces izumiranja.

I treba napomenuti da mi svi ovdje pomalo izvrćemo činjenice. Ljudska vrsta nije uopste ugrožena zbog toga sto se ne razmnožavamo dovoljno, nego bih čak rekao da je suprotno. Mi postajemo ugroženi jer nas ima sve više. :cudi
. . . . . . . . .

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Dorian » 02 Oct 2019, 13:20

Čitao sam podatke o neiskorištenom prostoru na planeti i za poljoprivredu i za stanovanje. Ima još mjesta, kako po tim podacima izgleda.

Nemoj se bukvalno hvatati za primjer kao što je meteor, katastrofe koje čine život nemogućim i uništavaju neku vrstu mogu biti dugotrajne ali ipak dovoljno brze da ta vrsta nema vremena da evoulira u vrstu koja će te promjene podnijeti. 50.000 godina je dovoljno vremena da promjena okoline uništi jednu vrstu, a nedovoljno da ta vrsta evoulira i opstane.

Mi postajemo ugroženi jer nam je takva priroda. Mi smo jedina vrsta koja lovi (proizvodi) više nego što joj treba, u tom procesu korsiti sve više i više resursa, a višak baca.

To će nas uništiti prije nego povećanje broja ljudi jer ako bismo se racionalnije ponašali prema resursima, mogli bismo podnijeti to povećanje.
Banalan primjer, ako bismo svi prihvatili kao normalno da ne uključujemo grijanje nego da hodamo u kućama u džemperima kada su temperature oko 15 stepeni, uštedjeli bismo mnogo resursa. Ali ne, hoću u novembru u kući da sam samo u gaćama.
Last edited by Dorian on 02 Oct 2019, 13:22, edited 1 time in total.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Mutevelija » 02 Oct 2019, 13:21

Dorian wrote: 02 Oct 2019, 12:39 Ja ne mogu čitati misli, pa ni sigurno znati šta si htio reći. A prepostavka zaista jeste majka zajeba.

Tako da ću se ograničiti samo na ono šta si napisao, a napisao si da je postoje razlozi zašto bi trebala da nestane jedna grupa ljudi koja ti nije uradila ništa nažao i njen jedini grijeh je što joj se stavovi razlikuju od tvojih.

To ne da je van dobrog ukusa, to je na tragu nacizma i njhovog shvatanja Ubermenscha.

Ali, recimo da nisi dobro promislio prije nego to si se nespretno izrazio.
Ja nisam rekao da. treba estati,da im treba zabraniti.itd.
Nego ce.oni svojim osobinama i djelima sami sebe dovesti do te situacije :cudi

I ako ro niej prirodna selekcija ja ne znam sta je :cudi

Nismo pozrtvovani kao nasi preci za potomstvo :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Mutevelija » 02 Oct 2019, 13:25

Dorian wrote: 02 Oct 2019, 13:20 Čitao sam podatke o neiskorištenom prostoru na planeti i za poljoprivredu i za stanovanje. Ima još mjesta, kako po tim podacima izgleda.

Nemoj se bukvalno hvatati za primjer kao što je meteor, katastrofe koje čine život nemogućim i uništavaju neku vrstu mogu biti dugotrajne ali ipak dovoljno brze da ta vrsta nema vremena da evoulira u vrstu koja će te promjene podnijeti. 50.000 godina je dovoljno vremena da promjena okoline uništi jednu vrstu, a nedovoljno da ta vrsta evoulira i opstane.

Mi postajemo ugroženi jer nam je takva priroda. Mi smo jedina vrsta koja lovi (proizvodi) više nego što joj treba, u tom procesu korsiti sve više i više resursa, a višak baca.

To će nas uništiti prije nego povećanje broja ljudi jer ako bismo se racionalnije ponašali prema resursima, mogli bismo podnijeti to povećanje.
Banalan primjer, ako bismo svi prihvatili kao normalno da ne uključujemo grijanje nego da hodamo u kućama u džemperima kada su temperature oko 15 stepeni, uštedjeli bismo mnogo resursa. Ali ne, hoću u novembru u kući da sam samo u gaćama.
Zasto se ne obradjuje zemljiste, nasi preci su obradjivali ali su bili siromasni, sad je.fokus.na.individualizam, a ne neku.porodicu, zajednicu pleme its.

Moze i to sto kazes a ko ce ti ici imati 5 eterodijete sa 22 godine i raditi na poljoprivredi, kad moze 'studirati se vjencati ziviti sa 30 godina i imati jedno eventualno dvoje :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by storm » 02 Oct 2019, 13:29

Mutevelija wrote: 02 Oct 2019, 13:21
Dorian wrote: 02 Oct 2019, 12:39 Ja ne mogu čitati misli, pa ni sigurno znati šta si htio reći. A prepostavka zaista jeste majka zajeba.

Tako da ću se ograničiti samo na ono šta si napisao, a napisao si da je postoje razlozi zašto bi trebala da nestane jedna grupa ljudi koja ti nije uradila ništa nažao i njen jedini grijeh je što joj se stavovi razlikuju od tvojih.

To ne da je van dobrog ukusa, to je na tragu nacizma i njhovog shvatanja Ubermenscha.

Ali, recimo da nisi dobro promislio prije nego to si se nespretno izrazio.
Ja nisam rekao da. treba estati,da im treba zabraniti.itd.
Nego ce.oni svojim osobinama i djelima sami sebe dovesti do te situacije :cudi

I ako ro niej prirodna selekcija ja ne znam sta je :cudi

Nismo pozrtvovani kao nasi preci za potomstvo :cudi
Pa evoluiramo polako...
Putujemo, ljetujemo, sjednemo na kavu, izlazimo na večere, izlasci uopće... Poklanjamo si stvari, emocijama dajemo značaj u životu...
Sve što prije generacije i generacije nisu mogle... Osim šačice odabranih.
I tu više nije primarno 7-10+ djece
Nećemo radi toga izumrijeti kao ljudski rod, a da će se struktura nešto izmijeniti, vjerojatno hoće.
No i kad migranti dodju u taj zapadni dio sa nekim standardom, u roku generacije, dvije, udju u isto...
Kako je Soc naveo... Ustvari nas je previše za ove resurse i potrebe.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 88 guests