Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Krokodil Behko » 10 Sep 2019, 10:11

Image

Krvno srodstvo se računa po lozama ili linijama, i po koljenima ili stupnjevima.

Dvije su vrste krvnog srodstva, srodstvo u pravoj ili izravnoj lozi ili liniji, i srodstvo u pobočnim lozama ili linijama.

U izravnoj lozi srodne su sve osobe koje su rođene ili potječu u nizu jedna iz druge.

Srodne su u pobočnoj lozi osobe koje nisu rođene jedna iz druge, ali imaju zajednički isti korijen (roditelje), ili nekog zajedničkog pretka (djeda/baku, pradjeda/prabaku, šukundjeda/šukunbaku, itd.).

Srodstvo u izravnoj lozi ili liniji računa se prema ovom pravilu:

U izravnoj lozi toliko je koljena ili stupnjeva koliko rađanja, ili koliko je osoba, pošto se oduzme ili ispusti korijen.
Sukladno tome, otac/majka i sin/kći su srodni u 1. koljenu izravne loze; djed/baka i unuk/unuka su srodni u 2. koljenu izravne loze; pradjed/prabaka i praunuk/praunuka su srodni u 3. koljenu izravne loze.

Srodstvo u pobočnoj lozi ili liniji može se određivati na dva načina, po tzv. rimskom računanju i po germanskom računanje.

U Crkvi se ranije, do stupanja na snagu novog Zakonika kanonskog prava (1983.), koristilo germansko računanje, a pravilo je glasilo:

U pobočnoj lozi, ako su oba niza osoba jednaka, toliko je među određenim osobama koljena koliko rađanja u jednom nizu; ako oba niza osoba nisu jednaka, toliko je koljena koliko rađanja u nizu koji je duži.
Sada, od stupanja na snagu novog Zakonika kanonskog prava, primjenjuje se rimsko računanje, a pravilo za računanje glasi:

U pobočnoj lozi toliko je koljena koliko je osoba u objema lozama skupa, pošto se oduzme ili ispusti korijen.

Prema sadašnjem – rimskom računanju krvnog srodstva: dva brata, dvije sestre, brat i sestra su srodni u 2. koljenu pobočne loze (a prema germanskom načinu, kako obični narod kod nas i dalje računa – u 1. koljenu); djeca od braće i sestara su srodni u 4. koljenu pobočne loze (prema germanskom – u 2. koljenu); a djeca njihove djece su srodna u 6. koljenu pobočne loze (prema germanskom – u 3. koljenu).

Tetka i bratić/bratična, tetka i sestrić/sestrična, ujak i sestrić/sestrična, stric i sinovac/sinovica su srodni u 3. koljenu pobočne loze (a prema germanskom načinu – u 1. s 2. koljenom); a sin/kći i unuk/a od brata i sestre su srodni u 5. koljenu pobočne loze (a prema germanskom – u 2. s 3. koljenom).

U kojem su koljenu, bilo izravne bilo pobočne loze, dvije osobe srodne, osobito ako se radi o daljnjim rođacima, može se lako izračunati ako se napravi shema i ispišu imena svih osoba za koje se želi odrediti u kojem su one koljenu srodne. Evo kako to shematski izgleda.

Image

Umjesto slova, redoslijedom rađanja, napisati imena onih čije se srodstvo želi utvrditi.

A (otac/majka) i B (sin/kći) su krvno srodni u 1. koljenu izravne loze;

B (otac/majka) i C (sin/kći) su krvno srodni u 1. koljenu izravne loze;

C (otac/majka) i D (sin/kći) su krvno srodni u 1. koljenu izravne loze;

D (otac/majka) i E (sin/kći) su krvno srodni u 1. koljenu izravne loze;

A (djed/baka) i C (unuk/unuka) su krvno srodni u 2. koljenu izravne loze;

B (djed/baka) i D (unuk/unuka) su krvno srodni u 2. koljenu izravne loze;

C (djed/baka) i E (unuk/unuka) su krvno srodni u 2. koljenu izravne loze;

A (pradjed/prabaka i D (praunuk/praunuka) su krvno srodni u 3. koljenu izravne loze;

B (pradjed/prabaka) i E (praunuk/praunuka) su krvno srodni u 3. koljenu izravne loze;

A (šukundjed/šukunbaka) i E (šukununuk/šukununuka) su krvno srodini u 4. koljenu izravne loze ili linije.


Image


Umjesto slova, redoslijedom rađanja, u obje loze upisati osobe koje su rođene jedna iz druge (u jednoj lozi: B – D – F – H – J, a u drugoj lozi: C – E – G – I – K).

Za osobe za koje se želi utvrditi u kojem su koljenu ili stupnju pobočne loze ili linije srodne, treba izbrojiti koliko ima rađanja ili osoba uzlazno od jedne osobe, npr. od F, do zajedničkog korijena (A), koji se ne broji, i potom silazno brojiti do druge osobe, npr. G, za koje se želi utvrditi u kojem su one koljenu pobočne loze ili linije u krvnom srodstvu. Izaći će da postoji 6 rađanja ili osoba, što znači da su F i G srodni u 6. koljenu pobočne loze (a prema germanskom računanju – u 3. koljenu).

Evo i cjelovitog prikaza za gornju shemu ili sliku srodstva u pobočnoj lozi ili liniji:

B i C (brat i sestra) u srodstvu u 2. koljenu pobočne loze (prema germanskom računanju – u 1. koljenu);

D i E (djeca od brata i sestre – B i C) u srodstvu su u 4. koljenu pobočne loze (prema germanskom računanju – u 2. koljenu);

F i G (unuci od brata i sestre – B i C) u srodstvu su u 6. koljenu pobočbe loze (prema germanskom računanju – u 3. koljenu);

H i I (praunuci od brata i sestre – B i C) u srodstvu su u 8. koljenu pobočne loze (prema germanskom računanju – u 4. koljenu);

B i E (bratić/bratična i tetka, tetka i sestrić/sestrična, ujak i sestrić/sestrična, stric i sinovac/sinovica) u srodstvu su u 3. koljenju pobočne linije (prema germanskom računanju – u 1. s 2. koljenom);.

D i G (sin/kći od brata – B i unuk/unuka od sestre – C) u srodstvu su u 5. koljenu pobočne loze (prema germanskom račubanju – u 2. s 3. koljenom).

Nadam se da će svatko, na temelju ovoga što je navedeno, moći lako izračunati krvno srodstvo svoje, ili osoba za koje to želi, kako prema rimskom tako i prema germanskom načinu računanja.

Za utvrđivanje jesu li neki mladić i djevojka, koji bi htjeli sklopiti brak, u krvnom srodstvu, treba izraditi rodoslovna stabla koja bi sezala do njihovih pradjedova i prabaka, posebno za mladića, a posebno za djevojku.

U sheme koje slijede umjesto rodbinskih naziva upisati imena i prezimena očeva i majki, djedova i baka, i pradjedova i prabaka. Kod ženskih srodnika upisati njihovo rodno ili djevojačko prezime.


Image


U gornjim shemama pojavilo se isto ime: Anđa Anđelić. To znači da zaručnik i zaručnica imaju jedan zajednički korijen, Anđu Anđelić, koja je prabaka zaručniku, s majčine strane, a baka zaručnici, s očeve strane.

Da bi se utvrdilo u kojem su koljenu ili stupnju mladić (zaručnik) i djevojka (zaručnica) u krvnom srodstvu, treba prebrojiti koliko je rađanja od mladića do njegove prabake i od djevojke do njezine bake, ne računajući njihov zajednički korijen – Anđu Anđelić. Kako pak od mladića do njegove prabake Anđe Anđelić imaju 3 rađanja, a od djevojke do njezine bake, iste Anđe Anđelić, 2 rađanja, izlazi da su mladić i djevojka (zaručnik i zaručnica) u krvnom srodstvu u petom koljenu ili stupnju pobočne linije ili loze.

Kako ženidbena zapreka krvnog srodstva prema sadašnjem kanonskom pravu seže do četvrtog koljena ili stupnja pobočne linije ili loze, izlazi da u gornjem slučaju između mladića i djevojke takva zapreka ne postoji, i oni bi mogli međusobno sklopiti brak.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Krokodil Behko » 10 Sep 2019, 10:12

Ja sam našao detaljno po katoličkom mišljenju.
tražio sam po šerijatu, ali nigdje nisam uspio ovako detaljno naći.

Ima li neke razlike, što se tiče građanskih zakona?
online

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15179
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 972 times
Been thanked: 959 times
Status: Offline

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Tokmak » 10 Sep 2019, 20:15

Kad sam ja isao na vjeronauk ,a to je bilo svakako nakon te 1983. ,znaci ne bi trebalo biti promjena u medjuvremenu,ucili su me sljedece:

Sinovi/kceri od dva brata ili sestre su rodjaci u drugo koljeno,imaju iste djedove ili bake.
Koljeno ispod su oni koji imaju iste pradjedove/prabake su rodjaci u trece koljeno.
Ti rodjaci u trece koljeno se ne mogu (crkveno) vjencavati,a koljeno ispod su rodjaci u cetvrto koljeno (imaju iste sukundjedove/sukunbake) i oni se mogu medjusobno crkveno vjencavati.
Ako je slucaj da je rodjak u trece koljeno,a rodica u cetvrto onda trebaju traziti dozvolu od mjesnog biskupa za crkveno vjencanje.
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Mirelam » 10 Sep 2019, 21:01

Krokodil Behko wrote: 10 Sep 2019, 10:12 Ja sam našao detaljno po katoličkom mišljenju.
tražio sam po šerijatu, ali nigdje nisam uspio ovako detaljno naći.

Ima li neke razlike, što se tiče građanskih zakona?
Hos to da se zenis? :ooo

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Hurija » 10 Sep 2019, 21:05

Turci i Jevreji na dato ne obraćaju pažnju,vjerovatno radi imetka
Ostalo je cutanje.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Krokodil Behko » 10 Sep 2019, 21:10

Mirelam wrote: 10 Sep 2019, 21:01
Krokodil Behko wrote: 10 Sep 2019, 10:12 Ja sam našao detaljno po katoličkom mišljenju.
tražio sam po šerijatu, ali nigdje nisam uspio ovako detaljno naći.

Ima li neke razlike, što se tiče građanskih zakona?
Hos to da se zenis? :ooo

Ma jok, jutros bio neki članak na SB čini mi se, o tim stvraima, pa me onako zainteresiralo, a ni nemamo temu o tome, pa mi se učinilo zgodnim.
online

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Mirelam » 10 Sep 2019, 21:13

Krokodil Behko wrote: 10 Sep 2019, 21:10
Mirelam wrote: 10 Sep 2019, 21:01

Hos to da se zenis? :ooo

Ma jok, jutros bio neki članak na SB čini mi se, o tim stvraima, pa me onako zainteresiralo, a ni nemamo temu o tome, pa mi se učinilo zgodnim.
Dobro je, reko moramo te odvracati. :cvike

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119623
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5630 times
Been thanked: 12139 times
Contact:
Status: Online

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Maja » 10 Sep 2019, 21:24

Jao Behko ko bi se gore snasao
Jedino uzeti papir i olovku pa po ovim semama upisivati svoju rodbinu. Mozda bih onda skontala ko mi je koje koljeno i kome bih smjela pjevati dodirni mi kolena :obrve

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Krokodil Behko » 10 Sep 2019, 21:27

Maja wrote: 10 Sep 2019, 21:24 Jao Behko ko bi se gore snasao
Jedino uzeti papir i olovku pa po ovim semama upisivati svoju rodbinu. Mozda bih onda skontala ko mi je koje koljeno i kome bih smjela pjevati dodirni mi kolena :obrve

Ja sam razumio, ako ti je s nekim momkom pradjed direktan predak, onda ste 6. koljeno.
online

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by dadojović » 10 Sep 2019, 21:33

Dakle, ako sam dobro razumio imaš rodbine kojoj dođeš prvo, drugo ili treće koljeno, i one rodbine kojoj dođeš između koljena.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15179
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 972 times
Been thanked: 959 times
Status: Offline

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Tokmak » 10 Sep 2019, 21:36

Krokodil Behko wrote: 10 Sep 2019, 21:27
Maja wrote: 10 Sep 2019, 21:24 Jao Behko ko bi se gore snasao
Jedino uzeti papir i olovku pa po ovim semama upisivati svoju rodbinu. Mozda bih onda skontala ko mi je koje koljeno i kome bih smjela pjevati dodirni mi kolena :obrve

Ja sam razumio, ako ti je s nekim momkom pradjed direktan predak, onda ste 6. koljeno.
Ako je isti pradjed,to se kod nas računa kao treće koljeno i rod je definitivno.
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Krokodil Behko » 10 Sep 2019, 21:37

zloćko tokmak wrote: 10 Sep 2019, 21:36
Krokodil Behko wrote: 10 Sep 2019, 21:27


Ja sam razumio, ako ti je s nekim momkom pradjed direktan predak, onda ste 6. koljeno.
Ako je isti pradjed,to se kod nas računa kao treće koljeno i rod je definitivno.

E vidiš, to je to. Obrati pažnju na drugu sliku.
online

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Cvrle » 10 Sep 2019, 21:37

Krokodil Behko wrote: 10 Sep 2019, 10:12 Ja sam našao detaljno po katoličkom mišljenju.
tražio sam po šerijatu, ali nigdje nisam uspio ovako detaljno naći.

Ima li neke razlike, što se tiče građanskih zakona?
Po frisko polozenom ispitu, a u skladu sa vazecim Porodicnim zakonom F BiH, brak se ne moze sklapati medju srodnicima do 4 koljena. Isto vazi i po Serijatu.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Krokodil Behko » 10 Sep 2019, 21:38

Cvrle wrote: 10 Sep 2019, 21:37
Krokodil Behko wrote: 10 Sep 2019, 10:12 Ja sam našao detaljno po katoličkom mišljenju.
tražio sam po šerijatu, ali nigdje nisam uspio ovako detaljno naći.

Ima li neke razlike, što se tiče građanskih zakona?
Po frisko polozenom ispitu, a u skladu sa vazecim Porodicnim zakonom F BiH, brak se ne moze sklapati medju srodnicima do 4 koljena. Isto vazi i po Serijatu.

A kako ide, kako ide, kako se računa :why
online

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Cvrle » 10 Sep 2019, 21:41

Krokodil Behko wrote: 10 Sep 2019, 21:37
zloćko tokmak wrote: 10 Sep 2019, 21:36

Ako je isti pradjed,to se kod nas računa kao treće koljeno i rod je definitivno.

E vidiš, to je to. Obrati pažnju na drugu sliku.
Kako ce biti 3 koljeno? Jeste u silaznoj liniji, ali gdje ti je tu pobocna linija?
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Podrinjac » 10 Sep 2019, 21:42

Ima li kakav kalkulator za računanje rodbinskih koljena? :ooo

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Cvrle » 10 Sep 2019, 21:47

Krokodil Behko wrote: 10 Sep 2019, 21:38
Cvrle wrote: 10 Sep 2019, 21:37

Po frisko polozenom ispitu, a u skladu sa vazecim Porodicnim zakonom F BiH, brak se ne moze sklapati medju srodnicima do 4 koljena. Isto vazi i po Serijatu.

A kako ide, kako ide, kako se računa :why
Mujo Mujic
Ima 2 sina. Suljo i Haso.
Prema Muju su obojica 1 koljeno. Jedan spram drugog su 2 koljeno jer se granaju pobocno.
Suljo ima 2 djece, X i Y.
Haso ima jedno A.
X i Y su prema Muju 2 koljeno.
Prema Hasu su 3. Isto tako je i Hasovo A prema ostalima.
X ima 1 dijete koje je prema Muju 4 koljeno - praunuce.
Prema Hasu je 5 koljeno.
Znaci samo za koljeno vise prema pobocnom srodniku.
Nadam se da sam jasna.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84377
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11042 times
Been thanked: 16568 times
Status: Offline

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Fuddo » 10 Sep 2019, 21:57

Komplikovano to...
Sta vele, kad se koljena mogu pomjesat?

Nemoj sad ko onaj jedan sto je sa nama bio u ratu, prica frajer kad je bio dijete,
Kae, sva rodbina zivLa u istoj kuci, nije se imalo, spavali u jednoj prostoriji, i prije nego sto ugase svjetlo sam’ neni stave zvono oko vrata, da se ko ne zajebe. :D.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119623
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5630 times
Been thanked: 12139 times
Contact:
Status: Online

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Maja » 10 Sep 2019, 22:03

Cvrle wrote: 10 Sep 2019, 21:47
Krokodil Behko wrote: 10 Sep 2019, 21:38


A kako ide, kako ide, kako se računa :why
Mujo Mujic
Ima 2 sina. Suljo i Haso.
Prema Muju su obojica 1 koljeno. Jedan spram drugog su 2 koljeno jer se granaju pobocno.
Suljo ima 2 djece, X i Y.
Haso ima jedno A.
X i Y su prema Muju 2 koljeno.
Prema Hasu su 3. Isto tako je i Hasovo A prema ostalima.
X ima 1 dijete koje je prema Muju 4 koljeno - praunuce.
Prema Hasu je 5 koljeno.
Znaci samo za koljeno vise prema pobocnom srodniku.
Nadam se da sam jasna.
Pa onda Haso moze ozeniti od brata kcerku :hm

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Računanje rodbinskog koljena po zakonu i religijama

Post by Cvrle » 10 Sep 2019, 22:07

Ne, ona mu je 3 koljeno.
Ako mu je brat 2 koljeno, bratova kcerka je 3, bratova unuka 4. Eh od bratove unuke kcerku bi mogao zeniti ali u tom slucaju je razlika u godinama pregolema tako da je neprirodno i nemoguce zakljuciti brak.
Neka Haso ima 10 godina kad mu brat dobije kcerku. Kad dobije unuku imat ce najmanje 30, a za praunuku najmanje 50. Dok praunuka stasa za udaju njemu je vec 70.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests