Odgoj djeteta

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31592
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3864 times
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by Mister No » 19 Mar 2019, 21:57

Bas ne briga.

Pa ne mislim sa njim zanocit. :oo
High Hopes...

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by Zagorka » 20 Mar 2019, 11:36

Svi statusni simboli su besmisleni, ne znam zasto izdvojit jedan.


I jos je ovo i najmanje zlo, makar ce se usrecit neka djeca, bice klaun, torta itd...
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by Hannibal » 20 Mar 2019, 23:40

za sta sam ja dizo kredit :lupa
🐽

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by ina » 21 Mar 2019, 09:22

Zagorka wrote: 20 Mar 2019, 11:36 Svi statusni simboli su besmisleni, ne znam zasto izdvojit jedan.


I jos je ovo i najmanje zlo, makar ce se usrecit neka djeca, bice klaun, torta itd...
:ok
Mi smo dva rodjendana proslavili van kucnih prostora. U kuci si limitiran pogotovo kad su djeca veca.
Prostori inace namjenjeni slicnim proslavama nisu skupi. Animatori najcesce omladina koja zaradi nesto vise ili tete koje vole provesti tako vrijeme...u nenamjeri da zarade platu. A djeca presretna.
Oko ocjena se ne ulazi u detalje a kome su inace usta puna hvale, taj se o svemu hvali.
Kurseve engleskog i skola sama organizira u programu pa ni to im ne moze naskoditi.
Najbitnije je da idu u skolu sretni. Da im knjiga ne bude opterecenje i da vole ucitelje. Sasvim znacajan pocetak.
Svijest ima sidrište.

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by mehaning » 21 Mar 2019, 10:28

Dižu se još i više krediti za kupovinu auta preko svojih mogučnosti... :grana

Ne mogu se odlučiti, što je gluplje... :lud

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by Mala_Mu » 03 Apr 2019, 19:35

Previše zaštitnički odnos prema djeci može rezultirati negativnim posljedicama
Image

Roditelji koji previše štite svoju djecu obično žele da ih sklone od nevolja, povreda i boli. Međutim, postoje tipovi roditelja koji pretjeruju u želji da zaštite dijete i samim time izazivaju niz nuspojava koje se odražavaju na kasniji život djeteta.

Ukoliko su roditelji previše zaštitnički nastrojeni prema svom djetetu, oni mu na taj način šalju poruku da ne smatraju da je ono sposobno da se nosi sa životnim izazovima. To često dovodi do nedostatka samopouzdanja kod djece.

Takva djeca odrastaju u ljude koji ne mogu uspjeti u izazovima i zadacima bez pomoći odraslih.

Također, djeca koja imaju previše stroge i zaštitnički nastrojene roditelje ne znaju razvijati i preuzimati odgovornost za svoje postupke te moraju preuzimati veće rizike, pogotovo u tinejdžerskom uzrastu.

Pretjerano zaštitnički odnos roditelja prema djetetu dovodi do nedostatka razvoja samopoštovanja kod djeteta. Ovo se dešava jer se djetetu ne dozvoljava da se suoči sa izazovima bez roditeljske intervencije. Samopoštovanje se inače razvija tako što se djeca puštaju da se sami suoče sa izazovima, a to im može biti uskraćeno ukoliko su previše zaštićeni.

klix.ba

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by Mala_Mu » 03 Apr 2019, 19:35

Previše zaštitnički odnos prema djeci može rezultirati negativnim posljedicama
Image

Roditelji koji previše štite svoju djecu obično žele da ih sklone od nevolja, povreda i boli. Međutim, postoje tipovi roditelja koji pretjeruju u želji da zaštite dijete i samim time izazivaju niz nuspojava koje se odražavaju na kasniji život djeteta.

Ukoliko su roditelji previše zaštitnički nastrojeni prema svom djetetu, oni mu na taj način šalju poruku da ne smatraju da je ono sposobno da se nosi sa životnim izazovima. To često dovodi do nedostatka samopouzdanja kod djece.

Takva djeca odrastaju u ljude koji ne mogu uspjeti u izazovima i zadacima bez pomoći odraslih.

Također, djeca koja imaju previše stroge i zaštitnički nastrojene roditelje ne znaju razvijati i preuzimati odgovornost za svoje postupke te moraju preuzimati veće rizike, pogotovo u tinejdžerskom uzrastu.

Pretjerano zaštitnički odnos roditelja prema djetetu dovodi do nedostatka razvoja samopoštovanja kod djeteta. Ovo se dešava jer se djetetu ne dozvoljava da se suoči sa izazovima bez roditeljske intervencije. Samopoštovanje se inače razvija tako što se djeca puštaju da se sami suoče sa izazovima, a to im može biti uskraćeno ukoliko su previše zaštićeni.

klix.ba

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by Mutevelija » 03 Apr 2019, 19:58

To se zovu helikopter roditelji
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by Mala_Mu » 18 Jul 2019, 09:34

Vaspitanje djece u 10 rečenica

Image

Vaspitanje djece nije nimalo lak zadatak. Svaki roditelj teži tome da bude što bolji majka ili otac svom djetetu. Svako dijete je individua i svaki odnos između roditelja i djeteta je različit, tako da često nema smisla slijepo se držati nekih univerzalnih savjeta.


Ipak, postoje neka "pravila" kojih bi svaki roditelj trebalo da se pridržava da bi pravilno vaspitao svoje dijete i imao dobar odnos s njim. Američki psiholog Kevin Leman tvrdi da se zlatna formula za pravilno vaspitanje djece krije u ovih deset rečenica.


Budite uvijek dosljedni u svom ponašanju, kako bi dijete znalo da ste ozbiljni u onome što govorite i radite.

Uvijek ispunite ono što ste rekli da ćete uraditi i nikada ne odstupajte od toga.

Umjesto da galamite, natjerajte se da prećutite, razmislite i ne odgovorite na situaciju u afektu, nego što smirenije možete.

Uvijek izbrojte do 10 kada naiđete na problem i zapitajte se: Šta bi trebalo da promijenim?

Nikada ne prijetite djeci, jer prijetnje rijetko sprovodimo pa im djeca mnogo ne vjeruju.

Nikada se ne ljutite pred djetetom, pa i ako izgubite živce, izvinite mu se za eventualno izrečene uvrede.

Nikada ne upozoravajte, jer je to kao da ste poručili djetetu da je glupo i da sve mora da mu se crta.

Ne preuzimajte njihove probleme, postoje stvari koje moraju da urade sami.

Nemojte da mislite da će loše ponašanje nestati, zaboravite na to očekivanje.

Zadržite vedar izraz lica čak i kada se jako naljutite.

User avatar
Vertigo
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 524
Joined: 18 Apr 2019, 19:28
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by Vertigo » 20 Jul 2019, 12:32

Mala_Mu wrote: 03 Apr 2019, 19:35 Previše zaštitnički odnos prema djeci može rezultirati negativnim posljedicama
Image

Roditelji koji previše štite svoju djecu obično žele da ih sklone od nevolja, povreda i boli. Međutim, postoje tipovi roditelja koji pretjeruju u želji da zaštite dijete i samim time izazivaju niz nuspojava koje se odražavaju na kasniji život djeteta.

Ukoliko su roditelji previše zaštitnički nastrojeni prema svom djetetu, oni mu na taj način šalju poruku da ne smatraju da je ono sposobno da se nosi sa životnim izazovima. To često dovodi do nedostatka samopouzdanja kod djece.

Takva djeca odrastaju u ljude koji ne mogu uspjeti u izazovima i zadacima bez pomoći odraslih.

Također, djeca koja imaju previše stroge i zaštitnički nastrojene roditelje ne znaju razvijati i preuzimati odgovornost za svoje postupke te moraju preuzimati veće rizike, pogotovo u tinejdžerskom uzrastu.

Pretjerano zaštitnički odnos roditelja prema djetetu dovodi do nedostatka razvoja samopoštovanja kod djeteta. Ovo se dešava jer se djetetu ne dozvoljava da se suoči sa izazovima bez roditeljske intervencije. Samopoštovanje se inače razvija tako što se djeca puštaju da se sami suoče sa izazovima, a to im može biti uskraćeno ukoliko su previše zaštićeni.

klix.ba
Eh, da je to moja majka znala......

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by Nice try » 23 Jul 2019, 09:00

Mala_Mu wrote: 18 Jul 2019, 09:34 Vaspitanje djece u 10 rečenica

Image

Vaspitanje djece nije nimalo lak zadatak. Svaki roditelj teži tome da bude što bolji majka ili otac svom djetetu. Svako dijete je individua i svaki odnos između roditelja i djeteta je različit, tako da često nema smisla slijepo se držati nekih univerzalnih savjeta.


Ipak, postoje neka "pravila" kojih bi svaki roditelj trebalo da se pridržava da bi pravilno vaspitao svoje dijete i imao dobar odnos s njim. Američki psiholog Kevin Leman tvrdi da se zlatna formula za pravilno vaspitanje djece krije u ovih deset rečenica.


Budite uvijek dosljedni u svom ponašanju, kako bi dijete znalo da ste ozbiljni u onome što govorite i radite.

Uvijek ispunite ono što ste rekli da ćete uraditi i nikada ne odstupajte od toga.

Umjesto da galamite, natjerajte se da prećutite, razmislite i ne odgovorite na situaciju u afektu, nego što smirenije možete.

Uvijek izbrojte do 10 kada naiđete na problem i zapitajte se: Šta bi trebalo da promijenim?

Nikada ne prijetite djeci, jer prijetnje rijetko sprovodimo pa im djeca mnogo ne vjeruju.

Nikada se ne ljutite pred djetetom, pa i ako izgubite živce, izvinite mu se za eventualno izrečene uvrede.

Nikada ne upozoravajte, jer je to kao da ste poručili djetetu da je glupo i da sve mora da mu se crta.

Ne preuzimajte njihove probleme, postoje stvari koje moraju da urade sami.

Nemojte da mislite da će loše ponašanje nestati, zaboravite na to očekivanje.

Zadržite vedar izraz lica čak i kada se jako naljutite.
Teško da vaspitanje može da se strpa u deset šturih rečenica,ali eto od ovoga svega nabrojanog,nikada,nikada,uvijek,nikada... :D mislim da je najvažnija dosljednost i ispunjavanje obećanja djetetu.Naravno,ako obećanje nije bilo neozbiljno i rečeno reda radi.
Izostavljeno je i ono najvažnije,volite svoje dijete,neka osjeti tu ljubav,da ste tu za njega.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by srculence7 » 23 Jul 2019, 17:48

Ah što primam kritike od majke da sam ga razmazila, kao dovešće ga i u red sa spavanjem, nakon par dana vidim je, nosi posteljinu u drugu sobu, kaže mi ne može više... :oo
Svako dete je drugačije, problemi, sa kojima se drugi ljudi suočavaju u odgajanju dece, nama mogu biti smešni ali za njih bude baš iscrpljujuće ako potraje.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by srculence7 » 02 Aug 2019, 15:15

Rani razvoj deteta je vrlo bitan i ono što dete propusti tih prvih nekoliko godina života, kasnije može biti nenadoknadivo. Ima istraživanja, studije slučaja, koja su se bavila tzv. "divljom decom" koja govore o tome. Zato je bitno ko odgaja dete, jesu li zadovoljene njegove osnovne potrebe, kao i faktor sredine u kojoj raste, stimulacija deteta.
Potresna priča o Džini, američkom "divljem detetu"

Tokom istorije, pažnju naučnika privukao je izvestan broj “divlje dece”, lišene ljudske interakcije u ranom uzrastu koja nikada nisu mogla potpuno da nauče da komuniciraju. Najpoznatiji i najbolje dokumentovan ovakav slučaj je Džini, devojčica rođena 1957. u Kaliforniji, o kojoj je snimljen niz dokumentanih priloga i igrani film “Ptica rugalica ne peva” (“Mockigbird don’t sing”). Nakon što je godinama bila predmet intenzivnih proučavanja, na kraju je zavšila napuštena i zaboravljena

O Džini je snimljen niz dokumentanih priloga i igrani film “Ptica rugalica ne peva”
O Džini je snimljen niz dokumentanih priloga i igrani film “Ptica rugalica ne peva”

Za razliku od većine poznate “divlje dece”, koja su takva postala jer su ih izgubljenu u divljini prihvatile i odgajile divlje životinje, Džini je u ovo žalosno stanje doveo sopstveni otac koji ju je godinama držao zatvorenu u garaži.

Bila je u mraku, lancima vezanu za stolicu sa rupom za nokšir ili za kolevku koju je odavno prerasla. Kada je u 13. godini oslobođena, još je nosila pelene.

Njena majka, slabovida starija žena , tvrdila je da je i sama bila žrtva muževljevog zlostavljanja i da nije mogla da mu se suprotstavi. Tokom suđenja je oslobođena svih optužbi, dok je otac ubrzo nakon što je devojčica nađena izvršio samoubistvo.

Džini je lancima bila vezanu za stolicu sa rupom za nokšir ili za kolevku koju je odavno prerasla
Džini je lancima bila vezanu za stolicu sa rupom za nokšir ili za kolevku koju je odavno prerasla

U vreme kada je oslobođena, Džini se kretala čudnim “zečijim” hodom. Nije puštala ni glasa, jer je kažnjavana kad god bi bila bučna, stalno je pljuvala, grlila samu sebe i samopovređivala se, i nije bila pristupačna ni za kakvu ljudsku komunikaciju.

Lekari, neuorolozi, psiholozi i lingvisti koji su Džini proučavali istovremeno su i brinuli o njoj, pošto je u njihove porodice bila smeštana kao u hraniteljske. Tu je, zahvaljući intenzivnom radu i pažnji ovih stručnjaka, lepo i brzo napredovala.

Njena majka, slabovida starija žena, tvrdila je da je i sama žrtva zlostavljanja
Njena majka, slabovida starija žena, tvrdila je da je i sama žrtva zlostavljanja
Naučila je da govori, mada gramatički nesavršeno i sa ograničenim fondom reči, da izražava osećanja, da obavlja svakodnevne aktivnosti i održava ličnu higijenu, pa čak i da piše. Započela je sa nekom vrstom najosnovnijeg obrazovanja.

Lingvistika može, zahvaljujući pre svega proučavanju Džini, da zahvali na zaključku da su za razvoj jezičkih sposnosti kod dece ključna dva rana perioda - prva godina i vreme od četvrte do sedme godine. Deca koja iz bilo kog razloga ovaj period propuste nikada ne mogu potpuno da ovladaju jezikom.

Otac je ubrzo nakon što je devojčica nađena izvršio samoubistvo
Otac je ubrzo nakon što je devojčica nađena izvršio samoubistvo
Rad sa Džini je naučnicima omogućio i brojna druga saznanja, kao što su ona o razvoju mozga, emocija i sposobnosti komunikacije kod ekstremno zanemarivane dece. Činilo se da od rada sa njima i ona sama ima puno koristi i da je na najboljem putu da se gotovo potpuno oporavi.

U vreme kada je oslobođena Džini se kretala čudnim “zečijim” hodom
U vreme kada je oslobođena Džini se kretala čudnim “zečijim” hodom


U jesen 1974. godine, Nacionalni istitut za mentalno zdravlje SAD je, međutim, ukinuo sredstva za istraživanja i rad sa Džini. Ona odlazi da živi s majkom koja je u međuvremenu oslobođena svih optužbi, a nije prezala čak ni da ekipu koja je sa njenom ćerkom radila tuži zbog “preteranog testiranja”.

Danas se ne zna šta se desilo sa malom Džini.
Majka je, međutim, ubrzo ustanovila da briga o Džini prevazilazi njene mogućnosti, te je ona posle toga promenila veći broj hraniteljskih porodica koje su je maltretirale i zlostavljale. U jednoj od njih su je surovo kažnjavali zbog povraćanja, pa je razvila strah od otvaranja usta i ponovo prestala da govori.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by Chloe » 02 Aug 2019, 15:28

Poslije ću pročitati tekst, zanima me.
Koliko sam čitala o odgoju djece ( a jesam, i čitala, i dan danas tražim savjete od stručnih osoba),
navjažniji period odgoja djeteta je do 5 godine ...

Inače, danas kad svi trčimo za materijalizmom, smatrajući da našoj djeci ne treba ništa nedostajati, oni budu zakinuti za ono najvažnije - "nas", a mi smo im ljubav, toplina, pažnja, podrška, isprepleteni pravilima, čvrstim stavovima i odlukama.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by srculence7 » 02 Aug 2019, 15:37

Meni žao kad odem na neki seminar i budem par dana odvojena... Sergej baš tako i prohodao, kada nisam bila prisutna. Zato odmor maksimalno koristim, samo da odem na more i da sam van zemlje, ne mogu mi nikakve obaveze prikačiti... Kad se vratim, druga priča.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by Cvrle » 02 Aug 2019, 15:39

Najstrucnija osoba meni savjet dati je bila moja mama rahmetli. Dok je bila s nama, bilo mi je vrlo lahko prolaziti kroz razne periode i odgoj djece. Medjutim, sad sam u jednoj novoj fazi, kada mi je cura pubertetlija, kad je jedna nova stepenica predjena i prvi put se susrecem na ovom nivou, sad nema moje mame i sad sam u jaaaaako velikom problemu. Za onu dvojicu indijanaca mi nije problem, jer sve sam vec prosla sa curom do 15-te godine, tako da cu se snaci i s njima. Ali kako sad s curom rjesavati probleme, kojih hvala Bogu jos nema, ali znam da ce ih biti... prve ljubavi, prva tersanja, prve rijeci "necu" i tako to... :123 Samo iscekujem kao na iglama.
Zadovoljna sam s djecom i ponosna na do sada ucinjeno.
Naravno da se primjeti da su odgojeni od strane roditelja, ne od nana ne od deda ne od vrtica, vec od nas dvoje. Uspjeli smo usaditi u njih znacaj postovanja, stida, tolerancije, empatije, pomoci drugima, odgovornosti i discipline i dosta toga vrijednog.
Ne vjerujem u "citanke" i kojekakve strucne literature. Smatram da nisu dorasle raznim situacijama u kojima se mozemo naci s djecom. To su globalizirane literature sa nekim sturim informacijama i situacijama. Ne moze se svemu dokuciti kroz pisanu rijec.
Konkretan slucaj trazi konkretno rjesenje.
Sve ostalo, samo ljubav, paznja, razgovor, autoritet.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by Chloe » 02 Aug 2019, 15:51

To je to Cvrlka ... :pusa

Nema pravila i nema knjige koja se može primjeniti.

kad bih primjenjivala stav i način komunikacije koje sam koristila kod sina,
prema straijoj kćerki - izgubila bih je.

Sa svima imam drugačije pristupe i komunikacije. Vječito "prešaltavanje". :hihi

A za to sve trebaju roditelje, njihovo vrijeme i ljubav.

:hm Ono što sam pretpostavljala kad se majka okupira poslom, osjeti se ... ne sviđa mi se. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by srculence7 » 02 Aug 2019, 15:51

Naravno Cvrle, roditelji su jako bitni ali ima slučajeva napuštene dece, neka imaju sreće da budu usvojena od strane dobrih ljudi, neka odrastaju u domovima, neka dođu sa problemima u hraniteljsku porodicu, ljudi se prvi put susretnu sa tim i neophodno je da se konsultuju sa nekim stručnim licem šta dalje... Kako se boriti i pomoći.
Pa i kad imaš više dece, nisu sva ista i treba naći načina kako mu prići, kako ga savetovati,kako prevazići poteškoće. Nije uvek lako, ne možemo ni biti spremni na sve što nas može snaći.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by Nice try » 02 Aug 2019, 16:32

srculence7 wrote: 23 Jul 2019, 17:48 Ah što primam kritike od majke da sam ga razmazila, kao dovešće ga i u red sa spavanjem, nakon par dana vidim je, nosi posteljinu u drugu sobu, kaže mi ne može više... :oo
Svako dete je drugačije, problemi, sa kojima se drugi ljudi suočavaju u odgajanju dece, nama mogu biti smešni ali za njih bude baš iscrpljujuće ako potraje.
Šta sam se ja sličnog naslušala,razmazila stariju,razmazila srednju,...a djeca su jednostavno privržena.
A pravila,kalupi,sve to ne vrijedi isto ni za jedno dijete na svijetu.
U početku su me mučile s tim i moja mama i svekrva.Treba beba da spava ovoliko,treba ono,mora ovo,...Nakon svega,radila sam i radim onako kako osjetim da trebam.
Svako dijete je priča za sebe i ima svoj vlastiti ritam i raspored.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
grunf
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 599
Joined: 11 Jan 2020, 10:01
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by grunf » 03 Feb 2020, 10:57

Chloe wrote: 02 Aug 2019, 15:28 Inače, danas kad svi trčimo za materijalizmom, smatrajući da našoj djeci ne treba ništa nedostajati, oni budu zakinuti za ono najvažnije - "nas", a mi smo im ljubav, toplina, pažnja, podrška, isprepleteni pravilima, čvrstim stavovima i odlukama.
Nisu svi roditelji jednaki, kao ni stilovi odgoja.

Kad je rijec o odgoju i odrastanju, nema roditelja na planeti koji se mogu porediti sa Frank i Estelle Constanza, pa su opet dobili sina koji je kompletan idiot.

Njegov najbolji prijatelj Jerry Seinfeld je jednom rekao:

- Da su se dvoje psihopata razveli kad je George bio mlad, mogao je biti normalan.
Glup sam!

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests