Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Igrice s foruma (arcade) i s neta
User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95679
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33903 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Rum » 27 Oct 2018, 19:05

Otkrijte zašto je RDR2 najbolja igra ikad napravljena i čime očarava ne samo domaću, nego i svetsku gejming kritiku, koja nikad nije laka na deljenju visokih ocena…

Image

Red Dead Redemption 2 je konačno izašao i svetski gejming mediji ne štede desetke! Britanski “The Guardian“ je ovu igru nazvao magičnom, a mi smo se, kao i uvek do sada držali naših prijatelja iz Play! Zine ekipe, koji su igru igrali pre svih, a posebno intenzivno danima pred izlazak RDR2 na PlayStation 4 i Xbox One. Opis ove igre napravio je Nikola Savić, čije utiske vam prenosimo onako kako ih je on doživeo.




Red Dead Redemption 2 opis igre

AUTOR: Nikola Savić, Play! Zine

Kako započeti opis, odnosno recenziju igre za koju želite da kažete da je verovatno najbolja igra svih vremena?

Nije mi uopšte lako, verujte mi. Ne samo kako započeti, nego kako i bilo šta napisati, a da ne deluje obično ili previše nakićeno pompeznim frazama i rečima, koje zvuče prazno i ne služe svrsi da čitaocu adekvatno dočaraju o kakvom se remek-delu radi?

Šta pisati o prvoj igri kojoj dajete najveću moguću ocenu u preko 6 godina bavljenja ovim poslom i preko 250 igara, za koje ste lično napisali recenzije?

Red Dead Redemption 2 je dugo očekivani nastavak sjajnog istoimenog naslova s početka ove decenije. Prošlo je osam godina od tada i kreativni umovi iz RockStar-a su vredno radili (možda i previše sudeći po nekim izveštajima, ali o tome drugom prilikom) i u sočnim nektarima plodova njihovog rada sam imao to zadovoljstvo i priliku da uživam tokom sedam dana i 70+ sati igranja, koliko mi je trebalo da odigram moj prvi prelazak igre. Kažem prvi, jer ću joj se svakako vrati, ova igra to apsolutno zaslužuje količinom kvalitetnog sadržaja, koji isporučuje igračima i koji je nemoguće otkriti i adekvatno proživeti verovatno ni nakon pet prelazaka.

Dvojka je “prequel“, odnosno radi se o vremenu, koje prethodi prvoj igri, i odvija se otprilike 12 godina pre prvog RDR-a. Godina je 1899. i civilizacija nemilosrdno grabi i u najdivljije predele “Divljleg zapada“ stavljajući tako tradicionalne razbojnike i odmetnike u poziciju, u kojoj taj svet više nije njihov svet, koji se rapidno menja i više ih ne želi.


Premisa igre je takva da uopšte nije ni bitno da li ste ikad igrali prethodni deo, jer je potpuno nezavisna priča, ali je bonus ukoliko jeste igrali, jer ćete znati i razumeti neka lica, događaje i generalno druge male i velike nagoveštaje i pomene onoga što znamo iz prvog dela.

Priča igre nas smešta u čizme Artura Morgana, neodoljivo šarmantnog antiheroja i jednog od trojice ključnih ljudi u poznatoj bandi “Holanđanina“ Van der Linde (Dutch’s Boys). Jedan “siguran“ posao je krenuo loše i naša družina je krenula u bekstvo kujući plan u pokretu, istovremeno pokušavajući da nađe svoje mesto u svetu, te shvati kako da uklopi svoju filozofiju slobode u svet koji im se nameće. Možda ovo sad zvuči da ja ili igra na neki način branimo razbojnike ili njihov način života, što je daleko od toga i postavka je mnogo, mnogo dublja da bi je objasnili u jednom pasusu i još da vam ništa važno iz priče ne otkrijemo. Prosto, morate igrati i upoznati se sa svim članovima vaše bande, njihovim karakterima, duhom, temperamentom, njihovom prošlošću, sadašnjošću, strastima i ljubavima, snovima koje su imali i snovima kojee tek treba da sanjaju. Tek tada ćete znati i razumeti svakog od njih - tek tada će te razumeti “Holanđaninove momke“…

Kroz priču o Arturu, bandi i njihovim nedaćama i avanturama u tom novom svetu, zapravo se suptilno, ali vrlo oštro, provlači kritika američkog društva i ideja o slobodi, jednakosti i zakonima. Vidimo svet u kome žene nemaju pravo glasa, u kome su crnci i dalje uglavnom viđeni kao ljudi niže rase, svet u kome se Kinezi nazivaju imigrantima, a Evropljani ne, svet u kome industrijalci preko kičme siromašnih zadovoljavaju svoje bahate prohteve, ali i svet u kome je korupcija dobar dan i gde zakon nije isti za sve. Vidimo beskrajne lepote nenaseljene prirode američkog kontinenta u kontrastu sa prljavim i zagušljivim gradovima perioda druge industrijalizacije. Ali, nije sve u kritici društva. Vidimo i period nadanja i prosperiteta, nailazimo na uspešne naučnike i istraživače entuzijaste, umetnike sanjare i putujuće trupe i doktore, koji besplatno leče bolesne, paleontologe pionire i fotografe, koji žele da sačuvaju stvari od zaborava. Prosto rečeno - vidimo ljude i ljudski rod u svim njegovim mana i vrlinama.

RockStar je savršeno uspeo da prenese taj osećaj nagle i strme promene, koju je donosila druga industrijska revolucija, a koji se posebno jako oseća u predelima gde se igra odvija, koji su bili pretežno seljačko-rudarske prirode, sa farmerima, stočarima, lovcima, lovcima na blago i drugom poznatom nam svitom sa onoga što tradicionalno znamo kao “Divlji zapad“.

Upravo to sve, taj svet igre, je glavna i najlepša odlika RDR-a 2, ali ne bi bio ništa da nije skovan sa toliko puno ljubavi i pažnje, sa pregrštom detalja i sitnicama u kojima možete da uživate. Ovo nije AAA igra, ovo je daleko više od toga.


Image


Svet igre je ogroman i čini jednu jedinstvenu celinu gde ne postoje apsolutno nikakva učitavanja niti ikakve “zone“. Sve što postoji na toj ogromnoj mapi je učitano jednom kad startujete igru.

Glavna stvar na kojoj RockStar insistira kod RDR-a 2 je realističnost koliko god to gejmplej mehanike i dizajnerski prostor dozvoljavaju. Geografske proporcije u igri su realne, varošice i gradovi su realnih veličina, animacije do najsitnijih detalja oslikavaju ono što se zaista dešava, vaš prostor za stvari je ograničen… Svet diše i u svakom trenutku funkcioniše potpuno bez vas i nezavisno od vas, gde god se vi nalazili, počev od insekata do ljudi i gradova.

Prosto je neverovatno koliko se stvari oko vas, pogotovo one vezane za NPC likove, odvijaju prirodno i imaćete veoma malo situacija kad ćete pomisliti da iza nečega stoji AI, a ne neka osoba. Igra, takođe poseduje preko 200 vrsta životinja i sve one (proporcijalno svojim vrstama) žive svojim životom i cirkulišu po svetu, ponašajući se u skladu sa time, kako bi se te životinje inače i ponašale. I ništa se ne stvara samo od sebe ili se učitava ili iščitava kad niste tu. Ako odete da pecate i bacite štap, riba se neće stvoriti na vašoj udici već ćete upecati (ili nećete!) ono što se zatekne tu gde pecate. Isto važi i za biljke, kojih ni ne znam koliko ima vrsta, kao i za vremenske uslove, koji su dinamični i nepredvidljivi.

Ne mogu ni da zamislim koliko je truda bilo potrebno da se tako nešto postigne i ovoliko uspešno realizuje. Ovo je, odgovorno tvrdim, najbolje izvođenje neke simulacije sveta ikada u video igrama, realnost o kojoj mnoge RPG igre mogu samo da sanjaju.

Gejmplej… Igra vam nudi toliko toga da radite i zabavite se da ne znam odakle da počnem. Osnova “baza“ jeste vaš kamp, koji će menjati pozicije nekoliko puta, dok se budete kretali bežeći od zakona. Tu ćete se družiti sa vašom braćom po oružju, dogovarati planove, ići u misije, razmenjivati informacije, itd.

Čak i neke trivijalne gejmplej stvari imaju svoju čar, kao što je (potpuno proizvoljno) obavljanje sitnih poslova po kampu, jer se zaista osećate kao da pomažete kampu i činite pravu stav i usput ima taman toliko mali uticaj na neke bonuse, da je dovoljno da osetite neku nagradu za to što ste uradili, a opet dovoljno tričav bonus da ne morate da se osećate kao da morate da “ganjate“ to da biste poboljšali neke karakteristike ili dobili resurse. Navika mi je bila da ujutru kada se probudim u kampu odradim te posliće čisto zato što se osećam kao da je to nešto što bi trebalo ujutru da odradim, a ne zato što moram time sa bavim. Ovaj potpuno nebitni gejmplej elemenat vam pominjem upravo zbog toga da bi oslikao koliko vas svet igre utapa u sebe i uvlači da proživite svaki trenutak igre kao da je stvaran.

Ovo je samo delić velike RDR2 “slagalice“, koju ćete do kraja složiti na Play! Zine sajtu, zato vas požurujemo da se preselite tamo i pročitate “spoiler free“ opis igre, pre nego što je nabavite i za sebe, jer - ovo remek-delo, kao što smo naveli, se ne propušta!
O igri, platforme, kupovina:

- Ime igre: Red Dead Redemption 2
- Izdavač: RockStar
- Platforma: PlayStation 4 / XBox One
- Cena: 8.999 dinara
- Igru ustupio: RockStar / CD Media Greece.

Da li će biti i za PC? Videćemo…
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Mutevelija » 27 Oct 2018, 19:29

Ovo nesto rume kao CALL of jUAREZ ako si igrao :p
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95679
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33903 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Rum » 27 Oct 2018, 19:30

Mutevelija wrote: 27 Oct 2018, 19:29 Ovo nesto rume kao CALL of jUAREZ ako si igrao :p
jesam u to vrijeme dobra grafika , sa onim cicom na pocetku sam se namucio kada se sunjas
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Mutevelija » 27 Oct 2018, 19:31

Ono kroz žito ? ja on ima cini mi se laso i nozeve samo.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95679
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33903 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Rum » 27 Oct 2018, 19:31

pocetak njego imanje na ono bure se moras popeti
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Mutevelija » 27 Oct 2018, 19:32

Ono kad bizis, malo se sjecam, a mislim da znam sta je, isto tako je dobra stara igrica GUN.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95679
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33903 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Rum » 27 Oct 2018, 19:33

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95679
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33903 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Rum » 27 Oct 2018, 19:33

Mutevelija wrote: 27 Oct 2018, 19:32 Ono kad bizis, malo se sjecam, a mislim da znam sta je, isto tako je dobra stara igrica GUN.
gun sam prekuco par puta
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Mutevelija » 27 Oct 2018, 19:48

A ima i juarez bound in blood taj sam igrao nije zar vise ih vrsta :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95679
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33903 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Rum » 27 Oct 2018, 19:54

ima 3 ovo kod mene je 1
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Socrates » 27 Oct 2018, 20:36

Imam.

Još nisam igrao.
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Krokodil Behko » 06 Nov 2018, 10:09

Kažu

Ova igra zaradila je više u jednom vikendu nego bilo koji film u povijesti
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95679
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33903 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Rum » 06 Nov 2018, 11:27

Umjetnost
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Socrates » 28 Mar 2019, 22:52

Večeras nakon košarke konačno pristavljam ovu igricu. :djed

Da vidim sta se tu zapravo dešava. :trlja

Pet mjeseci skuplja prašinu.

. . . . . . . . .

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Hannibal » 28 Mar 2019, 22:56

sta ces to gledat soc
🐽

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Socrates » 28 Mar 2019, 23:00

Sweet Sixteen počinje večeras.

To jest 16 najboljih univerziteta razigravaju ovog vikenda za Final Four.
. . . . . . . . .

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Hannibal » 28 Mar 2019, 23:00

Socrates wrote: 28 Mar 2019, 23:00 Sweet Sixteen počinje večeras.

To jest 16 najboljih univerziteta razigravaju ovog vikenda za Final Four.
joj brt sta ti gledas, pa bolje gledaj evropsku kosarku nego univerzitetsku
🐽

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Socrates » 28 Mar 2019, 23:03

Hannibal wrote: 28 Mar 2019, 23:00
Socrates wrote: 28 Mar 2019, 23:00 Sweet Sixteen počinje večeras.

To jest 16 najboljih univerziteta razigravaju ovog vikenda za Final Four.
joj brt sta ti gledas, pa bolje gledaj evropsku kosarku nego univerzitetsku
Joj brt, nemaš ti pojma. Nema te strasti nigdje.

I ako se pitaš odakle je potekao izraz Final Four, koji i vi u Evropi koristite, to je od ovog turnira. :djed
. . . . . . . . .

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Hannibal » 28 Mar 2019, 23:06

Socrates wrote: 28 Mar 2019, 23:03
Hannibal wrote: 28 Mar 2019, 23:00

joj brt sta ti gledas, pa bolje gledaj evropsku kosarku nego univerzitetsku
Joj brt, nemaš ti pojma. Nema te strasti nigdje.

I ako se pitaš odakle je potekao izraz Final Four, koji i vi u Evropi koristite, to je od ovog turnira. :djed
ima strasti al nema kvaliteta haha gledo sam prije neku noc univerzitetsku kosarku i nije mi se svidjelo. imas bolan veceras hjuston denver, gledaj to
🐽

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Opis najbolje igre ikad: Red Dead Redemption 2 (VIDEO)

Post by Socrates » 29 Mar 2019, 11:21

Odlican početak, ali je jasno zašto se mnogi žale.

Namjerno sporo, k'o Sergio Leone u najboljim momentima. :jupi

Najbolja igrica ikad? Nemam još dovoljno informacija.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Igre”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests