BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by laganini » 16 Feb 2014, 23:36

.. postoji hrvatski ili srpski nacionalizam....e sad dali postoji bošnjački nacionalizam i na koji se način prezentira..malo sam u dvojbi ali doša sam do zaključka jedna nit veže i bošnjačke nacionaliste i jugonostalgičare a svodi se u jednoj odnosno dvi riječi:jedan narod..sad ta univerzalna ideja po meni je utopistička ali bože moj ne možemo isto mislit..ili će neko reć da nacionalizam nema uporište u bošnjačkom narodu..da čujem.. :123
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by krhotina » 17 Feb 2014, 00:41

Vama Hrvatima je vjerovatno ova problematika bjelodanija nego nama Bosancima... :p

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by laganini » 17 Feb 2014, 00:45

krhotina wrote:Vama Hrvatima je vjerovatno ova problematika bjelodanija nego nama Bosancima... :p
..sigurno ga ima u hrvatskoj..ali pitanje je bošnjačkog nacionalizma..ili oćeš reć da ga nema.. :jok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by krhotina » 17 Feb 2014, 00:58

Čitaj malo post. Hoću reć da su Bosanci operisani od nacionalizma, sa Bošnjacima je druga priča.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by laganini » 17 Feb 2014, 01:03

ko su bosanci..??..a kako se ispoljava bošnjački...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by krhotina » 17 Feb 2014, 01:12

Bosanci sa velikim ''B'' smo ja i još nas nekolicina. A o tom bošnjačkom ću se uključiti kad koji Bošnjak napiše koju. :obrve

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by Lebowski » 17 Feb 2014, 07:49

Nema ga takvog kako si ga opisao. :mah
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by fruit » 17 Feb 2014, 08:05

krhotina wrote:Bosanci sa velikim ''B'' smo ja i još nas nekolicina. A o tom bošnjačkom ću se uključiti kad koji Bošnjak napiše koju. :obrve
Izjasnio sam se kao Bošnjak.
Ako je nacionalizam to što volim svoju naciju više nego druge onda sam definitivno nacionalista.Ali ne mrzim bilo koju naciju,hajmo to još uprostit,ne mrzim ni jednog čovjeka,osim onih koji me natjeraju na takav čin.
Bošnjački nacionalizam kod običnih Bošnjaka nije raširena pojava,vjerovatno ima pojedinačnih slučajeva,mislim da je nacionalizam više potreban političarima da bi ih održao na vlasti,nazivajući sebe čuvarima nacionalnih interesa.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by laganini » 17 Feb 2014, 11:10

fruit wrote:
krhotina wrote:Bosanci sa velikim ''B'' smo ja i još nas nekolicina. A o tom bošnjačkom ću se uključiti kad koji Bošnjak napiše koju. :obrve
Izjasnio sam se kao Bošnjak.
Ako je nacionalizam to što volim svoju naciju više nego druge onda sam definitivno nacionalista.Ali ne mrzim bilo koju naciju,hajmo to još uprostit,ne mrzim ni jednog čovjeka,osim onih koji me natjeraju na takav čin.
Bošnjački nacionalizam kod običnih Bošnjaka nije raširena pojava,vjerovatno ima pojedinačnih slučajeva,mislim da je nacionalizam više potreban političarima da bi ih održao na vlasti,nazivajući sebe čuvarima nacionalnih interesa.
..ispravno rezoniraš fru jer i sam tako razmiljam odnosno živim..ali mene zanima na koji se način ispoljava kod tih pojedinačnim slučajevima i dali su blizu onog što sma napisa u uvodu... :ok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Ruana
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by Ruana » 17 Feb 2014, 11:15

Pa lagani vajda znas kako se ispoljava nacionalizam. Ako ne znas citaj tvoje i moje postove.
Ja sam u kuci nacionalista a drzim se one Markove "di got da te zivot nosi, uvik moras znati ko si"

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by laganini » 17 Feb 2014, 11:19

ja bi to prije nazva domoljublje...iako sam stajališta da je nacionalni identitet bitan za razvoj države ali vjrovala ili ne nisam isključiv ali to u neka druga vrimena..ili bolje rečeno problem nastaje kad pređe u šovinizam.. :123
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by Lebowski » 17 Feb 2014, 11:33

Evo, laganini da i ja koju kažem.

Ima toga iz uvodnog posta ali je to zanemariv broj ljudi. Rekao bih prije da ima više onih koji ne bi da budemo svi jedan narod ali smatraju da je BiH država Bošnjaka a da su Srbi i Hrvati "stranci". Najviše je onih kojima je BiH na prvom mjestu, sa Hrvatima i Srbima koji ne žele dijeliti ovu državu.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by laganini » 17 Feb 2014, 11:35

..i ja mislim...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by Dzagoda » 17 Feb 2014, 13:35

krhotina wrote:Čitaj malo post. Hoću reć da su Bosanci operisani od nacionalizma, sa Bošnjacima je druga priča.
Kako je ovo fajn receno :D
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by Maja » 17 Feb 2014, 23:40

Dobro je rekao krhotina. Ako ćemo o izjašnjavanju na zadnjem popisu, među Bosancima nema nacionalista jer su to obično Jugonostalgičari. Među Bošnjacima ima svašta. Ima i tu koji prikriveni jugonostalgičar ali se na popisu izjasnio kao Bošnjak jer eto..kud svi Turci tud i mali Mujo, nisu se izjasnili Bosancima kako narod s kojim djeli vjeru ne bi bio manjina. Znači tu ipak pretežu neke druge stvari, a ne jugonostalgija. Imaš Bošnjaka koji s ponosom ističu ono što jesu, vole svoje, ne mrze tuđe. Takva je (nadam se) većina nas. Sutra bi bez problema popili kafu s Hrvatima i Srbima koji isto tako vole svoje ali ne mrze nas.
I imaš jedan manji dio tih nacionalista. Oni se djele u dvije skupine. Jedni ne bi dali nikakva prava Srbinu i Hrvatu, osim ako se ne pokaju pa se odreknu srbstva i hrvatstva te postanu Bosanci. Na spomen ova dva naroda pljucnu i kažu "oni tamo", nazivaju ih raznim pogrdnim imenima i ne vole ih ni na ulici sresti (a obično žive u sredinama gdje su 99 posto stanovništva Bošnjaci). Druga vrsta bošnjačkih nacionalista ima sve odlike prve vrste, s tim da se još kriju iza vjere, pa tekbiraju gdje treba i ne treba. Glume da žive za to da opet zarati pa da se dokažu kao pravi mudžahidi itd. To je moje neko mišljenje.

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by krhotina » 19 Feb 2014, 01:56

Bosanci, sa popisa, su bosnonostalgičari.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by carobnjak N » 19 Feb 2014, 09:25

bošnjački nacionalizam postoji samo kao reflexija na hrvatsko-srpski , ono "kad mogu oni tako možemo i mi"
nacionalizam je inače bolest i razlikuje se od patriotizma po tome što patriota VOLI svoju zemlju , a nacionalista misli da je eto zbog toga što se rodio na određenom geografskom području , iz nekog razloga BOLJI od nekoga ko se nije tu rodio . Zanimljivo je da se bosanskim muslimanima voli inputirati da su "prodali vjeru za večeru" , a opet s druge strane im se pokušava inputirati i taj nacionalizam, a nacionalista će radije biti jadan i gladan ali će biti poslušan "velikom vođi " ili "branitelju nacije" . Kroz istoriju vidimo da su se bosanski muslimani ipak radije orijentirali ka večeri :D ali su se itekako znali buniti recimo buna Husein kapetana tzv "zmaja od Bosne" (po čemu se zovu naši nogometaši danas) protiv Turaka odnosno protiv viskoh nameta i samovolje turskih upravnika , koji se pojavljuju u drugoj polovini perioda vladanja Turaka nad Bosnom.
Znači i tad su bili razlog nepodnošljivi nameti pa se pobunili protiv "časnog padišaha" kao što se i danas bunimo ....dok recimo republikanski Srbi jedu nacionalizam :D
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by Krokodil Behko » 19 Feb 2014, 09:49

Kroz istoriju vidimo da su se bosanski muslimani ipak radije orijentirali ka večeri
Stvarno mi dođe da pobjegnem sa foruma. :help
Pa ja sam o ovome pisao bar 300 puta i niko nije pročitao :bije
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by carobnjak N » 19 Feb 2014, 10:17

Krokodil Behko wrote:
Kroz istoriju vidimo da su se bosanski muslimani ipak radije orijentirali ka večeri
Stvarno mi dođe da pobjegnem sa foruma. :help
Pa ja sam o ovome pisao bar 300 puta i niko nije pročitao :bije
Jeste ali nisi išao dovoljno duboko , naravno da ima velike simbioze između averzije prema istočnoj i zapadnoj Crkvi i lahkoće primanja islama , te također je bitan način na koji je ta vjera ulazila u Bosnu , na način da stara svetišta nisu uništavna nego samo preformulisana (tekija na Oglavku, na Buni , Aliđun itd)
Ali kad uđeš doovljno duboko uvjek je riječ o nagonima, sex ili hrana :D
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by laganini » 19 Feb 2014, 10:19

..otuda onaj meraklijski a a ne radni mentalitet bosanaca .. :haha
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests