Američka politika u BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Američka politika u BiH

Post by Krokodil Behko » 18 Jan 2015, 16:25

Nova ambasadorka SAD: Djeca trebaju učiti po istom planu


Image

Maureen Elizabeth Cormack napisala je svoj prvi blog kao ambasadorica SAD u BiH, nakon što je u našu zemlju stigla prošle sedmice. U blogu kojim se obraća građanima Bosne i Hercegovine se kaže:

Nakon prve sedmice u vašoj prekrasnoj zemlji, želim sa vama podijeliti prva razmišljanja i ideje o tome kako očekujem da ćemo zajedno raditi. U petak sam zvanično postala američka ambasadorica u Bosni i Hercegovini predajom akreditiva predsjedavajućem Predsjedništva, gospodinu Ivaniću. Radujem se saradnji sa njim, predsjednikom Izetbegovićem, predsjednikom Čovićem, kao i sa ministrom vanjskih poslova Lagumdžijom.

Hvala vam svima za iznimno toplu dobrodošlicu. Dugo je trebalo da dođem, ali imam osjećaj kao da sam, ustvari, došla u pravi trenutak. Formiraju se nove vlasti, a naši evropski partneri još jednom pokazuju posvećenost da Bosnu i Hercegovinu približe članstvu u EU. Pred nama je godina puna izazova i puno posla treba uraditi. Međutim, ovo je također godina u kojoj se obilježavaju važne godišnjice.

Ja ću se fokusirati na saradnju sa svima vama i sa našim međunarodnim partnerima kako bi ova zemlja postala u potpunosti funkcionalno i demokratsko društvo odgovorno građanima. U ponedjeljak sam posjetila Brisel i sastala se sa ključnim akterima u Evropskoj Uniji i NATO savezu, koji su još jednom potvrdili opredjeljenost da sarađuju s vama kako bi BiH postala dio tih institucija. Vi znate da su SAD posvećene da pomognu da BiH postane otvorena i progresivna demokratija, a ja želim raditi sa svojim timom iz Ambasade da nađemo načina kako bismo pomogli ovoj zemlji da iz faze stabilnosti pređe u fazu prosperiteta. Zbog toga što vjerujemo da je za postizanje ovog cilja ključno da BiH osnaži veze sa Zapadom, a ankete pokazuju da većina vas to želi, neću se ustručavati da tražim od političkih lidera da ispune obećanja koja daju evro-atlantskim institucijama i, što je još važnije, obećanja koja su dali svojim građanima u vrijeme izbora.

Ne treba ni spominjati da je aktivni angažman civilnog društva ključni dio takvih nastojanja. Planiram uskoro početi putovati širom zemlje i razgovarati sa vama – da čujem šta je to što vas brine, koja su vaša nadanja, i, što je najvažnije, da pokušamo identificirati nove načine na koje možemo doprinijeti boljoj budućnosti BiH. Kako bismo prešli put od pukog preživljavanja do stvarnog napretka, poslovna i investiciona klima moraju se poboljšati kako bi ljudi našli posao. Da bi se to desilo, pojedinci i institucije u BiH se moraju ozbiljno pozabaviti korupcijom, kao i politikom koja korupciju toleriše, te pravnim sistemom koji okreće glavu od korupcije. Ambasada ima nove programe za borbu protiv korupcije i to će biti tema razgovora koje ću voditi sa svima – od najvažnijih lidera do vlasnika trgovina. Ne samo da BiH mora olakšati pokretanje novog biznisa, bilo da se radi o velikim firmama ili malim preduzećima, nego taj proces mora biti koristan za sve.

Još jedna stvar o kojoj želim razgovarati sa najširim mogućim auditorijumom je kako BiH može dodatno promovirati toleranciju i bogatu raznolikost koje su temelj ove zemlje. U tom smislu, čvrsto vjerujem da djeca treba da pohađaju školu zajedno i da uče prema jedinstvenom planu i programu kako bi upoznali jedni druge i, istovremeno, stekli vještine potrebne za konkretan doprinos budućnosti svoje zemlje. Štaviše, želim učestvovati u diskusijama o tome kako ići dalje od pukog prevazilaženja tradicionalnih nacionalnih i etničkih podjela, uključujući i manjine i druge, ponekad marginalizovane skupine u društvu. Moja majka je odrasla na maloj farmi u ruralnom dijelu Amerike, a moj otac je odrastao u urbanoj imigrantskoj sredini, a učili su me da zemlja mora iskoristiti raznolikost porijekla i vrijednosti svih svojih građana da bi bila uspješna.

Kao zvanični predstavnik Vlade SAD, svakako ću sarađivati sa institucijama i političkim liderima ove zemlje. Ali, na samom početku mog mandata u BiH, želim naglasiti koliko ozbiljno računam na svakog građanina i civilno društvo u rješavanju brojnih problema koji su pred nama. Iz onoga što sam naučila o BiH i iz ogromnog iskustva mog tima u Ambasadi, smatram da treba da posvetimo još više pažnje pružanju podrške velikom broju talentovanih građana, intelektualaca, NVO i novinara koji imaju ključnu ulogu u pozitivnim promjenama. Ne treba ih samo hvaliti, treba im se pridružiti. Za mene taj zadatak počinje u ponedjeljak – pratite moje aktivnosti.

Jedva čekam da se upoznamo, da čujem vaša razmišljanja, snove i probleme, te da pomognem vaša nastojanja da BiH postane zemlja u kojoj svi imaju šansu, kao što i treba biti. Želim posjetiti sve dijelove zemlje, upoznati vas i osjetiti vašu bogatu i raznoliku kulturu. I dok to budem radila, planiram i dalje koristiti ovaj prostor za održavanje otvorenog dijaloga sa građanima BiH, kao što su radili i moji prethodnici. Moja zemlja je istinski prijatelj i saveznik BiH i ja namjeravam aktivno graditi naše odnose na tim čvrstim temeljima.

Vidimo se uskoro!

(Vijesti.ba)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Nova ambasadorka SAD: Djeca trebaju učiti po istom planu

Post by Julia-Klara » 18 Jan 2015, 20:25

aha...zanimljivo... centralizacija na vidiku?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Nova ambasadorka SAD: Djeca trebaju učiti po istom planu

Post by fruit » 18 Jan 2015, 22:09

sa ovom će biti veselo,u narednom periodu...
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Nova ambasadorka SAD: Djeca trebaju učiti po istom planu

Post by Krokodil Behko » 18 Jan 2015, 22:48

Morat će da bude veselo. Ovo joj je prva ambasadorska funkcija u karijeri.
Ima da zagine na terenu, samo da sprovede u djelo što više od onog što joj narede.
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Nova ambasadorka SAD: Djeca trebaju učiti po istom planu

Post by Rockefeller » 18 Jan 2015, 23:27

Ja sam optimista po pitanju BiH. Meni se čini da nam dolaze bolji dani.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Nova ambasadorka SAD: Djeca trebaju učiti po istom planu

Post by Dust » 21 Jan 2015, 07:53

Mene interesuje kako je ona to zakljucila, a drzava koju predatavlja, ne koristi isto pravilo.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Nova ambasadorka SAD: Djeca trebaju učiti po istom planu

Post by Krokodil Behko » 21 Jan 2015, 23:16

Ako se po jutro poznaje dan, osta želja pusta, da se ukine Sud BiH

Podrška ambasadorice Cormack Sudu BiH

Image

SARAJEVO - Ambasadorica Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Maureen Elisabeth Cormack posjetila je danas Sud Bosne i Hercegovine, što je njena prva posjeta, nakon Predsjedništva BiH, jednoj od državnih institucija.

Tokom razgovora sa predsjednicom Suda BiH Meddžidom Kreso, ambasadorica Cormack je iskazala snažnu podršku radu Suda Bosne i Hercegovine, kao garantu vladavine prava na državnom nivou i potvrdila kontinuitet pružanja dalje pomoći Vlade SAD-a radu ove institucije.

Ambasadorica Cormack je pokazala izuzetno zanimanje za rad ove institucije i dala snažnu podršku procesu jačanja vladavine prava u Bosni i Hercegovini i procesuiranju svih krivičnih djela iz nadležnosti Suda BiH.

U otvorenom razgovoru predsjednica Suda je upoznala ambasadoricu Cormack o spremnosti Suda da se na profesionalan i odgovoran način nosi sa procesuiranjem svih predmeta iz svoje nadležnosti, a naročito onih koji se odnose na korupciju i terorizam, te istakla potrebu nastavka dalje reforme pravosudnog sistema BiH, u skladu sa standardima Evropske unije, ne urušavajući do sada postignute pozitivne rezultate provedene reforme. Istakla je i značaj jačanja principa nezavisnosti sudstva, kao temelja demokratskog društva, od bilo kakvih vanjskih uticaja.

Predsjednica Suda BiH Meddžida Kreso zahvalila je na posjeti i kontinuiranoj podršci Vlade SAD-a koju ova institucija uživa od samog osnivanja i ukazala na potrebu nastavka jačanja saradnje kroz zajedničke aktivnosti, saopćeno je iz Suda BiH.

(Vijesti.ba/Fena)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Facebook: Chat sa američkom ambasadorkom

Post by Krokodil Behko » 25 Nov 2015, 17:28

Snažno ćemo ohrabrivati ulazak BiH u NATO!
Image
Ambasadorica SAD u BiH Maureen Cormack odgovarala je na pitanja građana na zvaničnoj Facebook stranici Američke Ambasade.

"Upravo sam se vratila iz Washingtona i Daytona, Ohio, gdje smo obilježili 20 godina Daytonskog sporazuma. Kao što već znate, u subotu sam u Sarajevu u Zemaljskom muzeju bila domaćin gostima iz cijele BiH koji su mi se pridružili u obilježavanju 20 godina mira, sa posebnim fokusom na snove i nadanja mladih ljudi u BiH kada je u pitanju budućnost njihove zemlje. Danas želim da razgovaram sa građanima iz cijele BiH kako bih dobila bolju predstavu na koji način možemo ići naprijed u narednih 5 do 10 godina", navela je ambasadorica Cormack u svom prvom komentaru.

Na pitanje da li je moguć Dayton 2, jer ovaj prvi, osim što je zaustavio rat, ništa dobroga nije donio, ambasadorica Cormack navela je kako je 20 godina nakon rata jasno da se može postići značajan napredak i u okviru postojećeg Ustava, ukoliko postoji politička volja.

"Zapravo, u prvih deset godina nakon rata smo svjedočili velikom napretku. U više navrata su SAD nastojale pomoći BiH da poduzme reforme koji bi učinile vlasti efikasnijim i djelotvornijim. Uprkos kritikama, Dayton nikada nije bio prepreka tim promjenama - Ustav BiH sam po sebi predviđa mehanizam za njegovu promjenu. SAD vjeruju da građani BiH zaslužuju djelotvorniju vlast i spremne su da pruže podršku u nastojanjima da se ostvari taj cilj", odgovorila je Cormack.
Image
Jednu građanku zanimalo je i da li ambasadorica Cormack svojim aktivnostima može utjecati na smanjenje broja zaposlenih u državnoj administraciji u BiH. "Smatramo da je neophodna reforma javne uprave, te da je ovo još jedan od elemenata koji koči bh. privredu.

Drago nam je što su u toku ozbiljni razgovori o Reformskoj agendi i mi aktivno podržavamo taj proces. Ono što je sada potrebno je da bh. lideri ovo pretvore u konkretne reforme", navela je američka ambasadorica.

Upitana da li je moguće ukinuti kantone u FBiH, zbog preglomazne administracije, ambasadorica je kazala kako Federacija uistinu ima kompleksnu strukturu vlasti, te je svima dobro poznato kolika je budžetska dubioza u tom entitetu. "Na građanima BiH je da rade sa svojim političkim predstavnicima kako bi se identifikovali načini da se uprava napravi učinkovitijom. To treba uraditi u interesu svih građana BiH, a ne u interesu neke političke stranke ili nekog od konstitutivnih naroda.

Samo prije nekoliko godina vodili su se ozibljni razgovori o ovoj temi, ali zbog nedostatka političke volje lidera, ova pitanja nisu riješena. Spremni smo raditi sa bh. liderima na poboljšanju života bh. građana", istaknula je Cormack. Bilo je i mnogo zanimljivih pitanja upućenih američkoj ambasadorici, poput onog da li joj je dosadno u našoj zemlji. "Nikada mi nije dosadno u BiH! Poslu nema kraja i jako je važan. SAD već 20 godina podržavaju BiH i naša predanost napretku u zemlji i dalje je snažna", poručila je Cormack. Na pitanje smatra li da je pametna ideja da BiH postane član NATO-a, Cormack je istaknula da potpuna integracija u euroatlantske strukture predstavlja pravi put za BiH.

"Sljedeći korak naprijed za BiH je aktiviranje MAP-a nakon knjiženja vojne imovine. NATO služi kao faktor stabilnosti u novim članicama, uz provedbu nekada teških reformi neophodnih za ispunjavanje uslova za članstvo. Ostalo je dosta nezavršenog posla kako bi se ispunili uslovi za članstvo, a mi ćemo nastaviti pružati podršku i snažno ohrabrivati jedinstvena nastojanja BiH na putu ka NATO savezu", napisala je ambasadorica Cormack.

Upitana kakva će biti uloga SAD u slučaju referenduma u RS-u, Cormack je podsjetila kako je stav njene zemlje u vezi sa predloženim referendumom od početka konzistentan, kako po pitanju njegove zakonitosti, tako i po pitanju njegove svrhe. "Zajedno sa međunarodnim partnerima jasno smo kazali da će biti posljedica ukoliko se referendum održi. Istovremeno, prihvatamo da je neophodna reforma pravosuđa. U stvari, svakodnevno radimo sa partnerima u BiH na otklanjanju manjkavosti i jačanju vladavine prava. Postoje produktivni načini za rješavanje ovog pitanja, ali referendum nije jedan od njih", smatra Cormack.
Image
Na pitanje jednog od građana na koji se način mogu spriječiti "izlivi radikalnog islama u BiH", a samim tim i terorističke akcije, ambasadorica je naglasila kako su prijetnje koje predstavljaju nasilni ekstremizam stvarne, bez obzira da li se radi o BiH ili New York Cityju.

"Odbijamo direktno povezivanje Islamske zajednice sa prijetnjama koje predstavljaju nasilni ekstremizam. Islamska zajednica u BiH je proaktivna i služi kao snažan institucionalni model u nastojanjima da se suprotstavi nasilnom ekstremizmu. Loši ekonomski uslovi u BiH, međutim, su plodno tlo za destruktivni utjecaj, bez obzira da li se radi o ultranacionalizmu ili vjerskom ekstremizmu. Ovo samo pokazuje koliko su značajne inicijative za provedbu reformi", navela je Cormack.

Volim ćevape s kajmakom

Građane je zanimalo i šta ambasadorica radi u slobodno vrijeme, da li voli ćevape, te da li može pojesti veliku porciju.

"Jako volim ćevape, posebno sa kajmakom - ali, nisam sigurna da li bih baš mogla pojesti veliku porciju. A kad ne radim - e tada čitam, sviram klavir i volim da šetam sa svojim psom divnim planinama u blizini Sarajeva", odgovorila je Cormack.

(avaz)
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Facebook: Chat sa američkom ambasadorkom

Post by Konsultant » 25 Nov 2015, 22:28

Simpa shal

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Facebook: Chat sa američkom ambasadorkom

Post by laganini » 25 Nov 2015, 23:14

..kolinda je spomenula bih danas bidenu :zubi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
mojper
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 366
Joined: 20 Mar 2014, 23:29
Status: Offline

Re: Facebook: Chat sa američkom ambasadorkom

Post by mojper » 26 Nov 2015, 11:52

Ta Kolinda nema baš puno u glavi. U ovom trenutku praviti takav skup u Zagrebu je u najmanju ruku nepromišljeno. :djed

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Facebook: Chat sa američkom ambasadorkom

Post by laganini » 26 Nov 2015, 12:03

..a zasto npr. ... :cudi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Američka politika u BiH

Post by Krokodil Behko » 15 Mar 2018, 10:38

Izborni zakon treba biti kompromis kojim niko neće biti zadovoljan


Image

Ono što treba da se uradi u vezi s Izbornim zakonom, treba da urade lokalni političari. Mi znamo šta je uradio Ustavni sud u vezi sa slučajem "Ljubić". I jasno je iz te odluke da su potrebne promjene Izbornog zakona, rekla je u intervjuu za BHRT američka ambasadorica u BiH Morin Kormak (Maureen Cormack).
Ambasadorica je istakla kako od domaćih političara očekuje da postignu kompromis u vezi Izbornog zakona, kako bi bio riješen problem koji je blokirao i mnoge druge procese u BiH.

- Već neko vrijeme SAD i Evropska unija nastoje da omoguće i olakšaju dijalog među političkim strankama u vezi sa Izbornim zakonom. Zašto? Da bi poslije izbora mogao da bude formiran Dom naroda u FBiH. Ono što je potrebno jeste da stranke, koje imaju i odgovornost i kapacitete, jednostavno počnu raditi na tome da postižu kompromise da bi se napredovalo tim putem, jer mi smo imali puno zajedničkih sastanaka sa strankama, kao što smo imali i odvojenih sastanaka sa strankama. Postoji čitav niz praktičnih rješenja do kojih je moguće doći - rekla je Kormak.

Opovrgla je priče da Amerikanci podržavaju ovu ili onu stranku, ovog ili onog lidera. Kaže kako SAD podržavaju rad lokalnih lidera, njihov zajednički rad kako bi došli do toga da se dobije nova verzija Izbornog zakona.

- Kroz tu verziju će biti omogućeno, prvo, da izbori budu održani, drugo, da se provedu rezultati izbora na slobodan, pravičan, demokratski način. Ono što je potrebno jeste da se počne normalizirati situacija, da se dođe do političkih promjena koje će onda omogućiti da BiH ide naprijed i napreduje. Ono što je zaista najvažnije reći je da pri postizanju tih kompromisa nijedna strana neće biti savršeno sretna, nijedno rješenje neće biti savršeno, ali će omogućiti ovo što sam rekla. A, na kraju, kada se razgovara i radi na kompromisu, o tome se u kompromisima i radi. Nikad niko nije potpuno sretan - kazala je Kormak.

Ambasadorica je izbjegla direktno odgovoriti na pitanje šta ako sadašnja pat-pozicija oko izmjena Izbornog zakona dovede u pitanje i same oktobarske Opće izbore, a zbog određenih političkih snaga koje stalno generiraju krizu.

- Prije svega, želim reći da nas uvijek uče da ne odgovaramo na hipotetička pitanja. No, ono što je važnije jeste da svi treba zajedno da radimo na tome i planiramo uspjeh, jer on jeste moguć. Postoji način da taj uspjeh bude postignut. Na tome trebamo raditi svi – građani i međunarodna zajednica i lideri – pronaći rješenje koje će biti moguće provesti. Apsolutno ne postoji nijedan razlog da dođe do krize u ovoj godini i mi zaista ne podržavamo nikoga ko na neki način doprinosi generiranju te krize - dodaje Kormak.

Govoreći o borbi protiv korupcije, ambasadorica je potvrdila da je ona jedan od najvećih problema BiH. To je, kako je rekla, problem koji ometa razne vrste aktivnosti koje bi bile provedene na terenu, a naravno, sprečava dolazak stranih investicija da bi se radilo na popravci ekonomske situacije i na ekonomskom rastu zemlje.

- Američke kompanije koje postoje ovdje, stalno se, non-stop, susreću sa raznim problemima na političkom nivou. Investitori, koji dođu u BiH sa željom da ulažu, odu. Zašto? Zato što uvide da ne postoji korektan, podjednak tretman da bi ostali ovdje i ulagali. Jednostavno, takva situacija mora se riješiti, mora prestati. Govorili smo koliko je važno obrazovanje, koliko je važna mogućnost da se otvaraju nova radna mjesta, koliko je važan ekonomski rast. Često oni isti političari koji govore o tome koliko je, recimo, pravosuđe važno, koliko je važna situacija u pravosuđu, su oni koji se miješaju negativno u ta pitanja i sprečavaju ekonomski razvoj. Znamo da je jedna od većih zabrinutosti potreba da se izmijeni Zakon o krivičnom postupku - dodaje Kormak.

Podsjeća kako je prošlog ljeta Ustavni sud donio odluku da su određene stavke ili odredbe u tom zakonu neustavne.

- Znači, potrebno je raditi na izmjeni Zakona o krivičnom postupku. Koliko znam, napravljeni su određeni koraci u tom smjeru. Međutim, mislim da je sada bitno da ti amandmani i izmjene, kakve god da budu, moraju biti u skladu sa međunarodnim standardima i, također, trebaju jačati, a ne slabiti pravosuđe i situaciju u BiH - potcrtala je Kormak.

Naglasila je da razne paravojne formacije, kao instrument određenih globalnih političkih ciljeva, zaista mogu da doprinesu destabilizaciji BiH.

- Evo, ovih dana čitamo u medijima, slušamo o dolasku "Noćnih vukova". To je organizacija, koja je sankcionirana u decembru 2014. godine. Razlog za nametanje sankcija toj organizaciji bio je njihov doprinos destabilizaciji Ukrajine. Nadamo se, zaista, ovdje u BiH, da će svi partneri i svi akteri raditi zajedno na tome da okruženje u BiH bude stabilno i sigurno tako da bi građani mogli da napreduju ka ciljevima koji su pred njima - zaključila je Kormak.



(Vijesti.ba / BHRT)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Američka politika u BiH

Post by Krokodil Behko » 27 Jul 2018, 16:40

Stiže novi ambasador, a obzirom na njegovo obrazovanje i interesovanja, teško da će imati ijednog sagovornika, među našim političarima :ha

ZATRAŽEN AGREMAN: Ambasadoricu SAD-a u BiH Maureen Cormack naslijedit će Eric Nelson


Image

Američka administracija zatražila je od Bosne i Hercegovine agreman za novog ambasadora Erica Nelsona koji će naslijediti Maureen Cormack na dužnosti ambasadora SAD-a u BiH, doznaje Večernji list od izvora bliskih State Departmentu.

Eric Nelson, djelatnik Više službe za vanjske poslove, u rangu savjetnika, imenovan je za zamjenika izvršnog tajnika i direktora Izvršnog ureda Izvršnog tajništva 2. juna 2015. godine.

Nelson je prethodno obnašao dužnost ravnatelja Ureda diplomacije u Odjelu za upravljanje izvorima informiranja, zamjenika šefa misije u Costa Rici te generalnog konzula u Munchenu. Od kada se pridružio Službi za vanjske poslove 1990. godine, također je obnašao dužnosti u Islamabadu, Milanu, Meksiko Cityju, Frankfurtu, Santo Domingu, kao i u Washingtonu, u Odjelu za administraciju.

Godine 2014. Feedscoop magazin ga je proglasio jednim od četrnaest lidera - vizionara u polju federalne informacijske tehnologije, navodi se u bh. izdanju Večernjeg lista.

Nelson je karijeru počeo u javnoj službi kao dragovoljac u mirovnim snagama u Liberiji. Od 2013. do 2014. bio je član 21. seminara Centra za međunarodne studije MIT-a (Massachusetts Institute of Technology). Diplomirao je kemijski inženjering na sveučilištu Rice te magistrirao poslovnu administraciju na sveučilištu Texas u Austinu.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Američka politika u BiH

Post by Krokodil Behko » 24 Aug 2018, 10:23

Potvrđeno.
Trump predložio Kongresu, upravo ovog eruditu iznad.

Euforija na srpskim portalima, jer su uvjereni da dolazi do dramatičnog preokreta u američkoj politici, ali nisu mogli navesti nikakav dokaz :D.
online

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15136
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2027 times
Status: Online

Re: Američka politika u BiH

Post by Laser » 24 Aug 2018, 10:25

Nema veze. Uskoro će skontat da ambasadori ne kreiraju nego sprovode zacrtanu politiku.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Američka politika u BiH

Post by alcapone » 24 Aug 2018, 12:48

Kad nasadis :sikira naopako i hoces cjepas drva , tako su nam napravili stranci
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Američka politika u BiH

Post by Hurija » 24 Aug 2018, 13:52

:rumenko Tramp mi je nekako preagresivan realno mala smo zemlja radi interesa zbisao bih nas sa karte
Ostalo je cutanje.

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Američka politika u BiH

Post by alcapone » 24 Aug 2018, 13:59

Ma ne pita se on tolko
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

SUDNJI DAN: Novi ambasador USA u BiH je homoseksualac

Post by Krokodil Behko » 07 Jan 2019, 16:04

Image

Eric George Nelson na poziciju Ambasadora SAD u Bosni i Hercegovini dolazi na prijedlog američkog predsjednika Donalda Trumpa iz augusta 2018., Senat je njegovo imenovanje potvrdio 02. januara 2019. godine

Ko je Eric Nelson?

Nelson je karijerni (nestranački) diplomata u State Departmentu u rangu ministra-savjetnika (Minister - Counselor) sa 35 godina diplomatske karijere.

Javnu službu je započeo kao volonter u Mirovnom korpusu u Liberiji (Zapadna Afrika). Diplomirao je na Univerzitetu Rice a magistrirao na Univerzitetu Texas u gradu Austin.

Dobitnik je 13 nagrada za službu, uključujući i nagrade za tehnologiju, inovacije te međureligijski dijalog. Tečno govori španski, njemački i italijanski.

Služio je u Kostariki, Pakistanu, Italiji, Meksiku, Dominikanskoj Republici te u konzulatima SAD u Frankfurtu i Münchenu.

Nelson je potomak slovačkih i švedskih imigranata u Sjedinjene Američke Države. Njegova majka Eleanor radila je kao učiteljica u Texasu a otac Herbert je bio službenik koji je korporativnu karijeru zamijenio decenijama filantropskog i rada za zajednicu.

Kakvi su stavovi Erica Nelsona i koliko poznaje BiH?

Nelson je prije potvrde imenovanja saslušan pred Odborom za vanjske poslove američkog Senata.

Prilikom saslušanja otkrio je svoje poglede i planove za rad u Bosni i Hercegovini.

Donosimo dijelove njegovog izlaganja sa saslušanja održanog u oktobru 2018. godine.

"Predsjedavajući Johnson, gospodine Murphy, čast mi je pojaviti se pred ovim Odborom danas, kao predsjednikova nominacija za službu ambasadora u BiH. Zahvalan sam za povjerenje koje su mu ukazali predsjednik Trump i državni sekretar Pompeo, i nadam se da ću danas zadobiti i vaše povjerenje.

Sa mnom je danas ovdje i moj supružnik Filippo Tattoni, koji je, kao i mnogi drugi partneri uposlenika u State Departmentu, žrtvovao toliko mnogo kako bi mi pružio podršku u mojoj karijeri, i stoga želim da ga spomenem.

Ponosan sam na činjenicu da moja nominacija na ovaj položaj pokazuje koliko moja zemlja cijeni raznolikost. Američka raznolikost je osnova naših svih sloboda, i čini nas inovativnom, i dinamičnom zemljom. A Bosna i Hercegovina upravo s nama dijeli tu osnovnu karakteristiku, jer iza nje stoje stoljeća različitosti i vjerske ko-egzistencije.

Ako me Odbor potvrdi, ja ću ponosno voditi lojalan i uspješan tim naše misije u Bosni.

Sjedinjene Države su bezbjednije i prosperitetnije kada je i Evropa stabilna i prosperitetna.

Kada je 100 hiljada ljudi u BiH poginulo u ratu, a dva miliona ih izbjeglo iz bosanskog rata, Sjedinjene Države su intervenirale silom i diplomatijom, kako bi se taj rat okončao. Kao garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, Sjedinjene Države će ostati čvrsto odlučne da podrže suverenitet i teritorijalni integritet BiH.

23 godine relativnog mira veliko su postignuće, ali ne smijemo to uzeti zdravo za gotovo. Put koji najsigurnije vodi budućnosti koja obećava jest integracija u Euro-Atlantske institucije. Nažalost, isuviše mnogo poličara u BiH i dalje etnički nacionalizam i osobno bogaćenje stavljaju daleko ispred ključno potrebnih reformi.

Ako budem potvrđen na položaj, ja ću rad američke ambasade u BiH fokusirati na nekoliko prioritetnih stvari: kao prvo, širenje prosperiteta. Slaba ekonomija i endemska korupcija podrivaju stabilnost BiH.

Reforme su ključne u cilju smanjenja poreza, poboljšanja u polju otvaranja malih i srednjih biznisa, kao i privatiziranja mastodontskih javnih poduzeća.

Ako budem potvrđen, vršit ću pritisak da se ispune i poštuju standardi koji će osigurati da BiH postane istinski privlačno odredište za američkio ulaganje i izvoz. Takođje, ako budem potvđjen na položaj, promovirat ću efikasnu vladu, i vladavinu i poštivanje zakona.

Na veliku žalost, organizacija Transparency International Bosnu i Hercegovinu ocjenjuje jednom od nakorumpiranijih zemalja u cijeloj Evropi. Ja ću stoga nastaviti odlučna nastojanja američke ambasade da se poboljša transparentnost u vladi, kao i odgovornost zvaničnika.

Kada lokalne institucije ne uspiju ili ne mogu reagirati, ili kada se prijeti miru i stabilnosti, ciljane američke sankcije uvijek mogu biti efikasan lijek za to.

Naš prirotet će biti poboljšanje sigurnosti; u tom smislu će Sjedinjene Države nastaviti borbu protiv zlih stranih utjecaja, nasilnog ekstremizma, one će jačati provodjenje zakona, i pomoći u jačanju granica BiH.

Ta zemlja je naš partner u borbi protiv terorizma, i ima svoje trupe u okviru naše vojne misije u Afghanistanu.

Sjedinjene Države čvrsto podržavaju napredak BiH ka članstvu u NATO savezu, i uvodjenje demokratskih ideala i vrijednosti.

Ja ću takodjer pritisnuti vlasti BiH da uveliko poboljšaju stanje ljudskih prava. Predsjednik Trump je izjavio u Varšavi prošle godine: “Mi, više od svega, cijenimo dostojanstvo svakog ljudskog života, mi štitimo prava svakog čovjeka, mi s drugima dijelimo nadu da će svaka duša na zemlji jednom živjeti u slobodi.”

Sjedinjene Države će u BiH potaknuti napredak demokracije promocijom slobode medija, vjerskih sloboda, i reforme obrazovanja. Ja ću se boriti i za preuzimanje odgovornosti za zločine iz prošlosti, i za tretiranje svih gradjana jednakima pred zakonom.

Nama je potrebno jako partnerstvo da bismo pomogli BiH da ostvari stvarni mir i napredak.

Ako budem potvrđen na ovaj položaj, ja ću pomagati u povezivanju civilnog društva, privatnog sektora, uz pomoć naših evropskih partnera.

Jedva čekam da počnem raditi sa svim liderima u BiH, koji dijele naše ciljeve i koji su spremni da unište korupciju i provedu potrebne reforme.

Gospodine Predsjedavajući, zahvaljujem se Odboru, i ostalim članovima Kongresa za neprekinuti interes za Bosnu I Hercegovinu."

Senat je Nelsonovo imenovanje odobrio putem tzv. Glasovnog glasanja (Voice vote) 02. januara 2019. godine. Očekuje ga polaganje svečane zakletve nakon čega će biti upućen u Sarajevo.

(Vijesti.ba/VOA)
online

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Fuddo, Mister No and 18 guests