Ratko Mladić

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by KOMESAR » 23 Nov 2017, 16:15

Srđan Puhalo: A šta je tu herojsko predsjedniče Dodik?



"Predsjedniče Dodik,

Obraćam vam se kao zbunjeni roditelj koji je potpuno svjestan vašeg znanja i iskustva. Nekoliko puta ste potpuno mijenjali mišljenje o svemu i svačemu i to mi daje za prvo da vam se obratim kao ekspertu. Osim toga vi ste otac, djed i Srbin što mi je veoma važno kao stanovniku Republike Srpske.

Elem, ja sam roditelj dva djeteta i pokušavam da ih vaspitam da budu dobri ljudi, dobri Srbi, dobri stanovnici Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, ali i sami znate koliko je to teško. Danas biti dobar čovjek, ne znači biti i dobar Srbin. Dobar Srbin danas znači biti loš Bosanac i Hercegovac. Mislim da me razumijete?

Elem u kontekstu ovih posljednjih napada na Republiku Srpsku, ja sam se malo pogubio oko pojma herojstva. Znate ja vam se u Republici Srpskoj opažam kao neuravnotežena osoba sklona pohlepi i egzibicionizmu, sa željom za priznanjem i dokazivanjem. Dodamo li tome da sam odrastao u Kalnoviku, sasvim je jasno da sam malo psihički opičen.

Zato pomagajte.

Kako vi danas definišete herojstvo i heroja?

Recimo, ja sam odrastao čitajući stripove i tu mi je nekako sve bilo jasno. Blek Stena je junak jer se bori protiv crvenih mundira. Fantom je rasturao kriminalce i zloće bez obzira na boju kože, nacionalnost ili vjeroispovjest. Supermen je bezbroj puta spasavao Zemlju od zlikovaca i tu sam veoma dobro mogao razlučiti ko je junak a ko nije. Čak sam i u epskim pjesmama moga skontati da je Musa Kesedžija negativac, a Marko Kraljević na strani slabih i obespravljenih Srba. Čak sam skontao i Marka Miljanova kada je govorio o čojstvu i junaštvu. Partizani su bili heroji, ustraše i četnici su bili kukavice i sluge okupatora.

Onda su došle 90- te i od tada do danas nikako da to raztabirim u svojoj glavi. Ajde što ja to ne kontam, nego ne znam šta da kažem djeci kad me upitaju.

Evo mojih nedoumica:

Jel herojski zločin nad svojim narodom preduprijediti zločinom nad drugim narodima?

Jel herojski pobiti oko 33 000 civila?

Jel herojski pobiti 102 djeteta u Prijedoru?

Jeli herojski kada napraviš masovnu grobnicu veliku kao pola fudbalskog igrališta?

Jeli herojski kada usred Banjaluke porušiš crkvu samo zato što je katolička?

Jeli herojski kada napraviš „strašan zločin“ u Srebrenici?

Jeli herojski kada u Foči otvoriš javnu kuću i siluješ dojučerašnje komšinice?

Jeli herojski kada natrpaš u Višegradu punu Aljića kuću sa 65 civila i zapališ ih?

Jeli herojski kada porušiš 534 džamije na teritoriji koje je kontrolisala vojska i policija Republike Srpske?

Jeli herojski prebijati na smrt zarobljenike i civile u onim štalama na Manjači?

Jel herojski kada na sudu priznaš krivicu za nešto, a onda kad izađeš na slobodu kažeš da si se samo šalio?

Jeli herojstvo kada sve ovo znaš i ćutiš o tome?

Jel herojski da iz rata izađeš bogatiji, nego u miru?

Jel herojski zločine pojedinca pripisivati čitavom narodu?

Ne znam predsjedniče Dodik, meni se čini da nije, ali vama i ovim oko vas izgleda da jeste. Zato sam malo zbunjen.

Šta da kažem djeci kada me upitaju šta je to herojstvo i ko je to heroj?"
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Krokodil Behko » 23 Nov 2017, 17:02

online

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Heidi » 23 Nov 2017, 17:40

Debilcine!!!
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Mutevelija » 23 Nov 2017, 17:49

Morate shvatiti da je u srpskom nacionalnom biću mržnja prema Islamu, uspostavio paralelu sa Španskom requnqistom


No uoči utakmice za podizanje borbenog duha igrača i navijača upriličeno je gostovanje mladog guslara u crnogorskoj nošnji koje valja istaći iako je od utakmice prošlo tri dana. Beogradski portal e-novine pišu da je poslije dva vezana poraza u Top 16 fazi Evrolige, vlasnik košarkaškog preduzeća Crvena zvezda Beograd Nebojša Čović, u nesportskim krugovima poznat i po nadimku Ćoki, pomislio da će niz neuspjeha prekinuti dovođenjem neobičnog “pojačanja”, mlađanog guslara u crnogorskoj nošnji, koji će Turke oboriti s nogu i prije nego što utakmica počne.Zanimljiv je i tekst guslarske pjesme koja je trebalo da osokoli, o tome kako su "Srbi pritisli turske livade" a "Turci leleču i kukaju bule".Pročitajte i poslušajte: Od glave Zete do grada Spuža
Krvavi lanac vojske se pruža
Pritisli Srbi turske livade
Turcima u Spuž zadaju jade
A serdar Vule s visoke kule
Džeferdar pali, kukaju bule
Leleču Turci, kukaju bule
Oj lele lele, evo ga Vule
A serdar Janko sa sabljom maše
Udrite braćo, srpstvo je naše!

i Hrvati su imali slične pjesme i više su u historiji prije 100 godina Hrvati i Bošnjaci krvi prolili za dva velika Carstva, Osmansko i Ugarsko Hrvatsko.
Ali su taj period Hrvati prebrodili, dok Srbi svi Srbi nisu.

Realno gledajući Osmanlije su bili okupatori, ali nema danas Osmanlija, ne mogu u Bošnjacima traziti Turke.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by KOMESAR » 23 Nov 2017, 18:36

Mutevelija wrote: 23 Nov 2017, 17:49 Morate shvatiti da je u srpskom nacionalnom biću mržnja prema Islamu, uspostavio paralelu sa Španskom requnqistom


No uoči utakmice za podizanje borbenog duha igrača i navijača upriličeno je gostovanje mladog guslara u crnogorskoj nošnji koje valja istaći iako je od utakmice prošlo tri dana. Beogradski portal e-novine pišu da je poslije dva vezana poraza u Top 16 fazi Evrolige, vlasnik košarkaškog preduzeća Crvena zvezda Beograd Nebojša Čović, u nesportskim krugovima poznat i po nadimku Ćoki, pomislio da će niz neuspjeha prekinuti dovođenjem neobičnog “pojačanja”, mlađanog guslara u crnogorskoj nošnji, koji će Turke oboriti s nogu i prije nego što utakmica počne.Zanimljiv je i tekst guslarske pjesme koja je trebalo da osokoli, o tome kako su "Srbi pritisli turske livade" a "Turci leleču i kukaju bule".Pročitajte i poslušajte: Od glave Zete do grada Spuža
Krvavi lanac vojske se pruža
Pritisli Srbi turske livade
Turcima u Spuž zadaju jade
A serdar Vule s visoke kule
Džeferdar pali, kukaju bule
Leleču Turci, kukaju bule
Oj lele lele, evo ga Vule
A serdar Janko sa sabljom maše
Udrite braćo, srpstvo je naše!

i Hrvati su imali slične pjesme i više su u historiji prije 100 godina Hrvati i Bošnjaci krvi prolili za dva velika Carstva, Osmansko i Ugarsko Hrvatsko.
Ali su taj period Hrvati prebrodili, dok Srbi svi Srbi nisu.

Realno gledajući Osmanlije su bili okupatori, ali nema danas Osmanlija, ne mogu u Bošnjacima traziti Turke.
Ako traze trebaju i da ih dobiju.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Mutevelija » 23 Nov 2017, 18:39

Jok trebaju Bošnjake iste one koje su Dušana odbile od Bosne.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Podrinjac » 23 Nov 2017, 20:24

bog ih pos.o koja struktura mozgova je to. Najbolje im se to vidi po faci. Kad se sve sabere od svih njih nemaju ni pet zubala u glavi. Ali ovakva stuktura mozgova i žive u Bosni.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37668
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2866 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Pasaga » 23 Nov 2017, 20:25

Podrinjac wrote: 23 Nov 2017, 20:24 bog ih pos.o koja struktura mozgova je to. Najbolje im se to vidi po faci. Kad se sve sabere od svih njih nemaju ni pet zubala u glavi. Ali ovakva stuktura mozgova i žive u Bosni.
... i da se one 2-3 ... jos obriju .... :plavi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Podrinjac » 23 Nov 2017, 20:28

Pasaga wrote: 23 Nov 2017, 20:25
Podrinjac wrote: 23 Nov 2017, 20:24 bog ih pos.o koja struktura mozgova je to. Najbolje im se to vidi po faci. Kad se sve sabere od svih njih nemaju ni pet zubala u glavi. Ali ovakva stuktura mozgova i žive u Bosni.
... i da se one 2-3 ... jos obriju .... :plavi
dične Srpkinje, bradate. Možda one još nisu čule za depilatore i pincete.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by rethna » 23 Nov 2017, 20:28

Mutevelija wrote: 23 Nov 2017, 15:56 Pa to ih uči Svetosavlje i Srpska Pravoslavna Crkva.
Što crnogorska to ne uči, pa SPC ne priznaje ni Makedonsku ni Crnogorsku Pravoslavnu Crkvu.
To se prvenstveno uci u kuci
Question everything.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37668
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2866 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Pasaga » 23 Nov 2017, 20:33

To je ozbiljan drustveni problem...kao neki najgori karcinom...
....NA TIM PROSTORIMA CE TO DA TRAJE JOS DUGO....DUGO...
..mentalni,socioloski fenomeni.... nisam cuo jos da igdje,barem u evropi,civilizovanom
svjetu da omladinu edukuju po sjelima ....
Last edited by Pasaga on 23 Nov 2017, 20:38, edited 1 time in total.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Podrinjac » 23 Nov 2017, 20:34

Mutevelija wrote: 23 Nov 2017, 15:56 Pa to ih uči Svetosavlje i Srpska Pravoslavna Crkva.
Što crnogorska to ne uči, pa SPC ne priznaje ni Makedonsku ni Crnogorsku Pravoslavnu Crkvu.
Srpska pravoslavna crkva je jedna fašistoidna organizacija koja je najveće udjele imala u ratnim balkanskim razaranjima. Sve četnike koji su išli u pohode ubijanja prije toga su od te crkve bili blagoslovljeni.

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Čarobni » 23 Nov 2017, 20:43

Nije svaki Srbin zločinac, niti svaki Srbin podržava ratne zločince, ali je broj tih normalnih ljudi među srpskim narodom nevjerovatno mali. Sutra, kad dođe vrijeme rata, ti normalni ljudi, među tom pokvarenom masom, neće igrati veliku ulogu za donošenje bilo kakvih odluka.

Jedini garant mira i sigurnosti na ovim prostorima je količina naoružanja koje građani imaju kod sebe.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37668
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2866 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Pasaga » 23 Nov 2017, 20:45

Čarobni wrote: 23 Nov 2017, 20:43 Nije svaki Srbin zločinac, niti svaki Srbin podržava ratne zločince, ali je broj tih normalnih ljudi među srpskim narodom nevjerovatno mali. Sutra, kad dođe vrijeme rata, ti normalni ljudi, među tom pokvarenom masom, neće igrati veliku ulogu za donošenje bilo kakvih odluka.

Jedini garant mira i sigurnosti na ovim prostorima je količina naoružanja koje građani imaju kod sebe
.
:cool :klanja :pusa
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Mutevelija » 23 Nov 2017, 21:42

Bosnjaci moraju biti hrabrini.lukavi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15117
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 958 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Tokmak » 23 Nov 2017, 21:44

Krokodil Behko wrote: 21 Nov 2017, 21:02 ŠTA JE MLADIĆ DOGOVARAO SA ČELNICIMA HZHB: Neka ginu Hrvati iz Travnika, svakako nisu ratovali!


Prema zabilješkama iz dnevnika Ratka Mladića on se nekoliko puta sastajao sa vojnim i civilnim liderima HVO-a i HZ HB, u mađarskom Pečuju te Njivicama u Crnoj Gori; dogovarali su prekide vatre, zajedničko dejstvo prema Armiji RBiH, dotok električne energije i vodosnadbijevanje te kupoprodaju oružja i goriva


Haški tribinal objaviće sutra prvostepenu presudu Ratku Mladiću, ratnom komandantu Vojske RS. Optužen je za genocid u Srebrenici, udruženi zločinački poduhvat, progone na političkoj, ranoj i vjerskoj osnovi, istrebljenje, ubistva, deportacije i nečovječna djela, terorisanje, protivpravne napade na civile i uzimanje talaca te granatiranje i snajpersko djelovanje na civile u Sarajevu.

Nakon njegovog hapšenja pronađeni su rukom pisani dnevnici o dešavanjima i sastancima koje je vodio tokom rata. Dio tih zabilješki tužilaštvo Haškog tribunala koristilo je i kao dokaz u procesu protiv šestorice zvaničnika Hrvatske zajednice Herceg-Bosne.

Oni naredne sedmice, 29.11. očekuju drugostepenu presudu. Prvostepeno vijeće je Jadranka Prlića kao predsjednika Vlade HZ HB osudilo na 25 godina zatvora, ministra odbrane Brunu Stojića, načelnike stožera HVO-a Slobodana Praljka i Milivoja Petkovića na po 20, zapovjednika Vojne policije HVO-a Valentina Čorića na 16 te voditelja Odjela za zarobljenike Berislava Pušića na 10 godina zatvora. Proglašeni su krivim za udruženi zločinački poduhvat sa namjerom etničkog čišćenja teritorije Herceg-Bosne.
nešto si rekao,Behko? :cudi

Vojna saradnja 4. korupsa Armije BiH i Nevesinjske brigade formalno je započeta 8. augusta 1993. godine o čemu svjedoči i tajna vojna depeša koju je zapovjednik 4. korpusa Arif Pašalić uputio sarajevskoj Komandi. U depeši se iznose pojedinosti srpsko-bošnjačkih pregovora u koje su osim vojnih zapovjednika 4. korpusa bili uključeni i tadašnji politički prvaci Mostara - Fatima Leho i Safet Oručević.

Mada se dugo smatralo da je srpsko-bošnjačka vojna saradnja u Mostaru bila potaknuta vrećama deviza, brojne činjenice govore suprotno. Kako doznaje Slobodna Bosna, u toj operaciji 4. korpus Armije BiH potrošio je neznatna sredstva - samo stotinjak hiljada DM - što je suviše sitan novac da bi se njime opravdala tako krupna vojno-politička usluga srpske vojske.

Naime, pregovore u ime srpske vojske u početku je vodio major Novica Gušić, zapovjednik lokalne brigade iz Nevesinja, no kako se uskoro u pregovore uključio i general Ratko Mladić, postalo je sasvim jasno da se srpska pomoć Armiji BiH u Mostaru odvija uz puno znanje i saglasnost zvaničnog Beograda - stvarnog planera vojnih operacija u BiH. To je postalo osobito jasno nakon Mladićevog prijedloga o sveobuhvatnim vojnim operacijama koje bi zajednički realizirale dvije armije.

«Vi krenite prema Stocu, Dubravama i Neumu a mi ćemo uzeti sve lijevo od Neuma do Ploča. I tada ćemo zajednički pregovarati sa Hrvatima», predlagao je Mladić svojim mostarskim sagovornicima s kojima se nekoliko puta sastajao u Podveležju - na lokalitetu Buska i Gostina šuma.

Krajem augusta 93. godine između srpske i bošnjačke strane bila je uspostavljena stalna telefonska veza pod kodnim nazivom «Višnja-Jabuka». Vojna saradnja odvijala se dvostruko: pripadnici 4. korpusa Armije BiH redovno su opskrbljivani municijom za pješačko naoružanje, no haubičke i minobacačke projektile na položaje HVO-a ispaljivala je srpska vojska prema ciljevima koje je dobivala kodiranom telefonskom vezom «Višnja-Jabuka».

Vojna srpsko-bošnjačka saradnja na mostarskom ratištu trajala je skoro punih 15 mjeseci - sve do vojne operacije Armije BiH «Jesen 94» usmjerene na Istočnu Hercegovinu kako bi se oslabio srpski pritisak na Sarajevo.

Izvor . Slobodna Bosna
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Mutevelija » 23 Nov 2017, 21:47

Da ima.jedan zlocko videoo gdje pise da Srbi caste Bosnjake jednom granatom na Hrvate.
Mada ni ciljevi kod Hrvata u BiH nisu cvijeća neka bila.



Ne možete se hvaliti da ste Lukavi Latini i onda glumiti nevinašcad

Bilo je saradnje Srba i Hrvata protiv Bošnjaka isto tako.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Krokodil Behko » 24 Nov 2017, 00:54

zloćko tokmak wrote: 23 Nov 2017, 21:44
Krokodil Behko wrote: 21 Nov 2017, 21:02 ŠTA JE MLADIĆ DOGOVARAO SA ČELNICIMA HZHB: Neka ginu Hrvati iz Travnika, svakako nisu ratovali!


Prema zabilješkama iz dnevnika Ratka Mladića on se nekoliko puta sastajao sa vojnim i civilnim liderima HVO-a i HZ HB, u mađarskom Pečuju te Njivicama u Crnoj Gori; dogovarali su prekide vatre, zajedničko dejstvo prema Armiji RBiH, dotok električne energije i vodosnadbijevanje te kupoprodaju oružja i goriva


Haški tribinal objaviće sutra prvostepenu presudu Ratku Mladiću, ratnom komandantu Vojske RS. Optužen je za genocid u Srebrenici, udruženi zločinački poduhvat, progone na političkoj, ranoj i vjerskoj osnovi, istrebljenje, ubistva, deportacije i nečovječna djela, terorisanje, protivpravne napade na civile i uzimanje talaca te granatiranje i snajpersko djelovanje na civile u Sarajevu.

Nakon njegovog hapšenja pronađeni su rukom pisani dnevnici o dešavanjima i sastancima koje je vodio tokom rata. Dio tih zabilješki tužilaštvo Haškog tribunala koristilo je i kao dokaz u procesu protiv šestorice zvaničnika Hrvatske zajednice Herceg-Bosne.

Oni naredne sedmice, 29.11. očekuju drugostepenu presudu. Prvostepeno vijeće je Jadranka Prlića kao predsjednika Vlade HZ HB osudilo na 25 godina zatvora, ministra odbrane Brunu Stojića, načelnike stožera HVO-a Slobodana Praljka i Milivoja Petkovića na po 20, zapovjednika Vojne policije HVO-a Valentina Čorića na 16 te voditelja Odjela za zarobljenike Berislava Pušića na 10 godina zatvora. Proglašeni su krivim za udruženi zločinački poduhvat sa namjerom etničkog čišćenja teritorije Herceg-Bosne.
nešto si rekao,Behko? :cudi

Vojna saradnja 4. korupsa Armije BiH i Nevesinjske brigade formalno je započeta 8. augusta 1993. godine o čemu svjedoči i tajna vojna depeša koju je zapovjednik 4. korpusa Arif Pašalić uputio sarajevskoj Komandi. U depeši se iznose pojedinosti srpsko-bošnjačkih pregovora u koje su osim vojnih zapovjednika 4. korpusa bili uključeni i tadašnji politički prvaci Mostara - Fatima Leho i Safet Oručević.

Mada se dugo smatralo da je srpsko-bošnjačka vojna saradnja u Mostaru bila potaknuta vrećama deviza, brojne činjenice govore suprotno. Kako doznaje Slobodna Bosna, u toj operaciji 4. korpus Armije BiH potrošio je neznatna sredstva - samo stotinjak hiljada DM - što je suviše sitan novac da bi se njime opravdala tako krupna vojno-politička usluga srpske vojske.

Naime, pregovore u ime srpske vojske u početku je vodio major Novica Gušić, zapovjednik lokalne brigade iz Nevesinja, no kako se uskoro u pregovore uključio i general Ratko Mladić, postalo je sasvim jasno da se srpska pomoć Armiji BiH u Mostaru odvija uz puno znanje i saglasnost zvaničnog Beograda - stvarnog planera vojnih operacija u BiH. To je postalo osobito jasno nakon Mladićevog prijedloga o sveobuhvatnim vojnim operacijama koje bi zajednički realizirale dvije armije.

«Vi krenite prema Stocu, Dubravama i Neumu a mi ćemo uzeti sve lijevo od Neuma do Ploča. I tada ćemo zajednički pregovarati sa Hrvatima», predlagao je Mladić svojim mostarskim sagovornicima s kojima se nekoliko puta sastajao u Podveležju - na lokalitetu Buska i Gostina šuma.

Krajem augusta 93. godine između srpske i bošnjačke strane bila je uspostavljena stalna telefonska veza pod kodnim nazivom «Višnja-Jabuka». Vojna saradnja odvijala se dvostruko: pripadnici 4. korpusa Armije BiH redovno su opskrbljivani municijom za pješačko naoružanje, no haubičke i minobacačke projektile na položaje HVO-a ispaljivala je srpska vojska prema ciljevima koje je dobivala kodiranom telefonskom vezom «Višnja-Jabuka».

Vojna srpsko-bošnjačka saradnja na mostarskom ratištu trajala je skoro punih 15 mjeseci - sve do vojne operacije Armije BiH «Jesen 94» usmjerene na Istočnu Hercegovinu kako bi se oslabio srpski pritisak na Sarajevo.

Izvor . Slobodna Bosna

Iz nužde, ne bi li kako ubili zemlju ispod vas, svakako ste zaslužili. Ujedno, to bi bila jedina poznata suradnja i ovaj tvoj briljantni navod, podsjeća me na ono srpsko, kad im se pomene Srebrenica - "a Kravice?"

Ima li još kakvog deterdženta? Ako ima, predlažem da čuvaš za 29. o.m.
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by KOMESAR » 24 Nov 2017, 09:02

Krokodil Behko wrote: 24 Nov 2017, 00:54
zloćko tokmak wrote: 23 Nov 2017, 21:44
Krokodil Behko wrote: 21 Nov 2017, 21:02 ŠTA JE MLADIĆ DOGOVARAO SA ČELNICIMA HZHB: Neka ginu Hrvati iz Travnika, svakako nisu ratovali!


Prema zabilješkama iz dnevnika Ratka Mladića on se nekoliko puta sastajao sa vojnim i civilnim liderima HVO-a i HZ HB, u mađarskom Pečuju te Njivicama u Crnoj Gori; dogovarali su prekide vatre, zajedničko dejstvo prema Armiji RBiH, dotok električne energije i vodosnadbijevanje te kupoprodaju oružja i goriva


Haški tribinal objaviće sutra prvostepenu presudu Ratku Mladiću, ratnom komandantu Vojske RS. Optužen je za genocid u Srebrenici, udruženi zločinački poduhvat, progone na političkoj, ranoj i vjerskoj osnovi, istrebljenje, ubistva, deportacije i nečovječna djela, terorisanje, protivpravne napade na civile i uzimanje talaca te granatiranje i snajpersko djelovanje na civile u Sarajevu.

Nakon njegovog hapšenja pronađeni su rukom pisani dnevnici o dešavanjima i sastancima koje je vodio tokom rata. Dio tih zabilješki tužilaštvo Haškog tribunala koristilo je i kao dokaz u procesu protiv šestorice zvaničnika Hrvatske zajednice Herceg-Bosne.

Oni naredne sedmice, 29.11. očekuju drugostepenu presudu. Prvostepeno vijeće je Jadranka Prlića kao predsjednika Vlade HZ HB osudilo na 25 godina zatvora, ministra odbrane Brunu Stojića, načelnike stožera HVO-a Slobodana Praljka i Milivoja Petkovića na po 20, zapovjednika Vojne policije HVO-a Valentina Čorića na 16 te voditelja Odjela za zarobljenike Berislava Pušića na 10 godina zatvora. Proglašeni su krivim za udruženi zločinački poduhvat sa namjerom etničkog čišćenja teritorije Herceg-Bosne.
nešto si rekao,Behko? :cudi

Vojna saradnja 4. korupsa Armije BiH i Nevesinjske brigade formalno je započeta 8. augusta 1993. godine o čemu svjedoči i tajna vojna depeša koju je zapovjednik 4. korpusa Arif Pašalić uputio sarajevskoj Komandi. U depeši se iznose pojedinosti srpsko-bošnjačkih pregovora u koje su osim vojnih zapovjednika 4. korpusa bili uključeni i tadašnji politički prvaci Mostara - Fatima Leho i Safet Oručević.

Mada se dugo smatralo da je srpsko-bošnjačka vojna saradnja u Mostaru bila potaknuta vrećama deviza, brojne činjenice govore suprotno. Kako doznaje Slobodna Bosna, u toj operaciji 4. korpus Armije BiH potrošio je neznatna sredstva - samo stotinjak hiljada DM - što je suviše sitan novac da bi se njime opravdala tako krupna vojno-politička usluga srpske vojske.

Naime, pregovore u ime srpske vojske u početku je vodio major Novica Gušić, zapovjednik lokalne brigade iz Nevesinja, no kako se uskoro u pregovore uključio i general Ratko Mladić, postalo je sasvim jasno da se srpska pomoć Armiji BiH u Mostaru odvija uz puno znanje i saglasnost zvaničnog Beograda - stvarnog planera vojnih operacija u BiH. To je postalo osobito jasno nakon Mladićevog prijedloga o sveobuhvatnim vojnim operacijama koje bi zajednički realizirale dvije armije.

«Vi krenite prema Stocu, Dubravama i Neumu a mi ćemo uzeti sve lijevo od Neuma do Ploča. I tada ćemo zajednički pregovarati sa Hrvatima», predlagao je Mladić svojim mostarskim sagovornicima s kojima se nekoliko puta sastajao u Podveležju - na lokalitetu Buska i Gostina šuma.

Krajem augusta 93. godine između srpske i bošnjačke strane bila je uspostavljena stalna telefonska veza pod kodnim nazivom «Višnja-Jabuka». Vojna saradnja odvijala se dvostruko: pripadnici 4. korpusa Armije BiH redovno su opskrbljivani municijom za pješačko naoružanje, no haubičke i minobacačke projektile na položaje HVO-a ispaljivala je srpska vojska prema ciljevima koje je dobivala kodiranom telefonskom vezom «Višnja-Jabuka».

Vojna srpsko-bošnjačka saradnja na mostarskom ratištu trajala je skoro punih 15 mjeseci - sve do vojne operacije Armije BiH «Jesen 94» usmjerene na Istočnu Hercegovinu kako bi se oslabio srpski pritisak na Sarajevo.

Izvor . Slobodna Bosna

Iz nužde, ne bi li kako ubili zemlju ispod vas, svakako ste zaslužili. Ujedno, to bi bila jedina poznata suradnja i ovaj tvoj briljantni navod, podsjeća me na ono srpsko, kad im se pomene Srebrenica - "a Kravice?"

Ima li još kakvog deterdženta? Ako ima, predlažem da čuvaš za 29. o.m.
A,zar nije Scepo prevozio preko Ilidze sve i svasta za potrebe Armije BiH?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Krokodil Behko » 24 Nov 2017, 17:28

Bla wrote: 22 Nov 2017, 17:18 to je nepravomoćno dok se drugostepeno ne potvrdi

Srećom, ako pandrkne, u međuvremenu, ova presuda postaje pravosnažna.


http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/655 ... achna.html
online

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Duminjo, Laser and 24 guests