Treba li privatizirati državne kompanije?

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply

Treba li privatizirati državne kompanije?

Da
11
48%
Ne
6
26%
Još nije vrijeme
0
No votes
Već je tebalo učiniti to
1
4%
To ništa ne mijenja
1
4%
Samo ako će novac biti investiran
1
4%
Treba poništiti i završene privatizacije
3
13%
 
Total votes: 23

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Treba li privatizirati državne kompanije?

Post by Krokodil Behko » 14 Jun 2012, 17:37

Evo SDA i SDP, medjusobno se optužuju i za bivše i za sadašnje pa i za
buduće privatizacije.
Glavna fora jeste, optužiti neku stranku, da želi prodati BH telekom i udio
države u Eronetu.. Mislim, meni stvarno, nije jasno, zašto bi bila bruka,
prodati neku firmu, ako će se uzeti novca u realnoj vrijednosti i uložiti u
nešto korisno. Svugdje u svim normalnim zemljama, takva je situacija.

Šta vi mislite, da li treba prodati
BH telekom
Eronet
Elektroprivredu BiH
Elektroprivredu HZHB
Fabriku duhana Sarajevo
Energoinvest

i ostale profitabilne kompanije. Svjedoci smo činjenice, da EPBiH, ima više
od 300.000.000 na računima.
Ko upravlja tim novcem?
Ima li raja, neku korist od toga?

Izvolite, mogućnost glasanja za dvije opcije :D
online

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Treba li privatizirati državne kompanije?

Post by Mic-Sokoli » 14 Jun 2012, 19:47

Naravno da treba privatizirati al jok kao sto se na Balkanu radi ti meni u lijevi dzep ja tebi u desni.
Te Firme traba oslovit jasnim zakonima i kaznama u slucaju manipulacija.
Zapadu su vecina privatizacija donijeli samo dobra,al nema zloupotrebe i samokoristi.
Sjetite se kako srusise njemackog Predsjednika nista nije ukro samo dao da ga caste i posudio 500.000 €.
Ovog drugog parlamentarca ce skinut za Tepich koji iz sluzbenog ponio sa sluzbenim avionom a nije platio transport od 300 dolara.
Prvo se rijesiti korupcije pa sve drugo mozda i uspije,a korumpirani su svi balkanci i svi njihovi politicki predstavnici.
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

dacina_curica
Status: Offline

Re: Treba li privatizirati državne kompanije?

Post by dacina_curica » 14 Jun 2012, 19:57

Ne treba privatizirati nego treba sve guzonje izbaciti na ulicu i zaposliti ljude koji nemaju samo sopstvenu korist u vidu....ali posto ce se to desiti - NIKAD, onda da, prodati i novac uloziti u obnavljanje i izgradnju infrastrukture. Ali i to je opet - NIKAD, te pare ce guzonjama u dzep a vi se gradjani BiH pusite....

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Treba li privatizirati državne kompanije?

Post by Zagorka » 14 Jun 2012, 20:03

Ja sam cak za privatizaciju zdravstva i skolstva.....kad plaćam,da znam sta plaćam.... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Treba li privatizirati državne kompanije?

Post by Mic-Sokoli » 14 Jun 2012, 20:17

madam Bovary wrote:Ja sam cak za privatizaciju zdravstva i skolstva.....kad plaćam,da znam sta plaćam.... :kafa
A gdje budes ti? I bas se skola placa jel?
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Treba li privatizirati državne kompanije?

Post by Zagorka » 14 Jun 2012, 20:22

Mic-Sokoli wrote:
madam Bovary wrote:Ja sam cak za privatizaciju zdravstva i skolstva.....kad plaćam,da znam sta plaćam.... :kafa
A gdje budes ti? I bas se skola placa jel?
Budem tu gdje je rijec o privatizaciji istog,jeli ;) ....da,naravno,ne klasican nacin,ali nadju oni svoje....a o visokoobrazovnim ustanovama,da ne govorimo....to je pljackanje na oči...
zdravstvo-u nekoj stvari,ako odes u hitnu,ne smiju probuditi doktora-standardna prica,desavala se mnogima.....bas me zanima bili to isto radio kod privatnika?
Istjerati ove sto ih je Tito naucio da rajzuju...
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Treba li privatizirati državne kompanije?

Post by Krokodil Behko » 17 Jun 2012, 15:21

Moranje je, da se ide u privatizaciju jer i te profitabilne, državne firme, čini mi se, počele su da tonu. Pa dok se ima šta prodati........

dacina_curica wrote:Ne treba privatizirati nego treba sve guzonje izbaciti na ulicu i zaposliti ljude koji nemaju samo sopstvenu korist u vidu....ali posto ce se to desiti - NIKAD, onda da, prodati i novac uloziti u obnavljanje i izgradnju infrastrukture. Ali i to je opet - NIKAD, te pare ce guzonjama u dzep a vi se gradjani BiH pusite....

I to bi bio taj rizik. Ko će normalan, takvima dati milijarde u ruke?
Eto Dodik, prodao telekom i pare otišle, za krpljenje rupa u budžetu i neke
sumnjive kredite. A nisu ni "naši" ništa bolji.
Medjutim, moraće da se ide u privatizaciju, jer te firme, gomilaju novac, kojeg
kontrolišu ove iste stranke, nad kojima se zgražavamo.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Privatizacija: FBiH mora prodati telekome i elektroprivrede

Post by Krokodil Behko » 04 Jan 2013, 10:21

Image

Agencija za privatizaciju Federacije BiH predložit će entitetskoj vladi prodaju dijela dionica dvaju elektroprivrednih i telekom poduzeća kao i privatizaciju desetak državnih kompanija ističući da im je vrijednost u posljednjem desetljeću pala za 1,15 milijardi maraka.

Direktor APF-a Šuhret Fazlić rekao je za sarajevski Dnevni Avaz da će ova agencija predložiti prodaju po pet posto dionica putem burze Elektroprivrede BiH i Elektroprivrede Herceg-Bosne te Hrvatskog telekoma Mostar i BH Telekoma.

HT Mostaru je T-HT vlasnik 39,10 posto udjela, a Hrvatska pošta 5,23 posto, Federacija ima većinski udjel od 50,10 posto, a mali dioničari 5,57.

Do sada je država prodala 10 posto udjela u dvjema elektoprivrednim poduzećima.

Fazlić je najavio i da se u ovoj godini planira privatizacija državnog kapitala deset drugih kompanija među kojima su Aluminij Mostar, Hidrogradnja, Energoinvest, Šipad Export-Import, Unis, Bosnalijek, Tvornica duhana Sarajevo, Energopetrol, Sarajevo-osiguranje i Remontni zavod Travnik.

U Aluminiju iz Mostara Hrvatska je vlasnik 12 posto, dok se oko visine državnog udjela vodi spor između uprave poduzeća i vlasti u Federaciji BiH. Po ranijem sporazumu, koji je predviđao i provedbu privatizacije, Federacija je imala 44 posto udjela jednako kao i radnici. Nakon što je propala prodaja Aluminija, uprava navodi da je država vlasnik tek 24 posto.

U naftnoj kompaniji Energopetrolu država je vlasnik 22 posto udjela, dok hrvatsko-mađarski konzorcij Ina-Mol ima 67 postotni udjel, prenosi Hina.

Direktor APF-a upozorio je da su zbog kašnjenja s privatizacijom desetak kompanija drastično izgubile na vrijednosti, navodeći da je tih desetak preduzeća u posljednjem desetljeću izgubilo kapital veći od 1,15 milijardi konvertibilnih maraka.

Dodao je kako postoje poduzeća koja bi se, kad bi se malo u njih uložilo, mogla lakše prodati.

-Privatizacija ima svoje trajanje, trebamo završiti ovaj posao, rekao je Fazlić te dodao kako se zbog toga radi na izmjeni Zakona o privatizaciji u Federacije BiH kako bi se ubrzale procedure za privatizaciju državnih kompanija.

doznajemo
online

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Privatizacija: FBiH mora prodati telekome i elektroprivr

Post by harlekin » 04 Jan 2013, 10:55

sve to lijepo treba prodat ili poklonit nekom privatniku,pa da vidimo onda ovu gospodu koji rade u tim firmama,
jer ako si lijen,priglup i krajnje bezobrazan onda si idealan za posao u telekomu ili Elektroprivredi,i naravno zasticen si ko bijeli medo :vik

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Privatizacija: FBiH mora prodati telekome i elektroprivr

Post by Krokodil Behko » 04 Jan 2013, 11:45

Navodno država isplaćuje prosvjetare, zdravstvenike, policiju i koga sve ne od zarade u tim firmama. Medjutim, navedene kategorije su sve češće i češće na ulici i u štrajku. Znači ne zaliježe. Prodati i uzeti pare, uložiti u autoputeve i krenuti sa naplaćivanjem putarina. Ostatak love uložiti u poljoprivredu i stočarstvo kao i u razvoj turizma. Prethodno donijeti zakone o minimalnom kvalitetu prehrambenih artikala i sirovina iz uvoza. Radnici i seljaci nemaju nikakvu korist od telekoma i elektroprivreda a trebali bi biti nosioci razvoja zemlje?
online

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Privatizacija: FBiH mora prodati telekome i elektroprivr

Post by Bahra » 04 Jan 2013, 11:50

Sve je to ok sto kazete, ali mene samo strah da ovi nasi diletanti ne naprave isto sto i sa vecinom privatiziranih firmi. Uniste sve, ljude ostave bez posla. Ne znam...
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Privatizacija: FBiH mora prodati telekome i elektroprivr

Post by Julia-Klara » 04 Jan 2013, 12:38

prvo da se oformi funkcionalna drzava i njeni aparati , pa onda privatizacija...ovako cemo opet biti u poziciji da shish i golish z amale pare kupuju kompanije i otpustaju radnije,ili daih kupi Dodik ili neko kao on,pa sve unisti...
Ne moze se privatizirati na ovaj nacin... Ne znamo mi to! Dokle god se dobit pojedinaca stavlja ispred samog poslovanja nema od te ljubavi nista.
Ja razumijem da svjetske firme i kapitalizam funkcioniraju samo na taj nacin (zarada), ali nekada je i u te firme puno ulozeno da bi stale na svoje noge, i izgradile kredibilitet koji sada imaju.
Prvi proizvod IBMa je bila obicna vaga, a vidi gdje su sad!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Privatizacija: FBiH mora prodati telekome i elektroprivr

Post by Konsultant » 05 Jan 2013, 13:24

Prije ili kasnije prodat ce ih. Ne vjerujem u privatizaciju telekoma i elektroprivreda bas ove godine, medjutim skrhat ce dodatno nasu privredu, ovi ce se zaduziti i bit ce primorani to prodati. Takav vjetar ovdje pushe sa svih strana. Lokalci jednostavno ne umiju upravljati kako treba i tacka. Ovo nije problem samo jedne stranke/partije vec generalno naseg drustva koje je korumpirano i ne vidi dalje od nosa. Jos neko vrijeme ce se odupirati pa ce onda profuckati ono sto je ostalo. Ostale firme Aluminij Mostar,Bosnalijek, Tvornica duhana Sarajevo, Energopetrol, Sarajevo-osiguranje i nesto vrijede. Hidrogradnja, Energoinvest, Šipad Export-Import, Unis i Remontni zavod Travnik su totalni potop.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Treba li privatizirati državne kompanije?

Post by paparaci » 04 Apr 2013, 03:34

Krokodil Behko wrote:Moranje je, da se ide u privatizaciju jer i te profitabilne, državne firme, čini mi se, počele su da tonu. Pa dok se ima šta prodati........
htjedoh te upitati zbog cega tonu, pa nadjoh odgovor kod Konsula:
Konsultant wrote:Prije ili kasnije prodat ce ih. Ne vjerujem u privatizaciju telekoma i elektroprivreda bas ove godine, medjutim skrhat ce dodatno nasu privredu, ovi ce se zaduziti i bit ce primorani to prodati. Takav vjetar ovdje pushe sa svih strana. Lokalci jednostavno ne umiju upravljati kako treba i tacka. Ovo nije problem samo jedne stranke/partije vec generalno naseg drustva koje je korumpirano i ne vidi dalje od nosa.
:aplauz

nisam za privatizaciju. ne vidim tu bas neki spas. problem je generalno u nama samima kao sto Konsul rece. dok se nas nacin razmisljana ne promijeni, nece nam biti bolje. mogu se na te vise nego vazne pozicije postaviti sposobne, a ne podobne licnosti, koje ce svoj posao obavljati kako treba. sve se to da rijesiti da se ima volje i zelje.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Treba li privatizirati državne kompanije?

Post by Katja » 04 Apr 2013, 12:03

Država je loš poduzetnik.
Dok privatnici upravljački kadar biraju prema sposobnosti (jer im je stalo da poslovanje napreduje), država ga bira prema podobnosti (pripadanju određenoj stranci). Osim toga, država kao poduzetnik ograničena je biračima kojima se želi dodvoriti pa će činiti neprofitabilne korake koje uništavaju firmu... držati će i do pedeset posto viška zaposlenih koji realno firmi nose samo gubitak i zbog koji se ne može ulagati u konkurentsko poslovanje jer se isplaćuju plaće koje nisu zaslužene, i tako dalje.

S druge strane, tu su javna dobra poput voda koja nikad ne bi smjela prijeći u privatne ruke jer ne smije postojati monopol nad njima.
Što je najgore, privatizacijski modeli su loši i nepovoljni za građane a pogoduju privatniku.
Kod nas je primjer privatizacije Hr telekoma gdje je najprije godinama ulagano u infrastrukturu od novaca poreznih obveznika, da bi se sve prodalo prejeftino.

S treće strane :ooo imamo recimo željeznice kojima je država vlasnik već dvadesetak godina i firma stoji katastrofalno. Infrastruktura zastarjela (konstantno izlijetanje vlakova sa tračnica), novci nestaju u džepovima tko zna koga itd. ... privatizacijom bi se vjerojatno podignula kvaliteta usluge ali što je sa neprofitabilnim linijama koja bi privatnik sigurno ukinuo a koje vode do malih ruralnih mjesta? Time bi se samo ubrzala centralizacija zemlje i iseljavanje iz ruralnih područja....

Tako da, plusevi, minusevi...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Treba li privatizirati državne kompanije?

Post by Krokodil Behko » 04 Apr 2013, 16:36

Naše su željeznice još gore. Mislaim da ako bi tražili kupca, mogu ih prodati samo za 1 KM.
Taman toliko vrijede imajući u vidu da sve treba mijenjati. Sve pruge, sve lokomotive i vagone, svu infrastrukturu oko pruga. Plus što ne bi bilo loše izgraditi još jedan kolosijek od SA do Save. pa da se ne čeka često da onaj iz suprotnog smijera prodje.
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Treba li privatizirati državne kompanije?

Post by Mister No » 04 Apr 2013, 20:27

Strateške firme (elektroprivreda npr.) sigurno ne bi trebalo prodavati, ali ovo vrijedi za kako - tako normalne države.
Obzirom da kod nas EP BiH i BH Telekom služe za isisavanje novca i njegov transfer u SDA, vjerovatno mi sve trebamo prodati, uključujući i zemlju po kojoj hodamo.
Zemlju možemo i pokloniti jer sve je bolje nego da njome gospodare minderaši.
High Hopes...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37675
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2871 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Treba li privatizirati državne kompanije?

Post by Pasaga » 04 Apr 2013, 20:34

Svaka drzava ima 4-5 strateskih sektora koje drzi u svom vlasnistvu i kontrolom.
To su prioriteti i u slucaju vanrednih prilika,odnosno nacionalni interes.
Sve te firme funkcionisu normalno i uspjesno,i cak se razvijaju.
Kod nas je drugi slucaj,zemlja u tranziciji....
A ta tranzicija je pokrice za pljacku,to joj je pravi naziv.
U te firme postavit menadzment koji nije korupt ni kriminalan
pa bi vidjeli veoma brz opravak cjele privrede.
Kod nas to naravno nemoze....neisplati se..... :p :oklagija
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Treba li privatizirati državne kompanije?

Post by Konsultant » 04 Apr 2013, 20:53

Katja wrote:Država je loš poduzetnik.
Dok privatnici upravljački kadar biraju prema sposobnosti (jer im je stalo da poslovanje napreduje), država ga bira prema podobnosti (pripadanju određenoj stranci). Osim toga, država kao poduzetnik ograničena je biračima kojima se želi dodvoriti pa će činiti neprofitabilne korake koje uništavaju firmu... držati će i do pedeset posto viška zaposlenih koji realno firmi nose samo gubitak i zbog koji se ne može ulagati u konkurentsko poslovanje jer se isplaćuju plaće koje nisu zaslužene, i tako dalje.
Hoces reci Energoinvest je nastao sam od sebe i propada zbog neke stranke?

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Treba li privatizirati državne kompanije?

Post by Mister No » 04 Apr 2013, 21:02

Konsultant wrote:
Katja wrote:Država je loš poduzetnik.
Dok privatnici upravljački kadar biraju prema sposobnosti (jer im je stalo da poslovanje napreduje), država ga bira prema podobnosti (pripadanju određenoj stranci). Osim toga, država kao poduzetnik ograničena je biračima kojima se želi dodvoriti pa će činiti neprofitabilne korake koje uništavaju firmu... držati će i do pedeset posto viška zaposlenih koji realno firmi nose samo gubitak i zbog koji se ne može ulagati u konkurentsko poslovanje jer se isplaćuju plaće koje nisu zaslužene, i tako dalje.
Hoces reci Energoinvest je nastao sam od sebe i propada zbog neke stranke?
Nastao je zbog vizionara, a nestaje zbog Brankovića i ostalih konjina iz SDA.
Uostalom kao sva privreda u FBiH.
High Hopes...

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests