Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: SDA pokreće proceduru, želi promjenu imena entiteta Republika Srpska

Post by Pasaga » 28 Jan 2019, 21:17

Aljo,nije nikad bio dobro dosao,niti je dolazio...preko Ivana
...dole u Hercegovinu
Jablanica,Konjic,Mo.....
ni zadnja rupa na svirali ....
da ne govorim o Neumu,Stocu,Capljini...pa Z.Herc. ..... i to je sastavni dio BH....
nikad i nigdje nije pomenuto ....
Kako da covjek podrzi tu rulju,drugog izraza nema ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: SDA pokreće proceduru, želi promjenu imena entiteta Republika Srpska

Post by Melek » 28 Jan 2019, 21:21

A u neku ruku, ta briga Sandzaklija za tom “periferijom”, bitnije je povezati Pester sa Sarajevom. Ne bi me iznenadilo da se ta ekstravagancija i desi u vezi ovoga sa nadolazecom podjelom Kosova. SDA-iracionalnost me jednostavno navodi na takve pomisli.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Krokodil Behko » 27 Sep 2020, 10:29

Znači, sve što čujete i pročitate ovih dana (biće i češće ubuduće) govori se s ciljem da se izopstruiraju aktivnosti provođenja svih odluka ustavnog suda BiH i ESLJP, a koje nameće MZ. Rok je kraj iduće godine i ove dvije etnokratije, pokušavaju sačuvati dejtonske pozicije, nasuprot zacrtane građanizacije društva.

Jedno je sigurno, Dodik ne smije sići s vlasti, a moraće da siđe, ako makar pola od zacrtanog prođe, kazniće ga narod, jer je 15 godina pričao neke patriotske priče i na kraju popustio. Da li će biti spreman, da ide do kraja i da proglasi neku Abhaziju - vidjećemo.
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31664
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7206 times
Been thanked: 3917 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Mister No » 27 Sep 2020, 10:35

Dejton 2 je davno trebalo napraviti, pa mozda 3 i 4.
Nadogradnja onog prvog je bila nuzna jos davno.

Ovako je jos mnogo toga ostalo neprecizirano i nedovrseno.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Taare » 27 Sep 2020, 11:35

Mister No wrote: 27 Sep 2020, 10:35 Dejton 2 je davno trebalo napraviti, pa mozda 3 i 4.
Nadogradnja onog prvog je bila nuzna jos davno.

Ovako je jos mnogo toga ostalo neprecizirano i nedovrseno.
Zašto misliš da bi bosanskim političkim elitama odgovarale neke izmjene dms-a?
Mislim da ne bi.
Isto tako, ne treba zaboraviti da se radi o američkom čedu i bilo kakvo raspakivanje istog bi dovelo do američke reakcije.
U biti, amerima je bitno da ne puca. To su željeli i postigli.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Krokodil Behko » 27 Sep 2020, 14:58

Image
online

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5776 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Duminjo » 21 Nov 2020, 18:26

HNS: Dejtonski sporazum se krši na štetu Hrvata, nositelja evropskih vrijednosti

Image

"Iako temelj mira koji nas je obvezao na zajedničku izgradnju budućnosti u kojoj su sva tri konstitutivna naroda ravnopravna, Dejtonski mirovni sporazum danas je sve češće žrtva otvorenih napada koji narušavaju temeljne odrednice Bosne i Hercegovine, opstruirajući prava hrvatskog kao konstitutivnog naroda. Zapaljive retorike te nelegitimni predstavnici i politike samo su dio izazova s kojima smo danas suočeni, što nas dodatno vraća u prošlost i opstruira željeni i dugo iščekivani napredak našega društva", kažu iz HNS-a.

U tom svjetlu, HNS smatra važnim naglasiti potrebu izmjena Izbornog zakona, čime će se snažno doprinijeti stabilizaciji političkog dijaloga i viziji BiH kakvu je Dejton predvidio.

"Izabrani predstavnici hrvatskoga naroda odlučni su u zaštiti Dejtonskog mirovnog sporazuma i mira koji je donio zajedničkoj domovini, ističući da se budućnost Bosne i Hercegovine ne može graditi bez legitimnih predstavnika njezinih državotvornih naroda. Međunarodna zajednica, koja se u svom radu zalaže za stabilnost i napredak BiH, ne smije prešutno tolerirati praksu kršenja Dejtonskog sporazuma na štetu Hrvata, tim više što su Hrvati istinski predvodnici euroatlantskih procesa i nositelji evropskih vrijednosti. Primjena potpune jednakopravnosti i osiguravanje legitimnosti dužnosnika na svim administrativno-političkim razinama imperativ su u zaštiti euro-atlantske budućnosti BiH i stabilne Jugoistočne Evrope"


klix.ba

:D.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Taare » 21 Nov 2020, 19:44

Krenula predizborna kampanja za mostar, mater im jbm onu ljigavu.
Ima li barem jedan glupi bosnjo da im odgovori i kaže kako drže sve važne pozicije u federaciji, pa da je unatoč tome zemlja debelo nazadovala.
Oni su uz sda glavni krivac za današnje stanje, ali i za masovni odlazak bh hrvata iz domovine.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Pasaga » 21 Nov 2020, 19:46

Fufe wrote: 21 Nov 2020, 19:44 Krenula predizborna kampanja za mostar, mater im jbm onu ljigavu.
Ima li barem jedan glupi bosnjo da im odgovori i kaže kako drže sve važne pozicije u federaciji, pa da je unatoč tome zemlja debelo nazadovala.
Oni su uz sda glavni krivac za današnje stanje, ali i za masovni odlazak bh hrvata iz domovine.
e moj fufe
80% ljudi u BH nema pojma koja je to mraka,bagra
nemogu trosit rjeci
bude mi lose,iskreno govoreci
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Taare » 21 Nov 2020, 19:52

Znaju. Itekako znaju.
Hdz je patron svih hercegovačkih tajkuna i omogućio im je enormno bogaćenje.
Isti ti tajkuni, njihove porodice, prijatelji i uposlenici moraju glasati za hdz.
Hercegovina tradicionalno ima najmanju moguću izlaznost na izbore.
Dakle, hdz je protjerao ogromnu većinu poštenog, radnog naroda. Ostali su njihovi glasači.

Pa imaš li uopšte ideju zašto strane diplomate podržavaju naše vlastodršce, pa čak i finansiraju njihove kampanje?
Eto, ovo je pitanje za milion kuna.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26716
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14774 times
Been thanked: 3953 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Veca » 21 Nov 2020, 19:54

...nista novo u zapadnom :bua
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Pasaga » 21 Nov 2020, 21:22

Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Melek » 21 Nov 2020, 21:29

Duminjo wrote: 21 Nov 2020, 18:26 HNS: Dejtonski sporazum se krši na štetu Hrvata, nositelja evropskih vrijednosti

Image

"Iako temelj mira koji nas je obvezao na zajedničku izgradnju budućnosti u kojoj su sva tri konstitutivna naroda ravnopravna, Dejtonski mirovni sporazum danas je sve češće žrtva otvorenih napada koji narušavaju temeljne odrednice Bosne i Hercegovine, opstruirajući prava hrvatskog kao konstitutivnog naroda. Zapaljive retorike te nelegitimni predstavnici i politike samo su dio izazova s kojima smo danas suočeni, što nas dodatno vraća u prošlost i opstruira željeni i dugo iščekivani napredak našega društva", kažu iz HNS-a.

U tom svjetlu, HNS smatra važnim naglasiti potrebu izmjena Izbornog zakona, čime će se snažno doprinijeti stabilizaciji političkog dijaloga i viziji BiH kakvu je Dejton predvidio.

"Izabrani predstavnici hrvatskoga naroda odlučni su u zaštiti Dejtonskog mirovnog sporazuma i mira koji je donio zajedničkoj domovini, ističući da se budućnost Bosne i Hercegovine ne može graditi bez legitimnih predstavnika njezinih državotvornih naroda. Međunarodna zajednica, koja se u svom radu zalaže za stabilnost i napredak BiH, ne smije prešutno tolerirati praksu kršenja Dejtonskog sporazuma na štetu Hrvata, tim više što su Hrvati istinski predvodnici euroatlantskih procesa i nositelji evropskih vrijednosti. Primjena potpune jednakopravnosti i osiguravanje legitimnosti dužnosnika na svim administrativno-političkim razinama imperativ su u zaštiti euro-atlantske budućnosti BiH i stabilne Jugoistočne Evrope"


klix.ba

:D.
Ispada da je jedina evropska vrijednost biti los katolik :ccc
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Taare » 22 Nov 2020, 10:44

"Što se mene tiče, najbolji sporazum za BiH bio je Vance-Owenov plan kojeg smo prihvatili 1993. godine jer je čuvao cjelovitu BiH sa 10 kantona. Poslije toga Stoltenbergov plan je definitivno odbačen od strane Predsjedništva Republike BiH. Tu sam imao direktan sukob sa Tuđmanom i Miloševićem kada je u pitanju njihov pristup da se BiH mora podijeliti. 1994. godine smo dobili jasne stavove američke administracije da će u drugoj fazi sporazuma prostor pod kontrolom Vojske Republike Srpske biti pripojen Federaciji BiH te da će se cijela država zvati Federacija Bosne i Hercegovine. Ta druga faza otišla je nažalost ka fazi imena Republike Srpske", ističe Lazović.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/miro-la ... /201120093
Svi mi se morete obratit

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Maja » 22 Nov 2020, 11:26

Šta su građani BiH rekli dan nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma


User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Maja » 22 Nov 2020, 11:28

Sarajevo moja ljubavi nja nja.
A Mostarci su odmah znali sta ih ceka.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Taare » 22 Nov 2020, 11:29

Sarajlije i tuzlaci :roll
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Taare » 22 Nov 2020, 12:59

Dobro načuliti uši i pažljivo slušati.
Ovo bi trebalo biti obavezno štivo za sve one kojima je bih u srcu.

Svi mi se morete obratit

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Pasaga » 22 Nov 2020, 15:42

Latić i Kazaz:
Uvijek su postojali zakulisni dogovori i savezi između čelnika SDA i HDZ-a BiH




Izjava predsjedavajućeg Predsjedništva BiH i predsjednika SNSD-a Milorada Dodika u Centralnom dnevniku Senada Hadžifejzovića oko postojanja navodnog tajnog dogovora između lidera SDA Bakira Izetbegovića i predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića o formiranju trećeg entiteta odjeknula je u bh. javnosti.

Univerzitetski profesor i politički analitičar Enver Kazaz ne isključuje mogućnost postojanja ovakvog dogovora.

- Dodik je po mom mišljenju okorjeli nacionalist koji je spreman na različite vrste trikova pri čemu ne odričem mogućnost postojanja tajnog dogovora, ali takva vrsta teorije zavjera mene ne zanima. U konkretnom političkom djelovanju i stariji Izetbegović i mlađi Izetbegović su davno uspostavljali političke i ideološke saveze s nacionalistima iz HDZ-a – kazao je za "Avaz" Kazaz.

Novinar i pisac Nedžad Latić također smatra da ima osnova sumnjati u takvu izjavu bez obzira što je to, kako je rekao, Dodikov spin.

- Da je bilo ko drugi to izgovorio ozbiljnije bih shvatio tu informaciju, pošto je riječ o Dodiku tretirat ću to kao spin – naveo je Latić.

Napominje kako su sigurno postojali zakulisni dogovori između rahmetli Alije Izetbegovića i Bakira Izetbegovića i hrvatskih čelnika.

- To je još od Bobana čak. Rahmetli Ismet Hadžiosmanović je tvrdio da je Bakir Izetbegović dao četiri miliona KM Mati Bobanu da ne bude član Predsjedništva
. Mislim da su uvijek postojali odnosi između SDA i HDZ-a odnosno Bakira Izetbegovića i Dragana Čovića. Čović se uvijek i ponašao tako kao da Bakira Izetbegovića ima u džepu. Pokušavao je još napraviti odnose s Dodikom da mu ne smeta u toj realizaciji. To su, vjerovatno, neki tajni odnosi – kazao je Latić
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by MorningStar » 22 Nov 2020, 15:45

Bojim se da ne vjerujem da strance zaboli briga za BiH niti da ce pomoci da se stanje u istoj popravi.Poucen lekcijama iz proslosti.

Nek se ne puca njima dosta.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests