Sta znaci "balija"?

Različite teme koje ne spadaju u ostale podforume

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by ManGodMonster » 02 Dec 2019, 13:04

dadojović wrote: 02 Dec 2019, 13:00
Stranke koje opravdavaju ustaštvo na izborima dobiju otprilike 0, 03 glasova, ali i to znaš siguran sam.
Koja stranka organizuje komemoracije na Blaiburgu? HČSP? :roll

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by dadojović » 02 Dec 2019, 13:39

ManGodMonster wrote: 02 Dec 2019, 13:04
dadojović wrote: 02 Dec 2019, 13:00
Stranke koje opravdavaju ustaštvo na izborima dobiju otprilike 0, 03 glasova, ali i to znaš siguran sam.
Koja stranka organizuje komemoracije na Blaiburgu? HČSP? :roll
Hasanbegović?
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by ManGodMonster » 02 Dec 2019, 13:47

dadojović wrote: 02 Dec 2019, 13:39
Hasanbegović?
Niko nije iz aktuelne vlasti tamo bio? :grana

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by storm » 02 Dec 2019, 13:48

Julia-Klara wrote: 02 Dec 2019, 12:29
Mister No wrote: 02 Dec 2019, 11:48

Tacno.

Neki ekvivalent ustasi ili cetniku je naziv "legijas" (po zelenoj legiji) formiranoj u Tuzli pocetkom 2. sv. rata.
Pa ovo za Sokce bas i nije tacno :cudi
Sokadija ili Sokcu su oni moji Posavljaci i Slavonci, i sami sebe nazivaju tako :cudi
Istočna Slavonija su nazivom Šokci, nose taj naziv i u Vojvodini, te posavini, ali rijetko ... Ja ga nisam nesto negativno doživio..
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Mirelam » 02 Dec 2019, 13:49

ManGodMonster wrote: 02 Dec 2019, 13:47
dadojović wrote: 02 Dec 2019, 13:39
Hasanbegović?
Niko nije iz aktuelne vlasti tamo bio? :grana
Ove godine mislim da nije a mozda i grijesim.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by storm » 02 Dec 2019, 13:49

ManGodMonster wrote: 02 Dec 2019, 13:47
dadojović wrote: 02 Dec 2019, 13:39
Hasanbegović?
Niko nije iz aktuelne vlasti tamo bio? :grana
Redovno idu, doduše sad šalju izaslanike...niže rangirane... Ali hr vlast ima uvijek predstavnike na ustaskom derneku... Ostalo je suplja!
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by dadojović » 02 Dec 2019, 13:50

ManGodMonster wrote: 02 Dec 2019, 13:47
dadojović wrote: 02 Dec 2019, 13:39
Hasanbegović?
Niko nije iz aktuelne vlasti tamo bio? :grana
Pa on je iz vlasti.
Barem je tad bio. Spavaš na nastavi!
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Mirelam » 02 Dec 2019, 14:01

storm wrote: 02 Dec 2019, 13:48
Julia-Klara wrote: 02 Dec 2019, 12:29

Pa ovo za Sokce bas i nije tacno :cudi
Sokadija ili Sokcu su oni moji Posavljaci i Slavonci, i sami sebe nazivaju tako :cudi
Istočna Slavonija su nazivom Šokci, nose taj naziv i u Vojvodini, te posavini, ali rijetko ... Ja ga nisam nesto negativno doživio..
Pa i Vlasi su narod ali kada u BiHi kazu Vlasi, zna se na koga se misli. Za katolike koriste Sokci a negdje i Latini. Po srpskim selima je najvise koristeno Turci. Bogat jezik imamo. :ooo
U Hrvata cesto cujem Muslici. Ma svega u Bozijoj basci.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by storm » 02 Dec 2019, 14:04

Mirelam wrote: 02 Dec 2019, 14:01
storm wrote: 02 Dec 2019, 13:48

Istočna Slavonija su nazivom Šokci, nose taj naziv i u Vojvodini, te posavini, ali rijetko ... Ja ga nisam nesto negativno doživio..
Pa i Vlasi su narod ali kada u BiHi kazu Vlasi, zna se na koga se misli. Za katolike koriste Sokci a negdje i Latini. Po srpskim selima je najvise koristeno Turci. Bogat jezik imamo. :ooo
U Hrvata cesto cujem Muslici. Ma svega u Bozijoj basci.
Da, pisali smo već to... Recimo u zagrebu možeš čuti pogrdno balija (mada eto tu čitam da nidje veze) dok muslic uglavnom nema loš kontekst...
Ma najbolji smo u glupostima :komita
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by ManGodMonster » 02 Dec 2019, 14:06

dadojović wrote: 02 Dec 2019, 13:50
Pa on je iz vlasti.
Barem je tad bio. Spavaš na nastavi!
Pored ministara uprave i branitelja Lovre Kuščevića i Tome Medveda i izaslanice Predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović je izaslanik predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića - Ante Sanader.

Uz njega je Milijan Brkić, a pored su ministar zdravstva Milan Kujundžić, posebni savjetnik za branitelje predsjednice Ante Deur, Josip Đakić, saborski zastupnik Petar Škorić, veleposlanik Miro Kovač, zastupnici u Saboru Bruna Esih i Željko Glasnović.
Daj ne laprdaj bezveze.

Koliko znam, Milanović je ukinuo, u vrijeme svog mandata, izaslanstva na Blaiburgu, da bi ih kasnije Karamarko opet uveo u modu.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Socrates » 02 Dec 2019, 14:10

Koliko sam ja primjetio po Sjevernoj Americi, a nije da sam nešto izučavao, nego, onako, u prolazu. Ovo ne važi za sve, trebam li napominjati, ali vazi za ogromnu većinu.

Stara imigracija. Srbinu nije uvreda kada ga nazoveš cetnikom, čak je ponosan. Između sebe se nazivaju četnicima. Hrvatima je uvreda kada ih nazoveš ustašama, ali samo kad neko drugi gleda. Između sebe, kad se malo popije, zapjevaju se ustaške. Bošnjaci i nemaju toliko brojnu staru imigraciju da bi se nešto moglo zaključiti.

Nova imigracija. Za Srbe i Hrvate vazi isto kao i za staru imigraciju. Bošnjacima je uvreda kada ih nazovu balijama uvijek.

Kad dođe neka dzigera, svi zajedno u behut.

Sve su to nama Jevreji smjestili.
. . . . . . . . .

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by dadojović » 02 Dec 2019, 14:15

ManGodMonster wrote: 02 Dec 2019, 14:06
dadojović wrote: 02 Dec 2019, 13:50
Pa on je iz vlasti.
Barem je tad bio. Spavaš na nastavi!
Pored ministara uprave i branitelja Lovre Kuščevića i Tome Medveda i izaslanice Predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović je izaslanik predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića - Ante Sanader.

Uz njega je Milijan Brkić, a pored su ministar zdravstva Milan Kujundžić, posebni savjetnik za branitelje predsjednice Ante Deur, Josip Đakić, saborski zastupnik Petar Škorić, veleposlanik Miro Kovač, zastupnici u Saboru Bruna Esih i Željko Glasnović.
Daj ne laprdaj bezveze.

Koliko znam, Milanović je ukinuo, u vrijeme svog mandata, izaslanstva na Blaiburgu, da bi ih kasnije Karamarko opet uveo u modu.
Pa ti laprdaš besmislice jer sam ti upravo rekao da je vlast bila tamo. A jasno je i koja stranka.
Oko toga smo se složili.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Socrates » 02 Dec 2019, 14:27

Ako bi ovdje neko i želio da uvrijedi stare imigrante Srbe i Hrvate tako sto mu podvikne "Vlahe jedan obični!!!!", ne vjerujem da bi imalo ikakav efekat.

Što se tiče novih imigranata, nemam pouzdanih pokazatelja.

Dzigera, on the other hand, k'o Tito, ima neki bratstveno-jedinstveni efekat. Mada, zavisi i od dzigere a i od toga koliko se alkohola u jedinici vremena razduzi.
. . . . . . . . .

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31704
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7236 times
Been thanked: 3955 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Mister No » 02 Dec 2019, 14:43

Julia-Klara wrote: 02 Dec 2019, 12:29
Mister No wrote: 02 Dec 2019, 11:48

Tacno.

Neki ekvivalent ustasi ili cetniku je naziv "legijas" (po zelenoj legiji) formiranoj u Tuzli pocetkom 2. sv. rata.
Pa ovo za Sokce bas i nije tacno :cudi
Sokadija ili Sokcu su oni moji Posavljaci i Slavonci, i sami sebe nazivaju tako :cudi
Analogno tome moze se i za Vlah reci da nije uvreda.
Vrtite mlin u prazno.

Šokačke igre se redovno odrzavaju, to je poznato, ali upotreba izraza Šokac vrlo cesto se korist kao pogrdan izraz za Hrvate. Sve zavisi od okolnosti upotrebe tog izraza.

Izraz Švabo cesto se koristi , bar kod nas, kao pogrdan izrazi za Nijemce isto tako.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by ManGodMonster » 02 Dec 2019, 14:48

Mister No wrote: 02 Dec 2019, 14:43

Šokačke igre se redovno odrzavaju, to je poznato, ali upotreba izraza Šokac vrlo cesto se korist kao pogrdan izraz za Hrvate. Sve zavisi od okolnosti upotrebe tog izraza.

Pogledaj malo ugarske dokumente od prije dvijesto-tristo godina. Šokačko stanovništvo se uvijek razdvajalo na popisima od Hrvata i Srba u tom dijelu carstva.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Nice try » 02 Dec 2019, 14:51

Krokodil Behko wrote: 02 Dec 2019, 10:30 Narod koji je sporo kontao islam, uglavnom zabačeni krajolici, uglavnom na potezu Ivan planina-jablanica, pa sjevernije, preko G. Vakufa i Bugojna, do Vlašića. Sleng bi bio između gorštaka i stočara
Pa eto, tako nešto. Živim blizu pomenutih gradova i mogu reći da ovdje često koriste taj naziv, balija. Kada žele dati do znanja da je neko zaostao, upućen samo na jedan cilj, iz jako zabačenog sela...
Koriste ga Bošnjaci više između sebe, nego neki drugi sa strane što ih tako nazivaju.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Nice try » 02 Dec 2019, 14:57

Mirelam wrote: 02 Dec 2019, 14:01
storm wrote: 02 Dec 2019, 13:48

Istočna Slavonija su nazivom Šokci, nose taj naziv i u Vojvodini, te posavini, ali rijetko ... Ja ga nisam nesto negativno doživio..
Pa i Vlasi su narod ali kada u BiHi kazu Vlasi, zna se na koga se misli. Za katolike koriste Sokci a negdje i Latini. Po srpskim selima je najvise koristeno Turci. Bogat jezik imamo. :ooo
U Hrvata cesto cujem Muslici. Ma svega u Bozijoj basci.
Prvi put čujem i tu verziju, Muslici. Inače, iz razgovora sa starijim ljudima pamtim nazive,pa Bože. Maštovite nadasve :oo
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Otava
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1270
Joined: 07 Nov 2019, 13:07
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Otava » 02 Dec 2019, 15:04

Maja wrote: 02 Dec 2019, 10:16 Ko zeli da nas pogrdno nazove, Srbe ce nazvati cetnicima, Hrvate ustasama a Bosnjake balijama.
Zna se ko su bili cetnici i ustase pa je i razumljivo da se sljam ova dva naroda tako naziva. Ima mi logike i kad Bosnjake, pretezno cetnici, zovu poturicama ili u novije vrijeme vehabijama. Ali otkud to da se povezujemo s balijama?
Turci su balijama zvali pcelare jer "bal" znaci med, zatim stocare s planina a na perzijskom jeziku "bali" je gospodin.
Ja ovdje nevidim nikakve logike,jer medju Bosnjacima odnosno muslimanima ni priblizno nema toliko vehabija koliko ima cetnika medju srbima....a Balija to je valjda ostalo jos iz vakta Turaka.....Uopste me ne vrijedja kad neko kaze Balije jer medju muslimanima ima Balija pa i ja neke cesto nazivam Balijama a to je za mene otpad od naroda

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37460
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24945 times
Been thanked: 4724 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by ElTriconi » 02 Dec 2019, 15:05

Mislim da onaj ko naziva svoj narod pogrdno nije bas najbolji za komunikaciju i to.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22662
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13035 times
Been thanked: 12691 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Dori » 02 Dec 2019, 15:12

Mirelam wrote: 02 Dec 2019, 14:01
storm wrote: 02 Dec 2019, 13:48

Istočna Slavonija su nazivom Šokci, nose taj naziv i u Vojvodini, te posavini, ali rijetko ... Ja ga nisam nesto negativno doživio..
Pa i Vlasi su narod ali kada u BiHi kazu Vlasi, zna se na koga se misli. Za katolike koriste Sokci a negdje i Latini. Po srpskim selima je najvise koristeno Turci. Bogat jezik imamo. :ooo
U Hrvata cesto cujem Muslici. Ma svega u Bozijoj basci.
Nekada davno imala ja razgovor za posao u jednoj firmi iz Malezije. Pricam sa nanom, pita ona mene:
"Sine jesu tamo Srbi ili Hrvati?" :plavi
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

Post Reply

Return to “Razno”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests