Dešnjak ili lješnjak?

Različite teme koje ne spadaju u ostale podforume

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120362
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Krokodil Behko » 11 Feb 2012, 19:03

Aha, sjetih se i onog lika, po kojem sam jedno vrijeme nosio nadimak..
Parlov :box

Image
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119622
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12139 times
Contact:
Status: Online

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Maja » 11 Feb 2012, 19:16

Šta mu ovo piše Krem kafe :D.
Sponzor neki?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120362
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Krokodil Behko » 11 Feb 2012, 19:21

Haman jeste :hm
Ko bi rekao, da je u to doba, bilo firmi, sa takvim nazivima :D
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120362
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Krokodil Behko » 28 Apr 2012, 16:12

Pet problema koje ljevacima zagorčavaju život: Pa kažite da im je lako!

Image

Poznata je činjenica da velik broj ljevaka svake godine strada zbog korištenja predmeta namjenjenih isključivo dešnjacima, no njihovi problemi tu ne staju, prenosi dnevnik.hr.

1. Ljevaci ponekad imaju nižu platu


Iako su mnoge studije pokazale da nema nećih odstupanja u plati ljevaka i dešnjaka, jedno je istraživanje Sveučilišta Harvard pokazalo da ljevaci zarađuju i do 10 % manje od dešnjaka na istom radnom mjestu. Ovo se može pripisati i statistici koja pokazuje da ljevaci u manjoj mjeri imaju visoko obrazovanje no što je to slučaj kod dešnjaka, te činjenica da ljevaci postižu nešto lošije rezultate na testovima iz matematike i čitanja s razumijevanjem.

2. Ljevake je lakše prestrašiti


Jedna je studija izučavala ljevake i dešnjake dok su gledali film 'Kad jaganjci utihnu'. Kada su kasnije bili upitani o tome što ih je prestrašilo, ljevaci su naveli mnogo više zastrašujućih scena od dešnjaka. Ranija su istraživanja već pokazala da ljevaci češće pate od PTSP-a. Stručnjaci to objašnjavaju činjenicom da je kod ljevaka dominantna desna strana mozga u kojoj se nalazi i centar za strah, prenosi Mentalfloss.

3. Ljevaci se lakše naljute

Već je dulje vremena znanstvenicima poznata činjenica da se ljevaci lakše naljute od dešnjaka, no donedavno se nije znalo zašto. Prije dvije godine jedna je studija pokazala kako kod ljevaka lijeva i desna strana mozga češće komuniciraju zbog čega se razum i emocije prečesto miješaju.

4. Ljevaci češće pate od šizofrenije

Poznato je da ljevaci postaju ljevaci dijelom i zbog genetike, no loša vijest je ta da gen LRRTM1 koji je za to zaslužan, kriv i za razvoj šizofrenije kod nekih ljudi.

5. Svijet pokušava ubiti ljevake


Svijet ih, naravno ne pokušava direktno ubiti, no činjenica jest da danasšnji svijet nije prilagođen ljevacima zbog čega ljevaci 5 puta češće stradavaju u nesrećama od dešnjaka.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119622
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12139 times
Contact:
Status: Online

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Maja » 08 Jan 2013, 01:39

Ljevaci



Pablo Picasso,Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Albert Einstein, Isaac Newton, Ludwig van Bethoven,
Hans Christian Andersen, Goethe, Kraljica Viktoria, Bill Gates, Paul Mc Kartney, Angelina Jolie, Tom Cruise, Jimi Hendrix, Marylin Monroe, Mark Twain, Oprah, Bart Simpson, Robert De Niro, Benjamin Frenklin, Charlie Chaplin, Babe Ruth, Džimi Karter, Džordž Buš stariji, Ronald Regan, Bill Clinton, Barack Obama,
Lionel Messi, Luc Abalo, Josh Hamilton, Michael Vick, Manny Pacquiao, Judd Trump, Rafael Nadal,
Goran Ivanišević.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by paparaci » 08 Jan 2013, 01:46

Maja wrote:Ljevaci



Pablo Picasso,Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Albert Einstein, Isaac Newton, Ludwig van Bethoven,
Hans Christian Andersen, Goethe, Kraljica Viktoria, Bill Gates, Paul Mc Kartney, Angelina Jolie, Tom Cruise, Jimi Hendrix, Marylin Monroe, paparaci, Mark Twain, Oprah, Bart Simpson, Robert De Niro, Benjamin Frenklin, Charlie Chaplin, Babe Ruth, Džimi Karter, Džordž Buš stariji, Ronald Regan, Bill Clinton, Barack Obama,
Lionel Messi, Luc Abalo, Josh Hamilton, Michael Vick, Manny Pacquiao, Judd Trump, Rafael Nadal,
Goran Ivanišević.
:cvike :hihi

Krokodil Behko wrote: Prije dvije godine jedna je studija pokazala kako kod ljevaka lijeva i desna strana mozga češće komuniciraju zbog čega se razum i emocije prečesto miješaju.
:plavi
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120362
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Krokodil Behko » 08 Jan 2013, 01:55

Ja čitam taj citat i pitam se kad sam ja rekao toliku glupost :lupa

:plavi
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by paparaci » 08 Jan 2013, 02:08

:plavi :cool

citajuci sve to gore, covjek bi rekao da je zivot ljevaka jako tezak ili haman pa nemoguc :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Ruana
Status: Offline

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Ruana » 14 Jan 2013, 21:05

Sve radim desnom rukom, ne znam zasto cigar uvjek drzim u lievoj ruci. Moj rahmetli otac je bio ljevoruk, i valjda u vrijeme kada je on isao u skolu ucitelji nisu dozvoljavali pisati lijevom rukom. Pricao mi je da mu je ucitelj znao vezati lijevu ruku za klupu i nagonio ga da pise desnom. Tako je cijeli zivot sve jednako radio lijevom i desnom.
Moj sin je ljevoruk, ali smo ga naucili da jede desnom rukom i nije nikada imao problema. Poceli smo ga uciti jos dok je bio skroz mali.
Fudbal igra jednako i lijevom i desnom, dok recimo mladji sin sve radi desnom rukom odnosno desnjak je a loptu ne zna udariti desnom nogom.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by paparaci » 15 Jan 2013, 00:02

Ruana wrote: Moj sin je ljevoruk, ali smo ga naucili da jede desnom rukom i nije nikada imao problema. Poceli smo ga uciti jos dok je bio skroz mali.
pokusavali su to i sa mnom. samo sto im nije uspjelo. :oo
kazu, mi ti stavimo kasiku u desnu ruku i cim se okrenemo, ti je prebacis u lijevu. :hihi
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Peggy Sue » 15 Jan 2013, 00:12

Ja sam dešnjak-inja (?)

Učili su me da se svi poslovi rade desnom - jedem, pišem, pijem... sve;
I da je "lijeva ruka (samo) za pranje šu*ka" da prostite :)
Image

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Katja » 15 Jan 2013, 13:48

IM_ex wrote:" Ne jedite lijevom rukom, jer, doista, šejtan jede lijevom rukom!"

Joj što neuki narod može da bude glup. Kolika su se djeca napatila u životu zbog glupih učitelja i roditelja koji im nisu dali da pišu i rade onom rukom kojom im je jedino prirodno i normalno.
Bogu hvala da je to prošlost…

Ruana
Status: Offline

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Ruana » 15 Jan 2013, 13:58

To nije ni neuko ni glupo za ljude koji vjeruju i postuju propise svoje vjere a jedan od tih propisa je da se jede desnom rukom.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Katja » 15 Jan 2013, 14:04

Ruana wrote:To nije ni neuko ni glupo za ljude koji vjeruju i postuju propise svoje vjere a jedan od tih propisa je da se jede desnom rukom.
Uh, a to je iz vjere?

Žao mi je nisam znala. Mislila sam da su to kakva stara narodna praznovjerja...
Htjela sam samo reći da se mnoga djeca napate a bez razloga, danas je ipak malo drugačije kad ljudi znaju da je mozak taj organ koji odlučuje hoće li netko biti dešnjak ili ljevak a negiranje toga je bilo mučenje.

Ruana
Status: Offline

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Ruana » 15 Jan 2013, 14:14

U pravu si. Pricali su mi da su djeca dobivala govorne mane od straha kad su ljevoruku djecu tjerali da pisu desnom.

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Major » 15 Jan 2013, 14:21

Iskren da budem, nisam znao da mi vjera nalaze, odnosno brani drzati viljusku u lijevoj ruci, sto je logicno da noz moramo imat u desnoj ruci.
Ljevak ili desnjak, mislim da je apsolutno nevazno, ipak mislim da je prakticnije biti desnjak, ne obracajuci paznju na vjerske naredbe.

Jedno sigurno iz iskustva znam, da su ljevaci u fudbalu totalno neuracunljivi, dok insani u fudbalu koji su podjednako sposobni sluziti se lijevom kao i desnom nogom,
su apsolutna rijetkost i nema ih medju profesionalcima, svrstani su pod hobiiste, amatere.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96386
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34360 times
Been thanked: 21089 times
Contact:
Status: Online

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Rum » 08 Oct 2013, 10:59

Lijevu koristim samo kad se umori desna :osama
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Bla » 08 Oct 2013, 13:58

Pušim lijevom, volan držim lijevom (osim kad pušim), ostalo desna a šah igram jednako i lijevom i desnom rukom.
Praksa pokazuje da nije nemoguće trudom naučiti koristiti onu drugu ruku jednako dobro kao i primarnu. Tip kojeg sam znao (sada je rahmetli) je bio dešnjak i ostao bez desne ruke.
Samim tim je silom prilika morao naučiti da sve radi lijevom, tako da je bez problema pisao ili čak vezao pertle lijevom rukom. A govorio je da nije njom znao ništa u početku.
Al' dok god ne moram, ja svoju ne silim da uči išta što ne mora.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Bambi » 10 Oct 2013, 09:31

Dešnjak sam,a lijevom rijetko kada šta radim :oo

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Dešnjak ili lješnjak?

Post by Dalia » 10 Oct 2013, 10:25

Ljevak sam i sve radim lijevom, osim što držim miš u desnoj ruci. I meni su kad sam bila dijete prebacivali olovku u desnu ruku, ne vidim poentu. :cudi
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

Post Reply

Return to “Razno”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests