Žene & muškarci

Različite teme koje ne spadaju u ostale podforume

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Žene & muškarci

Post by niska grana » 17 Apr 2012, 21:45

Dobro, znam, ne morate mi ništa govoriti....naslov teme je toliko maštovit da bih i sam vrlo rado sebi prislonio pištolj na sljepoočnicu i ispalio kobni, pravedni hitac.

Uglavnom, nedavno mi je u ruke dopala knjiga koju uslijed bavljenja drugačijom literaturom nisam još stigao započeti čitati a čija bi poenta otprilike bila slijedeća:
Psihologinja australskog Univerziteta Melbourne izdala je novu knjigu tvrdeći kako su oba spola zapravo s iste planete. Spomenute razlike između muškaraca i žena samo su plod vanjskih čimbenika - odgoja, a ne genetike. Upravo odgoj ima najveći utjecaj na vještine, karakteristike i samu ličnost. U prijevodu: već spominjana bolja prostorna orijentacija kod muškaraca tek je plod odgoja, i ne može se generalizirati. Činjenica jest nas roditelji i učitelji obučavaju da budemo bolji u onim stvarima koje su bliže našem spolu, piše "New Scientist", pozivajući se na riječi Cordeline Fine, autorice knjige nazvane "Obmane ravnopravnosti".

Fine tvrdi da većih neuroloških razlika među spolovima nema. Mogu postojati samo blage varijacije. Djeca se ne rađaju s intelektualnim razlikama. Ona ih uče. Kultura u kojoj odrastamo ima puno veći utjecaj na obrazovanje i odgoj nego što mislimo. Činjenicu da su muškarci i žene različiti nitko ne poriče, ali većina tih razlika je mnogo, mnogo manja nego što to sugerira stereotip. Je li se John Gray 'okupao' u vlastitim predrasudama kad su u pitanju muško-ženski odnosi? Knjiga Cordeline Fine je žestoki napad na najnovijim pseudo-znanstvene tvrdnje o razlikama između spolova, iako je puno popularnih knjiga, časopisa, pa čak i znanstvenih članaka koji sve više brane nejednakost navodeći nepromjenjive biološke razlike između muškog i ženskog mozga.
S obzirom na to da smo sve više i više svjedoci naglašavanja razlika između dva spola od kojih mnogi maltene prave dvije pasmine i dva potpuno različita svijeta - koliko tu ima istine; koliko i u kojoj mjeri su razlike stvarne a koliko isforsirane?
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Žene & muškarci

Post by Heidi » 17 Apr 2012, 21:49

otkad ja ovo govorim.... :oo :aplauz
nema mi nista mrze od tih musko-zenskih 'ratova'. jos malo pa ce nas dijeliti na kratke i uvrnute trepuse. svi smo valjda prvo ljudi, pa sve ostalo. i svima nam treba ljubaf :ooo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Žene & muškarci

Post by Krokodil Behko » 26 Sep 2012, 11:38

S obzirom na to da smo sve više i više svjedoci naglašavanja razlika između dva spola od kojih mnogi maltene prave dvije pasmine i dva potpuno različita svijeta - koliko tu ima istine; koliko i u kojoj mjeri su razlike stvarne a koliko isforsirane?
Sa jedne strane izrečena konstatacija uopšte nije tačna.
Žene i muškarci sve su sličniji i sličniji. Sbve je više žena koje u životu,
povlače "muške poteze" i sve je više muškaraca za koje se kaže da su feminizirani.
Tu je i rezervni izraz "metroseksualni" E da mi je da mi neko objasni šta taj pojam znači?
Dodjoh do zaključka da ako ne želim biti metroseksualan onda sam automatski seljak.

Sa druge strane, konstatacija je potpuno tačna. Razlike su sve veće i veće ako
uzimamo u obzir činjenicu da su žene sve više odlijepljene. Hoće svašta a ni same
ne znaju šta je to svašta. Nisu u stanju da se izbore sa bremenom slobode i
ravnopravnosti koje smo im odmah dopustili čim su to zatražile od nas.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Žene & muškarci

Post by Zagorka » 26 Sep 2012, 12:59

Krokodil Behko wrote:
S obzirom na to da smo sve više i više svjedoci naglašavanja razlika između dva spola od kojih mnogi maltene prave dvije pasmine i dva potpuno različita svijeta - koliko tu ima istine; koliko i u kojoj mjeri su razlike stvarne a koliko isforsirane?
Sa jedne strane izrečena konstatacija uopšte nije tačna.
Žene i muškarci sve su sličniji i sličniji. Sbve je više žena koje u životu,
povlače "muške poteze" i sve je više muškaraca za koje se kaže da su feminizirani.
Tu je i rezervni izraz "metroseksualni" E da mi je da mi neko objasni šta taj pojam znači?
Dodjoh do zaključka da ako ne želim biti metroseksualan onda sam automatski seljak.

Sa druge strane, konstatacija je potpuno tačna. Razlike su sve veće i veće ako
uzimamo u obzir činjenicu da su žene sve više odlijepljene. Hoće svašta a ni same
ne znaju šta je to svašta. Nisu u stanju da se izbore sa bremenom slobode i
ravnopravnosti koje smo im odmah dopustili čim su to zatražile od nas.
Krivo zaključuješ. :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Žene & muškarci

Post by dacina_curica » 26 Sep 2012, 13:37

Krokodil Behko wrote:
S obzirom na to da smo sve više i više svjedoci naglašavanja razlika između dva spola od kojih mnogi maltene prave dvije pasmine i dva potpuno različita svijeta - koliko tu ima istine; koliko i u kojoj mjeri su razlike stvarne a koliko isforsirane?
Sa jedne strane izrečena konstatacija uopšte nije tačna.
Žene i muškarci sve su sličniji i sličniji. Sbve je više žena koje u životu,
povlače "muške poteze" i sve je više muškaraca za koje se kaže da su feminizirani.
Tu je i rezervni izraz "metroseksualni" E da mi je da mi neko objasni šta taj pojam znači?
Dodjoh do zaključka da ako ne želim biti metroseksualan onda sam automatski seljak.
Ne. Seljak (sa sela) je nesto drugo i neko vrijedan svacijeg postovanja. Seljacina oliti krkan je nesto drugo i veoma lako prepoznatljiv. Metroseksualac je muskarac koji trosi mnogo love i vremena posvecujucu se svom fizickom izgledu. Redovni manikiri, pedikiri, depilacija, polo majica ispod polo majice, obje sa podignutim kragnama, Hamptons style. Stil i nacin zivljenja koji je u svakodnevnicu dospio putem Wall Street yuppie-ja. Ne iskljucivo ali cesto ide ruku uz ruku sa ovim "seljacina".

I da, ne kazem ja da muskarac treba biti Grizli Adams niti komad uzavrlog zapustenog smrada, svaki covjek neovisno od spola i u skladu sa svojim mogucnostima i uslovima treba posvetiti paznju svojoj licnoj higijeni i izgledu ali ja licno volim ruke svog cove koje su besprijekorno ciste i odrzavane i bez sedmicnih manikira. :) Plus, od nekoliko dlaka na muskim prsima i nogama nije niko umro (mozda se neko zagrcnuo ali ne procitah da je iko umro :ooo)
Sa druge strane, konstatacija je potpuno tačna. Razlike su sve veće i veće ako
uzimamo u obzir činjenicu da su žene sve više odlijepljene. Hoće svašta a ni same
ne znaju šta je to svašta. Nisu u stanju da se izbore sa bremenom slobode i
ravnopravnosti koje smo im odmah dopustili čim su to zatražile od nas.
Behko nemoj me na sabahu ljutiti! :ljut

Kao prvo, navedi mi primjere tog zenskog neznanja sopstvenih prohtjeva. ( I ne vuci argumente o mijenjanju haljine 10 puta pred izlazak, trazim konkretan primjer)

Kao drugo, niste VI nama nista "dali" vec ste samo VRATILI ono sto ste nam oduzeli! Istorijsko pravilo je bilo (i donekle je jos uvijek) da tlaci onaj ko je fizicki jaci te je muskom dijelu populacije bilo poprilicno lako ugnjetavati zenski cisto na tom osnovu. Trebalo je mnogo hrabrosti izboriti se da se vrati svoje; zene su krajem 19. i pocetkom 20. vijeka skupo platile povratak svojih prava. Malo postovanja prema njima nije na odmet.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Žene & muškarci

Post by Krokodil Behko » 26 Sep 2012, 13:46

Ali ja poštujem žene. Znam da zvuči nevjerovatno ali je tako :)

Ne postoji ta koja je rekla da sam neotesan. Ovo zvuči još nevjerovatnije zar ne?

Samo znam da niste sa ove planete :D
online

dacina_curica
Status: Offline

Re: Žene & muškarci

Post by dacina_curica » 26 Sep 2012, 13:51

Za mene se kunu da sam fino celjade.....a to je poprilicno diskutabilno :ooo

Takodje cim omalovazavas znaci da ne postujes.

Uostalom, neovisno sa koje planete ili iz koje galaksije uopste potice zenski rod, ti meni nisi odgovorio na pitanje. :)

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Žene & muškarci

Post by Luna. » 26 Sep 2012, 14:12

Krokodil Behko wrote:
S obzirom na to da smo sve više i više svjedoci naglašavanja razlika između dva spola od kojih mnogi maltene prave dvije pasmine i dva potpuno različita svijeta - koliko tu ima istine; koliko i u kojoj mjeri su razlike stvarne a koliko isforsirane?
Sa jedne strane izrečena konstatacija uopšte nije tačna.
Žene i muškarci sve su sličniji i sličniji. Sbve je više žena koje u životu,
povlače "muške poteze" i sve je više muškaraca za koje se kaže da su feminizirani.
Tu je i rezervni izraz "metroseksualni" E da mi je da mi neko objasni šta taj pojam znači?
Dodjoh do zaključka da ako ne želim biti metroseksualan onda sam automatski seljak.

Sa druge strane, konstatacija je potpuno tačna. Razlike su sve veće i veće ako
uzimamo u obzir činjenicu da su žene sve više odlijepljene. Hoće svašta a ni same
ne znaju šta je to svašta. Nisu u stanju da se izbore sa bremenom slobode i
ravnopravnosti koje smo im odmah dopustili čim su to zatražile od nas.
:lup :puca morado tri put procitat
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Žene & muškarci

Post by Zagorka » 26 Sep 2012, 14:30

Miiiiiir!
Šta ste se uspuntale! :djed




:plavi :plavi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Žene & muškarci

Post by dacina_curica » 26 Sep 2012, 14:40

Luna. wrote:
Krokodil Behko wrote: ravnopravnosti koje smo im odmah dopustili čim su to zatražile od nas.
:lup :puca morado tri put procitat

Promace mi ovo ODMAH! Ajme meni Behko, pa ti si preskocio najmanje dva vijeka na casu Istorije :sok

P.S. jesu li ono i Crncima odmah dali slobodu, ono dovlacenje brodovima iz Afrike je bila samo usluga bez nadoknade :lupa

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Žene & muškarci

Post by Krokodil Behko » 26 Sep 2012, 15:17

dacina_curica wrote:
Luna. wrote:
Krokodil Behko wrote: ravnopravnosti koje smo im odmah dopustili čim su to zatražile od nas.
:lup :puca morado tri put procitat

Promace mi ovo ODMAH! Ajme meni Behko, pa ti si preskocio najmanje dva vijeka na casu Istorije :sok

P.S. jesu li ono i Crncima odmah dali slobodu, ono dovlacenje brodovima iz Afrike je bila samo usluga bez nadoknade :lupa
Nisu im dali slobodu, pošto su crnci sami otišli u Ameriku da sviraju blues :D

Drage dame, morate razlikovati "prijateljske" provokacijice od neprijateljskih :D
Meni dosadno pa došo da se družim sa vama a vi mene napadate :(
online

dacina_curica
Status: Offline

Re: Žene & muškarci

Post by dacina_curica » 26 Sep 2012, 15:23

Rijec provokacija sama po sebi ima negativne konotacije pa ti onda ne pizdi kad dobijes od nas po nosu :ooo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Žene & muškarci

Post by Krokodil Behko » 26 Sep 2012, 15:27

Pa jeste ali ja se ne osjećam kao da sam dobio po nosu.
Osjećam se sretnim
online

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Žene & muškarci

Post by merylin » 17 Apr 2013, 23:25

Kako bi ova psihologinja onda objasnila pojavu kada se muško dijete rodi sa više ženskih hormnona,ili obrnuto,kada se žensko dijete rodi sa viškom muških hormona...to dakle nije stvar genetike,već odgoja? :roll
Različite količine hormona različito oblikuju mozak tako da postoje psihološke razlike između žena i muškaraca, nisu sve društveno uvjetovane.
Razlike u spolovima definitivno ima... i dobro je što ih ima!
Međutim i muškarci i žene treba da teže ka "ljudskom ponašanju",sve što trebamo učiniti jest stvoriti pretpostavke za rodno „neutralno“ obrazovanje i funkcioniranje društva, pak onda neće niti postojati društvene razlike ... e to je po meni stvar odgoja!
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Žene & muškarci

Post by Dzagoda » 07 Mar 2014, 00:00

Insan je insan, bez obzira na spol:) A krkan je posebna sorta :lupa :D. :D. :D. :D. :D.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Žene & muškarci

Post by Čupava » 02 Feb 2019, 22:29

Krokodil Behko wrote: 26 Sep 2012, 13:46 Ali ja poštujem žene. Znam da zvuči nevjerovatno ali je tako :)

Ne postoji ta koja je rekla da sam neotesan. Ovo zvuči još nevjerovatnije zar ne?

Samo znam da niste sa ove planete :D
Pa sa koje smo onda ? :oo
.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Žene & muškarci

Post by Mala_Mu » 02 Feb 2019, 22:30

Sa Venere :D

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Žene & muškarci

Post by Mutevelija » 02 Feb 2019, 22:35

Zene su sa Sunca jer idu u kontru uvijek :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Žene & muškarci

Post by Krokodil Behko » 02 Feb 2019, 23:49

Čupava wrote: 02 Feb 2019, 22:29
Krokodil Behko wrote: 26 Sep 2012, 13:46 Ali ja poštujem žene. Znam da zvuči nevjerovatno ali je tako :)

Ne postoji ta koja je rekla da sam neotesan. Ovo zvuči još nevjerovatnije zar ne?

Samo znam da niste sa ove planete :D
Pa sa koje smo onda ? :oo

Pa kako ću sad znati, nakon 7 godina, šta sam onda pošao da kažem? :hm
online

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Žene & muškarci

Post by Čupava » 03 Feb 2019, 00:06

Krokodil Behko wrote: 02 Feb 2019, 23:49
Čupava wrote: 02 Feb 2019, 22:29

Pa sa koje smo onda ? :oo

Pa kako ću sad znati, nakon 7 godina, šta sam onda pošao da kažem? :hm
U po dana / noći trebas znati sta si htijeo reci na svaku temu/ post ... :ooo
.

Post Reply

Return to “Razno”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests