Kuhanje-pitanja i savjeti!

Kolači, torte, zimnice, pića
dacina_curica
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by dacina_curica » 14 Feb 2013, 21:11

Na ulju Majo. :) Treba ti dovoljno ulja da pokrije dno. Ja kokice stavim u ulje, par puta prodrmam serpu da ih ulje oblozi i onda odvrnem "vatru". Kad se iskokaju onda ih mozes preliti sa malo otopljenog putera (ako hoces taj ukus), posolis I voila. :)

Jok mikrovalna, otrov cisti. :ne (mislim na one "gotove")

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Pasaga » 14 Feb 2013, 21:12

Beba <3 wrote:Misliš u onim fišecima koji se samo ubace u mikrovalnu. Ma preskupo... Jest da su ukusnije od ovih iz šerpi ali jedna kesica kod nas skoro dvije marke a 1kg kukuruza 3-3 i po.
Da to je to.
Ovdje nema u refuzi da nabavis kokuruz.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Blackhawk
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Blackhawk » 14 Feb 2013, 21:15

Nista manje nisu nezdrave od tih sto se tako prze... A lakse za napraviti :) Jes da jedna kesica tih za mikrovalnu kosta kao kg obicnog kukuruza kokicara, al svejedno ustedi se na vremenu i trudu..

Sto se tice umaka, malo brasna uvijek mora, ali iz ovog recepta sto naletio, to je samo brasno i voda, i nesto zacina, to nikako ne moze biti dobro.. Bio sam sumnjicav i prije nego poceo praviti, i et bio upravu..
Zato, za neki drugi put, ostavite neki fin recept za sos ili umak... (ovaj sa gljivama znam pravit, i pravio cesto)... Moze i par pa cu odabrat :) ali bez luka, molit cu lijepo :)



P.S. Otkud 2KM kokice, ima ih od 0.8-1 KM zavisi od proizvodjaca...

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Zagorka » 14 Feb 2013, 21:15

Beba <3 wrote:Misliš u onim fišecima koji se samo ubace u mikrovalnu. Ma preskupo... Jest da su ukusnije od ovih iz šerpi ali jedna kesica kod nas skoro dvije marke a 1kg kukuruza 3-3 i po.
ma nije skupo imas i po 90 feninga,ali meni nisu ukusne,a kako sam cula da su i stetne,zaobilazim ih.......joj i tebe usij sebi kukuruze "pucavce" :D.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Blackhawk » 14 Feb 2013, 21:16

Obrazlozite zasto su otrov :)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Zagorka » 14 Feb 2013, 21:19

Blackhawk wrote:Obrazlozite zasto su otrov :)
Obične kokice, pripremljene u loncu na peći rijetko će tko pripremiti, kad je daleko jednostavnije kupiti vrećicu za pripremu u mikrovalnoj pećnici. Dok su kokice u kinodvoranama štetne, ne zbog pripreme, već zbog čak 1160 kalorija i količine masti dostatne za tri dana u jednoj mjerici, kokice za mikrovalnu pećnicu daleko su opasnije zbog vrećice u kojoj se nalaze, upozorava u svom priopćenju, objavljenom na službenim stranicama, Američka agencija za hranu i lijekove FDA.

Perfluorooktanska kiselina glavni je krivac za to.

Kokice su bogate vlaknima i antioksidantima, no ako ih kupujete kao polupripremljeni proizvod u vrećicama koje se stavljaju u mikrovalnu pećnicu komocija bi vas mogla koštati zdravlja.

Već nekoliko godina zdravstveni stručnjaci upozoravaju kako kokice koje se spremaju u mikrovalnoj sadrže kemikalije koje mogu izazvati rak i probleme s plućima. 

Tvrtke koje prodaju kokice za pripremu u mikrovalnoj, vrećice u kojima se prodaju presvlače perfluorooktanoičnom kiselinom (PFOA), koja može izazvati rak.

Američka agencija za hranu i lijekove FDA izdala je i upozorenje koje glasi: "PFOA se nalazi u vrećicama za pripremu kokica u mikrovalnoj pećnici u količinama većoj od 300 mikrograma na kilogram".

Iako gotovo svako domaćinstvo danas ima mikrovalnu pećnicu, a o njezinoj štetnosti rađena su mnoga istraživanja, ne može se izričito tvrditi da je isključivo štetna. No, opasnost leži u samim proizvodima predviđenima za pripremu u mikrovalnim pećnicama.

Svi gotovi i polugotovi proizvodi koji se pripremaju u mikrovalnoj pećnici uglavnom sadrže PFOA, kako ne bi propustili masnoću izvan pakiranja, a istraživanja pokazuju da ta tvar ima kancerogena svojstva, djeluje na reproduktivni sustav, jetru, štitnjaču i drugo. Srećom, kod nas još uvijek nije toliko razvijena prehrana hranom iz mikrovalne.
PFOA je povezana s nizom bolesti.

Primjerice u jednoj studiji sa štakorima naučnici su zaključili da mala količina PFOA uzrokuje tumor jetara dok su je druga istraživanja povezala s drugim oblicima tumorima i izdvojila kao sastojak koji nanosi sistematsko trovanje organizma.

Osim toga ukusni lažni maslac u kojem je natopljeno zrnje u vrećici sadrži kemikaliju diacetyl, poznati poboljšavač ukusa koji se povezuje s bolestima bronhija i pluća. 

Želite li uživati u nutritivnim vrijednostima kokica ne kupujte ih polupripremljene i začinjene u vrećicama koje se stave u mikrovalnu već ih spremite na standardan način u loncu.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Pasaga » 14 Feb 2013, 21:21

...primjetio sam ..kad ih konzumiram,kiselina me ubi...
drzi po dva dana... :cudi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Ruana » 15 Feb 2013, 09:23

Pasaga wrote:
Beba <3 wrote:Misliš u onim fišecima koji se samo ubace u mikrovalnu. Ma preskupo... Jest da su ukusnije od ovih iz šerpi ali jedna kesica kod nas skoro dvije marke a 1kg kukuruza 3-3 i po.
Da to je to.
Ovdje nema u refuzi da nabavis kokuruz.
Ima kupiti u turskim radnjama.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Krokodil Behko » 01 May 2013, 22:15

Ovdje pitate oko hrane :D

Sjećate li se kad ste zadnji put probali ćeteniju?
Ja nisam 15 godina :(
online

Trepavica
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Trepavica » 01 May 2013, 22:19

Maja wrote:Često puta čujem kako peku kokice na maslacu. Ja jednom probala....katastrofa. Slabo mi ispucale a nekako su čudnog okusa bile. Pravite li ih vi na maslacu ili na ulju?
Nisam nikad pokusavala ih praviti na maslacu , jer probala jednom kod jedne prijateljice i nije mi se dopalo ...Uvijek ih pravim na ulju..

:ćitire

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Krokodil Behko » 23 Jul 2013, 15:37

Zašto krompiru treba tako dugo da se ispeče a tanko je narezan?
online

Ruana
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Ruana » 23 Jul 2013, 15:46

Jesi li rernu ukjucio?

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Pasaga » 23 Jul 2013, 15:52

Krokodil Behko wrote:Zašto krompiru treba tako dugo da se ispeče a tanko je narezan?

tako sam i ja ki onomad...
peko se pola dana.... :sok
ja pogledam....a ono stavio na 30 stepeni.... :lupa
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Maja » 23 Jul 2013, 17:55

A koliko dugo. Ne bi trebalo više od pola sata.
Kad ga budeš kuhao za pirea nareži na deblje ploške. Nemoj ti kuhati cijel krompir.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Krokodil Behko » 23 Jul 2013, 18:01

Ma kakvi pola sata.. Cijeli sat ali otkrio sam i zašto je to tako. Prvi put bilo je dobro jer sam koristio neku metalnu duguljastu šerpu a sada sam to htio izvesti u vatrostalnoj posudi koja je manja a krompira je poprilično. Otprilike 3-4 obroka. Džaba što sam tanko rezao kolutiće. Jedva sam ja to iscvrljao nekako. :lupa
Za razliku od te, ona metalna posuda je veća pa tako da ovaj miks krompira i smjese sa začinima i mesom, koliko god napravim to samo malo pokrije dno.
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by laganini » 23 Jul 2013, 18:03

ajde behko mani se kužine...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Sibila » 23 Jul 2013, 20:56

sta ako se desi da me neko zaprosi a ja kazem ne znam kuhat................ne volem to..............iliti neumijem i necu :trepka :tigris :love

blackhowk molim te, tvoje misljenje znam :zubi :p :D.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Male tajne u kuhinji - SAVJETI

Post by Maja » 17 Aug 2013, 19:17

Namirnice koje ne smijete stavljati u frižider

Ljuti umaci
Vjerovali ili ne, ljuti umaci mogu sretno živjeti u vašoj smočnici do tri godine.

Krompir
Hladnije temperature negativno utječu na okus krumpira, držite ga u smočnici u papirnatim vrećicama. Plastične vrećice nisu dobre jer zadržavaju vlagu, koja utječe na brzo propadanje krumpira. Većina sorti krumpira trebala bi trajati do tri tjedna.

Hljeb
Hljeb će se u hladnjaku brzo posušiti. Ono što namjeravate pojesti u roku od četiri dana držite na sobnoj temperaturi, a ostatak zamrznite.

Luk
Luk voli bit pohranjen u originalnoj mrežastoj vrećici u kojoj je kupljen ili bilo kakvoj drugoj koja omogućava cirkulaciju zraka, na sobnoj temperaturi. No, držite ga dalje od krumpira koji ispušta vlagu i plinove koji mogu negativno utjecati na luk te izazvati truljenje.

Češnjak
Ostat će u dobrom stanju i do dva mjeseca ako ga držite u smočnici, na sobnoj temperaturi. Držite ga u nečemu što omogućava protok zraka.

Rajčice
U hladnjaku mogu dobiti blijedu boju, držite ih stoga na sobnoj temperaturi i nikad u plastičnim vrećicama. Da biste ubrzali dozrijevanje, ako je potrebno, pohranite ih u papirnatu vrećicu. Kad su zrele mogu trajati oko tri dana.

Kafa
Hladnjak stvara kondenzaciju, što može utjecati na okus mljevene kave i kave u zrnu. Kavu je najbolje pohraniti u hermetički zatvorenoj posudi u smočnici.

Zimske tikvice
Razne sorte zimskih tikvica trajat će oko mjesec dana ili više ako ih pohranite u smočnici.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Krokodil Behko » 20 Oct 2013, 11:20

E ovako, kupio sam pojeftino panirane ribeće štapiće.
I šta ću sad sa njima? :misli
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kuhanje-pitanja i savjeti!

Post by Maja » 20 Oct 2013, 11:30

Ribeće :D.
Pa samo ih baci na ulje i poprži. Srednja temperatura da se ne preprže s vana a unutra ostanu žive.
Uz to možeš skuhati krompir u slanoj vodi, staviti na tanjir i malo pouljiti, a umak nek bude majoneza ili skuhaj jaja, izmrvi viljuškom, dodaj 2-3 kašike pavlake, trun soli i pomiješaj.

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests