Toma Zdravković

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
chavez91
Na probnom
Na probnom
Posts: 17
Joined: 13 Feb 2012, 15:57
Status: Offline

Toma Zdravković

Post by chavez91 » 13 Feb 2012, 20:21

Sta mislite o legendarnom Tomi Zdravkovicu?
Sve je u zivotu prolazno moj druze

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by Obrisan profil » 13 Feb 2012, 20:43

Da je pesma Ispod palme na obali mora precenjena

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by merylin » 13 Feb 2012, 20:59

Toma mi je jedan od omiljenih(a nema ih mnogo)izvodjaca narodne muzike.
Pjevao je dusom i to je ono sto me fascinira kod njega,legenda...

Evo jedna medju mojim omiljenim

[media]BK6qgE4Zz9Y[/media]
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
chavez91
Na probnom
Na probnom
Posts: 17
Joined: 13 Feb 2012, 15:57
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by chavez91 » 13 Feb 2012, 21:05

Mislim da je on jedini pjevao iz duse jer je on kroz sve prosao. Jednom je Toma dok je isao kuci nakon nastupa sreo jednu ciganku koja je prodavala cvijece da bi mogla nahraniti svoju porodicu a Toma je sve pare sto je zaradio te noci dao njoj za jednu ruzu, ja mislim da to sve govori o tome kakav je bio covjek.

Meni jedna od najdrazih njegovih
Sve je u zivotu prolazno moj druze

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by merylin » 13 Feb 2012, 21:11

Boem :)

[media]Zia2SoXp4WM[/media]
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
chavez91
Na probnom
Na probnom
Posts: 17
Joined: 13 Feb 2012, 15:57
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by chavez91 » 13 Feb 2012, 21:19

Sta je to u meni (jedna od manje poznatih njegovih pjesama)

Sta je to u meni sto se zove tuga
mozda refleksija nekakvih daljina
il' zidovi tmina, prosto na dalekim
il' bic nekog Boga sto mi dusu siba


Ja se samo pitam, nikad necu znati
zasto li sam rodjen, zasto cu nestati

Sta je to u meni sto me tako boli
mozda su zivoti, jecaji vremena
ili neka vrsta davno izgubljena
sto jos sa mnom zivi, sto me u smrt vodi
Sve je u zivotu prolazno moj druze

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11735 times
Contact:
Status: Online

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by Maja » 13 Feb 2012, 21:20

chavez91 wrote:Mislim da je on jedini pjevao iz duse jer je on kroz sve prosao. Jednom je Toma dok je isao kuci nakon nastupa sreo jednu ciganku koja je prodavala cvijece da bi mogla nahraniti svoju porodicu a Toma je sve pare sto je zaradio te noci dao njoj za jednu ruzu, ja mislim da to sve govori o tome kakav je bio covjek.

Meni jedna od najdrazih njegovih
Zanimljivo. Volim čuti ovakve detalje.
Dobar je bio Tomica, a i meni su bolje sve njegove pjesme (koje znam) od one najpopularnije Ispod palme

(ne znam naslov nijedne)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by Krokodil Behko » 13 Feb 2012, 21:28

Prva ploca Tome Zdravkovica

Toma Zdravkovic - 1964 - Deca zemlje

Image

01. Essagerata
02. Sto te veceras nema
03. Zena moga druga
04. Deca zemlje


[media]dkU0l0hR1xs[/media]

[media]64SbhVZPR2Q[/media]
online

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by merylin » 13 Feb 2012, 21:35

Interesantno je i to da je uz pomoc Silvane Armenulic dobio svoj prvi angazman u lokalnoj kafani.

Iakoo se četiri puta ženio, kazu da je njegova najveća ljubav bila Travničanka Slavica, čije su prevare Tomu okrenule alkoholu. Tako je, nakon njene prerane smrti, nastala pjesma „Buket belih ruža" o čijem sadržajuToma nije javno govorio. Jedino je publika - još tada - osjetila da Toma ne pjeva pjesmu, već svoj život.

Alkoholizam i kocka su pratili Tomu kroz njegovu karijeru, u jednoj večeri je u Njemačkoj na casinu dobio 80 000 maraka i iste večeri, časte skupim šampanjcima "prijatelje", sve potrošio. Za taj trenutak života, izjavio je sljedeće:
- Ne kockam se da bih dobio, već zato što je vreme relativno i što me interesuje ono neobjašnjivo u ljudskoj prirodi. To u kocki mogu da istražujem, jer nije samo bitno pogoditi broj u ruletu, već osetiti nešto što je duboko u tebi. Uostalom, ljudi se kockaju u rtovima, u politici, u investicijama, a meni je san da se kockam sa 100.000 dolara! Jedne noći, u Baden-Badenu dobio sam 80.000 maraka i iduće noći sve izgubio ostao opet „zero"!
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
chavez91
Na probnom
Na probnom
Posts: 17
Joined: 13 Feb 2012, 15:57
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by chavez91 » 13 Feb 2012, 21:40

TOMISLAV TOMA ZDRAVKOVIĆ


"Moja veza s muzikom je mnogo ozbiljnija nego što misle kolege i publika. Vrlo me smešno jednom nešto pitao Miroslav Ilić. Sedimo on i ja sami u 'Šumatovcu' i on me pita: 'Dado, šta ćeš da radiš ako ovo jednom prestane?' Bilo mi je mnogo čudno: zašto da prestane? Sta ima to da prođe? Jer, ja ništa drugo ne umem i ne znam da radim — sem muzike.

Od nje živim i za nju živim" ...
Sve je u zivotu prolazno moj druze

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by Krokodil Behko » 13 Feb 2012, 22:41

Toma Zdravkovic, sasvim sigurno, najveci kralj kafane u historiji novokomponovanog folka.
narodnjake inace ne slusam plaho ali Toma je bas bio emotivan i nekako, uspijevao je,
pronalaziti put do svih ljudi, bez obzira na to, slusali oni folk ili ne.

[media]awZ7nMkV_Es[/media]

[media]coJcRqgS8Tw[/media]

A baska to, sa cigarom na omotu :D

Eto, prva dva singla postavljena.. Idemo redom zar ne?
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by Zagorka » 14 Feb 2012, 15:31

uhhhh sta reci o covjeku koji je jedanpu uzdahnuo i rekao:hej kafano,muko,hej zivote,moja tugo.....da bi nesto kasnije to pretocio u divne stihove.....bio je vjeran sebi,i kada se njegova vrsta muzike nije slusala,bio je uporan,poceli su da ga vole....najvise cijenim ljude koji ne pjevaju samo da zarade vec zato sto to vole....neponovljiv je....
Kafana je u njegovo vrijeme bila institucija u kojoj se sa casom gemista slusalo i uzivalo.....ljudi su bili zavaljeni u stolice i pustali da ih pjesma ponese.....
nema toga vise....sada od silnog bubnjanja nikako se rijeci ne razaznaju,od silnog skakanja staju vam na noge,povracaju....uz pjesme sumnjivog kvaliteta koje izvode osobe jos sumnjivijeg morala... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by silence » 02 Mar 2012, 20:08

Sve su mu dobre, ali Sanja je za mene posebna... :(

[media]Fu_Muq1Tom0[/media]
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by blento59 » 06 Jun 2012, 11:55

Šta reći za čoveka koji ima 28 singlova,11 albuma,čije se pesme nalaze na preko 30 kompilacija,koji je glumio u 2 tv serije,4 filma,imao svoj šou,svirao 4 instrumenta,koji se pojavljuje u preko 20 spotova,čiji su koncerti jedni od najposećenijih u bivšoj Jugoslaviji,koji je imao 10 rasprodatih koncerata u Domu sindikata,5 punih sala Sava centra zaredom,čije su ploče dostizale najveće tiraže u muzičkoj industriji na ovim prostorima,kome je podignuta spomen česma,otkriven spomenik,a uskoro će i ulice nositi njegovo ime,o kome je snimljen film,napisana knjiga,snimljene brojne emisije,priređene izložbe,koji ima 131 pesmu i svaka je hit,a 81 je sam napisao,koji pripada najtiražnijim kompozitorima bivše Jugoslavije,koji ima 2 zlatne ploče (i kompilaciju Zlatne ploce-1982,1986 (Jugoton) i 1996,1997,1998 (Hi-Fi centar)),3 srebrne,3 platinaste,1 brilijantnu,koji je bio laureat festivala "Ilidža","Pesma leta","Beogradski sabor","Mesam",koji je sarađivao sa najboljim jugoslovenskim kompozitorima i orkestrima,koji je dobitnik jednog od najvećih priznanja u srpskoj muzici-"Oktobarske nagrade" (dodeljene,nažalost,posthumno),šta reći za čoveka čiji je osmeh tužan,čije su pesme odavno kafanske himne,koji je opevao 21 ženu u svojim pesmama,koji je mnogim pevačima na početku karijere prorekao uspeh,koji je i koga je voleo ceo Balkan i voleće ga doveka,za čoveka koji se ne vidi u većini svojih spotova od kafanskog dima,koji je živeo kratko i burno i uradio za kratka života više nego neko za dva,kome je posvećen album,kome je posvećeno 5 pesama,koji je pio do poslednjeg dana,ali zaista do poslednjeg dana,koji je bio prvi i poslednji boem u našoj muzici,koji je u novokomponovanu muziku doneo notu šansone,čiji je glas tako tužan da i kamen plače kad ga čuje,u čijim pesmama je svaki ton savršen,za čoveka koji je svaku svoju pesmu proživeo,koji je bio gospodstven na nastupima(nikada nećete čuti da on kaže "Idemo!"," 'ajmo!" i sl. ako ga ponese publika ili pesma),čija popularnost ne jenjava ni 20 godina posle smrti,koji je najveći i najbolji pevač svih vremena...Šta reći osim:TO JE BIO,TO JESTE I TO ĆE I BITI-TOMA!!!

Image

[media]wmRLdbwLVGM[/media]
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
urban_out
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 352
Joined: 20 Nov 2010, 22:55
Location: Teheran
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by urban_out » 06 Jun 2012, 12:19

Neznam ovo legenda mu dodje kao malo ono da preuvelicavamo ono sto se odnosi i vezano je za ime Tome Zdravkovica, a opet mislim da su ovim rijecima kojima se opisuju ovi pjevaci tesko je opisati Tomu Zdravkovica. Ja rado slusam pjesme njegove.

Nek bude samo Toma Zdravkovic.

Evo jedna lijepa pjesma, u spotu se pojavljuje i veliki muzicar nas rahmetli Faruk Jazic koji je bio autor velikog broja pjesama od Tome

[media]FSPWH5NoARM[/media]


i jedna uzivo o Fatimi

[media]3TDa3JHEin8[/media]
Image

al ga brko spuca, k'o da je muha nije pecila ...

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by STrendzer » 06 Jun 2012, 21:15

ne mogu opisat TomuZdravkovica,to je jako tesko,malo je rijeci za to...,jednostavno mora se poslusat...,mnogo je lakse ..

[media]KGrH6GcytXg[/media]

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by blento59 » 06 Jun 2012, 22:08

urban_out wrote:Neznam ovo legenda mu dodje kao malo ono da preuvelicavamo ono sto se odnosi i vezano je za ime Tome Zdravkovica, a opet mislim da su ovim rijecima kojima se opisuju ovi pjevaci tesko je opisati Tomu Zdravkovica. Ja rado slusam pjesme njegove.

Nek bude samo Toma Zdravkovic.

Evo jedna lijepa pjesma, u spotu se pojavljuje i veliki muzicar nas rahmetli Faruk Jazic koji je bio autor velikog broja pjesama od Tome

[media]FSPWH5NoARM[/media]


i jedna uzivo o Fatimi


[media]3TDa3JHEin8[/media]
toma je vise nego legenda
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by IM_ex » 06 Jun 2012, 23:27

Nije zdravo cesto slusati Tomine pjesme ... a sto nije ... sta ja znam, ono ... swfäüosado28cP?/6

[media]ZXuMDu8aZQA&feature=related[/media]
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Toma Zdravkovic Legenda

Post by blento59 » 07 Jun 2012, 00:16

vjerovali ili ne
kada je toma umro, komsija mi dosao na zalost
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Ispovijest Danke o kojoj je pjevao Toma Zdravković

Post by Krokodil Behko » 30 Sep 2012, 19:08

"Nisam htjela da pričam sa njim zbog te pjesme"

Image

Na današnji dan prije 21 godinu u Beogradu je umro Toma Zdravković, neprevaziđeni majstor narodne muzike, veliki boem i čovjek kojem je kafana bila jedina kuća u kojoj se osjećao opušteno.
Danka Novović, čuvena spikerka Televizije Beograd i jedna od najpopularnijih TV ličnosti stare Jugoslavije, priča o Tomi, njegovom životu, zašto su sve njegove pjesme tužne i velikom hitu “Danka”, koju je Zdravković posvetio njoj.
Toma Zdravković rođen je 20. novembra 1938. u Aleksincu, a porodica se ubrzo seli u Pečenjevce, selo kod Leskovca. Toma je karijeru započeo pjevajući po leskovačkim kafanama, a zatim je prešao u Beograd. Krajem šezdesetih godina Toma je na jednom od koncerata upoznao Danku Novović, u koju i zaljubio.
“Toma je bio divan pjevač i znao je da pjeva. Imao je dušu i njegove pjesme su bile pune emocija. Što je još važnije bio je fantastična ličnost, dobar, plemenit i veliki boem. Volio je kafanu i za sve svoje pjesme je inspiraciju nalazio u kafani ili u ljudima sa kojima se tamo družio. Upoznali smo se dok sam vodila razne koncerte po Jugoslaviji i on je vjerovatno bio zaljubljen u mene, ali morate da razumijete da je to bio platonski odnos, prije svega poštovanje i divljenje koje je on ispoljavao prema meni. A i vrijeme je bilo drugačije i ja tada nisam željela da me bilo ko povezuje sa pjevačima ili glumcima.
On nikada nije otvoreno izražavao svoje emocije prema meni i znao je da je to neuzvraćena ljubav, to se vidi i iz reči “Danke””, priča Danka Novović za Telegraf, i objašnjava kako je nastala pjesma zbog koje se svojevremeno ozbiljno naljutila na Zdravkovića.
“Prije nekoliko godina mi je njegov brat Novica ispričao da je Toma došao pijan kući u četiri-pet ujutru i rekao: “Kakvu sam pjesmu napisao, zove se “Danka” i biće hit”. Sjeo je za klavir, komponovao numeru, a narednog dana je snimio, i to sa mojim bratom od tetke Žarkom Vukašinovićem koji je tada radio kao producent u PGP.
Nakon toga mi Žarko kaže: “Toma ti je snimio pjesmu”, a ja poludim. Neko vrijeme uopšte nisam govorila sa njim, a on je bio očajan. Ipak, kasnije sam se odljutila i kada sam mu prišla, zagrlila ga i rekla: “Tomo, srce, izvini!”, on je bio presrećan. Svi su me prepoznavali po toj pjesmi, a najgore mi je bilo dok sam vodila vojnu emisiju “Od jutra do povečerja”. Na svakom snimanju, orkestar kako vidi mene počne da svira “Danku”, a meni neprijatno. Čak i danas, više od 40 godina od kada je objavljena, skoro da ne znam riječi te pjesme. Ali, kako je vrijeme prolazilo, shvatila sam da treba da budem ponosna na to što mi je Toma posvetio pjesmu”, kaže Danka.
Zdravković je snimio 11 albuma, najviše tokom osamdesetih godina, a njegovi hitovi su odavno postali evergrin. Pjesme kao što su “Da l’ je moguće”, “Dotak’o sam dno života”, “Kafana je moja sudbina”, “Branka” i “Prokleta nedelja” obilježile su srpsku narodnu muziku i bez njih se ne može zamisliti nijedna prava proslava.
“Raduje me to što mlade generacije vole njegove pjesme, koje nikada nisu bile proste i uvijek su imale poruku. Šteta što nas je Toma prerano napustio jer rijetko koji pjevač danas ima dušu… I sve njegove pjesme su tužne, nose patnju u sebi”, napominje Novovićeva.

[ytube][/ytube]

Legendarni pjevač znao je da mu kafana i piće uzimaju godine života, ali čak i kada se razbolio od raka nije želio da mijenja način života. Živio je po svome i umro je u 53. godini u Beogradu.
“Toma je bio najveći nesrećnik za sebe. Ljekari sa VMA su mi pričali: “Mi ga oporavimo, a on kako izađe iz bolnice ode pravo u kafanu”. Nastavio je po starom i često pomislim da je malo više štedio sebe, vjerovatno bi i dalje bio živ”, zaključila je Danka Novović.

doznajemo.com
online

Post Reply

Return to “Diskografija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests