Uređenje kuhinje

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Uređenje kuhinje

Post by Krokodil Behko » 05 Aug 2013, 09:06

Image

Suvremene kuhinje mogu biti manje nego prijašnje, zbog razvoja tehničkih pomagala u prehrambenoj industriji , koja pružaju velik broj gotovih, te polugotovih jela. Osnovni radovi u kuhinji su čišćenje i pripremanje namirnica za jela, te njihovo pripravljanje, nakon toga dolazi ono što većina nas ne voli – čišćenje.

Moguće je napraviti poredak elemenata tako da odgovara netom navedenom procesu u kuhinji,.

Pri odabiru namještaja za kuhinju ne treba obraćati pažnju samo na izgled, već i na funkcionalnost elemenata, kako bi nam radovi u kuhinji bili olakšani.

Sudoper,ploča za kuhanje, pećnica i hladnjak trebaju biti što bliže jedan drugome kako bi vam bilo olakšano kretanje po kuhinji.

Kuhinju možemo kupiti kompletnu ili složiti svoju kupnjom namještaja i elemenata. U drugom slučaju treba obratiti pažnju na nadopunjavanje elemenata.

Često jedno rasvjetno tijelo, u kuhinji nije dovoljno da bi osvijetlilo cijeli prostor, stoga vam savjetujemo ugradnju led rasvjetnih tijela iznad radne površine, te u kuhinjske elemente. To će unijeti određenu toplinu u ambijent prostorije ali i omogućiti lakše snalaženje vama i vašim posjetiteljima.

U kuhinji svakako treba osigurati prozor, koji će osigurati zračenje prirodnim pute.

Većina poslova u kuhinji se obavlja stojećki te treba obratiti pažnju na odabir poda, kako bi njegovo čišćenje bilo što lakše i kratkotrajnije.

Parket se ne preporučuje postavljati u blizinu sudopera zbog mogućnosti njegovog napuhivanja,drvo je topao materijal i dobar izbor. Ako želite uštedjeti moguće je postavljanje laminata, no najbolji izbor za pod kuhinje svakako su keramičke pločice. Preporučuje se postavljanje pločica u što većem broju u kuhinji upravo zbog lakoće čišćenja.

Dobro bi bilo povezati prostor kuhinje s prostorom za jelo, gdje smjestimo stol s četiri do šest stolica, zbog brzine serviranja jela.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Maja » 07 Aug 2013, 23:28

Imala sam tu nesreću da mi obje kuhinje potrefe malene i to mi je smrt. U Mostaru je mjesto za kuhinjske elemente dovoljno samo za šporet, viseću i sudoper od svega dva krila. Skoro da i nemam radni sto tj od korita s česmom na desno imam prostora nekih 30cm što je ploča iznad ladica. Tako ako pravim nešto s tijestom moram na trpezarijskom stolu. Frižider mi je do tog stola. Ali barem je dnevni boravak potpuno odvojen.
U Stocu imam kuhinju koja je u sklopu dnevnog i to je valjda starinski plan kuće kad su se masovno pravile te kuhinje koje mi zovemo niše (mada je niša nešto drugo tj udubljenje u zidu koje nema veze s kuhinjom).
Duga je 5 metara ali široka manje od 2 m čini mi se, tako da ispred kuhinjskih elemenata imam samo kao stazu koja od metra. Iz tog razloga nema mjesta za trpezarijski sto kojeg smo onda stavili između niše i dnevnog.
Kod niša je najgore to što se vidi sve iz dnevnog. Moraš paziti da nema nijedna neoprana čaša, da su elementi ulašteni da se ne vide otisci prstiju. Tačno mi je drago što je u rerni crkla sijalica da gosti ne bulje kad se nešto peče.
Ima zavjesa sa strana ali između njih mora biti slobodan prolaz, jel.. Kontala sam da stavim paravan ali nešto ne volim paravane, nekako zaguše prostoriju, djeluje manja, tamnija.
Tu su pločice one starinske koje se jako lako čiste. I sad blistaju ko prije 30 godina. Ove nove pločice koje imamo u Mostaru izgledaju lijepo i moderno ali ih je teže čistiti.
Iako ima mjesta za veliku viseću i sudoper, frižider, električni šporet i šporet na drva da sad kupim mašinu za suđe ne bih je imala gdje staviti. Ni u Stocu, ni u Mostaru. Jedino da je ubacim u wc al mi to ne ide nekako.
Zato je po meni najvažnije da osim dnevnog i kuhinja bude velika (ili da se barem planski napravi) a ostale prostorije mogu biti ko kutija šibica.
Druga stvar, tek mi kasnije došlo iz guzice u glavu da šporet i drvena viseća ne smiju ni blizu ako nemaš napu. U Mostaru mi se dno viseće poćelo guliti od vlage ali srećom ne vidi se. Kako god, uskoro će se morati mijenjati.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Nela » 07 Aug 2013, 23:45

Izmedju kuhinje i dnevnog nema vrata, odvojeni su sankom, ali je tako pozicionirana da se nista ne vidi iz d.b. Kombinacija smedja- siva (elementi smedji a aparati i plocice sivi) svidja mi se i staklena ploca umjesto plocica i bas ne znam zasto je ne uzeh ali helenejse. Dovoljno je velika i ima prostora da se ne guram. Mada mi je zao sto nisam uzela tamniju nijansu smedje, ustvari, bila sam je uzela ali se predomislila (hormoni su odigrali svoje) i sto nisam jos jedan cosak iskoristila ali za koju godinu - popravni :oo
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3909 times
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Mister No » 07 Aug 2013, 23:57

To uciteljice, na popravni.

A Hasimaga neka placa vase hormonske poremećaje. :ooo
High Hopes...

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Nela » 08 Aug 2013, 00:07

Mister No wrote:To uciteljice, na popravni.

A Hasimaga neka placa vase hormonske poremećaje. :ooo
:valja ubit cu te jedan dan. Ko kaze da samo on placa? A kakvih se gluposti naplacao ovo ce mu biti mala maca :plavi
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3909 times
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Mister No » 08 Aug 2013, 00:10

Sreća imun postao...kao i mnogi drugi :grana
High Hopes...

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Dust » 08 Aug 2013, 00:20

Ovdje je sada moderan taj tzv. open space, gdje su kuhinja i dnevna soba jedan ograman prostor, razdvojeni samo Islandom tj. sankom. Moja je odvojena, izmedju kuhinje i dnevne sobe nema vrata (uglavnom je tako), nije neke velicine Bog zna kakve. Dopada mi se sve, osim kuhinjskih elemenata koji su bijele boje i jako teski za odrzavanje. Nakanjujem se da mijenjam elemente... najvjerovatnije ce to biti tamno smedji.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by gejsha » 23 Sep 2013, 14:37

Ne volim male kuhinje i volim kada su odvojene od dnevnog boravka, da se ne usmrdi dnevni ako se ovamo nešto prži ili kiseli.
Kod nas je kuhinja odvojena od dnevnog vratima koja su polustaklena, a ima još jedna vrata koja vode u hodnik.
Trpezarijski sto je okrugao i imaju četiri stolice, koliko je i nas u porodici. Čitava kuhinja je u kompletu kamen i kao neko drvo i to mi se sviđa. Nedavno smo postavljali laminat. Prije je tepih pokrivao cijeli pod kuhinje, a sada je bilo šteta da se laminat ne vidi, jer je stvarno lijep. Pa je tata odrezao sa jedne strane tepih okruglo i izgleda lijepo.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Peggy Sue » 23 Sep 2013, 16:50

gejsha wrote:Ne volim male kuhinje i volim kada su odvojene od dnevnog boravka, da se ne usmrdi dnevni ako se ovamo nešto prži ili kiseli.
Ja sam skoro plakala kad sam shvatila da postoje razlozi zbog kojih ne mogu kuhinju odvojiti od dnevnog boravka. Nije postojala mogućnost provođenja vode.. Tako da sam naručila kuhinju sa šankom (postavljala sam negdje na forumu slike). I vjeruj sad sam najsretnija žena na svijetu. Jako mi je bitno kad mi gosti sjede da sam i ja tu dok pravim kafu i pripremam sve drugo što trebam iznijeti na stol.

Doduše, ja imam dva elektirčna šporeta. Jedan u sklopu te kuhinje, sa napom. A drugi je u ostavi. Tako da u slučaju tog kuhanja i svega drugog ipak imam čist i uredan dnevni boravak :)
Image

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by gejsha » 23 Sep 2013, 21:06

Peggy Sue wrote:
gejsha wrote:Ne volim male kuhinje i volim kada su odvojene od dnevnog boravka, da se ne usmrdi dnevni ako se ovamo nešto prži ili kiseli.
Ja sam skoro plakala kad sam shvatila da postoje razlozi zbog kojih ne mogu kuhinju odvojiti od dnevnog boravka. Nije postojala mogućnost provođenja vode.. Tako da sam naručila kuhinju sa šankom (postavljala sam negdje na forumu slike). I vjeruj sad sam najsretnija žena na svijetu. Jako mi je bitno kad mi gosti sjede da sam i ja tu dok pravim kafu i pripremam sve drugo što trebam iznijeti na stol.

Doduše, ja imam dva elektirčna šporeta. Jedan u sklopu te kuhinje, sa napom. A drugi je u ostavi. Tako da u slučaju tog kuhanja i svega drugog ipak imam čist i uredan dnevni boravak :)
Primjetila sam već u dva novije namještena stana te kuhinje sa šankom, vidim da su sada baš popularne.
Lijepo izgleda.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Ciklama
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Ciklama » 26 Sep 2013, 10:47

Kuhinja je mala, ali to je bila moja želja. Trenutno to nije to, ali kad kupim kuhinju po mom nacrtu onda će biti mala i funkcionalna. Realizaciji plana planiram abd pristupiti dogodine.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Maja » 23 Aug 2018, 11:44

Evo moje kuhinje. S druge strane sanka su 4 normalne i dvije vece ladice, udubljenje za mikrovalnu i moju stolicu.
Tepih je privremeno tu.

Image

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Hannibal » 23 Aug 2018, 12:25

😍😍
🐽

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Username » 23 Aug 2018, 12:27

Mene sramota da slikam svoju

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Hannibal » 23 Aug 2018, 12:30

ja kad bi sliko svoju mislim da bi forumasi organizovali sergiju
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Krokodil Behko » 23 Aug 2018, 17:43

Hannibal wrote: 23 Aug 2018, 12:30 ja kad bi sliko svoju mislim da bi forumasi organizovali sergiju

Baš nešto i ja razmišljam o tome :(
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96361
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34340 times
Been thanked: 21069 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Rum » 23 Aug 2018, 17:45

majo koja je martinova stolica
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15174
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 970 times
Been thanked: 959 times
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Tokmak » 23 Aug 2018, 21:55

kao slučajno stolice baš ove boje :rol ...
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Divlja_u_srcu » 31 Aug 2018, 09:45

ovo je super stvar za začine,,ko je izmislio svaka čast, nema prevrtanja i traženja, sve je vidno..
ps: tek sam počela prikupljati začine,,otud tako malo :hihi
Image
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Uređenje kuhinje

Post by Čupava » 31 Aug 2018, 09:49

Divlja_u_srcu wrote: 31 Aug 2018, 09:45 ovo je super stvar za začine,,ko je izmislio svaka čast, nema prevrtanja i traženja, sve je vidno..
ps: tek sam počela prikupljati začine,,otud tako malo :hihi
Image
A jeste super i meni se to dopada, jednim pogledom pronadem sto mi treba.. lakse i brze a i urednije... :ok
.

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests