Pozitivna dešavanja u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Veliki uspjeh bh. privrede: Izvezene prve količine pilećeg mesa u Evropsku uniju

Post by Melek » 27 Sep 2019, 06:41

Ma da oni samo plate uredno porez onoj napacenoj drzavi, a pilad ce se prodati :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Pozitivna dešavanja u BiH

Post by Nice try » 28 Oct 2019, 08:46

U sjedištu Javnog preduzeća Autoceste FBiH u Mostaru danas će biti upriličeno potpisivanje ogovora o izgradnji tunela Ivan na dionici autoputa Tarčin – Konjic, odnosno poddionici Tarčin – Ivan.
https://www.klix.ba/biznis/bih-uskoro-d ... /191028001
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Pozitivna dešavanja u BiH

Post by Nice try » 04 Nov 2019, 09:04

Volonteri humanitarnog udruženja Ruku na srce ponovo otvaraju Djeda Mrazovu radionicu i pozivaju studente, školarce, sugrađane i predstavnike kompanija, udruženja i sportskih kolektiva da im se pridruže, jer će zajedničkim snagama pokušati izmamiti što više dječjih osmijeha i potruditi se da nijedno dijete ne ostane bez paketića.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/udruzen ... /191104017
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pozitivna dešavanja u BiH

Post by Chloe » 04 Nov 2019, 09:16

Ovo bih ja stavila u pozitivna dešavanja u BiH

https://www.gazzda.com/

Inače, skoro je u Sloveniji Salih opet neku nagradu osvojio al' ne mogu naći na netu ništa o tome. :hm
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Pozitivna dešavanja u BiH

Post by damir5 » 04 Nov 2019, 09:25

Chloe wrote: 04 Nov 2019, 09:16 Ovo bih ja stavila u pozitivna dešavanja u BiH

https://www.gazzda.com/

Inače, skoro je u Sloveniji Salih opet neku nagradu osvojio al' ne mogu naći na netu ništa o tome. :hm
:ovaj :ooo

Copyright © 2007-2019 Yield d.o.o. and Yield Netherlands B.V. All rights reserved.
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pozitivna dešavanja u BiH

Post by Chloe » 04 Nov 2019, 09:42

damir5 wrote: 04 Nov 2019, 09:25
Chloe wrote: 04 Nov 2019, 09:16 Ovo bih ja stavila u pozitivna dešavanja u BiH

https://www.gazzda.com/

Inače, skoro je u Sloveniji Salih opet neku nagradu osvojio al' ne mogu naći na netu ništa o tome. :hm
:ovaj :ooo

Copyright © 2007-2019 Yield d.o.o. and Yield Netherlands B.V. All rights reserved.


https://www.klix.ba/lifestyle/kucaiured ... /190321052
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Pozitivna dešavanja u BiH

Post by damir5 » 04 Nov 2019, 09:59

Chloe wrote: 04 Nov 2019, 09:42
damir5 wrote: 04 Nov 2019, 09:25

:ovaj :ooo

Copyright © 2007-2019 Yield d.o.o. and Yield Netherlands B.V. All rights reserved.


https://www.klix.ba/lifestyle/kucaiured ... /190321052
ma zezao sam se, mislim da sam cuo za njega. Prije par godina sam upoznao nekog produkt dizajnera, dolazio nekim poslom do nas u firmu, dizajnira slicne stvari, vrhunski izgledaju. A znam i nekoliko slicnih firmi iz okruzenja, evo Artisan, imaju i ovog Saliha medju dizajnerima,
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pozitivna dešavanja u BiH

Post by Chloe » 04 Nov 2019, 10:07

damir5 wrote: 04 Nov 2019, 09:59
ma zezao sam se, mislim da sam cuo za njega. Prije par godina sam upoznao nekog produkt dizajnera, dolazio nekim poslom do nas u firmu, dizajnira slicne stvari, vrhunski izgledaju. A znam i nekoliko slicnih firmi iz okruzenja, evo Artisan, imaju i ovog Saliha medju dizajnerima,
"Drugi rad na kojem sam `dušu ostavio` bio je projekat igrališta za djecu `Romeo i Julija` za austrijsku firmu Fritz Friedrich, a spomenuo bih i projekat džamije Čurčinice u Livnu gdje sam radio tzv. totaldizajn od arhitekture do dizajna mobilijara", izdvaja Teskeredžić

Tip je ... :cool ... mene je oduševio kao i njegova sestra. Jednostavnost u ponašanju i komunikacji. :lupa kad vidim ufuranost i aroganciju nekih osoba onda mu tek vrijednost skače ... :ok
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pozitivna dešavanja u BiH

Post by storm » 05 Nov 2019, 20:12

PODRŠKA NATALITETU

Bosnalijek sa 2.000 KM nagrađuje sve svoje radnice u Bosni i Hercegovini koje rode dijete
Klix.ba

Image

Uprava najveće domaće farmaceutske kompanije Bosnalijek, donijela je odluku kojom će svim svojim uposlenicama u Bosni i Hercegovini koje rode dijete isplatiti jednokratnu naknadu u visini od 2.000 KM.
Ova lijepa vijest dolazi u vrijeme kada se naša država suočava sa značajnim padom nataliteta i kada poslodavci imaju sve manje sluha za radnice trudnice, a samim tim i porodilje.

Ovim povodom smo kontaktirali direktora društva Uzunović Nedima koji je na naš upit o ovoj temi izjavio:

"Tačno je da je Uprava donijela odluku kojom se odobrava jednokratna naknada majkama-porodiljama u visini 2.000 KM, našim uposlenicama po rodjenju djeteta, bez obzira na kojem radnom mjestu porodilja radi, koliko dugo je zaposlena u Bosnalijeku, i koliko djece već ima. Posebno smo ponosni na naše uposlenice, koje čine većinu našeg kolektiva. Više od 65% uposlenika su upravo žene, i ovo je jedan od načina kojim želimo pokazati našu brigu za njih.

Vođeni činjenicom da su finansijska sredstva majkama najviše potrebna upravo u danima nakon rođenja djeteta, te da je ovo osjetljiv period za svaku ženu, odlučili smo se za ovu jednokratnu podršku kako bi im ti najsretniji dani bili dodatno uljepšani.

Ponosni smo da će Bosnalijek biti taj koji će opremiti bebe naših uposlenica sa svim potrebnim stvarima odmah po rodjenju, i bili bismo jako sretni kada bi ovaj model podrške i stimulacije nataliteta počele da primjenjuju i sve druge kompanije u BiH u skladu sa vlastitim mogućnostima", zaključio je Uzunović.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pozitivna dešavanja u BiH

Post by Konsultant » 12 Nov 2019, 07:53

Gradsko vijeće Tuzle usvojilo je u petak, 31. oktobra 2019. program kapitalnih investicija Grada Tuzle za period 2019-2023. godine.
Prema izjavama pojedinih gradskih vijećnika, jedan od projekata u ovom dokumentu je i izgradnja visećeg tramvaja iznad rijeke Jale.

Podsjetimo da je riječ o ideji staroj više od 10 godina, koja se navodi i u ranije usvojenoj Strategiji razvoja grada Tuzla do 2026. godine.

Biznis Info

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Bosna i Hercegovina 5. decembra preuzima kontrolu nad cijelim svojim nebom

Post by storm » 25 Nov 2019, 19:43

HISTORIJSKI DAN

Bosna i Hercegovina 5. decembra preuzima kontrolu nad cijelim svojim nebom

I. P.

Image


Bosna i Hercegovina će u noći sa 4. na 5. decembar 2019. prvi put nakon 1992. godine preuzeti kontrolu zračnog saobraćaja u svom cjelokupnom zračnom prostoru.
Kako je za Klix.ba rečeno iz Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA), bit će to otvaranje jednog važnog poglavlja u historiji civilnog zrakoplovstva Bosne i Hercegovine.

"Naime, tim događajem u potpunosti će biti realizirana Faza II Strategije razvoja sistema za upravljanje zračnim saobraćajem u Bosni i Hercegovini (ATM Strategija BiH). Bio je to put pun izazova, prepreka i teških odluka, ali ujedno i put koji je profilirao BHANSA-u kao važnog i ravnopravnog partnera drugim pružateljima usluga u zračnoj plovidbi u Evropi, što je za ovako mladu kompaniju ogromno ostvarenje", rečeno je iz BHANSA-e.

Podsjetimo, BiH od 2014. godine preuzima odgovornosti za pružanje usluga u zračnoj plovidbi svojim nebom. Tada je preuzela kontrolu nad prostorom do 10.000 metara nadmorske visine, dok su susjedi nastavili nadgledati saobraćaj iznad 10.000 metara i time ubirati prihode.

Zračni saobraćaj bh. nebom u brojevima


U 2017. je ostvaren rast zračnog prometa od 17 posto u odnosu na 2016. godinu, a 2018. godine u odnosu na 2017. godinu od 10 posto. U prvih 6 mjeseci 2019. godine zabilježeno je 13 posto povećanja u odnosu na isti period 2018. godine.

Planirani prihodi BHANSA-e za 2020. godinu iznose oko 72,5 miliona KM, dok su isti u 2015. godini iznosili 36,2 miliona KM, što predstavlja povećanje više od 100% u proteklih 5 godina.

Rast prihoda


Preuzimanjem odgovornosti pružanja usluga u cjelokupnom zračnom prostoru Bosne i Hercegovine očekuje se povećanje prihoda BHANSA-e u 2020. godini u odnosu na plan za 2019. godinu za približno 20 posto, odnosno oko 10.000.000 KM.

"Temeljem dobrog poslovanja BHANSA u proteklih nekoliko godina konstantno ostvaruje povećanje prihoda. Planirani prihodi BHANSA-e za 2020. godinu iznose oko 72,5 miliona KM dok su isti u 2015. godini iznosili 36,2 miliona KM, što predstavlja povećanje od preko 100 posto u proteklih 5 godina", objašnjavaju iz Agencije.

Šta je učinjeno


Kako je rečeno iz BHANSA-e, Izvršene su opsežne pripreme za realizaciju faze II Strategije razvoja sistema za upravljanje zračnim prometom u Bosni i Hercegovini (ATM Strategija BiH), odnosno preuzimanja odgovornosti za pružanje usluga kontrole zračnog prostora u cjelokupnom zračnom prostoru BiH.

U završnoj fazi je realizacija projekta školovanja kontrolora zračnog saobraćaja za ukupno 69 kandidata. Pored toga, izvršena je nabavka i puštanje u operativni rad opreme neophodne za realizaciju faze II (oprema za obradu podataka, govorne komunikacije i radio uređaji).

"Učinjeni strateški koraci uključuju cijeli niz značajnih ostvarenja od kojih ističemo:
Centar oblasne kontrole leta – Operativna jedinica ATCU II Banja Luka počeo je raditi 2. februara 2017. godine", kažu iz BHANSA-e.

U dva navrata BHANSA je dobila prestižne nagrade Evropske komisije, koje se dodjeljuju jednom godišnje za projekte uspostave slobodnog planiranja letenja bez ruta (SEAFRA 2017. i SECSIFRA 2018. godine) kojima je uspostavljeno najveće takvo područje u Evropi i koje obuhvata zračni prostor Austrije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore.

Kao rezultat uspostave SEAFRA i SECSIFRA kompanije koje koriste naše usluge dobile su kraće letove i manji utrošak goriva, dok je istovremeno smanjena emisija stakleničkih plinova i ostvaren pozitivan utjecaj na okoliš.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Bosna i Hercegovina 5. decembra preuzima kontrolu nad cijelim svojim nebom

Post by Pasaga » 25 Nov 2019, 19:55

nadam se da su sad nabavili pravu opremu....
prije nekoliko godina,neko im je uliva opremu za pracenje brodova
...pljunili ogromnu lovu...ili je to bilo smisljeno.
nebi me cudilo,sve je to od finih familija ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Bosna i Hercegovina 5. decembra preuzima kontrolu nad cijelim svojim nebom

Post by storm » 25 Nov 2019, 20:03

Pasaga wrote: 25 Nov 2019, 19:55 nadam se da su sad nabavili pravu opremu....
prije nekoliko godina,neko im je uliva opremu za pracenje brodova
...pljunili ogromnu lovu...ili je to bilo smisljeno.
nebi me cudilo,sve je to od finih familija ....
A kako vidim u članku, nije sitniš lova, koja se vrti tu...
A nije ni mala stvar kontrolirati svoje nebo...mene čudi da tek sad...dobro, kad uzmem u obzir, da su susjedi i komšije preuzimali tu dio kolača, opet ne čudi ...bitno da je to gotovo.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Bosna i Hercegovina 5. decembra preuzima kontrolu nad cijelim svojim nebom

Post by insomnia » 25 Nov 2019, 21:12

Pasaga wrote: 25 Nov 2019, 19:55 nadam se da su sad nabavili pravu opremu....
prije nekoliko godina,neko im je uliva opremu za pracenje brodova
...pljunili ogromnu lovu...ili je to bilo smisljeno.
nebi me cudilo,sve je to od finih familija ....
Odvadi malo bgt
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Bosna i Hercegovina 5. decembra preuzima kontrolu nad cijelim svojim nebom

Post by Hannibal » 25 Nov 2019, 21:19

ljudi sto rade u toj kontroli neba imaju strasne plate a rade 4 sata dnevno, kazu mnogo stresan poso
🐽

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Bosna i Hercegovina 5. decembra preuzima kontrolu nad cijelim svojim nebom

Post by Podrinjac » 25 Nov 2019, 21:23

Država svakodnevno napreduje, i sve je jača i jača. Aferim.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Bosna i Hercegovina 5. decembra preuzima kontrolu nad cijelim svojim nebom

Post by Pasaga » 26 Nov 2019, 16:44

insomnia wrote: 25 Nov 2019, 21:12
Pasaga wrote: 25 Nov 2019, 19:55 nadam se da su sad nabavili pravu opremu....
prije nekoliko godina,neko im je uliva opremu za pracenje brodova
...pljunili ogromnu lovu...ili je to bilo smisljeno.
nebi me cudilo,sve je to od finih familija ....
Odvadi malo bgt
...sta da odvadim?
De reci ..... :123
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Pozitivna dešavanja u BiH

Post by Krokodil Behko » 21 Jan 2020, 10:14

Novi početak: Mostarac iz Švicarske kupuje nekadašnju Fabriku duhana Mostar

Image


Peripetije u vezi s prodajom Fabrike duhana Mostar nakon 13 godina agonije uskoro bi mogle biti okončane, čime bi se riješilo i uvezivanje radnog staža za 30-ak radnika i njihovo penzionisanje.
Kako saznaje Klix.ba, nekadašnju tvornicu kupuje švicarski poduzetnik Mirsad Rahimić, rođen u Mostaru i već poznat po investiranju u rodni grad i domovinu Bosnu i Hercegovinu.

Završavanje administrativnih pitanja


Rahimić je za Klix.ba kazao kako je dobio usmenu informaciju o ponudi Općinskog suda Mostar za kupovinu objekta te da narednih dana iz Švicarske dolazi u rodni grad riješiti administrativne poslove vezane za kupovinu nekada velebnog objekta.


''Dobio sam informacije da je sutkinja Općinskog suda Mostar donijela zaključak da ide u proceduru mojih 30 dana, ali evo još nemam zvanično to i pismeno", izjavio je Rahimić.

Prema informacijama kojima raspolaže, utorak i četvrtak se spominju kao dani od kojih treba početi teći rok od 30 dana za kupovinu Fabrike duhana Mostar.

"Narednih dana dolazim u Mostar da počnem pripreme i sve potrebno za otkupljivanje. Gledat ću da u tih 30 dana sve završim i uplatim pa da konačno stavimo tačku na Fabriku duhana Mostar", kazao je Rahimić.

Istakao je kako je već u pregovorima o tome šta će uraditi s bivšom tvornicom, ali dok ne bude sve administrativno završeno ''jedan kroz jedan'', ne želi iznositi detalje.

"U pregovorima sam sa švicarskim poduzetnicima koji su voljni ulagati u Mostar, kako bismo otvorili nova radna mjesta, ali o tome je još rano govoriti", dodaje Rahimić.

Ističe kako u Mostaru već ima nekoliko urađenih objekata te da je svaki lijep i kada je riječ o vizuri grada, ali i zaposlenosti ljudi.

Moguća ulaganja investitora


"Ako s Fabrikom duhana Mostar sve bude proceduralno išlo kako treba, mislim da će u skorije vrijeme postati jedno fino zdanje s novim radnim mjestima", dodaje investitor.

Otkriva da na mjestu bivše fabrike sigurno neće nići nova fabrika duhana i dodaje da je moguće "da bude nešto slatko".

S obzirom na to da su pregovori o kupovini bili tako iscrpni, dvojica poduzetnika s kojima je krenuo u ovu priču davno su odustala.

"Ja sam rekao da neću odustati, ići ću do kraja i ne sumnjam da ćemo na mjestu ruševne tvornice uskoro vidjeti nešto lijepo", kaže Rahimić za Klix.ba.

Priznaje da ga je i pored zamršene papirologije u poslu sve vrijeme držao patriotizam i želja da pomogne svom rodnom gradu.

Informacija da je sud usmeno informisao kupca o mogućoj kupovini Fabrike duhana Mostar razveselila je bivše radnike, a posebno one koji čekaju uvezivanje radnog staža kako bi mogli otići u penziju.

Među njima je i Aida Kajtaz koja kaže da je najbolje godine života ostavila u toj tvornici.

Rješenje agonije za radnike


No već trinaest godina, kako priznaje, proživljava agoniju. Tužna je što je 30-ak kolega iz nekadašnje tvornice otišlo na onaj svijet ne dočekavši rješavanje problema koji je sve podjednako bolio i tištio.

''Nadamo se da će posao biti realizovan zato što bi on za nas radnike značio i zvanično rješenje problema koje imamo. Od ta tri miliona, milion i 800 hiljada bilo bi uplaćeno za doprinose Poreznoj upravi, a ostatak novca bio bi podijeljen radnicima", ističe bivša radnica Fabrike duhana Mostar.

Podsjetimo, proizvodnja u fabrici koja je s kapacitetima na 20 dunuma zemlje radila i u najtežim ratnim vremenima okončana je 2007. godine. Kasnije su uslijedile borbe radnika za svoja prava, ali i opstanak preduzeća u kojem su proveli radni vijek.

Iza FDM-a je ostalo 19 miliona KM duga, od čega 10 potražuje Porezna uprava, a ostalo drugi povjerioci. Posebno je veliki dug prema 130 nekadašnjih radnika.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pozitivna dešavanja u BiH

Post by Maja » 21 Jan 2020, 10:19

Mah....
Nema sanse da ce to biti kako treba. To je tako kod nas.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22251
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12767 times
Been thanked: 12357 times
Status: Offline

Re: Pozitivna dešavanja u BiH

Post by Dori » 21 Jan 2020, 13:24

storm wrote: 05 Nov 2019, 20:12 PODRŠKA NATALITETU

Bosnalijek sa 2.000 KM nagrađuje sve svoje radnice u Bosni i Hercegovini koje rode dijete
Giganti! :ok
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests