HVO

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26779
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14971 times
Been thanked: 4003 times
Status: Offline

Re: Obilježavanje godišnjice HVO-a: Kroz Mostar održan vojni mimohod sa ratnim zastavama

Post by Veca » 11 Apr 2023, 21:34

:onajstodrka
E sad necu ni kako ja 'ocu!

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26779
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14971 times
Been thanked: 4003 times
Status: Offline

Re: Obilježavanje godišnjice HVO-a: Kroz Mostar održan vojni mimohod sa ratnim zastavama

Post by Veca » 11 Apr 2023, 21:35

...bar rijecima, zao mi uturat original, ramazan je!
E sad necu ni kako ja 'ocu!

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 669
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 154 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by mishic » 16 Aug 2023, 16:45

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/31 ... _ubio.html

"Ivo Lučić kaže: “Bez Herceg Bosne Hrvata kao nacije u BiH ne bi bilo, a Republika Hrvatska danas ne bi bila slobodna niti u svojim granicama. Hrvatska Republika Herceg-Bosna svijetla je točka u hrvatskoj povijesti i sretan sam što sam sudjelovao u tome”.

A pravosuđe ne kaže ništa. Ni trideset godina poslije."

Reći će Milanović. On će to iznijansirati odlikovanjima.

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 669
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 154 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by mishic » 16 Aug 2023, 17:03

"Ivo Lučić kaže: “Bez Herceg Bosne Hrvata kao nacije u BiH ne bi bilo, a Republika Hrvatska danas ne bi bila slobodna niti u svojim granicama. Hrvatska Republika Herceg-Bosna svijetla je točka u hrvatskoj povijesti i sretan sam što sam sudjelovao u tome”.

Čega se pametan stidi, budala se time ponosi! Lučuću, sve i jedan Hrvat kao i Bošnjak zna da lažeš. I to kako oni u BiH tako i oni u Hrvatskoj.

No duga je to priča sada. Ali da je bilo sreće kao što nije pa da smo skupa pružili otpor četničkoj agresiji kao što smo to bilo počeli i jedni i drugi danas bi daleko sretniji bili.

"Rat u srednjoj Bosni" je štivo koje je raskrinkalo sve zakulisne igre i u kome su objavljeni svi izvorni dokumenti koji dokazuju i potvrđuju odakle su potekle ideje za dogovor sa Miloševićem, ko je, kada, kako i šta dogovarao a ko prenosio i te dogovore pokušavao realizirati U BiH. Tvoja uloga Lučiću jeste značajna ali ni ti ni bilo ko ko je u sličnoj ulozi nemate se čime ponositi. Zapravo da je sreće sramili bi se i osjećali odgovornost što ste unesrećili i Bosnu i Hercegovinu i sve narode u njoj. Hrvate ponajviše.

Lučiću, ja sam iz Sredne Bosne, živio sam, školovao se, družio i radio a početkom agresije i ratovao zajedno sa komšijama Hrvatima. A nakon tvog i uključivanja takvih poput tebe ratovali smo jedni protiv drugih. Danas manje nego tada ali ponovo se sa nekima susrećem i družim, ne insistiram na toj priči ali kada naleti koji detalj tebi i nosiocima te politike odašilju se samo najgrubije psovke. Malo je, vrlo malo onih koji misle kao ti i oni su HDZ bratija koja i dan dans pljačka to stanovništvo.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43059
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14244 times
Been thanked: 12810 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Masamune » 16 Aug 2023, 17:15

Jah... šmugnuo je u Zagreb prvom prilikom. Nek se vrati u rodni Ljubuški, nek plaća porez u BiH pa onda nek priča o Herceg Bosni.

Al ovo bi se Tokmak i ekipa trebali zapitati.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26779
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14971 times
Been thanked: 4003 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Veca » 16 Aug 2023, 17:20

...eno lete tokmak i bratija da se zapitaju! :hm
E sad necu ni kako ja 'ocu!

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43059
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14244 times
Been thanked: 12810 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Masamune » 16 Aug 2023, 17:20

Ma naravno da od toga nema ništa.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37931
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2961 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Pasaga » 16 Aug 2023, 18:47

Taj Ivo Lucic je najopasniji tip sa tih prostora.
Isljednik,u vladi Mate Bobana.
Kasnije je sa Cokolindom pravio razne spletke oko navodnih madzahedina,vrbovao Bosnjake na granicnim prelazima kroz institucije policije.
Za sve ga pokrivala Cokolinda,pisali smo mnogo o tome
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 669
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 154 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by mishic » 25 Sep 2023, 19:33

Od Gornjeg Vakufa do Fojnice te od Jajca do Vareša uključujući Kakanj, Zenicu i Žepće registrovana je i dokumentovana uloga skoro svakog pojedinca i to od početka srpske agresije kada smo se počeli zajedno braniti do taktičkog, postepenog i agresivnog odvajanja HVO-a uz ultimatume da se mora podrediti njihovoj komandi (što je ponegdje i učinjeno) do prijetnji razoružavanjem i proglašavanjem paravojnim formacijama svih koji nisu poslušali te naredbe zbog čega su diskusije koje imaju za cilj prekrajanje historije potpuno izlišne. To što ta dokumentovana istina nije šire poznata i prezentirana je posljedica ignorisanja te istine od onih kojima ona ne odgovara.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37931
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2961 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Pasaga » 25 Sep 2023, 19:52

nemoj mi samo o tim oslobodiocima ...svega ti
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 669
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 154 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by mishic » 27 Sep 2023, 22:22

Kojim to oslobodiocima?! Oslobodioci su samo jedni i to od dvije agrsije i dva agresora i tri neprijateljske vojske...

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96854
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34798 times
Been thanked: 21376 times
Contact:
Status: Offline

Re: HVO

Post by Rum » 19 Apr 2024, 15:22

: Pogledajte dokumentarac o krvavom zeničkom ponedjeljku, 19. aprilu 1993. godine

Image

Masakr civila u Zenici se dogodio 19. aprila 1993. oko podneva, kada je od granata ispaljenih na centar Zenice sa položaja HVO-a, pozicioniranim u Malom Mošinju kod Viteza, 16 kilometara zapadno od Zenice poginulo i ranjeno više civila u trenutku velike gužve.

U to doba dana odvijala se velika trgovačka aktivnost u samom centru grada, a u geografskoj zoni koja je bila granatirana nalazilo se oko dvije do tri hiljade ljudi. Tačan broj granata ispaljenih na centar Zenice ostao je neutvrđen, iako se pominje brojka od devet granata ispaljenih iz haubice 155 mm.

Za ovo je pred haškim sudom bio optužen general HVO-a Tihomir Blaškić. Postoje dvije različite tvrdnje o izvoru paljbe: optužba u procesu Blaškiću je trvdila da su to bili položaji HVO-a u Malom Mošinju kod Viteza, dok je odbrana zastupala tezu da su granatiranje izvršile srpske snage na Vlašiću.

Sudsko vijeće oslobodilo je generala Blaškića optužbi po tačkama optužnice kojima se tereti za ovo granatiranje.

Za 16 poginulih i 50 ranjenih civila Bošnjaka, Hrvata i Srba niko nije odgovoran!

IN MEMORIAM svim žrtvama – Baton & Arduba – IMLTV PRESS

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96854
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34798 times
Been thanked: 21376 times
Contact:
Status: Offline

Re: HVO

Post by Rum » 19 Apr 2024, 15:23

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26779
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14971 times
Been thanked: 4003 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Veca » 19 Apr 2024, 15:26

odoh pogledati
E sad necu ni kako ja 'ocu!

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests