Dugovječnost

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Offline

Re: Kako živjeti što duže?

Post by HAVANA » 21 Aug 2023, 22:25

Jes jebo mater ha se udate nidje vas. Misevi.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Kako živjeti što duže?

Post by Masamune » 21 Aug 2023, 22:26

neš sigurno živiti duže ako se kockaš

https://krupljani.ba/usk/buzim-izgubio- ... parat.html

ja budale mati mila
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26758
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14951 times
Been thanked: 3993 times
Status: Offline

Re: Kako živjeti što duže?

Post by Veca » 21 Aug 2023, 22:27

bjezi ba, sta ti je :D. ...ali sigurno ne bih visila svaki dan, vise bih uzivala u zivotu u dvoje :D
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80679
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7248 times
Been thanked: 11715 times
Status: Offline

Re: Kako živjeti što duže?

Post by spacebound » 21 Aug 2023, 22:47

HAVANA wrote: 21 Aug 2023, 22:00
mishic wrote: 21 Aug 2023, 21:57 ali sramota je da ovako matora drtina visi na forumu
zato je bolje da to ostane mala tajna
Sto je bolan sramota. Ja cu pisat i za 20 godina ako ga bude. I gledat outfite. I vikat sjooo, bravo.
E ako se budemo sve iste slikale i stavljale za 20 godina neces :ha
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26758
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14951 times
Been thanked: 3993 times
Status: Offline

Re: Kako živjeti što duže?

Post by Veca » 21 Aug 2023, 22:53

:D.
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12226
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 791 times
Been thanked: 5466 times
Status: Offline

Re: Kako živjeti što duže?

Post by Arthur Dent » 21 Aug 2023, 22:57

spacebound wrote: 21 Aug 2023, 22:47
HAVANA wrote: 21 Aug 2023, 22:00

Sto je bolan sramota. Ja cu pisat i za 20 godina ako ga bude. I gledat outfite. I vikat sjooo, bravo.
E ako se budemo sve iste slikale i stavljale za 20 godina neces :ha
100% hoce, dabome. :) najsexi ce biti, kojoj se najduze podlaktica objesila. :D. :srce

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24272
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6312 times
Been thanked: 5525 times
Status: Offline

Re: Kako živjeti što duže?

Post by Zizi » 22 Aug 2023, 01:37

:D.
ccc odmah nađe mahanu nama ženama, a ništa za muški rod :ooo

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51749
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21063 times
Been thanked: 20907 times
Status: Offline

Re: Kako živjeti što duže?

Post by Shadow » 22 Aug 2023, 01:42

A muski 2043

"Daj boze da je podlaktica"

:D.

:sunja
Mirno more

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12226
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 791 times
Been thanked: 5466 times
Status: Offline

Re: Kako živjeti što duže?

Post by Arthur Dent » 22 Aug 2023, 01:52

Zizi wrote: 22 Aug 2023, 01:37 :D.
ccc odmah nađe mahanu nama ženama, a ništa za muški rod :ooo
ama mi smo vec sada mahana bona zizi. sta da nas spominjem? statisticke greske smo.. vec smo poceli testise po gacama skupljati kad sjedamo u auto da ih ne zdrobimo. fol nesta se kurcimo, ma nema nista ba od nas.. :oo zvone muda o koljena ko notre dam. suti..
neka nas jos malo da imamo vas zena oko nas koje nas cijene i postuju. da se malo jos nasmijemo, pjesme vam pjevamo i druzimo. tu je to.. vrijeme ide, ne ceka sekunde nikog. :) neka ste mi sve zdrave, nasmijane i zadovoljne sa svojim godinama. :srce

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Kako živjeti što duže?

Post by Masamune » 22 Aug 2023, 07:44

Brte Arthure rano si se predao 👶
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12226
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 791 times
Been thanked: 5466 times
Status: Offline

Re: Kako živjeti što duže?

Post by Arthur Dent » 22 Aug 2023, 08:27

Chan wrote: 22 Aug 2023, 07:44 Brte Arthure rano si se predao 👶
dodji na wsb panonia 25. - 27. ovoga meseca, da ti pokazem koliko sam se predao.. :oo

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 32209
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 19502 times
Been thanked: 16902 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako živjeti što duže?

Post by Morgen » 22 Aug 2023, 08:44

I ne moram tako dugo, i deset godina manje da zivim al da sam srecna i sa ljudima koji me vole
I sto manje zla oko mene

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Kako živjeti što duže?

Post by Masamune » 22 Aug 2023, 09:02

Arthur Dent wrote: 22 Aug 2023, 08:27
Chan wrote: 22 Aug 2023, 07:44 Brte Arthure rano si se predao 👶
dodji na wsb panonia 25. - 27. ovoga meseca, da ti pokazem koliko sam se predao.. :oo
Jesi li se negdje plasirao? :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12226
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 791 times
Been thanked: 5466 times
Status: Offline

Re: Kako živjeti što duže?

Post by Arthur Dent » 22 Aug 2023, 09:06

Chan wrote: 22 Aug 2023, 09:02
Arthur Dent wrote: 22 Aug 2023, 08:27

dodji na wsb panonia 25. - 27. ovoga meseca, da ti pokazem koliko sam se predao.. :oo
Jesi li se negdje plasirao? :oo
pa necemo se valjda predati. to nije nas moto i lajtmotiv, zar ne chan san? :oo

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Kako živjeti što duže?

Post by Masamune » 22 Aug 2023, 09:09

Arthur Dent wrote: 22 Aug 2023, 09:06
Chan wrote: 22 Aug 2023, 09:02
Jesi li se negdje plasirao? :oo
pa necemo se valjda predati. to nije nas moto i lajtmotiv, zar ne chan san? :oo
Odlično.

Samo mene ne interesuju plaho motori. Jesu malo dok je Rossi vozio :oo

Samo auta i formula :zubi
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12226
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 791 times
Been thanked: 5466 times
Status: Offline

Re: Kako živjeti što duže?

Post by Arthur Dent » 22 Aug 2023, 09:13

Chan wrote: 22 Aug 2023, 09:09
Arthur Dent wrote: 22 Aug 2023, 09:06

pa necemo se valjda predati. to nije nas moto i lajtmotiv, zar ne chan san? :oo
Odlično.

Samo mene ne interesuju plaho motori. Jesu malo dok je Rossi vozio :oo

Samo auta i formula :zubi
nije toliko stvar interesa, koliko adrenalina i slobode. mislim kod mene. a sto se tice auta, cek dok pronadjem par slika.. :oo

sve ti ja to volim!

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 52055
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19444 times
Been thanked: 22227 times
Status: Offline

Re: Dugovječnost

Post by Zanki » 15 Dec 2023, 18:58

Studija potvrdila važnu teoriju o tome zašto starimo i umiremo

GENSKE mutacije koje pomažu plodnost istovremeno potiču skraćivanje ljudskog života, pokazalo je jedno veliko novo istraživanje. Pojednostavljeno, moglo bi se reći da što je netko genima bolje opremljen da bude plodan, to će kraće živjeti.

Studija koju su provela dvojica znanstvenika sa Sveučilišta Michigan State utemeljena je na analizi genskih i zdravstvenih informacija više od 276.000 ljudi, a pruža jake argumente u prilog evolucijskoj teoriji iz sredine 20. stoljeća koja je pokušala objasniti čimbenike starenja.

Teorija antagonističke pleiotropije starenja

Naime, 1957. godine, evolucijski biolog George Williams, koji je tada bio asistent na Sveučilištu Michigan, predložio je ideju prema kojoj bi genske mutacije koje doprinose starenju mogle biti favorizirane prirodnom selekcijom ako su istovremeno korisne rano u životu, primjerice ako potiču raniji početak reprodukcije ili ako potiču sposobnost začinjanja više djece.

Williamsova ideja, danas poznata kao teorija antagonističke pleiotropije starenja, još uvijek je vodeće evolucijsko objašnjenje procesa starenja, odnosno odgovor na pitanje zašto ne živimo puno duže.

Iako su je podržavale neke ranije studije pojedinačnih slučajeva, do sada su nedostajali široki dokazi u genetičkim istraživanjima.

Što znači antagonistička pleiotropija?

Riječ antagonistička ukazuje na sukobljavanje. Pleiotropija pak u genetici podrazumijeva koncept prema kojem jedna mutacija na genu može utjecati na više karakteristika.

Ideja da ista mutacija može biti i korisna i štetna, ovisno o situaciji, poznata je kao antagonistička pleiotropija, a Williams ju je predložio kao temelj za podrijetlo starenja u radu naslovljenom Pleiotropija, prirodna selekcija i evolucija senescencije.

Slična teza predstavljena je u knjizi Survival of the Sickest (preživljavanje najbolesnijih), istraživanju evolucijske povijesti određenih bolesti, genetskih poremećaja i načina na koji su ti uvjeti, iako štetni, pomogli našim precima da prežive u određenim uvjetima.

Poznati slučajevi koji podržavaju antagonističku pleiotropiju

Znanstvenici su već ranije utvrdili da kod ljudi postoje neki očiti slučajevi koji su u skladu s hipotezom o antagonističkoj pleiotropiji. Primjerice, studije su pokazale da su genske varijante povezane s bolešću koronarnih arterija obično istovremeno povezane s većim brojem djece koju su imale osobe s tom bolešću.

Moglo bi se reći da reprodukcijska snaga varijante gena nadoknađuje njegove slabosti koje programiraju za koronarnu bolest. Molekularni biolog Kristian Vlahoviček s PMF-a u Zagrebu kaže da postoji cijeli niz primjera antagonističke pleiotropije koji su otprije poznati znanosti.

"Možda najčešće spominjan je protektivni učinak gena za srpastu anemiju kod infekcije malarijom, što je vjerojatni razlog zašto mutacije koje uzrokuju anemiju nisu nestale iz ljudske populacije", kaže Vlahoviček.

Kako funkcionira evolucija?

Kako bi ovo bilo jasnije, valja se podsjetiti kako funkcionira evolucija.

Prema tumačenju kakvo je u knjizi Sebični gen predstavio britanski biolog Richard Dawkins, nositelji evolucije nisu vrste, kako je bilo uvriježeno misliti, već pojedinačni geni koji predstavljaju nositelje informacija, odnosno kodove za određene funkcije. Ako su funkcije koje kodira neki gen korisne za preživljavanje određenog organizma pod selektivnim pritiskom uvjeta koji vladaju u okolišu, onda će taj gen povećati izglede za opstanak organizma i njegovu reprodukciju. Time će i sam gen imati veću šansu za prijenos na potomstvo i širenje.

Ako funkcije koje kodira gen nisu naročito uspješne, vjerojatnost preživljavanja organizma, a time i gena, smanjit će se. Na taj način odvija se prirodna selekcija, a organizmi su svojevrsna vozila za gene, nositelje određenih svojstava odnosno funkcija.

Kako gen koji skraćuje život može biti koristan?

Tu dolazimo do pitanja zašto bi neki gen koji potiče starenje i propadanje funkcija organizma davao evolucijsku prednost.

Autori nove studije, evolucijski biolog Jianzhi Zhang sa Sveučilišta Michigan i njegov kolega Erping Long iz Peking Union Medical Collegea, u uvodu pišu da se starenje ili senescencija odnosi na postupno pogoršanje tjelesnih funkcija koje se očituje kao povećanje stope smrtnosti s godinama, ali i na smanjenje reproduktivne sposobnosti.

"Prevalencija starenja među višestaničnim organizmima oduvijek je evolucijska zagonetka jer bi prirodna selekcija trebala favorizirati mutacije koje omogućuju produženi reproduktivni životni vijek", ističe znanstveni dvojac.

Autori razrješenje ovog paradoksa vide u Williamsovoj hipotezi. "Hipoteza antagonističke pleiotropije predviđa da će većina mutacija koje povećavaju reprodukciju, ali smanjuju životni vijek imati veće evolucijske prednosti nego nedostatke pa su stoga u selekcijskoj prednosti", rekao je Zhang.

Plodnost i dugovječnost su snažno negativno korelirane

U novom istraživanju, objavljenom u znanstvenom časopisu Science Advances, autori su testirali Williamsovu hipotezu koristeći genske i reproduktivne informacije te podatke o smrtnosti 276.406 sudionika iz velike britanske baze podataka UK Biobank.

Rezultati novog istraživanja pokazali su da su reprodukcija i životni vijek genski snažno negativno korelirani, što znači da genske mutacije koje potiču raniju reprodukciju u životu s druge strane skraćuju životni vijek.

Također su pokazali da osobe koje nose mutacije gena koje ih predisponiraju za visoke stope reprodukcije, odnosno za više djece, imaju manje vjerojatnosti da će živjeti do 76. godine od onih koje nose mutacije koje ih predisponiraju za relativno niske stope reprodukcije.

Ovdje treba imati na umu da i ukupan broj potomaka i vrijeme prve reprodukcije utječu na reproduktivnu sposobnost osobe jer ranija reprodukcija znači kraće vrijeme jedne generacije, a time i veću reproduktivnu sposobnost čak i kada je broj potomaka isti. Što ranije neka osoba ima djecu, to će prije ona sazreti do reproduktivne dobi, reproducirati se, podići svoju djecu i tako dalje.

Zhang kaže da rezultati studije snažno podržavaju Williamsovu hipotezu da je starenje nusproizvod prirodne selekcije za raniju i veću reprodukciju. "Prirodna selekcija malo brine o tome koliko dugo živimo nakon završetka reprodukcije, jer je naša kondicija uglavnom postavljena do kraja reprodukcije", rekao je.

Drugim riječima, nakon što smo se reproducirali i podigli potomstvo do reprodukcijske dobi, iz perspektive gena i biologije, postali smo evolucijski beskorisni.

Najduže žive oni s dvoje djece

Jedno od interesantnih otkrića studije je da u prosjeku najduže žive osobe s dvoje djece. S obzirom na poligenetski potencijal za reprodukciju, pojedinci koji su ukupno u životu imali dvoje djece, imali su najviši potencijal za preživljavanje iznad 76 godina.

Autori zaključuju da je ovaj nalaz u skladu sa studijom Framingham Heart Study, koja je pokazala da su žene s dvoje djece imale najmanji rizik smrtnosti među svim ženama.

Odnos plodnosti i dugovječnosti je složen

Autori upozoravaju da njihovi rezultati pokazuju da je odnos između ukupnog broja djece (NEB) i dugovječnosti (SV76) složen - pozitivan je u niskom rasponu NEB (ispod 2), ali negativan u visokom rasponu NEB (više od 2).

"Zanimljivo, otkrili smo da kada kontrolirate genski predviđen broj djece i vrijeme reprodukcije, imati dvoje djece odgovara najduljem životnom vijeku", rekao je Zhang. "Manje ili više djece (od dvoje) smanjuje životni vijek", dodao je.

Geni za kraći život, a bolju reprodukciju postaju učestaliji

Znanstveni dvojac je u bazi podataka, među ostalim, istražio i učestalost 583 varijante gena povezane s reprodukcijom i otkrio da su neke od varijanti povezane s većom reprodukcijom posljednjih desetljeća postale učestalije, unatoč tome što su povezane s kraćim životnim vijekom.

Zaključili su da je povećana učestalost tih varijanti vjerojatno rezultat prirodne selekcije za veću reprodukciju.

Ponašanje i medicina imaju veći utjecaj od gena

Autori za kraj upozoravaju da je njihova studija pokazala da u usporedbi s okolišnim čimbenicima, uključujući tu utjecaje kontracepcije i pobačaja na reprodukciju te utjecaje razvoja medicine i tehnologije generalno na trajanje ljudskog života, genski faktori istraženi u studiji igraju relativno manju ulogu.

Naime, očekivano trajanje ljudskog života, stopa rađanja i reproduktivno ponašanje u posljednjim su se desetljećima drastično promijenili.

Konkretno, više od polovice ljudi danas živi u područjima u kojima je stopa rađanja opala, a incidencija kontracepcije, pobačaja i poremećaja reprodukcije se povećala. Istovremeno je globalno očekivano trajanje života pri rođenju kontinuirano raslo od 46.5 godina 1950. godine do 72.8 godina 2019. godine.

"Ove promjene uglavnom su rezultat značajnih pomaka u okolišu, uključujući promjene u načinu života i tehnologijama, i suprotne su promjenama uzrokovanim prirodnom selekcijom genskih varijanti identificiranih u ovoj studiji", rekao je Zhang.

Velika vrijednost studije

Vlahoviček kaže da je jedna od velikih vrijednosti ove studije povezanosti starenja i reprodukcije u tome što pokazuje mogućnost znanstvenika da danas istražuju učinke gena koji imaju relativno mali doprinos određenoj funkciji s obzirom na dominantnost okoliša.

"Takva istraživanja omogućuju nam sustavno prikupljanje velike količine podataka brojnih pojedinaca, kako genskih tako i okolišnih, kao što se vidi na ovom primjeru britanskog projekta biobanke", kaže Vlahoviček.
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests