Koja je funkcija javnih obznanjivanja naših planova i snova za novu godinu? Možda imamo odgovor....

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 52055
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19444 times
Been thanked: 22228 times
Status: Offline

Koja je funkcija javnih obznanjivanja naših planova i snova za novu godinu? Možda imamo odgovor....

Post by Zanki » 12 Jan 2024, 07:20

Što novogodišnje odluke govore o nama? Diskrepancija činjenica i realnih slika dirljiva je i tužna

Odluke i odlukine odluke – i dalje isto bombardiranje sa željama za promjenom u novoj godini. I dalje ista žudnja za ustoličenjem nas kao normalnih ljudi. Ta glad da postanemo što je više moguće jednaki drugima, ta frka da se zapravo ne prikaže niti jedna znakovita razlika individualnosti obilježila je različite feedove različitih društvenih mreža ove godine. Histerija "istosti" dominirala je krajem 2023. i početkom 2024. - od novogodišnjih džempera do liste zahvala i spoznaja i raznih samoprojekcija, obećanja sebi i drugima. Ta emotivna "glazura" koja se uspostavlja povodom tako intenzivno simbolički napunjenih dana ima u sebi mnoga svojstva laži, obojene u dobre namjere.

Gotovo da nam je, manje više svima već jasno da intimne reprezentacije (a o profesionalnim da i ne govorimo) u sebi nužno skrivaju "filter" – tehnički i narativni s kojim/zbog kojeg ispadamo boljima, stvarnijima, ranjivijima, ogorčenijima, angažiranijima. Mreže, nas starije, na čudan način štite i distanciraju od svijeta, a mlade ljude izlažu i nužno ugrožavaju, uz također važnu dozu "distance"od stvarnosti. Barem dok ne ovladaju upravljanjem slikom o sebi, dok ne sazru i shvate da nema "istinitog" predstavljanja sebe odnosno da postoji samo uvjerenje, manje ili više "jako" o tome. Manje ili više uspješno implementirano u tuđe dojmove, o nama.

U tom svijetlu naše javno predstavljene odluke, spoznaje i namjere imaju za zadatak predstaviti nas osnaženijima, samosvjesnijima, boljima i poželjnijima nego što jesmo. Naše obraćanje na društvenim mrežama nužno ima funkciju zavođenja tog "drugog", imaginarnog dionika, čitatelja – gledatelja, bilo s našom "patetikom" bilo s našom "racionalnošću". Zgodno je, usput, odokativno primijetiti da kada god proizvođače tih javno – intimnih sadržaja pitate jesu li svjesni efekata svojih izjava, gotovo unison odgovor dobijemo da jesu. I da su namjere čiste. I da nema "filozofije". (Ah, taj vječni strah od filozofije, pardon mišljenja?)

Ipak, nerijetko očita diskrepancija, pogotovo kada poznajete "proizvođače sadržaja" je dirljiva, gdjekad tužna upravo u svom srazu od golih činjenica naših tijela i/ili stvarnih slika. Naša slika je uvijek u funkciji, nikada lišena nje. Naša slika je, na našu sreću – provjerljiva i opovrgljiva.

Glavni cilj pojedinca jest, znamo, biti prihvaćen u društvu, no za to mu je potreban, kazališnim jezikom rečeno - "prednji plan" koji pojedinac formulira na način kako bi drugima bio prihvatljiv. Sposobnost promatranja sebe kao izvanjskog objekta, kako nas drugi vide, omogućuje nam upravo takvo upravljanje kojim se, prema slavnom sociologu Ervingu Goffmanu, stalno služimo u interakciji s drugima. Isticanje određenih vrlina, skrivanje mana, skrivanje onoga što nije u slici koju želimo da drugi vide, neki su od načina kojim naš "performans" oslikava publici upravo ono što želimo da vide.

Svaka interakcija, dakle svaka interakcija na društvenim mrežama može se prikazati kao kazališna predstava gdje postoji izvođač, prednji i stražnji plan, publika i pozornica. Izvođač u prednjem planu dakle predstavlja sebe publici. Nažalost (ili sreću?, kako za koga...) čini to tako da utjelovljuje sve one vrijednosti koje društvo očekuje. Priznali ili ne, ali cilj je biti prihvaćen u društvu.



Gloria.hr
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Koja je funkcija javnih obznanjivanja naših planova i snova za novu godinu? Možda imamo odgovor....

Post by Julia-Klara » 12 Jan 2024, 10:48

OPET sam odlucila da cu ove godine predati za drzavljanstvo :valja
ne salim se :ne cak mi je i zovotopis i zahtjev napisan i preveden na ceski :yes
odmor, i kad se vratim u februaru, idem do te tri ustanove po papire koji fale, i predajem sve ostalo :yes
onda cekam, i docekam, pa idem u "pemziju" kako sam i planirala
:medi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Koja je funkcija javnih obznanjivanja naših planova i snova za novu godinu? Možda imamo odgovor....

Post by Julia-Klara » 12 Jan 2024, 10:48

*sa 55 :valja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Koja je funkcija javnih obznanjivanja naših planova i snova za novu godinu? Možda imamo odgovor....

Post by Julia-Klara » 12 Jan 2024, 10:55

PS - Odlican tekst Zanki, hvala na podjeli :ok
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37483
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 25008 times
Been thanked: 4741 times
Status: Offline

Re: Koja je funkcija javnih obznanjivanja naših planova i snova za novu godinu? Možda imamo odgovor....

Post by ElTriconi » 12 Jan 2024, 11:23

Ja kaem uradicu ovo ono pred drugima i skonto sam da vise stvari uradim. Kad razmisljam sam sa sobom onda dosta stvari ostane na pocetku a vako imam ko neku odgovornost 🤔

Ne valja lagat druge, j... ti to, sebe je najlakse slagat 🤗😊
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37483
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 25008 times
Been thanked: 4741 times
Status: Offline

Re: Koja je funkcija javnih obznanjivanja naših planova i snova za novu godinu? Možda imamo odgovor....

Post by ElTriconi » 12 Jan 2024, 11:25

Julia-Klara wrote: 12 Jan 2024, 10:48 *sa 55 :valja
Hocel bit kolka penzija :obrve
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 52055
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19444 times
Been thanked: 22228 times
Status: Offline

Re: Koja je funkcija javnih obznanjivanja naših planova i snova za novu godinu? Možda imamo odgovor....

Post by Zanki » 12 Jan 2024, 13:57

ElTriconi wrote: 12 Jan 2024, 11:23 Ja kaem uradicu ovo ono pred drugima i skonto sam da vise stvari uradim. Kad razmisljam sam sa sobom onda dosta stvari ostane na pocetku a vako imam ko neku odgovornost 🤔

Ne valja lagat druge, j... ti to, sebe je najlakse slagat 🤗😊
Zanimljivo, ti si to sebi tako postavio, jer si skontao da funkcionira :ok
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37483
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 25008 times
Been thanked: 4741 times
Status: Offline

Re: Koja je funkcija javnih obznanjivanja naših planova i snova za novu godinu? Možda imamo odgovor....

Post by ElTriconi » 12 Jan 2024, 14:07

Zanki wrote: 12 Jan 2024, 13:57
ElTriconi wrote: 12 Jan 2024, 11:23 Ja kaem uradicu ovo ono pred drugima i skonto sam da vise stvari uradim. Kad razmisljam sam sa sobom onda dosta stvari ostane na pocetku a vako imam ko neku odgovornost 🤔

Ne valja lagat druge, j... ti to, sebe je najlakse slagat 🤗😊
Zanimljivo, ti si to sebi tako postavio, jer si skontao da funkcionira :ok
Ovo funkcionise samo kad vices ljudima koje cjenis, ne tamo nekakvim mrezama. Nema od mreza nista 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 52055
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19444 times
Been thanked: 22228 times
Status: Offline

Re: Koja je funkcija javnih obznanjivanja naših planova i snova za novu godinu? Možda imamo odgovor....

Post by Zanki » 12 Jan 2024, 14:17

ElTriconi wrote: 12 Jan 2024, 14:07
Zanki wrote: 12 Jan 2024, 13:57
Zanimljivo, ti si to sebi tako postavio, jer si skontao da funkcionira :ok
Ovo funkcionise samo kad vices ljudima koje cjenis, ne tamo nekakvim mrezama. Nema od mreza nista 🤔
❤️
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests